انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 988 100 1

هما

/homA/

معنی اسم هما

اسم: هما
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: homā) (در پهلوی به معنی فرخنده )، پرنده ای با جثه ای نسبتاً درشت از خانواده ی لاشخورها، دارای بال های بلند، دُم بلندِ لوزی شکل به رنگ خاکستری و یک دسته مو در زیر منقار [هما به خوردن استخوان مشهور است و قدما می پنداشتند سایه اش بر سر هر کس بیفتد به سعادت می رسد و در بعضی منابع با عقاب تخلیط شده است] (در اعلام) هما در ' فروردین یشت ' اوستا دختر ' کی گشتاسب ' و خواهر اسفندیار است، (همای) در اساطیر اقوام هندو ایرانی بلند پروازترین پرنده است - پرنده ای با جثه بزرگ که قدما می پنداشتند سایه اش بر سر هر کسی بیفتد به سعادت و خوشبختی می رسد، از شخصیتهای شاهنامه، نام دختر گشتاسپ پادشاه کیانی، و همچنین نام دختر بهمن اسفندیار ملقب به چهرزاد

معنی هما در لغت نامه دهخدا

هما. [ هَُ] (اِ) مرغی است که استخوان میخورد. بر سر هرکه سایه ٔ او افتد به دولت و سلطنت رسد. (غیاث ). همای. پشتش سیاه مایل به خاکستری ، سینه اش حنایی بی نقش ، دو شاخ مانند شاخ بوم و ریش زیبا و بالهایی از قره قوش بلندتر دارد. (یادداشت مؤلف ). در ادبیات فارسی او را مظهر فرّ و شکوه دانند و به فال نیک گیرند :
تو فرّ همایی و زیبای گاه
تو تاج کیانی و پشت سپاه.
فردوسی.
درفشی ز پیل سیه پیکرش
همایی ز یاقوت سرخ از برش.
فردوسی.
نیکوتر از بهاری ، زیباتر از نگاری
چابک تر از تذروی فرخ تر از همایی.
فرخی.
زاغ حرص و همای همت را
ریزه ٔ استخوان نمی یابم.
خاقانی.
خوانده به چتر شاه بر چرخ آیةالکرسی ز بر
چترش همایی زیر پر عرش معلا داشته.
خاقانی.
تا همایم خوانده ای در کام دل
هرنواله استخوان می آیدم.
خاقانی.
با جهل مجوی زهد ازیرا
کز جغد نیامدت همایی.
نظامی.
فرّهمای ملکی داشتی
اوج هوای فلکی داشتی.
نظامی.
چون تو همایی شرف کار باش
کم خور و کم گوی و کم آزار باش.
نظامی.
که هریک بود در میدان همایی
به دعوی گاه نخجیر اژدهایی.
نظامی.
بدین طاوس کرداری ، همایی
روان شد چون تذروی در هوایی.
نظامی.
و رجوع به همای شود.

هما. [ هَُ ] (ع ضمیر) ضمیر است برای تثنیه ٔ مؤنث و مذکر. (یادداشت مؤلف ). ایشان دو مرد یا ایشان دو زن. (ترجمان علامه ٔ جرجانی ترتیب عادل بن علی ).

هما. [ هََ ] (ع صوت ) هما واﷲ؛ به معنی اما واﷲ است. برای تحقیق تالی خود آید. تقول : هما ان زیداً عاقل ؛ یعنی درحقیقت او عاقل است. (منتهی الارب ).

هما. [ هَُ ] (اِخ ) میرزا صادق دیباچه نگار، از مردم مرو. (دانشوران خراسان ص 251).

هما. [ هَُ ] (اِخ ) دهی است از بخش الیگودرز شهرستان بروجرد که 422 تن سکنه دارد. آب آن از قنات و چاه. محصول عمده اش غله ، پنبه و لبنیات و کاردستی زنان قالی بافی است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

معنی هما به فارسی

هما
(اسم ) نامی است ازنامهای زنان .
هماولله : اما ولله است برای تحقیق تالی خود آید تقول : هما ان زیدا عاقلا : یعنی در حقیقت او عاقل است
دهی است جزئ دهستان سربند پائین بخش سربند شهرستان اراک
آفتاب

معنی هما در فرهنگ معین

هما
(هُ) (اِ.) ۱ - پرنده ای افسانه ای که به باور قدما اگر سایه اش بر سر کسی بیفتد آن شخص سعادتمند می شود. ۲ - نامی است از نام های زنان .

معنی هما در فرهنگ فارسی عمید

هما
پرنده ای با چثۀ درشت از تیرۀ لاشخورها و شبیه شاهین. &delta، قدما می پنداشتند خوراکش استخوان است و سایه اش بر سر هرکس بیفتد به سعادت و کامرانی خواهد رسید و در میمنت و سعادت به او مثل می زدند: غلیواج از چه میشوم است؟ از آنکه گوشت برباید / هما ایرا مبارک شد، که قوتَش استخوان باشد (عنصری: ۳۲۸).

هما در دانشنامه اسلامی

هما
معنی هُمَا: آن دو
معنی يَسْتَغِيثَانِ: آن دو طلب کنند پناهشان دهد (کلمه يستغيثان از مصدر استغاثه است ، که به معناي طلب غوث ( پناه ) از خدا است . و معناي جمله "هُمَا يَسْتَغِيثَانِ ﭐللَّهَ " اين است که : پدر و مادرش از خدا طلب ميکنند که پناهشان دهد )
معنی غَارِ: غار - شکاف کوه (سوراخ وسيعي است که در کوه باشد ، و مقصود از آن در "إِذْ هُمَا فِي ﭐلْغَارِ" غاري است که در کوه ثور قرار داشته ، و اين غار غير از غاريست که در کوه حرا قرار داشت و محل نزول اولين آيات قرآن کريم بر پيامبر صلي الله عليه وآله بود )
معنی صِنْوَانٌ: هم ریشه (کلمه صنو به معناي شاخه و جوانهايست که از بيخ تنه درخت روئيده باشد مثلا گفته ميشود : هما صنوا نخلة - اين دو ، دو شاخه از يک درخت خرما است که از ريشه آن جوانه زده ، و فلان صنو ابيه - فلاني شاخه و جوانه پدر خويش است و تثنيه صنو ، صنوان ، و جمع ...
ریشه کلمه:
هما (۱۵۹ بار)

هما در دانشنامه ویکی پدیا

هما
هما ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
هما (پرنده)، نام پرنده
هما (اسطوره)، پرنده ٔ اسطوره ای
ایران ایر مخفف هواپیمای ملی ایران
همای دختر بهمن یا «همای چهرآزاد»، شاه ایران
گروه هتل های هما گروه هتل های هما
کوه هما، آتشفشانی در کنیا
میدان گازی هما، میدان گازی در جنوب ایران
باشگاه فوتبال هما، از باشگاه های فوتبال ایران
هما (الیگودرز)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز
هما (بالگرد)
پرنده هما در اسطوره های ایرانی جایگاه مهمی دارد و معروف است که سایه اش بر سر هر کس بیفتد به سعادت و کامرانی خواهد رسید به همین دلیل به مرغ سعادت معروف شده است.تندیس هما در تخت جمشید   تندیس هما در تخت جمشید   تندیس هما در تخت جمشید   تندیس هما در تخت جمشید
در افسانه های ایران، مثل ققنوس در اساطیر مصر و یونان صاحب کرامت است. هما در ادبیات ایران به عنوان نماد سعادت است و برعکس جغد که نماد شوم است البته هما می تواند پرنده ای افسانه ای و اساطیری باشد در قصه ها و مثل های ایرانی از هما به عنوان پرنده ای استخوان خوار و بی آزار یاد شده است.
نقش این پرنده در کنده کاری ها و برخی از سر ستون های پارسه (تخت جمشید) پیداست. در خرابه های تخت جمشید که پایتخت هخامنشیان بوده است دو مجسمه سنگی از هما پیدا شده است. این نشان می دهد که هما در زمان ایران باستان نیز پرنده سعادت بوده است.
هما (همای) جایگاه برجسته ای در ادبیات ایران زمین داشته است. در سروده های بسیاری از شاعران از هما به عنوان پرنده خوشبختی و سعادت یاد شده است. در ادبیات فارسی او را نماد فرّ و شکوه دانند و به شگون نیک گیرند. همچنین آمده است "مرغی است که او را مبارک دارند و چون پیدا شود مردم به تفأل در زیر سایه ٔ او روند".
هما، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز در استان لرستان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان فرسش قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۵۱ نفر (۸۰خانوار) بوده است.
هما یک بالگرد چندمنظوره نیمه سنگین می باشد که توسط شرکت پشتیبانی و نوسازی هلی کوپتری ایران (پنها) طراحی و ساخته شده است. این بالگرد دارای ظرفیت ۱۴ نفر می باشد.
به گفته مسئولان پروژه هما این بالگرد می تواند در حوزه نظامی نیز استفاده و رادارگریز شود و سلاح نیز بر روی آن نصب شود. بالگرد هما در حال حاضر با گذراندن پروازهای آزمایشی و اخذ مجوزهای پرواز منتظر اخذ سایر مجوزها و استانداردهای لازم است.
هما یا مرغ استخوان خوار (نام علمی: Gypaetus barbatus به معنی کرکس ریش دار) نوعی کرکس بزرگ است که در کوه های مرتفع آفریقا، جنوب اروپا و آسیا از جمله ایران همچون منطقه حفاظت شده گنو بندرعباس زندگی می کند.هما   همای بالغ پرهای زرد براق دارد   همای نابالغ پرهای تیره رنگ دارد   نیمرخ سر   کودکی به همراه هما در کابل   Gypaetus barbatus aureus   هما مرغ استخوان خوار در ارتفاعات کوه گنو بندرعباس
هما در تمام طول سال یک جا می ماند و هر فصل فقط یک یا دو تخم می گذارد. این پرنده مانند دیگر کرکس ها عمدتاً لاشه خوار است اما عمدهٔ غذای آن را مغز استخوان تشکیل می دهد. هما استخوان های بزرگ را از ارتفاع زیاد به روی سنگ ها پرتاب می کند تا به قطعات کوچک تر شکسته شود. گاهی هم از لاک پشتهای زنده به همین روش تغذیه می کند. این پرنده تنها کرکس کشف شده است که رژیم غذایی آن تقریباً منحصرا (۷۰ تا ۹۰ درصد) استخوان است. هما در کوه های بلند جنوب اروپا، قفقاز، آفریقا، شبه قاره هند و تبت، زندگی و تولید مثل می کند. تخم گذاری در اواسط زمستان با یک یا دو تخم صورت می گیرد که در آغاز بهار جوجه دار می شوند
جمعیت این گونه همچنان در حال کاهش است. تا ژوئیهٔ ۲۰۱۴، در فهرست قرمز گونه های در معرض خطر (IUCN) گونه های تهدید شده طبقه بندی شد؛ با این حال، طبقه بندی بعدی نشان داد که این گونه در خطر انقراض قرار ندارد، در ارزیابی دوباره هما «گونهٔ در نزدیکی تهدید» تعریف شده است.
هما از لحاظ واژه شناسی، ترکیبی از دو واژهٔ اوستایی هو hu + مایا maya است. هو در زبان اوستایی به معنای آفریننده و مایا به معنای نخستین ماده از هر چیز است، که نام هما در لغت به معنای، آفرییندهٔ کائنات است.
هما بی (به لاتین: Homa Bay County) یک منطقهٔ مسکونی در کنیا است که در کنیا واقع شده است. هما بی ۳٬۱۵۴٫۷ کیلومترمربع مساحت و ۹۶۳٬۷۹۴ نفر جمعیت دارد.
هما حسینی (زادهٔ ۲ دی ۱۳۶۷) یک قایقران ایرانی است که پرچمدار کاروان ورزشی ایران در المپیک پکن بود. او در این مسابقات در مسابقات تک نفره رشته پاروزنی (روئینگ) شرکت کرد و در جایگاه آخر گروه بانوان ایستاد.
«تصور می کنم آمریکا می خواهد جنگی علیه کل جهان راه بیندازد.»
حسینی پیش از قایقرانی، در کرمانشاه در رشته بسکتبال کار می کرد، اما پس از انجام تست آمادگی جسمانی برای رشته قایقرانی با توجه به قد بلندش، برای آموزش و عضویت در تیم ملی برگزیده شد. او از همان آغاز زیر نظر یک مربی خارجی به تمرین پرداخت. او پیش از حضور در المپیک به مدت ۲ سال در اردوی آماده سازی به سر برد.
حسینی در بازی های آسیایی گوانگ ژو ۲۰۱۰ به تیم ملی دعوت نشد.
هما حسینی یکی از سه بانوی ورزشکار ایرانی است که موفق به کسب سهمیه در المپیک پکن شدند. او پس از سارا خوش جمال فکری (تکواندو)، دومین سهمیه زنان ایران را در المپیک پکن به دست آورد. پس از او نجمه آبتین در رشته تیر و کمان موفق به انجام این کار شد.
هما خاتون (ترکی عثمانی: هما خاتون؛ حدود ۱۴۱۰ – ۱۴۴۹) همسر مراد دوم سلطان امپراتوری عثمانی و والده خاتون سلطان محمد فاتح بود.
فهرست مادران سلطان های عثمانی
هما خاکپاش با نام واقعی مه نسا خاکپاش (زاده ۲ آذر ۱۳۳۹ در دامغان) بازیگر سینما و تلویزیون اهل ایران است.
اشک و سکوت (۱۳۹۰)
ازدواج صورتی (۱۳۸۳)
غزل (۱۳۸۰)
شور عشق (۱۳۷۹)
دنیای وارونه (۱۳۷۶)
زندگی (۱۳۷۶)
قاصدک (۱۳۷۵)
عروس کاغذی (۱۳۷۴)
مادرم گیسو (۱۳۷۴)
مرد نامرئی (۱۳۷۴)
یحیی (۱۳۷۴)
روزهای خوب زندگی (۱۳۷۳)
دره هزار فانوس (۱۳۷۲)
چشمهایم برای تو (۱۳۷۱)
سفر (۱۳۷۱)
لبه تیغ (۱۳۷۱)
پسر ایران از مادرش بی خبر است (۱۳۵۵)
(۱۳۷۷) (۱۳۷۵)
هما دارابی (۲۶ دی ۱۳۱۸ در تهران - ۲ اسفند ۱۳۷۲ در تهران) متخصص پزشکی کودکان و روان پزشک ایرانی بود که در اعتراض به حجاب اجباری در میدان تجریش تهران اقدام به خودسوزی کرد.
دختران خیابان انقلاب
قانون حجاب
هما دارابی، ۲۶ دی ماه ۱۳۱۸ در تهران به دنیا آمد. او از سال ۱۳۳۸ همزمان با ورود به دانشکده پزشکی عضو جبهه ملی ایران و حزب ملت ایران شد و در ۱۶ آذر ۱۳۴۰ در مراسم بزرگداشت کشته شدگان ۱۶ آذر سخنرانی کرد. دارابی به همراه پروانه فروهر سازمان زنان جبهه ملی را تشکیل داد و در کنگره اول جبهه ملی در بهمن ۱۳۴۱ شرکت و سخنرانی کرد.
هما دارابی از دانشجویان مبارز جنبش دانشجویی سال ۱۳۳۹ بود و به عنوان یکی از سرشناس ترین دانشجویان و یکی از اصلی ترین مبارزان به زندان افتاد. او در تمامی رویدادهایی که به انقلاب انجامید، حضوری کوشا و صمیمانه داشت.
هما دارابی در آمریکا مدرک روان پزشکی خود را دریافت کرد و در ایالت های نیوجرسی، نیویورک و کالیفرنیا طبابت کرد. در سال ۱۳۵۳ به ایران بازگشت و در کنار فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود به تدریس در دانشگاه و طبابت پرداخت. اما پس از انقلاب در سال تحصیلی ۱۳۶۹ او را برخلاف نص صریح قانون به دلیل بدحجابی و با عنوان «عدم رعایت شئونات» از استادی برکنار کردند. همچنین مطب او نیز تعطیل شد.
هما دوروتی پرواز (به انگلیسی: Homa Dorothy Parvaz) خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره است که تابعیت ایرانی، کانادایی و آمریکایی دارد.
صدای آمریکا
دوروتی پروز، خبرنگار الجزیره، پیدا شد؛ «پروز از ایران به قطر» - رادیو فردا ۱
« سوریه دوروتی پروز، خبرنگار الجزیره، را به ایران تحویل داده است» - رادیو فردا ۲
پروز کارشناسی ارشد روزنامه نگاری از دانشگاه آریزونا دارد و دوره های فلوشیب را در دانشگاه هاروارد و کمبریج گذرانده است.
او روز جمعه ۲۹ آوریل سال ۲۰۱۱ برای پوشش ناآرامی های سوریه با گذرنامه ایرانی خود به دمشق سفر کرد، اما مقام های این کشور وی را در فرودگاه بازداشت کردند. پروز از سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی بخش انگلیسی زبان تلویزیون الجزیره استخدام شد و پیش از سفر به سوریه، اخبار مربوط به زمین لرزه و سونامی ژاپن را پوشش داده بود.
به گزارش شبکه خبری الجزیره، وی سر انجام پس از پروز از ایران به دوحه قطر هم اینک آزاد است.
باشگاه والیبال هما یکی از ریشه دارترین و موفق ترین باشگاه های والیبال زنان ایرانی است. این باشگاه یکی از معدود باشگاه های والیبالی است که هم قبل از انقلاب توانسته به قهرمانی جام باشگاه های تهران برسد و بعد از انقلاب نیز قهرمان لیگ برتر والیبال زنان ایران شده است.
قهرمان:۱۳۵۱، ۱۳۵۲، ۱۳۵۳
جام قهرمانی دختران باشگاه های تهران
لیگ برتر والیبال زنان ایران
بازوبند طلایی بز و پرنده هما یکی از آثار باستانی متعلق به دوران هخامنشیان است. پرنده هما و بز از حیواناتی هستند که در آثار به جا مانده از این دوران زیاد دیده می شوند. این بازوبند مزین به حیوانی اساطیری است که از شاخ و تن بز و صورت و بال پرنده همای اساطیری تشکیل شده است و به صورت متقارن رو به روی هم قرار گرفته اند. این بازوبند متعلق به حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد است. بازوبند طلایی بز و پرنده همای هخامنشی دارای سنگ ها و نگین های گرانبها بوده است که همگی از آن کنده شده اند. این بازوبند عضوی از صدها عتیقه گنجینه آمودریا بوده است.
پلاک طلایی مرد ماد با دسته برسم
ارابه طلایی چهار اسب
هما تهران یکی از باشگاه های فوتبال ایران است. این تیم در لیگ دسته دوم فوتبال ایران به رقابت با دیگر تیم ها می پردازد.
سهام الدین میرفخرایی
احمد سنجری
حبیب خبیری
مهدی عسگرخانی
هدایت شعارغفاری
حمید علیدوستی
هادی نراقی
ناصر نورایی
علیرضا خورشیدی
حسن نایب آقا
مجید صالح
فریدون رادبوی
محمد تقوی
احمد سجادی
مهدی عطائی
علی اصغر قلابدوز
بهزاد غلامپور
ناصر صادقی
جلال بشرزاد
سید محمد حسینی
جمشید پذیرا
احمد برغمدی
جلال شاه محمدی
سهراب امینی خواه
سعید حفظی فر
محمد توانایی
فرهاد کامل
مجتبی خیر اندیش
علی سجادی
محمد حسنی
بنیامین سالمی
رضا یادگاری
محمدرضا قربانی(سال 1377)
حمیدرضافتحی(سالهای 1379 الی 1389)
باشگاه هما تهران در سال ۱۳۴۱ تأسیس شد. بنای اصلی این تیم را پرویز دهداری با تشکیل تیم فوتبال «گارد» شکل داد.
این تیم اولین قهرمان فوتبال تهران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. سال ۱۳۵۲ به نمایندگی از ایران در جام ریاست جمهوری کره حضور پیدا کرد و در دیدار افتتاحیه این بازی ها تیم ملی کره جنوبی را شکست داد و سرانجام به مقام سومی رسید.
تیم هما در دومین دوره جام تخت جمشید در سال ۱۳۵۲ تحت رهبری فریدون عسگرزاده سوم و در سومین دوره این جام در سال ۱۳۵۳ نایب قهرمان شد. هما در سال ۱۳۵۶ توانست به نایب قهرمانی جام حذفی کشور برسد. این تیم در سال ۱۳۶۱ توانست به مقام قهرمانی باشگاه های تهران دست یابد. در سال ۱۳۸۸ این تیم به جوانرود در استان کرمانشاه منتقل شد.
مختصات: ۳۳°۴۸′۱۹″ شمالی ۴۹°۱۶′۴۵″ شرقی / ۳۳٫۸۰۵۲۸°شمالی ۴۹٫۲۷۹۱۷°شرقی / 33.80528; 49.27917
چال هما روستایی از توابع شهرستان شازند در استان مرکزی است.
روستای چال هما تقریباً در۵۰ کیلومتری جنوب غرب اراک و ۲۵ کیلومتری شازند قرار گرفته است. زبان مردم این روستا فارسی (با لهجه لری) است. روستای چالهما از نظر جغرافیایی در دامنه کوههای مرتفع و برفگیر واقع شده که باعث شده روستا دارای آب و هوای سرد کوهستانی باشد و تپه های اطراف آن در سال های اخیر مورد توجه زنبور داران قرار گرفته است. در واقع روستای چالهما از سردترین مناطق آب و هوایی استان مرکزی است که تا اواخر بهار کوههای آن پوشش برفی دارند. تنها پیست اسکی استان مرکزی (که به نام های پیست اسکی شهدای سربند، پیست اسکی شازند و پیست اسکی پاکل معروف است) قرار دارد این پیست کاملاً در اراضی روستای چالهما واقع شده و در زمستان اکثر افرادی که به پیست اسکی می روند عملاً در تپه های زیبای روستای چالهما و گاهی هم در اراضی کشاورزی به بازی و تفریح می پردازند با این وجود به دلایلی کاملاً نامعلوم (شاید تعصبات عصر حجری و شاید هم سرقت نام) این پیست، پیست اسکی پاکل نامگذاری شده است. علاوه بر پیست اسکی پیست موتورسواری کراس هم در اراضی این روستا در جوار پیست اسکی احداث شده است. از جذابیت های تفریحی این روستا می توان به دو سد خاکی چالهما و آب وهوای معتدل آن در تابستان و همچنین پیست اسکی چالهما در زمستان اشاره کرد که باعث جذب گردشگران در تمام فصول شده اند. کوههای مرتفع این روستااز سرچشمه های اصلی آبهایی هستند که به سد کمال صالح منتهی می شوند و در تأمین آب شرب اراک سهم بسزایی دارند.
گروه هتل های هما شرکتی خدماتی در ایران است که دارای تعدادی هتل پنج ستاره در شهرهای مختلف ایران می باشد. این مجموعه، جزئی از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر می باشد. این گروه در سال ۱۳۵۷ توسط دولت ایران تأسیس شد و اداره مجموعه ای از هتل های مصادره شده را بر عهده گرفت. این گروه در حال حاضر دارای پنج هتل با بیش از ۸۰۰ اتاق در چهار شهر مختلف ایران است.
رئیس هیئت مدیره: دکتر نصراله مستوفی
نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل: اصغر خیامیان
عضو هیئت مدیره: علی اصغر شالبافیان
عضو هیئت مدیره: محمدرضا مختاری
عضو هیئت مدیره: علی حسنی
مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره:
هتل های گروه هما عبارتند از:
معماری این بنا از آثار معمار آمریکایی ولتون بکت و شرکت معماری او الربی بکت است. هتل همای تهران، واقع در میدان ونک، با فاصله کوتاهی از شاه راه ها دسترسی به مراکز فرهنگی، سیاسی و اقتصادی تهران را در کم ترین زمان ممکن مسیر ساخته است. شما می توانید پیاده تا مراکز خرید ونک قدم زده و به آسانی به ولیعصر، تاریخی ترین و زیباترین خیابان شهر که شمال وجنوب شهر را به یکدیگر متصل می کند، دسترسی پیدا کنید.
میدان گازی هما واقع در بخش علامرودشت شهرستان لامرد استان فارس است و یکی از میدان های تأمین کننده گاز پالایشگاه پارسیان است. این میدان در کوه هوا در منطقه علامرودشت واقع است. میدان گازی هما دارای ۱۶ حلقه چاه با تسهیلات سرچاهی، خط لوله و مرکز جمع آوری می باشد. گاز میدان گازی هما و میدان گازی شانول پس از ارسال به مرکز تفکیک که شامل لخته گیر، مخازن جداکننده، پمپ ارسال مایعات، سیستم ارسال و دریافت توپک می باشد به همراه مایعات گازی توسط دو رشته خط لوله ۳۶ اینچ و ۶ اینچ به طول ۴۱ کیلومتر به پالایشگاه پارسیان دو ارسال می گردد. توان تولیدی روزانه این دو میدان در مجموع ۳۵٫۶ میلیون متر مکعب و توان تولید مایعات گاز آن ها ۱۲۷۹۰ بشکه در روز می باشد.
میدان های گازی ایران
مختصات: ۰°۲۳′جنوبی ۳۴°۳۰′شرقی / ۰٫۳۸°جنوبی ۳۴٫۵۰°شرقی / -0.38; 34.50
کوه هُما (به انگلیسی: Mount Homa) آتشفشان مختلط کربناتیتی عظیمی به ارتفاع ۱۷۵۱ متر واقع در در غرب کنیا در شرق آفریقاست که شبه جزیرهٔ پهناوری را در کرانهٔ شرقیِ دریاچه ویکتوریا تشکیل می دهد. مجراهای بسیاری در ردامنه های این مجموعهٔ آتشفشانیِ عمدتاً میوسنی تا پلیستوسنی وجود دارد که از این میان می توان به مآر کربناتیتی و فرامافیکی دریاچه سیمبی در پایین دامنهٔ شرقی این کوه اشاره نمود.
مجراهای چییو، گوت اوجاوا و گوت اولو در کناره های جنوبی و غربی کوه هما در آخرین مراحل فعالیت کربناتیتی شکل گرفته اند و مآر دریاچهٔ سیمبی نیز بنا بر روایات سکنهٔ اطراف آن باید در دوره ای تاریخی تشکیل شده باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هما در دانشنامه آزاد پارسی

هُما
رجوع شود به:هواپیمایی ملی ایران

ارتباط محتوایی با هما

هما در جدول کلمات

از فیلم های ضیاالدین دری با بازی مرحوم شکیبایی و هما روستا
لژیون
ساخته ضیاء الدین دری در سال 77 با بازی خسرو شکیبایی | هما روستا | دانیال حکیمی و محمدعلی کشاورز
لژیون
ساخته مجید قار ی زاده با بازی هما روستا | ژاله علو و نگین صدق گویا
زن امروز
ساخته مجید قاری زاده در سال 75 با بازی هما روستا | ژاله علو و نگین صدق گویا
زن امروز
ساخته مجید قاری زاده با بازی هما روستا و ژاله علو
زن امروز

هما را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی هما

آریا ٠٢:٥٠ - ١٣٩٥/٠٥/١٦
هما یا مرغ استخوان خوار (نام علمی: Gypaetus barbatus به معنی کرکس ریش دار) نوعی کرکس بزرگ است که در کوه های مرتفع آفریقا، جنوب اروپا و آسیا زندگی می کند.
هما در تمام طول سال یک جا می ماند و هر فصل فقط یک یا دو تخم می گذارد. این پرنده مانند دیگر کرکس ها عمدتاً لاشه خوار است اما عمدهٔ غذای آن را مغز استخوان تشکیل می دهد. هما استخوان های بزرگ را از ارتفاع زیاد به روی سنگ ها پرتاب می کند تا به قطعات کوچک تر شکسته شود. گاهی هم از لاک پشت های زنده به همین روش تغذیه می کند.
هما در اسطوره های ایرانی جایگاه مهمی دارد و معروف است که سایه اش بر سر هر کس بیافتد به سعادت و کامرانی خواهد رسید به همین دلیل به مرغ سعادت معروف شده است.[۱]
در افسانه های ایران مثل ققنوس در اساطیر مصر و یونان صاحب کرامت است. همادر ادبیات ایران به عنوان نماد سعادت است و برعکس جغد که نماد شوم است البته هما می تواندپرنده ای افسانه ای و اساطیری باشد [۲] در قصه ها و مثل های ایرانی از هما به عنوان پرنده سعادت یاد شده است.
در خرابه های تخت جمشید که پایتخت هخامنشیان بوده است دو مجسمه سنگی از هما پیدا شده است.[۳] این نشان می دهد که هما در زمان ایران باستان نیز پرنده سعادت بوده است.[۴]
مجسمه همای افسانه ای ایران در تخت جمشید
محتویات [نهفتن]
۱ ویژگی های جسمی
۲ هما در فرهنگ و ادبیات ایران
۳ نگارخانه
۴ منابع
۵ پیوند به بیرون
ویژگی های جسمی [ویرایش]
جثهٔ هما بیشتر شبیه به یک شاهین عظیم الجثه است تا یک کرکس و تنها کرکسی است که سرش پر دارد. ارتفاع هما ۹۵ تا ۱۲۵ سانتی متر، فاصلهٔ بین دو بال آن ۲۷۵ تا ۳۰۸ سانتی متر و وزن آن ۴.۵ تا ۷.۵ کیلوگرم است.
هما در فرهنگ و ادبیات ایران [ویرایش]
هم چنین ببینید: هما (اسطوره)
هما (همای) جایگاه برجسته ای در ادبیات ایران زمین داشته است. در سروده های بسیاری از شاعران از هما به عنوان پرنده خوشبختی و سعادت یاد شده است. در ادبیات فارسی او را نماد فرّ و شکوه دانند و به شگون نیک گیرند.[۵] همچنین آمده است "مرغی است که او را مبارک دارند و چون پیدا شود مردم به تفأل در زیر سایه ٔ او روند"[۶].
نمونه هایی از یادکرد هما در ادبیات فارسی:
تو فرّ همایی و زیبای گاه تو تاج کیانی و پشت سپاه (فردوسی)
همای سپهری بگسترد پر همی بر سرش داشت سایه ز فر (فردوسی)
تا نبود چون همای فرخ کرکس همچو نباشد به شبه باز خشین پند (فرخی)
کس نیاید به زیر سایه ٔ بوم ور همای از جهان شود معدوم (سعدی)
همای گو مفکن سایه ٔ شرف هرگز بر آن دیار که طوطی کم از زغن باشد (حافظ)
تا همایم خوانده ای در کام دل هرنواله استخوان می آیدم (خاقانی)
فرّ همای ملکی داشتی اوج هوای فلکی داشتی (نظامی)
چون تو همایی شرف کار باش کم خور و کم گوی و کم آزار باش (نظامی)
نقش این پرنده در کنده کاریها و برخی از سر ستون های پارسه (تخت جمشید) نیز پیداست. هواپیمایی ملی ایران با بکارگیری ایهام نام هما و نیز نماد هما به بهترین شکل چه به در تعبیر پرنده سعادت و چه در استفاده از حروف کوتاه شده برای نامش این باور فرهنگ عامه را با فعالیت تجاری خود پیوند زده بود. در نشان کنونی باشگاه فوتبال پرسپولیس هم نمادی از سر این پرنده به کار گرفته شده است.
نگارخانه [ویرایش]
هما (النسر)

هما

همای بالغ پرهای زرد براق دارد

همای نابالغ پرهای تیره رنگ دارد

نیمرخ سر

کودکی به همراه هما در کابل

Gypaetus barbatus aureus

Gypaetus barbatus hemachalanus
منابع [ویرایش]
↑ Set Cookies
↑ هما پرنده ای افسانه ای یا واقعی؟! - آموزشکده محیط زیست
↑ اندیشه های پارسی - هما پرنده افسانه ای
↑ IRANSEDA Network-هما پرنده ای افسانه ای یا واقعی ...؟!-شبکه ایران صدا
↑ لغت نامه دهخدا - ذیل سرواژه ی هما
↑ لغت نامه دهخدا - ذیل سرواژه ی همای
پیوند به بیرون [ویرایش]
اولین عکس هما در همشهری
در ویکی انبار پرونده هایی دربارهٔ هما (پرنده) موجود است.
[نهفتن]
ن • ب • و
جنس های اصلی پرندگان
آبچلیک • آب شکاف • ابیا • اردک • آق ناز • اگرت • آلباتروس • آلوچه خورک • الیکایی • آنقوت • بادخور • باز • باقرقره • بالابان • بال لاکی • بحری • بلبل خرما • بلبل • بلدرچین • بوتیمار • بوچانگاه • بوقلمون • پاشلک • پپت • پرستو • پرستوی دریایی • پری شاهرخ • پشه خوار • پلیکان • پنگوئن • پیغو • ترمتای • تلیله • تنجه • توکا • توکان • تیهو • جغد • جیجاق • جیرفتی • چاخ لق • چارخو • چرخ ریسک • چک • چکاوک هدهد • چکاوک • چکچک • چلچله • چنگر • چوب پا • حواصیل • خروس • خروس کولی • خوتکا • دارخزک • دارکوب • دیدومک • دراج • درنا • دلیجه • دم جنبانک • دم چتری • دم سرخ • دودو • دودوئک • دیوارخزک • زاغ • زاغی • زردپره • زغن • زنبورخوار • زنگوله بال • زیرآبروک • سار • سارگپه • سبزقبا • سرحنایی • سسک • سلیم • سنقر • سنگ چشم • سنگ گردان • سهره • سیاه خروس • سینه سرخ • شاه بوف • شاهین • شبگرد مصری • شبگرد • شترمرغ • شناگر • شهباز • شهدخوار • صدف خوار • صعوه • طاووس • طاووسک • طرقه • طرلان • طوطی • طوطی دریایی • طوطی سرخ • عروس طوطی • عقاب • عندلیب • غاز • کلاغ • غواص • فاخته • فاخته دم دراز • فلامینگو • فنچ • فندق شکن • قرقاول • قرقی • قره ناز • قمری • قناری • قو • کاردینال • کاسکو • کاکاپو • کاکایی • کاکل سیاه • کبک • کبوتر • کرکس • کشیم • کفچه نوک • کلاغ • کله سبز • کمرکولی • کودن • کورکور • کوکابورا • کوکر • کوکو • کوکو دونده • کیوی • گاوچرانک • گلاریول • گلوآبی • گنجشک • گیلار • گیلان شاه • لاچین • لک لک نیل • لک لک • لیکو • لیل • مارگردن • ماکیان • ماهی خورک • ماهی گیرک • مرغ جولا • مرغ حق • مرغ شاخد ...
|

هما ٠٠:٠٨ - ١٣٩٦/٠١/٢٨
پرنده ای که نماد خوشبختی است
|

مریم ١٤:٣٨ - ١٣٩٦/٠٤/٠٧
هما ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
هما نام پرنده ای است.
هما پرنده‏ی اسطوره‏ای
هما مخفف هواپیمای ملی ایران است.
همای (خواننده)
همای دختر بهمن یا همای چهرآزاد، شاه ایران
هتل هما گروه هتل های هما
کوه هما، آتشفشانی در کنیا
|

نونا ناظمی ١٦:٠٦ - ١٣٩٦/٠٥/٢٥
همای رحمت و سعادت
|

Darya ١٠:٥٠ - ١٣٩٦/١٠/٢٠
نام پرنده ای است- خوشبختی
|

هما ٠٢:٣٢ - ١٣٩٧/٠٥/١٤
هما به معنی سعادت و خوشبختی است
|

هما ٠٠:٠٠ - ١٣٩٧/٠٧/٣٠
سلام اسم من هما هست بیشتر دوستام با همای توی عربی اشتباه میگیرن لطفا شما این اشتباه رو نکنید هما یک اسم اصیل ایرانی است که توی خیلی از شعر ها و داستان تا اومده
|

ک هو ٠٢:٤٢ - ١٣٩٧/٠٩/٢٦
واژه ***هما **** نام ایرانی صد در صد فرگان.....در چم پرنده خوشبختی .....رویهم رفته .....همام هم ایرانی است از واژگان برگرفته از ریشه هما..... در چم بزرگ با فر ...
|

محمد رضا ٠٠:١٩ - ١٣٩٧/٠٩/٢٧
ناظر بر همه
|

سیدعلیرضافرهبد ١٩:٠٦ - ١٣٩٧/١١/٠٤
در تائید کاربر گرامی جناب آریا این واژه یعنی هما یا مرغ سعادت به کرکس یا لاشخور بزرگ و زیبائی با نام علمی Gypaetus barbatus از تیره یا خانواده Accipitridae اطلاق می شود نام انگلیسی آن نیز همانطور که جناب آریا مرقوم فرمودند معادل کرکس ریشدار یا واژه Bearded vulture می باشد. واژه انگلیسی Osprey نام عقاب ماهیگیر با نام علمی Pandion haliaetus از همین خانواده می باشد.
|

homa ١٢:٣٤ - ١٣٩٨/٠٢/٢٥
دلیل اینکه در اسطوره ها هما را نماد سعادت و خوشبختی میدونستند اینه که:در باور های نیاکان ما پادشاهان دارای فر الهی بودند .جمشید که یکی از پادشاهان ایران بود ه ادعای خدایی میکند و به امر خدا فر الهی از وجودش خارج و به دریا می افته.یه ماهی اون رو میخوره و پرنده هما هم اون ماهی رو .به دلیل اینکه فر الهی در وجودش هست نماد سعادت و نیک بختیست.
|

هما ٢٢:٥٤ - ١٣٩٨/٠٤/٢٥
هما یک نام قرآنی میباشد
|

پیشنهاد شما درباره معنی همانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آسمان ایر   • ایران ایر تور   • هما خواننده   • زاگرس ایر   • پرنده هما   • کاسپین ایر   • استخدام ایران ایر   • عکس پرنده هما   • معنی هما   • مفهوم هما   • تعریف هما   • معرفی هما   • هما چیست   • هما یعنی چی   • هما یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هما
کلمه : هما
اشتباه تایپی : ilh
آوا : homA
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس هما : در گوگل


آیا معنی هما مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )