انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 988 100 1

هذیان

/hazyAn/

مترادف هذیان: اوهام، بیهوده، پراکنده گویی، پرت وپلا، پریشان گویی، چرت وپرت، سرسام، غاب، یاوه

برابر پارسی: پریشان گویی، چرند

معنی هذیان در لغت نامه دهخدا

هذیان. [ هََ ذَ ] (ع مص ) بیهوده دراییدن از بیماری و خواب و جز آن. (منتهی الارب ). چرند و پرند. گفتار بیهوده. پرت و پلا. (یادداشت به خط مؤلف ). تکلم غیرمعقول از بیماری یا جز آن. (اقرب الموارد) :
من این همه ز طریق مطایبت گفتم
مگر نگویی کاین ژاژ باشد و هذیان.
فرخی.
اکنون صفت بچه ٔ انگور بگویم
کاین هر صفتی در صفت او هذیان است.
منوچهری.
نخیزد دشمنی الا ز هذیان
تو هذیان بر زبان خود مگردان.
ناصرخسرو.
- هذیان گفتن . رجوع به هذیان گفتن و نیز رجوع به هذی شود.

معنی هذیان به فارسی

هذیان
بیهوده گفتن درحالت بیماری یاخواب، بیهوده گویی، پریشان گویی، گفتاربیهوده وغیرمعقول درحالت، بیماری واشتدادتب
۱- (مصدر) بیهودهگفتن براثر بیماری توضیح (اسم ) افکارناراحت وتصورات نامعقولی که بااشباح خیالی وعذاب دهنده همراهاست بیهودهگویی پریشان گویی فلاد فلاده یان ۲- (اسم ) بیهودهگویی هرزهدرایی . ۳- (اسم ) گفتاربیهوده پرت وپلا:(( ... عبارتی چون هذیان محموم نامفهوم . ))
[delusion] [روان شناسی] فکر یا مجموعۀ باورهای غیرعادی و بسیار شخصی که فرهنگ یا اعضای گروهی که شخص به آن تعلق دارد آن را تأیید نمی کنند، اما فرد آن را علی رغم غیرمنطقی بودن و وجود شواهد مخالف مصراً حفظ می کند
[paranoid delusion] [روان شناسی] هرگونه باور نادرست که فرد اعتقاد راسخ به آن داشته باشد و علی رغم وجود شواهدِ مغایر، از آن دست برندارد
[delusion of grandeur, grandiose delusion] [روان شناسی] ویژگی هایی مانند توانایی و دانایی و شأن و وجهه و قدرت و موفقیت و نظایر آن را به نحو بسیار اغراق آمیز یا به کذب به خود نسبت دادن
[persecutory delusion, delusion of persecution] [روان شناسی] باور راسخ و کاذب به اینکه دیگران علیه فرد دست به توطئه و تهدید می زنند
(مصدر) بیهودهگفتن درهنگام بیماری و جز آن : ((گفتی آنرا بخواب دیدستم یاکسی گفت نپیش من هذیان . )) ( فرخی )

معنی هذیان در فرهنگ معین

هذیان
(هَ) [ ع . ] ۱ - (مص ل .) پریشان گویی . ۲ - (اِ.) گفتار بیهوده و پرت و پلا.

معنی هذیان در فرهنگ فارسی عمید

هذیان
۱. بیهوده گفتن در حالت بیماری یا خواب.
۲. (اسم) گفتار بیهوده و غیرمعقول در حال بیماری و اشتداد تب.
۳. [مجاز] بیهوده گویی، پریشان گویی.

هذیان در دانشنامه ویکی پدیا

هذیان
هذیان (به انگلیسی: delusion) از نشانه های جنون (روان پریشی) بوده به معنی اعتقاد غلط در مورد یک حقیقت خارجی است که با وجود دلایل موجه و شواهد آشکار علیه آن بر آن اصرار می شود و این عقیده بر خلاف علاقهٔ رایج سایر اعضای فرهنگ شخص است. هذیان، عقیدهٔ کاذبِ عمیقاً تحکیم شده است که با هوش یا زمینهٔ فرهنگیِ درمانجو هماهنگ نیست. شایعترین انواع هذیان شامل هذیان های گزند و آسیب، مذهبی، بزرگ منشی، انتساب، و حسادت است. هذیان، با گفتار آشفته، واژه تراشی و توهم متفاوت می باشد.
هذیان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
هذیان (فیلم)
هذیان (فیلم ۱۹۸۰)
هذیان (فیلم ۱۹۹۱)
هذیان (فیلم ۱۹۹۸)
هذیان (انگلیسی: Delusion) فیلمی در ژانر مهیج است که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جوزف کاتن اشاره کرد.
۱۷ مارس ۱۹۸۰ (۱۹۸۰-03-۱۷)
«هذیان» (انگلیسی: Delusion (1991 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد.
«هذیان» (کرواتی: Zavaravanje) یک فیلم به کارگردانی Željko Senečić است که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد.
«هذیان» (به زبان عبری: דמיונות) فیلمی در ژانر کمدی-درام است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد.
«هذیان» (به زبان عبری: דמיונות) یک فیلم در سبک کمدی-درام است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد.
هذیان آورها (Deleriants) دسته ای از توهم زاها محسوب می شوند که اثر خود را با آنتاگونیستی روی گیرنده های استیل کولین نمایان می کنند. این گروه بینِ توهم زاها خاص محسوب شده و در دوزهای پایین نیز توهم های قوی ایجاد می کنند.
مریستیسین(Myristicin) که به مقدار اندک در گیاهان تیره چتریان یافت می شود.
میرتازاپین(Mirtazapine) که نوعی داروی ضدافسردگی سه حلقه ای است نیز می تواند اثرات هذیان آور ایجاد کند.
بنزیدامین(Benzydamine) که یک ضدالتهاب غیراستروئیدی است و می تواند اثر آلرژیک و هذیان آور داشته باشد.
اِلِمیسین(Elemicin) ترکیبی طبیعی است که در بعضی از گیاهان یافت می شود.
ترکیباتی که اثر هذیان آوری دارند، در بعضی از ترکیبات، داروها و گیاهان یافت می شوند. هذیان آورها با سایر توهم زاها نظیر روان گردان ها و منفک کننده ها تفاوت دارند.
هذیان آورها برخلاف دو دستهٔ دیگر، آگاهی را تشدید یا تقلیل یا خاموش نمی کنند، بلکه آگاهی را تحریف می کنند و این می تواند عوارض متعددی در پی داشته باشد.
این گروه باعث تغییر در خودآگاهی می شوند و توهم حاصله عمیق و واقعی تلقی می شود. برخلاف توهم در روان گردان ها و منفک کننده ها، توهم حاصله از هذیان آورها مانند یک رؤیای واقعی می باشد. در مقابل، در «روان گردان ها» و «منفک کننده ها» قبل از رسیدن به توهم قوی، اثرات روی سایر حواس حس می شوند و نوعی آگاهی در مورد اینکه شخص درحال تجربه توهم است می دهند.
هذیان خمری (Delirium tremens)، حالتی از شروع روان آشفتگی ست که معمولاً با ترک کردن الکل پدید می آید. این هذیان در سه روز نخست ترک کردن ، رخ می دهد و دو تا سه روز ادامه می یابد. فرد مبتلا ممکن است چیزهایی بشنود یا ببیند که دیگران نمی بینند. نشانه های جسمی آن می تواند لرزش ، لرز کردن ، تپش قلب نامنظم و تعرق باشد. گاه افزایشبالای درجه حرارت بدن یا تشنج می تواند منجر به مرگ بشود. الکل یکی از مواد اعتیار آوری ست که روگردانی از آن با بیشترین خطرات روبروست.
معمولاً تنها کسانی که میزان مصرف بالایی از الکل در بیشتر از یک ماه داشته اند دچار هذیان خمری می شوند. نشانه های مشابهی نیز در ترک بنزودیازپین و باربیتورات نیز دیده می شود.
گرچه ترک محرک هایی مانند کوکائین با چنین عوارض عمده پزشکی همراه نیست. در کسانی که گرفتار به هذیان خمری شده اند می بایست امکان مشکلات مرتبط همچون نابهنجاری الکترولیت، پانکراتیت و هپاتیت الکلی را نیز بررسی نمود.
پیشگیری با درمان نشانه های ترک است. اگر هذیان خماری رخ بدهد، درمان تعدی یورش برانه پیامدها را بهبود می بخشد. درمان در بخش مراقبت های ویژه بی سر و صدا با نور کافی پیشنهاد می شود. داروی انتخابی بنزودیازپین ها هستند که به همراه دیازپام،لورازپام،کلردیازپوکسایدواگزازپام بطور متداول استفاده می شوند. مصرف این داروها تا به خواب رفتن سبک بیمار می باید ادامه یابد داروی ضدروان پریشیهالوپریدول نیز می تواند استفاده شود. ویتامین تیامین نیز پیشنهاد می شود. میزان مرگ میر بدون درمان 15 تا 40 درصد است.
هذیان خود بزرگ بینی (Grandiose delusions ), یا مگالومانیا یک نوع ازهذیان است که در بیماران مبتلا به طیف گسترده ای از بیماری های روانی از جمله دو سوم بیماران در حالت شیدایی از اختلال دو قطبی، نیمی از مبتلایان به بیماری اسکیزوفرنی، بیماران مبتلا به نوع خودبزرگ بینی از اختلال هذیانی و بخش قابل توجهی از کسانی که ناهنجاری های سوء مصرف مواد دارند، مشاهده می شود. تشخیص این هذیان ها در داشتن باورمندی های خارق العاده ای است که شخص دارد. برای نمونه فرد مبتلا در پندار خود بسیار معروف و مشهور است یا قدرت مطلق و ثروت بسیار دارد یا در غیر این صورت بسیار توانمند است. این هذیان ها به طور کلی تخیلی اند و به طور معمول مضمونی مذهبی، علمی–تخیلی یا فراطبیعی دارند. در مقایسه با هذیان گزند و آزار یا هذیان شنوایی تحقیقات کمتری بر روی هذیان خود بزرگبینی انجام گرفته است. حدود ۱۰ درصد از افراد سالم تجربه افکار خودبزرگبینی دارند اما همهٔ معیارهای تشخیص این هذیان را در آن ها صدق نمی کند.
مجتمع خدا
گمراه کننده برتری
جنون انجام کارهای بزرگ
Persecutory هذیان
هذیان مذهبی (به انگلیسی: Religious delusion) عبارت است داشتن افکار و اندیشه های نادرستی که به رغم وجود شواهد حاکی از نادرست بودنشان، فرد آنها را باور داشته و به درست بودن آنها اصرار می ورزد.
فروید در کتاب موسی و یکتاپرستی می نویسد اعتقاد به وجود خدای واحد یک هذیان است.
بی اف اسکینر بر این باور بود که مذهب یک روش برای کنترل رفتار است
یکی از نواقص کنترل رفتار در مذهب این است که هرچه فرد بیشتر مذهبی باشد ارتباط با واقعیت را از دست می دهد در بعضی شرایط فرد به طور کلی ارتباط با واقعیت را فراموش می کند و دچار هذیان مذهبی می شود گاهی در این نوع هذیان فرد به باورهایی می رسد که هیچگونه مصدر عقلانی ندارد برای نمونه می گوید خدا با او صحبت می کند یا از طرف نیرو مقدس هدایت می شود یا با موجودات کتب مقدس در ارتباط است
اختلال هذیان (انگلیسی: Delusional disorder) یک شرایط غیرمعمول روانی است که در آن بیمار با هذیان، اما بدون هیچ توهم برجسته همراه، اختلال فکر، اختلال خلقی یا بی احساسی قابل توجهی همراه است. هذیان یک علامت خاص از روان پریشی است. هذیان های غیرعجیب و غریب (Non-bizarre delusion) باورهای غلطی هستند در مورد موقعیت هایی که بالقوه می توانند در زندگی واقعی فرد رخ دهند مانند تعقیب بیمار یا مسموم کردن وی.
پارانویا
هذیان
بجز هذیان، افراد مبتلا به اختلال هذیانی ممکن است همچنان به معاشرت و عملکرد به شیوه ای طبیعی و رفتار اجتماعی خود ادامه دهند و رفتارشان به طور کلی به نظر عجیب و غریب نرسد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هذیان در دانشنامه آزاد پارسی

هَذیان (delusion)
در روان پزشکی، باوری نادرست و تثبیت شده. هذیان از ویژگی های بارز اسکیزوفرنی و پارانویاست، اما ممکن است در دیگر حالات روانی نیز مشاهده شود.

ارتباط محتوایی با هذیان

هذیان در جدول کلمات

هذیان
یان
هذیان بیمار
یان
هذیان و سخن بی معنی
یان

معنی هذیان به انگلیسی

maze (اسم)
پیچ و خم ، پلکان مارپیچ ، هذیان ، جای پرپیچ وخم
delirium (اسم)
دیوانگی ، هذیان ، سرسام ، پرتگویی

معنی کلمه هذیان به عربی

هذیان
متاهة
تهلوس

هذیان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی هذیان

آرتین ٠٦:٠٣ - ١٣٩٥/١١/١٧
پریشان باوری
|

لیلا ١٥:٠٢ - ١٣٩٦/١٢/٠٤
وهم
|

شهریار آریابد ١٥:١٩ - ١٣٩٨/٠٢/٢٣
در پارسی " هلگ ، ژاژ ، یان " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
هلگ گویی ، ژاژگویی = هذیان گویی
|

پیشنهاد شما درباره معنی هذیاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

علی > Fat chance
mina > you won
حدیث > مهرسام
علیرضا > awesome
golzar > vituperation
مریم مختارزاد > surreal
میدیا > bachache
ارغوان > switch

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هذیان در جدول   • هذیان تب   • هذیان سه حرفی   • نام دیگر هذیان   • انواع اختلال هذیانی   • هذیان گفتن   • درمان هذیان   • معنی هذیان   • مفهوم هذیان   • تعریف هذیان   • معرفی هذیان   • هذیان چیست   • هذیان یعنی چی   • هذیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هذیان
کلمه : هذیان
اشتباه تایپی : ibdhk
آوا : hazyAn
نقش : اسم
عکس هذیان : در گوگل


آیا معنی هذیان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )