انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1017 100 1

هزاره

/hezAre/

معنی اسم هزاره

اسم: هزاره
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: از شخصیتهای شاهنامه، لقب کوت از سرداران رومی سپاه خسروپرویز پادشاه ساسانی

معنی هزاره در لغت نامه دهخدا

هزاره. [ هََ / هَِ رَ / رِ ] (اِ) پهلوی هزارک . هزار سال پس از تاریخ معیّن. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). هزار سال. ده صد سال. یک دوره ٔ هزارساله از تاریخ. (از یادداشتهای مؤلف ) : از وقت آدم تاکنون هفت هزارسال است و این هزاره ٔ آخرین است. (مجمل التواریخ و القصص ). || جشنی که در هزارمین سال تولد کسی برپا کنند. یادبود هزارمین سال. مراسمی که هزارسال پس از واقعه ٔ مهمی بیاد آن برپا شود، مانند هزاره ٔ فردوسی که تقریباً هزار سال پس از تولد فردوسی بوده است یا هزاره ٔ ابوریحان یا بوعلی و غیره. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). || نوعی از گل. || قسمی فواره. (آنندراج ).

هزاره. [ هََ / هَِ رَ / رِ ] (اِ) حصه ٔ پایین دیوار. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). ایزار. ایزاره.ازار. ازاره ، و آن قسمی از دیوار است که با آجر و سنگ و جز آن از زمین بردارند تا کف تاقچه ٔ زیرین. (یادداشت به خط مؤلف ). چینه کشی پای دیوار است که ارتفاع مشخصی ندارد و معمولاً در حدود یک متر بالا آورند.

هزاره. [هَِ / هََ رَ ] (اِخ ) قومی از افاغنه. (آنندراج ). طایفه ای از عشایر شیعی مذهب. (یادداشت به خط مؤلف ).

معنی هزاره به فارسی

هزاره
ناحیه ای است در افغانستان که محدود میشود از طرف جنوب و جنوب شرقی به دره هیلمند ( هیرمند ) از طرف شمال و خاور به هندوکش و کوههای بابا و از طرف باختر تا هرات و دره هریرود امتداد دارد. مسکن طایفه و ایلی است بنام هزاره. دارای زبان فارسی و مذهب شیعه .
هزارمین، دوره ه ارساله، مراسم هزارمین سال تولد
(اسم ) ۱- قسمتی ازدیوارکه مابین زمین و اطاق وطاقچه واقع شده
[ گویش مازنی ] /hezaare/ چینه ی دیوار - نرده ی چوبی
جشنی که در سال ۱۳۳۳ ه.ش . بمناسبت هزارمین سال تولد ابن سینا در ایران برپا شد و از کشورهای جهان نیز نمایندگانی حضور داشتند .
از دهستانهای اشرف
مولف انجمن آرا و صاحب آنندراج نویسند : (( نام بلوکی است از توابع کابل که مشتمل برسی چهل قریه است . هوایش گرم و سازگار و آبش خوشگوار است و اندکی نخلستان دارد . قری. حیدر و نیز جزئ این بلوک است ))
دهی است از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد ٠
نوعی از مجنبه بسبب بسیار تو بر تو بودن بدین نام خوانده اند

معنی هزاره در فرهنگ معین

هزاره
(هِ رِ) (ص نسب .) هزارمین سال .
(هِ رِ یا رَ) (اِ.) = ازاره : ۱ - قسمتی از دیوار که مابین زمین اطاق و طاقچه واقع شده . ۲ - فواره ای که مانند ابریق است .

معنی هزاره در فرهنگ فارسی عمید

هزاره
۱. دورۀ هزارساله.
۲. مراسمی که به مناسبت هزارمین سال تولد یا درگذشت کسی برپا شود.
۳. [قدیمی] گروهی سپاهی متشکل از هزار نفر.

هزاره در دانشنامه اسلامی

هَزاره جات یا هزارستان یا بربرستان، منطقه وسیع کوهستانی در ارتفاعات مرکزی افغانستان است که بیشتر ساکنان آن شیعه مذهب و از قوم هزاره هستند. این منطقه تا اواسط دوران اسلامی، غور یا غرجستان خوانده می شده و تا پیش از سده نوزدهم میلادی، همواره منطقه ای مستقل بوده است.
اغلب جمعیت هزاره جات، شیعه جعفری، هزاره و از نژاد تاتارند. آنها اغلب به زبان فارسی با گویش هزارگی سخن می گویند.
هزاره جات هیچگاه مرز روشنی نداشته است، اما به طور تقریبی، بامیان در شمال، سرچشمه رودخانه هلمند در جنوب، فیروزکوه در غرب و گذرگاه سالنگ در شرق را دربرمی گیرد. بر اساس تقسیمات کشوری کنونی افغانستان، هزاره جات از ولایات مرکزی بامیان و دایکندی و بیشتر مناطق استان های وردک، غزنی، سرپل، سمنگان، غور و پروان تشکیل شده است. و بر اساس تخمین منابع مختلف، کل منطقه هزاره جات، بین ۱۰ تا ۱۵ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
فیض محمد کاتب هزاره روحانی دانشمند، تاریخ نگار و آزادیخواه شیعه افغانستان در قرن سیزدهم و چهاردهم هجری بوده است. وی فرزند سعید محمد بود و در ۱۲۷۹ ق در روستای زرد سنگ از توابع غزنین به دنیا آمد.
فیض محمد تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش به پایان برد (۱۲۸۵-۱۲۹۷ق) و سپس برای ادامه تحصیل به قندهار (۱۲۹۷-۱۳۰۳ق) لاهور (۱۳۰۴-۱۳۰۵ق) کابل (۱۳۰۵-۱۳۱۰ق) و حتی، به روایتی به نجف رفت و دانش های گوناگون متداول روزگار، مانند حکمت، کلام، تاریخ، فقه، اصول، ادبیات عرب، منطق، لغت، هیات نجوم، حساب و جبر را آموخت و گذشته از زبان های فارسی و عربی و پشتو، اردو و انگلیسی را هم به اندازه نیاز فراگرفت. یکی از استادان او ملامحمد سرور اسحاق زایی بود که تحریر اقلیدس و خلاصه الحساب و شرح چغمینی را نزد وی فراگرفت. در خوش نویسی نیز بسیار ماهر بود و نسخه هایی از قرآن مجید و کتاب های دیگر را به خط زیبایی خویش نوشت که شماری از آنها تاکنون به جا مانده است. چیره دستی وی در نویسندگی و خوش نویسی موجب شد تا در دوره امیر عبدالرحمن خان و سپس پسرش امیر حبیب الله خان (۱۳۱۹-۱۳۳۷ق) به سمت منشی حضور گماشته شود و کار نوشتن نامه ها و فرمان های دولتی را به دست او بسپارند و از همین روی به «کاتب» آوازه یافت و کتاب سراج التواریخ را با استفاده از اصل متون و اسناد به دستور امیر حبیب الله خان نگاشت.
اندیشه آزادیخواهانه
کاتب، به رغم پیوندش با دربار شاهی، اندیشه های آزادیخواهانه داشت و از جنبش های پیشرو افغانستان، مانند جنبش مشروطیت پشتیبانی می کرد و از اینرو، وی نیز در سرکوبی جنبش مشروطیت اول افغانستان به دست امیر حبیب الله خان در ۱۳۲۷ به زندان افتاد، اما به سبب این که امیر از زمان شاهزادگی، او را می شناخت و در نگارش سراج التواریخ خدمت می کرد، بعد از مدت کوتاهی رها شد. وی در زمان امان الله خان (۱۳۳۷-۱۳۴۷ق/ ۱۲۹۷-۱۳۰۷) تصدی امور تعلیم و تربیت و تالیف کتب درسی را در وزارت معارف به عهده داشت و به دلیل شیعه بودن موفق به انتصاب در سمت مدعی العمومی نشد.
دفاع از تشیع
سیدمهدی فرخ، سفیر ایران در کابل در ۱۳۰۶ ش که کاتب را از نزدیک می شناخت، درباره اش می نویسد که وی «در سلطنت امان الله خان گویا عضو هیاتی علمی، با عضویت کسانی بود مانند عبدالواسع قندهاری و بدری بیگ بوده که کار آن هیات، تهیه و تالیف و تدوین قوانین مملکت بوده است. به روایتی. وی در لویه جرگه (مجلس بزرگ) پغمان (گویا لویه جرگه دوم) در زمان امان الله خان حضور داشت و خواستار به رسمیت شناختن مذهب تشیع در کنار مذهب تسنن شد که به مخالفت برخی روحانیون متعصب سنی و ضرب و شتم او انجامید تا این که با دخالت امان الله خان نجات یافت». حبیب الله گلکانی، معروف به بچه سقا که در حکومت چند ماهه خود (۱۳۰۷-۱۳۰۸) با مقاومت مرد هزاره که هوادار امان الله خان بودند روبرو بود، در ۱۳۰۸ کاتب را همراه شماری از رجال شیعی افغانستان، برای ترغیب مردم هزاره به صلح و سازش با حکومت، به هزاره جات فرستاد.
وفات
...

هزاره در دانشنامه ویکی پدیا

هزاره
هزاره یک یکا یا واحد زمانی است که برابر با هزار سال است. هر هزاره برابر با ده سده است. در زبان فارسی هزاره ممکن است به معنای هزارمین سالگرد یا هزارسالگی یک پدیده یا واقعه نیز به کار رود، مانند: هزاره فردوسی.
پیش از میلاد مسیح
هزاره چهارم (پیش از میلاد)
هزاره سوم (پیش از میلاد)
هزاره ۲ (پیش از میلاد)
هزاره ۱ (پیش از میلاد)
در تقویم گریگوری، هزاره کنونی سومین هزاره پس از میلاد مسیح به حساب می آید. هزاره سوم (میلادی) از سال ۲۰۰۱ شروع شده و پس از هزار سال در پایان سال ۳۰۰۰ به پایان خواهد رسید.
در تقویم های هجری خورشیدی و قمری هم اکنون دومین هزاره پس از هجرت محمد است.
هم اکنون سومین هزاره در تقویم پادشاهی ایران است.
هزاره یک یکا یا واحد زمانی برابر با هزار سال است و می تواند به موارد زیر نیز اشاره کند:
مردمان هزاره، یکی از اقوام فارسی زبان در افغانستان، ایران، پاکستان، ترکمنستان و تاجیکستان.
ایماق هزاره
هزاره (انگلیسی: Millennium) فیلمی در ژانر علمی–تخیلی به کارگردانی مایکل اندرسون است که در سال ۱۹۸۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به کریس کریستوفرسون، شریل لاد و رابرت جوی اشاره کرد.
۲۵ اوت ۱۹۸۹ (۱۹۸۹-08-۲۵)
هزاره ۱ (هجری قمری) از سال ۱ هجری قمری تا سال ۱۰۰۰ هجری قمری -شامل ده سده- می باشد.
:
هزاره ۲ هجری قمری از سال ۱۰۰۰ هجری قمری تا سال ۲۰۰۰ هجری قمری -شامل ده سده- می باشد.
:
هزارهٔ پنجم قبل از میلاد
فراگیری عصر آهن در همه خاور نزدیک
امپراتوری هخامنشی در این دوره بود.
رومی ها و یونانی ها در این دوره در اوج بودند
کوروش کبیر بنیان گذار سلسله هخامنشیان
(هزاره ۶ پ م - هزاره ۵ پ م - هزاره ۴ پ م - هزاره های دیگر)
سده ۵۰ پ.م
سده ۴۹ پ.م
سده ۴۸ پ.م
سده ۴۷ پ.م
سده ۴۶ پ.م
سده ۴۵ پ.م
سده ۴۴ پ.م
سده ۴۳ پ.م
سده ۴۲ پ.م
سده ۴۱ پ.م
هزاره جات یا هزارستان، منطقه وسیع کوهستانی در ارتفاعات مرکزی افغانستان است که سکونتگاه تاریخی قوم هزاره می باشد. مرزهای آن، به طور تقریب، از حوضه بامیان به شمال، از سرچشمه رودخانه هلمند به جنوب، از فیروزکوه به غرب، و از گذرگاه سالنگ به شرق محصور می شود. در طول تاریخ مرزهای آن همواره در حال تغییر بوده و به طور تقریبی تعیین شده است. بر اساس تقسیمات کشوری کنونی افغانستان، هزارجات از ولایات مرکزی بامیان و دایکندی و بیشتر مناطق ولایات وردک، غزنی، اروزگان، سر پل، سمنگان، غور و پروان تشکیل شده است.
این منطقه همچنین با نام های Paropamizan یا Paropamise (پامیر) شناخته شده است. اغلب ساکنان این منطقه از قوم فارسی زبان و شیعه مذهب قوم هزاره هستند.
(هزاره ۵ پ م - هزاره ۴ پ م - هزاره ۳ پ م - هزاره های دیگر)
شهر سومری اور در میانرودان (سده ۴۰ پ. م)؛ برتری سومری ها در میانرودان با ابداع نگارش، ریاضیات در مبنای ۶۰، علم نجوم و ستاره شناسی، قوانین مدنی، آب شناسی پیچیده، قایق بادبانی، چرخ، چرخ کوزه گری بین ۲۰۰۰–۴۰۰۰ پ.م.
فرهنگ نکدا کنار نیل ۳۰۰۰–۴۰۰۰ پ.م.
مبدأ تاریخ تقویم عبری در روز ۷ اکتبر ۳۷۶۱ پ.م.
گاهشماری یهودی آغاز آفرینش را در ۲۵ دسامبر یا ۲۹ مارس ۳۷۶۰ پ. م می داند.
پیدایش اولین تا چهارمین سلسلهٔ کیش در میانرودان.
فرهنگ های کورگان: فرهنگ سردنی استاگ و مایکوپ. این دو احتمالاً جزو اقوام هندواروپایی آغازین هستند. دومی نامزد ایجاد عصر مفرغ هم است.
مرد یخی اوتزی در حدود ۳۳۰۰ پ. م نزدیک مرز امروزی اتریش و ایتالیا می میرد. جسد او در سال ۱۹۹۱ داخل یخچالی در کوه های اوتزال آلپ کشف می شود.
مردم عصر نوسنگی در ایرلند رصدخانه ی ۲۵۰٬۰۰۰ تنی نیوگارانج را در حدود ۳۲۰۰ پ. م ساختند.
تقویم مایاها، آفرینش را در روز ۱۱ اوت یا ۱۳ اوت ۳۱۱۴ پ. م می داند.
کرت: پیدایش تمدن مینوان
زیست گاه های مربوط به دوران نوسنگی؛ اسکارا براها در جزایر اورکنی اسکاتلند.
۳۰۰۰ پ. م - منس مصر علیا و سفلی را با هم متحد ساخته و پایتخت جدیدی در ممفیس به وجود آورد.
بر اساس اسطوره شناسی هندی، مبدأ کالی یوگا در نیمه شب (۰۰:۰۰) ۱۸ فوریه ۳۱۰۲ پ. م واقع می شود، روز مرگ سنتی کریشنا
کشف نقره
بر اساس مطالعات یک یخبندان شناس به نام لونی تامپسون (پروفسور دانشگاه اوهایو و محقق مرکز تحقیق روی قطب بیرد) شاخص های زیادی وجود دارند که نشان دهندهٔ تغییر جهانی آب و هوا در ۵۲۰۰ سال پیش هستند:
<!- == پیوند به بیرون == ->
هزاره دهم (پیش از میلاد) (به انگلیسی: 10th millennium BC) آغاز دوره های میان سنگی و فراپارینه سنگی است که اولین قسمت هولوسن است. کشاورزی به صورت شکل اولیه کشت ارزن و برنج در آسیای غربی صورت می گیرد.جمعیت جهان بین یک تا ده میلیون نفر بود. بیشتر جوامع شکارچی-گردآورنده در همه قاره ها به غیر جنوبگان و زیلاندیا حضور داشتند. دوره یخبندان وورم پایان یافت و دوره میان یخچالی آغاز شد که تاکنون ادامه دارد.
۱۰٬۰۰۰ سال پیش از میلاد: نخستین غار نقاشی شده با صحنه های جنگ و صحنه های دین در دوره میان سنگی.
۱۰٬۰۰۰ سال پیش از میلاد: پرورش کدو قلیانی و حمل آن با کشتی
۱۰٬۰۰۰ سال پیش از میلاد: پایان دوره آخرین عصر یخبندان
۹٬۷۰۰ سال پیش از میلاد: دوره یانگر درایاس و پلیستوسن به پایان می رسد.
۹٬۵۰۰ سال پیش از میلاد: شواهدی از برداشت گیاهان وحشی در آناتولی وجود دارد.
۹٬۵۰۰ سال پیش از میلاد: نخستین مجتمع معبد در گوبکلی تپه ساخته شد.
۹٬۳۰۰ سال پیش از میلاد: انجیر (سرده) در دره رود اردن کاشت شد.
۹٬۱۰۰ سال پیش از میلاد: قدیمی ترین خرسنگ شناخته شده در مجتمع معبد گوبکلی تپه با حدود ۲۰ تن ساخته شده است.
۹٬۰۰۰ سال پیش از میلاد: آغاز دوران نوسنگی در خاور نزدیک باستان
۹٬۰۰۰ سال پیش از میلاد: خاور نزدیک: اولین سازه سنگی در اریحا ساخته شده است.
پایان دوره یانگر درایاس، پلیستوسن و آغاز دوره هولوسن؛ پایان دوره پارینه سنگی و آغاز دوره میان سنگی
گاه شماری هولوسن طراحی شده توسط سزار امیلیانی در سال ۱۹۹۳ میلادی جایگاهی از آن را در ۱۰٬۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح قرار می دهد.
هزاره دوم ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
هزاره دوم (پیش از میلاد)
هزاره دوم (میلادی)
نسل کشی مردمان هزاره از زمان حکومت عبدالرحمن خان با قتل عام کردن بیش از ۶۰ درصد هزاره ها در افغانستان آغاز شده است. از قتل عام های امروزی می توان به حملهٔ گروه های مسلح کوچی ها در مناطق بهسود اشاره کرد که طی آن چندین روستا و اهالی آنجا با خاک یکسان شدند صحنه جویبارهای خون را به وجود آوردند.
کشتار هزاره ها در سال های اخیر به دست گروه های نظیر القاعده نیز اتفاق افتاده است.در اعتراض به کشتار هزاره ها در کویته، پاکستان راهپیمایی هایی در کابل، بامیان، نیلی و دیگر شهرهای افغانستان و جهان برگزار شد. برخی سازمانِ تندرو و شبه نظامیِ لشکر جنگوی را که در دو سوی مرز افغانستان و پاکستان فعال است مسئول این قتل ها می دانند. رحمان ملک زاده، وزیر داخله پاکستان نیز مسئولیت قتل ها را بر عهدهٔ لشکر جنگوی و سپاه صحابه دانسته است. معترضان به این قتل ها مقامات پاکستان را به «سهل انگاری» در برخورد با این موضوع محکوم کرده اند.
کیسان باپات بابورائو هزاره (مراتی: किसन बाबुराव हजारे) (زادهٔ ۱۵ ژوئن ۱۹۳۷) مشهور به آنه هزاره (مراتی: अण्णा हजारे) فعال اجتماعی برجستهٔ هندی است که به خصوص به خاطر کمک به توسعهٔ روستای زادگاهش - رالیگان سیدی در ایالت زادگاهش مهاراشترای هند - برای تبدیل شدن به یک روستای نمونه زیست محیطی مشهور شد. به پاس این کار در سال ۱۹۹۲ از طرف دولت هند جایزهٔ پدم بهوشن به او اهدا شد.
بی بی سی فارسی، کالپانا شارما، مومبای هند
آنه هزاره
در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۱۱ آقای هزاره به منظور فشار آوردن بر دولت برای تصویب قوانین ضدفساد شروع به «روزه تا حد مرگ» در مورد مالیات جَن لپکال کرد که بر اساس آن به منظور مبارزه با فساد به یک لپکال (بازرس) امکان نظارت بر فساد ادارات دولتی داده می شود. این عمل با حمایت اعتراضات ضدفساد هند شد. روزه در ۹ آوریل ۲۰۱۱ به پایان رسید. یعنی یک روز بعد از آن که همهٔ مطالبات هزاره توسط دولت پذیرفته شد تا با تشکیل یک کمیتهٔ مشترک از دولت و جامعه مدنی پیش نویس این قانون تهیه گردد.
وی در ۱۵ ژوئن ۱۹۳۷ در بینگر به دنیا آمد؛ روستای کوچکی در نزدیکی احمدنگر از ایالت بمبئی (مهاراشترای کنونی). پدر وی کارگر غیرماهر بود. پس از مدتی پدرش از کار استعفا داد و به زادگاهش - رالیگان سیدی - بازگشت. عمهٔ بی فرزند آنه او را به بمبئی برد تا از او مراقبت کرند و او بتواند تحصیل کند. بعد از تحصیل تا استاندارد ۷، به خاطر مشکلات مالی خانواده شروع به کار کرد. ابتدا گل می فروخت و پس از به دست آوردن تجربه مغازهٔ خودش را راه انداخت و دو برادر خود را نیز به بمبئی آورد.
در سال ۱۹۶۳ به عنوان راننده به ارتش پیوست. در این ایام با خواندن آثار ویوه کاناندا، گاندی، وینوبا بهاوه علاقه مند شد که فعال اجتماعی شود. در سال ۱۹۷۵ پس از بازخرید از خود ارتش، به رالیگان سیدی بازگشت.
اهداف توسعه هزاره در واقع هشت هدف مشترک هستند که در سال ۲۰۰۰ در سازمان ملل بر سر آن ها توافق شد. این اهداف باید تا سال ۲۰۱۵ تأمین شوند.
اهداف توسعه هزاره (به صورت مخفف: MDGs)(به انگلیسی: Millennium Development Goals)، هشت آرمان است که باید به آن ها تا سال ۲۰۱۵ دست یافته شود تا آن ها به چالش های اصلی توسعهٔ جهان پاسخ دهند. اهداف توسعهٔ هزاره از اقدامات و اهدافی که در بیانیهٔ هزاره آمده تصویری ترسیم می کند. بیانیهٔ هزاره در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۰، توسط ۱۸۹ کشور پذیرفته شده و ۱۴۷ نفر از سران سیاسی آن را امضا کرده اند.
این هشت آرمان به ۲۱ هدف که با ۶۰ شاخص قابل سنجش اند، تجزیه می شود.
آرمان ۱: از بین بردن فقر شدید و گرسنگی
ایماق هزاره یا (هزارهٔ قلعهٔ نو، هزارهٔ سنی) یکی از قبایل چهار ایماق از منشأ مردمان هزاره در افغانستان است که همه شان مسلمانان اهل سنت هستند در حالیکه اکثریت هزاره ها مسلمان شیعه هستند. ایماق هزاره دارای ۳۸ قبیله است. دیگر مردم چهار ایماق در چادرهای سنتی زندگی می کنند، اما ایماق هزاره و ایماق تیموری زندگی نیمه عشایری دارند.
هزاره ها
ایماق ها
بازیگر هزاره (به ژاپنی: 千年女優 Sennen Joyū) (به انگلیسی: Millennium Actress) انیمیشنی ژاپنی به کارگردانی ساتوشی کن و ساخته استودیوی مدهاوس در سال ۲۰۰۱ است. داستان آن درباره یک مستندساز است که درباره آثار و زندگی یک زن بازیگر کهنسال ژاپنی برنامه تهیه می کند. در طول انیمیشن،واقعیت و فیلم با یکدیگر ترکیب شده است. این انیمیشن برپایه زندگی ستسوکو هارا ساخته شده است.
۲۸ ژوئیه ۲۰۰۱ (۲۰۰۱-07-۲۸) (فنتزی)
۱۴ سپتامبر ۲۰۰۲ (۲۰۰۲-09-۱۴) (Japan)
سال ها پیش یک استودیوی فیلمسازی تعطیل شده و حال یک مستندساز (جنیا تاچیبانا) رد ستاره محبوب آن را که سی سال است در انزوا زندگی می کند پیدا کرده و می خواهد با او مصاحبه کند. تاچیبانا به بازیگر پیر کلیدی می دهد که قبلاً متعلق به او بوده و همین باعث می شود که او تمام مطالب را بیان کند و در تمام مدت، تاچیبانا و کیوجی ایدا (فیلمبردارش) در سخنان او غرق می شوند. می فهمیم که آن کلید را یک نقاش انقلابی در دوران جوانی به او داده و او با ورود به بازیگری درصدد پیدا کردن او بوده است.
این انیمیشن بسیار مورد توجه گرم منتقدان قرار گرفت. در راتن تومیتوس رتبه ۹۴٪ تازه را بدست آورد. کنت توران منتقد لس آنجلس تایمز گفته که «بازیگر هزاره برای نشخوار فیلم های حاضر در ذهن ناخودآگاه و شخصی ما، به زیابیی به جایی رفته که هیچ فیلمی تاکنون نرفته است» کوین ام. ویلیامز از شیکاگو تریبون به انیمیشن ۴ ستاره داده و احساساتش را درباره آن چنینی بیان کرده: «قطعه ای از هنر سینمایی. انیمیشن جدید ژاپنی و بهترین آن...پویانمایی است اما انسانی و روح هرکس را که زمانی عمیقاً به کسی عشق می ورزیده است لمس خواهد کرد.»".
جایزه بزرگ جشنواره آزانس هنرهای رسانه ای ژاپن دریافت کرد. جایزه بهترین انیمیشن را از جشنواره فیلم فانتازیا ۲۰۰۱ برد. جایزه ویژه هشتمین جشنواره فیلم کوبه را نیز برده است. جایزه اوفوجی نوبورو را از جایزه فیلم ماینیچی ۲۰۰۲ برده است. برای چهار زمینه از جمله کارگردانی و نویسندگی نامزد چهار جایزه آنی در سال ۲۰۰۴ بوده است. این فیلم در رتبه ۵۰ فیلم انیمیشن برتر جهان در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها قرار دارد.
بخش هزاره (اردو: ہزارہ) یکی از بخش های پاکستان در ایالت خیبر پختونخوا بود که در اصلاحات انجام گرفته در سال ۲۰۰۰، ساختار بخش در پاکستان حذف گردید. اما در سال ۲۰۰۸ مجدداً بازگردانده شد. ناحیه های آن عبارتند از ناحیه ابوت آباد، ناحیه بتگرام، ناحیه هری پور، ناحیه مانسهره، ناحیه کوهستان بالا، ناحیه کوهستان زیرین، و ناحیه تور غر.
خیبر پختونخوا
ناحیه دیر
پروژه هزاره (انگلیسی: The Millennium Project) یک نهاد مستقل غیرانتفاعی متشکل از آینده گرایان، محققان، تصمیم گیرندگان و برنامه ریزان کسب و کار است که بر آینده تمرکز دارد. این پروژه گزارش سالانه خود را در مورد آینده منتشر می کند و مسائل مربوط به آب پاک، جمعیت شناسی، نابرابری درآمد، انرژی، غذا، علم و فناوری، اخلاق، اقتصاد، بهداشت، آموزش، جرم سازمان یافته، تصمیم گیری و پیش بینی، روابط جنسیتی، جنگ و صلح مورد بررسی قرار می گیرد.
هشت هدف کلی برای پروژه هزاره وجود دارد:
جایزه فناوری هزاره (به انگلیسی: Millennium Technology Prize، به فنلاندی: Millennium-teknologiapalkinto) یکی از جایزه های معتبر فناوری در جهان است و به کسانی اعطا می شود که دستاوردهایی در حوزه فناوری داشته اند که باعث بهبود زندگی انسان شده یا در آینده خواهند شد. برخی ها از این جایزه به عنوان معادل جایزه نوبل در فناوری یاد می کنند. مبلغ جایزه یک میلیون یورو است که گرانبهاترین جایزه فناوری جهان است. این جایزه در سال ۲۰۰۴ بنیان گذاری شد و هر دو سال یکبار توسط رئیس جمهور فنلاند اهدا می شود.
نوآوری های تحول ساز در فناوری که با استفاده از روش های پایدار، باعث بهبود کیفیت زندگی انسان می شوند.
نوآوری هایی که کاربردهای عملی پیدا کرده اند و باعث پیشرفت های چشمگیر در علم و فناوری شده یا در آینده خواهند شد.
نوآوری هایی که راهگشای پژوهش ها و دستاوردهای پیشرفته در علم و فناوری می شوند.
نامزدهای این جایزه از میان دانشمندان سرتاسر جهان و تمامی رشته ها به جز فناوری های نظامی انتخاب می شوند.
سرمایه مورد نیاز این جایزه به طور مشترک توسط دولت فنلاند و چند شرکت صنعتی این کشور تأمین می شود.
جایزه فناوری هزاره معمولاً با جایزه نوبل مقایسه می شود اما تفاوت آن ها در این است که این جایزه برخلاف جایزه نوبل برای یک عمر دستاورد علمی نیست بلکه مشوقی برای تحقیق و پژوهش بیشتر است. بنیاد فناوری هزاره ملاک های اصلی اعطای جایزه را موارد زیر می داند:
حزب دموکرات هزاره (اردو: هزاره ڈیموکریٹیک پارٹی) یک حزب سیاسی از مردم هزاره در پاکستان است. این حزب عمدتاً در شهر کویته فعالیت دارد جایی که در حال حاضر تا نیم میلیون مردم هزاره سکونت دارد.
حسین علی یوسفی
عبدالخالق هزاره
ده هزاره یک منطقهٔ مسکونی در افغانستان است که در ولایت بامیان واقع شده است.
فهرست شهرهای افغانستان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هزاره در دانشنامه آزاد پارسی

هَزارِه
قدیمی ترین عکس مردم هزاره، توسط جان برک، 1879-1880، افغانستان
قوم بزرگ آسیایی، از اقوام فارسی زبان و شیعه مذهب افغانستان، حاصل غلبه مغولان بر ترکان و تاجیکان و اختلاط آنان با یکدیگر، مرکب از دوازده گروه بزرگ قبیله ای، ساکن ناحیۀ هزارجات در مرکز افغانستان. گروه های بزرگی از قوم هزاره در شهر کویته، مرکز بلوچستان پاکستان، و اطراف آن سکونت دارند و یک جمعیت انبوه از آنان در شرق خراسان به سر می برند. هزاره های خراسان به خاوری و بربری شهرت دارند. همچنین جماعتی از اینان در ناحیه گرگان ساکن شده اند. هزاران نفر از هزاره ها نیز در آسیای میانه سکونت دارند. نام هزاره ها از قرن ۹ق در مراجع تاریخی به میان آمده است. در ۸۱۰ ـ۸۲۰ق، سران ایرانی قوم به اطاعت شاهرخ تیموری درآمدند. در ۸۶۹ـ۸۷۰ق، مردم هزاره که از احتمال حملۀ سلطان ابوسعید تیموری به هزاره جات باخبر شده بودند، هدایای ارزنده ای برای سلطان فرستادند و اطاعت خود را از او اعلام داشتند. شیبک خان ازبک در ۹۱۵ق به هزاره جات حمله برد و بدون کسب پیروزی خاصی به هرات بازگشت. در ۱۰۰۷ق چندهزار نفر از هزاره ها، به دین محمدخان ازبک پیوستند. هزاران نفر از این مردم در ۱۰۱۴ق به خدمت خسرومیرزا پسر جهانگیر گورکانی، مدعی پادشاهی هند پیوستند. در ۱۰۱۸ق، سلیمان بیگ حسنلو، حاکم هرات به هزارجات حمله برد و گروهی از سرکردگان هزاره را به قتل رسانید. عده ای از هزاره های حوالی قندهار در زمرۀ اتباع میرویس و پسرش محمود افغان بودند و در حملۀ به اصفهان شرکت داشتند. در سال های سلطنت نادرشاه، هزاره ها همانند سایر اقوام افغانستان کنونی، به اطاعت او درآمدند. در ایام کوتاه سلطنت سید محمد متولی، درویش علی خان هزاره به خدمت او درآمد. میان هزاره ها و همسایگان سنی مذهب آنان همواره جنگ و ستیز برقرار بود. همچنین میان دولت قاجاریه و هزاره ها جنگ های متعددی درگرفت که نتایج تلخی به ویژه برای هزاره ها داشت. در سال های سلطنت ناصرالدین شاه که دولت مستقل افغانستان شکل گرفت، به سبب سخت گیری های مذهبی شاهان افغان، به ویژه امیر عبدالرحمان خان، گرایش هزاره ها به دولت ایران شدت گرفت و چندهزار خانوار از آنان برای حفظ جان و مال خود به ایران آمدند و تحت حمایت دولت قاجار قرار گرفتند. سخت گیری های مذهبی دولت افغانستان نسبت به مردم هزاره، باعث چندین شورش بزرگ و خونین در هزاره جات شد و هزاران نفر از مردم یا کشته شدند و یا به زندان افتادند و یا از افغانستان گریختند. مناسبات هزاره ها و افغان ها در سال های کوتاه سلطنت امیر امان الله خان، براثر سیاست های ملی او تا حدی بهبود یافت اما با شورش بچه سقا که به تحریک دولت انگلیس و با حمایت سران قبایل و علمای دینی صورت گرفت، این مناسبات دوباره تیره شد و گروه کثیری از شیعیان هزاره در همان چندماه حکومت بچه سقا، به قتل رسیدند. ستمگری مذهبی در سال های پادشاهی محمدنادرشاه و محمدظاهرشاه، تا حدودی کاهش یافت. در این سال ها، به ویژه در سال های جمهوری، سازمان اجتماعی قوم هزاره افغانستان تغییرات چشمگیر به خود دید. در این تغییرات، نظام سیاسی و اداری ناشی از میرها، سادات و ملاها دگرگون شد و جای خود را به حکام پشتون داد که توسط دولت انتصاب می شدند. به این ترتیب زعامت و بهره کشی میرها به حکومت غارتگرانۀ حکام دولتی تبدیل شد. بخش بزرگی از اراضی هزاره ها بر اثر حمایت های حکومت از طوایف صحرانشین، به صورت مراتع آنان درآمد و هزاره ها از حقوق قطعی خود محروم شدند. مهاجرت وسیع هزاره ها در سال های حکومت سوسیالیستی افغانستان و سقوط دولت نجیب الله، سبب کاهش موقعیت هزاره ها شد. با تشکیل دولت طالبان ستمگری های مذهبی علیه هزاره ها احیا شد و آنان را به انواع مظالم گرفتار کرد. بسیاری از اعضای حزب وحدت که سازمان سیاسی مردم هزاره بود، در این میان به قتل رسیدند و بسیاری نیز به کشورهای همسایه گریختند.

ارتباط محتوایی با هزاره

معنی هزاره به انگلیسی

millenary (اسم)
هزاره
millennium (اسم)
هزاره ، هزار سال ، هزارمین سال

هزاره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی هزاره

محسن ١٧:٢٢ - ١٣٩٧/٠٣/٠٤
نام قومی فارسی زبان با مذهب شیعه در مناطق مرکزی افغانستان و از لحاظ نژادی خویشاوند ترک تباران آسیای مرکزی
|

اسحاق حسینی ( از قوم هزاره) ٢٢:٥٣ - ١٣٩٧/٠٦/١٣
کلمه هزاره برمیگردد به فارسی اولیه قبل از ابداع ریاضی، که در زبان فارسی آنروز برای تعداد مشخصی از جنگجویان بکار میرفته که امروزه به آن لشکر گویند. در ابداع ریاضی نیز کلمه هزار را از "هزاره" گرفته اند.
منبع: کتاب اوستایی
|

پیشنهاد شما درباره معنی هزارهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سارا > چیپ
محمد عرب > Creepin
عباس زارعی > came in
مم > croissant
Mohammadreza Akbarian > moisturising
Mohammadreza Akbarian > geographical
hamid > brushstrokes
اسی > شیشه مخدر

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قوم هزاره   • هزاره های سنی مذهب   • هزاره های ایران   • انجمن پیمانکاران عمرانی همدان   • شبکه هزاره   • شرکت هزاره سوم   • معنی هزاره   • جمعیت شیعیان افغانستان   • مفهوم هزاره   • تعریف هزاره   • معرفی هزاره   • هزاره چیست   • هزاره یعنی چی   • هزاره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هزاره
کلمه : هزاره
اشتباه تایپی : ichvi
آوا : hezAre
نقش : اسم
عکس هزاره : در گوگل


آیا معنی هزاره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )