انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1065 100 1

هدایت

/hedAyat/

مترادف هدایت: ارشاد، دلالت، راهنمونی، راهنمایی، هدی

متضاد هدایت: اضلال

برابر پارسی: راهنمایی، راهبرد، رهنمود، رهنمودی

معنی اسم هدایت

اسم: هدایت
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: راهنمایی کردن به مسیر درست، ارشاد، نویسنده نامدار قرن چهاردهم، صادق هدایت

معنی هدایت در لغت نامه دهخدا

هدایت. [ هَِ ی َ ](ع اِمص ) هدایة. رهبری. راهنمایی. ارشاد. رهنمونی. (یادداشت به خط مؤلف ). نمایش راه راست و راهنمایی ودلالت و نجات از گمراهی. (ناظم الاطباء) :
بنده آنچه داند از هدایت و معونت به کار دارد تا کار بر نظام رود. (تاریخ بیهقی ).
قومی که بر هدایت ایشان خرد مشیر
قومی که بر سخاوت ایشان جهان عیال.
ناصرخسرو.
انصار حق را سعادت هدایت راه راست نمود. (کلیله و دمنه ). برای ارشاد و هدایت ایشان رسولان فرستاد. (کلیله و دمنه ). دیگری به نور هدایت عقل بر سریر قناعت نشسته. (کلیله و دمنه ).
زهی دولت که امکان هدایت یافت خاقانی
کنون صد فلسفی فلسی نیرزد پیش امکانش.
خاقانی.
ائمه ٔ معرفت و هدایت در انجمن وی ناظر و واقف. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ).
تابه من امید هدایت کراست
تا به خدا چشم عنایت کراست.
نظامی.
ز حرص من چه گشاید تو ره بخویشتنم ده
که چشم سعی ضعیف است بی چراغ هدایت.
سعدی.
- هدایت کردن ؛ دلالت کردن. راهنمائی کردن. (یادداشت به خط مؤلف ).
- هدایت کننده ؛ آن که دیگری را راه نمایی کند.
- هدایت یابنده ؛ آن که هدایت و راهنمایی پذیرد: برانگیخت او را در حالتی بود چراغ نوردهنده ، و بشارت دهنده و ترساننده و هدایت کننده و هدایت یابنده. (تاریخ بیهقی ). رجوع به هدایة شود.

هدایت. [ هَِ ی َ] (اِخ ) رضاقلی خان طبرستانی ملقب به لله باشی در تهران متولد شد و در شیراز به تحصیل دانش پرداخت. در موقع سفر فتحعلیشاه به اصفهان مورد توجه شاه قرار گرفت و به لقب امیرالشعرائی مفتخر گردید. چون فتحعلیشاه درگذشت به دربار محمدشاه و سپس به دربار ناصرالدین شاه راه یافت و از طرف ناصرالدین شاه به ریاست مدرسه ٔ دارالفنون رسید. (از کتاب سال کیهان 1342 ص 399).
رضا قلی خان ، فرزند محمد هادی ولادتش در شب پانزدهم محرم الحرام در سنه ٔ 1215 هَ. ق. در تهران واقع گردید. والدش از اعیان قریه ٔ چارده مضافات دامغان بوده و از اوان شباب ملازمت پیشه نموده و در حضرت قهرمان ایران محمدشاه قاجار (آقامحمدخان ) خزانه دار بوده و در دوران فتحعلیشاه نیز این شغل را ادامه داده است. رضاقلی خان بنا به اظهار خود از دوران صغر طبعش به معلومات و منظومات راغب بوده و در دبستان به سخن منظوم زبان گشوده است. آثار و تألیفات او که خود در سن 45 سالگی آنها را در خاتمه ٔ ریاض العارفین نام برده است عبارتنداز: 1- مثنوی هدایت نامه در بحر رمل. 2- مثنوی گلستان ارم. 3- مثنوی دیگر موسوم به انیس العاشقین. 4- مثنوی موسوم به بحرالحقایق. 5- کتاب مظاهرالانوار. 6- مثنوی انوارالولایه. 7- مثنوی خرم بهشت. 8- فهرست التواریخ. 9- منهج الهدایه. 10- مفتاح الکنوز. 11- تذکره ٔ ریاض العارفین. 12- مدارج البلاغه. 13- مجمعالفصحا در تذکره ٔ شعرا شامل دو مجلد بزرگ. 14- لطایف المعارف. 15- رساله ٔ جامع الاسرار. 16 تا 18- سه جلد در تکمیل تاریخ روضةالصفای میرخواند. 19- دیوان غزلیات شامل بیش از8 هزار بیت. 20- دیوان قصاید شامل بیش از 10 هزار بیت. (از خاتمه ٔ ریاض العارفین چ سنگی ص 352 ببعد). آنچه رضاقلی خان هدایت به روضةالصفا افزوده شامل تاریخ دوره ٔ صفویه ، افشاریه ، زندیه و قاجاریه است. (از سبک شناسی بهار ج 3 ص 206). از تألیفات دیگر او فرهنگ معروف انجمن آرای ناصری و کتابی به نام نژادنامه است و فرهنگ مزبور آخرین اثر اوست. رضاقلی خان علاوه بر تحقیقات و تألیفات متعدد خدمت دیگری به فرهنگ ایران کرده و آن تأسیس یک چاپخانه است که بسیاری از کتب ادبی در عصر قاجاریه در آن چاپخانه طبع شده است. (از سبک شناسی بهار ج 3 ص 370 و 371).

هدایت. [ هَِ ی َ ] (اِخ ) صادق. رجوع به صادق هدایت شود.

هدایت. [ هَِ ی َ ](اِخ ) طبرستانی. رجوع به هدایت (رضا قلیخان ) شود.

هدایت. [ هَِ ی َ ](اِخ ) مخبرالسلطنه. رجوع به هدایت (مهدیقلی ) شود.

هدایت. [ هَِ ی َ ] (اِخ ) مهدیقلی... از خاندان معروف هدایت و از بستگان رضا قلیخان است. وی از مطلعان تاریخ و فرهنگ ایران بود و در سیاست بمناصب عالی رسید آثار بسیاری از خود بجا گذاشته و آنچه بطبع رسیده عبارت است از:
1- فوائدالترجمان در تعلیم زبان فرانسه در 2 جلد. 2- تحفةالاَّفاق در تاریخ ،جغرافیا، سیاست و افتصاد اروپا. 3- گزارش ایران باستان با تحقیقی در سلسله ٔ کیان. 4- مجمعالادوار در علم موسیقی. 5- افکار امم در تحقیق مذاهب و تطبیق با حکمت. 6- سفرنامه ٔ گرد کره از طریق چین و ژاپن به عزم زیارت بیت اﷲ. 7- خاطرات و خطرات. 8- تعلیم الاطفال در تدریس الفبا و الفبای مخصوص.
وی تا آخرین سالهای عمر خود و بنا بنوشته ٔ خودش تا سال 1326 هَ.ش. که خاطرات و خطرات را مینوشته همواره در کار تصنیف و تألیف بوده و آثار دیگری نیز بوجود آورده که عمرش برای طبع آنها وفا نکرده است. (از کتاب خاطرات و خطرات ).
حاج مخبرالسلطنه هدایت در سال 1305 هَ.ش. وزیر فوائد عامه گردید. در اردیبهشت 1306 به ریاست دیوان عالی تمیز منصوب شد و سپس در خرداد ماه 1306 هَ.ش. برای اولین بار به نخست وزیری رسید. مخبرالسلطنه در دیماه 1309 مجدداً نخست وزیر شد و کابینه ٔ دوم خود را تشکیل داد. در فروردین 1312 پس از تشکیل دوره ٔ نهم مجلس شورای ملی از نخست وزیری مستعفی و برای بار سوم مأمور تشکیل کابینه گردید. وی در روز چهارشنبه 22 شهریور 1334 هَ.ش. درگذشت. (از فرهنگ فارسی معین ).

هدایت. [ هَِ ی َ ] (اِخ ) (میرزا...) خلف میرزا شاه تقی نصرآبادی نویسد: جوان قابل بآرامی است در اوانی که به اصفهان بود به نوعی سلوک میکرد که دشمن و دوست زبان تحسین می گشودند و او را بیکدیگر مینمودند. در وقتی که والد او شیخ الاسلام مشهد مقدس بود وی نیز قاضی آن شهر بود و الحال شیخ الاسلام مشهد است. او راست :
به ما بیگانگیها چیست گاهی ؟
تبسم گر نمیخواهی ، نگاهی
به جانان تحفه ٔ ما تنگدستان
گل داغی است یاریحان آهی.
(از تذکره ٔ نصرآبادی صص 177 - 178). میرزاهدایت از شعرای قرن یازدهم هجری بوده است.

هدایة. [ هَِ ی َ ] (ع مص ) راه راست نمودن کسی را. (از منتهی الارب ). ارشاد. ضد ضلال. در حجاز گویند: هداه الطریق و در غیر آن گویند: هداه الی الطریق و یا للطریق ؛ یعنی راه راست را بر او آشکار کرد و شناسانید. (اقرب الموارد). || یافتن راه را. (منتهی الارب ). || پیدا و آشکار کردن. || آگاهانیدن. || راه نمودن. (منتهی الارب ) (ترجمان جرجانی ، ترتیب عادل ). || (اصطلاح صوفیه ) دلالت کردن بر چیزی که آدمی را به مطلوب رساند و گویند آن پیمودن راهی است که به مطلوب انجامد. (تعریفات ). || (اصطلاح فلسفی ) ملاصدرا در معنی هدایت گوید: «فالخلق هو اعطاء الکمال الاول و الهدایة هی افادة کمال الثانی » که ابتدا بندگان را آفرید و بعد آنها را به راه راست و طریق سعادت هدایت نمود و فرمود: «ربنا الذی أعطی کل شی ٔ خلقه ثم هدی » (قرآن 50/20)و بالجمله هدایت عبارت است از سوق دادن اشیاء به طرف کمال دوم آنها. و کمال دوم کمالی است که موجودات در اصل وجود نیازی بدان ندارند و در بقاء هم احتیاج بدان ندارند. (از فرهنگ مصطلحات فلسفی تألیف جعفر سجادی از ج 2 اسفار ملاصدرا ص 82). رجوع به هدایت شود.

معنی هدایت به فارسی

هدایت
صادق فرزند اعتضاد الملک ( و. طهران ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ - ف. پاریس ۱۳۳٠ ) در تهران متولد شد و برای تحصیل به فرانسه رفت . ابتدا در پاریس اقامت نمود و سپس به بزانسون رفت . داستانهای معروف : زنده بگور سه قطره خون نمایشنامه پروین افسانه آفرینش فوائد گیاه خواری را در پاریس نوشت . سپس بایران بازگشت و در ۱۳۱۵ به بمبئی رفت و زبان پهلوی را آنجا فرا گرفت و سفرهای چندی به تاشکند و سایر شهرهای ازبکستان کرد و بالاخره در سال ۱۳۲۹ به پاریس رفت و پس از چهار ماه توقف در آن شهر خودکشی کرد .صادق به زبانهای انگلیسی و فرانسه آشنائی داشت . گذشته از مقالات و داستانها و سفرنامه ها چند کتاب را از متون پهلوی به فارسی برگردانده است مانند : گجسته ابالش . کارنامه اردشیر بابکان . یادگار جاماسب. شهرستانهای ایران و داستان هایی نیز از فرانسه به فارسی ترجمه کرده است چون دیوار مسخ و غیره . هدایت از نویسندگان بنامی است که در ادبیات فارسی عصر حاضر اثری عمیق گذاشته است. و کتابهای او بارها بچاپ رسیده و بعضی بزبانهای بیگانه ترجمه شده است .
راهنمایی کردن، راه راست نمودن
۱- (مصدر) راهنمایی کردن راهراست نمودن
[con, conning] [حمل ونقل دریایی] هدایت و فرماندهی شناور از طریق صدور دستورهای لازم به سکانی متـ . هدایت شناور
مخبر السلطنه ( حاج مخبر السلطنه ) مهد قلی میرزا . از خاندان معروف هدایت و از بستگان رضا قلی خان هدایت است . وی از مطلعان تاریخ و فرهنگ ایران بود و در سیاست بمناصب عالی رسید. آثاربسیاری از خود بجا گذاشت که عبارتند از : ۱ - فوائد الترجمان در تعلیم زبان فرانسه در دو جلد .۲ - تحفه الافاق در تاریخ و جغرافیا. ۳ - گزارش ایران باستان یا تحقیقی در سلسله کیان ۴ -. مجمع الادوار در علم موسیقی ۵ -. افکار امم در تحقیق مذاهب و تطبیق آن با حکمت . ۶ - سفرنامه گرد کره از طریق چین و ژاپن بعزم زیارت بیت الله. ۷ - خاطرات و خطرات . وی تا آخر عمرش که ۱۳۳۴ شمسی میباشد مشغول تالیف و تصنیف بوده است . حاج مخبر السلطنه در سال ۱۳٠۵ شمسی وزیر فوائد عامه گردید . در اردیبهشت ۱۳٠۶ بریاست عالی دیوان تمیز منصوب شد و در خرداد ۱۳٠۶ برای اولین بار به نخست وزیری برگزیده شد و در دیماه ۱۳٠۹ مجددا نخست وزیر گردید . وی در چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۳۴ شمسی در گذشت.
[electronic mentoring] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] راهنمایی دانش آموزان در امور درسی و پژوهشی و آماده ساختن آنها برای ورود به محیط کار با استفاده از ابزارهای الکترونیکی متـ . ای ـ هدایت e-mentoring
[terminal guidance] [علوم نظامی] نوعی هدایت که در فاصلۀ بین هدایت میانی و مرحلۀ نزدیک شدن موشک به هدف قرار دارد
[handling] [قطعات و اجزای خودرو، مهندسی بسپار- تایر] سهولت واپایی و هدایت وسیلۀ نقلیه بدون لغزش یا سُر خوردن، به ویژه در مسیرهای مارپیچ و منحنی
[call forwarding busy, CFB] [مهندسی مخابرات] خدماتی که تمام برخوانی های ورودی مشترک را، در صورت اشغال، به شمارۀ مشخص دیگری هدایت کند
[call deflection] [مهندسی مخابرات] خدماتی که کاربر با استفاده از آن، برخوانی ورودی خود را پس از برقراری ارتباط، بدون پاسخ گویی به شمارۀ دیگری منتقل کند
[call forwarding unconditional] [مهندسی مخابرات] خدماتی که تمام برخوانی های ورودی به مشترک را به شمارۀ مشخص دیگری منتقل کند
[celestial guidance] [علوم نظامی] هدایت موشک یا کلاهک با استفاده از اجرام سماوی
[حمل ونقل دریایی] ← هدایت
[active homing guidance, active guidance] [علوم نظامی] نوعی هدایت موشکی که در آن منبع تابش به هدف و گیرنده ای که بازتابش از هدف را دریافت می کند، در درون موشک قرار دارد
[passive homing guidance] [علوم نظامی] نوعی هدایت موشکی که در آن گیرندۀ موشک از تابش حاصل از خودِ هدف برای ردیابی استفاده می کند
[capillary control] [شیمی] نظریه ای مهجور که بر پایۀ آن جریان نفت ازطریق لوله های مویین مخزن به حفرۀ چاه جاری می شود
[midcourse guidance] [علوم نظامی] نوعی هدایت در فاصلۀ بین مرحلۀ شتاب گیری و مرحلۀ پایانی هدایت موشک
[radar navigation guidance] [حمل ونقل هوایی، علوم نظامی] یکی از انواع خدمات راداری که در آن رادار زمینی هواگرد را در خط سیر پرواز (course) هدایت می کند
کنایه از حضرت رسول اکرم ( ص ) . یا قر آن مجید .
[cyclic pitch control] [حمل ونقل هوایی] فرمانی که به کمک آن خلبان برای حرکت بالگَرد به طرفین و عقب و جلو می تواند گام هریک از پره های چرخانه را جداگانه تغییر دهد
[conning position, conning station, conn] [حمل ونقل دریایی] محلی در پل فرماندهی که ابزارآلات واپایی شناور در آنجا قرار دارد و شناور از آنجا هدایت می شود متـ . محل هدایت شناور
حاج مخبرالسلطنه از رجال ادب و سیاست بود .

معنی هدایت در فرهنگ معین

هدایت
(هِ یَ) [ ع . هدایة ] (اِمص .) راهنمایی ، راه راست نمودن .

معنی هدایت در فرهنگ فارسی عمید

هدایت
راهنمایی کردن، راه راست نمودن.

هدایت در دانشنامه اسلامی

هدایت
هدایت، شناختن درست و صحیح هدف ، انتخاب راه و طریق صحیح برای رسیدن به هدف و پایداری در مسیر است.
"هدایت" از ریشه "هدأ" و در لغت به معنای سکون، آرامش ، بدون سر و صدا و حرکت، سکونت گزیدن میباشد و نیز بمعنای توقف ازحرکت، سکونت و خواب در شب، ساکت نمودن بچه و خواباندن آن آمده است

معنای اصطلاحی هدایت
هدایت در اصطلاح عبارتست از نشان دادن هدف و راهنمایی افراد . در برخی موارد مقصود از هدایت پایداری و استوار ماندن در مسیر و راه است بنابراین هدایت، شناختن درست و صحیح هدف، انتخاب راه و طریق صحیح برای رسیدن به هدف و پایداری در مسیر است و هدایت در عام ترین معنای خود شامل همه مخلوقات خداوند می گردد.

انواع هدایت
هدایت در مورد انسان ها به دو مفهوم به کار رفته است؛ هدایت عامه که شامل همه انسان ها می شوند، چه مؤمن باشد یا کافر و آن نشان دادن راه خیر و سعادت در پیمودن مسیر زندگی انسان است، ولی هدایت خاصه مختص به مؤمنان می باشد و آن تأمین کننده راه کمال و سعادت اخروی است.

← هدایت تکوینی
...
هدایت به معناى ارشاد و راهنمایی،
احیاى معنوى و هدایت یک انسان، به منزله هدایت و احیاى همه انسانها:مِن اجلِ ذلِکَ کَتَبنا عَلى بَنى اسرءیلَ انَّهُ مَن قَتَلَ نَفسًا بِغَیرِ نَفسٍ او فَسادٍ فِى الارضِ فَکَانَّما قَتَلَ النّاسَ جَمیعًا ومَن احیاها فَکَانَّما احیَا النّاسَ جَمیعًا ولَقَد جاءَتهُم رُسُلُنا بِالبَیّنتِ ...
مائده/سوره۵، آیه۳۲.    
••• هدایت، مقوله اى تکامل پذیر و قابل ازدیاد و نقصان:۱. قُل کُلٌّ یَعمَلُ عَلى شاکِلَتِهِ فَرَبُّکُم اعلَمُ بِمَن هُوَ اهدى سَبیلا.
اسراء/سوره۱۷، آیه۸۴.    
نگرانی پیامبر صلی الله علیه وآله از اعراض کافران، از هدایت به اسلام:... وقُل لِلَّذینَ اوتوا الکِتبَ والامّیّینَ ءَاسلَمتُم فَان اسلَموا فَقَدِ اهتَدَوا وان تَوَلَّوا فَانَّما عَلَیکَ البَلغُ ....
آل عمران/سوره۳، آیه۲۰.    
...
یکی از مصادیق هدایت یافتگان، حضرت آدم علیه السلام است. دراین مقاله آیات مرتبط با هدایت حضرت آدم علیه السلام معرفی می شوند.
بهره مندى آدم علیه السلام از هدایت الهى:«فَاکَلا مِنها فَبَدَت لَهُما سَوءتُهُما وطَفِقا یَخصِفانِ عَلَیهِما مِن ورَقِ الجَنَّةِ وعَصى ءادَمُ رَبَّهُ فَغَوى ء ثُمَّ اجتَبهُ رَبُّهُ فَتابَ عَلَیهِ وهَدى ؛
طه/سوره۲۰، آیه۱۲۱.    
توبه آدم علیه السلام از خوردن میوه شجره نهى شده، زمینه هدایت ویژه وى از سوى خداوند:«فَاکَلا مِنها فَبَدَت لَهُما سَوءتُهُما وطَفِقا یَخصِفانِ عَلَیهِما مِن ورَقِ الجَنَّةِ وعَصى ءادَمُ رَبَّهُ فَغَوى ء ثُمَّ اجتَبهُ رَبُّهُ فَتابَ عَلَیهِ وهَدى ؛
طه/سوره۲۰، آیه۱۲۱.    
هدایت آدم علیه السلام از سوى خداوند به کلماتى، براى توبه و بازگشت به خداوند:«فَاکَلا مِنها فَبَدَت لَهُما سَوءتُهُما وطَفِقا یَخصِفانِ عَلَیهِما مِن ورَقِ الجَنَّةِ وعَصى ءادَمُ رَبَّهُ فَغَوى ء ثُمَّ اجتَبهُ رَبُّهُ فَتابَ عَلَیهِ وهَدى ؛
طه/سوره۲۰، آیه۱۲۱.    
...
یکی از مصادیق هدایت یافتگان، حضرت ابراهیم علیه السلام است. دراین مقاله آیات مرتبط با هدایت حضرت ابراهیم علیه السلام معرفی می شوند.
راهیابى بهتر به مقصد و هدایت به خیر و صلاح افزون تر، در پرتو عنایت خداوند، فلسفه هجرت ابراهیم علیه السلام:۱. «وقالَ انّى ذاهِبٌ الى رَبّى سَیَهدین؛
صافّات/سوره۳۷، آیه۹۹.    
ابراهیم علیه السلام هدایت یافته خداوند به صراط مستقیم و توحید:«وحاجَّهُ قَومُهُ قالَ اتُحجّونّى فِى اللَّهِ وقَد هَدانِ ... ء وتِلکَ حُجَّتُنا ءاتَینها ابرهیمَ عَلى قَومِهِ ... ء ومِن ءاباهِم وذُرّیتِهِم واخونِهِم واجتَبَینهُم وهَدَینهُم الى صِرطٍ مُستَقیم ء ذلِکَ هُدَى اللَّهِ یَهدى بِهِ مَن یَشاءُ مِن عِبادِهِ ولَو اشرَکوا لَحَبِطَ عُنهُم ما کانوا یَعمَلون؛
انعام/سوره۶، آیه۸۰.    
هدایت یافتگى ابراهیم علیه السلام به صراط مستقیم، بر اثر برخوردارى از روحیّه تسلیم در برابر خدا، حق گرایی، دورى از شرک و شکرگزاری:«انَّ ابرهیمَ کانَ امَّةً قانِتًا لِلَّهِ حَنیفًا ولَم یَکُ مِنَ المُشرِکین ء شاکِرًا لِانعُمِهِ اجتَبهُ وهَدهُ الى صِرطٍ مُستَقیم؛
نحل/سوره۱۶، آیه۱۲۰.    
...
کتاب کتاب« هدایة الأعلام إلی مدارک شرائع الأحکام»، از آثار فقهی آیة الله سید تقی طباطبایی قمی است که در شرح باب قضا و شهادات شرایع، به زبان عربی و در سال ۱۴۲۱ ق تألیف گردیده است.
مؤلف، در کتاب قضا، بعد از بررسی قضا از سه جهت، مطالب آن را در قالب چهار نظر بررسی کرده است و کتاب شهادات را در پنج بخش که نام هر یک از آن بخش ها را طرف گذاشته است و هر یک از اطراف را از اجزا و فروعاتی متشکل نموده، مورد بررسی قرار داده است.
این کتاب « هدایة الاصول فی شرح کفایة الاصول » تقریرات درس آیت الله شیخ صدرا است که توسط حیدر علی مدرّسی نوشته شده است.
مؤلف کتاب را در چهار جلد تدوین نموده و تحت عنوان« قوله» مطالب اصلی کفایه را شرح کرده است.گزارش محتوا:مطالب ارائه شده در جلدهای چهارگانه کتاب به اختصار به شرح ذیل است:
زیارت جامعه کبیره که اقیانوسی مواج از معارف الهی و مضامین عالی مشتمل بر معرفی مقام ائمه علیهم السّلام است؛ از امام علی النقی علیه السّلام به ما رسیده است و به تعبیر علامه مجلسی رحمه الله علیه از نظر سند و روایت از صحیح ترین و قوی ترین زیارات ائمه علیهم السّلام است. در این مقاله برآنیم تا فراز «السلام علی ائمه الهدی» را به تفسیر بنشینیم؛ ان شاءالله.
در واژه «امام» و واژه «هدایت» نیازی به بحث گسترده نیست. امام به معنای رهبر است. هر کسی که جلودار و زمامدار امتی است او را امام می نامند. راغب اصفهانی می گوید امام آن است که از وی پیروی و به وی اقتدا شود چه انسان باشد یا کتاب یا غیر آن، چه حق باشد و چه باطل و جمع آن ائمه است. واژه «هدایت» بمعنی راهنمائی است لکن راهنمائی به خیر و صلاح،فیروز آبادی گفته است «الهدی الرشاد و الدلاله» هدایت، رشد و راهنمائی است. راغب اصفهانی در معنای هدایت راهنمائی از سر لطف را گنجانده است. بنابراین «السلام علی ائمه الهدی» را باید چنین معنا کرد : «سلام بر امامان هدایت». در این فراز از زیارت جامعه، ما امامان را امامان هدایت می خوانیم، ایشان مردم را بسوی خدا هدایت کرده و آنها را بسمت نور و سعادت رهنمون می شوند.
انواع امام
قرآن سخن از دو نوع امام دارد : ۱. یکی امامان هدایت که رهبران آسمانی انبیاء و امامان معصوم اند ۲. دوم امامان ضلالت.
← امامان هدایت
تفسیر امام صادق علیه السّلام از امامان نار در آنجا که می فرمایند: «حکم مردم را پیش از حکم خدا می دانند و بر خلاف آنچه در کتاب خدای عزّوجلّ است طبق هوس خویش رفتار می کنند» تطبیق دقیقی دارد با «دموکراسی» در عصر حاضر و داعیه داران آن و جلوداران این اندیشه. «اصل حاکمیت مردم از اصول مادر دموکراسی است که در واقع تمام اصول و مؤلفه های دیگر جلوه ای جزئی تر از آن هستند.» در یک جامعه دموکرات همه چیز به رای واگذار می شود و دموکراسی جامه لیبرالیسم به تن می کند در چنین جامعه ای جائی برای قانون الهی نیست و رای مردم تنها منبع قانونگذاری می شود این همان «یقدمون امرهم قبل امر الله...» است. در این جامعه حلال آن است که مردم می خواهند نه آنچه خدا حلال کرده است و حرام آن است که مردم نمی خواهند نه آنچه خدا حرام کرده است.
تعریف امامت
...
«پیشوایان هدایت»، اثر گروه مؤلفان مجمع جهانی اهل بیت(ع)، با نظارت سید منذر حکیم و با همکاری عدی غریباوی می باشد که به بررسی زندگانی چهارده معصوم(ع) پرداخته و در سال 1385ش، به زبان عربی نوشته شده است.
کتاب با درک ضرورت همبستگی، همفکری و همکاری پیروان خاندان عصمت و با انگیزه ایجاد رابطه فعال با شیعیان جهان و به کارگیری نیروی عظیم، کارآمد و خلاق شیعیان و اندیشمندان مذهب جعفری، تدوین شده است.
کتاب با شرح زندگانی نبی اکرم(ص) آغاز و با بیان زندگی امام عصر(عج) به پایان می رسد.
در آغاز هر جلد، ابتدا فضائل و جلوه هایی از شخصیت آن معصوم، مطرح شده و در ادامه مراحل مختلف زندگانی او مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.
نویسندگان بر این باورند که عرضه درست، کارشناسانه، منطقی و استوار فرهنگ اهل بیت(ع)، می تواند جلوه های ماندگار میراث خاندان رسالت و پرچمداران بیداری، حرکت و معنویت را در معرض دید جهانیان قرار دهد و دنیای خسته از جهالت مدرن و فرهنگ های ضد اخلاقی و انسانی را در آستانه عصر ظهور، تشنه حکومت جهانی امام عصر(عج) بسازد.
تفسیر هدایت، ترجمه فارسی کتاب من هدی القرآن، اثر سید محمدتقی مدرسی (متولد 1324ش، کربلا) است. در این کتاب، قرآن کریم، به صورت ترتیبی از آغاز تا انجام تفسیر شده است. روش نویسنده، اجتهادی است و بر مباحث اجتماعی و تربیتی بیشتر تأکید کرده است. متن این تفسیر به زبان عربی و 18 جلدی است و چند نفر از استادان، آن را به زبان فارسی مطابق با متن اصلی در 18 جلد ترجمه کرده اند: آقای احمد آرام (جلدهای 1، 6، 9، 10، 11، 13، 14، 16، 17 و 18)، آقای عبدالمحمد آیتی (جلدهای 2، 3، 4، 7 و 10)، آقای دکتر پرویز اتابکی (جلدهای 8، 11، 12 و 15) و آقای دکتر جعفر شعار (جلد 5)بنابراین، یک جلد به شکل مشترک انجام شده است: جلد 10 (به وسیله آقایان آرام و آیتی). هرچند به نظر می رسد بر اساس مطلب مذکور، جلد 11 نیز به شکل مشترک و توسط آقایان آرام و اتابکی انجام شده، ولی بر روی جلد و صفحه شناسنامه ج 11، فقط نام «پرویز اتابکی» آمده و خبری از نام احمد آرام نیست و در بین مطالب کتاب نیز مطلبی در این مورد مشاهده نشد و همچنین دانستنی است که سرانجام آقای حمیدرضا آژیر، همه جلدهای این ترجمه را از نظر ادبی هماهنگ ساخته است. درباره ترجمه حاضر چند نکته گفتنی است:
خاندان هدایت یکی از خاندان های قدیمی ایران است. این خانواده خود را از اولاد کمال خجندی که معاصر حافظ شیرازی بوده است، می دانند. این خانواده در کلانه که از مضافات دامغان است سکونت، و از قدیم با ایل قاجار مراوده داشته و جزء طرفداران پر و پا قرص آن ها بوده اند.
جد آن ها اسماعیل کمال در جنگ با زکی خان زند، ناجوان مردانه کشته شد. فرزند وی محمدهادی خان بعدها مورد توجه آقامحمدخان قاجار قرار گرفت. فرزند محمدهادی خان، رضاقلی خان بود که در زمان وفات پدر هفت ساله بود و در معیت مادرش عازم بارفروش (بابل) نزد خویشاوندان می روند. بعد از آن به فارس برمی گردند و مادرش با محمدمهدی خان شحنه ازدواج می کند. وی مورد توجه فتحعلی شاه بوده و در زمان محمدشاه هم بعد از قتل قائم مقام حاج میرزا آقاسی به صدارت می رسد. در زمان امیر کبیر با سمت ایلچی به خوارزم می رود. سرانجام در ۱۲۸۸ (ه. ق) وفات می کند.
← مهم ترین تالیفات رضاقلی
پسر ارشد رضاقلی خان که در ۱۲۴۵ (ه. ق) در شیراز متولد شد. مدتی حاکم فیروزکوه بود و بعد به همراه پدر به خوارزم رفت. پس از افتتاح دارالفنون جزء محصلین آن جا می شود. بر اثر خوش خدمتی به علیقلی میرزا اعتضادالسلطنه (در تلگرافخانه)، مخبرالدوله لقب گرفت و در سفر فرنگ نیز همراه ناصرالدین شاه برای ادامه تحصیل به اروپا رفت. بعد از عزل اعتضادالسلطنه از تلگرافخانه، امور به مخبرالدوله واگذار می شود. علاوه بر وزارت تلگراف، وزارت علوم، وزارت معادن در ۱۲۹۹ به او تفویض می شود. مدتی هم برخی از این مشاغل را بین پسران و بستگان خود تقسیم کرد. مخبرالدوله در ۱۳۱۵ (ه. ق) در تهران درگذشت و در تکیه رضاقلی خان نزدیک قبر پدرش به خاک سپرده شد.وی حین وفات چهار پسر داشت: ۱- حسینقلی خان (بعد از پدر مخبرالدوله لقب گرفت)، ۲- مرتضی قلی خان (داماد مظفرالدین شاه صنیع الدوله لقب گرفت)، ۳- مهدیقلی خان (از طرف مظفرالدین شاه مسمّی به مخبرالسلطنه گردید)، ۴- محمدقلی خان (مخبرالملک نامیده شد.) پسر دیگرش عباسقلی خان بود که وقتی هفت ساله بود بر اثر سوختگی از آب جوش درگذشت. علیقلی خان سه دختر نیز داشت. میرزا جوادخان سعدالدوله در جوانی با دختر مخبرالدوله ازدواج کرد ولی به علت اختلاف بین داماد و پدرزن این ازدواج گسیخته شد. مخبرالسلطنه به علت اختلاف با سعدالدوله در یادداشت های خود حملات زیادی به او نموده است.
جعفر قلی خان هدایت
جعفرقلی معروف به نیرالملک، فرزند رضاقلیخان هدایت، متولد ۱۲۴۷ (ه. ق) در تهران است. تحصیلات خود را نزد پدر در ادبیات فارسی و مقدمات زبان عربی آموخت. پس از تاسیس دارالفنون بدآنجا رفت و به آموختن زبان فرانسه، حساب، هندسه، علوم طبیعی و نظام پرداخت. سپس به معلمی دارالفنون درآمد. وی ابتدا در آن جا کمک معلم بود. چند سال بعد ناظم آن جا شد و تدریجاً رتبه سرهنگی گرفت. در ۱۲۷۸ (ه. ق) به ریاست دارالفنون رسید و در همین سمت لقب نیرالملک و منصب سرداری گرفت. در ۱۳۱۶ (ه. ق) به وزارت علوم منصوب شد و هفت سال در آن سمت باقی بود. بعد از مشروطیت در کابینه مشیرالسلطنه مجدداً وزارت علوم را عهده دار شد. وی در ۱۳۳۳ (ه. ق) در ۸۶ سالگی وفات می کند. وی از فضلا و دانشمندان قرن اخیر است که به توسعه فرهنگ کمک بسیار کرده است. اصولاً خانواده هدایت در کار نشر معارف و فرهنگ خدماتی انجام داده اند. از وی چهار پسر و چهار دختر باقی ماند. پسران وی عبارت بودند از: رضاقلی، هدایتقلی، کریم و سلیمان. رضاقلی پس از وفات پدر نیرالملک لقب گرفت. هدایتقلی اعتضادالملک لقب داشت و فرزندانش محمود، صادق و سرلشگر عیسی هدایت بودند. کریم طبیب شد و درجه سرلشگری در ارتش یافت. سلیمان دانشکده سن سیر فرانسه را طی کرد و در جوانی درگذشت.
حسینقلی خان مخبرالدوله
...


هدایت در دانشنامه ویکی پدیا

هدایت
هدایت به معنی رهبری یا راهنمایی می تواند به موارد زیر اشاره کند:
هدایت (نام خانوادگی)
هدایت آباد ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی ایران است.
این روستا در دهستان سنگ بست قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۰۷ نفر (۱۲۵خانوار) بوده است.
هدایت ا... آقائی ( زاده 19 فروردین 1337 - فسا فارس )
هدایت آقایی یکی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی ایران بود در پی رخدادهای پس انتخابات ایران بازداشت شد. او در دادگاه به جرم اخلال در نظم عمومی از طریق بلوا و آشوب، تحریک و تشویق مردم به شورش و اغتشاش، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی، ایجاد شبهه جعل و تقلب در نتیجه انتخابات و سلب اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت مراجع رسمی کشور و اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی مورد محاکمه قرار گرفت و ۵ سال حبس قطعی محکوم شد.
هدایت استخوانی یا القای استخوانی (به انگلیسی: Bone Conduction) تکنولوژی است که بر پایه ارتعاشات از طریق استخوان جمجمه صدا را به گوش داخلی منتقل می سازد. از این تکنولوژی در عینک گوگل استفاده شده است.
عینک گوگل
افراد زمانی که صدای خود را ضبط می کنند و آن را پخش می کنند، با چیزی که خودشان می شنوند متفاوت است. چون سرعت انتقال و کیفیت انتقال صدا در هوا با استخوان تفاوت دارد در نتیجه فرد به کمک القای استخوانی صداهای زیر را به صورت کامل تری می شنود در نتیجه خروجی صدای فرد با صدایی که خودش می شنود متفاوت است.
تعدادی از ابزارهای کمک شنوایی به کمک این تکنولوژی صدا را به گوش داخلی انتقال می دهند تا عارضه های گوش بیرونی را جبران کنند. همچنین از این تکنیک برای ساخت میکروفون های القای استخوانی نیز استفاده می شود. در سال ۱۹۲۳ برای اولین بار این تکنیک معرفی شد.
مزیت لزوم کاربرد این تکنولوژی در گجت ها این است که به کاربر امکان شنیدن صداهای محیطی را بدهد و خطر تصادف یا موارد مشابه به خاطر نشنیدن صداهای محیطی کاربر را تهدیدنکند.
هدایت الله (دلفان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان میریگ جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۸ نفر (۲۹خانوار) بوده است.
هدایت الله خادمی (زاده ۱ مهر ۱۳۳۸ ایذه) سیاستمدار و مدیر اجرایی ایرانی است، که هم اکنون در مجلس دهم بعنوان نماینده ایذه و باغملک، از استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی حضور دارد و از اعضای کمیسیون انرژی مجلس بشمار می آید.نبو
خادمی دانش آموخته کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه بنگلور است و فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۶۴ در گروه ملی صنعتی فولاد ایران آغاز کرد. وی از سال ۱۳۶۷ به شرکت ملی حفاری ایران پیوست و در فاصله سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۴ مدیرعامل شرکت حفاری شمال بود.
هدایت الله خادمی در ۱ مهرماه سال ۱۳۳۸ در شهر ایذه، استان خوزستان زاده شد. دوران کودکی و نوجوانی تا دریافت دیپلم متوسطه را در این شهر سپری نمود، سپس برای ادامه تحصیل در دانشگاه بنگلور، به کشور هند نقل مکان کرد.
وی دارای مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه بنگلور است. او از سال ۱۳۶۴ فعالیت در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز را آغاز کرد و از سال ۱۳۶۷ نیز در شرکت ملی حفاری ایران (از شرکت های فرعی شرکت ملی نفت ایران) فعالیت خود را ادامه داد. وی تا سال ۱۳۸۸ در این شرکت فعالیت نمود و آخرین سمت او، معاون مدیرعامل در امور مهندسی بود. در سال ۱۳۸۸ بعنوان مدیرعامل شرکت حفاری شمال منصوب شد و تا سال ۱۳۹۴ برای مدت بیش از ۶ سال، عهده دار این سمت بود.
تاریخ گیلاننبو
امیر هدایت الله خان فومنی حاکم گیلان در قرن دوازدهم هجری بود.
در هرج و مرج پس از قتل نادر شاه، قلمرو او به دست سران ایلی افتاد. در گیلان، آقا جمال فومنی (از بازماندگان امیره دباج و فرزند آقا کمال که در دوره شاه سلطان حسین فرمانروای گیلان بود) همراه با آقا صافی حکومت مرکزی را شکست دادند و حکومت ولایت را از رشت به دست گرفتند. در جریان کشمکش بین زند و قاجار، محمدحسن خان قاجار گیلان را اشغال کرد و با دختر آقا جمال فومنی ازدواج نمود. آقا جمال در ۱۷۵۳ در نتیجه یک عداوت قدیمی توسط آقا هادی شفتی در شفت کشته شد. آقا هادی با کمک میرزا ذکی حاکم گسکر برای ۴ ماه بر گیلان حکومت کرد. او در یک حمله ناگهانی توسط سران قاجار دستگیر و اعدام شد. آن ها هدایت الله، فرزند جوان آقا جمال را به فرمانروایی رشت منصوب کردند.
پس از رسیدن کریم خان به قدرت هدایت الله خان به تهران فرستاده شد و یک حامی کریمخان در ۱۷۶۰ جایگزین او شد. ولی وقتی کریمخان در یک کارزار نظامی در آذربایجان بود هدایت الله خان به گیلان گریخت و دوباره به مقام فرمانروایی گیلان رسید. به زودی کریمخان او را دستگیر کرد و ۱۲۰۰۰ تومان جریمه کرد و نظرعلی خان زند برای نظارت بر دولت گیلان فرستاده شد. بعدتر، کریمخان سیاست اش نسبت به هدایت الله خان را عوض کرد. وی حکومت تنکابن را از رستم خان عمارلو به هدایت خان انتقال داد و او را در ۱۷۶۷ به فرمانروایی گیلان منصوب کرد. دختر هدایت خان نیز به عقد پسر کریم خان، ابوالفتح خان زند، درآمد.
تیمسار سپهبد خلبان هدایت الله گیلانشاه (زاده ۱۲۸۶ - درگذشته ۱۳۶۵) یکی از فرماندهان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران بود.
فهرست فرماندهان ارتش ایران
وی پس از انجام تحصیلات متوسطه، وارد دانشکده افسری شد و آنگاه برای آموزش فن خلبانی از طرف ارتش به اروپا اعزام شد و در مدرسهً هوایی انگلستان و فرانسه، خلبانی آموخت و سپس به ایران آمد.
در شهریور ۱۳۲۰ فرمانده هنگ هوایی خوزستان بود. چند دوره به اروپا و آمریکا رفت و در سال ۱۳۲۸ درجه سرتیپی گرفت و ریاست ستاد نیروی هوایی را بر عهده داشت.
هدایت الله گیلانشاه از آذر ۱۳۲۹ تا آذر ۱۳۳۱ رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود.
هدایت الله متین دفتری (زاده ۱۳۱۲ خورشیدی در تهران) بنیان گذار جبهه دموکراتیک ملی ایران (منشعب شده از جبهه ملی ایران در اسفند ۱۳۵۷) است. وی نوه محمد مصدق و فرزند احمد متین دفتری، پسر میرزا محمود خان اعتضاد لشکر (عین الممالک) است.نبو
متین دفتری در سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. او فرزند منصوره مصدق دومین دختر دکتر مصدق است که در حادثه سقوط هواپیما در سن ۶۰ سالگی درگذشت. پدرش احمد متین دفتری یکی از صاحب منصبان دوران پهلوی بود که از نمایندگی مجلس تا نخست وزیری را تجربه کرد. در دوران صدارت دکتر مصدق در اروپا تحصیل می کرد اما درست در زمان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران بود و حمله طرفداران شاه به منزل محمد مصدق را به چشم دیده است. در سال ۱۳۴۳ به جرمی که از آن تحت عنوان (آموزش تدابیر حقوقی به زندانیان سیاسی) یاد شد، مورد ضرب و شتم ساواک قرار گرفت. او که به واسطه نسبت فامیلی خود با مصدق مطرح شده بود با همراهی افرادی نظیر نجف دریابندری، منوچهر هزارخانی، بهمن نیرومند و… جبهه دموکراتیک ملی ایران را تشکیل داد. او در نخستین نطق خود بعد از تشکیل این حزب -۱۴اسفند ۵۷ سر مزار مصدق- می گوید «خلق های ایران مرحله اول پیکار خود را علیه استبداد داخلی و حامیان امپریالیست خارجی آن پشت سر گذاشته اند و اکنون باید مرحله بعدی را که انحلال ارتش، رفع ستم از دهقانان، افشای ساواکی ها و… را دنبال کنند.» وی و حزب متبوعش در آغازین روزهای تأسیس شورای ملی مقاومت ایران بدان پیوست و تا سال ۱۳۷۶ نیز به همکاری با سازمان مجاهدین خلق ادامه داد و پس از آن با بیان اینکه مجاهدین، دموکراسی را مُمیّزی می کنند از شورای ملی مقاومت ایران کناره گرفت.
هدایت الله میرمرادزهی نمایندهٔ دورهٔ نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ سراوان، سیب، سوران و زابلی در استان سیستان و بلوچستان است.نبو
الگو:نمایندگان حوزه انتخابیه سراوان، سیب، سوران و زابلی
آفتاب هدایت نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «سعید مترصد» است که طی سال های ۱۳۷۴-۱۳۷۳ تهیه و از شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
محمد جوزانی
محمد الهی
بابک والی
اصغر باردوش
غلامرضا بایزان منش
هر قسمت از این مجموعه تلویزیونی به زندگی یکی از مشاهیر اسلامی می پردازد، از جمله میرزای شیرازی، ملا هادی سبزواری، آخوند خراسانی، کمیل و غیره.
التماس برای هدایت (به انگلیسی: Beggin for Thread)، ترانه ای از خواننده آمریکایی بنکس، چهارمین آهنگ در اولین آلبوم استدیویی او به نام الهه است که در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ توسط هاروست ریکوردز منتشر شد. التماس برای هدایت، پس از انتشارش موفقیت زیادی در نمودار کسب کرد. در جدول ترانه های آلترناتیو مجلهٔ بیلبورد ایالات متحده یازدهمین آهنگ شد. در سطح جهانی در آلمان و استرالیا به ترتیب رتبه ۶۴ و ۸۰ را کسب کرد.
جیلیان بنکس
جسی راگ
تیم اندرسون
موزیک ویدیؤ این ترانه در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۴ منتشر شد. در آن بانک را در پس زمینه سیاه و سقید به تصور می کشد که در حال رقص است.
برهان هدایت یکی از براهینی می باشد که به موازات برهان نظم مطرح شده است. به تصریح مرتضی مطهری، برهان نظم مربوط به ساختمان موجودات است؛ یعنی وضع ساختمان موجودات حکایت می کند که سازنده آن ها یا خود عاقل و مدبر بوده، یا تحت تدبیر و تسخیر یک اراده ای بوده است.
برهان نظم
طراحی هوشمند
مسئله هدایت از این مهم تر است، زیرا مربوط به کارکرد موجودات است؛ اعم از جمادات، گیاهان، حیوانات و انسانها. این مسئله نشان می دهد که یک عامل بیرونی وجود دارد، که آن ها را در کار خودشان هدایت و رهبری می کند.
برهان هدایت در وبگاه حوزه
بهاره هدایت (زاده ۱۶ فروردین ۱۳۶۰ در تهران) فعال دانشجویی (دانشگاه علوم اقتصادی)، فعال جنبش زنان، زندانی سیاسی و عضو شورای مرکزی و سخنگوی دفتر تحکیم وحدت در سال ۱۳۸۴ بود. وی از فعالان کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین زن ستیز است و تاکنون چندین بار بازداشت و در سال ۱۳۸۸ به ۹ سال و نیم حبس محکوم شده است.
مهدیه گلرو
میلاد اسدی
مجید توکلی
هنگامه شهیدی
بهاره هدایت در سال ۱۳۸۴ با بالاترین تعداد آرا به عنوان تنها عضو دختر در شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت انتخاب شد. او به دلیل حضور در اعتراضات دانشجویی تاکنون ۵ بار بازداشت شده است.
بهاره هدایت، در اسفند ۱۳۹۰ برنده جایزه ادلستام ۲۰۱۲ سوئد شد. بنیاد هارالد ادلستام در بیانیه ای اعلام کرد که به دلیل «شجاعت فوق العاده و تعهد فعالانه به عدالت در برابر نقض حقوق بشر در ایران» این جایزه را به بهاره هدایت اعطا کرد.
در بیانیه بنیاد ادلستام آمده است که این فعال دانشجویی «علی رغم هشدارها و تهدیدهای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بارها زندگی خود و آزادی اش را برای دفاع از حقوق بشر به خطر انداخته است.»
تفسیر هدایت یا تفسیر من هدی القرآن از تفاسیر شیعی قرآن به زبان عربی، تألیف آیت الله محمد تقی مدرسی است. این تفسیر ۱۸ جلد دارد و تفسیری کامل از تمامی آیات قرآن است. نگارش این تفسیر از تاریخ ۱۹۷۸ میلادی در کویت آغاز شده و تألیف آن حدود شش سال به طول انجامیده است. ترجمه فارسی این تفسیر بنام «هدایت قرآن»، توسط مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در سال ۱۳۷۷ خورشیدی منتشر گردیده است.
مؤلف در اين كتاب از روش تدبر و تفسير اجتماعي استفاده كرده، سعي كرده بحثهاي اضافي لغوي و يا فلسفي كه كمكي در فهم ايات قران ميكند را از تفسير حذف كند و كمتر به بحثهاي مطول اراء مفسرين پرداخته.
توفیق هدایت (انگلیسی: Taufik Hidayat؛ زادهٔ ۱۰ اوت ۱۹۸۱) بدمینتون باز سابق اهل اندونزی است.
Taufik Hidayat, #48 on Time’s list of "100 Olympic Athletes To Watch"
توفیق هدایت در Sports Reference
توفیق هدایت در کمیته بین المللی المپیک
توفیق هدایت در فدراسیون جهانی بدمینتون. tournamentsoftware.com
جایزهٔ ادبی صادق هدایت، جایزه ای است ادبی که سالانه به داستان های کوتاه منتشر نشده در زمینه ادبیات داستانی به زبان فارسی در ایران توسط بنیاد صادق هدایت و وبگاه سخن اعطا می شود.
صادق هدایت
جایزه ادبی
لازم است ذکر شود این مسابقه ادبی تا سال ۱۳۸۵ توسط بنیاد صادق هدایت و وبگاه سخن مشترکاً برگزار می شد، ولی از سال ۱۳۸۵ به بعد به تنهایی توسط بنیاد صادق هدایت برگزار می شود.
آرش دبستانی برای شِیکِر
جهانگیر هدایت نویسنده ایرانی، و مدیر «بنیاد صادق هدایت» است که به گردآوری و نشر کارهای صادق هدایت می پردازد.
۱۲۰ داستان کوتاه
۲۶۹ مقاله طنز و انتقادی
۴۱ مقاله علمی اجتماعی
۱۹ ترجمه از انگلیسی
۲۰۷ مقاله دربارهٔ یا مربوط به صادق هدایت و ۲ شعر.
جهانگیر هدایت متولد ۴ بهمن ۱۳۱۸ مطابق با ۲۴ ژانویه ۱۹۴۰ در تهران است. او از اعضاء خاندان هدایت است. وی فرزند سرلشکر عیسی هدایت و فرخنده خانم هدایت می باشد. پدرش پسر هدایت قلی خان اعتضادالملک و مادرش دختر غلامرضا خان مخبرالدوله که همه از تبار رضا قلی خان هدایت از معروف ترین نویسندگان و شعرا و مورخان قرن ۱۳ بوده و در ایام محمدشاه و ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه قاجار منشأ خدمات فرهنگی بوده است و از معلمین مظفرالدین شاه بوده است. جهانگیر هدایت برادرزاده صادق هدایت نویسنده نامدار ایران است.
وی تحصیلات دبستان را در تهران و اصفهان گذراند. دیپلم دبیرستان را از دبیرستان البرز تهران اخذ کرد و پس از آن در رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران به اخذ دانشنامه کارشناسی نائل شد. پس از چند سالی کار در اداره بهداشت برای تحصیل به دانشگاه آمریکایی بیروت اعزام شد و موفق شد دانشنامه فوق لیسانس در رشته آموزش بهداشت عمومی را کسب کند.
پس از مراجعت به ایران از اداره بهداشت به سازمان برنامه و بودجه انتقال پیدا کرد. در همین ایام موفق شد در رشته جامعه شناسی از دانشگاه تهران مدرک فوق لیسانس را تحصیل کند. در ایام خدمت به دانشگاه ساسکس در انگلیس نیز اعزام شد که دوره مدیریت را در این دانشگاه گذرانید. او بیشتر سنوات خدمت خود را در سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار ایران سپری کرد و بازنشسته مرکز آمار ایران است.
حبیب الله هدایت (زادهٔ ۱۲۹۹، شهرضا، اصفهان – درگذشتهٔ ۱۷ مهر ۱۳۹۲) پزشک ایرانی بود. او تخصص خود در زمینهٔ زنان و بهداشت عمومی را در زمان تحصیلش در فرانسه و در زمینهٔ علوم تغذیه در انگلیس دریافت کرد. پس از بازگشتش به ایران انستیتو علوم تغذیه، انجمن دیابت ایران و انستیتو بهداشت کار را تأسیس نمود. وی مؤلف شش کتاب و ده ها گزارش و مقاله تحقیقاتی در زمینه صنعت غذا است. از او به عنوان پدر علم تغذیهٔ ایران یاد می کنند.
حسن هدایت (زاده ۱۳۳۴ - تهران) تهیه کننده، کارگردان، فیلم نامه نویس و تدوین گر ایرانی است.
ناسپاس (۱۳۸۸)
یک مرد، یک شهر (۱۳۸۶)
گرداب (۱۳۸۳)
سایه روشن (۱۳۸۰)
بیگانه ای در شهر (۱۳۷۴)
آخرین بندر (۱۳۷۳)
چشم شیطان (۱۳۷۲)
دلاوران کوچه دلگشا (۱۳۷۱)
شهر خاکستری (۱۳۶۹)
گراند سینما (۱۳۶۷)
میهمانی خصوصی (۱۳۶۵)
آتش در زمستان (۱۳۶۴)
پیک جنگل (۱۳۶۲)
وی فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۲ با فیلم پیک جنگل به عنوان نویسنده، کارگردان و طراح صحنه آغاز کرد.
او چند فیلم خود را با الهام از داستان های صادق هدایت ساخته است و البته هیچ نسبت فامیلی با این نویسنده ندارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هدایت در دانشنامه آزاد پارسی

هِدایت
راهنمایی به خیر و صلاح اخلاقی و دینی، همراه با مهربانی و از راه لطف. هدایت به گفتۀ برخی از متکلمان و قرآن پژوهان به دو نوع اصلی تقسیم می شود: ۱. هدایت تکوینی که عبارت است از فطرت و سرشتی که از سوی خداوند در نهاد همۀ موجودات نهاده شده تا مسیر تکامل خویش را طی کنند (طه، ۵۰)؛ ۲. هدایت تشریعی که همان راهنمایی، قانون گذاری و ارشاد پیامبران الهی و امامان معصوم است (فصلت، ۱۷؛ انسان، ۳). برخی از مفسرین، چون علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، با اقتباس از قرآن (انبیا، ۷۳؛ سجده، ۳۴) نوع دیگری از هدایت را برای امام اثبات کرده و آن را «هدایت به امر» نامیده اند. هدایت به امر نوعی هدایت باطنی است که از راه تصرف و تأثیر در دل ها حاصل می شود و آن ها را به مراتب و درجات والای معنوی می رساند. این نوع هدایت، برخلاف هدایت ظاهری که نشان دادن هدف است، رسانیدن به هدف (ایصال به مطلوب) است. در بینش شیعه این نوع هدایت ویژۀ امام معصوم است زیرا او علاوه بر این که نسبت به ظاهرِ اعمال مردم، پیشوا و راهنماست، در باطن نیز سمت پیشوایی و رهبری دارد و قافله سالار کاروان انسانیت است که از راه باطن به سوی خدا سیر می کند.

هدایت در جدول کلمات

هدایت شدن
اهتدا
هدایت شده
مهدی
هدایت گر
رهنمون
هدایت کردن
هدا
هدایت کننده
هادی
هدایت کننده | اندرزگو
مرشد
پرنده هدایت پذیر از دور
پهپاد
راهبر و هدایت کنند
مرشد
راهبر و هدایت کننده
مرشد
ره شناس | هدایت شده
راشد

معنی هدایت به انگلیسی

direction (اسم)
طرف ، مدیریت ، جهت ، رهبری ، سمت ، دستور ، قانون شرع ، قانون کلی ، هدایت ، مسیر ، خط سیر ، سو ، اداره جهت ، راه مسیر
lead (اسم)
راهنمایی ، سبقت ، رهبری ، تقدم ، سر پوش ، مدرک ، هدایت ، راه آب ، سرب ، شاقول گلوله ، پیش افت
guidance (اسم)
راهنمایی ، راهنما ، رهبری ، راهنمایی کردن ، هدایت ، رهنمود
steerage (اسم)
راهنمایی ، اداره ، تربیت ، هدایت ، سکان
leading (اسم)
راهنمایی ، نفوذ ، هدایت
conductance (اسم)
هدایت ، رسانایی ، انتقال ، میزان هدایت ، ضریب هدایت ، میزان رسانایی ، قدرت هدایت
conduction (اسم)
رهبری ، هدایت ، رسانایی ، انتقال ، بردن جریان

معنی کلمه هدایت به عربی

هدایت
اتجاه , توجيه
دخول
ملاح
تصرف , عجل مخصي , مباشر
ابحر
منطاد

هدایت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

پرهام ١١:٣٨ - ١٣٩٦/٠١/١٤
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
سَژور (سنسکریت: سَچهودرَ)
پَتیباس (سنسکریت: پَتهیبْ هْیَس)
کاریتَو kãritav (سنسکریت: کاریتوَ)
ویریتیت (سنسکریت: وْریتیتا)
سَماچار (سنسکریت: سَماچارَ)
کوشیدیغ (سنسکریت: کوشیدیکَ)
|

شهریار آریابد ١٥:١٦ - ١٣٩٨/٠٢/٢٣
در پهلوی " هاخت ، هاچش " از بن هاختن و هاچیدن به چم هدایت کردن ، در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
هاختار = هادی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سانیا > سانیا
رحیم > ارسام
اسماعیل بخشی > hole in the wall
امین جهانگرد > spangle
مهرآذین > مهرآذین
DORSA > درسا
fw.jj > at
سکوت > Take off

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صادق هدایت بوف کور   • صادق هدایت و اسلام   • جملات صادق هدایت   • سگ ولگرد صادق هدایت   • صادق هدایت کتابها   • معنی هدایت   • علت خودکشی صادق هدایت   • صادق هدایت+فاحشه   • مفهوم هدایت   • تعریف هدایت   • معرفی هدایت   • هدایت چیست   • هدایت یعنی چی   • هدایت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هدایت
کلمه : هدایت
اشتباه تایپی : inhdj
آوا : hedAyat
نقش : اسم
عکس هدایت : در گوگل


آیا معنی هدایت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )