برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1288 100 1

هسه

معنی هسه در لغت نامه دهخدا

تست. [ ت َ ] (اِ) پیاله و مشربه. (ناظم الاطباء). شاید مصحف طست باشد.

تست. [ ت ِ ] (انگلیسی ، اِ) کلمه ای است انگلیسی که اخیراً در زبان فارسی متداول شده وبمعنی امتحان و آزمایشی است که در مورد شناسائی استعدادهای طبیعی یا اکتسابی افراد بکار برند. و امتحان شونده باید از طریق جستن قرائن و شواهد موجود در تست پرسش ها را تکمیل کند و جواب صحیح بدهد. این نوع امتحان بر مبنای پرسش های کوتاه و فراوان استوار است.

معنی هسه به فارسی

هسه
[ گویش مازنی ] /hesse/ ایستاده است - می باشد – وجود دارد & سهم – قسمت
[ گویش مازنی ] /hasse faa/ از توابع ناییج نور

هسه در دانشنامه آزاد پارسی

هِسِه (Hesse)
لیمبرگ، هسه ناسائو، آلمان
(به آلمانی: هِسِنْ) ایالتی (لاند) در مرکز آلمان، با ۲۱,۱۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۶,۱۲۰,۰۰۰ نفر جمعیت (۱۹۹۵). از غرب به ایالت راینلاند ـ پفالتس، از جنوب به باواریا و بادن ـ وورتمبرگ، از شرق به تورینگن، و از شمال به نورد راین ـ وستفالنو ساکس سفلامحدود است. مرکز آن ویسبادناست. سایر شهرهای اصلی آن عبارت اند از فرانکفورت ـ آم ـ ماین، کاسل، دارمشتات، فولدا، گیسِن، و اوفِنباخ آم ماین. ازجمله صنایع اصلی آن است: تولید الوار و مواد شیمیایی، خودرو، وسایل برقی، تجهیزات اپتیکی، رایانه و ارتباطات راه دور، نساجی، چاپ و انتشارات. کشاورزی بر کشت جو، گندم، سیب زمینی و چغندرقند استوار است. هسه پس از جنگ جهانی دوم از بخش شمال غربی ناحیۀ اشغالی امریکا تشکیل شد. لاند جدید همه یا بخشی از سه استان تاریخی، با مراکز اداری آن ها در شهرهای کاسل، دارمشتات و ناسائورا دربر دارد. این ناحیه شامل دره رودهایرودهای راین، ماینو فولدا است. کوه های تاونوسو کوه های فوگلسبرک، و جنگل اودن والددر آن قرار دارند. از قرن ۶م به بعد، مکانی که هسه اکنون آن را دربر گرفته است، مدتی در اشغال فرانک هابود. در قرون ۷ و ۸ م مسیحیت در سرتاسر این ناحیه گسترش یافت. هِسِه از طلایه داران اصلاحات پروتستانبود و دانشگاه معتبر ماربورگدر ۱۵۲۷ به منزلۀ نهادی پروتستان تأسیس شد. همه نواحی هسه در ۱۸۷۱ به بخشی از دومین امپراتوری آلمانتبدیل شدند. پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم و تأسیس جمهوری فدرالاز نواحی غربی تحت اشغال، بیشتر بخش های هسه ـ ناسائوو بخش شمالی هسه ـ دارمشتاتبا هم یکی و لاند هسۀ بزرگ ترتشکیل شد که بعدها «هِسِه» نام گرفت. نواحی این استان های سابق که در غرب راین قرار داشت، با راینلاند ـ پفالتس یکی شدند. جمعیت هِسِه اکثراً پروتستان(۶۱ درصد)، با اقلیت (۳۳ درصد) کاتولیک، است.

هسه در جدول کلمات

رمانی از هرمان هسه | نویسنده و متفکر آلمانی
دمیان
اثری از هرمان هسه | نویسنده معروف آلمانی
دمیان

هسه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سیدحسین اخوان بهابادی
Hasseh/به معناي وجود دارد، در گویش شهرستان. بهاباد به جای کلمه ی رایج /هست ِ هِ/ و کلمه تهرانی (هستش یا هسش ) و کلمه ی کرمانی هسته/Hasteh/ از مخفف همین کلمه ی اخیر یعنی هسه استفاده می شود. مثال، امروز در مسجد مراسم هسه،علاوه بر کلمه ی هسه، از حرف /هِ/ در آخر عبارت یا کلمه به همین معنی استفاده می شود مثالِ عبارت، امروز در مسجد مراسمْ هِ، که جمله معمول آن می شود امروز در مسجد مراسِمِه اما مثالِ کلمه، لیوان هِ یعنی آیا لیوان هست به این مضمون که سر سفره لیوان کمه آیا لیوان دیگری هست که مثلاً ببرم، درضمن لیوان هِ با لیوانه تفاوت معنايي دارد لیوانه یعنی این لیوان است یا آیا این لیوان است که با کلمه ی قبلی می بینیم که تفاوت معنایی دارد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هسه   • مفهوم هسه   • تعریف هسه   • معرفی هسه   • هسه چیست   • هسه یعنی چی   • هسه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هسه
کلمه : هسه
اشتباه تایپی : isi
عکس هسه : در گوگل

آیا معنی هسه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )