انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 946 100 1

هنگ کنگ

/hongkong/

معنی هنگ کنگ در لغت نامه دهخدا

هنگ کنگ. [ هَُ ک ُ ] (اِخ ) یکی از مستعمرات انگلیس در جنوب شرقی سرزمین چین است که در شرق رود مروارید و در 90میلی جنوب کانتن قرار دارد. 391 کیلومتر مربع وسعت و قریب دو میلیون نفر جمعیت دارد. (از فرهنگ جغرافیایی وبستر).

معنی هنگ کنگ به فارسی

هنگ کنگ
نام شهر و جزیره کوچکی است در دهانه خلیج کانتون جزو کشور چین و قسمتی از ایالت کوانگ تونگ محسوب می شود که در ۱۸۴۱ م . به انگلیسها واگذار گردید و امروزه نیز یکی از مستعمرات بریتانیا است . جزیره هنگ کنگ قریب ۴/٠۸٠/٠٠٠ تن سکنه دارد . مرکز آن شهر ویکتوریا است . این شهر که بنام هنگ کنگ نیز خوانده میشود مرکز توزیع صادرات جنوب چین است .

هنگ کنگ در دانشنامه ویکی پدیا

هنگ کنگ
هُنگ کُنگ (به انگلیسی: Hong Kong) شهری است جزیره ای در جنوب چین. منطقه خودمختار هنگ کنگ با هفت میلیون و ۲۳۰ هزار نفر جمعیت، از مهم ترین بازارهای مالی و تجاری آسیا و جهان به شمار می رود. هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا بود. در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین به جمهوری خلق چین پیوست.
منطقه هنگ کنگ یکی از دو منطقه تقسیماتی ویژه در جمهوری خلق چین است. منطقه دیگر ماکائو است. زبان های رسمی در هنگ کنگ چینی و انگلیسی است. زبان رایج در هنگ کنگ اما عملاً زبان کانتونی است که یکی از گونه های چینی می باشد. ۹۳٫۶ درصد از مردم هنگ کنگ چینی تبار هستند. واحد رسمی پول هنگ کنگ، دلار هنگ کنگ است.
هنگ کنگ شهری با ۳۹ ساختمان بلند که ارتفاع هر یک بیش از ۲۰۰ متر است به شهر آسمان خراش ها معروف شده و تعداد ۴ برج بلند از مجموع ۱۵برج مرتفع دنیا را در خود جای داده است. منطقه هنگ کنگ چهارمین منطقه در جهان از نظر تراکم جمعیت به شمار می آید. مید-لِولز، نام اعیان نشین ترین منطقه هنگ کنگ است.
هنگ کنگ به خاطر بندرگاه طبیعی عمیق خود که پذیرای کشتی های بزرگ باربری بین المللی است، شهرت دارد.
هنگ کنگ ۱۹۴۱ (انگلیسی: Hong Kong 1941) یک فیلم در سبک درام است که در سال ۱۹۸۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به چو یون فات و وو ما اشاره کرد.
هنگ کنگ اکسپرس (به انگلیسی: Hong Kong Express) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا UO است که در تاریخ ۲۰۰۴ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی هنگ کنگ اکسپرس در هنگ کنگ واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ قرار دارد و به ۲۳ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
هنگ کنگ اکسچنج اند کلیرینگ، (به انگلیسی: Hong Kong Exchanges and Clearing) شرکت خدمات مالی هنگ کنگی است، که در زمینه بازارگردانی، مدیریت قراردادهای آتی و معاملات اختیاری، معامله گری بورس و کارگزار سهام فعالیت می کند.
شرکت هنگ کنگ اکسچنج اند کلیرینگ در سال ۲۰۰۰ راه اندازی شد و در حال حاضر اپراتور و برگزار کننده بازار بورس اوراق بهادار هنگ کنگ می باشد. این شرکت همچنین مالک بورس فلزات لندن است.
دویچه بانک با در اختیار داشتن ۶٫۰۹٪ درصد و دولت هنگ کنگ با ۵٫۸۸٪ درصد از سهام هنگ کنگ اکسچنج اند کلیرینگ، بزرگترین سهام داران این شرکت بشمار می آیند.
هنگ کنگ ایر اینترنشنال ال تی دی (به انگلیسی: Hong Kong Air International Ltd) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا HI است. دفتر مرکزی هنگ کنگ ایر اینترنشنال ال تی دی در هنگ کنگ واقع شده است.
هنگ کنگ ایرلاینز (به انگلیسی: Hong Kong Airlines) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا HX است که در سال ۲۰۰۶ میلادی تأسیس شده و دفتر مرکزی آن در هنگ کنگ واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ قرار دارد و به ۳۲ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
ژانگ کوئی (رئیس هیئت مدیره)
سون جیان فنگ، وان نینگ، ژونگ گوسونگ (معاون رئیس)
وُنگ چینگ هو، بن (مدیر عملیات)
وو هاو (مدیر ارشد مالی)
هنگ کنگ بریتانیا (به انگلیسی: British Hong Kong) اراضی خالصه و سرزمین های فرادریایی بریتانیا در تحت حاکمیت بریتانیا بود و در آسیای شرقی واقع شده است. هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا بود.
انگلیسی (رسمی)
زبان کانتونی معیار
هنگ کنگ لند، (به انگلیسی: Hongkong Land) شرکت املاک و مستغلات هنگ کنگی-سنگاپوری است، که در زمینه سرمایه گذاری، مدیریت و توسعه املاک و مستغلات فعالیت می نماید.
شرکت هنگ کنگ لند در سال ۱۸۸۹ توسط سر پل چتر و جیمز جانستون کزیک راه اندازی شد و در حال حاضر دارای عملیات در کشورهای چین، اندونزی، سنگاپور، تایلند، تایوان، هنگ کنگ، فیلیپین و مالزی می باشد.
دفتر مرکزی این شرکت در هنگ کنگ قرار دارد و دفتر عملیاتی آن نیز در برمودا مستقر می باشد. سهام شرکت هنگ کنگ لند در بازارهای بورس لندن و بورس سنگاپور معامله می شود.
آموزش و پرورش در هنگ کنگ تا حد زیادی بر اساس الگوی آموزش و پرورش بریتانیا شکل گرفته و تحت نظارت اداره آموزش و دپارتمان رفاه اجتماعی است.
در سال تحصیلی۲۰۱۳/۱۴، ۵۶۹ مدرسه ابتدایی، ۵۱۴ دبیرستان و ۶۱ مدرسه خاص در هنگ کنگ فعالیت می کردند.
استقلال هنگ کنگ (انگلیسی: Hong Kong independence) حرکت طرفداران هنگ کنگ برای تبدیل شدن به یک منطقه مقتدر مستقل است. هنگ کنگ منطقه ویژه اداری (چین) که درجه خودمختاری بالایی از چین دارد. از زمان انتقال حاکمیت هنگ کنگ از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ بسیاری از هنگ کنگی ها به طور فزاینده دربارهٔ دست اندازی های رو به رشد پکن به آزادی های سرزمینی و شکست دولت هنگ کنگ در رسیدن به دموکراسی واقعی اظهار نگرانی کرده اند.
اسکناس دلار هنگ کنگ (به انگلیسی: Banknotes of the Hong Kong dollar) (به زبان بومی: 港元) با کد ایزوی HKD، یکای پول رایج در کشور هنگ کنگ است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ مرجع پولی هنگ کنگ قرار دارد.
ایر هنگ کنگ (به انگلیسی: Air Hong Kong) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا LD است که در تاریخ 01986-11-01 ۱ نوامبر ۱۹۸۶ میلادی تأسیس شده و در تاریخ 01988-02-04 ۴ فوریه ۱۹۸۸ فعالیتش را آغاز کرده است. دفتر مرکزی ایر هنگ کنگ در هنگ کنگ واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ قرار دارد و به ۱۲ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
بانک اطلاعات فیلم هنگ کنگ (انگلیسی: Hong Kong Movie DataBase) یک پایگاه اینترنتی دوزبانهٔ فیلم است که در سال ۱۹۹۵ توسط «رایان لا» برپا شد.
این وبگاه دربارهٔ فیلم های هنگ کنگی و همچنین هنرمندان سینما و تلویزیون این کشور است و اکنون در بارهٔ بیش از ۱۸٬۰۰۰ فیلم و ۷۱٬۰۰۰ هنرمند اطلاعات ثبت شده دارد.
بوک هنگ کنگ، (به انگلیسی: BOC Hong Kong) شرکت خدمات مالی و بانکداری هنگ کنگی است، که در زمینه ارائه خدمات بانکداری شرکتی، بیمه عمر، مدیریت دارایی و خدمات گردشگری فعالیت می کند.
بانک بوک هنگ کنگ در سال ۲۰۰۱ راه اندازی شد و در حال حاضر زیرمجموعه ای از بانک چین می باشد.
شعبه مرکزی این بانک در هنگ کنگ قرار دارد و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار هنگ کنگ معامله می شود.
بورس اوراق بهادار هنگ کنگ، (به چینی: 香港交易) یا (SEHK) در کشور هنگ کنگ قرار دارد. این بازار بورس، پس از بورس اوراق بهادار توکیو و بورس اوراق بهادار شانگهای، سومین بازار بزرگ بورس در آسیا، از لحاظ ارزش بازار می باشد.
بورس اوراق بهادار هنگ کنگ، در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۱ تعداد ۱٫۴۷۷ شرکت ذکر شده، با ارزش بازار ترکیبی از ۱۶٫۹۸۵ تریلیون دلار هنگ کنگ را داشته است.
در حال حاضر، بورس هنگ کنگ، در فهرست بزرگترین بازارهای بورس اوراق بهادار جهان، در رتبه ششم قرار دارد.
پاگنده در هنگ کنگ (به ایتالیایی: Piedone a Hong Kong) که با نام پاگنده به شرق می رود هم شناخته می شود، فیلمی در سبک کمدی و جنایی به کارگردانی استنو است که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به باد اسپنسر، رابرت وبر، رناتو اسکارپا، آل لتیری و انزو کنوله اشاره کرد. این فیلم دومین فیلم از چهارگانه پاگنده است.
پرچم منطقه ویژه هنگ کنگ (جینی سنتی: 香港區旗) — یا پرچم ناحیه ای هنگ کنگ (جینی سنتی: 中華人民共和國香港特別行政區區旗) —یک شامل یک گل پنج پر سفید بوهینیا بلاکه آنا در مرکز و در زمینه قرمز است. در ۴ آوریل ۱۹۹۰ توسط هفتمین مجلس هنگ کنگ پذیرفته شد. استفاده از این پرچم در پنجاه و هشتمین شورای ملی چین در پکن پذیرفته شد.
پیاده روی ستارگان، هنگ کنگ (انگلیسی: Avenue of Stars, Hong Kong) که با الهام از پیاده روی مشاهیر هالیوود ایجاد شده است، در کنار «ویکتوریا هاربر» (اسکلهٔ ویکتوریا) در محلهٔ «تسیم شا تسویی» در هنگ کنگ واقع شده است.
این پیاده رو به منظور ارج نهادن بر ستارگان سینمای هنگ کنگ بنیان نهاده شده است.
تندیس بروس لی مجسمه ای است که به افتخار استاد هنرهای رزمی و بنیانگذار سبک جیت کان دو، بروس لی ساخته شده و در هنگ کنگ نصب گردیده است. در سال ۲۰۰۵ میلادی و به مناسبت شصت و پنجمین سالروز تولد بروس لی از این تندیس رونمایی شد.
جت استار هنگ کنگ (به انگلیسی: Jetstar Hong Kong) یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت با کد یاتا JM است که در تاریخ ۲۰۱۲ میلادی تأسیس شده است.
جشنواره بین المللی فیلم هنگ کنگ (HKIFF، به چینی:香港國際電影節) یکی از جشنواره های فیلم آسیا است که هرساله در هنگ کنگ برگزار می شود. این جشنواره از سال ۱۹۷۷ آغاز به کار کرد. سی امین دوره جشنواره فیلم هنگ کنگ در آوریل ۲۰۰۶ برگزار شد. این جشنواره به عنوان یک رویداد هنری معتبر برای فیلم سازان آسیایی جهت معرفی آثارشان شناخته می شود.
تیم ملی بسکتبال هنگ کنگ نماینده هنگ کنگ در مسابقات بین المللی بسکتبال است. این تیم بالاترین سطح بسکتبال در کشور هنگ کنگ نیز هست. پوشاک این تیم را زمانی شرکت نایکی تأمین می کرد.
چین ۷–۰ هنگ کنگ
(گوانگ ژو، جمهوری خلق چین; 1 آگوست 1980)
 چین ۷–۰ هنگ کنگ
(گوانگ ژو، جمهوری خلق چین; 17 نوامبر 2004)
هنگ کنگ ۰–۷ پاراگوئه 
(هنگ کنگ; 17 نوامبر 2010) ارژانتین7-0هنگ کنگ
تیم ملی فوتبال هنگ کنگ نماینده کشور هنگ کنگ در مسابقات بین المللی و آسیا است که زیر نظر فدراسیون فوتبال هنگ کنگ فعالیت می کند.
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۲ مه ۱۹۵۴ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال کره جنوبی برگزار شده است.
جایزهٔ انجمن منتقدان فیلم هنگ کنگ (چینی: 香港電影評論學會大獎) جایزه ای است که از سال ۱۹۹۴ میلادی، همه ساله توسط «انجمن منتقدان فیلم هنگ کنگ» اهدا می شود.
این جایزهٔ با بررسی و مباحثات عمیق مابین اعضا انجمن و پس از ۳ مرتبه رأی گیری، به برگزیدگان اعظا می شود.
جایزه فیلم هنگ کنگ (چینی: 香港電影金像獎) که به اختصار «HKFA» نامیده می شود، نام یک جایزهٔ سینمایی در هنگ کنگ است که در سرزمین اصلی چین و تایوان هم از اهمیت به سزایی برخوردار است و همه ساله در ماه آوریل برگزار می گردد.
این جایزهٔ سینمایی، معادلِ هنگ کنگی جایزه های اسکار (در آمریکا) و بفتا (در انگلستان) است.
جزیره هنگ کنگ (به لاتین: Hong Kong Island) یک جزیره در جمهوری خلق چین است که در هنگ کنگ واقع شده است.
مختصات: ۲۲°۱۸′۱۵″ شمالی ۱۱۴°۱۰′۴۵″ شرقی / ۲۲.۳۰۴۱۶۵° شمالی ۱۱۴.۱۷۹۱۰۶° شرقی / 22.304165; 114.179106 دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ یک دانشگاه مهندسی در هنگ کنگ است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هنگ کنگ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی هنگ کنگنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تور هنگ کنگ   • سفرنامه هنگ کنگ   • هنگ کنگ مناطق دیدنی   • دلار هنگ کنگ به ریال   • ویزای هنگ کنگ   • اقتصاد هنگ کنگ   • آب و هوای هنگ کنگ   • دانشگاه پلیتکنیک هنگ کنگ   • معنی هنگ کنگ   • مفهوم هنگ کنگ   • تعریف هنگ کنگ   • معرفی هنگ کنگ   • هنگ کنگ چیست   • هنگ کنگ یعنی چی   • هنگ کنگ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هنگ کنگ
کلمه : هنگ کنگ
اشتباه تایپی : ik' ;k'
آوا : hongkong
نقش : اسم خاص مکان
عکس هنگ کنگ : در گوگل


آیا معنی هنگ کنگ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )