انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 951 100 1

هندسه

/hendese/

برابر پارسی: هَندَچَک، اندازه، اندازه گیری

معنی هندسه در لغت نامه دهخدا

هندسه. [ هََ دَ / هَِ دِس َ / س ِ ] (معرب ، اِ) و در عربی به فتح اول به معنی اندازه و شکل باشد. (برهان ). از اصول علوم ریاضی است و علمی است که در آن از احوال مقدارها و اندازه ها بحث شود. (از کشاف اصطلاحات الفنون ). دانستن اندازه ها است و چندی یک از دیگر و خاصیت صورتها و شکلها که اندر جسم موجود است. (التفهیم ابوریحان بیرونی ص 3). هندسه آن رشته از ریاضیات است که مطالعه در فضا و اشکال و اجسام قابل تصور در این فضا می نماید :
ستاره شمر نیست از ما کسی
که از هندسه بهره دارد بسی.
فردوسی.
در چنین ادوات خصوصاً در هندسه آیتی بود. (تاریخ بیهقی ). و هیچ پادشاه چنین بنا نفرمود و همه به دانش و هندسه ٔ خویش ساخت. (تاریخ بیهقی ).
به علم هندسه سر برکشیده
به سند و هند و اطراف خراسان.
ناصرخسرو.
جمشید ملک هیأت ، خورشید فلک هیبت
یک هندسه ٔ رایش معمار همه عالم.
خاقانی.
گر به زمین افتدی هندسه ٔ رای تو
قوس قزح سازدی طاق پل رود زم.
خاقانی.
ترکیب ها:
- هندسه باز. هندسه ٔ تحلیلی. هندسه ٔ ترسیمی. هندسه ٔ دیفرانسیل. هندسه ٔ رقومی. هندسه ٔ سینماتیک. هندسه ٔ غیراقلیدسی. هندسه ٔ فضایی. هندسه ٔ مسطحه. هندسه ٔ مقدماتی. رجوع به این مدخل ها شود.

معنی هندسه به فارسی

هندسه
۱- ( اسم ) اندازه مقدار .۲- ( مصدر) اندازه گرفتن تقدیر. ۳ - ( اسم ) اندازه گیری . ۴- کارشناسی مجاری قنوات . ۵- نقشه برداری اراضی ومزارع وابنیه . ۶ - معماری . ۷ - ( نزد قدما ) یکی از شعب ریاضی است و موضوع آن معرفت مقادیر و احکام ولو حق آنست - ( امروزه ) علمی است که در آن از فضا و بعدها( طول عرض ارتفاع ) وشکلها ( نقطه خط سطح جسم ) بحث میشود : محمدمیرزا معلم علم هندسه . یا هندس. ترسیمی . بخشی است از هندسه که هدف آن مشخص کردن شکل فضایی است با تصویرهای آن درروی سطحی مستوی یایک صفحه . برای این کار دستگاهی مرکب از دو صفح. عمود برهم را بکار میبرند یکی ازاین دوصفح. افقی است که معمولا بموازات صفح. افقی وصل میشود ودیگری قایم که عمود بر صفح. اول است . این دو را صفحات تصویر نمایند. یا هندس. تحلیلی . یکی از رشته های ریاضی است که در آن برای مطالع. خواص هندسی ازروشهای جبری استفاده می کنند وهمچنین دراین رشته دیده میشود که منحنیات نمایشگر تغییرات توابع ریاضی مختلفند. یا هندس. رقومی . بخشی ازهندسه که در آن هر نقطه را بوسیل. تصویر و فاصله اش از صفح. تصویر(رقوم نقطه) مشخص سازند.یا هندس. فضایی . بخشی است از هندسه که در آن از خاصیتهای اشکال فضایی - که دارای سه بعد هستند - بحث میشود. یا هندس. مسطحه . بخشی است از هندسه که در آن از خاصیتهای اشکالی که دریک صفح. مستوی وجود دارند گفتگو میشود. ۸- کتابی که در آن علم هندسه بحث شده .
هندسه ایست که بر اصل موضوع اقلیدس بنا شده است توضیح : اصل موضوع اقلیدس عبارتست ازین فرضیه : از یک نقطه خارج خطی فقط یک خط می توان موازی آن رسم کرد
کنایه از محیل و مکار
هندسه تحلیلی هندسه ایست که در آن با عناصری محاسبات جبری و انالیزی داخل هندسه می گردد .
هندسه ترسمی هندسه ایست که غرض از آن مطالعه و ساختن یک جسم فضائی است بر حسب تصویر آن توضیح : می توان برای نشان دادن تصویر شیئی از روش های دیگر استفاده کرد
هندسه ایست که در فضای چند بعدی عمل می کند
هندسه ایست که با عناصری سر و کار دارد که تعاریف آنها به مشتق یا دیفرانسیل بر می خورد
هندسه ایست که با تصویر شیئی بروی یک سطح افقی و فاصله از شیئی تا سطح تصویر سر و کار دارد
هندسه ایست که در آن از منحنیاتی بحث میشود که مسیر حرکت نقاط شیئی می باشد و بعلاوه خود حرکت نیز درین هندسه مورد مطالعه قرار می گیرد
هندسه ایست که بر مبنای اصل موضوع اقلیدس بنا نشده است
هندسه ایست که با فضای سه بعدی یعنی فضائی که مورد درک واسطه ماست سر و کار دارد
هندسه ایست که بای فضای دو بعدی سر و کار دارد یعنی از اشکال موجود در یک صفحه بحث می کند
هندسه ایست که مستقیما و بدون توسل بیک سیستم مختصات ببحث در اشکال و اجسام با یک روش کاملا محدود می پردازد
(مصدر)۱- اندازه گرفتن .۲- مساحت کردن : بهر طفلی نو پدرتی تی کند گرچه عقلش هندس. گیتی کند . ( مثنوی )
قواعد اصلی و اساسی دانش هندسه یا نام کتابی که آنرا به افلاطون نسبت داده اند .

معنی هندسه در فرهنگ معین

هندسه
(هِ دِ س ) [ ع . هندسة ] (اِ.) معرُبِ اندازه . علمی که دربارة اشکال ، ابعاد و اندازه گیری ها بحث می کند.

معنی هندسه در فرهنگ فارسی عمید

هندسه
علمی که دربارۀ اشکال و ابعاد و اندازه گیری بحث می کند.

هندسه در دانشنامه ویکی پدیا

هندسه
هندسه ((به یونانی: γεωμετρία)؛ ژئو "زمین"، -مترون "اندازه گیری") شاخه ای از ریاضیات است که با شکل، اندازه، موقعیت نسبی اشکال و ویژگیهای فضا سروکار دارد. ریاضیدانی که در شاخهٔ هندسه کار می کند هندسه دان نامیده می شود. هندسه به طور مستقلی در پاره ای از تمدنهای اولیه به شکل بدنه ای از دانش عملی در مورد طول، مساحت و حجم ظهور کرد و پایه ریزی آن به عنوان یک دانش رسمی ریاضی در زمان تالس (قرن ششم پیش از میلاد) در غرب آغاز شد. در قرن سوم پیش از میلاد هندسه توسط اقلیدس به شکل اصل موضوعی در آمده بود و کار اقلیدس - هندسه اقلیدسی - استانداردی را پایه ریزی نمود که قرنها دنبال شد. ارشمیدس روشهای هوشمندانه ای برای محاسبهٔ مساحت و حجم ارائه داد که در بسیاری موارد پیشرو حساب انتگرال جدید محسوب می شوند. دانش اخترشناسی و به ویژه نگاشتن مکان ستاره ها و سیاره ها روی کره آسمان و توصیف رابطهٔ بین حرکت اجسام آسمانی تا هزار و پانصد سال بعد منشا بسیاری از پرسشهای هندسی بود. هر دوی هندسه و اخترشناسی در دنیای کلاسیک بخشی از کوادریویم بودند که خود زیرمجموعه ای از علوم مقدماتی هفتگانه بود که یادگیری آنها برای هر شهروند آزادی ضروری می نمود.
معرفی دستگاه مختصات توسط رنه دکارت و توسعه همزمان در جبر، مرحله تازه ای را در هندسه آغاز کرد؛ زیرا اشکال هندسی همچون منحنی های رویه ای را می شد به شکل تحلیلی یعنی با توابع و معادلات نمایش داد. این موضوع نقش کلیدی در پیدایش حساب بی نهایت کوچک در قرن هفدهم داشت. علاوه براین نظریه ژرفانمایی نیز نشان داد که در هندسه چیزی بیش از ویژگی های متریک اشکال وجود دارد. نظریه ژرفانمایی بنیان هندسه تصویری را بنا نهاد. موضوع هندسه با مطالعه ساختار ذاتی اجسام هندسی و با شروع از کارهای اویلر و گاوس، غنی تر گردید و به پیدایش توپولوژی و هندسه دیفرانسیل انجامید.
در دوران اقلیدس تمایز آشکاری بین فضای فیزیکی و فضای هندسی وجود نداشت. از قرن نوزدهم و کشف هندسه نااقلیدسی مفهوم فضا دستخوش تغییرات اساسی شده است و پرسشی پدید آمده است: کدام فضای هندسی تطابق بیشتری با فضای فیزیکی دارد؟ امروزه باید بین فضای فیزیکی، فضای هندسی (که در آن هنوز خط و نقطه معانی حسی خود را دارا هستند) و فضاهای انتزاعی تمایز قائل شد. هندسه معاصر امروز با خمینه ها سر و کار دارد؛ فضاهایی که از فضای اقلیدسی آشنا بسیار انتزاعی تر است. می توان به این فضاها ساختارهایی افزود که بتوانیم در مورد طول در این فضاها صحبت کنیم. هندسه مدرن پیوندهای مستحکمی با فیزیک دارد که به طور نمونه می توان به هندسه شبه ریمانی و نسبیت عام اشاره نمود. یکی از جوانترین نظریه های فیزیکی یعنی نظریه ریسمان نیز حال و هوایی هندسی دارد.
اگرچه ماهیت تصویری هندسه آن را در ابتدا از سایر شاخه های ریاضیات مانند جبر و نظریه اعداد قابل درک تر می نماید، زبان هندسی نیز در زمینه هایی که بسیار با حالت سنتی اقلیدسی آن تفاوت دارد به کار رفته است (مثلا هندسه فراکتالی یا هندسه جبری).
هندسهٔ همگر یا هندسه آفین هندسه ای است که شامل اصل توازی (اصل پنجم اقلیدس) می شود، ولی مفهوم زاویه در آن تعریف نشده است و دو طول را نمی توان در دو جهت مختلف با هم مقایسه کرد. (اصول سوم و چهارم اقلیدس معنایی ندارند)
هندسهٔ اقلیدسی به مجموعهٔ گزاره هایِ هندسی ای اطلاق می شود که به بررسی موجودات ریاضیاتی مثل نقطه و خط می پردازد و بر پایه هائی که اقلیدس ریاضی دان یونانی در کتاب خود به نام اصول عرضه کرده، بنا شده است. این قضایایِ هندسی عمدتاً توسطِ یونانیانِ باستان کشف و توسطِ اقلیدسِ اسکندرانی گردآوری شده اند و بخش بزرگی از آن همان است که در دبیرستان ها تدریس می شود. کتابِ «اصولِ» اقلیدس یکی از بزرگ ترین و تأثیرگذارترین کتاب ها چه به لحاظِ محتوا و چه از نظرِ روشِ اصلِ موضوعه ای اش بوده است. تا قرن نوزدهم میلادی هر وقت از هندسه سخن می رفت منظور هندسه اقلیدسی بود. بررسی مفاهیم هندسه اقلیدسی در دو بعد را «هندسه مسطحه» و در سه بعد «هندسه فضائی» می نامند. این مفاهیم را به ابعاد بالاتر از سه نیز می توان تعمیم داد و همچنان آن را هندسه اقلیدسی نامید.
هندسه بی طرف یا هندسهٔ مطلق به هندسه یی اطلاق می شود که در آن چهار اصل وجود دارد و اصل پنجم در اثبات قضیه ها مورد استفاده قرار نگرفته است.
اقلیدس، ۲۸ قضیه نخست در کتاب «اصول» را بر اساس چهار اصل موضوع نخست اثبات کرد و از قضیه ۲۹ بود که استفاده از اصل پنجم آغاز شد. در واقع پس از آن که اصل توازی موجب انشقاق هندسه شد ریاضی دان ها هندسهٔ بدون استفاده از اصل توازی ابداع کردند که به آن هندسهٔ مطلق می گویند. اگر بخواهیم بر اساس «مبانی هندسه» هیلبرت تعریف خود را گسترش دهیم، هندسهٔ نتاری مربوط به آن قضایای می شود که با استفاده از بنداشت های وقوع، میانبود، قابلیت انطباق و پیوستگی و بدون استفاده از بنداشت توازی ثابت شوند. یانوش بویویی به این نوع هندسه، هندسهٔ مطلق می گفت اما «و. پرنوویچ» و «م. جردن» نام هندسه بی طرف را برای آن برگزیدند.
هندسه بیضوی (به انگلیسی: Elliptic geometry) یکی از هندسه های نااقلیدسی است که به هندسه ریمانی نیز مشهور است.
در سال ۱۸۵۴ فریدریش برنهارد ریمان نشان داد که اگر نامتناهی بودن خط مستقیم کنار گذاشته شود و صرفاً بی کرانگی آن مورد پذیرش واقع شود، آنگاه با چند جرح و تعدیل جزئی اصول موضوعه دیگر، هندسه سازگار نااقلیدسی دیگری را می توان به دست آورد. پس از این تغییرات اصل توازی هندسه بیضوی بصورت زیر ارائه گردید.
اصل توازی هندسه بیضوی - از یک نقطه ناواقع بر یک خط نمی توان خطی به موازات خط مفروض رسم کرد.
یعنی در هندسه بیضوی، خطوط موازی وجود ندارد. با تجسم سطح یک کره می توان سطحی شبیه سطح بیضوی در نظر گرفت. این سطح کروی را مشابه یک صفحه در نظر می گیرند. در اینجا خطوط با دایره های عظمیه کره نمایش داده می شوند. بنابراین خط ژئودزیک یا مساحتی در هندسه بیضوی بخشی از یک دایره عظیمه است.
در هندسه بیضوی مجموع زوایای یک مثلث بیشتر از ۱۸۰ درجه است. در هندسه بیضوی با حرکت از یک نقطه و پیمودن یک خط مستقیم در آن صفحه، می توان به نقطهٔ اول باز گشت. همچنین می توان دید که در هندسه بیضوی نسبت محیط یک دایره به قطر آن همواره کمتر از عدد پی است.
هندسه پویا (dynamic geometry) دستاوردی از دنیای کامپیوترها برای آموزش ریاضی است که در آن قضایای هندسه (مسطح یا فضایی) قابلیت به تصویر کشیدن و بررسی کردن در طیفی پیوسته را پیدا می کنند.
در این نوع از هندسه که مختص آموزش ریاضیات برای دوره های قبل از دانشگاه می باشد نقش مهمی در تصویر سازی و تخیل دانش آموز بر عهده دارد.
هندسه تحلیلی شاخه ای از ریاضیات است که از ترکیب هندسه و جبر مقدماتی بوجود آمده است. در این رشته اشکال هندسی و روابط بین آنها را با مقادیر و معادلات عددی و جبری بیان می کنند.
بنیانگذاران این مبحث، دکارت و فرما در قرن ۱۷ میلادی بوده اند.
در هندسهٔ تحلیلی ابتدا با تعریف صفحهٔ ۱-بعدی و ۲-بعدی ( R 2 {\displaystyle \mathbb {R} ^{2}} ) آشنا می شویم و نقاط را بوسیله مختصات عددی نمایش می دهیم.
این رشته در مورد اندازه، فاصله و زاویه، فرمول های مربوط به خود را دارد.
هندسه تصویری (به انگلیسی: Projective Geometry) شاخه ای از دانش هندسه است که به مطالعه خواص هندسی می پردازد که در تبدیل های تصویری ثابت می مانند.در هندسه تصویری، در هر بعد، فضای تصویری نقاط بیشتری از فضای اقلیدسی دارد و تبدیلهای هندسی که این نقاط (که به نام نقاط در بی نهایت خوانده می شوند) را به نقاط معمولی و بالعکس منتقل می کند، مجاز هستند.
هندسه تصویری شکلی پایه ای و غیر متریک از هندسه است، یعنی برپایه مفهوم فاصله بنا نشده است. در فضای دو بعدی با مطالعه پیکربندی های نقاط و خطوط آغاز می شود.
هندسه جبری شاخه ای از ریاضیات است که مفاهیم جبر مجرد، به ویژه جبر جابجایی، را با مسائل هندسه می آمیزد. این شاخه از ریاضیات مدرن با آنالیز مختلط، توپولوژی و نظریه اعداد در ارتباط تنگاتنگ است. واریته مستوی (آفین ) n-بعدی که یکی از بنیادی ترین مفاهیم این شاخه از ریاضی است دقیقا صفرهای مشترک تعدادی دلخواه از چندجمله ای های n-متغیره روی میدان مفروض تعریف می شود. بنابراین حلقه ی چندجمله ای ها نقش عمده ای در هندسه جبری ایفا می کند. تاریخ این علم گسترش فروانی دارد، طوری که قسمتی از مطالعات ارشمیدس مسائلی پیرامون مقاطع مخروطی، تشکیل می داد. همچنین فیزیک دان مسلمان ایرانی قرن ۱۰ میلادی ابن هیثم برای محاسبه ی مسافت ها مجبور به استفاده از معادلات درجه ی سوم می شده است. و نهایت اینکه خیام معادله ی درجه ی سوم را در کلی ترین حالت حل نمود. وی این کار را از طریق مقاطع مخروطی، و قطع دادن دایره با سهمی درجه دوم، انجام داد.
عبارت هنذسه در مصر باستان اشاره به دانش هندسه در میان مردمان مصر باستان در میان سال های ۳۰۰۰ پیش از میلاد تا ۳۰۰ پیش از میلاد مسیح دارد. مسئله های ریاضی کمی از مصر باستان به جا مانده است که به هندسه مربوط شود. مسئله های هندسی هم در پاپیروس ریاضی مسکو و هم در پاپیروس ریاضی رایند در هر دو آمده است. نمونه های حل شده نشان می دهد که مصریان باستان می توانستند سطح چندین شکل هندسی و حجم استوانه و هرم را بدست آورند. مصریان از بسیاری از شکل های هندسی در ابلیسک های خود استفاده می کردند.
هندسهٔ دیجیتال با مجموعه های گسسته(عموماً مجموعه های نقاط گسسته) سر و کار دارد که مدل ها یا تصاویر دیجیتال اشیای دو بعدی و سه بعدی فضای اقلیدسی در نظر گرفته می شوند. با ارقام نشان دادن جایگزینی یک شئ با یک مجموعه گسسته از نقاطش است. تصاویری که روی صفحهٔ تلویزیون یا در روزنامه ها می بینیم در حقیقت تصاویر دیجیتال هستند. کاربردهای اصلی هندسه دیجیتال در زمینه های گرافیک کامپیوتر و آنالیز تصاویر است.
هندسۀ دیفرانسیل زمینه ای از ریاضیات است که به بررسی ویژگی های خمینه ها می پردازد. خمینه ها که مفهوم تعمیم یافته از رویه ها در ابعاد بالاتر هستند، مهم ترین مفهوم مورد بحث هندسه دیفرانسیل میباشند.
هندسه ریمانی شاخه ای از هندسه دیفرانسیل است که بررسی خمینه های ریمانی می پردازد. یک خمینه ریمانی خمینه ای است که مجهز به یک متریک ریمانی می باشد یعنی یک ضرب داخلی در فضای مماس بر هر نقطه خمینه که به طور هموار تغییر می کند. هندسه ریمانی در قرن نوزدهم توسط برنهارد ریمان پایه گذاری شد. هندسه ریمانی در نظریه نسبیت عام نقش پایه ای دارد. هندسه ریمانی مهمترین و پرکاربردترین شاخهٔ هندسه دیفرانسیل می باشد.
برنهارد ریمان
هندسهٔ ریمانی کاربردی یعنی هندسه ای که در آن فضا و زمان خمیده است. برای نمونه اگر خطی واقع بر سطح یک کره را در نظر بگیرید، از هیچ نقطه بیرون آن خط نمی توان خطی به موازات خط نخست رسم کرد در حالی که در هندسهٔ اقلیدسی این کار کاملاً ممکن است. در این هندسه مجموع زوایای مثلث بیشتر از ۱۸۰ درجه است.
هندسهٔ زبان شناختی (LG)، ارائه روشی جدید در حل مسائل با ابعاد بالا در سیستم های چندعامله است. هندسه زبانشناختی به طور کلی یک روش حل مناسب برای این مسائل در حالتی که بازی های تخته ای در میان آن ها تعریف شود، ارائه می دهد. به زبان ساده تر هندسه زبانشناختی درواقع ابزاری برای ساده تر کردن جستجو در میان استراتژی های موجود است. قدرت محاسباتی هندسه زبانشناختی بر اساس استفاده از فناوری هوشمند توسعه داده شده توسط متخصصان می باشد که در زمیته سیستم های کنترلی خاص و پیچیده بسیار موفق عمل کرده است. با این وجود، در مقابل سایر رویکردها بر مبنای ایده "دو عامل رقابت"، این فناوری هوشمند سبب شده است تا جوهره ریاضیاتی هندسه زبانشناختی بسیار پیچیده شده و نتیجتاً کمتر واضح به نظر برسد. همین پیچیدگی سبب شده است تا تحقیقات در حوزه هندسه زبان شناختی تا کنون محدود بماند. پیشرفته ترین کاربرد استفاده از هندسه زبانشناختی تاکنون، استفاده از آن در پروژه LG-RAID (هندسه زبانشناختی- تصمیم گیری در لحظه و کار اطلاعاتی خصمانه)، مربوط به پروژه عظیم دارپا (سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی) با نام DARPA-RAID می باشد که یک سیستم استدلالی خصمانه را توسعه می دهد.
هندسه فرمان اَکِرمَن (Ackermann steering geometry) آرایش هندسی اهرم بندی در فرمان اتومبیل یا سایر وسایل نقلیه جهت رفع مشکل چرخ ها در درون و بیرون یک چرخش با نیاز به ترسیم دایره هایی با شعاع متفاوت می باشد. در واقع اصل آکرمان جهت ایجاد شرایط درست پیچیدن است. شرایط درست پیچیدن وقتی حاصل می شودکه غلتش خالص روی دهد. یعنی هنگامیکه جهت حرکت عمود بر محور چرخ باشد. برای حصول شرایط غلتش خالص در یک مسیر منحنی،خطوطی که ازمحور هر یک از چهار چرخ می آیند بایستی در یک مرکز دَوَران مشترک همدیگر را قطع کنند. این نقطه که در ان خطوط خارج شده از محور چرخ ها همدیگر را قطع می نمایند "مرکز آنی" نامیده می شود که موقعیت واقعی آن دائماً تغییر می کند. وقتی که چرخ های عقب روی یک محور باشند ولی موقعیت چرخ های جلو به یک اندازه تغیر کند مرکز آنی در طول یک خط گسترش یافته خیالی کشیده شده از محور عقب قرار می گیرد که با موازی قرار دادن بازوی های میله ترک حاصل می شود . ولی اگر چرخ ها مسیر طبیعی خود را دنبال کنند می خواهند در یک نقطه به هم برسند و سرانجام همدیگر را قطع کنند.
وقتی چرخ های خودروها در یک مسیر منحنی به خوبی گردش می کنند که هر دو چرخ حول مرکز واحدی بچرخند. بر اساس این اصل است که الزاماً خطوط عمودی که از صفحه هر چرخ خارج می شود از مرکز قوس عبور نماید اگر یکی از خطوط یا هردو از مرکز دوران نگذرند چرخ ها به جای غلتیدن در روی مسیر منحنی به شکل لغزش سریع حرکت نموده و مانع از هدایت صحیح و سبب ایجاد لاستیک سایی می گردند.
هندسهٔ فضایی (Solid geometry) به هندسهٔ اقلیدسی در فضای سه بعدی اطلاق می شود. فضایی که در آن جدا از طول و عرض، ارتفاع نیز وجود دارد. هندسهٔ فضایی تا حدود زیادی نیاز به تصورات بالا دارد. کل جهان اطراف ما به صورت سه بعدی و فضایی است. هر حجمی را که می شناسید باید ویژگیهایش در مبحث هندسهٔ فضایی محاسبه شود. اشکالی چون کره، مخروط، و استوانه از این دسته هستند.
«هندسه فضایی» (انگلیسی: Solid Geometry (film)) یک فیلم در سبک درام است که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ایوان مک گرگور و پیتر کاپالدی اشاره کرد.
هندسه گسسته و هندسه ترکیبیاتی شاخه های از هندسه هستند که ویژگی های ترکیبیاتی اشکال هندسی گسسته بررسی می کند. بیشتر سوالات در هندسه گسسته شامل مجموعه های متناهی و نامتناهی از اشکال هندسی می شود به عنوان نمونه نقطه، خط، صفحه، دایره، کره، چندضلعی. هندسه گسسته بر ویژگی های ترکیبیاتی این اشکال تمرکز می کند مثلاً چگونه با یک دیگر اشتراک پیدا می کنند یا این که آنها چگونه می توانند مرتب شوند تا یک شکل بزرگ تر را بپوشانند.
هندسه گسسته همپوشانی زیادی با هندسه محدب و هندسه محاسباتی دارد و ارتباط زیادی با هندسه متناهی، بهینه سازی ترکیبیاتی، هندسه دیجیتال، نظریه گراف هندسی، توپولوژی ترکیبیاتی، تنوع توریک، هندسه دیفرانسیل گسسته دارد.
هدسه متناهی(Finite Geometry): علمی است که پیرامون مباحت عمومی هندسه (نقطه، خط، صفحه، کعب و ... ) بر روی فضاهای متناهی البعد بحث می کند.
هندسه محاسباتی یکی از شاخه های علوم کامپیوتر است. هندسه محاسباتی علم حل مسائل هندسی به روش الگوریتمی و با استفاده از ساختمان داده ها (Data Structures) می باشد. بعضی از مسائل کاملاً هندسی، برآمده از مطالعهٔ الگوریتم های هندسهٔ محاسباتی است و مطالعه این گونه مسائل نیز به عنوان بخشی از هندسه محاسباتی به حساب می آید.
هندسهٔ محاسباتی ترکیبی (هندسه الگوریتمی): این هندسهٔ محاسباتی اشیای هندسی را به عنوان موجودات گسسته در نظر می گیرد. براساس کتابی که توسط پرپاراتا و شاموس نوشته شده است، لفظ هندسه محاسباتی با این مفهوم، نخستین بار در سال ۱۹۷۵ بیان شده است.
انگیزهٔ اصلی برای قلمداد کردن هندسه محاسباتی به عنوان یک رشتهٔ علمی، پیشرفت در گرافیک کامپیوتری، طراحی و تولیدات با کمک رایانه (به وسیلهٔ نرم افزارهایی مانند کد/کم) بود؛ ولی طبیعتاً بسیاری از مسائل در هندسه محاسباتی، قدیمی هستند.
هندسه محاسباتی عددی (هندسه ماشینی، طراحی هندسی با کمک رایانه و یا مدل سازی هندسی): اساس کار این هندسه محاسباتی به این صورت است که اشیای دنیای واقعی را به صورت مناسبی برای محاسبات رایانه ای در سیستم های کد/کم در می آورد. این شاخه ممکن است به عنوان هندسه توصیفی پیشرفته در نظر گرفته شود و اغلب یکی از شاخه های گرافیک کامپیوتری و یا کَد به حساب می آید. هندسه محاسباتی با این معنا، از سال ۱۹۷۱ مورد استفاده قرار گرفت.
کاربردهای مهم دیگر هندسه محاسباتی در دانش روباتیک (برنامه ریزی حرکتی)، سیستم های اطلاعات جغرافیایی(جستجو و مکان یابی هندسی، نقشه کشی راه ها)، طراحی مدار مجتمع(طراحی و بازبینی هندسی مدارهای مجتمع) و مهندسی با کمک رایانه (برنامه ریزی ماشین های کنترل عددی) می باشد.
شاخه های اصلی هندسه محاسباتی عبارتند از:
در ریاضیات، هندسهٔ محدب یک شاخه از هندسه است که به بررسی مجموعه های محدب می پردازد. مجموعه های محدب در زمینه های بسیاری از جمله هندسه محاسباتی، آنالیز محدب، آنالیز تابعی، برنامه ریزی خطی، نظریه احتمالات، هندسهٔ اعداد و غیره کاربرد دارد.
تحدب عمومی
مطابق خوشه بندی موضوعی ریاضیات موضوعات هندسهٔ محدب دارای سه بخش اصلی زیر است:
چندوجهی ها
موضوعات مورد بحث در هندسهٔ محدب در ترکیبیات نیز کاربرد دارند.
هندسهٔ گسسته
هندسه ((به یونانی: γεωμετρία)؛ ژئو "زمین"، -مترون "اندازه گیری") شاخه ای از ریاضیات است که با شکل، اندازه، موقعیت نسبی اشکال و ویژگی های فضا سروکار دارد. ریاضیدانی که در شاخهٔ هندسه کار می کند هندسه دان نامیده می شود. هندسه به طور مستقلی در پاره ای از تمدنهای اولیه به شکل بدنه ای از دانش عملی در مورد طول، مساحت و حجم ظهور کرد و پایه ریزی آن به عنوان یک دانش رسمی ریاضی در زمان تالس (قرن ششم پیش از میلاد) در غرب آغاز شد. در قرن سوم پیش از میلاد هندسه توسط اقلیدس به شکل اصل موضوعی در آمده بود و کار اقلیدس - هندسه اقلیدسی - استانداردی را پایه ریزی نمود که قرنها دنبال شد. ارشمیدس روش های هوشمندانه ای برای محاسبهٔ مساحت و حجم ارائه داد که در بسیاری موارد پیشرو حساب انتگرال جدید محسوب می شوند. دانش اخترشناسی و به ویژه نگاشتن مکان ستاره ها و سیاره ها روی کره آسمان و توصیف رابطهٔ بین حرکت اجسام آسمانی تا هزار و پانصد سال بعد منشا بسیاری از پرسشهای هندسی بود. هر دوی هندسه و اخترشناسی در دنیای کلاسیک بخشی از کوادریویم بودند که خود زیرمجموعه ای از علوم مقدماتی هفتگانه بود که یادگیری آن ها برای هر شهروند آزادی ضروری می نمود.
کایت در هندسه چهارضلعی است که دارای دو جفت ضلع برابر روبه رو باشد ودر آن فقط نیمساز زوایا عمود منصف قطر دیگر می باشد. و مساحت این شکل از راه زیر بدست می آید:
(طول قطر کایت×طول مورب)÷2


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هندسه

هندسه در جدول کلمات

بانی فرانسوی هندسه تحلیلی
رنه دکارت
ریاضیدان مشهور یونانی که قضیه معروف در هندسه دارد
تالس

معنی کلمه هندسه به عربی

هندسة

هندسه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی هندسه

حسن دینبلی هندسه دان برجسته جهان ٠٠:٤٦ - ١٣٩٧/٠٦/٢٣
علم کاملی که جهان را فرا گرفته است و ما از ان هیچ چیر نمی دانیم.
انسان در هندسه غرق است متاسفانه از مغروق خود هیچ چیز نمی داند.
من در هندسه مدرن تا کنون 18 جلد کتاب علمی فنی تحقیقی تخصصی منتشر کرده ام.
|

شهریار آریابد ١٤:١٨ - ١٣٩٧/٠٨/٠٥
هندسه : تازی شده واژه " هندازه ، اندازه" پارسی است که در پهلوی به گونه " هندازگ " آمده و به معنای اندازه گرفتن است و واژه "هندازگر ، اندازه گر " به مهندس در زبان تازی دگرگون شده .
|

مینا علمداری ٢١:٥٢ - ١٣٩٧/١٢/٠٨
اندازش، چینِش
|

پیشنهاد شما درباره معنی هندسهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اشکال هندسه   • کاربرد هندسه؟   • اموزش هندسه   • تحقیق در مورد هندسه   • هندسه دوم تجربی   • هندسه فضایی   • هندسه و معماری   • درباره هندسه   • معنی هندسه   • مفهوم هندسه   • تعریف هندسه   • معرفی هندسه   • هندسه چیست   • هندسه یعنی چی   • هندسه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هندسه
کلمه : هندسه
اشتباه تایپی : iknsi
آوا : hendese
نقش : اسم
عکس هندسه : در گوگل


آیا معنی هندسه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )