برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1351 100 1

هویزه

/hoveyze/

معنی هویزه در لغت نامه دهخدا

تویزة. [ ت ُ زَ ] (ع اِ) به لغت بربر بیگاریی که شامل شخم زدن زمینهای کشاورزی به مدت یک روزو به وسیله ٔ افراد یک قبیله انجام می گیرد و این حق برای تمام مالکان و اجاره کنندگان املاک شناخته شده است.... (از دزی ج 1 ص 155). رجوع به همین کتاب شود.

هویزه. [ هَُ وَ / وِ زِ ] (اِخ ) نام یکی از بخش های شهرستان دشت میشان. این بخش در جنوب سوسنگرد واقع گردیده ، موقع طبیعی بخش دشت و هوای آن مانند اغلب نقاط خوزستان گرم سیر است.از 14 قریه ٔ کوچک و بزرگ تشکیل شده است. جمعیت آن در حدود 2500 نفر و قراء مهم آن عبارت اند از: ازعمه ورفیع که هر کدام دوهزار نفر جمعیت دارند. آب بخش ازرودخانه تأمین می گردد. شغل عمده ٔ اهالی زراعت و محصول عمده غلات است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

هویزه. [ هَُ وَ / وِ زِ ] (اِخ ) مرکز بخش هویزه از شهرستان دشت میشان. در 40هزارگزی جنوب خاوری سوسنگرد. آب آن از شعبه ٔ رود کرخه و محصول آن غلات و لبنیات و شغل اهالی زراعت و گله داری است. مرکز ادارات بخش مانند بخشداری ، آمار، پست و تلگراف ، دارائی و گمرک در این قصبه برقرار است. درمانگاهی در این محل تشکیل گردیده و مورد استفاده ٔ سکنه ٔ بخش است. آب مشروب بوسیله ٔ موتور آب کشی تأمین میشود. دارای دبستان است.از آثار قدیمی یک مسجد و بنای زیارتگاه ابراهیم خلیل و چند امام زاده ٔ دیگر است. ساکنین از طایفه ٔ موالی سیس و کوت هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

معنی هویزه به فارسی

هویزه
در شهریور سال ۱۳۱۴ بموجب تصویب نامه هیئت وزیران نام و املائ حویزه به [ هویزه ] تبدیل گردید. نام یکی از بخشهای شهرستان دشت میشان است که مرکز ژن بخش هویزه میباشد در ۴٠ کیلومتری جنوب خاوری سوسنگرد . موقعیت آن دشت گرمسیر آب از شعبه رود کرخه میباشد . محصولش غلات لبنیات و شغل مردم کشاورزی گله دار است. از طرف سازمان خدمات اجتماعی درمانگاهی در این محل دایر شده و مورد استفاده سکنه بخش قرار گرفته است .
[ گویش مازنی ] /havize/ پوزه بند

هویزه در دانشنامه ویکی پدیا

هویزه
}}
علامه شیخ محمد کرمی الهویزی
عبدالحسین الهویزی
مفسر نور الثقلین.
هُوِیزه (در فارسی: هویزه و همچنین خوزگان) مرکز شهرستان هویزه در استان خوزستان است.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۹٬۴۸۱ نفر (در ۴٬۹۰۴ خانوار) بوده است.
هویزه یکی از شهرهای استان خوزستان در غرب این استان است که بخاطر جنگ ایران و عراق شهرت دارد. این شهر با یورش نیروهای عراقی تصرف شد و به طور صد در صد تخریب گردید. تنها آثار باقی مانده از شهر، قدم گاه عباس و خرابه های چند ساختمان است.
عکس هویزه
هویزه می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
هویزه مرکز شهرستان هویزه در استان خوزستان است.
خیابان هویزه خیابانی در منطقهٔ ۷ شهرداری تهران.
دهستان هویزه شمالی یکی از دهستان های شهرستان هویزه است.
موشک هویزه یک موشک کروز بلندبُرد ایرانی است که توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده است. این موشک رادارگریز از خانواده موشک سومار و دارای برد پروازی ۱۳۵۰ کیلومتر است که پس از آزمایش موفق در برد پروازی ۱۲۰۰ کیلومتری آماده تحویل به نیروی هوافضای سپاه پاسداران شده است.
موشک سومار
موشک کروز هویزه در روز ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در نمایشگاه «دستاوردهای دفاعی و سازندگی» رونمایی شد.
موشک هویزه یک موشک کروز زمینی از خانواده موشک سومار با قابلیت رادارگریزی است. به گفته امیر حاتمی وزیر دفاع ایران، موشک هویزه قابلیت «آماده سازی و واکنش سریع، ارتفاع پروازی پایین، دقت بالای ناوبری و اصابت به هدف و قدرت تخریب زیاد» را دارد و علیه اهداف زمینی ثابت استفاده می شود.
این موشک دارای برد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هویزه در دانشنامه آزاد پارسی

هُوِیزه
خادم الشهدای (یا: هوزگان) شهری در استان خوزستان، شهرستان دشت آزادگان، و مرکز اداری بخش هویزه. با ارتفاعی حدود دَه متر، در دشتی در ۵۷کیلومتری شمال غربی اهواز و ۱۵کیلومتری جنوب غربی سوسنگرد، سر راه سوسنگرد به دیمه و طلائیه، قرار دارد. کرخه کور از کنار این شهر می گذرد. شهر هویزه در روزگار مشعشعیان از اهمیت خاصی برخوردار بود. شخصی به نام دوبیس در ۳۷۰ق، آن را بنا نهاد. در ۸۴۵ق به تصرف سیدمحمد مشعشع درآمد و آن را به پایتختی خود برگزید. شاه اسماعیل صفوی در ۹۱۴ق مشعشع را مغلوب کرد و نادرشاه افشار در ۱۱۵۰ق، هویزه را، که از شهرهای مهم خوزستان بود، حاکم نشین خوزستان و دست مشعشعیان را از آن کوتاه کرد. پس از قتل نادرشاه، هویزه بار دیگر تحت استیلای مشعشعیان قرار گرفت؛ اما از آن به بعد مشعشعیان قدرت و تسلط خود را بر هویزه به مرور ازدست دادند و نابود شدند. جمعیت آن ۱۴,۵۸۹ نفر است (۱۳۸۵).

ارتباط محتوایی با هویزه

معنی هویزه به انگلیسی

curb (اسم)
جلو گیری ، بازداشت ، زنجیر ، عنان ، جدول ، لبه پیاده رو ، هویزه ، حاشیه پیاده رو

هویزه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کوروش هو
واژه هویزه واژهایی ایرانی و ریشه دار سالهای پیشین و کمی فراموش شده است.
ساخته شده و آهنجیده از دو فردار1 هو.... در چم خوب درست فرهودین 2ایزه (انچه در پاکیزه و تمیز .......)میبینیم ایزه در اینجا در چم سامان دادن ...چیدمان درست کردن است
پس رویهمرفته میشود هو ایزه که امروز هویزه خوانده میشود در چم کلی خوب سامان داده شده است.
با درود کوروش هو شیراز
بابک
هویزه عربی شده واژه پارسی پهلوی "هویزَگ" است که از دو بخش "هو: خوب"، و" ویزَگ: طرح، زرق و برق، قالب" ساخته شده است و رویهمرفته به چیم (معنی) خوش طرح می باشد.
سلمان
هويزه اسمي است كه فرهنگستان ایران زمان رضا شاه برای حویزه گذاشته وهیچ معنای خاصی ندا رد ولی حویزه از معنی حوزه گرفته شدو چون زمانی شهر حویزه مرکز علمی منطقه بوده اگه چیزی را بلد نباشید لطفا نظر ندهید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سینما هویزه مشهد، خراسان رضوی   • سینما پیروزی مشهد   • قیمت بلیط سینما هویزه مشهد   • سینما قدس مشهد   • سینما آفریقا مشهد   • شهرستان هویزه   • سینما سیمرغ مشهد   • سینماهای مشهد   • معنی هویزه   • مفهوم هویزه   • تعریف هویزه   • معرفی هویزه   • هویزه چیست   • هویزه یعنی چی   • هویزه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هویزه
کلمه : هویزه
اشتباه تایپی : i,dci
آوا : hoveyze
نقش : اسم خاص مکان
عکس هویزه : در گوگل

آیا معنی هویزه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )