انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1095 100 1

هومر

/humer/

معنی هومر در لغت نامه دهخدا

هومر. [ هَُ م ِ ] (اِخ ) هُمِر. شاعر مشهور یونان قدیم در قرن نهم قبل از میلاد. اشعار حماسی وی معروف است. گویند در آخر عمر نابینا شد و از شهری به شهری میرفت و اشعار رزمی خود را به نوای چنگ می خواند. منظومه های مشهور ایلیاد و ادیسه که به اغلب زبانها ترجمه شده از او است.

معنی هومر به فارسی

هومر
کهن ترین و نامدارترین حماسه سرای یونانی که وی را از افتخارات سرزمین یونان باستان میدانند . در قرن نوزدهم در وجود چنین شاعری شک کردند ولی اکنون اکثر محققان معتقدند که وی در قرن هفتم قبل از میلاد می زیسته است . بنابر روایات همر نابینا بوده است . از آثار او دو منظومه بزرگ حماسی یکی بنام [ ایلیاد ] و دیگری بنام [ ادیسه ] که از شاهکارهای ادبیات حماسی جهان است باقی است . در نوشته های قدیم چند اثر دیگر نیز به وی نسبت داده اند که اینک در دست نیست .

هومر در دانشنامه ویکی پدیا

هومر
هومِر (در یونانی: Ὅμηρος هُمرُس) یا هُمِر شاعر و داستانسرای یونانی است. وی احتمالاً در حدود ۸۰۰ سال (بعضی این تاریخ را ۲۰۰۰ سال ذکر کرده) پیش از میلاد می زیسته است. این تنها چیزی است که دربارهٔ هومر می دانیم. تنها آثار به جا مانده از وی، دو گلچین شعر به نام های ایلیاد و ادیسه است. همهٔ آنچه که ما دربارهٔ تاریخ و افسانه های یونان باستان می دانیم از موضوع های همین شعرها گرفته شده است.
زندگی او را در قرن نهم ق.م. نوشته اند. در پایان زندگی نابینا شد و از شهری به شهری می رفت و اشعار رزمی خود را به نوای چنگ می خواند.
هرودوت با قاطعیت نوشته است که داستانسرایی بنام هومِر وجود داشته که در قرن نهم ق.م. می زیسته؛ از آنجایی که هرودوت به عنوان معتبرترین مورخ دوره باستان، مورد تأیید است، لذا می توان پذیرفت که هومِر از اهالی ناحیه اسمیرنا یونان بوده که وقایع مربوط به جنگ تروا را جمع آوری کرده و با لعابی از افسانه و جنبه های مافوق انسانی آمیخته است.
ایلیاد و ادیسه اشعاری روایی هستند و هر یک صدها صفحه حجم دارند و قصه ایزدان و قهرمانان یونانی را تعریف می کنند. موضوع اصلی ایلیاد داستان جنگ تروا را تعریف می کند. ایلیاد علاوه بر قهرمانان جنگاوری چون آشیل، آیاس، هکتور، اودیسئوس و بسیاری از ایزدان کوه المپ و مسئولیت های متعدد، عادات و ضعف های اخلاقی آنان را وصف می کند. اُدیسه، دربارهٔ سرگذشت ده سال سفر و ماجراهایی را که اودیسئوس قهرمان یونان، هنگام بازگشت از جنگ تروا به سوی منزل با آن ها روبرو گردید، بازگو می کند. هر چند این منظومه بیشتر ماجرای چهل روز آخر سفر او را شرح می دهد. ادیسه منظومه ای دربارهٔ دریا و خشکی است و به قلمرو افسانه ها می پردازد، حتی جهان زیرزمین، سیکلوپها، سیرنها، خاروبدیس و سکولا را معرفی می کند.
عکس هومر
سیارک ۵۷۰۰ (به انگلیسی: 5700 Homerus، نامگذاری:5166T-3) پنج هزار و هفتصدمین سیارک کشف شده است که در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۵۰ است.
هومر ئی. کیپهارت (به انگلیسی: Homer E. Capehart) سناتور سابق عضو حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا بود. وی در سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۳ میلادی سناتور ایالت ایندیانا در سنای ایالات متحده آمریکا بود.
Biographical Directory of the U.S. Congress (انگلیسی)
Databases of U.S. and Confederate Senators (انگلیسی)
Crown Hill Cemetery
هومر ساموئل فرگوسن (به انگلیسی: Homer Samuel Ferguson) سناتور سابق عضو حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا بود. وی در سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۵۵ میلادی سناتور ایالت میشیگان در سنای ایالات متحده آمریکا بود.
فهرست نمایندگان سابق مجلس سنای ایالات متحده
فهرست نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده از میشیگان
هومر اسکات (انگلیسی: Homer Scott؛ ۱ اکتبر ۱۸۸۰ – ۲۳ دسامبر ۱۹۵۶(1956-12-23)) یک مدیر فیلم برداری اهل ایالات متحده آمریکا بود.
هومر بورتن ادکینز (انگلیسی: Homer Burton Adkins؛ زاده ۱۶ ژانویهٔ ۱۸۹۲ درگذشته ۱۰ اوت ۱۹۴۹(1949-08-10)) یک شیمی دان اهل ایالات متحده آمریکا بود.
هومر بون (به انگلیسی: Homer Bone) سناتور سابق عضو حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا بود. وی در سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۴ میلادی سناتور ایالت واشینگتن در سنای ایالات متحده آمریکا بود.
فهرست نمایندگان سابق مجلس سنای ایالات متحده
فهرست نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده از واشینگتن
هومر آدولف پلسی (۱۷ مارس ۱۸۶۲–۱ مارس ۱۹۲۵) شاکی پروندهٔ نژادی کریول لوئیزیانا برای رأی دیوان عالی آمریکا در پروندهٔ پلسی - فرگوسن بود.
وی پس از بازداشت، محاکمه و محکومیت در نیواورلئان به جرم نقض یکی از قوانین تبعیض نژادی لوئیزیانا، از طریق دادگاه های ایالتی لوئیزیانا از دادگاه عالی آمریکا درخواست تجدید نظر کرد و باز هم محکوم شد. رأی "برابر ولی جدا " که دادگاه علیه او صادر کرد عواقب مهمی برای حقوق مدنی در آمریکا داشت. این تصمیم، تبعیض نژادی در هر نقطه از آمریکا را به صرف ایالتی بودن حکم مجاز می شمرد، به شرط این که امکانات ارائه شده برای هر دو نژاد سیاه و سفید ظاهراً "برابر" باشد.
پلسی از فرانسوی زبانان کریول بود (نک اکترون) و در روز سنت پاتریک در سال ۱۸۶۲ در شرایطی به دنیا آمد که نیروهای فدرال تحت رهبری ژنرال بنجامین فرانکلین باتلر، در نتیجه جنگ داخلی آمریکا و بازسازی لوئیزیانا را اشغال کرده و سیاهان نیواورلئان اسیر در این ایالت را آزاد کرده بودند. سیاهان می توانستند با هر کس می خواهند ازدواج کنند، روی هر صندلی اتوبوس که می خواهند بنشینند و دوران کوتاهی حتی به مدارس یکپارچه رفتند.
پلسی وقتی بزرگ شد متوجه شد پس از خروج نیروهای فدرال در سال ۱۸۷۷ به دستور رئیس جمهور آمریکا رادرفورد ب. هیز تمام دستاوردهای دوران اشغال فدرال از بین رفته و اوضاع به همان منوال درآمده است که پیش از آن بوده است.
هومر کالوین داونپورت (۸ مارس ۱۸۶۷ – مارس ۲، ۱۹۱۲) کاریکاتوریست سیاسی و نویسنده از ایالات متحده است. او به خاطر نقاشی هایش شناخته شده است که چهرهٔ عصر ترقی خواهی، Gilded Age و مهمترین سناتور اوهایو مارک هانا را به سخره می گیرد. با اینکه داونپورت هیچ آموزش هنری رسمی ندیده بود به یکی از پر درآمدترین کارتونیست های سیاسی جهان بدل شد. داونپورت همچنین یکی از اولین پرورش دهندگان بزرگ آمریکایی اسب عربی و یکی از بنیانگذاران کلوپ اسب عربی آمریکا بود.
هومر سیمپسون (به انگلیسی: Homer Simpson) شخصیتی کارتونی در سریال سیمپسونها است. او برای نخستین بار در برنامه تریسی اولمن در کنار اعضای خانواده سیمپسون ظاهر شد. دن کستلانتا صداپیشه این شخصیت می باشد.در بخش های دوبله شدهٔ این سریال {محمدامین صادقپور} صداپیشگی این شخصیت را بر عهده گرفته است.
شخصیت هومر در برخورد اول به راحتی با سه جمله تنبل، احمق و عصبی خلاصه می شود او همچنین معتاد به الکل است. او به راحتی از دست پسرش بارت عصبانی می شود و از ند فلاندرز که همسایه خانواده سیمپسونهاست متنفر است. در باطن هومر به خانواده اش اهمیت بسیار می دهد و عاشق تک تک اعضا خانواده اش است. پاتوق او شراب فروشی مو است که با دوستان صمیمی اش لنی، کارل و بارنی به خوردن آبجو مشغول می شود.
او پدر بارت، لیزا و مگی و شوهر مارج است. او در اپیزود Viva ned flanders با زن دیگری به نام امبر در حین مستی ازدواج می کند ولی در اپیزود Brawl in the family با هوشمندی مارج امبر از اسپرینگفیلد فرار می کند.
او مسئول بخش امنیتی نیروگاه اتمی اسپرینگفیلد است. او بارها از سر کار اخراج شده است که دلیل معمول آن خوابیدن در محل کار بوده است. رئیس او در نیروگاه به سختی اسم او را به یاد میاورد که این موضوع بارها باعث ناراحتی هومر شده است.
هومر (به انگلیسی: Homer) شهری در ایالت لوئیزیانا کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۳٬۲۳۷ نفر بوده است.
فهرست شهرها و روستاهای لوئیزیانا
داریل هومر (انگلیسی: Daryl Homer؛ زادهٔ ۱۶ ژوئیهٔ ۱۹۹۰) یک شمشیرباز اهل ایالات متحده آمریکا است.
وی برنده مدال نقره بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در رشته گروهی شمشیربازی در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ - سابر مردان است.
شمشیربازان در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶
دیک هومر (انگلیسی: Dick Huemer؛ ۲ ژانویهٔ ۱۸۹۸ – ۳۰ نوامبر ۱۹۷۹(1979-11-30)) یک پویانما اهل ایالات متحده آمریکا بود.
از فیلم ها یا مجموعه های تلویزیونی که وی در آن ها نقش داشته است می توان به چهره پیشوا اشاره نمود.
وی همچنین برندهٔ جوایزی همچون جایزه وینزر مک کی شده است.
فرودگاه هومر (به انگلیسی: Homer Airport) یک فرودگاه همگانی بهره برداری هوایی با کد یاتا HOM است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۲۰۴۲ متر است. این فرودگاه در شهر میلر لندینگ، آلاسکا کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد و در ارتفاع ۲۶ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های ایالات متحده آمریکا
وینسلو هومر (به انگلیسی: Winslow Homer)، نقاش برجسته آمریکایی در ۲۴ فوریه ۱۸۳۶م در بندر بوستون به دنیا آمد. وی از کودکی به هنر علاقه داشت از این روکار خود را با مصوّرسازی و چاپ آغاز کرد. هومر در جریان جنگ داخلی آمریکا معروف به جنگ های انفصال، مأمور تهیه عکس از مناظر جنگ شد و با پایان جنگ، به خلق آثار برجسته و معروف خود پرداخت. او در زمینه گرافیک نیز استعداد خوبی داشت وسال ها از راه تصویرگری برای نشریات گوناگون، زندگی خود را می گذراند. هومر سالیانی به نقاشی موضوعاتی از زندگی روزمره روستایی و چشم اندازهای آمریکا پرداخت و کم کم به شهرت دست یافت. با این حال پس از سفری به انگلستان، تغییری در دید و شیوه کاری او پدید آمد. هومر از آن پس با بیانی موجز و بدون تفصیل به تجسم صحنه های دریایی پرداخت. وی علاوه بر رنگ روغنی از آبرنگ نیز با مهارت استفاده می کرد که مضامین آن بیشتر دریا و حالت وحشیِ بیشه زاران شمالی بود. گرچه هومر هرگز مضمون طبیعی را رها نکرد، ولی روزبه روز بر قابلیت خود برای گزینش و انتزاع کردن عناصر تصویری اش افزود. او هم چنین از نور برای تشدید صراحت و قاطعیت شکل ها بهره می گرفت. هومر طی سال های فعالیت هنری خود آثار متعددی به وجود آورد که هشت ناقوس، راست و چپ و اسیران جبهه از آن جمله است. وینسلو هومر سرانجام در ۲۹ سپتامبر ۱۹۱۰م در ۷۴ سالگی درگذشت.قایق سازان   ملاقات با بانوی سابق
قایق سازان
ملاقات با بانوی سابق


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هومر در دانشنامه آزاد پارسی

هومِر (Homer)
هومِر
طبق روایات قدیمی، نویسندۀ حماسه های روایی یونانی ایلیادو اودیسه(که هر دو از روایات شفاهی گرفته شده اند). دربارۀ هومر چیز زیادی نمی دانیم، اما پژوهش های جدید حاکی از آن است که هر دو منظومه به قرن ۸پ م تعلق دارند واودیسه بعد از ایلیاد نوشته شده است. هومر در این دو اثر به ارزش های نظامی، سلسله مراتب اجتماعی، و عواطف و اهداف طبقه ای از جنگجویان قهرمان می پردازد که خدایان از آن ها حمایت یا با آن ها مخالفت می کنند. هر دو اثر بر جامعه و فرهنگ یونانی تأثیر مستقیم و عمیق داشته اند و ویرژیل، شاعر رومی، نیز در تصنیفاِنِئیداز آن ها تأثیر پذیرفته است. این اشعار احتمالاً به منزلۀ بخشی از یک سنت شفاهی شکل گرفتند و در معرض اقتباس و تحول بوده اند، اما رواج دوبارۀ نگارش در میان آتنی ها در اواخر قرن ۸پ م احتمالاً بر شکل نهایی آن ها تأثیر گذاشته است. لهجۀ غالب این اشعار نشان می دهد که هومر اهل یکی از مستعمرات یونانی ایونیاز قبیل ازمیریا خیوسبوده و از دیرباز نیز چنین باوری وجود داشته است. دلایل محکمی در دست است که نویسندۀ هر دو کتاب شخص واحدی بوده است. نه تنها شخصیت پردازی دراودیسه باایلیاد انطباق کامل دارد، بلکه شماری از شخصیت های مهمایلیاد (مثل آشیل، هلن، نستور) صرفاً به این دلیل در اودیسه ظاهر می شوند که توضیح جریانات بعدی زندگی آن ها باشد. این دو منظومه دربردارندۀ نشانه هایی از فرهنگ و ابزارهای میسنیاست و کشفیات باستان شناسی نیز آن را تأیید کرده اند. ازجملۀ نویسندگان جدیدی که تحت تأثیر هومر قرار گرفته اند عبارت اند جیمز جویسو نیکوس کازانتزاکیس.

ارتباط محتوایی با هومر

هومر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ٢٣:٥٧ - ١٣٩٨/٠٤/٢٤
شاعر نابینای و حماسه سرای یونانی است
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اثر حماسی هومر در جدول   • دوازدهمین ماه سریانی   • اثر حماسی هومر در حل جدول   • نمایشنامه نویس المانی   • کبوتر هومر   • آگاهی فدرال آمریکا   • داستانی از دافنه دوموریه   • ایلیاد هومر   • معنی هومر   • مفهوم هومر   • تعریف هومر   • معرفی هومر   • هومر چیست   • هومر یعنی چی   • هومر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هومر
کلمه : هومر
اشتباه تایپی : i,lv
آوا : humer
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس هومر : در گوگل


آیا معنی هومر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )