انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 952 100 1

هدایت

/hedAyat/

مترادف هدایت: ارشاد، دلالت، راهنمونی، راهنمایی، هدی

متضاد هدایت: اضلال

برابر پارسی: راهنمایی، راهبرد، رهنمود، رهنمودی

معنی اسم هدایت

اسم: هدایت
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: راهنمایی کردن به مسیر درست، ارشاد، نویسنده نامدار قرن چهاردهم، صادق هدایت

معنی هدایت در لغت نامه دهخدا

هدایت. [ هَِ ی َ ](ع اِمص ) هدایة. رهبری. راهنمایی. ارشاد. رهنمونی. (یادداشت به خط مؤلف ). نمایش راه راست و راهنمایی ودلالت و نجات از گمراهی. (ناظم الاطباء) :
بنده آنچه داند از هدایت و معونت به کار دارد تا کار بر نظام رود. (تاریخ بیهقی ).
قومی که بر هدایت ایشان خرد مشیر
قومی که بر سخاوت ایشان جهان عیال.
ناصرخسرو.
انصار حق را سعادت هدایت راه راست نمود. (کلیله و دمنه ). برای ارشاد و هدایت ایشان رسولان فرستاد. (کلیله و دمنه ). دیگری به نور هدایت عقل بر سریر قناعت نشسته. (کلیله و دمنه ).
زهی دولت که امکان هدایت یافت خاقانی
کنون صد فلسفی فلسی نیرزد پیش امکانش.
خاقانی.
ائمه ٔ معرفت و هدایت در انجمن وی ناظر و واقف. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ).
تابه من امید هدایت کراست
تا به خدا چشم عنایت کراست.
نظامی.
ز حرص من چه گشاید تو ره بخویشتنم ده
که چشم سعی ضعیف است بی چراغ هدایت.
سعدی.
- هدایت کردن ؛ دلالت کردن. راهنمائی کردن. (یادداشت به خط مؤلف ).
- هدایت کننده ؛ آن که دیگری را راه نمایی کند.
- هدایت یابنده ؛ آن که هدایت و راهنمایی پذیرد: برانگیخت او را در حالتی بود چراغ نوردهنده ، و بشارت دهنده و ترساننده و هدایت کننده و هدایت یابنده. (تاریخ بیهقی ). رجوع به هدایة شود.

هدایت. [ هَِ ی َ] (اِخ ) رضاقلی خان طبرستانی ملقب به لله باشی در تهران متولد شد و در شیراز به تحصیل دانش پرداخت. در موقع سفر فتحعلیشاه به اصفهان مورد توجه شاه قرار گرفت و به لقب امیرالشعرائی مفتخر گردید. چون فتحعلیشاه درگذشت به دربار محمدشاه و سپس به دربار ناصرالدین شاه راه یافت و از طرف ناصرالدین شاه به ریاست مدرسه ٔ دارالفنون رسید. (از کتاب سال کیهان 1342 ص 399).
رضا قلی خان ، فرزند محمد هادی ولادتش در شب پانزدهم محرم الحرام در سنه ٔ 1215 هَ. ق. در تهران واقع گردید. والدش از اعیان قریه ٔ چارده مضافات دامغان بوده و از اوان شباب ملازمت پیشه نموده و در حضرت قهرمان ایران محمدشاه قاجار (آقامحمدخان ) خزانه دار بوده و در دوران فتحعلیشاه نیز این شغل را ادامه داده است. رضاقلی خان بنا به اظهار خود از دوران صغر طبعش به معلومات و منظومات راغب بوده و در دبستان به سخن منظوم زبان گشوده است. آثار و تألیفات او که خود در سن 45 سالگی آنها را در خاتمه ٔ ریاض العارفین نام برده است عبارتنداز: 1- مثنوی هدایت نامه در بحر رمل. 2- مثنوی گلستان ارم. 3- مثنوی دیگر موسوم به انیس العاشقین. 4- مثنوی موسوم به بحرالحقایق. 5- کتاب مظاهرالانوار. 6- مثنوی انوارالولایه. 7- مثنوی خرم بهشت. 8- فهرست التواریخ. 9- منهج الهدایه. 10- مفتاح الکنوز. 11- تذکره ٔ ریاض العارفین. 12- مدارج البلاغه. 13- مجمعالفصحا در تذکره ٔ شعرا شامل دو مجلد بزرگ. 14- لطایف المعارف. 15- رساله ٔ جامع الاسرار. 16 تا 18- سه جلد در تکمیل تاریخ روضةالصفای میرخواند. 19- دیوان غزلیات شامل بیش از8 هزار بیت. 20- دیوان قصاید شامل بیش از 10 هزار بیت. (از خاتمه ٔ ریاض العارفین چ سنگی ص 352 ببعد). آنچه رضاقلی خان هدایت به روضةالصفا افزوده شامل تاریخ دوره ٔ صفویه ، افشاریه ، زندیه و قاجاریه است. (از سبک شناسی بهار ج 3 ص 206). از تألیفات دیگر او فرهنگ معروف انجمن آرای ناصری و کتابی به نام نژادنامه است و فرهنگ مزبور آخرین اثر اوست. رضاقلی خان علاوه بر تحقیقات و تألیفات متعدد خدمت دیگری به فرهنگ ایران کرده و آن تأسیس یک چاپخانه است که بسیاری از کتب ادبی در عصر قاجاریه در آن چاپخانه طبع شده است. (از سبک شناسی بهار ج 3 ص 370 و 371).

هدایت. [ هَِ ی َ ] (اِخ ) صادق. رجوع به صادق هدایت شود.

هدایت. [ هَِ ی َ ](اِخ ) طبرستانی. رجوع به هدایت (رضا قلیخان ) شود.

هدایت. [ هَِ ی َ ](اِخ ) مخبرالسلطنه. رجوع به هدایت (مهدیقلی ) شود.

هدایت. [ هَِ ی َ ] (اِخ ) مهدیقلی... از خاندان معروف هدایت و از بستگان رضا قلیخان است. وی از مطلعان تاریخ و فرهنگ ایران بود و در سیاست بمناصب عالی رسید آثار بسیاری از خود بجا گذاشته و آنچه بطبع رسیده عبارت است از:
1- فوائدالترجمان در تعلیم زبان فرانسه در 2 جلد. 2- تحفةالاَّفاق در تاریخ ،جغرافیا، سیاست و افتصاد اروپا. 3- گزارش ایران باستان با تحقیقی در سلسله ٔ کیان. 4- مجمعالادوار در علم موسیقی. 5- افکار امم در تحقیق مذاهب و تطبیق با حکمت. 6- سفرنامه ٔ گرد کره از طریق چین و ژاپن به عزم زیارت بیت اﷲ. 7- خاطرات و خطرات. 8- تعلیم الاطفال در تدریس الفبا و الفبای مخصوص.
وی تا آخرین سالهای عمر خود و بنا بنوشته ٔ خودش تا سال 1326 هَ.ش. که خاطرات و خطرات را مینوشته همواره در کار تصنیف و تألیف بوده و آثار دیگری نیز بوجود آورده که عمرش برای طبع آنها وفا نکرده است. (از کتاب خاطرات و خطرات ).
حاج مخبرالسلطنه هدایت در سال 1305 هَ.ش. وزیر فوائد عامه گردید. در اردیبهشت 1306 به ریاست دیوان عالی تمیز منصوب شد و سپس در خرداد ماه 1306 هَ.ش. برای اولین بار به نخست وزیری رسید. مخبرالسلطنه در دیماه 1309 مجدداً نخست وزیر شد و کابینه ٔ دوم خود را تشکیل داد. در فروردین 1312 پس از تشکیل دوره ٔ نهم مجلس شورای ملی از نخست وزیری مستعفی و برای بار سوم مأمور تشکیل کابینه گردید. وی در روز چهارشنبه 22 شهریور 1334 هَ.ش. درگذشت. (از فرهنگ فارسی معین ).

هدایت. [ هَِ ی َ ] (اِخ ) (میرزا...) خلف میرزا شاه تقی نصرآبادی نویسد: جوان قابل بآرامی است در اوانی که به اصفهان بود به نوعی سلوک میکرد که دشمن و دوست زبان تحسین می گشودند و او را بیکدیگر مینمودند. در وقتی که والد او شیخ الاسلام مشهد مقدس بود وی نیز قاضی آن شهر بود و الحال شیخ الاسلام مشهد است. او راست :
به ما بیگانگیها چیست گاهی ؟
تبسم گر نمیخواهی ، نگاهی
به جانان تحفه ٔ ما تنگدستان
گل داغی است یاریحان آهی.
(از تذکره ٔ نصرآبادی صص 177 - 178). میرزاهدایت از شعرای قرن یازدهم هجری بوده است.

هدایة. [ هَِ ی َ ] (ع مص ) راه راست نمودن کسی را. (از منتهی الارب ). ارشاد. ضد ضلال. در حجاز گویند: هداه الطریق و در غیر آن گویند: هداه الی الطریق و یا للطریق ؛ یعنی راه راست را بر او آشکار کرد و شناسانید. (اقرب الموارد). || یافتن راه را. (منتهی الارب ). || پیدا و آشکار کردن. || آگاهانیدن. || راه نمودن. (منتهی الارب ) (ترجمان جرجانی ، ترتیب عادل ). || (اصطلاح صوفیه ) دلالت کردن بر چیزی که آدمی را به مطلوب رساند و گویند آن پیمودن راهی است که به مطلوب انجامد. (تعریفات ). || (اصطلاح فلسفی ) ملاصدرا در معنی هدایت گوید: «فالخلق هو اعطاء الکمال الاول و الهدایة هی افادة کمال الثانی » که ابتدا بندگان را آفرید و بعد آنها را به راه راست و طریق سعادت هدایت نمود و فرمود: «ربنا الذی أعطی کل شی ٔ خلقه ثم هدی » (قرآن 50/20)و بالجمله هدایت عبارت است از سوق دادن اشیاء به طرف کمال دوم آنها. و کمال دوم کمالی است که موجودات در اصل وجود نیازی بدان ندارند و در بقاء هم احتیاج بدان ندارند. (از فرهنگ مصطلحات فلسفی تألیف جعفر سجادی از ج 2 اسفار ملاصدرا ص 82). رجوع به هدایت شود.

معنی هدایت به فارسی

هدایت
صادق فرزند اعتضاد الملک ( و. طهران ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ - ف. پاریس ۱۳۳٠ ) در تهران متولد شد و برای تحصیل به فرانسه رفت . ابتدا در پاریس اقامت نمود و سپس به بزانسون رفت . داستانهای معروف : زنده بگور سه قطره خون نمایشنامه پروین افسانه آفرینش فوائد گیاه خواری را در پاریس نوشت . سپس بایران بازگشت و در ۱۳۱۵ به بمبئی رفت و زبان پهلوی را آنجا فرا گرفت و سفرهای چندی به تاشکند و سایر شهرهای ازبکستان کرد و بالاخره در سال ۱۳۲۹ به پاریس رفت و پس از چهار ماه توقف در آن شهر خودکشی کرد .صادق به زبانهای انگلیسی و فرانسه آشنائی داشت . گذشته از مقالات و داستانها و سفرنامه ها چند کتاب را از متون پهلوی به فارسی برگردانده است مانند : گجسته ابالش . کارنامه اردشیر بابکان . یادگار جاماسب. شهرستانهای ایران و داستان هایی نیز از فرانسه به فارسی ترجمه کرده است چون دیوار مسخ و غیره . هدایت از نویسندگان بنامی است که در ادبیات فارسی عصر حاضر اثری عمیق گذاشته است. و کتابهای او بارها بچاپ رسیده و بعضی بزبانهای بیگانه ترجمه شده است .
راهنمایی کردن، راه راست نمودن
۱- (مصدر) راهنمایی کردن راهراست نمودن
[con, conning] [حمل ونقل دریایی] هدایت و فرماندهی شناور از طریق صدور دستورهای لازم به سکانی متـ . هدایت شناور
مخبر السلطنه ( حاج مخبر السلطنه ) مهد قلی میرزا . از خاندان معروف هدایت و از بستگان رضا قلی خان هدایت است . وی از مطلعان تاریخ و فرهنگ ایران بود و در سیاست بمناصب عالی رسید. آثاربسیاری از خود بجا گذاشت که عبارتند از : ۱ - فوائد الترجمان در تعلیم زبان فرانسه در دو جلد .۲ - تحفه الافاق در تاریخ و جغرافیا. ۳ - گزارش ایران باستان یا تحقیقی در سلسله کیان ۴ -. مجمع الادوار در علم موسیقی ۵ -. افکار امم در تحقیق مذاهب و تطبیق آن با حکمت . ۶ - سفرنامه گرد کره از طریق چین و ژاپن بعزم زیارت بیت الله. ۷ - خاطرات و خطرات . وی تا آخر عمرش که ۱۳۳۴ شمسی میباشد مشغول تالیف و تصنیف بوده است . حاج مخبر السلطنه در سال ۱۳٠۵ شمسی وزیر فوائد عامه گردید . در اردیبهشت ۱۳٠۶ بریاست عالی دیوان تمیز منصوب شد و در خرداد ۱۳٠۶ برای اولین بار به نخست وزیری برگزیده شد و در دیماه ۱۳٠۹ مجددا نخست وزیر گردید . وی در چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۳۴ شمسی در گذشت.
[electronic mentoring] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] راهنمایی دانش آموزان در امور درسی و پژوهشی و آماده ساختن آنها برای ورود به محیط کار با استفاده از ابزارهای الکترونیکی متـ . ای ـ هدایت e-mentoring
[terminal guidance] [علوم نظامی] نوعی هدایت که در فاصلۀ بین هدایت میانی و مرحلۀ نزدیک شدن موشک به هدف قرار دارد
[handling] [قطعات و اجزای خودرو، مهندسی بسپار- تایر] سهولت واپایی و هدایت وسیلۀ نقلیه بدون لغزش یا سُر خوردن، به ویژه در مسیرهای مارپیچ و منحنی
[call forwarding busy, CFB] [مهندسی مخابرات] خدماتی که تمام برخوانی های ورودی مشترک را، در صورت اشغال، به شمارۀ مشخص دیگری هدایت کند
[call deflection] [مهندسی مخابرات] خدماتی که کاربر با استفاده از آن، برخوانی ورودی خود را پس از برقراری ارتباط، بدون پاسخ گویی به شمارۀ دیگری منتقل کند
[call forwarding unconditional] [مهندسی مخابرات] خدماتی که تمام برخوانی های ورودی به مشترک را به شمارۀ مشخص دیگری منتقل کند
[celestial guidance] [علوم نظامی] هدایت موشک یا کلاهک با استفاده از اجرام سماوی
[حمل ونقل دریایی] ← هدایت
[active homing guidance, active guidance] [علوم نظامی] نوعی هدایت موشکی که در آن منبع تابش به هدف و گیرنده ای که بازتابش از هدف را دریافت می کند، در درون موشک قرار دارد
[passive homing guidance] [علوم نظامی] نوعی هدایت موشکی که در آن گیرندۀ موشک از تابش حاصل از خودِ هدف برای ردیابی استفاده می کند
[capillary control] [شیمی] نظریه ای مهجور که بر پایۀ آن جریان نفت ازطریق لوله های مویین مخزن به حفرۀ چاه جاری می شود
[midcourse guidance] [علوم نظامی] نوعی هدایت در فاصلۀ بین مرحلۀ شتاب گیری و مرحلۀ پایانی هدایت موشک
[radar navigation guidance] [حمل ونقل هوایی، علوم نظامی] یکی از انواع خدمات راداری که در آن رادار زمینی هواگرد را در خط سیر پرواز (course) هدایت می کند
[cyclic pitch control] [حمل ونقل هوایی] فرمانی که به کمک آن خلبان برای حرکت بالگَرد به طرفین و عقب و جلو می تواند گام هریک از پره های چرخانه را جداگانه تغییر دهد
[conning position, conning station, conn] [حمل ونقل دریایی] محلی در پل فرماندهی که ابزارآلات واپایی شناور در آنجا قرار دارد و شناور از آنجا هدایت می شود متـ . محل هدایت شناور
حاج مخبرالسلطنه از رجال ادب و سیاست بود .
کنایه از حضرت رسول اکرم ( ص ) . یا قر آن مجید .

معنی هدایت در فرهنگ معین

هدایت
(هِ یَ) [ ع . هدایة ] (اِمص .) راهنمایی ، راه راست نمودن .

معنی هدایت در فرهنگ فارسی عمید

هدایت
راهنمایی کردن، راه راست نمودن.

هدایت در دانشنامه اسلامی

هدایت
هدایت، شناختن درست و صحیح هدف ، انتخاب راه و طریق صحیح برای رسیدن به هدف و پایداری در مسیر است.
"هدایت" از ریشه "هدأ" و در لغت به معنای سکون، آرامش ، بدون سر و صدا و حرکت، سکونت گزیدن میباشد و نیز بمعنای توقف ازحرکت، سکونت و خواب در شب، ساکت نمودن بچه و خواباندن آن آمده است

معنای اصطلاحی هدایت
هدایت در اصطلاح عبارتست از نشان دادن هدف و راهنمایی افراد . در برخی موارد مقصود از هدایت پایداری و استوار ماندن در مسیر و راه است بنابراین هدایت، شناختن درست و صحیح هدف، انتخاب راه و طریق صحیح برای رسیدن به هدف و پایداری در مسیر است و هدایت در عام ترین معنای خود شامل همه مخلوقات خداوند می گردد.

انواع هدایت
هدایت در مورد انسان ها به دو مفهوم به کار رفته است؛ هدایت عامه که شامل همه انسان ها می شوند، چه مؤمن باشد یا کافر و آن نشان دادن راه خیر و سعادت در پیمودن مسیر زندگی انسان است، ولی هدایت خاصه مختص به مؤمنان می باشد و آن تأمین کننده راه کمال و سعادت اخروی است.

← هدایت تکوینی
...
کتاب کتاب« هدایة الأعلام إلی مدارک شرائع الأحکام»، از آثار فقهی آیة الله سید تقی طباطبایی قمی است که در شرح باب قضا و شهادات شرایع، به زبان عربی و در سال ۱۴۲۱ ق تألیف گردیده است.
مؤلف، در کتاب قضا، بعد از بررسی قضا از سه جهت، مطالب آن را در قالب چهار نظر بررسی کرده است و کتاب شهادات را در پنج بخش که نام هر یک از آن بخش ها را طرف گذاشته است و هر یک از اطراف را از اجزا و فروعاتی متشکل نموده، مورد بررسی قرار داده است.
این کتاب « هدایة الاصول فی شرح کفایة الاصول » تقریرات درس آیت الله شیخ صدرا است که توسط حیدر علی مدرّسی نوشته شده است.
مؤلف کتاب را در چهار جلد تدوین نموده و تحت عنوان« قوله» مطالب اصلی کفایه را شرح کرده است.گزارش محتوا:مطالب ارائه شده در جلدهای چهارگانه کتاب به اختصار به شرح ذیل است:
کتاب کتاب« هدایة الأعلام إلی مدارک شرائع الأحکام»، از آثار فقهی آیة الله سید تقی طباطبایی قمی است که در شرح باب قضا و شهادات شرایع، به زبان عربی و در سال ۱۴۲۱ ق تألیف گردیده است.
مؤلف، در کتاب قضا، بعد از بررسی قضا از سه جهت، مطالب آن را در قالب چهار نظر بررسی کرده است و کتاب شهادات را در پنج بخش که نام هر یک از آن بخش ها را طرف گذاشته است و هر یک از اطراف را از اجزا و فروعاتی متشکل نموده، مورد بررسی قرار داده است.
شیخ محمد بن حسن مشهور به حر عاملی از آنجا که کتاب وسائل الشیعة با توجه به روایات زیاد و اجزاء و مجلدات فراوان در دسترس همه نیست و استنساخ آن مدت و زمان زیادی را می گرفت مرحوم شیخ حر عاملی بر آن شد که کتاب هدایة الامه را که تلخیص کتاب وسائل الشیعة است بنگارد.
نسخه های عدیده ای از این کتاب موجود است به ویژه در کتابخانه های مختلف مشهد مقدس که در اینجا نسخه های منتخب و مورد استفاده را ذکر می کنیم. ۱- نسخه اول کتابخانه رضوی به شماره ۲۲۰۵ که شامل: مقدمات کتاب و کتاب های طهارت، صلاة، زکاة، صوم، و اعتکاف است. این کتاب در سال ۱۱۳۴ ه. ق نگاشته شده و مجهول الکاتب است. ۲- نسخه کتابخانه مجلس شورای اسلامی به شماره ۲۳۲۷۷ که شامل: مقدمات کتاب و در کتاب طهارت و صلاة است. این نسخه در ماه رمضان ۱۱۲۳ ه. ق نگاشته شده و تصحیح شده می باشد. ۳- نسخه دوم کتابخانه مجلس شورای اسلامی به شماره ۲۳۲۷۸ که محتوی کتابهای زکات، صوم تا کتاب وقوف و توابعش می باشد این نسخه مانند نسخه قبلی است که در محرم سال ۱۱۷۸ ه. ق به خط حاج محمدحسین خوینی نگاشته شده است. ۴- نسخه کتابخانه مسجد گوهرشاد به شماره ۳۰۰ که شامل مقدمات کتاب و کتب عبادات تا کتاب امر به معروف و نهی از منکر می باشد. قسمت آخر این نسخه مفقود شده و لذا اسم کاتب و زمان کتابت آن نامعلوم است. ۵- نسخه کتابخانه دانشکده الهیات دانشگاه مشهد که شامل مقدمات کتاب و دو کتاب طهارت و صلاة است. این نسخه را هادی بن حاج نبی در سال ۱۱۱۹ ه. ق نگاشته است. ۶- نسخه دوم کتابخانه رضوی به شماره ۲۲۰۶ که از اول کتاب تا آخر کتاب صلاة را در بر دارد کاتب آن محمد عوض و زمان کتابت ماه صفر سال ۱۱۱۱ ه. ق است. ۷- نسخه سوم کتابخانه رضوی به شماره ۵۷۰۲ حاوی مقدمات کتاب و کتابهای طهارت و صلاة است. و مجهول التاریخ و کاتب می باشد. ۸- نسخه چهارم کتابخانه رضوی به شماره ۵۷۰۳ که شامل کتاب زکات تا آخر حج می باشد. این نسخه در سال ۱۱۳۴ نگاشته شده است. ۹- نسخه پنجم کتابخانه رضوی به شماره ۱۳۳/ ۹۴ این نسخه شامل مقدمات حج است و قسمت آخر آن مفقود می باشد. ۱۰- نسخه دوم کتابخانه مسجد جامع گوهرشاد به شماره ۹۴۵ شامل کتب جهاد و امر به معروف و تجارت تا کتاب وقوف و صدقات می باشد. این نسخه مجهول التاریخ و الکتابة می باشد. ۱۱- نسخه ششم کتابخانه رضوی به شماره ۲۲۰۸ از کتابهای وصایا، نکاح، صید و ذباحه تا آخر کتاب قصاص و حدود و دیات را در بر دارد عنوان کتاب و تاریخ کتابت در این نسخه دیده نمی شود. ۱۲- نسخه هفتم کتابخانه رضوی به شماره ۲۲۱۰ شامل قسمتی از کتاب نکاح و نیز کتابهای صید و ذباحه و اطعمه و اشربه است. ابتدا و انتهای این نسخه مفقود و ظاهرا در تاریخ کتابت آن در قرن ۱۲ ه. ق است. ۱۳- نسخه دوم کتابخانه دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد به شماره ۱۷۳۸ شامل کتابهای وصایا و نکاح تا اواخر کتاب حدود و دیات. این نسخه هم ناقص الآخر است. تاریخ کتابت آن مربوط به زمان مولف و دارای تعلیقاتی از خود مولف می باشد. ۱۴- نسخه سوم کتابخانه دانشکده الهیات دانشگاه مشهد به شماره ۱۸۰۱ شامل کتاب اطعمه و اشربه تا آخر کتاب دیات می باشد و آخر آن مفقود است.
هِدایَةُ الاُمّة إلی مَعارفِ الاَئمّة کتابی کلامی و به زبان عربی نوشته محمد جواد خراسانی که در اثبات توحید و معارف الهی نگاشته است. این کتاب ، شرحی است بر «معارف الشیعه فی مذاهب اهل البیت (ع )» نوشته خود ابوجعفر خراسانی که آن را تلخیص کرد و به صورت نظم در آورد و «معارف الائمه» نامید و سپس منظومه آن را شرح کرده و بدان عنوان یاد شده را نهاد. ابیات این منظومه بالغ بر ۲۳۱۰ بیت است.
شیخ محمد جواد خراسانی مشهور به ابوجعفر خراسانی و حاجی فاضل در سال ۱۳۳۱ ق. در مشهد به دنیا آمد. وی از علمای بزرگ خراسان بود و از شاگردان آخوند خراسانی، سید محمد کاظم یزدی و شریعت اصفهانی به شمار می آمد و همچون آقا ضیاء عراقی و آقا سید ابوالحسن اصفهانی درس استاد خود آخوند خراسانی را تقریر می کرده است. وی در سال ۱۳۹۷ق درگذشت و در قم مدفون گردید.
مؤلف:ملا احمد نراقی
این کتاب شامل فتاوا ی ملا احمد نراقی پیرامون مسائل فقهی است که بر خلاف «مستند الشیعه» استدلالی نگارش نیافته است و بیشتر به رساله عملیه می ماند.
کتاب هدایة الطالب یکی از شروح ارزشمند کتاب المکاسب شیخ انصاری است، که توسط فاضل ارجمند میرزا فتاح بن محمد علی بن نور الله شهیدی تبریزی (م ۱۳۷۲ ق) تالیف شده است.
این کتاب به اصطلاح شرح بالقول (قوله... اقول) می باشد و از نظر تنوع حواشی در ذکر مباحث فقهی، اصولی، رجالی، تصحیح متن کتاب، آدرس صفحات مآخذ و منابع و سایر مطالب موجود در آن کم نظیر است.این کتاب نظیر کتاب حاشیه ایروانی (م ۱۳۵۴ ق) بیشتر به بررسی و نقد متن کتاب پرداخته است و در این بررسی از حواشی مختلفی که با عبارت «بعض الحواشی» از آنان یاد شده و همین طور نظریات اساتید مؤلف همچون آخوند خراسانی (م ۱۳۲۹ ق) صاحب کفایة الاصول و سید محمد کاظم یزدی (م ۱۳۳۷ ق) استفاده شده است. علاوه بر بررسی متن کتاب تا حد زیادی نیز به مآخذ و منابع اقوال و نظریات فقها مراجعه شده است و مؤلف با مراجعه به این مآخذ و منابع به سبک کتاب هایی نظیر «غایة الآمال» میرزا محمد حسن مامقانی (م ۱۳۲۳ ق) و «نهایة المقال» میرزا عبدالله مامقانی (م ۱۳۵۱ ق) سعی نموده که بیشتر اقوال و نظریات را مطرح نموده و مورد بررسی قرار دهد که این خود به غنای علمی کتاب می افزاید. در این کتاب هر سه قسمت مکاسب محرمه ، بیع، و خیارات شرح زده شده است و بعدها سه کتاب تقیه ، عدالت ، قضاء عن المیت که به المکاسب شیخ اعظم ملحق شده است که با نام «وسیلة الوسائل فی شرح الثلاث رسائل» به آن ضمیمه شده است که در کتاب موجود فقط کتاب های تقیه و عدالت وجود دارد. این کتاب بین سال های ۱۳۳۵ ق تا ۱۳۶۰ ق که مؤلف در نجف اشرف اقامت داشته اند نوشته شده است و پس از مراجعه به ایران و وفات ایشان در تبریز، توسط یکی از شاگردان فاضل وی به نام میرزا احمد بن عبد الرحیم باغمیشه تبریزی در سال ۱۳۷۵ ق گردآوری و چاپ شده است.
مولف کتاب میرزا فتاح بن محمد علی بن نور الله شهیدی تبریزی متوفای ۱۳۷۲ هجری قمری می باشد. کتاب هدایة الطالب یکی از شروح ارزشمند مکاسب است که توسط ایشان تالیف شده است.
ارزش و اعتبار این کتاب به اصطلاح شرح بالقول (قوله... اقول) می باشد و از نظر تنوع حواشی در ذکر مباحث فقهی، اصولی، رجالی، تصحیح متن کتاب، آدرس صفحات مآخذ و منابع و سایر مطالب موجود در آن کم نظیر است. این کتاب نظیر کتاب حاشیۀ ایروانی (م ۱۳۵۴ ق) بیشتر به بررسی و نقد متن کتاب پرداخته است و در این بررسی از حواشی مختلفی که با عبارت «بعض الحواشی» از آنان یاد شده و همین طور نظریات اساتید مؤلف همچون آخوند خراسانی (م ۱۳۲۹ ق) صاحب کفایة الاصول و سید محمد کاظم یزدی (م ۱۳۳۷ ق) استفاده شده است. علاوه بر بررسی متن کتاب تا حد زیادی نیز به مآخذ و منابع اقوال و نظریات فقها مراجعه شده است و مؤلف با مراجعه به این مآخذ و منابع به سبک کتاب هایی نظیر « غایة الآمال » میرزا محمد حسن مامقانی (م ۱۳۲۳ ق) و « نهایة المقال » میرزا عبدالله مامقانی (م ۱۳۵۱ ق) سعی نموده که بیشتر اقوال و نظریات را مطرح نموده و مورد بررسی قرار دهد که این خود به غنای علمی کتاب می افزاید. در این کتاب هر سه قسمت مکاسب محرمه ، بیع، و خیارات شرح زده شده است و بعدها سه کتاب تقیه ، عدالت، قضاء عن المیت که به المکاسب شیخ اعظم ملحق شده است که با نام «وسیلة الوسائل فی شرح الثلاث رسائل» به آن ضمیمه شده است که در کتاب موجود فقط کتاب های تقیه و عدالت وجود دارد. این کتاب بین سال های ۱۳۳۵ ق تا ۱۳۶۰ ق که مؤلف در نجف اشرف اقامت داشته اند نوشته شده است و پس از مراجعه به ایران و وفات ایشان در تبریز، توسط یکی از شاگردان فاضل وی به نام میرزا احمد بن عبد الرحیم باغمیشۀ تبریزی در سال ۱۳۷۵ ق گردآوری و چاپ شده است. تاریخ تالیف اگر چه در الذریعة تاریخ اتمام تالیف کتاب را سال ۱۳۵۳ ق ذکر نموده است اما با توجه به مطالبی که مؤلف در پایان قسمت های مختلف کتاب نوشته است این مطلب صحیح بنظر نمی رسد. در پایان مکاسب محرمه در صفحۀ ۱۴۷ تاریخ پایان یافتن کتاب، ربیع الاول من سنة ثمانیة و اربعین من الماة الرابعة بعد الف من الهجرة المصطفویة یعنی ۱۴۴۸ ق ذکر شده است که بنظر می رسد سال ۱۳۴۸ ق صحیح باشد. در پایان کتاب البیع تاریخ پایان یافتن آن را ۱۳۵۶ ق ذکر نموده است. در پایان کتاب خیارات تاریخ پایان یافتن آن را ۱۳۵۴ ق ذکر نموده است. در پایان کتاب های فقیه و عدالت، پایان آنها را سال ۱۳۵۴ ذکر نموده است که در الذریعة به اشتباه سال ۱۳۵۳ ق ذکر نموده است. بنابراین در ابتدا مکاسب محرمه و سپس کتاب خیارات و کتاب های فقیه و عدالت، و در آخر کتاب البیع بین سال های ۱۳۴۸ ق تا ۱۳۵۶ ق بپایان رسیده اند.
کتاب "هدایة العباد" توضیح المسائل آیت الله گلپایگانی به زبان عربی است.
آیت الله العظمی سید محمدرضا گلپایگانی ، در ماه ذی قعدۀ سال ۱۳۱۶ هجری قمری، در شهرستان گلپایگان قرار دارد، در خانوادۀ علم و سیادت و تقوا دیده به جهان گشود، حضرت آیت الله گلپایگانی در زادگاه خویش( گلپایگان) پس از خواندن مقدمات به تحصیل علوم دینی پرداخت، و در سال ۱۳۳۶ هجری قمری در ۲۰ سالگی وارد حوزۀ اراک گردید. بعد از هجرت آیت الله حائری به قم بنا به دعوت ایشان وارد این شهر شده و تا پایان عمر، یعنی قریب ۷۴ سال در این شهر مقدس باقی ماند.اندک زمانی از تأسیس حوزه نگذشته بود که دو مرجع بزرگ، آیت الله نائینی و آیت الله اصفهانی با فشار دولت انگلیس از طرف حکومت وقت عراق به ایران تبعید شدند و از آن جهت که هیچ جا برای اقامت آنان در ایران مناسب تر از حوزۀ علمیّۀ قم نبود، در این شهر رحل اقامت افکنده و به افاده و افاضه در آن پرداختند، آیت الله گلپایگانی تقریبا ۷ سال از محضر علمی آیت الله العظمی بروجردی بهره برد و پس از درگذشت آیت الله بروجردی ادارۀ حوزه به عهدۀ شخصیت هایی گذارده شد که ایشان یکی از آنها بود. در جلسه ای که پس از درگذشت آیت الله بروجردی در بیت ایشان تشکیل گردید آیت الله گلپایگانی نیز شرکت داشت و قرار شد زعامت حوزه را با همکاری سایر بزرگان مشترکا بر عهده گیرند.حضرت آیت الله گلپایگانی با رهبر کبیر انقلاب امام خمینی - قدس سره- از دیر باز ارتباطی صمیمی و بسیار نزدیک داشتند. سابقۀ این روابط به هفتاد سال پیش و محفل درس استاد بزرگوارشان مرحوم آیت الله حایری می رسد. در آنجا بود که این دو بزرگوار با یکدیگر آشنا شده و این آشنایی به صمیمیت و یکرنگی مبدل شده و پس از هجرت مرحوم حایری به قم در ۱۳۴۰ هجری قمری ادامه یافت.این خورشید فقاهت سرانجام پس از ۳۲ سال مرجعیت و نزدیک به ۷۰ سال تدریس در حوزۀ علمیّه و بعد از ۹۸ سال زندگی پربار و با برکت در عصر پنجشنبه ۲۴ جمادی الثانی ۱۴۱۴ هجری قمری، برابر با ۱۸ آذر ماه ۱۳۷۲ هجری شمسی، دعوت حق را لبیک گفت و در جوار حرم مقدس حضرت معصومه علیها سلام به خاک سپرده شد.
« هدایة العقول فی شرح کفایة الاصول» اثر آیة الله سید محمد علی موسوی حمّامی نتیجه استفاده از دروس والد مولّف و مراجعه به حواشی بعضی از اعلام است که برای ایضاح مباحث کفایه نوشته شده است.
کتاب در شش جلد تدوین شده و شرح آن به صورت شرح مزجی می باشد. عبارات کفایه از شرح متمایز شده است.
زیارت جامعه کبیره که اقیانوسی مواج از معارف الهی و مضامین عالی مشتمل بر معرفی مقام ائمه علیهم السّلام است؛ از امام علی النقی علیه السّلام به ما رسیده است و به تعبیر علامه مجلسی رحمه الله علیه از نظر سند و روایت از صحیح ترین و قوی ترین زیارات ائمه علیهم السّلام است. در این مقاله برآنیم تا فراز «السلام علی ائمه الهدی» را به تفسیر بنشینیم؛ ان شاءالله.
در واژه «امام» و واژه «هدایت» نیازی به بحث گسترده نیست. امام به معنای رهبر است. هر کسی که جلودار و زمامدار امتی است او را امام می نامند. راغب اصفهانی می گوید امام آن است که از وی پیروی و به وی اقتدا شود چه انسان باشد یا کتاب یا غیر آن، چه حق باشد و چه باطل و جمع آن ائمه است. واژه «هدایت» بمعنی راهنمائی است لکن راهنمائی به خیر و صلاح،فیروز آبادی گفته است «الهدی الرشاد و الدلاله» هدایت، رشد و راهنمائی است. راغب اصفهانی در معنای هدایت راهنمائی از سر لطف را گنجانده است. بنابراین «السلام علی ائمه الهدی» را باید چنین معنا کرد : «سلام بر امامان هدایت». در این فراز از زیارت جامعه، ما امامان را امامان هدایت می خوانیم، ایشان مردم را بسوی خدا هدایت کرده و آنها را بسمت نور و سعادت رهنمون می شوند.
انواع امام
قرآن سخن از دو نوع امام دارد : ۱. یکی امامان هدایت که رهبران آسمانی انبیاء و امامان معصوم اند ۲. دوم امامان ضلالت.
← امامان هدایت
تفسیر امام صادق علیه السّلام از امامان نار در آنجا که می فرمایند: «حکم مردم را پیش از حکم خدا می دانند و بر خلاف آنچه در کتاب خدای عزّوجلّ است طبق هوس خویش رفتار می کنند» تطبیق دقیقی دارد با «دموکراسی» در عصر حاضر و داعیه داران آن و جلوداران این اندیشه. «اصل حاکمیت مردم از اصول مادر دموکراسی است که در واقع تمام اصول و مؤلفه های دیگر جلوه ای جزئی تر از آن هستند.» در یک جامعه دموکرات همه چیز به رای واگذار می شود و دموکراسی جامه لیبرالیسم به تن می کند در چنین جامعه ای جائی برای قانون الهی نیست و رای مردم تنها منبع قانونگذاری می شود این همان «یقدمون امرهم قبل امر الله...» است. در این جامعه حلال آن است که مردم می خواهند نه آنچه خدا حلال کرده است و حرام آن است که مردم نمی خواهند نه آنچه خدا حرام کرده است.
تعریف امامت
...
«پیشوایان هدایت»، اثر گروه مؤلفان مجمع جهانی اهل بیت(ع)، با نظارت سید منذر حکیم و با همکاری عدی غریباوی می باشد که به بررسی زندگانی چهارده معصوم(ع) پرداخته و در سال 1385ش، به زبان عربی نوشته شده است.
کتاب با درک ضرورت همبستگی، همفکری و همکاری پیروان خاندان عصمت و با انگیزه ایجاد رابطه فعال با شیعیان جهان و به کارگیری نیروی عظیم، کارآمد و خلاق شیعیان و اندیشمندان مذهب جعفری، تدوین شده است.
کتاب با شرح زندگانی نبی اکرم(ص) آغاز و با بیان زندگی امام عصر(عج) به پایان می رسد.
در آغاز هر جلد، ابتدا فضائل و جلوه هایی از شخصیت آن معصوم، مطرح شده و در ادامه مراحل مختلف زندگانی او مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.
نویسندگان بر این باورند که عرضه درست، کارشناسانه، منطقی و استوار فرهنگ اهل بیت(ع)، می تواند جلوه های ماندگار میراث خاندان رسالت و پرچمداران بیداری، حرکت و معنویت را در معرض دید جهانیان قرار دهد و دنیای خسته از جهالت مدرن و فرهنگ های ضد اخلاقی و انسانی را در آستانه عصر ظهور، تشنه حکومت جهانی امام عصر(عج) بسازد.
تفسیر هدایت، ترجمه فارسی کتاب من هدی القرآن، اثر سید محمدتقی مدرسی (متولد 1324ش، کربلا) است. در این کتاب، قرآن کریم، به صورت ترتیبی از آغاز تا انجام تفسیر شده است. روش نویسنده، اجتهادی است و بر مباحث اجتماعی و تربیتی بیشتر تأکید کرده است. متن این تفسیر به زبان عربی و 18 جلدی است و چند نفر از استادان، آن را به زبان فارسی مطابق با متن اصلی در 18 جلد ترجمه کرده اند: آقای احمد آرام (جلدهای 1، 6، 9، 10، 11، 13، 14، 16، 17 و 18)، آقای عبدالمحمد آیتی (جلدهای 2، 3، 4، 7 و 10)، آقای دکتر پرویز اتابکی (جلدهای 8، 11، 12 و 15) و آقای دکتر جعفر شعار (جلد 5)بنابراین، یک جلد به شکل مشترک انجام شده است: جلد 10 (به وسیله آقایان آرام و آیتی). هرچند به نظر می رسد بر اساس مطلب مذکور، جلد 11 نیز به شکل مشترک و توسط آقایان آرام و اتابکی انجام شده، ولی بر روی جلد و صفحه شناسنامه ج 11، فقط نام «پرویز اتابکی» آمده و خبری از نام احمد آرام نیست و در بین مطالب کتاب نیز مطلبی در این مورد مشاهده نشد و همچنین دانستنی است که سرانجام آقای حمیدرضا آژیر، همه جلدهای این ترجمه را از نظر ادبی هماهنگ ساخته است. درباره ترجمه حاضر چند نکته گفتنی است:
خاندان هدایت یکی از خاندان های قدیمی ایران است. این خانواده خود را از اولاد کمال خجندی که معاصر حافظ شیرازی بوده است، می دانند. این خانواده در کلانه که از مضافات دامغان است سکونت، و از قدیم با ایل قاجار مراوده داشته و جزء طرفداران پر و پا قرص آن ها بوده اند.
جد آن ها اسماعیل کمال در جنگ با زکی خان زند، ناجوان مردانه کشته شد. فرزند وی محمدهادی خان بعدها مورد توجه آقامحمدخان قاجار قرار گرفت. فرزند محمدهادی خان، رضاقلی خان بود که در زمان وفات پدر هفت ساله بود و در معیت مادرش عازم بارفروش (بابل) نزد خویشاوندان می روند. بعد از آن به فارس برمی گردند و مادرش با محمدمهدی خان شحنه ازدواج می کند. وی مورد توجه فتحعلی شاه بوده و در زمان محمدشاه هم بعد از قتل قائم مقام حاج میرزا آقاسی به صدارت می رسد. در زمان امیر کبیر با سمت ایلچی به خوارزم می رود. سرانجام در ۱۲۸۸ (ه. ق) وفات می کند.
← مهم ترین تالیفات رضاقلی
پسر ارشد رضاقلی خان که در ۱۲۴۵ (ه. ق) در شیراز متولد شد. مدتی حاکم فیروزکوه بود و بعد به همراه پدر به خوارزم رفت. پس از افتتاح دارالفنون جزء محصلین آن جا می شود. بر اثر خوش خدمتی به علیقلی میرزا اعتضادالسلطنه (در تلگرافخانه)، مخبرالدوله لقب گرفت و در سفر فرنگ نیز همراه ناصرالدین شاه برای ادامه تحصیل به اروپا رفت. بعد از عزل اعتضادالسلطنه از تلگرافخانه، امور به مخبرالدوله واگذار می شود. علاوه بر وزارت تلگراف، وزارت علوم، وزارت معادن در ۱۲۹۹ به او تفویض می شود. مدتی هم برخی از این مشاغل را بین پسران و بستگان خود تقسیم کرد. مخبرالدوله در ۱۳۱۵ (ه. ق) در تهران درگذشت و در تکیه رضاقلی خان نزدیک قبر پدرش به خاک سپرده شد.وی حین وفات چهار پسر داشت: ۱- حسینقلی خان (بعد از پدر مخبرالدوله لقب گرفت)، ۲- مرتضی قلی خان (داماد مظفرالدین شاه صنیع الدوله لقب گرفت)، ۳- مهدیقلی خان (از طرف مظفرالدین شاه مسمّی به مخبرالسلطنه گردید)، ۴- محمدقلی خان (مخبرالملک نامیده شد.) پسر دیگرش عباسقلی خان بود که وقتی هفت ساله بود بر اثر سوختگی از آب جوش درگذشت. علیقلی خان سه دختر نیز داشت. میرزا جوادخان سعدالدوله در جوانی با دختر مخبرالدوله ازدواج کرد ولی به علت اختلاف بین داماد و پدرزن این ازدواج گسیخته شد. مخبرالسلطنه به علت اختلاف با سعدالدوله در یادداشت های خود حملات زیادی به او نموده است.
جعفر قلی خان هدایت
جعفرقلی معروف به نیرالملک، فرزند رضاقلیخان هدایت، متولد ۱۲۴۷ (ه. ق) در تهران است. تحصیلات خود را نزد پدر در ادبیات فارسی و مقدمات زبان عربی آموخت. پس از تاسیس دارالفنون بدآنجا رفت و به آموختن زبان فرانسه، حساب، هندسه، علوم طبیعی و نظام پرداخت. سپس به معلمی دارالفنون درآمد. وی ابتدا در آن جا کمک معلم بود. چند سال بعد ناظم آن جا شد و تدریجاً رتبه سرهنگی گرفت. در ۱۲۷۸ (ه. ق) به ریاست دارالفنون رسید و در همین سمت لقب نیرالملک و منصب سرداری گرفت. در ۱۳۱۶ (ه. ق) به وزارت علوم منصوب شد و هفت سال در آن سمت باقی بود. بعد از مشروطیت در کابینه مشیرالسلطنه مجدداً وزارت علوم را عهده دار شد. وی در ۱۳۳۳ (ه. ق) در ۸۶ سالگی وفات می کند. وی از فضلا و دانشمندان قرن اخیر است که به توسعه فرهنگ کمک بسیار کرده است. اصولاً خانواده هدایت در کار نشر معارف و فرهنگ خدماتی انجام داده اند. از وی چهار پسر و چهار دختر باقی ماند. پسران وی عبارت بودند از: رضاقلی، هدایتقلی، کریم و سلیمان. رضاقلی پس از وفات پدر نیرالملک لقب گرفت. هدایتقلی اعتضادالملک لقب داشت و فرزندانش محمود، صادق و سرلشگر عیسی هدایت بودند. کریم طبیب شد و درجه سرلشگری در ارتش یافت. سلیمان دانشکده سن سیر فرانسه را طی کرد و در جوانی درگذشت.
حسینقلی خان مخبرالدوله
...
«خورشید هدایت» ترجمه منظوم فارسی از نهج البلاغه به قلم عباس ایراندوست گوهری(م 1282ش) که در دو مجلد منتشر شده است. نویسنده تاریخ آغاز نگاش کتاب را دوم ذیقعده 1371 و تاریخ اتمام را نوزدهم رمضان 1382ق ثبت کرده است.
هر یک از مجلدات در سه جزء و در مجموع کتاب در شش جزء تنظیم شده است. خطبه های نهج البلاغه چهار جزء اول کتاب را به خود اختصاص داده است. در جزء پنجم نامه ها و در جزء ششم نیز حکمت ها آمده است. مقدمه سید رضی در ابتدای جزء اول و در آغاز جزءهای دیگر نیز دیباچه ای منظوم از نویسنده دیده می شود. در انتهای کتاب نیز دو گفتار در پایان و خاتمه کتاب نوشته است.
مترجم در مقدمه اش بر جلد اول کتاب انگیزه اش را در به نظم درآوردن نهج البلاغه بیان کرده است. او مقید بوده است که هر روز پس از نماز صبح بخشی از نهج البلاغه را مطالعه کند. این مطالعات مداوم به تدریج در روح و جان او اثر کرده و به گفته خودش:
«من از این بیانات نیکوی ژرف تکان خورد جانم تکانی شگرف»
او از اینکه این سخنان گراسنگ، همانند قرآن کریم و سخنان پیامبر اکرم(ص) به نثر در نیامده است، افسوس خورده و تصمیم می گیرد که این بیانات لطیف و مقدس را به نظم درآورد. او بدین ترتیب عزم خود را جزم می کند که با رعایت احتیاط و دوراندیشی، نهج البلاغه را در قالب شعر عرضه کند، به گونه ای که:
زلال هدایت تألیف ابوسجاد اسحاقی، از جمله آثاری است که برای تقویت بنیه اعتقادی حجاج و پاسخ گویی به شبهه های وهابیان نگارش شده است.
کتاب در یک پیش نوشت، درآمد و 16 عنوان در پاسخ به شبهه های موجود در زمینه های گوناگون از جمله مهدویت، شفاعت، سجده بر خاک، غدیر و تحریف ناپذیری قرآن، رجعت و مانند آن نگارش شده است.
در کتاب، شبهات متعددی مورد بررسی قرار گرفته که به برخی از آنها اشاره می شود:
مهدویت، یکی از موارد اتفاق شیعه و سنی است. همه مسلمانان در این مسئله اتفاق نظر دارند که در آخرالزمان، شخصی به نام مهدی از ذریه پیامبر اسلام(ص) و از اولاد حضرت زهرا(ع)ظهور و زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد. روایاتی که مؤید این اعتقادند، به حدّ تواتر رسیده و علمای اهل سنت و شیعی بر آن مهر تأیید نهاده انداما ولادت امام مهدی(عج) از موارد اختلاف شیعه و اهل سنت است. تعداد زیادی از علمای اهل سنت همانند شیعه امامیه معتقدند که امام عسکری(ع) فرزندی به نام «محمد» داشته است. همچنین برخی از آنان همانند شیعه معتقدند که صاحب الزمان و مهدی و کسی که در آخر زمان قیام می کند، همو است. بااین حال، بعضی دیگر از اهل سنّت با این عقیده مخالفند
سجده کردن شیعیان بر تربت یکی از شبهاتی است که وهابیان مطرح می کنند. نویسنده با استناد به روایات مختلف چنین نتیجه می گیرد که سنت رسول الله(ص)، ائمه هدی(ع) و اصحاب و تابعین بر لزوم سجده کردن بر زمین و آنچه از آن می روید، به جز خوردنی ها و پوشیدنی هاست
هدایت در اصطلاح عبارتست از نشان دادن هدف و راهنمایی افراد.
هدایت از ریشه هدأ و در لغت به معنای سکون ، آرامش ، بدون سر و صدا و حرکت ، سکونت گزیدن می باشد. و نیز به معنای توقف از حرکت، سکونت و خواب در شب ، ساکت نمودن بچه و خواباندن آن آمده است.
در اصطلاح
در برخی موارد مقصود از هدایت پایداری و استوار ماندن در مسیر و راه است، بنابراین هدایت، شناختن درست و صحیح هدف، انتخاب راه و طریق صحیح برای رسیدن به هدف و پایداری در مسیر است و هدایت در عام ترین معنای خود شامل همه مخلوقات خداوند می گردد.
انواع هدایت
هدایت در مورد انسان ها به دو مفهوم به کار رفته است؛ هدایت عامه که شامل همه انسان ها می شوند، چه مؤمن باشد یا کافر و آن نشان دادن راه خیر و سعادت در پیمودن مسیر زندگی انسان است، ولی هدایت خاصه مختص به مؤمنان می باشد و آن تأمین کننده راه کمال و سعادت اخروی است.
← هدایت تکوینی
...
صادق هدایت، یکی از نویسندگان و مترجمان معاصر ایرانی می باشد.که اغلب تصویر هدایت را در قابی سیاه از ابهام ها، انتقادها و کج فهمی ها و سرانجام در قابی از جنس مرگ بر تاقچه ادبیات معاصر ایران نشانده اند و این خود بیننده را وامی دارد تا با شتاب از برابر آن بگذرد.
«صادق هدایت در شب سه شنبه بیست و هشتم بهمن ماه سال ۱۲۸۱ شمسی در تهران و در خانوادۀ متشخص و صاحب نام تولد یافت او را که فرزند هدایت قلی خان هدایت(اعتضادالملک) بود به توصیۀ پدر بزرگش نیرالملک، صادق نام گذاری کردند. » صادق کودکی زیبا، خوبروی، شیرین و به دلیل ظرافت و زیبایی و داشتن موهای طلایی و چشمان آبی محبوبیت خاصی در بین همۀ افراد خانواده داشت. به گفتۀ محمود هدایت، برادر صادق، او در همۀ دورۀ کودکی مایۀ سرگرمی بزرگ و کوچک خانواده بود.

نسب خانوادگی
صادق هدایت در یک خانواده اشرافی مرتبط با دربار قاجار و بعد از دو پسر و دو دختر بدنیا آمد. عیسی، محمود، اخترالملوک و اشرف الملوک و خواهر بعد از او انورالملوک بود. صادق فرزند اعتضادالملک و از خاندان اشراف ایران است. پدران وی پیوسته شاغل مقامات عالی دولتی و مناصب نظامی بودند. او چهارمین نسل از رضاقلی خان هدایت که نسب خود را به شاعر نامی ایران شیخ کمال خجندی معاصر خواجه حافظ شیرازی می رساندند. رضاقلی خان که نظامت دارالفنون را در زمان سلطنتناصرالدین شاه به عهده داشت، مولف کتاب هایی چون؛روضةالصفای ناصری، مجمع الفصحا، ریاض العارفین، فرهنگ انجمن آرای ناصری و دیگر کتب بود. هم چنین کسی که در دوران بازنشستگی از کار در دارالفنون مدتی به عنوان مربی مظفرالدین میرزا (که بعدها شاه شد) نیز بوده است.

تحصیلات
صادق هدایت سال های تحصیل را در تهران گذراند. او را در شش سالگی به مدرسۀ علمیه سپردند. تحصیلات ابتدایی را در مدرسۀ علمیه آموخت و پس از آن به دارالفنون که دبیرستان مهم تهران بود رفت و تا سال سوم آنجا درس خواند. «بعد راهی مدرسۀ سن لویی شد تا زبان فرانسه یاد بگیرد. در سال سوم سن­لویی بود که زبان فرانسه اش به نحو شگفت انگیزی پیشرفت کرد و چیزی نگذشت که باب مکاتبه را با کتابخانه های مهم پاریس باز کرد و با هزینه های گزاف ماهی دو سه جلد از کتاب های مربوط به علوم سرائر را به دست می­آورد و در گوشه ایی آن را می خواند. »
صادق هدایت در سال ۱۳۰۴ش تحصیلات متوسطه را به پایان برد. او پس از اخذ دیپلم متوسطه باید وارد بازار کار می شد؛ اما رفتن به دنبال کسب کار معمولی دور از شئونات خاندان اشرافی هدایت بود. پدر و اعضای پرنفوذ خاندان هدایت به تکاپو افتادند و پس از رایزنی هایی یا به قول معروف پارتی بازی موفق شدند او را به عنوان دانشجوی بورسیه در رشتۀ مهندسی راه و ساختمان راهی بلژیک کنند؛ اما او که از نظر تحصیلی پایه­ای قوی نداشت و دوران دبیرستان و مرحله امتحانات اعزام دانشجو را به مدد اعمال نفوذ خانواده سپری کرده بود. از دروس دانشگاهی سر در نمی آورد از دانشگاه اخراج شد؛ اما با فعالیت ها و پیگیری های خاندان خود موفق شد تا دوباره به عنوان دانشجوی بورسیه از بلژیک به پاریس منتقل شود؛ اما صادق هیچ گاه درس خود را در دانشکده های پاریس دنبال نکرد. او پس از چهار سال حیف و میل بودجه مملکت بی هیچ نتیجه و حاصلی به ایران باز گشت.

اخلاق هدایت
...
عبدالله هدایت در سال ۱۲۷۸ش.در تهران در خانواده بزرگ و معروف هدایت چشم به جهان گشود.او فرزند حسینقلی خان هدایت (مخبرالدوله)، وزیر پست و تلگراف و نوه غلامرضا هدایت (مخبرالدوله)، رییس الوزرای رضاخان بود.
تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه "آلیانس" فرانسوی ها و "دارالفنون" تهران به پایان رساند.سپس وارد مدرسه نظام شد و با درجه نایب (ستوان) دومی فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۰۲ش.که سردار سپه تصمیم گرفت، عده ای از افسران جوان را برای تحصیل به اروپا بفرستد، عبدالله هدایت با ۴۶ افسر دیگر از جمله خویشاوندانش، سروان علی رزم آرا عازم فرانسه شد و دوره دانشکده نظامی "سن سیر" را در رشته توپخانه گذراند. در بازگشت به ایران نایب اول، هدایت به درجه سروانی رسید.پس از چهار سال در حالی که درجه سرگردی داشت، بار دیگر برای تحصیل به فرانسه اعزام شد.در این سفر دوره دانشگاه جنگ فرانسه را هم با موفقیت گذراند.عبدالله هدایت درجات بعدی را به ترتیب و طبق مقررات ارتش دریافت کرد و در سال ۱۳۰۹ سرهنگ دوم شد.در سال ۱۳۱۵ سرهنگ تمام شد و در سال ۱۳۱۹ به درجه سرتیپی رسید.در هنگام سرتیپی در دانشکده افسری استاد تاریخ ولیعهد بود.
هدایت بعد از شهریور
از شهریور ۱۳۲۰ و اشغال کشور به وسیله شوروی و انگلیس ارتش بزرگ و مجهز رضاشاهی مضمحل شد.اغلب افسران قدیمی، بازنشسته شدند و افسران تحصیل کرده، در ایران و کشورهای دیگر جانشین آنها شدند.عده ای هم خود را به شهربانی و ژاندارمری منتقل کردند.در تشکیلات جدید سرتیپ عبدالله هدایت که از افسران درستکار تحصیل کرده بود، بعد از شهریور ۲۰ معاون وزارت جنگ شد، دو سال بعد به معاونت ستاد ارتش منصوب شد، در سال ۱۳۲۵ که به دستور قوام السلطنه، مظفر میرزا دست راست قوام در راس یک هیئت سیاسی عازم آذربایجان شد، سرتیپ عبدالله هدایت در راس یک هیئت نظامی همراه او به آذربایجان رفت. در این سفر با وجود بند و بست های مظفر میرزا با شوروی، پیشه وری و دیگر سران فرقه دموکرات آذربایجان، سرتیپ هدایت در مقابل همکاران نظامی پیشه وری ایستادگی کرد و حاضر نشد، درجه بالاتر افسران فراری و درجه کسانی را که از آن سوی مرز آمده بودند و قارچ گونه جنرال شده بودند، بپذیرد و همین امر باعث برخوردهایی بین او و مظفر میرزا شد. سرتیپ هدایت در اول فروردین ۱۳۲۶ به درجه سرلشگری رسید.در ششم تیرماه ۱۳۲۹ که سپهبد رزم آرا نخست وزیر شد، او را به عنوان وزیر جنگ به مجلس شورای ملی معرفی کرد.بعد از ترور رزم آرا او در دولت دکتر مصدق تا مدتی شغل مهمی نداشت.بعضی می گفتند، این برکناری به خاطر خویشاوندی با رزم آرا بود، نه عیوب خودش.در اول شهریور ۱۳۳۱ هدایت به اتفاق جمعی از امیران ارتش بازنشسته شد.بعد از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سرلشگر هدایت دوباره به خدمت فراخوانده شد؛ اما در دولتی که سپهبد زاهدی در اول شهریور به شاه معرفی کرد، اسمی از سرلشگر هدایت نبود.سپهبد زاهدی، سرلشگر احمد وثوق را به عنوان معاون وزارت جنگ معرفی کرد.زاهدی سرلشگر هدایت را نمی پسندید و این طبیعی بود، آن دو از خمیر مایه هایی متفاوت ساخته شده بودند؛ اما در شهریور همان سال اعلام شد که سرلشگر هدایت به وزارت جنگ منصوب شد، این به دستور شاه بود و احتمالا برای مقابله با کارهای زاهدی، یک سال بعد در اول مهرماه ۱۳۳۳ هدایت به درجه سپهبدی رسید. در ۱۹ فروردین ۱۳۳۴ در کابینه حسین علاء هم مقام خود را به عنوان وزیر جنگ حفظ کرد.از اول شهریور دوران جدیدی در زندگی عبدالله هدایت آغاز شد.در تقسیم بندی جدید ارتش او به ریاست ستاد مشترک منصوب شد.در این تشکیلات نیروی زمینی نیروی هوایی و نیروی دریایی هر یک دارای رییس ستاد خاص خود بودند؛ ولی همگی زیردست سپهبد هدایت رییس ستاد بزرگ انجام وظیفه می کردند.بعد از شهریور ۱۳۲۰ که شاه جدید در دادن درجه به افسران گشاده دستی کرده بود، تعداد سرلشگرها و سپهبدها بیش از اندازه زیاد شده بود.بعد از ۲۸ مرداد شاه تصمیم گرفت، همچنان که در زمان پدرش ارتش ایران فقط یک سپهبد داشت، او هم درجه جدیدی درست کند که فقط یک نفر به عنوان عالی ترین مقام ارتش دارای آن درجه باشد.به این دلیل درجه ارتشبدی ابداع شد.
اولین ارتشبد
از آن جا که هر کشور یک ارتش دارد، بنابراین باید یک ارتشبد داشته باشد.با این اندیشه در روز اول مهر ۱۳۳۷ که درجه های افسران اعلام شد، در اول لیست ترفیعات ارتش نام سپهبد عبدالله هدایت به عنوان ارتشبد نوشته شد.درجه ارتشبدی هدایت به سادگی جا نیفتاد و باعث رنجش عده ای از امیران قدیمی ارتش شد.
ویژگی ها
...


هدایت در دانشنامه ویکی پدیا

هدایت
هدایت به معنی رهبری یا راهنمایی می تواند به موارد زیر اشاره کند:
هدایت (نام خانوادگی)
هدایت آباد ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی ایران است.
هدایت آقایی یکی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی ایران بود در پی رخدادهای پس انتخابات ایران بازداشت شد. او در دادگاه به جرم اخلال در نظم عمومی از طریق بلوا و آشوب، تحریک و تشویق مردم به شورش و اغتشاش، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی، ایجاد شبهه جعل و تقلب در نتیجه انتخابات و سلب اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت مراجع رسمی کشور و اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی مورد محاکمه قرار گرفت و ۵ سال حبس قطعی محکوم شد.
هدایت استخوانی یا القای استخوانی (به انگلیسی: Bone Conduction) تکنولوژی است که بر پایه ارتعاشات از طریق استخوان جمجمه صدا را به گوش داخلی منتقل می سازد. از این تکنولوژی در عینک گوگل استفاده شده است.
افراد زمانی که صدای خود را ضبط می کنند و آن را پخش می کنند، با چیزی که خودشان می شنوند متفاوت است. چون سرعت انتقال و کیفیت انتقال صدا در هوا با استخوان تفاوت دارد در نتیجه فرد به کمک القای استخوانی صداهای زیر را به صورت کامل تری می شنود در نتیجه خروجی صدای فرد با صدایی که خودش می شنود متفاوت است.
تعدادی از ابزارهای کمک شنوایی به کمک این تکنولوژی صدا را به گوش داخلی انتقال می دهند تا عارضه های گوش بیرونی را جبران کنند. همچنین از این تکنیک برای ساخت میکروفون های القای استخوانی نیز استفاده می شود. در سال ۱۹۲۳ برای اولین بار این تکنیک معرفی شد.
مزیت لزوم کاربرد این تکنولوژی در گجت ها این است که به کاربر امکان شنیدن صداهای محیطی را بدهد و خطر تصادف یا موارد مشابه به خاطر نشنیدن صداهای محیطی کاربر را تهدیدنکند.
هدایت الله (دلفان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است.
هدایت الله خادمی (زاده ۱ مهر ۱۳۳۸ ایذه) ، سیاست مدار و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است، که نماینده دورهٔ دهم مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ ایذه و باغملک در استان خوزستان می باشد. وی با کسب ۷۲٬۸۳۸ رای از مجموع ۱۳۱٬۴۱۹ رای معادل ۵۵٫۴۲٪ درصد آرا در دور دوم به مجلس راه پیدا کرد.
خادمی فعالیت شغلی خود را از گروه ملی صنعتی فولاد ایران آغاز کرد و از سال ۱۳۶۷ به شرکت ملی حفاری ایران پیوست. وی در فاصله سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۴ مدیرعامل شرکت حفاری شمال بود. خادمی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی است.
امیر هدایت الله خان فومنی حاکم گیلان در قرن دوازدهم هجری بود.
ن
ب
و
تیمسار سپهبد خلبان هدایت الله گیلانشاه (زاده ۱۲۸۶ - درگذشته ۱۳۶۵) یکی از فرماندهان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران بود.
هدایت الله متین دفتری (زاده ۱۳۱۲ تهران) نوه محمد مصدق و فرزند احمد متین دفتری، پسر میرزامحمودخان اعتضادلشکر (عین الممالک) است. او بنیان گذار جبهه دموکراتیک ملی ایران (منشعب شده از جبهه ملی در اسفند ۱۳۵۷) است.
هدایت الله میرمرادزهی نمایندهٔ دورهٔ نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ سراوان، سیب، سوران و زابلی در استان سیستان و بلوچستان است.
هدایت الله نیرسینا (متولد ۱۲۹۴) استاد دانشگاه و ترانه سرای ایرانی بود. او زمانی ریاست شورای شعر رادیو ایران را بر عهده داشت. این شورا وظیفهٔ بررسی درستی اوزان و عروض و قافیه، پاکی کلام و تمیزی زبان و روشنی پیام شعرهایی را داشت که از رادیو خوانده می شد.
نیرسینا استاد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بود. او مؤلف شماری از کتاب های درسی مدارس ایران از جمله قرائت فارسی و جغرافیا بود.
هدایت الکتریکی خاک نماینده میزان املاح هادی موجود در محلول خاک می باشد که یکی از اصلی ترین آنها نمک (کلرید سدیم) می باشد. واحد هدایت الکتریکی ohm-1 یا mho می باشد و واحد هدایت ویژه µ mho/cm (میکرو موه بر سانتیمتر) یا µSiemens/cm (میکرو زیمنس بر سانتیمتر) است.
در شیمی خاک علاوه بر بحث هدایت الکتریکی خاک SAR یا SODIUM ABSORBSION RATIO یعنی نسبت جذب سدیم ESP یا EXCHANGABLE SODIUM PERCENTAGE یعنی درصد سدیم قابل تبادل و... هم اندازه گیری می شود.
هدایت امین ارسلا (متولد ۱۳۲۰ در ولایت کابل) سیاستمدار و اقتصاددان اهل افغانستان است. وی به عنوان وزیر مالیه، وزیر امور خارجه و معاون رئیس جمهور در دولت افغانستان فعالیت کرده است. ارسلا در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان کاندید شد و در بین هشت نفر با ۰.۲۳٪ آراء در رتبه هشتم قرار گرفت.
وی پشتون و در کابل به دنیا آمده است. هدایت امین ارسلا دبیرستان را در کابل خواند و لیسانس خود را در شته اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه کابل دریافت کرده و آموزشهای عالی را در دانشگاه الینویز جنوبی در آمریکا در رشته اقتصاد به پایان رساند. ارسلا مدرک دکتری خود را هم در همین رشته از دانشگاه جورج واشنگتن به دست آورد.
او در سال ۱۹۶۹ به عنوان نخستین افغان کارمند بانک جهانی شد و ۱۸ سال در این بانک کار کرد. ارسلا در سال ۱۹۸۷ از کار در بانک جهانی دست کشید و به صفوف مجاهدین افغان پیوست. ارسلا یکی از اعضای بنیان گذار محاذ ملی اسلامی افغانستان بود که پیراحمد گیلانی رهبری آن را بر عهده داشت. در سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲ آقای ارسلا به وزارت مالیه/دارایی دولت در تبعید مجاهدین در پاکستان منصوب شد.
در سال ۱۹۹۳ ارسلا عهده دار وزارت خارجه در دولت اسلامی افغانستان در کابل شد اما دو سال بعد در پی اوج گیری اختلافات بین گروه های مختلف مجاهدین از پست خود کنار رفت.
بعد از سقوط طالبان هدایت امین ارسلا در اجلاس بن برای تعیین دولت آینده افغانستان شرکت داشت به عنوان وزیر تجارت و معاون رئیس اداره موقت به رهبری حامد کرزی معرفی شد. بعد از برگزاری لویه جرگه اضطراری که در آن لویه جرگه حامد کرزی را برای دو سال به عنوان رئیس دولت انتقالی برگزیدند، هدایت امین ارسلا در کابینه جدید آقای کرزی عهده دار وزارت مالیه شد.
ارسلا در کابینه حکومت منتخب آقای کرزی راه نیافت، اگرچه حامد کرزی آقای ارسلا را به عنوان "وزیر ارشد" به مجلس نمایندگان معرفی کرد اما مجلس نمایندگان به دلیل این که چنین پستی در قانون اساسی افغانستان پیش بینی نشده است اورا رد کرد. اما ارسلا با وجود نظر مخالف مجلس نمایندگان، به کار خود به عنوان "وزیر ارشد" ادامه داد. ارسلا اگرچه سمت اجرایی نداشت ولی در نشستهای هفتگی کابینه شرکت می کرد. بعد از انتخابات نیز کرزی او را به عنوان وزیر ارشد خود اعلام کرد.
وی همچنین بحیث رییس اداره مستقل اصلاحات اداری، کمیسیون احصاییه ملی و کمیتۀ همکاری های اقتصادی اجرای وظیفه نموده و عضویت شورای امنیت ملی را نیز داشته داشته است.
هدایت پرواز برقی (انگلیسی: Fly-by-wire) نوعی سامانهٔ هدایت پرواز است که با استفاده از نشانک دهی/ سیگنال دهی الکتریکی کار می کند.
هدایت پیام عصبی یا ترارسانی پیام عصبی رسانش پیام عصبی در درازنای نورون و رسیدن آن به پایانه آکسون را ترارسانی پیام عصبی گویند که به وسیله پتانسیل آرامش و پتانسیل عمل کنترل می شود.
بعد از رسانش و رسیدن پیام به پایانه آکسون پیام عصبی از ساختاری بنام سیناپس به نورون بعدی رسانده می شود.
هدایت تورک اوغلو (به ترکی استانبولی: Hidayet Türkoğlu) در ۱۹ مارس ۱۹۷۹ در قاضی عثمان پاشا در شهر استانبول ترکیه یک بازیکن حرفه ای بسکتبال اهل ترکیه است.
او در حال حاضر در اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا (ان بی ای) برای تیم ارلندو مجیک بازی می کند. او با قد ۲.۰۸ متر به عنوان سومین مهاجم بلند قد شناخته شده است.
هدایت سطحی یکی از انواع هدایت مواد الکترولیت در نزدیکی سطوح باردار است. در نزدیکی لایه باردار روی سطح، لایه ای از یونهای با بار مخالف وجود دارد. این لایه یونی با غلظت بالا در واقع بخشی از یک لایهٔ دوگان ای است ک در نزدیکی سطح باردار ایجاد شده است. غلظت یونهای موجود در این لایه با فاصله گرفتن از سطح کمتر می شود و در واقع تابعی از میزان هدایت سطحی است.
Smoluchowski برای اولین بار به اهمیت سطح هدایت در آغاز قرن بیستم به اهمیت هدایت سطحی پی برد.
یک شرح مفصل از رسانایی سطح توسط Lyklema در کتاب «اصول رابط کاربری و کلوئیدی علم» آورده شده است.
دو دوگانه (DL) به دو منطقه تقسیم می شود. با توجه به مدل گوی-Chapman-استرن Ref.2. سطح فوقانی است که در تماس با بالک مایع است، لایه نفوذ و لایه داخلی که در تماس با سطح است، لایه استرن نامیده می شود.
ممکن است که حرکت جانبی یون ها در هر دو بخش از DL منجر به سطح هدایت شود.
سهم لایه استرن در این نوع هدایت اغلب، کم تر به خوبی شرح داد شده است؛ و به نام «دایت سطحی اضافی» شناخته می شود.
نظریه هدایت سطح لایه نفوذ توسط Bikerman توسعه یافت. او یک معادله ساده را استخراج کرد در آن سطحی هدایت κσ با رفتار یون در لایه دوگانه مرتبط می کند. برای الکترولیت متقارن و با فرض یکسان بودن ضرایب انتشار یونها(D+=D−=D) این معادله بصورت زیر خواهد بود:
پارامتر m مشخصه سهم الکترو اسمز در حرکت یونها در DL را مشخص می کند:
هدایت شعارغفاری بازیکن سابق فوتبال اهل ایران است. وی سابقه بازی در باشگاه فوتبال هما را دارد.
وی سابقه ۹ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.
هدایت فیلم یک شرکت تولید و توزیع فیلم های سینمایی در ایران است.
این شرکت در سال ۱۳۶۵ تاسیس شده و مدیریت آن بر عهده مرتضی شایسته و مصطفی شایسته می باشد.
آفتاب هدایت نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «سعید مترصد» است که طی سال های ۱۳۷۴-۱۳۷۳ تهیه و از شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
التماس برای هدایت (به انگلیسی: Beggin for Thread)، ترانه ای از خواننده آمریکایی بنکس، چهارمین آهنگ در اولین آلبوم استدیویی او به نام الهه است که در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ توسط هاروست ریکوردز منتشر شد. التماس برای هدایت، پس از انتشارش موفقیت زیادی در نمودار کسب کرد. در جدول ترانه های آلترناتیو مجلهٔ بیلبورد ایالات متحده یازدهمین آهنگ شد. در سطح جهانی در آلمان و استرالیا به ترتیب رتبه ۶۴ و ۸۰ را کسب کرد.
برهان هدایت یکی از براهینی می باشد که به موازات برهان نظم مطرح شده است. به تصریح مرتضی مطهری، برهان نظم مربوط به ساختمان موجودات است؛ یعنی وضع ساختمان موجودات حکایت می کند که سازنده آنها یا خود عاقل و مدبر بوده، یا تحت تدبیر و تسخیر یک اراده ای بوده است.
مسئله هدایت از این مهم تر است، زیرا مربوط به کارکرد موجودات است؛ اعم از جمادات، گیاهان، حیوانات و انسانها. این مسئله نشان می دهد که یک عامل بیرونی وجود دارد، که آنها را در کار خودشان هدایت و رهبری می کند.
بهاره هدایت (زاده ۱۶ فروردین ۱۳۶۰ در تهران) فعال دانشجویی (دانشگاه علوم اقتصادی)، فعال جنبش زنان، زندانی سیاسی و عضو شورای مرکزی و سخنگوی دفتر تحکیم وحدت در سال ۱۳۸۴ بود. وی از فعالان کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین زن ستیز است و تاکنون چندین بار بازداشت و در سال ۱۳۸۸ به ۹ سال و نیم حبس محکوم شده است.
تفسیر هدایت یا تفسیر من هدی القرآن از تفاسیر شیعی قرآن به زبان عربی، تالیف آیت الله محمد تقی مدرسی است. این تفسیر ۱۸ جلد دارد و تفسیری کامل از تمامی آیات قرآن است. نگارش این تفسیر از تاریخ ۱۹۷۸ میلادی در کویت آغاز شده و تألیف آن حدود شش سال به طول انجامیده است. ترجمه فارسی این تفسیر بنام «هدایت قرآن»، توسط مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در سال ۱۳۷۷ خورشیدی منتشر گردیده است.
توفیق هدایت (انگلیسی: Taufik Hidayat؛ زادهٔ ۱۰ اوت ۱۹۸۱(1981-08-10)) بدمینتون باز سابق اهل اندونزی است.
جایزهٔ ادبی صادق هدایت، جایزه ای است ادبی که سالانه به آثار انتشار یافته در زمینه ادبیات داستانی به زبان فارسی در ایران توسط بنیاد صادق هدایت و وب گاه سخن اعطا می شود.
لازم به ذکر است این مسابقه ادبی تا سال ۱۳۸۵ توسط بنیاد صادق هدایت و وب گاه سخن مشترکاً برگزار می شد، ولی از سال ۱۳۸۵ به بعد به تنهایی توسط بنیاد صادق هدایت برگزار می شود.
جهانگیر هدایت نویسنده ایرانی، و مدیر «بنیاد صادق هدایت» است که به گردآوری و نشر کارهای صادق هدایت می پردازد.
حبیب الله هدایت (زادهٔ ۱۲۹۹، شهرضا، اصفهان – درگذشتهٔ ۱۷ مهر ۱۳۹۲) پزشک ایرانی بود. او تخصص خود در زمینهٔ زنان و بهداشت عمومی را در زمان تحصیلش در فرانسه و در زمینهٔ علوم تغذیه در انگلیس دریافت کرد. پس از بازگشتش به ایران انستیتو علوم تغذیه، انجمن دیابت ایران و انستیتو بهداشت کار را تأسیس نمود. وی مؤلف شش کتاب و ده ها گزارش و مقاله تحقیقاتی در زمینه صنعت غذا است. از او به عنوان پدر علم تغذیهٔ ایران یاد می کنند.
حسن هدایت (زاده ۱۳۳۴ - تهران) تهیه کننده، کارگردان، فیلم نامه نویس و تدوین گر ایرانی است.
وی فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۲ با فیلم پیک جنگل به عنوان نویسنده، کارگردان و طراح صحنه آغاز کرد.
حسنعلی کمال هدایت (۱۲۶۰-۱۳۳۵) ملقب به نصرالملک سیاستمدار و فرزند حسین قلی مخبرالدوله بود.
در پاریس در رشتهٔ حقوق تحصیل کرد. پس از بازگشت به ایران وارد وزارت امور خارجه شد. در انتخابات دورهٔ اول مجلس شورای ملی از طرف اعیان به وکالت رسید. در کابینهٔ اول حسن پیرنیا به سمت وزیر پست و تلگراف و تجارت و فوائد عامه منصوب شد و تا سال ۱۳۰۱ پنج بار وزیر عدلیه، دوبار وزیر پست و تلگراف، دوبار وزیر تجارت و فوائد عامه و یک بار وزیر مشاور شد. او در ترمیم کابینهٔ محمدعلی فروغی در اسفند ۱۳۲۰ وزیر پست و تلگراف، در کابینهٔ مرتضی قلی بیات وزیر پیشه و هنر و در کابینهٔ محسن صدر وزیر دادگستری بود.
او همچنین مدتی سفیر ایران در کشورهای عراق، ] و واتیکان بود و چند سالی حکومت و فرمانداری فارس و اصفهان را برعهده داشت.
خسرو هدایت در ۱۲۸۳ در تهران به دنیا آمد.
هدایت نام خانوادگی نوادگان رضاقلی خان هدایت طبرستانی، شاعر و نویسنده عصر قاجار و مؤلف کتاب های روضةالصفای ناصری و مجمع الفصحا، است. اعضای خاندان هدایت از نخستین ایرانیانی به شمار می رفتند که در دوران قاجار با ساختارهای جدید غرب در عرصه های صنعتی و فکری آشنا شدند و نقش قابل توجهی در تاسیس ادارات و خدمات جدید، از جمله تلگراف و اداره مخابرات و نیز استقرار مشروطیت در ایران ایفا کردند. امروزه در نزد بسیاری شهرت اصلی این خاندان به سبب صادق هدایت نویسنده معاصر است که از همین خانواده بود. علاوه بر وزرا، نمایندگان مجلس و دیپلمات های معروفی که از این خانواده بودند، افراد صاحب نامی چون علی اکبر دهخدا، صادق چوبک و بیژن جلالی نیز با خانواده هدایت نسبت خویشاوندی داشتند.
در دوره قاجار نسب این خانواده را به کمال خجندی، عارف و شاعر قرن هشتم هجری قمری، می رساندند.
مختصات: ۳۵°۴۱′۵۷.۳۵″ شمالی ۵۱°۲۵′۳۰.۷۸″ شرقی / ۳۵.۶۹۹۲۶۳۹° شمالی ۵۱.۴۲۵۲۱۶۷° شرقی / 35.6992639; 51.4252167
خانه صادق هدایت در استان تهران، شهر تهران، خیابان سعدی، بالاتر از خیابان منوچهری، ضلع جنوب غربی بیمارستان امیر اعلم، خیابان شهید تقوی (خیابان هدایت) پلاک ۳، کنار خانه سفیر کبیر دانمارک واقع شده است.
رضاقلی خان هدایت طبرستانی (زادهٔ ۱۸ خرداد ۱۱۷۹ ه‍.خ. در تهران (اصالتاً هزارجریب مازندران) - درگذشتهٔ ۸ تیر ۱۲۵۰ ه‍.خ. در تهران)، ادیب، شاعر و تذکره نویس سدهٔ سیزدهم هجری در ایران در دوران حکومت محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار.
رضاقلی خان طبرستانی ملقب به لَلِـه باشی در پانزدهم محرم ۱۲۱۵ ه‍.ق. (۱۸ خرداد ۱۱۷۹ ه‍.خ.) در تهران متولد شد. پدرش از اعیان قریهٔ چارده هزارجریب (که امروزه تبدیل به شهری در شهرستان دامغان شده) و در زمان آقامحمد خان خزانه دار بود و در دوران فتحعلی شاه نیز این شغل را ادامه داد. رضاقلی خان در شیراز به تحصیل دانش پرداخت. در سفر فتحعلی شاه به اصفهان مورد توجه شاه قرار گرفت و لقب امیرالشعرایی یافت. پس از فتحعلی شاه، به دربار محمد شاه و سپس ناصرالدین شاه راه یافت و از طرف ناصرالدین شاه به ریاست مدرسهٔ دارالفنون رسید. در سال ۱۲۶۷ قمری پس از پایان جنگ با ترکمانان ناحیهٔ سرخس، به دستور امیرکبیر به عنوان سفیر به خوارزم رفت. هدف مأموریت او که یک سال به طول انجامید، آگاهی یابی از اوضاع ماوراءالنهر از نظر سوق الجیشی، آزادی اسرای مسلمان و ممانعت از خرید و فروش آنان بود.
شیخ اسدالله ایزدگشسب گلپایگانی ملقّب به درویش ناصر علی(1325-1264 .ش) در کتاب شمس التواریخ در شرح احوال رضاقلیخان هدایت آورده است: «امیرالشّعرا رضاقلی خان هدایت؛ در وصفش نشاطی گفته:
کتاب ریاض العارفین و مجمع الفصحا و اصول الفصول او در جمع شعرا و عرفا حقّی عظیم دارد. ارادت خدمت مستعلی شاه شیروانی داشته و کتاب فرهنگ انجمن آرای او در بیان لغت فارسی بی نظیر است و سه مجلّد روضةالصفا ناصری از اوست. ولادتش در طهران نیمه ی محرم الحرام سال ١٢١۵ بوده و وفاتش به طهران ماه ربیع الاول سال ١٢٨٨ این بیت از اوست:
و نیز از اوست:
نام دو تن از اعضای خاندان هدایت بوده است:
رضاقلی خان هدایت
رضاقلی هدایت (نیرالملک)
سیستم هدایت، دستگاهی مجازی یا فیزیکی، و یا گروهی از آن دستگاه هاست که مجری روند هدایت مورد نیاز برای کنترل حرکت یک کشتی، هواپیما، موشک، راکت، ماهواره، و یا هر جسم در حال حرکت است. هدایت فرایند محاسبهٔ تغییرات در؛ موقعیت، سرعت، تنظیم حالت، و/ یا نرخ چرخش یک جسمِ در حال حرکت است، که برای دنبال کردن یک مسیر ویژه و/ یا مشخصات نگرش بر اساس اطلاعات مربوط به چگونگی وضعیت جسم در حرکت است.
یک سیستم هدایت معمولاً بخشی از یک سیستم هدایت، ناوبری و کنترل است، و در این جا واژهٔ ناوبری اشاره به دارابودن سیستم لازم برای محاسبهٔ موقعیت فعلی و جهت گیری بر اساس داده های سنسورها مانند داده هایی که از قطب نماها، گیرنده های جی پی اس، و لورن سی، ردیاب های ستارگان، واحدهای اندازه گیری اینرسی، فرازیاب ها، و غیره است.
صادق هدایت (زادهٔ ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ برابر با ۱۷ فوریهٔ ۱۹۰۳ در تهران - درگذشتهٔ ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ برابر با ۹ آوریل ۱۹۵۱ در پاریس) نویسنده، داستان نویس، مترجم و روشنفکر ایرانی بود. او را همراه بزرگ علوی و صادق چوبک، پدران داستان نویسی نوین ایرانی می دانند.
هدایت از پیشگامان داستان نویسی نوین ایران و روشنفکری برجسته بود. بسیاری از محققان، رمانِ بوف کور او را، مشهورترین و درخشان ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته اند. هرچند شهرت عام هدایت نویسندگی است، اما آثاری از نویسندگانی بزرگ را نظیر ژان پل سارتر، فرانتس کافکا و آنتون چخوف نیز ترجمه کرده است. حجم آثار و مقالات نوشته شده دربارهٔ نوشته ها، نوع زندگی و خودکشی صادق هدایت بیان گر تأثیر ژرف او بر جریان روشنفکری ایران است.
صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. آرامگاه وی در گورستان پرلاشز، قطعهٔ ۸۵، در پاریس واقع است.
صحن هدایت از صحن های جدید حرم امام رضا است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ساخته شده است. فضای باز این صحن، در اندازه های تقریبی ۱۴۵ در ۸۹ متر است. صحن هدایت در شمال شرقی مجموعهٔ حرم واقع است. این صحن در سال در سال ۱۳۸۲ به بهره برداری رسید. زیربنای آن ۱۴۷۲۰ مترمربع است.
عزت الله خان هدایت معروف به «عزت الله خان کمیسر» از مشروطه خواهان گیلان و از اعضای مرکزی نهضت جنگل بود.
وی در جوانی به جریانات مشروطه (حکومت قانون) خواهی پیوست. پس از انقلاب محرم ۱۳۲۷ ه. ق که در رشت به وقوع پیوست و در نهایت منجر به فتح تهران و بازگشت مشروطیت گردید، هدایت وارد خدمت نظمیه (شهربانی) رشت شد و به عنوان کمیسر (رئیس شهربانی سابق) یکی از محلات این شهر مشغول به کار گردید و از همین ایام به عزت الله خان کمیسر نامبردار شد.
هدایت در نهضت جنگل به پیشوایی میرزا کوچک خان جنگلی نیز همراه میرزا بود و از اعضای مرکزی انجمن رهبری نهضت و وکیل جنگلی ها در رشت بود. در رویداد یورش به رشت توسط انگلیسی ها خانه وی در سبزه میدان را به آتش کشیدند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هدایت در جدول کلمات

هدایت شدن
اهتدا
هدایت شده
مهدی
هدایت گر
رهنمون
هدایت کردن
هدا
هدایت کننده
هادی
هدایت کننده | اندرزگو
مرشد
پرنده هدایت پذیر از دور
پهپاد
راهبر و هدایت کنند
مرشد
راهبر و هدایت کننده
مرشد
ره شناس | هدایت شده
راشد

معنی هدایت به انگلیسی

direction (اسم)
طرف ، مدیریت ، جهت ، رهبری ، سمت ، دستور ، قانون شرع ، قانون کلی ، هدایت ، مسیر ، خط سیر ، سو ، اداره جهت ، راه مسیر
lead (اسم)
راهنمایی ، سبقت ، رهبری ، تقدم ، سر پوش ، مدرک ، هدایت ، راه آب ، سرب ، شاقول گلوله ، پیش افت
guidance (اسم)
راهنمایی ، راهنما ، رهبری ، راهنمایی کردن ، هدایت ، رهنمود
steerage (اسم)
راهنمایی ، اداره ، تربیت ، هدایت ، سکان
leading (اسم)
راهنمایی ، نفوذ ، هدایت
conductance (اسم)
هدایت ، رسانایی ، انتقال ، میزان هدایت ، ضریب هدایت ، میزان رسانایی ، قدرت هدایت
conduction (اسم)
رهبری ، هدایت ، رسانایی ، انتقال ، بردن جریان

معنی کلمه هدایت به عربی

هدایت
اتجاه , توجيه
دخول
ملاح
تصرف , عجل مخصي , مباشر
ابحر
منطاد

هدایت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی هدایت

پرهام ١١:٣٨ - ١٣٩٦/٠١/١٤
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
سَژور (سنسکریت: سَچهودرَ)
پَتیباس (سنسکریت: پَتهیبْ هْیَس)
کاریتَو kãritav (سنسکریت: کاریتوَ)
ویریتیت (سنسکریت: وْریتیتا)
سَماچار (سنسکریت: سَماچارَ)
کوشیدیغ (سنسکریت: کوشیدیکَ)
|

شهریار آریابد ١٥:١٦ - ١٣٩٨/٠٢/٢٣
در پهلوی " هاخت ، هاچش " از بن هاختن و هاچیدن به چم هدایت کردن ، در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
هاختار = هادی
|

پیشنهاد شما درباره معنی هدایتنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صادق هدایت بوف کور   • صادق هدایت و اسلام   • جملات صادق هدایت   • سگ ولگرد صادق هدایت   • صادق هدایت کتابها   • معنی هدایت   • علت خودکشی صادق هدایت   • صادق هدایت+فاحشه   • مفهوم هدایت   • تعریف هدایت   • معرفی هدایت   • هدایت چیست   • هدایت یعنی چی   • هدایت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هدایت
کلمه : هدایت
اشتباه تایپی : inhdj
آوا : hedAyat
نقش : اسم
عکس هدایت : در گوگل


آیا معنی هدایت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )