انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1062 100 1

همه گیری

معنی همه گیری به فارسی

همه گیری
[epidemy] [پزشکی] شیوع بیش ازحد یک بیماری یا عارضه در جمعیتی معین
[outbreak] [پزشکی] افزایش بروز بیماری در محلی مانند روستا یا شهر یا مجموعۀ بسته

همه گیری در دانشنامه ویکی پدیا

همه گیری
همه گیری یا اپیدمی (به فرانسه: Épidémie) بروز بیش ازحد یک بیماری یا عارضه در جمعیتی معین را گویند.
واژه های مصوب فرهنگستان زبان وادب فارسی
دکتر ریماز. اصول اپیدمیولوژی. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران ۱۳۸۰
اپیدمی به هر بیماری قابل انتقال یا غیرقابل انتقال یا هر چیزی که سلامتی انسان را به خطر بیندازد، چنانچه موارد ابتلای آن بیش از حد انتظار باشد، گفته می شود. به عنوان مثال چون بیماری آبله به طور کلّی در دنیا ریشه کن شده اگر یک مورد بیمار مبتلا به آبله مشاهده گردد می گویند که اپیدمی آبله رخ داده است.
همه گیرشناسی
تک گیر
آنفلونزای اسپانیایی یا آنفلونزای همه گیر سال ۱۹۱۸، اپیدمی مرگباری بود که بین مارس ۱۹۱۹ تا ژوئن ۱۹۲۰ طول کشید.
هر چند شروع این اپیدمی قلب امریکا بود اما به آنفلونزای اسپانیایی شهرت پیدا کرد. بر اثر این اپیدمی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون انسان جان خود را از دست دادند. گفته می شود که این اپیدمی ممکن است ازطاعون سیاه هم کشته های بیشتری داشته باشد.
همه گیری بیماری ویروسی ابولا که از شهریور سال ۱۳۹۳ آغاز شد و عامل ایجاد آن ویروس ابولا بود که از سردهٔ ویروس های ابولا می باشد. این همه گیری در گینه و از دی سال ۱۳۹۲ اغاز گشت اما تا فروردین سال ۱۳۹۳ ناشناخته بود و پس از آن در مناطق دیگری نیز پخش شد شامل لیبریا، سیرالئون و نیجریه. سازمان بهداشت جهانی در تاریخ ۲۰ شهریور سال ۱۳۹۳، ۱۹۷۵ مورد مشکوک مبتلا به ابولا و ۱۰۶۹ مرگ حاصل از ابولا را اعلام کرد و این همه گیری شدیدترین همه گیری بیماری ویروسی ابولا از زمان کشف آن در سال ۱۳۵۵ بوده است و به هنگام این همه گیری سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری بهداشت عمومی علام نموده که پیش از آن تنها ۲ بار علام گشته بود.
بیماری ویروسی ابولا
دنیاگیر، یا پاندمی (فرانسوی: Pandémie) هنگامیکه یک بیماری از مرز چند قاره بگذرد. مانند بیماری ایدز که می توان گفت در حال جهانی شدن است.
واژه فرانسوی پاندمی (pandémie) از واژه یونانی پاندیموس (πανδημία) برگرفته شده است. در زبان یونانی پان (πᾶν) به معنای همه و دیموس (δῆμος) به معنای مردم است، پس پاندیموس یعنی همه مردم.
== من ابع ==
دکتر ریماز.اصول اپیدمیولوژی.[[دانشگاه
همه گیری جهانی آنفلوآنزای خوکی همه گیری ای است که در آوریل سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹ میلادی) با ظهور سویهٔ جدیدی از ویروس آنفلوآنزای خوکی آغاز شد. این اپیدمی ابتدا در مکزیک آغاز گشت ولی پس از آن در مناطق مختلف جهان گسترش یافت. سازمان های بین المللی بهداشت با اعلام مرحله ۵ وضعیت هشدار اعلام کردند که شیوع جهانی آنفلوآنزای خوکی امری حتمی خواهد بود. این اولین بار بود که سازمان بهداشت جهانی وضعیت هشدار خود را به مرحله ۵ ارتقا می داد که یک مرحله مانده تا وضعیت قرمز است و نشان دهنده اینکه اپیدمی جهانی این بیماری حتمی است.ولی با این وجود سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که کشورها بهتر از هر زمانی از تاریخ در مقابل شیوع بیماری آماده شدند.
شیوع آنفلوآنزای خوکی در ایران
مقامات بهداشت مکزیک تعداد قربانیان آنفلوآنزای خوکی در این کشور را تصحیح کردند. بنا به گفته مقامات مکزیکی در مجموع ۲۶ نفر به عنوان مبتلا به ویروس آنفلوآنزای خوکی ثبت شده اند، که در این میان هفت نفر جان خود را از دست داده اند. آزمایش ها در مورد ۱۳ مرگ مشکوک بیماران، هنوز به پایان نرسیده است.
در ایالت متحده آمریکا، بطور رسمی تاکنون ۶۶ مورد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی تایید شده است. بنا به گفته مقامات دولتی در نیویورک، بیم آن می رود، که بیش از چند صد دانش آموز، مبتلا به آنفلوآنزای خوکی شده باشند. دانش آموزان همه از مدرسه ای خصوصی در منطقه "کویینز" در نیویورک هستند. اوباما، رییس جمهور آمریکا، از کنگره این کشور خواست که بودجه ای بالغ بر یک ونیم میلیارد دلار برای مقابله با این بیماری را تصویب کند.
تا مهرماه ۱۳۸۸، ابتلای ۴۴۱ نفر به این بیماری در ایران توسط وزارت بهداشت تأیید شده است.
همه گیری خودکشی زمانی است که به هر سببی خودکشی کردن در آن دوره زمانی ویژه در جامعه همه گیر می شود. از جمله مثال های این نوع همه گیری می توان به همه گیری خودکشی در شوروی در دهه ۱۹۹۰، خودکشی گروهی در میان افسران پلیس، خودکشی همگانی در مهمان خانه های هند، و خودکشی همگانی درمیکرونزی اشاره کرد. همه گیری خودکشی معمولاً با خودکشی تقلیدی در ارتباط است و زمانی اتفاق می افتد که یک مشوق عمومی برای انجام آن در بین جامعه ایجاد شده باشد. گفته شده که آموزش داستان هایی همچون رومئو و ژولیت به جوانان و نوجوانان ممکن است احتمال خطر خودکشی را افزایش دهند.
خودکشی گروهی
همه گیرشناسی خودکشی
خودکشی تقلیدی
همه گیری کراک در ایالات متحده (انگلیسی: Crack epidemic) به موج گسترده استفاده از ماده مخدر کراک بین سالهای ۱۹۸۴ تا اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی در شهرهای بزرگ کشور ایالات متحده امریکا دارد. از اثرات اجتماعی و عمومی این همه گیری افزایش قابل توجه تبهکاری و خشونت در امریکا بوده است.
پسرا و محله (۱۹۹۱)
تب جنگل (۱۹۹۱)
تهدیدی برای جامعه (۱۹۹۳)
روز تعلیم (۲۰۰۱)
مشت زن (فیلم ۲۰۱۰) (۲۰۱۰)
این اتفاق که ابعاد اجتماعی گسترده ای داشته است در رسانه های ایالات متحده مورد توجه قرار گرفت و آثار فرهنگی گوناگونی پیرامون آن ساخته شد:

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

همه گیری در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:اپیدمی

همه گیری در جدول کلمات

همه گیری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی همه گیری   • پاندمی   • کلاه استوانه ایی   • اپیدمی چیست   • چراغ الکتریکی   • پاندمی چیست   • اپیدمی بیضه   • آندمیک چیست   • مفهوم همه گیری   • تعریف همه گیری   • معرفی همه گیری   • همه گیری چیست   • همه گیری یعنی چی   • همه گیری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی همه گیری
کلمه : همه گیری
اشتباه تایپی : ili 'dvd
عکس همه گیری : در گوگل


آیا معنی همه گیری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )