برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1350 100 1

هدهد

/hodhod/

مترادف هدهد: پوپک، شانه بسر

برابر پارسی: پوپک

معنی هدهد در لغت نامه دهخدا

هدهد. [ هَُ هَُ ] (ع اِ) هر مرغ که بانگ و فریاد کند. || کبوتر بسیاربانگ. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || پوپک. ج ، هداهد، هداهید. (منتهی الارب ). بوبو. بوبویه. پوپو. مرغ سلیمان. شانه سر. شانه سرک. بوبوک. ابوالربیع. ابوالاخبار. (یادداشت به خط مؤلف ). گوشت این پرنده در قدیم مصارف طبی بسیار داشته و در درمان بیماریها تجویز می شده است. (ازتحفه ٔ حکیم مؤمن ). پرنده ای است دارای خطوط و الوان مختلف. طبعاً بدبوی است چون آشیانه ٔ خود را در زباله ها گذارد. کنیت آن ابوالاخبار، ابوالثمامه ، ابوروح ، بوسجار و ابوعبادات است. (اقرب الموارد) :
وین هدهد بدیع در این اول ربیع
برُجاس وار تاجی بر سر نهاده وی.
منوچهری.
هدهد چو کنیزکی است دوشیزه
با زلف ایاز و دیده ٔ فخری.
منوچهری.
قمری به مژه درون کشد شعری را
هدهد بسر اندرون زند تیر خدنگ.
منوچهری.
مکن گر راستی ورزید خواهی
چو هدهد سر بپیش شه نگونسار.
ناصرخسرو.
اینت بلقیسی که بر درگاه او
هدهد دین را تولا دیده ام.
خاقانی.
هدهدی گر عروس ملک مرا
خبرآور تویی و نامه سپار.
خاقانی.
تا چو هدهد تاجداری بایدت در حلق دل
طوطی آسا طوق آتش کم نخواهی یافتن.
خاقانی.
پر هدهد به زیر پر عقاب
گوی برد از پرندگان بشتاب.
نظامی.
نوبت هدهد رسید و پیشه اش
و آن بیان صنعت و اندیشه اش.
مولوی.
هدهد قواده در جایی که باشد تاجدار
عار نبود باز را در عهد او بی افسری.
سیف اسفرنگ.
ز نام خود به طمع اوفتاد غافل از این
که هدهدی نشود پادشا به یک افسر.
قاآنی.

هدهد. [ هَُ هَُ ] (اِخ ) مرغ افسانه ای است که در دربار سلیمان میزیست. داستان این مرغ وپیام آوری او از سلیمان به جانب بلقیس ملکه ٔ سبا در سوره ٔ نمل آمده. رجوع به قرآن کریم سوره ٔ نمل شود.

هدهد. [ هَُ دَ هَِ ] (ع اِ) پوپک.(منتهی الارب ) (اقرب الموارد). رجوع به هُدهُد شود.

هدهد. [ هََ هََ ] (ع اِ) آواز ج ...

معنی هدهد به فارسی

هدهد
(اسم ) پرندهای ازراست. سبکبالان وازدست. نازک نوکان که دارای منقاری نوک تیز وطویل وخمیده وجثهاش بانداز. یک سار است این پرندهحشرهخواراست وبطور انفرادی میزید ومعمولا درحفرههای تن. درختها برای خودلانهمیسازد برروی سراین پرندهیکدستهپروجوددارد که حیوان باراد. خود میتواند مانندبادبزن آنهارا ازهم واکندویا روی هم بخواباند . وجهتسمی. شانه بسرازهمین جهت است
آواز جن اصوات جن است و واحد ندارد
عبارت از پرهائی است که بصورت تاج باشد بر سر هدهد .
در تحفه العراقین این ترکیب واقع شده است چه ظاهر وقتی حضرت سلیمان بر هدهد قهر کرده باشند

معنی هدهد در فرهنگ معین

هدهد
( هُ هُ) [ ع . ] (اِ.) شانه به سر، مرغ سلیمان .

معنی هدهد در فرهنگ فارسی عمید

هدهد
پرنده ای خاکی رنگ، کوچک تر از کبوتر با خال های زرد، سیاه، و سفید که روی سرش دسته ای پَر به شکل تاج یا شانه دارد، شانه به سر، مرغ سلیمان، پوپک، شانه سرک، کوکله. &delta، در خوش خبری به او مثل می زنند.

هدهد در دانشنامه اسلامی

هدهد
حضرت سلیمان (علیه السّلام) با تمام حشمت و شکوه و قدرت بی نظیر بر جهان حکومت می کرد. پایتخت او بیت المقدس در شام بود. خداوند نیروهای عظیم و امکانات بسیار در اختیار او قرار داده بود، تا آن جا که رعد و برق و جن و انس و همه پرندگان و چرندگان و حیوانات دیگر تحت فرمان او بودند. و او زبان همه آنها را می دانست.
هدف حضرت سلیمان (علیه السّلام) این بود که همه انسانها را به سوی خدا و توحید و اهداف الهی دعوت کند و از هرگونه انحراف و گناه باز دارد و همه امکانات را در خدمت جذب مردم به سوی خدا قرار دهد.
غیبت هدهد
در همین عصر در سرزمین یمن، بانویی به نام «بلقیس» بر ملت خود حکومت می کرد و دارای تشکیلات عظیم سلطنتی بود. ولی او و ملتش به جای خدا، خورشید پرست و بت پرست بودند و از برنامه های الهی به دور بوده و راه انحراف و فساد را می پیمودند. بنابراین لازم بود که حضرت سلیمان (علیه السّلام) با رهبریها و رهنمودهای خردمندانه خود آنها را از بیراهه و کجرویها به سوی توحید دعوت کند. و مالاریای بت پرستی را که واگیر نیز بود، ریشه کن نماید.روزی حضرت سلیمان بر تخت حکومت نشسته بود. همه پرندگان که خداوند آنها را تحت تسخیر سلیمان قرار داده بود با نظمی مخصوص در بالای سر سلیمان کنار هم صف کشیده بودند و پر در میان پر نهاده و برای تخت سلیمان سایه ای تشکیل داده بودند تا تابش مستقیم خورشید، سلیمان را نیازارد. در میان پرندگان، هدهد (شانه به سر) غایب بود، و همین امر باعث شده بود به اندازه جای خالی او نور خورشید به نزدیک تخت سلیمان بتابد.سلیمان دید روزنه ای از نور خورشید به کنار تخت تابیده، سرش را بلند کرد و به پرندگان نگریست دریافت هدهد غایب است. پرسید: «چرا هدهد را نمی بینم، او غایب است. به خاطر عدم حضورش او را تنبیهی شدید کرده یا ذبح می کنم مگر این که دلیل روشنی برای عدم حضورش بیاورد.»
ملکه سبا
چندان طول نکشید که هدهد به محضر سلیمان (علیه السّلام) آمد، و عذر عدم حضور خود را به حضرت سلیمان (علیه السّلام) چنین گزارش داد:«من از سرزمین سبا، (واقع در یمن) یک خبر قطعی آورده ام. من زنی را دیدم که بر مردم (یمن) حکومت می کند و همه چیز مخصوصا تخت عظیمی را در اختیار دارد. من دیدم آن زن و ملتش خورشید را می پرستند و برای غیر خدا سجده می نمایند، و شیطان اعمال ...

هدهد در دانشنامه ویکی پدیا

هدهد
هُدهُد، شانه بسَر، پوپک و مرغ سلیمان (نام علمی: Upupa epops) از اسامی پرنده ای از راستهٔ سبزقباسانان است. این گونه تنها بازمانده از خانوادهٔ زیستی خود هدهدیان (Upupidae) است. هدهد غول پیکر گونهٔ بومی جزیرهٔ سنت هلن منقرض شده است. برخی نیز هدهد ماداگاسکار زیرگونهٔ بومی ماداگاسکار هدهد را گونه ای مستقل می دانند.
داستان هدهد قاصد پیغمبر سلیمان در قرآن مشهور است. هدهد نامه سلیمان پیغمبر را به " ملکه بلقیس " در مملکت سبا رسانید. ملکه بلقیس به اعیان دربار خود گفت یک نامه گرامی به پیش من انداخته شده است و این نامه از طرف سلیمان است. بلقیس خط را خوانده مشاورین و اهل دربار خودرا جمع کرده گفت که "این خط بیک طریق عجیب و غریب از طرف یک پادشاه بسیار ارجمند (سلیمان) به من رسیده است. این نامه به نام "خدای بخشنده مهربان" آغاز شده است. گمان نمی رود که چنین نامه مختصر و جامع و باعظمت را در دنیا کسی نوشته باشد مطلب این بود که در مقابل من نبردآزمائی سودی ندارد، خیر شما در این است که یکتاپرستی را قبول کنید. این داستان مشهور است در قرآن کریم.
در افسانه های یونان ترِاوس (پسر آرس همسر پرونس) ترِاوس به خواهر همسر خود فیلوملا علاقه مند می شود، و پس از اینکه با او رابطه برقرار نمود زبان او را قطع می کند تا حرفی نزند، و به همسرش پرونس می گوید که خواهرش مرده است، فیلوملا مخفیانه بر روی پرده ای به خواهر خود نامه می نویسد و گناه و جرم ترِاوس را فاش می کند، در مقابل پرونس ایتیس فرزندی که از ترِاوس داشته را می کشد و گوشتش را به عنوان غذا به همسر خود ترِاوس می دهد و وقتی ترِاوس متوجه می شود سعی می کند هر دو خواهر را بکشد اما هر سه توسط خدای خدایان به پرنده تبدیل می شوند ترِاوس هدهد می شود، پرونس بلبل (مرغ هزار دستان) می شود که هر روز صبح برای غم از دست دادن پسرش آواز می خواند فیلوملا پرستو می شود و از آنجایی که زبان نداشته است نمی توانسته آواز بخواند و صدای لرزان پرستو به خاطر این می باشد.
این پرنده نام های مختلفی در زبان فارسی دارد. هدهد و شانه به سر دو نام اصلی اویند که اولی به صدای وی و دیگری به کاکل شانه مانند روی سرش اشاره دارد. پوپک نام دیگری است که از پوپ به معنای تاج پرندگان گرفته شده و مرغ سلیمان هم نامی ست که به نقش وی در ماجرای پیام ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هدهد در دانشنامه آزاد پارسی

هُدْهُد (hoopoe)
هُدْهُد
پرنده ای بزرگ تر از توکا، دارای منقاری بلند و اندکی خمیده به پایین، کاکلی به رنگ نخودی و صورتی و نوارهایی مشکی. این کاکل در بالای سر و به شکل بادبزن قرار می گیرد. بال ها و دم دارای نوارهایی سیاه و سفید، و بقیۀ بال و پرِ بدن به رنگ نخودی و صورتی است. هدهد در سراسر جنوب اروپا و آسیا، جنوب افریقا، هند و مالایا یافت می شود. گونه Upupa epops، در خانواده هدهدیان، راسته سبزقباسانان قرار دارد. هدهدها طی مهاجرتشان در بهار و پاییز در بریتانیا دیده می شوند، امّا به ندرت در این مواقع تولیدمثل می کنند. در عهد عتیق از این پرنده با نام «آویخته بال» یاد شده است. هدهد یگانه پرنده این خانواده در ایران است. نوک بلند و اندکی خمیدۀ این پرنده برای تغذیه از انواع کرم ها و حشرات روی زمین مناسب است و از این بابت هدهد را می توان پرنده ای مفید دانست. در داستان سلیمان و بلقیس در قرآن کریم نیز به این پرنده اشاره شده است.

ارتباط محتوایی با هدهد

هدهد در جدول کلمات

معنی هدهد به انگلیسی

hoopoe (اسم)
هدهد ، شانه بسر
lapwing (اسم)
هدهد ، شانه بسر ، مرغ زیبا ، زیاک
pewit (اسم)
هدهد ، مرغ زیبا ، زیاک

هدهد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فائزه میرزاده
پرنده ای بسیار خوش آواز و زیبا
مازیار ایرانی
شانه بسر برابر پارسی هدهد هست
حمیدرضاداعی
مرغ سلیمان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هدهد فارسی   • نام دیگر هدهد   • قیمت هدهد   • صدای هدهد   • غذای هدهد   • هدهد غول پیکر   • پرنده هدهد   • پیام رسان هدهد   • معنی هدهد   • مفهوم هدهد   • تعریف هدهد   • معرفی هدهد   • هدهد چیست   • هدهد یعنی چی   • هدهد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هدهد
کلمه : هدهد
اشتباه تایپی : inin
آوا : hodhod
نقش : اسم
عکس هدهد : در گوگل

آیا معنی هدهد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )