انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1103 100 1

هلو

/holu/

معنی اسم هلو

اسم: هلو
نوع: پسرانه
ریشه اسم: کردی
معنی: عقاب (نگارش کردی

معنی هلو در لغت نامه دهخدا

هلو.[ هَُ ] (اِ) نوعی از شفتالو باشد و آن را شفتالوی آردی میگویند. به غایت پرآب و شیرین و بی جرم میباشد. (برهان ). شفتالو. فوخ. درافن. (یادداشتهای مؤلف ). قیاس کنید با آلو و خلو، هلی ، هلگ. (یادداشت دیگر).
- مثل هلوی پوست کنده ؛ در وصف چهره ای گویند که زیبا، شاداب و سرخ و سفید باشد. (از یادداشتهای مؤلف ).
- امثال :
همین هلو، همین گلو ؛ یعنی همین است که هست. جز این نخواهد بود.
|| ریسمانی را گفته اند که طفلان از جایی آویزند و بر آن نشسته در هوا آیند و روند. (برهان ).

هلو. [ هََ ] (اِخ ) دهی است از بخش بانه ٔ شهرستان سقز که 75 تن سکنه دارد. آب آن از چشمه و محصول عمده اش غله ، توتون ، لبنیات و چوب جنگلی است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

معنی هلو به فارسی

هلو
(اسم ) ریسمانی که کودکان ازجایی آویزند وبر آن نشیندودرهوا آیند وروند
[ گویش مازنی ] /haloo/ جفت گوساله که از رحم حیوان آویزان باشد & گشاد - زشت و بدترکیب
[ گویش مازنی ] /haloo aabey/ از انواع خورشت
محلی است بین شهسوار و ییلاقات سه هزار که باراند از مسافران ییلاق است
نام یکی از دهستانهای ییلاقی بخش نور شهرستان آمل . این دهستان در شمال دهستان میان رود بالا و بلده واقع و سکنه آن ۱۷۵٠ تن میباشد . محصولش غله و لبنیات است .
[ گویش مازنی ] /helo telo/ حرکات اضافی و پاندولی بدن در حال راه رفتن
[ گویش مازنی ] /helooKhaal/ از توابع بابل کنار بابل
[ گویش مازنی ] /heloo mesar/ نام مرتعی در آمل
[ گویش مازنی ] /holoo kotenaa/ آلوچه کوبیده شده با انواع سبزی معطر و نمک
نامی است که در رامسر به برقوق دهند .

معنی هلو در فرهنگ معین

هلو
( ~.) (اِ.) ریسمانی که کودکان از جایی آویزند و بر آن نشینند و در هوا آیند و روند، ارجوحه ، تاب .
(هُ) (اِ.) درختی از تیرة گل سرخیان و از دستة بادامی ها که دارای میوة آب دار شفت و هستة ناهموار درشت است . گونه های مختلف هلو عبارت از شفتالو و شلیل و هلو انجیری هستند که همگی میوه هایی ریزتر از هلو دارند. ، ~پوست کنده کنایه از: شخص خوش بر و رو، خوش آب

معنی هلو در فرهنگ فارسی عمید

هلو
۱. میوه ای کروی شکل، گوشتی، درشت، پرآب، و شیرین با پوست نازک به رنگ های زرد، سرخ، و سبز و هستۀ درشت و سخت.
۲. درخت این میوه کوتاه با برگ های دراز نوک تیز و شکوفه های قرمز است و آن را با درخت شفتالو، بادام، آلو، یا زردآلو پیوند می زنند.
۳. شخص زیبا.

هلو در دانشنامه ویکی پدیا

هلو
هُلو میوه آبدار درخت هلو (نام علمی: Prunus Persica در لاتین به معنی آلوی ایرانی) و دارای هستهٔ سخت، گوشت زرد، یا نسبتاً سفید و پوستی مخملی است. بر اساس چسبیدن گوشت به هسته، این میوه به دو دسته هسته جدا و هسته چسب تقسیم می شود. نوعی دیگر از خانواده هلو است، که در ایران شفتالو به میوه دیگری غیر از هلو گفته می شود که از هلو شیرین تر است، به بزرگی هلو نیست، هسته اش همیشه چسبیده است و پوست آن از هلو کرک کمتری دارد، رنگش کمی متفاوت تر از هلو است، و برگه آن مرغوب تر از هلو می باشد) یکی دیگر از میوه هایی که تا حد زیادی با هلو ارتباط دارد شلیل است. ارتباط شلیلها با هلو تا حدی است که در واقع گاهی اوقات محصولات هلو حاوی تعداد کمی شلیل است و برعکس. شلیل در واقع نوعی هلو با ژن مغلوب است که میوه های بدون کرک تولید می کند. گزارش آمار جهانی نشان دهنده این امر است که هلو پرطرفدارترین میوه در کل جهان از نظر طعم و مزه است. درخت هلو سه نوع شاخه ساده، مرکب و کاذب تولید می کند. شاخه های ساده فقط جوانه رویشی تولید می کنند. شاخه مرکب، جوانه رویش و زایشی و شاخه کاذب در طول شاخه جوانه زایش و در نوکم جوانه رویشی تولید می کند که در هنگام هرس نوک شاخه کاذب حذف می شود. جوانه گل هلو ساده است و در جانب شاخه های یک ساله تشکیل می شود)درخت هلو شکوفه داده   هلوهای رسیده روی شاخه   شکوفه های هلو   هلوهای چیده شده   نقاشی از کلود مونه: ظرفی پر از هلو   شکوفه های هلو و یک زنبور
هلو مثل تمام میوه ها خواص ادرارآور و ملین دارد. گوشت هلو دارای سلولوزهای نرم است و کاملاً هضم می شود. هلو میوه ای نسبتاً کم ترشی است. مواد قندی و نشاسته ای آن به آسانی هضم می شود و معده به راحتی هضم آن را تحمل می کند.
هلو سرشار از انواع ویتامین هاست، به خصوص ویتامین های ب۱، ب۲ و آ.
هلو داری انواع مختلف با گونه ها و طعم های متفاوت است. از انواع مختلف این میوه می توان به بلخی، کاردی، زعفرانی (که دارای دو نوع هسته جدا و هسته چسب موجود است و مورد استفاده قرار می گیرد)، هلو انجیری، هلو هلندری (که شباهت فریبنده ای به زرد آلو دارد) نام برد. از استان های تولیدکننده عمده هلو می توان به استان چهار محال و بختیاری و به صورت عمده شهر گردشگری و زیبای سامان و استان البرز و شهر کرج اشاره کرد. هلوی بلخی، که بسیار بزرگ و شیرین است، از تولیدش بسیار کاسته شده است، زیرا بلافاصله بعد از تماس لک می شود و چهرهٔ بدی به خود می گیرد.
عکس هلو
هلو می تواند به موارد زیر اشاره کند:
هُلو، نوعی میوه
شرکت هواپیمایی هُلو
هِلو ترانه ای از ادل
هلو روستایی در نزدیکی بانه
هلو (بانه)، روستایی از توابع بخش نمشیر شهرستان بانه در استان کردستان ایران است.
این روستا در دهستان نمه شیر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۷ نفر (۲۳خانوار) بوده است.
هلو (به انگلیسی: Peach) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا MM است که در تاریخ ۰۲۰۱۱-۰۲-۱۰ ۱۰ فوریه ۲۰۱۱ میلادی تأسیس شده و در تاریخ ۰۲۰۱۲-۰۳-۰۱ ۱ مارس ۲۰۱۲ فعالیتش را آغاز کرده است. دفتر مرکزی هلو در فرودگاه بین المللی کانزای، ایزومی سانو، اوساکا، ژاپن واقع شده است و به ۱۶ مقصد، پرواز انجام می دهد.
فرودگاه بین المللی کانزای (اوساکا)
فرودگاه ناها
فرودگاه بین المللی ناریتا (توکیو)
هُلو اَنجیری یا شفتالو میوه ای است متوسط و بشقابی شکل، زرد رنگ مایل به قرمز است و سفت و شیرین، هسته به میوه چسبیده است. در مقایسه با هلو شیرین تر و معطرتر می باشد ولی همانند هلو سطح آن پوشیده از کرک لطیفی است. درخت آن پربازده است. زمان محصول آن اواخر بهار تا تابستان است.
ویکی پدیای انگلیسی
هَلو خان اردلان (به کردی: ھەڵۆ خانی ئەردەڵان) یکی از نامدارترین و قدرتمندترین والیان حکومت اردلان بود. مدت حکمرانی او از ١٥٩٠ تا ١٦١٦ بوده است.
جایگاه و وضعیت حکمرانی والیان اردلان در دوره صفوی/ مطلب مطلبی:کتابخانه مجلس شورای اسلامی
اردلان، مستوره ( ماه شرف خانم )، تاریخ الاکراد، اربیل، آراس، 2005.
یکی از مراکز حکومتی هلو خان قلعه مریوان بود. وی قلعه مریوان را بازسازی کرده و مسجد سور را در آنجا بنا نهاد. ملا ابوبکر مصنف چوری به عنوان مدرس و پیشنماز در این مسجد کار می کرده است. از وی بیتی در وصف این مسجد باقی مانده که به این شکل است:
مسجدعالی هلو خانی حیفش این است که میشود فانی
هلو خان بسیار به نظم سپاهیان خود اهمیت می داد و سعی میکرد که مستقل از دو دولت عثمانی و صفوی بر کردستان حکومت کند، اما پس از پیوند زناشویی پسرش با دربار صفوی در زمان شاه عباس دوم حکومت اردلان ها تا حدودی به صفویان نزدیک شد.وی ارتش قزلباش را شکست داد.
هلو ونوس (به انگلیسی: Hello Venus) گروه موسیقی کره ای است.
هلو کیتی (به انگلیسی: Hello Kitty) با نام کامل کیتی وایت (به انگلیسی: Kitty White) شخصیت تخیلی شرکت ژاپنی «سانیرو» است که توسط یاکو شیمیزو و در قالب یک گربهٔ بابتیل ژاپنی طراحی شده است. اولین حضور هلو کیتی بر روی یک کیف پول بود که در ژاپن از سال ۱۹۷۴ و در آمریکا از سال ۱۹۷۶ به فروش رسید. این شخصیت سپس در «مجموعهٔ کارتونی هلو کیتی» و محصولات گوناگونی از جمله اسباب بازی و بازی های رایانه ای ظاهر شد. بزرگترین عروسک هلو کیتی 375 سانتی متر است.یاکو شیمیزو٬ خالق هلو کیتی.   کافهٔ هلو کیتی در سئول.   ایرباس ای۳۲۰-۲۰۰ خطوط هوایی اوا ایر با طرح هلو کیتی.
یاکو شیمیزو٬ خالق هلو کیتی.
کافهٔ هلو کیتی در سئول.
ایرباس ای۳۲۰-۲۰۰ خطوط هوایی اوا ایر با طرح هلو کیتی.
برگهٔ هلو (فارسی شرقی:کِشته) نام نوعی از تنقلات است که با خشک کردن تکه های هلو به روش سنتی یا با دستگاه درست می شود.
زیر درخت هلو فیلمی ایرانی محصول ۱۳۸۴ به کارگردانی ایرج طهماسب است.
وبگاه اطلاعات سینمایی سوره
در خانواده عارف پور هر کسی شب قبل از مرگ، در خواب می فهمد که فردا ساعت پنج عصر خواهد مرد...
شته سبز هلو (نام علمی: Myzus persicae) (به انگلیسی: Green peach aphid) در ایران شته مزبور با حمله به برگ درختان هلو، سیب، گیلاس، زردآلو و نیز گیاهانی نظیر گوجه فرنگی، سیب زمینی، توتون، بادمجان، پنبه، ترب، کرفس، کاهو و آفتابگردان سبب پیچیدگی آن شده و خسارت بسیار شدیدی به بار می آورد. خسارت این حشره در درختان بادام شدید است.
根本, 矢口; 行雄, 頼子 (2012), 植物の病害虫百科 決定版 (به ژاپنی), 学研パブリッシング, ISBN 978-4054052536
اگر چه بسیاری از شته ها برای تولید مثل تخم می گذارند اما برخی از شته ها روند تولید مثل غیر معمولی دارند. این حشره تولید مثل جنسی و غیرجنسی دارد. در تولید مثل جنسی تخم تولید می شود اما گاهی نیز نیمف زنده به دنیا می آورند. تخم ها زمستان گذرانی می کنند و با رسیدن بهار تبدیل به حشرات ماده بالدار و یا بدون بال می شوند. گاهی در جمعیت انبوه شته ها فقط جنس ماده وجود دارد و آنها با استفاده از شیوه غیرجنسی تکثیر می کنند و نیازی به جنس نر ندارند.
حشرات ماده با روش هایی که بکرزایی زنده زایی نامیده می شود و از شیوه های غیرجنسی است به تولیدمثل ادامه می دهند. در روش بکرزایی تخم ها در بدن شته های ماده به وجود می ایند و حشرات تولید شده از نظر ژنتیکی دقیقاً شبیه حشره مادر است. در روش زنده زایی نیمف (شفیره) در بدن حشره ماده شکل می گیرد و از ان خارج می شود. شفیره ها دقیقاً شبیه شته اما از نظر اندازه کوچکتر از آنان هستند. این روش ها در طی تابستان ادامه می یابد هر نسل در حدود ۴۰-۲۰ روز زندگی می کند. بنابراین یک شته ماده که در فصل بهار از تخم به دنیا می آید در طی تابستان می تواند باعث و بانی تولید هزاران شته دیگر باشد. با فرارسیدن فصل پاییز و به دلیل عواملی همچون کاهش دما و یا تغییرات در کیفیت شیره گیاهی شته های ماده علاوه بر جنس ماده جنس نر را از طریق بکرزایی نیز تولید می کنند.با حضور هر دو جنس نر و ماده تولیدمثل به شکل جنسی و با تولید تخم صورت می گیرد تخم ها توانایی گذران زمستان را دارند و با امدن فصل بهار شته های ماده بالدار و یا بدون بال از آنان بیرون می ایند و دوباره این چرخه طی می شود.(majid s)
شته سبز هلو بر روی سطح زیرین برگ یا ساقه لاله به صورت انگل زندگی کرده و به گیاه زیان می رساند. طول بدن این حشره در حدود ۲ میلی متر است و به رنگ های سفید، زرد و سبز مایل به زرد دیده می شود.
مختصات: ۰۴°۳′۲۷″ شمالی ۵۴°۴۷′۱۰″ غربی / ۴٫۰۵۷۵۰°شمالی ۵۴٫۷۸۶۱۱°غربی / 4.05750; -54.78611
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های سورینام
فرودگاه تک بانده گدو هلو (به انگلیسی: Godo Holo Airstrip) یک فرودگاه همگانی است . این فرودگاه در کشور سورینام قرار دارد .
کرم هلو (نام علمی: Grapholita molesta) نام یک گونه از تیره برگ پیچان است.
کوفته هلو یکی از غذاهای شهر شیراز می باشد و به این صورت تهیه می شود که گوشت چرخ کرده را با آرد نخودچی و تخم مرغ و پیاز رنده می کنند و با زردچوبه و نمک مخلوط کرده، خوب ورز می دهند. دو عدد پیاز بزرگ را خلال نموده، سرخ می کنند و در پایان کشمش را روی آن ریخته، کمی تفت می دهند. (بعضی ها در خمیرمایه اولیه مقداری هویج یا مقداری نرگسی می ریزند)از خمیرمایه اولیه به اندازه یک هلو جدا کرده روی کف دست پهن می کنند و مقداری پیاز داغ و کشمش وسط آن قرار می دهند. خمیر پهن شده را دور کشمش و پیاز داغ جمع کرده، به صورت گلوله ای در می آورند. هنگامی که کوفته ها آماده شد کمی آن ها را تفت می دهند تا کمی سرخ شود. سپس مجدداًپیاز داغ گرفته و مقداری آب در آن ریخته می گذارند تا خوب بجوشد، مقداری هویج رنده شده (کوتراش) را با زردچوبه ونعنای خشک و روغن به آن اضافه نموده، به جوش می آورند. سپس کوفته ها را یکی یکی به داخل آن می اندازند. عده ای برای چاشنی ( مزه ) غذا از سرکه و شیره استفاده می کنند و عده ای هم از شکر و آبلیمو استفاده می کنند یعنی زمانی که دانه های برنج کاملاً نرم شد به دلخواه چاشنی غذا را به آن اضافه می کنیم. عده ای پس از اینکه کوفته ها را کشیدندروی آن ها نعنا داغ می ریزند حالا کوفته هلو آماده است.
شهرداری شیراز
یک هلو هزار هلو نام داستانی برای نوجوانان، نوشتهٔ صمد بهرنگی است. این داستان در بهار سال ۱۳۴۸ انتشار یافت.
یک هلو هزار هلو
دانلود کتاب صوتی یک هلو هزار هلو

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هلو در دانشنامه آزاد پارسی

هُلو (peach)
هُلو
میوۀ خوراکی گرد درخت هلو، با رنگ زرد مایل به قرمز، متعلق به تیرۀ گل سرخ. این درخت را برای استفاده از میوه اش در مناطق معتدل می کارند. برگ های آن بیضوی و کوچک اند و گل هایش غالباً صورتی رنگ اند. میوه ها دارای پوستی ضخیم و مخملی اند. شلیلنوع دیگر این میوه و دارای پوستی صاف است.

معنی هلو به انگلیسی

peach (اسم)
چیز لذیذ ، هلو ، شفتالو ، هر چیز شبیه هلو ، زن یا دختر زیبا

معنی کلمه هلو به عربی

هلو
کوخ
کوخ

هلو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی ٠١:٠٦ - ١٣٩٧/٠٢/٠٨
خوخ
|

ناشناس ١٧:١١ - ١٣٩٨/٠٥/٠١
هلو یعنی سلام گودبای یعنی خداحافظ
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت نرم افزار هلو   • تمدید پشتیبانی نرم افزار هلو   • دانلود نرم افزار هلو   • نرم افزار هلو قفل شکسته   • نرم افزار هلو کرک شده   • نرم افزار هلو چیست   • آموزش نرم افزار هلو   • نرم افزار هلو برای اندروید   • معنی هلو   • مفهوم هلو   • تعریف هلو   • معرفی هلو   • هلو یعنی چی   • هلو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هلو
کلمه : هلو
اشتباه تایپی : ig,
آوا : holu
نقش : اسم
عکس هلو : در گوگل


آیا معنی هلو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )