انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1093 100 1

هود

/hud/

معنی اسم هود

اسم: هود
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام پیامبر قوم عاد، نام سوره ای در قرآن کریم

معنی هود در لغت نامه دهخدا

هود. (اِ) رکو و لته ٔ سوخته را گویند که بر بالای سنگ آتش زنه نهند و چخماق بر آن زنند تا آتش در آن افتد. || جامه ای را نیز گفته اند که نزدیک به سوختن رسیده و زرد شده باشد. (برهان ).

هود. (ع اِ) جهودان. (منتهی الارب ). یهود، و گفته اند ج ِ هائد است و سپس یهود رابدان خوانده اند و بر این پایه لفظ عربی است. اما نیز گفته اند که مانند الفاظی چون نوح و لوط از زبانهای دیگر به عربی وارد شده است و بعید نیست که در این معنی مخفف «یهود» باشد به حذف یاء. (اقرب الموارد).

هود. [ هََ وَ ] (ع اِ) ج ِ هَوَدَة. (منتهی الارب ). رجوع به هودة شود.

هود. [ هََ ] (ع مص ) توبه کردن. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). || پشیمان شدن. (منتهی الارب ). || به حق بازگشتن. || جهود شدن. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد).

هود. (اِخ ) نام سوره ٔ یازدهم از کلام اﷲ مجید که شامل 123 آیه است.

هود. (اِخ ) دهی است از دهستان بیدشهر شهرستان لار. دارای 489 تن سکنه ، آب آن از چاه و محصول عمده اش غله و صیفی و کار دستی مردم آنجا گلیم بافی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

هود. (اِخ ) هودبن شالخ بن ارفحشدبن سام بن نوح. این نسبی است که مؤلف حبیب السیر برای او ذکر کرده و نام پدرش را مؤلف منتهی الارب عابر نوشته است. اصطخری نوشته است که قبر این پیامبر در حضرموت است. (یادداشت مؤلف از مسالک اصطخری ). پیامبری است که مطابق آیه ٔ 65 سوره ٔ اعراف بر قوم عاد فرستاده شده است. ابواسحاق نیشابوری نویسد: «این عادیان مردمانی بودند بلندبالا و ضخیم و اصل ایشان از زعورا بود از مرحاش داماد نوح علیه السلام و مسکن ایشان به ناحیت یمن بود تا به شام. و کافر گشته بودند تا آنگاه که حق تعالی هود را به ایشان فرستاد به رسالت ، و ایشان بت پرست بودند و بتان کرده بودند از سنگ کنده شصت ارش به کوه اندر. و هود علیه السلام هم از میان ایشان بود و از دختر نوح بود که نامش زینا بود. ایشان را چهل وهفت سال دعوت کرد،نگرویدند و معجزات می نمود نپذیرفتند... و گویند پیش از رسالت با ملک ایشان دوستی داشت و گویند با ایشان انبازی داشت به تجارت ، و انباز را به لغت یمن برادرگویند. در قرآن هود برادر قوم عاد خوانده شده است. هود گفت : یا قوم اعبدوا اﷲ. گفت : مکنید که عذاب آید شما را. گفتند: چه عذاب آید ما را؟ و ما بدین قویی ، و خانه های ما بدین قویی ، و خانه های ما در کوه است. هرچند پند داد نپذیرفتند و گفتند: تو ما را برهانی بنمای بی حجتی و معجزه ای درست نیاید. ما به گفتار مجردروی از خدایان خویش نگردانیم و به تو نگرویم. آنگاه گفتند نکشیم تو را و در بلا اندازیم تو را که تو خویشی و پیوسته ای ما را ولیکن بر تو می ترسیم از خدایان ما که تو را بلا رسانند... هود گفت که من توکل بر خدای کرده ام (قرآن 54/11 و 56)... آنگاه گفت : هرچه بتوانید کردن بکنید... شما قول ناصحان را درست ندارید. چون فرمان نکردند و هلاک ایشان نزدیک شد، آنگاه قصد هود کردند به جفا کردن و آزردن. هود دعا کرد، اجابت آمد. چون اثر عذاب بدیدند بگریختند و به دشت بیرون شدند. باد بر ایشان غلبه کرد. پایها بر زمین زدند و دو ارش بر زمین فروبردند گفتند: اکنون باد با ما چه تواند کردن ؟... هفت هشت شب باد بر سر ایشان می جست و همه از سرما خشک شدند و ساقهاشان به زمین بماند. پس چون هلاک شدند، آن تنی چند که گرویده بودند به سلامت بیرون ماندند و آن مالها مانده بود، همه بسوخت و چهارپایان خشک شدند. پس از آن هود بیست وهفت سال بزیست آنگاه بمرد و آن گروه که مسلمان بودند از بقیت عادیان سوی عجم رفتند. و عجم سام بن نوح را بود به یک روایت. و در تفسیر گویند به یمن افتادند و گویند که یمن و زمین کنعان از نسل ایشان بود. و از پس هود و عاد به دویست سال ملک تعالی صالح را به ثمود فرستاد». (قصص الانبیاء چ بنگاه ترجمه و نشر کتاب صص 40-42) :
چنان دان که هود اندر آن روزگار
پیمبر بد از داور کردگار.
اسدی.
کجاست ناقه و کو صالح و کجا شد هود؟
که ز آتش اجل اندر امل زدند شرر.
ناصرخسرو.
هود هدایت است شاه اصل سریر عادیان
صرصر رستخیز دان قوت رای شاه را.
خاقانی.
او هود ملت آمد بر عادیان فتنه
الا سپاه خشمش من صرصری ندارم.
خاقانی.
هود گرد مؤمنان خطی کشید
نرم می شد باد کآنجا می رسید.
مولوی.

معنی هود به فارسی

هود
نام پیغمبر قوم عاد . سوره یازدهم از قر آن کریم بنام اوست .
( اسم ) کهنه ای که بربالای سنگ آتش زنه نهند وچخماق بر آن زنند تا آتش گیرد.
توبه کردن پشیمان شدن
از امیرزادگان بنی هود اسپانیا

معنی هود در فرهنگ معین

هود
[ عب . ] (اِ.) سورة یازدهم از قرآن کریم دارای صد و بیست و سه آیه .
[ انگ . ] (اِ.) وسیله ای که برای تهویة هوای آشپزخانه در بالای اجاق خوراک پزی تعبیه شود، هوابر. (فره ).
(اِ.) = هوده : آتشگیره .

معنی هود در فرهنگ فارسی عمید

هود
یازدهمین سورۀ قرآن کریم، مکی، دارای ۱۲۳ آیه.
۱. لتۀ سوخته که روی سنگ آتش زنه بگذارند و چخماق بزنند تا آتش بگیرد، آتش گیره.
۲. جامه ای که نزدیک به سوختن رسیده و زرد شده باشد.

هود در دانشنامه اسلامی

هود
معنی هُودٌ: ازپيامبران الهي علي نبينا وعليه السلام و پيامبر قوم عاد
معنی عَادٌ: نام قوم حضرت هود (علي نبينا وعليه السلام)(مردمي عرب از انسانهاي ما قبل تاريخ بوده و در جزيره زندگي ميکردهانددرقرآن کريم از آنان به "عاد اولي" تعبير شده ، و از آن به دست ميآيد که عاد دومي نيز بوده ،مردمي بودهاند که در احقاف زندگي ميکردند و احقاف که جم...
ریشه کلمه:
هود (۲۱ بار)
هود ممکن است در معانی ذیل به کار رفته و یا اسم برای اشخاص ذیل باشد: • سوره هود، یازدهین سوره قرآن و از سور مکی• حضرت هود، از انبیاء بزرگ الهی و برانگیخته شده در میان قوم عاد
...
هود پیامبر قوم عاد و از پیامبرانی که نامشان در قرآن آمده است. نام هود هفت بار در قرآن بیان شده است. او را از نوادگان حضرت نوح می دانند. هود از قوم عاد بود که داستان عذابشان در قرآن آمده است. قوم عاد با وجود نعمت های فراوان مشرک بودند. بنابر آیات قرآن، خداوند بعد از ایمان نیاوردن قوم عاد، باد سرد شدیدی برای آنان فرستاد که آنان را همچون تنه های نخل از زمین بلند می کرد. از قوم عاد تنها حضرت هود و چند نفر از مؤمنان زنده ماندند.
برخی مدعی شده اند که داستان حضرت هود و قومش در هیچ یک از کتاب های آسمانی نیامده و فقط قرآن کریم به این داستان اشاره کرده است.
حضرت هود یکی از ۲۶ پیامبری است که نام او در قرآن کریم آمده است. خداوند هفت مرتبه از هود(ع) در قرآن کریم یاد کرده است.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ الر ۚ کِتَابٌ أُحْکِمَتْ آیَاتُهُ ثُمَّ فُصِّلَتْ مِنْ لَدُنْ حَکِیمٍ خَبِیرٍ
الر (اسرار این حرف نزد خدا و رسول است)، این قرآن کتابی است دارای آیاتی محکم که از جانب خدایی حکیم و آگاه به تفصیل و بسیار روشن بیان گردیده است.
الر ـ کتابی است که آیاتش استواری واستحکام یافته، سپس از سوی حکیمی آگاه تفصیل داده شده است.
الف، لام، راء. کتابی است که آیات آن استحکام یافته، سپس از جانب حکیمی آگاه، به روشنی بیان شده است:
الف، لام، را. کتابی است با آیاتی استوار و روشن از جانب حکیمی آگاه.
الر، این کتابی است که آیاتش استحکام یافته؛ سپس تشریح شده و از نزد خداوند حکیم و آگاه (نازل گردیده) است!
Alif, Lam, Ra. a Book whose verses are perfected and then presented in detail from Wise and Acquainted.
A. L. R. (This is) a Book, with verses basic or fundamental (of established meaning), further explained in detail,- from One Who is Wise and Well-acquainted (with all things):
وَلَئِنْ أَذَقْنَاهُ نَعْمَاءَ بَعْدَ ضَرَّاءَ مَسَّتْهُ لَیَقُولَنَّ ذَهَبَ السَّیِّئَاتُ عَنِّی ۚ إِنَّهُ لَفَرِحٌ فَخُورٌ
و اگر آدمی را به نعمتی پس از محنتی که به او رسیده باشد رسانیم (مغرور و غافل شود و) گوید که دیگر روزگار زحمت و رنج من سرآمده، سرگرم شادمانی و مفاخرت گردد.
و اگر پس از گزند و آسیبی که به او رسیده خوشی و رفاهی به او بچشانیم، قطعاً خواهد گفت: همه آسیب ها از فضای زندگی ام رفت مسلماً در آن حال بسیار شادمان و خودستا خواهد بود.
و اگر -پس از محنتی که به او رسیده- نعمتی به او بچشانیم حتماً خواهد گفت: «گرفتاریها از من دور شد!» بی گمان، او شادمان و فخرفروش است.
و اگر پس از سختی و رنج، نعمت و آسایشی به او بچشانیم، می گوید: ناگواریها از من دور شده است. و در این حال، شادمان است و فخر می فروشد،
و اگر بعد از شدّت و رنجی که به او رسیده، نعمتهایی به او بچشانیم، می گوید: «مشکلات از من برطرف شد، و دیگر باز نخواهد گشت!» و غرق شادی و غفلت و فخرفروشی می شود...
But if We give him a taste of favor after hardship has touched him, he will surely say, "Bad times have left me." Indeed, he is exultant and boastful -
But if We give him a taste of (Our) favours after adversity hath touched him, he is sure to say, "All evil has departed from me:" Behold! he falls into exultation and pride.
ذَٰلِکَ مِنْ أَنْبَاءِ الْقُرَیٰ نَقُصُّهُ عَلَیْکَ ۖ مِنْهَا قَائِمٌ وَحَصِیدٌ
(ای رسول ما) این بعضی از اخبار دیار ستمکاران است که بر تو حکایت می کنیم که برخی از آن دیار هنوز معمور است و برخی دیگر شهرها داس مرگ اهلش را درو کرد.
این از گزارش های شهرها است که آن را بر تو حکایت می کنیم، برخی از آن ها هنوز برجایند، و برخی درو شده بر باد رفته اند!
این، از خبرهای آن شهرهاست که آن را بر تو حکایت می کنیم. بعضی از آنها بر سرِ پا هستند و بر باد رفته اند.
اینها اخبار قریه هایی است که برای تو حکایت می کنیم؛ قریه هایی که بعضی هنوز برپایند و بعضی ویران.
این از اخبار شهرها و آبادیهاست که ما برای تو بازگو می کنیم؛ که بعضی (هنوز) برپا هستند، و بعضی درو شده اند (و از میان رفته اند)!
That is from the news of the cities, which We relate to you; of them, some are standing and some are a harvest .
These are some of the stories of communities which We relate unto thee: of them some are standing, and some have been mown down (by the sickle of time).
وَمَا ظَلَمْنَاهُمْ وَلَٰکِنْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ۖ فَمَا أَغْنَتْ عَنْهُمْ آلِهَتُهُمُ الَّتِی یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ شَیْءٍ لَمَّا جَاءَ أَمْرُ رَبِّکَ ۖ وَمَا زَادُوهُمْ غَیْرَ تَتْبِیبٍ
و آنها که به هلاکت رسیدند نه ما بر آنها بلکه خود بر خویشتن ستم کردند و هنگامی که امر (قهر) خدای تو بر هلاکشان در رسید همه خدایان باطلی که غیر خدا می پرستیدند هیچ دفع هلاکت از آنان ننمودند و جز بر خسران و تباهی آنها نیفزودند.
و ما بر آنان ستم نکردیم، ولی آنان بر خویشتن ستم ورزیدند، پس هنگامی که عذاب پروردگارت فرا رسید، معبودانی که به جای خدا می پرستیدند، چیزی از آنان دفع نکردند، و به آنان جز خسارت و هلاکت نیفزودند.
و ما به آنان ستم نکردیم، ولی آنان به خودشان ستم کردند. پس چون فرمان پروردگارت آمد، خدایانی که به جای خدا می خواندند هیچ به کارشان نیامد، و جز بر هلاکت آنان نیفزود.
ما به آنها ستم نکردیم بلکه خود به خود ستم می کردند. و چون امر پروردگار تو فراز آمد، خدایانی که به جای خدای یکتا می پرستیدند هیچ به کارشان نیامدند و جز زیانکاری چیزی بر آنان نیفزودند.
ما به آنها ستم نکردیم؛ بلکه آنها خودشان بر خویشتن ستم روا داشتند! و هنگامی که فرمان مجازات الهی فرا رسید، معبودانی را که غیر از خدا می خواندند، آنها را یاری نکردند؛ و جز بر هلاکت آنان نیفزودند!
And We did not wrong them, but they wronged themselves. And they were not availed at all by their gods which they invoked other than Allah when there came the command of your Lord. And they did not increase them in other than ruin.
It was not We that wronged them: They wronged their own souls: the deities, other than Allah, whom they invoked, profited them no whit when there issued the decree of thy Lord: Nor did they add aught (to their lot) but perdition!
وَکَذَٰلِکَ أَخْذُ رَبِّکَ إِذَا أَخَذَ الْقُرَیٰ وَهِیَ ظَالِمَةٌ ۚ إِنَّ أَخْذَهُ أَلِیمٌ شَدِیدٌ
و این گونه است مؤاخذه پروردگارت هرگاه بخواهد دیار ستمکاران را ویران کند، که انتقام و مؤاخذه خدا بسیار دردناک و شدید است.
و چنین است مؤاخذه کردن پروردگارت، هنگامی که آبادی ها را در آن حال که ستمکارند مؤاخذه می کند. بی تردید مؤاخذه او دردناک و سخت است.
و این گونه بود گرفتن پروردگارت، وقتی شهرها را در حالی که ستمگر بودند می گرفت. آری گرفتن او دردناک و سخت است.
اینچنین بود مؤاخذه پروردگار تو وقتی که بخواهد قریه ای ستمکار را به مؤاخذه کشد. مؤاخذه او عذابی سخت دردآور است.
و اینچنین است مجازات پروردگار تو، هنگامی که شهرها و آبادیهای ظالم را مجازات می کند! (آری،) مجازات او، دردناک و شدید است!
And thus is the seizure of your Lord when He seizes the cities while they are committing wrong. Indeed, His seizure is painful and severe.
Such is the chastisement of thy Lord when He chastises communities in the midst of their wrong: grievous, indeed, and severe is His chastisement.هود در دانشنامه ویکی پدیا

هود
هود (بویراحمد)، روستایی از توابع بخش لوداب شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان لوداب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۲ نفر (۱۵خانوار) بوده است.
هود نام پیامبری در قرآن است. بنابر قرآن و داستان های دینی مسلمانان او از نسل نوح بود و پدر او شالخ و مادر او بکیه است. برای هدایت قوم عاد که در سرزمینی حاصل خیز زندگی می کردند، برگزیده شده بود.
سایت تبیان
حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در سرزمین احقاف (بین یمن و عمان، در جنوب عربستان) قومی زندگی می کردند که به آن ها قوم عاد می گفتند. بنا بر آیات قرآن، قوم عاد بلندقامت، فربه، قدرتمند و درشت هیکل بودند که زندگی خوبی را داشتند و از قدرت خود برای ظلم و ستم استفاده می کردند و در جهل و گمراهی به سر می بردند.
عذاب قوم عاد در واقع طوفان شنی مهیب و عظیم بود که هفت شبانه روز وزید و تمام شن های اطراف بر سر خانه ها و باغ های قوم عاد فرو ریخت و آنها را در زیر آن مدفون کرد. در قرآن سوره ای نیز به نام او وجود دارد و در سوره های اعراف و شعراء نیز از وی سخن به میان آمده است. او چهارصد سال زندگی کرد و بعد از ٬از بین رفتن قوم عاد در مکه ساکن شد تا مرد. مرقد او در حضرموت است.
هود در زمان پادشاهی شداد می زیسته است. قوم او بنام عاد و در سرزمین احقاف می زیسته اند. هود و یارانش به سرزمین حضرموت هجرت کردند و دیار ویران شدهٔ قوم عاد برای عبرت آیندگان به یادگار ماند.
هود (به انگلیسی Fume hood) مکنده موضعی در قسمت ابتدایی سیستم تهویه بوده و در اشکال مختلف با توجه به نیازهای مختلف به تهویه به کار برده می شود. کار اساسی هود تأمین گستره ای از مکش هوا به منظور دریافت مؤثر آلاینده و انتقال آن به درون هود می باشد.
هودها بطور کلی به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم می شوند.
هودهای خانگی شامل: فن، فیلتر، لامپ و برد الکترونیکی بوده و مجموعه قطعات کاملاً در محفظه هود قرار می گیرند و هوای آلوده توسط یک کانال به بیرون منتقل می شود.
هود خانگی به سه نوع کتابی، تخت و شومینه ای تقسیم می شود.
سورهٔ هود سورهٔ ۱۱ام قرآن است که در مکه نازل شده و ۱۲۳ آیه است. این سوره به اواخر دوران پیامبر اسلام در مکه پیش از هجرت مربوط می شود، دوران سختی که پس از مرگ ابوطالب و خدیجه برای او پیش آمده بود. به همین دلیل در آغاز این سوره تعابیر تسلی دهنده به پیامبر دیده می شود که سختی های پیامبران پیشین و داستان پیروزی آنان با وجود نفرات کم آنان را بیان می کند. همانند دیگر سوره های مکی، این سوره اعتقادات اساسی مسلمانان را بیان نیز می کند.
ترجمهٔ فارسی
داستان کامل حضرت نوح، در سوره نوح نیست، بلکه در این سوره آمده است. گفتگوی کامل او با مردم، ساختن کشتی و تمسخر، طغیان دریا، برداشتن تمامی موجودات نر و ماده. سوار شدن بر کشتی، موجهای همچون کوه، فرود آمدن کشتی بر کوه جودی و احساس نوح نسبت به فرزند غرق شده است، همه و همه در این سوره آمده است.
هود (به آلمانی: Hude) یک شهر در آلمان است که در نوردفرایسلند واقع شده است. هود ۲۰۸ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای آلمان
روستای هود از توابع بخش اوز شهرستان لارستان در جنوب استان فارس و در ایران واقع شده است.
قلعه زیر دژ
قلعه پس تمب
آرامگاه امامزاده شاه ولی
آرامگاه امامزاده میرمنصور
گورستان زندان منم مجنون
مسجد جامع
این روستا در شمال شهر اوز و در مسیر راه لار به جهرم و در ۹۰ کیلومتری شمال غربی شهر لار و در ۹۲ کیلومتری جنوب شرقی جهرم واقع شده است. این روستا از روستاهای تاریخی ایران به شمار می آید که قدمتی بالا دارد. گویند در دوران قدیم روستا شهری بزرگ بوده است.
دارای ۳۴۷ خانواده و جمعیت ۱۳۱۴ نفر جمعیت می باشد.
که از اهل سنت و از شاخه شافعی یعنی از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. زبان ایشان فارسی است و به گویش محلی تکلم می کنند.
هواکش آشپزخانه که به آن هود (به انگلیسی: hood، به معنای سرپوش یا کلاه، به خاطر شکل هودهایی که مانند سرپوشی بالای اجاق قرار می گیرند) هم گفته می شود، وسیله ای برای از بین بردن بوی پخت وپز در آشپزخانه های امروزی است.
در حال حاضر دو نوع هود در بازار موجود است. هودهای تصفیه کننده هوا و هودهای دارای خروجی هوا، هودهای تصفیه کننده، گرد و غبار و بو را به داخل می کشند و ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا می زدایند و دوباره هوای تصفیه شده را به داخل آشپزخانه پس می دهند. هودهایی که خروجی هوا دارند، به یک کانال متصل شده اند که گرد و غبار، چربی و بوهای نامطبوع از طریق آن به بیرون فرستاده می شود. این هودها به شکل های معمولی، شومینه ای و جزیره ای موجود هستند.
میزان هوایی که هود در دقیقه توانایی خارج کردن آن را دارد بر واحد مترمکعب محاسبه می شود. نصب درست هود بر میزان مکش آن تأثیرگذار است. قبل از خرید هود باید نوع خروجی هود منزل خود را مشخص کنید (یعنی قطر دریچه به کار رفته در دیوار و قطر لوله به کار رفته در دیوار تا محل خروج پشت بام یا دیوار و کلاهک به کار رفته در آن) زیرا اگر شما هودی با خروجی ۱۰۰۰مترمکعب تهیه نمایید و خروجی شما ۱۰ یا ۱۵ سانتی متر باشد هود نمی تواند نتیجه مطلوب را ایجاد کند و علاوه بر مکش کمتر صدای بیشتری هم ایجاد می شود.
هود ریور (به انگلیسی: Hood River) شهری در شهرستان هود ریور ایالت اورگن است و در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۷٬۱۶۷ نفر جمعیت داشته که نسبت به سال ۲۰۱۰، ۲٫۱۳ درصد رشد جمعیت داشته است. هود ریور یک شهر بندری در جنوب رودخانه کلمبیا است. در شمال هود ریور شهر وایت سامان (White Salmon) قرار دارد. هود ریور دارای آب و هوای معتدل با زمستانهای بارانی و تابستانهای گرم است. شهر هود ریور در چهل و هشت کیلومتری شمال کوه هود قرار دارد. کوه هود بلندترین کوه در ایالت اورگان است. در آمدترین صنایع شهر هود ریور کشاورزی، گردشگری و صنعت سرگرمی هستند. میوه های رایج در این شهر سیب، گلابی و گیلاس هستند. گردشگران معمولاً برای غذا و ورزش به این شهر می آیند. دوچرخه سواری در کوهستان، قایقرانی و اسکی در این شهر بسیار محبوب هستند. در ماه آوریل، مهمانان زیادی برای دیدن جشنواره هود ریور بلاسم ولی (Blossom Valley) به این شهر میایند.
فهرست شهرهای اورگن
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق اطراف به شرح زیر است:
هود (به انگلیسی: Hood) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان ساکرامنتو، کالیفرنیا واقع شده است. هود ۰٫۸۱۶ کیلومتر مربع مساحت و ۲۷۱ نفر جمعیت دارد و ۲٫۱۳ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
امامزاده هود مربوط به دوره ایلخانی است و در شهرستان درگزین، روستای ینگی قلعه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۶۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
برج قربان
این بنای آجری تاریخی به شکل یک برج ۱۲ گوش بسیار متناسب ساخته شده و مربوط به سده هشتم قمری است. گنبد مخروطی شکل این بنا ویران شده و هم اکنون دارای سقف ضربی است. آثار کتیبه ای به خط کوفی به همراه کاشی معرق در کناره های بنا باقی مانده است. آرامگاه در سرداب زیر بنا جای گرفته و سقف آن با تیرهای چوبی پوشیده شده است. این برج در زمان آبادی دارای پشت بغلهای کاشی و زیبایی خاصی بوده است و هم اکنون نمونه کوچکی از روکشهای رنگین آجری و کاشی در بدنه بنا دیده می شود.
بالگردگاه مرکز درمانی ماونت هود (به انگلیسی: Mount Hood Medical Center Heliport) یک فرودگاه خصوصی است . این فرودگاه در شهر گرشام، اورگن کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد و در ارتفاع ۱۰۵ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های ایالات متحده آمریکا
پایگاه آب نشین لیک هود (به انگلیسی: Lake Hood Seaplane Base) یک فرودگاه همگانی بهره برداری هوایی است که یک باند فرود آب دارد و طول باند آن ۱۳۸۴ متر است. این فرودگاه در شهر انکوریج کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد و در ارتفاع ۲۲ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های ایالات متحده آمریکا
توماس هود (به انگلیسی: Thomas Hood) (زاده ۲۳ مه ۱۷۹۹ - درگذشته ۳ مه ۱۸۴۵) فکاهی نویس و شاعر بریتانیایی بود. فرزند او تام هود نیز نمایش نامه نویس و ویراستار شناخته شده ای بود.
جان بل هود (انگلیسی: John Bell Hood؛ ۱ ژوئن ۱۸۳۱ یا ۲۹ ژوئن ۱۸۳۱ – ۳۰ اوت ۱۸۷۹(1879-08-30)) یک فرد نظامی اهل ایالات متحده آمریکا عضور ارتش ایالات مؤتلفه در زمان جنگ های داخلی امریکا بود. بل هود متولد اووینگسویل، کنتاکی و فرزند جان ویلیس هود (۱۷۹۸–۱۸۵۲) بود. پدر او دکتر بود، بل موفق به آموزش و فراگیری فنون توپخانه از جورج توماس شد. او در نبرد فرانکلین (۱۸۶۴) رهبری ارتش تنسی را بر عهده شداست.
کمپین پنین سولا
جنگ های هفت روزه
نبرد گینز میل
جنگ های سرخ پوستانجنگ داخلی آمریکا
امضای بل هود
جلو خانه محل تولد بل هود
جنگل ملی ماونت هود (به انگلیسی: Mount Hood National Forest) یک جنگل ملی در آمریکا است.
مساحت این جنگل ۴۳۱۸ کیلومتر مربع است و در ایالت اورگن گسترده است.
کوه هود در این پارک جنگلی واقع است.
حشم هود روستای کوچکی از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران.
الوحیدی الخنجی، حسین بن علی بن احمد، «تاریخ لنجه»، چاپ دوم، دبی: دارالأمة للنشر والتوزیع، ۱۹۸۸ میلادی.
محمد صدیق، عبدالرزاق، «صهوة الفارس فی تاریخ عرب فارس»، چاپ اول، شارجه: چاپ خانه المعارف، ۱۹۹۳ میلادی.
العصیمی، محمد بن دخیل، عرب فارس، چاپ اول، دمام (عربستان سعودی): انتشاراتی الشاطیء الحدیثة، ۱۴۱۸ هجری قمری.
حاتم، محمد بن غریب، تاریخ عرب الهولة، چاپ اول، قاهره: دارالعرب للطباعة والنشر والتوزیع، ۱۹۹۷ میلادی.
کامله، القاسمی، بنت شیخ عبدالله، (تاریخ لنجة) مکتبة دبی للتوزیع، الامارات:، چاب دوم، انتشار سال ۱۹۹۳ میلادی. (به عربی).
بختیاری، سعید، «اتواطلس ایران» ، “ مؤسسه جغرافیایی وکارتگرافی گیتاشناسی، بهار ۱۳۸۴ خورشیدی
از شمال گزیر، از جنوب بندر معلم، از مغرب بارچاه، و از سمت مشرق به مالا محدود می گردد.
جمعیت آن در حدود ۳۰ نفر می باشد که از اهل سنت و از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند و بزبان فارسی تکلم می کنند. دارای مسجد، آب انبار (برکه) می باشد.
مردم این روستا به کشاورزی دامداری اشتغال دارند. و همچنین از کوه های اطراف هیزم می آورند و در روستاهای اطراف می فروشند، و از این راه گذران زندگی می کنند.
دارلا هود (انگلیسی: Darla Hood؛ ۸ نوامبر ۱۹۳۱ – ۱۳ ژوئن ۱۹۷۹(1979-06-13)) یک هنرپیشه، و صدا پیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به دختر کولی اشاره کرد.
دره هود، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهبنان در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان جور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳ نفر (۸خانوار) بوده است.
دیتریش بوکسته هود زادهٔ ۱۶۳۷ - درگذشتهٔ ۱۷۰۷، نوازندهٔ ارگ و آهنگساز دانمارکی-آلمانی بود.
بوکسته هود از سال ۱۶۶۸ در بندر لوبک اقامت گزید. دیکتهٔ نام اول او به دانمارکی Diderik است. حرکت ماهرانهٔ پاهای او بر روی پدال های ارگ مشهور است. این مهارت موجب اثرگیری یوهان سباستین باخ گردید و وی با تمرین توانست چنین کیفیتی را در خود ایجاد نماید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هود در دانشنامه آزاد پارسی

هُود
(جمع هائد از مصدر هَ وَ دَ، به معنای پشیمان شدن، یهودی شدن؛ نیز، به عقیدۀ برخی فرهنگ نویسان، مخفف واژۀ یهود) در قرآن، نخستین پیامبر از پنج پیامبر قوم عرب، پیامبر قوم عاد. در قرآن از رسالت هود و سرگذشت قومش سخن رفته (اعراف، ۶۵ـ ۷۲؛ هود، ۵۰ـ ۶۰؛ شعراء، ۱۲۳ـ ۱۳۹؛ الحاقه، ۴ و ۶). همچنین یازدهمین سورۀ قرآن «هود» نام دارد (← هود،_سوره). برخی مفسران قرآن او را با عابر، مؤسس قوم عبری (یهود) یکی دانسته اند. حضرت هود با عده ای بسیار از منکران مواجه شد و عدۀ کمی از او پیروی کردند. خداوند قوم هود را عذاب کرد تا آن جا که سه سال دچار قحطی و خشکسالی شدند. عده ای از مردم برای درخواست باران، به مکه رفتند و به درخواست آنان طوفانی عجیب برپا شد و تمام قبیله، جز هود و پیروانش، هلاک شدند. قبر هود را نزدیک چاه برهوت، در حضرموت و نیز در مسجد اموی دمشق و معروف تر از همه در خانۀ کعبه دانسته اند.

ارتباط محتوایی با هود

هود در جدول کلمات

هود را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

هیلا ١٤:٥٠ - ١٣٩٨/٠٤/٢٧
هود (ع) پیامبرقوم عاد
|

هیلا ١٤:٥٠ - ١٣٩٨/٠٤/٢٧
هود. (ع اِ) جهودان . (منتهی الارب ). یهود، و گفته اند ج ِ هائد است و سپس یهود رابدان خوانده اند و بر این پایه لفظ عربی است . اما نیز گفته اند که مانند الفاظی چون نوح و لوط از زبانهای دیگر به عربی وارد شده است و بعید نیست که در این معنی مخفف �یهود� باشد به حذف یاء. (اقرب الموارد).
|

مازیار ١٤:٥٢ - ١٣٩٨/٠٤/٢٧
هود. (ع اِ) جهودان . (منتهی الارب ). یهود، و گفته اند ج ِ هائد است و سپس یهود رابدان خوانده اند و بر این پایه لفظ عربی است . اما نیز گفته اند که مانند الفاظی چون نوح و لوط از زبانهای دیگر به عربی وارد شده است و بعید نیست که در این معنی مخفف �یهود� باشد به حذف یاء. (اقرب الموارد).
|

مازیار ١٤:٥٥ - ١٣٩٨/٠٤/٢٧
هود: هود نام پیامبرقوم عادکه ازنسل حضرت نوح (ع) بود.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهترین هود آشپزخانه   • هود زیر کابینتی   • هود آشپزخانه کن   • هود آشپزخانه بیمکث   • هود آشپزخانه اخوان   • هود استیل البرز   • هود خارجی   • قیمت هود داتیس   • معنی هود   • مفهوم هود   • تعریف هود   • معرفی هود   • هود چیست   • هود یعنی چی   • هود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هود
کلمه : هود
اشتباه تایپی : i,n
آوا : hud
نقش : اسم
عکس هود : در گوگل


آیا معنی هود مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )