انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1066 100 1

هوابرد

/havAbord/

معنی هوابرد به فارسی

هوابرد
[airborne] [حمل ونقل هوایی] حالتی که در آن هواگَرد از زمین جدا و در جوّ شناور می شود
[airborne detector] [ژئوفیزیک] افزاره ای که با هواگرد حمل می شود و برای تعیین مکان یا تشخیص اشیا در هوا یا سطح زمین به کار می رود
[airborne weather radar, AWR] [حمل ونقل هوایی، علوم نظامی] ← رادار هواشناسی
[airborne operation] [علوم نظامی] عملیات‍ی شامل نقل و انتقالات هوایی در منطقۀ مشخصی که نیروهای رزمی در آن قرار دارند و حمایت آماد و پشتیبانی از آنها برای اجرای مأموریت راهکنشی یا عملیات‍ی یا راهبردی
[airborne magnetometer] [ژئوفیزیک] نوعی دستگاه هوابُرد برای اندازه گیری میدان مغناطیسی زمین
[airborne magnetometry] [ژئوفیزیک] ← مغناطیس سنجی هوایی

معنی هوابرد در فرهنگ معین

هوابرد
( ~. بُ) (اِمر.) تجهیزات و ساز و برگی است که از راه هوا حمل می شود.

هوابرد در دانشنامه ویکی پدیا

هوابرد
هوابرد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره بدارد:
نیروی هوابرد یک نیروی نظامی جهت عملیات های ویژه.
هوابرد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره بدارد:
نیروی هوابرد یک نیروی نظامی جهت عملیات های ویژه.
«هوابرد» (انگلیسی: Airborne (1962 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۶۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به بابی دایموند اشاره کرد.
«هوابرد» (انگلیسی: Airborne) فیلمی در ژانر کمدی-درام به کارگردانی راب بومن است که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد.
ست گرین
کریس کنراد
جیکوب بارگاس
جک بلک
آلانا اوباک
کریس ادواردز
ادی مک کلرگ
«هوابرد» (انگلیسی: Airborne (2012 film)) فیلمی در ژانر ترسناک است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به مارک همیل، گما اتکینسون، و جولیان گلاور اشاره کرد.
۱۱ مه ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-05-۱۱) (British Independent Film Festival)
آسفالت ۸: هوابرد (به انگلیسی: Asphalt 8: Airborne) یک بازی ویدئویی مسابقه ای که توسط گیم لافت، در ۲۲ اوت ۲۰۱۳ طراحی و عرضه شد. این بازی ویدئویی، برای نخستین بار برای دو سیستم عامل آی اواس و اندروید عرضه شد و یک بازی تحت تلفن همراه هوشمند محسوب می شود.
تسلا مدل اس
کادیلاک ای تی اس
آلفارومئو میتو
آئودی اس۴
نیسان ۳۷۰زد
آئودی ای۳
مرسدس بنز اس ال اس ای ام جی
آئودی تی تی
شورولت کامارو (نسل پنجم)
لوتوس اکسیج
فراری ۴۵۸ ایتالیا
مک لارن ام پی۴-۱۲سی
پاگانی زوندا
بوگاتی ویرون
رنو کلیو
لوتوس اوورا
ب ام و ام۶
تیپ ۵۵ هوابرد (با نماد اختصاری هوابرد) یکی از نیروهای ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد که با نام شاهین در زمان دودمان پهلوی در شیراز بنیان گذاری شده است. این تیپ تنها یگان چترباز ایران و خاورمیانه می باشد که مأموریت اصلی این یگان نظامی چتربازی تعریف شده است. پرسنل این تیپ افرادی برگزیده از دانشگاه افسری امام علی هستند این افراد با طی کردن آموزش های ویژه و تخصصی در طول خدمت، قادر به انجام عملیات های چتربازی در داخل خاک ایران و خارج از آن می باشند. هوابرد دارای دو پادگان شماره ۱ و ۲ در محدوده چهارراه هوابرد و بنفشه و یک یگان نظامی در منطقه سیاخ دارنگون (جاده شیراز - کازرون) می باشد. کلیه پرسنل ارتش برای طی دوره های چتربازی به این تیپ اعزام می گردند و در کمیته آموزش های هوابرد که روبروی پادگان می باشد آموزش های ابتدایی و تخصصی را می گذرانند. هوابرد جز معدود یگان های ارتشی خارج از تهران می باشد که برای رژه ۲۹ فروردین و ۳۱ شهریور با چتر برای رژه به تهران اعزام می شوند.
تیپ ۶۵ نوهد
یگان تکاور صابرین
جنگ داخلی سوریه درگیری مرزی با گروه های تروریستی در سیستان و بلوچستان
فرمانده قبلی تیپ ۵۵ هوابرد امیر سرتیپ نوذر نعمتی
تیپ ۶۶ نیروهای ویژه هوابرد نیروی ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که در سال ۱۳۶۴ تشکیل شد. از آنجا که ماموریت قرارگاه رمضان، انجام عملیات های برون مرزی و نامنظم بود، یگان هوابرد تشکیل شد تا نیروهای پیاده نظام سبک بتوانند با هواپیما به محل عملیات منتقل شوند و به وسیله فرود با چتر نجات، به میدان نبرد گام بگذارند. این تیپ شامل که نیروهای آموزش دیده چترباز بود، در اواخر جنگ به سپاه نیروی مخصوص ولی امر ملحق شد.
یگان تکاور صابرین
به دنبال انسداد جبهه جنوب و غیرمحتمل بودن غلبه بر ارتش عراق پس از عملیات های کربلای ۵ و کربلای ۸، در سال ۱۳۶۶، ایران راهبرد عملیاتی خود را تغییر داد و جنگ را در شمال غرب دنبال کرد. پیشرفت قرارگاه رمضان و اتحادیه میهنی کردستان در شمال غرب و نوید برای دستیابی به پیروزی های بیشتر در این تصمیم مؤثر بوده است.
قرارگاه رمضان تنها قرارگاه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آن دوران بوده و فرماندهی آن را محمدباقر ذوالقدر بر عهده داشت. ماموریت این قرارگاه، انجام عملیات های چریکی در خاک کشور عراق و همکاری با نیروهای معارض کرد عراقی بود. نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان برای انجام عملیات های چریکی باید کیلومترها با پای پیاده، فراز و نشیب کوه ها را طی می کردند تا به نقطه هدف برسند و به انجام عملیات بپردازند.
محسن شفق یکی از دو خبرنگاری اعزامی در سال ۱۳۶۱ به همراه احمد متوسلیان و نیروهای لشکر ۲۷ محمد رسول الله به سوریه بود که بعدها به فرماندهی تیپ ۶۶ نیروهای ویژه هوابرد سپاه انتخاب شد. تیپ ۶۶ هوابرد به همراه لشکر ۹ بدر، لشکر ۶ ویژه پاسداران، تیپ ظفر و تیپ ابوذر، یگان های این قرارگاه را تشکیل داده بودند.
سامانه اکتشافی تاکتیکی هوابرد سامانه دوربین پیچیده و بزرگی است که در جنگنده اف-۱۴ تام کت به کار می رود. این سامانه سه بخش دارد که در هر قسمت انواع مختلفی از دوربین وجود دارد که رو به زمین هستند. این سامانه برای توانایی فعالیت های اکتشافی موقتی طراحی شد تا وقتی که مدل های اکتشافی هواپیمای اف/ای-۱۸ هورنت مورد استفاده قرارگیرند. با وجود این، این سامانه تا وقتی که هواپیمای تامکت در سال ۲۰۰۶ بازنشسته شد، کاربرد داشت.
لشکر صد و یکم هوابرد (انگلیسی: 101st Airborne Division) ملقب به «عقاب های غران» یک لشکر از نیروهای پیاده نظام نخبه و تخصصی در نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا است که برای عملیات ضربت هوابرد آموزش دیده اند.
پیاده شدن نیروهای هوابرد آمریکا در نرماندی
عملیات مارکت گاردن
نبرد بولژ
تهاجم متحدان غربی به آلمان
جنگ کرهجنگ ویتنامجنگ خلیج فارسجنگ با تروریسم
این لشکر، نیرومندترین و به لحاظ تاکتیکی، تحرک پذیرترین لشکر ارتش ایالات متحده آمریکاست. در حال حاضر وظیفهٔ این لشکر، طراحی، هماهنگی و اجرای عملیات نظامی هوابرد در حد و اندازه های یک تیپ است و قادر است نواحی و اراضی کلیدی و مهم را در خاک دشمن تصرف کند و به پشتیبانی عملیاتی از نیروهای زمینی بپردازد.
نیروهای این لشکر قادرند در محیط های اقلیمی و شرایط محیطی دشوار و همچین با زیرساخت های محدود یا منهدم شده به فعالیت خود ادامه دهند.
نیروهای هوابرد رسته ای نظامی شامل نیروهایی از پیاده نظام سبک که با هواپیما به محل عملیات منتقل می شوند. این نیروها به وسیله فرود با چتر نجات به میدان نبرد گام می گذارند. ماموریت های محوله این نیروها دربرگیرنده مبارزات زمان بر در سطح وسیعی از منطقه نبرد نمی باشد و با توجه به محدودیت هایی که در حمل تجهیزات و سلاح توسط نفرات این رسته وجود دارد، عملیات آماده سازی برای ورود قوای اصلی و انهدام تجهیزات استراتژیک دشمن به آنها واگذار می شود.
پیاده نظام چترباز، پیاده نظامی که وظیفه اش فرود با چتر در میدان نبرد و درگیری با دشمن است.
چترباز نظامی، سربازان و پرسنل نظامی که وظایفی از قبیل امدادگری، مهندسی و توپخانه را بر عهده دارند.
پیاده نظام گلایدرسوار، پیاده نظامی که به وسیله گلایدرهای نظامی در پشت خطوط دشمن فرود می آید.
نیروهای هوابرد به ۳ گروه تقسیم می شوند:
http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Airborne_forces&oldid=497470759


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هوابرد

هوابرد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Najme dorostkar > diligently
اورمزد > طاق بستان
تمیم حقمل > bust
اورمزد > وسان
ماردین > از تیم های مطرح بلژیک
Mahdi kamkat > undulations
هادی > پای پوران
Alire_za > Avicena

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تیپ 55 هوابرد شیراز   • فیلم هوابرد   • هوابرد سپاه   • هوابرد ارتش   • شرکت هوابرد   • فیلم سینمایی هوابرد   • فروشگاه هوابرد   • تیپ هوابرد سپاه   • معنی هوابرد   • مفهوم هوابرد   • تعریف هوابرد   • معرفی هوابرد   • هوابرد چیست   • هوابرد یعنی چی   • هوابرد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هوابرد
کلمه : هوابرد
اشتباه تایپی : i,hfvn
آوا : havAbord
نقش : اسم
عکس هوابرد : در گوگل


آیا معنی هوابرد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )