برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1319 100 1

هوابند

معنی هوابند به فارسی

هوابند
[air trap] [علوم جَوّ] ابزاری در برخی فشارسنج های جیوه ای برای جلوگیری از ورود هوا یا دیگر ناخالصی های گازی به فضای تهی بالای ستون جیوه

هوابند در دانشنامه ویکی پدیا

هوابند
هوابند یا قفل هوا (به انگلیسی: Airlock)یک دستگاه تنظیم فشار هوا می باشد که امکان عبور شخص یا هر وسیله ای را از یک مکان به مکان دیگر که از لحاظ فشارهوا هم سطح نیستند را می دهد. در واقع در محیط هایی که یک سمت فشار هوا کم و سمت دیگر هوای پرفشاری در جریان است برای ایجاد ارتباط بین این دو محیط از هوابند استفاده می شود و این هوابند در بین این دو قرار می گیرد.
حمل و نقل هوایی، در هواپیماهایی دارای محیطی جدا از کابین خلبان و مسافران دارای یک هوابند برای چتربازی یا خروجی اضطراری.
فضاپیما و ایستگاه فضایی، برای حفظ محیط زیست قابل سکونت در زمان ورود و خروج.
اتاق های پرفشار، ورود و خروج در دو محیط با اختلاف فشار را اجازه می دهد.
زیردریاییها، اتاق های غواصی، زیستگاه ها و تأسیسات زیر آبی برای ورود و خروج غواصان.
هوابند لوله اژدر زیردریای.
اتاق تمیز، حفاظت از محیط هایی دربرابر گرد و غبار، ذرات خاک، مواد شیمیایی مضر و آلاینده های دیگر تا حدی که با حفظ اتاق در فشار بالاتر این موارد از محیط اطراف حذف شوند مانند اتاق های تمیز داروسازی ها.
محیط های خطرناک، مانند راکتورهای هسته ای و برخی از آزمایشگاه بیوشیمی، که در آن گرد و غبار، ذرات، تشعشع یا عوامل بیولوژیکی برای جلوگیری از نشت این موارد با حفظ فشار اتاق در فشار پایین تر از محیط اطراف جلوگیری کرد.
گنبد تحت فشار مانند گنبد USF خورشید که در آن افت فشار می تواند باعث فروپاشی ساختار شود.
میکروسکوپ الکترونی، که داخل آن نزدیک خلاء است تا هوا روی مسیر الکترونها تأثیر نگذارد.
قفل تخمیر، که در آن یک قفل تخمیر اجازه می دهد تا گازهای تخمیر از مخزن خارج شود اما هوایی وارد نشود که در کارخانه های لبنی و شراب سازی استفاده می شود.
هوابند یک محفظه کوچک است که از دو در مهروموم شده تشکیل شده و نمی توان هم زمان هر دو در آن را باز کرد. همچنین از هوابند می توان در بین دو میحط با گازها و ذرات مختلف استفاده کرد که این گازها و ذرات دو محیط تا جای ممکن با یکدیگر مخلوط نشوند. همچنین در زیر آب برای تأسیسات زیر آبی یا زیردریایی ها نیز که در یک سمت هوا و در سمت دیگر آب وجود دارد می توان از هوابند استفاده کرد که می توان به آن آب بند نیز گفت که از ورود آب به کشتی، زیردریایی یا تأسیسات ز ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هوابند در دانشنامه آزاد پارسی

هَوابَنْد (airlock)
اتاقکی هوابندی شده، برای گذر انسان از محل هایی با فشارهای متفاوت. همچنین، به حبابی از هوا در لوله نیز، که مانع جاری شدن سیال می شود، هوابند می گویند. هوابند ممکن است محیطی با فشار معمولی را به محیطی با فشار زیاد متصل کند، از آن جمله است صندوقچه های زیرآبی که در تونل زنی، ساخت سدها، و پی پُل ها به کار می روند. به علاوه، اتاقک هوابند امکان پوشیدن تجهیزات تنفسی برای انتقال به محیط بدون هوا را برای شخص فراهم می سازد. این امر هنگام انتقال به درون آب از زیردریایی غوطه ور یا انتقال به فضای خلأ از فضاپیما صورت می گیرد.

ارتباط محتوایی با هوابند

هوابند را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هوابند   • مفهوم هوابند   • تعریف هوابند   • معرفی هوابند   • هوابند چیست   • هوابند یعنی چی   • هوابند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هوابند
کلمه : هوابند
اشتباه تایپی : i,hfkn
عکس هوابند : در گوگل

آیا معنی هوابند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )