انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1098 100 1

هندوکش

/hendokeS/

معنی هندوکش در لغت نامه دهخدا

هندوکش. [ هَِ ک ُ ] (اِخ ) رشته جبالی است در شمال افغانستان که از کشمیر تا افغانستان ادامه دارد و به رشته ٔ کوههای معروف به کوه بابا می پیوندد. (از فرهنگ جغرافیایی وبستر). رجوع به هندوکوه شود.

هندوکش. [ هَِ دُ ] (اِخ ) دهی است از بخش داران شهرستان فریمان. دارای 1098 تن سکنه ، آب آن از قنات ، رودخانه و چشمه ،محصول عمده اش غله و حبوب ، و کار دستی مردم بافتن جاجیم و قالی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).

معنی هندوکش به فارسی

هندوکش
ده دهستان کرچمبو بخش داران شهرستان فریدن . در ۴۸ کیلومتری شمال باختری داران . دامنه کوه سردسیر ۲٠۹۸ تن سکنه دارد . محصولش غلات و حبوبات . صنایع دستی جاجیم و قالی بافی است .

هندوکش در دانشنامه ویکی پدیا

هندوکش
هندوکُش رشته کوهی به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر در نواحی مرزی افغانستان و پاکستان است که از مرکز افغانستان تا شمال پاکستان امتداد یافته است. این رشته کوه به دنباله رشته کوه های هیمالیا از نواحی پامیر داخل افغانستان می باشد که از جنوب بدخشان گذشته در دره بامیان که آغاز کوه دیگری است به نام کوه بابا، ختم می گردد.افغانستان پاکستان جمهوری خلق چین تاجیکستان
ارتفاع قله این کوه در افغانستان ۶۶۵۰ متر بوده که به نام تیراج معروف است و از سطح آب دریا ۸۳۰۰ متر ارتفاع دارد. نواحی مرتفع این کوه تقریباً همیشه پوشیده از برف است و دره های بیشمار در دامنه این کوه به وجود آمده که معروف ترین آن ها از این قرار است: دره واخان، شغنان، منجان، جرم، درایم، کشم، ارسج، فرخار، دره اشکمش، خوست، فرنگ، سمندان اندراب، حنجاب، دو آب و سر اب در شمال و از طرف جنوب دره پنج، دره نور، دره کرم، دره پشال، باندول، اشپی، اسکین، پنجدره نجراب، دره هزاره، بازارک، پاران ده، شتل ، سالنگ، اشاوه، شکاری، کپچاق، چهارده بامیان، سیغان، کهمرد.
طول هندوکش در حدود ۶۰۰ کیلومتر است که به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود، هندوکش غربی نسبت به هندوکش شرقی کوچک تر است و دره معروف پنجشیر در دامنه جنوب شرقی آن موقعیت دارد. علت این نام گذاری می گویند این بوده است که اسرای هندو هنگام جابجایی چون به این منطقه می رسیدند از شدت سرما تلف می شدند. به همین علت این منطقه به هندو کش معروف شد. به نقل از کتاب هزار و یک حکایت تاریخی.
فردوسی بزرگ در شاهنامه يازده بار از کوه هند ويا هندو کوه نام گرفته است که در زبان آلمانى از سوى فردريک رويکرت يک بخش ازشاهنامه به آلمانى ويک بخش کوچک به زبان انگليسى به نظم بردگردان شده است :
عکس هندوکش
هندوکش، روستایی از توابع بخش کرچمبو شهرستان بوئین و میاندشت در استان اصفهان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان کرچمبو شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۰۷۶ نفر (۱۹۹خانوار) بوده است.
عقابان هندوکش تیم فوتبالی در افغانستان است که در لیگ برتر این کشور به رقابت می پردازد. این تیم در اوت ۲۰۱۲ با تشکیل لیگ برتر افغانستان تأسیس شد و بازیکنانش از طریق تشکیلاتی موسوم به میدان سبز گزینش شدند. تیم عقابان هندوکش، منطقهٔ مرکزی افغانستان را نمایندگی می کند.
Wikipedia contributors, "Oqaban Hindukush F.C.," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Oqaban_Hindukush_F.C.&oldid=517003581 (accessed October 21, 2012).
زمین لرزه هندوکش در تاریخ ۰۲۰۰۲-۰۳-۰۳ ۳ مارس ۲۰۰۲ میلادی، برابر با ‎۱۲ اسفند ۱۳۸۰، ساعت ۱۲:۰۸:۱۹ به زمان یوتی سی در افغانستان، منطقه هندوکش رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۰۴٫۹ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۳ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز یکشنبه، ساعت ۱۶٫۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۴٫۵ بوده است .
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز رومرکز این زمین لرزه را در مختصات ۳۶°۳۰′۰۷″شمالی ۷۰°۲۸′۵۵″شرقی / ۳۶٫۵۰۲°شمالی ۷۰٫۴۸۲°شرقی / 36.502; 70.482 و ژرفای آن را در ۲۲۵ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگی های محاسبه شدهٔ مختلف ۷٫۴ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده است.دستکم ۳۰۰ ساختمان در زمین لرزه خراب شده است.رانش زمین در آن به وجود آمده است.
پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار» زاویه های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۲۸۲، °۲۲، °۸۵) یا (°۱۰۸، °۶۸، °۹۲) و نوع گسل را «معکوس» فرارسانده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۱۶ نفر بوده است.
زمین لرزه هندوکش ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
زمین لرزه ۱۳۸۴ هندوکش
زمین لرزه ۱۳۹۰ هندوکش
زمین لرزه هندوکش در تاریخ ۰۲۰۰۵-۱۲-۱۲ ۱۲ دسامبر ۲۰۰۵ میلادی، برابر با ‎۲۱ آذر ۱۳۸۴، ساعت ۲۱:۴۷:۴۶ به زمان یوتی سی در افغانستان رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۲۳٫۶ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۵ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز سه شنبه، ساعت ۱٫۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۴٫۵ بوده است .
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز رومرکز این زمین لرزه را در مختصات ۳۶°۲۱′۲۵″شمالی ۷۱°۰۵′۳۵″شرقی / ۳۶٫۳۵۷°شمالی ۷۱٫۰۹۳°شرقی / 36.357; 71.093 و ژرفای آنرا در ۲۲۴ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه شدهٔ مختلف ۶٫۵ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده است.بیش از ۱۰۰ ساختمان در زمین لرزه آسیب دیده است.
پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار» زاویه های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۷۹، °۴۰، °۱۰۶) یا (°۸۰، °۵۲، °۷۷) و نوع گسل را «معکوس» فرارسانده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۵ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۱ نفر برآورده شده است.
زمین لرزه هندوکش در تاریخ ۰۲۰۱۱-۱۱-۰۷ ۷ نوامبر ۲۰۱۱ میلادی، برابر با ‎۱۶ آبان ۱۳۹۰، ساعت ۱۱:۵۹:۳۲٫۰ به زمان یوتی سی در افغانستان ، منطقه بدخشان رخ داد.ژرفای این زلزله ۲۱۹٫۰ کیلومتر بود. بزرگی آن ۵٫۵ در مقیاس Mw بدست آمده است.
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
زمین لرزه هیچ کشته ای نداشته است.
پروژهٔ جهانی تنسور گشتاور مرکزوار پارامتر زمان مرکزوار زمین لرزه را با اختلاف ۱٫۴ ثانیه نسبت به زمان رخداد اشاره شده در بالا و مختصات مرکزوار را در ۳۶°۳۸′شمالی ۷۱°۰۲′شرقی / ۳۶٫۶۳°شمالی ۷۱٫۰۳°شرقی / 36.63; 71.03 محاسبه کرد و همچنین، ژرفا در ۲۱۶٫۸ کیلومتر بدست آمده است. در این محاسبات زاویه های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین لرزه و صفحه عمود بر آن برابر با (°۱۶۵، °۳۵، ° ۸۹) یا (°۳۴۷، °۵۵، ° ۹۱) حاصل شده است.
زمین لرزه هندوکش ۲۰۱۵ (انگلیسی: 2015 Hindu Kush earthquake) زمین لرزه ای به قدرت ۷٫۵ درجه ریشتر و در ۲۱۲٫۵ کیلومتری زمین بود که جنوب آسیا را لرزاند.
افغانستان
پاکستان
کانون این زلزله در ۲۵۰ کیلومتری کابل، در دامنهٔ کوه های هندوکش و در عمق ۱۹۶ کیلومتری بوده است. دست کم ۱۳۲ نفر در قسمتهای مختلف پاکستان کشته و حدود ۴۰۰ نفر دیگر مصدوم شده اند. در افغانستان نیز دست کم ۳۳ نفر کشته شده اند. مرکز وقوع این زمین لرزه در ۸۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان افغانستان است.
مؤسسه لرزه نگاری آمریکا در آغاز بزرگی این زمین لرزه را ۷٫۷ ریشتر اعلام کرده بود اما پس از بررسی دوباره قدرت آن را ۷٫۵ ریشتر اعلام کرد.
لرزش های این زلزله در بیشتر مناطق جنوب آسیا احساس شده و از کابل تا دهلی نو ساختمان ها را لرزانده و در برخی مناطق باعث قطع خطوط ارتباطی و برق شده است. لرزش زمین در شمال غرب پاکستان و استان پنجاب به شدت حس شده و در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، نیز مردم با هراس به خیابان ها آمده اند. این زمین لرزه در دهلی نو، پایتخت هند، نیز ساختمان ها را به مدت یک دقیقه لرزانده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هندوکش در دانشنامه آزاد پارسی

هِنْدوکُش
نمایی از قله تیریچ میر
رشته کوهیدر مرکز آسیا، به طول ۸۰۰ کیلومتر. بلندترین قلۀ آن تیریچ میربا ارتفاع ۷,۶۹۰ متر، در پاکستان قرار دارد. گردنۀ خیبر، به طول ۵۳ کیلومتر، پاکستان را به افغانستان متصل می کند؛ بابُرو سایر مهاجمان از این راه برای حمله به هند استفاده کردند.

ارتباط محتوایی با هندوکش

هندوکش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

اعظمی ١٨:٠٥ - ١٣٩٥/٠٩/٢٧
هندو کَش (کَژ) یعنی کوه هندو ها یا کوهستان هندوها کَش یا کَژ (که ژ ) در زبان کردی یعنی کوه برای مثال: کش و کوه
|

فرحان ٠٢:٢١ - ١٣٩٧/٠٢/٢٥
هندوکش از زمان کوشانیان به بعد به اين نام معروف شد که در اصل هندو کوشان است بعد هندوکوش میشود کوشانیان چون هندو بودند
|

عظیم علیخانی ٢٣:٥٩ - ١٣٩٧/٠٣/٠٧
هندو کش از نامش و قبرستان آن مشخص است استعمارگران که نیروهای هندو زیاد داشتن اهالی منطقه با انهامبارزه واکثرانهاراکشتندیا فرار کردند به این دلیل به هندوکش معروف شده است
|

برخورداری ١٤:٣٢ - ١٣٩٧/٠٤/٣٠
به دلیل اینکه افراد این روستا در سپاه نادر به هند لشکر کشی کرده و افرادی از هند را به اسیری آ ورده و نهایتا به روستای هندوکش معروف شده .
زنده خاندان برخورداری
این خاندان اصیل تورک زبان میباشد که همیشه تورک بوده و خواهد ماند.اجداد ما تورک بوده و انسانهای شریفی بودن
|

بزرگ خاندان محمدشریفی ٢٢:٥٥ - ١٣٩٨/٠٣/١٠
هندوکش یکی ازبزرگترین روستاهای فریدن که زبانشان ترک است وافتخارمیکنندکه ترک اندبیشترین جمعیتش محمدشریفی اند هندوکش اصیلند
|

محمد ١١:٢١ - ١٣٩٨/٠٥/٢٨
زنده باد روستای هندوکش فریدن مخصوصا هاشمی ها زنده باد به شریفی ها و ... فرق نمیکنه همه سالارن تاج سرن /
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هندوکش فریدن   • مدفن شاه نعمت الله ولی   • روستای هندوکش   • ارامگاه نادر   • کوه بابا   • شهر گردو ایران   • بلندترین کوه افغانستان   • کوه سلیمان   • معنی هندوکش   • مفهوم هندوکش   • تعریف هندوکش   • معرفی هندوکش   • هندوکش چیست   • هندوکش یعنی چی   • هندوکش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هندوکش
کلمه : هندوکش
اشتباه تایپی : ikn,;a
آوا : hendokeS
نقش : اسم خاص مکان
عکس هندوکش : در گوگل


آیا معنی هندوکش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )