برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1159 100 1

هفته

/hafte/

معنی هفته در لغت نامه دهخدا

تفتت. [ ت َ ف َت ْ ت ُ ] (ع مص ) ریزریز شدن. (تاج المصادر بیهقی ). ریزه ریزه شدن. (زوزنی ) (منتهی الارب ) (غیاث اللغات ) (آنندراج )(ناظم الاطباء). تَکَسﱡر چیزی. (از اقرب الموارد).

هفته. [ هََ ت َ / ت ِ ] (اِ) واحدی از زمان که برابر با هفت شبانروز و یا 168 ساعت است. در ایران روز شنبه را آغاز و جمعه را پایان هفته میدانند :
به یک هفته آن لشکر جنگجوی
به روی اندر آورده بودند روی.
فردوسی.
به درگه یکی بزمگه ساختند
یکی هفته با رود و می باختند.
فردوسی.
پراندیشه شد زآن سخن شهریار
بدان هفته کس راندادند بار.
فردوسی.
ببودند یک هفته با رود و می
بزرگان به ایوان کاوس کی.
فردوسی.
بود یک هفته به نزدیکی بیگانه و خویش
زآرزوی بچه ٔ رز دل او خسته و ریش.
منوچهری.
هفته ای دو گذشت ، بوالمظفر خواست که برنشیند. (تاریخ بیهقی ). تا یک هفته مقام کردند. (تاریخ بیهقی ). اگر به جانب وی قصد باشد در هفته برافتد. (تاریخ بیهقی ).
امروز دو هفته ست که روی تو ندیدم
وآن ماه دوهفت از خم موی تو ندیدم.
خاقانی.
تا دهی انصاف خلق ، روزی در هفته ای
هفته ٔ دارالسلام روز سلام تو باد.
خاقانی.
هر هفته ز تیغ تو عطیت
هفت اقلیم است سروران را.
خاقانی.
غنیمت دان و می خور در گلستان
که گل تا هفته ٔ دیگر نباشد.
حافظ.
- دوهفته ؛ چهارده روزه. بیشتر به صورت صفت برای ماه و به کنایه برای چهره ٔ زیبایان به کار رود :
روی هر یک چون دوهفته گرد ماه
جامه شان غفه ، سمورینْشان کلاه.
رودکی.
مه دوهفته اسیرش گرفت و بند نهاد
دو هفته رفت که از وی خبر نیامد بیش.
سعدی.
آن ماه دوهفته در نقاب است
یا حوری دست در خضاب است.
سعدی.
دو هفته می گذرد کآن مه دوهفته ندیدم
به جان رسیدم از آن تا به خدمتش برسیدم.
سعدی.
- هفته به ...

معنی هفته به فارسی

هفته
ده دهستان قره کهریز بخش سربند شهرستان اراک . در ۲۶ کیلومتری خاور آستانه . کوهستانی سردسیر ۱۶۶۸ تن سکنه دارد . محصول عمده اش غله بنشن انگور و میوه است .
هفت روز، مجموع هفت روزهفته، روزهفتم درگذشت کسی
(اسم ) ۱- مجموع هفت روز که نزدمسلمانان ازشنبه شورع وبجمعه ( آدینه) ختم میشود ونزد فرنگیان ازدوشنبه شروع وبه یکشنبه پایان پذیرد : (( ... دراین میانه عطاش کس ... فرستاد که ... قلعه بخواهیم داد جواب دادکه یک هفت. دیگر صبرکنید. )) توضیح ایرانیان باستان ماه را به ((هفته)) تقسیم میکردند بلکه هرماه رابه سی روز تقسیم میکردندو هرروزبنامی خاص خواندهمیشد ماه چهارهفته درمیان ایرانیان پس ازاسلام معمول شده است وحتی کلم. ((شنبه )) که درهم. ایام هفته بجز آدینه (جمعه) هست لغتی است سامی (شنبه ) ولی بدون شک ایرانیان عد ساسانی ازاستعمال هفته درمیان اقوام سامی آگاه بودند. ۲- روزهفتم مرگ کسی .
۱-(صفت) هفت نوع سبزی که به هفتاد بیجار معروف است و آنهاهمه معطرند و برای خوشبو کردن انواع ترشیخاصه ترشی بادنجان (لیته) آنهاراخردکرده درترشی ریزند. هفت سبزی عبارتند از : جعفری نعنا ترخون مرزه ریحان اوجی سوس عنبر . ۲- نوعی ترشی که ازفلفل نعناع سهنوع سبزی (مانند چوچاق خالواش پونه وغیره) سیروسرکه سازند(مخصوصا درگیلان ) . ۳- (صفت ) چیز درهم وبرهم مغشوش
[ گویش مازنی ] /hafte sere/ مرتعی در راستوپی سوادکوه
[ گویش مازنی ] /hafte shoo/ مراسمی که در شب هفتم تولد نوزاد بر پا می شود
ترتیب دادن مراسمی بمناسبت هفتمین شب درگذشت کسی
کنایه از کواکب سیار است هفت ستاره هفت سیاره
مرکب از عدد چهار و کلم. هفته برابر بیست و هشت روز . یا کنایه از ناچیز و ...

معنی هفته در فرهنگ معین

هفته
(هَ تِ) (اِ.) مجموع هفت روز یعنی از صبح شنبه تا شب شنبة دیگر، هر چهار هفته یک ماه است .

معنی هفته در فرهنگ فارسی عمید

هفته
۱. مجموع روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه، و آدینه.
۲. هفت روز پیاپی که در تاریخی معین و هر ساله برای بزرگداشت مسئله ای خاص نام گذاری می شود و امور مربوط به آن مسئله در آن بررسی می شود.
۳. روز هفتم درگذشت کسی.
مجله ای که هفته به هفته منتشر شود.

هفته در دانشنامه اسلامی

تَرْبیَت، هفته نامۀ فرهنگی، علمی و اجتماعی به سردبیری محمدحسین فروغی که از روز پنج شنبه ۱۱ رجب ۱۳۱۴ق/ ۱۶دسامبر ۱۸۹۶م، در ۴ صفحه با چاپ سنگی و خط نستعلیق به عنوان نخستین نشریۀ آزاد و غیردولتی ایران آغاز به انتشار کرد و در ۲۹ محرم ۱۳۲۵ق/۱۴ مارس ۱۹۰۷م به کار خود پایان داد.
سردبیر و صاحب امتیاز تربیت، محمدحسین فروغی، ذکاء الملک اول از نزدیکان محمدحسن خان اعتمادالسلطنه در وزارت انطباعات، و مدیر و معلم مدرسۀ علوم سیاسی بود که در انتشار روزنامه های اطلاع، ایران، اردوی همایون و مرآت السفر، مشارکت داشت.
محیط طباطبایی، سیدمحمد، تاریخ تحلیلی مطبوعات ایران، ج۱، ص۱۸۱، تهران، ۱۳۶۶ش.
تربیت تا شمارۀ ۶۷ به طور هفتگی منتشر شد، ولی از شمارۀ ۶۸ (یکشنبه، ۱۱ ذیقعده ۱۳۱۵) به بعد با حمایت های میرزا علی خان امین الدوله به عنوان نخستین نشریۀ یومیۀ ایران به مدت ۶ ماه روزانه انتشار یافت. با این همه، در پایان سال دوم و پس از انتشار شمارۀ ۱۲۹ (پنج شنبه، ۵ شوال ۱۳۱۶) بار دیگر به صورت هفتگی درآمد.
دولت آبادی، یحیی، حیات یحیی، ج۱، ص۱۹۹، تهران، ۱۳۶۱ش.
تربیت مجموعه ای از مطالب گوناگون، و شامل این موضوعات بود:۱. ادبی و فرهنگی، مانند سروده های ذکاء الملک فروغی، شاعران دیگر و حتی سرایندگان نوپا، و نیز اخبار کتاب که مورد توجه و علاقۀ خاص فروغی بود
براون، ادوارد، مطبوعات و ادبیات ایران در دورۀ مشروطه، ج۲، ص۲۸۶، ترجمۀ محمدعباسی، تهران، ۱۳۳۷ش.
...
اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین دین الهی برای نجات بشریت از گمراهی و جهل، توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) به بشریت عرضه شد. اما از آنجا که روشنگری و آگاهی بخشی آن موجب می شد تا مردمان از بردگی خلاصی یابند، همواره دشمنان دین برای نابود کردن آن تلاش کرده و با انواع ترفندها، از آغاز نبوت پیامبر تا امروز قصد داشتند با ایجاد تفرقه بین مسلمین از اشاعه و رشد اسلام جلوگیری نمایند. در این میان مهم ترین و بزرگترین دست آویز مخالفان حقیقت، بحث شیعه و سنی و اختلاف میان این دو مذهب از مسلمانان است. بنابرای ...

هفته در دانشنامه ویکی پدیا

هفته
هَفته یکایی از زمان برابر ۷ شبانه روز است.
شنبه= کیوان شید (زحل=Saturn)
یکشنبه= مهرشید (خورشید=Sun)
دوشنبه= مه شید (ماه=Moon)
سه شنبه= بهرام شید (مریخ=Mars)
چهارشنبه= تیرشید (عطارد=Mercury)
پنجشنبه= اورمزدشید یا هرمزشید (مشتری=Jupiter)
جمعه= ناهیدشید (زهره=Venus)
هفته از گام های چهارگانه ماه قمری گرفته شده و امروزه در همه جوامع از آن به عنوان یک واحد زمان استفاده می شود.∗
برخی مردم مدیترانه هر پاره زمان شبانه روز را تحت فرمانروایی یکی از اجرام هفتگانه آسمان (خورشید و ماه و پنج سیاره روشن) که خدایان آن ها بودند می دانستند. مصریان دورترین سیاره را زحل و آغاز این گردش را با آن می دانستند. مصریان معتقد بودند هر روز با گردش یک جرم آغاز می شود و به آن هم نامیده می شود. بنابرین عملاً روزهای متوالی هفتگانه را بنام اجرام شناسایی کردند. سربازان رومی مقیم در مصر به هفته هفت روزه خو گرفتند و آن را به سرزمین اصلی خود معرفی برای جایگزینی با هفته هشت روزه خود معرفی کردند. اکتاویان (سزار آگوستوین) و حاکمان رومی پس از او، این رسم را مجاز دانستند ولی تا زمان امپراتور کنستانتین در سال ۳۲۱ بعد از میلاد بطور رسمی مورد استفاده قرار نگرفت. نام های انگلیسی (انگلوساکسون) ایام هفته، از نام های انگلوساکسون همان هفت اجرام آسمانی که مورد احترام مردم باستان بود گرفته شده است.
اما آنچه بیشتر مشهور است این است که بابلیان اسامی روزهای هفته را از روی اجرام هفتگانه منظومه شمسی نامگذاری می کردند که رومیان بعدها از روش آنان پیروی کردند بنام اجرام که خدایان آن ها بودند نامگذاری کرده و تقویم ژولیوسی و گریگوری را به وجود آوردند. طبق این قرارداد اولین روز یکشنبه (روز خورشید) - دوشنبه (روز ماه) - سه شنبه (روز مریخ=الهه جنگ) - چهارشنبه (روز عطارد) - پنجشنبه (روز مشتری=الهه رعد و برق) و جمعه (روز زهره=الهه عشق) و شنبه (روز زحل=الهه زمان یا کشت و زرع) نام گذاری شده است.
عکس هفته
هفته ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد: ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هفته در دانشنامه آزاد پارسی

هَفته
دوره و واحد زمان،برابر با هفت شبانه روز. هفته را با الهام از قرارداد فرهنگ های باستانی آسیای غربی (ایران و بین النهرین)، که هر روز را تحت نفوذ یکی از سیاره های هفت گانۀ خورشید، ماه، عطارد، زهره، مریخ، زحل و مشتری تصور می کردند، معمولاً هفت شبانه روز در نظر می گیرند. هنوز نام روزهای هفته در زبان های اروپایی، برگرفته از این اجرام آسمانی است. اما امروزه در فارسی و عربی، روزهای بعد از جمعه و شنبه را با عددهای یک تا پنج نام گذاری کرده اند.

ارتباط محتوایی با هفته

هفته در جدول کلمات

هفته
اسبوع
هفته بازار
گوراب
هفته نامه باشگاه آ اس رم
لاروما
هفته نامه ورزشی آ اس رم
لاروما
هفته نامه ورزشی ایتالیا
ریگوره
آخر هفته انگلیسی
ویکند
سریال جدید سیروس مقدم که از این هفته روی آنتن شبکه یک می رود
میکاییل
سریالی ساخته بهروز شعیبی که پخش آن دوشنبه شب هفته پیش در شبکه یک تمام شد
پرده نشین
مینی سریال ابراهیم شیبانی با بازی رضا کیانیان و آرش مجیدی که هفته پیش روی آنتن شبکه یک بود
پازل
یک هفته پیش از آغاز سال نو ارسالش فرا می رسد
کارت شادباش

معنی هفته به انگلیسی

hebdomad (اسم)
هفت ، عدد هفت ، شماره هفت ، هفته
week (اسم)
هفته ، هفت روز

معنی کلمه هفته به عربی

هفته
اسبوع
اسبوعي
اسبوعي
عطل نهاية الاسبوع , عطلة نهاية الاسبوع
عطل نهاية الاسبوع , عطلة نهاية الاسبوع
يوم العمل
اسبوعي

هفته را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بارداری هفته به هفته نی نی سایت   • عکس جنین در هفته های مختلف   • بارداری هفته به هفته دوقلو   • محاسبه هفته بارداری   • تغذیه هفته به هفته بارداری   • بارداری هفته اول   • بارداری هفته به هفته نی نی بان   • عکس سونوگرافی جنین در هفته های مختلف   • معنی هفته   • مفهوم هفته   • تعریف هفته   • معرفی هفته   • هفته چیست   • هفته یعنی چی   • هفته یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هفته
کلمه : هفته
اشتباه تایپی : itji
آوا : hafte
نقش : اسم
عکس هفته : در گوگل

آیا معنی هفته مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )