انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 947 100 1

هیجان

/hayajAn/

مترادف هیجان: اضطراب، تلاطم، شور، غضب، غلیان

متضاد هیجان: آرامش

برابر پارسی: شور، جوش و خروش

معنی هیجان در لغت نامه دهخدا

هیجان. [ هََ ی َ ] (ع مص ) هیج. هیاج. برانگیخته شدن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ) (المصادر زوزنی ) (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). انگیخته شدن. (تاج المصادر بیهقی ). || برانگیختن. (اقرب الموارد). رجوع به هیج و هیاج شود. || (اِمص ) جوش. جوشش. شور. (یادداشت مرحوم دهخدا).
- هیجان انگیز؛ شورانگیز.
- هیجان دم :
یک نیمه رخش زرد و دگر نیمه رخش سرخ
این را هیجان دم و آن را یرقان است.
؟
|| خشم و غضب.(فرهنگ فارسی معین ).

معنی هیجان به فارسی

هیجان
برانگیخته شدن، مضطرب شدن، بجوش وخروش آمدن
( مصدر) ۱- آشفته شدن . ۲- برانکیخته گشتن اضطراب . ۳- ( اسم ) خشم غضب .
[emotion] [روان شناسی] حالت برانگیختگی ای که با تغییرات بدنی و احساسی همراه است و ممکن است به بروز حرکت یا عملی منجر شود که نمایانگر نوع و شدت هیجان عارض شده بر فرد است
[excitement] [روان شناسی] حالت هیجانی همراه با اشتیاق و تمایل و انتظار و برانگیختگی عمومی
[psychomotor excitemen] [روان شناسی] ← سراسیمگی روانی ـ حرکتی
[anniversary excitement] [روان شناسی] نشاط زدگی یا آشوب های روانی که معمولاً در سال گرد اتفاق های مهم در زندگی فرد رخ می دهد
[manic excitement] [روان شناسی] حالتی از نشاط زدگی همراه با بیش فعالی که در دوره های شیدایی دیده می شود
[excited] [روان شناسی] ویژگی فرد دچار هیجان زدگی
[expressionist] [سینما و تلویزیون، هنرهای تجسمی] 1. هنرمندی که در خلق آثار خود از شیوۀ هیجان نمایی بهره گیرد 2. فیلمی که در تولید آن از شیوۀ هیجان نمایی استفاده شده است
[expressionism] [هنرهای تجسمی] شیوه ای نوین از بیان تجسمی که هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ های تند و اشکال معوج و خطوط زمخت بهره گیرد
[abstract expressionism] [هنرهای تجسمی] شیوۀ هنری نوینی که از دهۀ 1940 در نیویورک، متأثر از دو شیوۀ هیجان نمایی و سورئالیسم (surrealism) پا گرفت؛ در این طرز بیان تلاش می شود تا شکل و فضا از قید بازنمایی عینی و سنتی رها شود
دهی از دهستان قراتوره بخش دیواندره شهرستان سنندج .
[abreaction] [روان شناسی] فرایند تخلیۀ تنش هیجانی یا اضطرابی که از راه بازپیدایی تجربه تنش زا در گفتار یا کردار یا هر دو پدید می آید متـ . برون ریزش

معنی هیجان در فرهنگ معین

هیجان
(هَ یَ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - آشفته شدن . ۲ - برانگیخته شدن ، اضطراب . ۳ - (اِ.) خشم ، غضب .

معنی هیجان در فرهنگ فارسی عمید

هیجان
۱. برانگیخته شدن، مضطرب گشتن، به جوش وخروش آمدن.
۲. اضطراب، جوش وخروش.

هیجان در دانشنامه ویکی پدیا

هیجان
هیجانها در روان شناسی معمولاً به احساسها واکنش های عاطفی اشاره دارند، هر هیجان از سه مؤلفهٔ اساسی برخورد است:
مؤلفهٔ شناختی، افکار، باورها و انتظارهایی که نوع و شدت پاسخ هیجانی را تعیین می کنند. آنچه برای یک فرد فوق العاده لذت بخش است، ممکن است برای دیگری کسل کننده یا آزارنده باشد.
مؤلفهٔ فیزیولوژیکی که شامل تغییرات جسمی در بدن است. برای مثال، هنگامی که بدن از نظر هیجانی به واسطهٔ ترس یا خشم برانگیخته می شود، ضربان قلب زیاد می شود، مردمک ها گشاد می شوند و میزان تنفس افزایش می یابد. اکثر هیجان ها شامل یک انگیختگی کلی و غیر اختصاصی دستگاه عصب هستند.
مؤلفهٔ رفتاری، به حالت های مختلف ابراز هیجان ها اشاره می کند. جلوه های چهره ای، حالت های اندام و حرکت های بیانگر، و آهنگ صدا همراه با خشم، لذت، شادی، غم، ترس و هیجان های دیگر تغییر می کنند.
جلوهٔ چهرهای مهم ترین شکل ارتباط هیجانی هستند. بررسی هایی که صورت گرفته اند، نشان می دهند که برخی از جلوه های خاصِ چهره ای، ذاتی هستند؛ و بنابراین، در همه جای دنیا آن ها را می شناسند.
هیجان ها متشکل از الگوهای پاسخ های فیزیولوژیکی و رفتارهای مخصوص به نوع هستند؛ و در واقع غالباً از نظر مردم هیجان همان احساسی است که به فرد دست می دهد؛ ولی هیجان یک رفتار است نه یک تجربهٔ خصوصی و پدیده ای است که در بقای نوع و تولید مثل نقش دارد.
هیجان یک روستا در ایران است که در استان کردستان واقع شده است. هیجان ۱۷۲ نفر جمعیت دارد.
هیجان (به انگلیسی: Thrilling) فیلمی ایتالیایی در سبک کمدی محصول سال ۱۹۶۵ است که در سه بخش و توسط سه کارگردان مختلف ساخته شده است.
هیجان کاذب ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
در امور مربوط به رسانه ها، زمانی که حجم پوشش یک خبر و جوانب آن از سوی رسانه ها در مقایسه با اهمیت خبر بیش از اندازه باشد، به این حالت، ایجاد هیجان کاذب یا شلوغ کاری رسانه ای گفته می شود.
هیجان کاذب (Hype) نام یک آلبوم موسیقی از سال ۱۹۸۱ اثر رابرت کَلورت است.
هیجان کاذب نام یک مجموعه تلویزیونی کمدی آمریکایی است.
در روان کاوی، فرایند تخلیهٔ تنش هیجانی یا اضطرابی که از راه بازپیدایی تجربه تنش زا در گفتار یا کردار یا هر دو پدید می آید را برون ریزش هیجان یا به اختصار برون ریزش می گویند.
تخلیه انرژی روانی، از طریق به یادآوردن وقایع دردناک، به نظر روان کاوان، فواید مهم درمانی دارد. در نظریه روانکاوی، این فرایند به مثابهٔ از پوشش درآوردن و تسکین دادن تعارض های آسیب زای اولیه است.
افرادی که در پی روان درمانی برمی آیند معمولاً از نظر هیجانی در حال تحریک هستند و تمام انواع روان درمانی، مجالی برای تخلیه هیجانات به وجود می آورند. برخی از هیجانات به کندی و برخی دیگر به سرعت تخلیه می شوند که برون ریزش همان تخلیه سریع این هیجانات است.
تازه آباد هیجان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دیواندره در استان کردستان ایران است.
تپه گوره وان هیجان در شهرستان دیواندره، بخش مرکزی، روستای هیجان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۰۱۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فلسفه شناختی هیجان سؤال های بنیادین برای نظریه پردازان مشتاق هیجان: تمایز بین هیجان از غیر هیجان چیست؟کیت اوتلی(1992) در کتاب راهنمای بهترین طرحواره می گوید؛شاید اساسی ترین دیدگاه درباره هیجانات در فرهنگ اروپایی امریکایی این است که بزرگسالان تجاربی از احساسات ذهنی گزارش می کنند که آنها را هیجان می نامند.می توان به این جمله این را هم اضافه کرد که آنها تجارب دیگری را دارند که ان را هیجان می نامند.در این سؤال درک درست از روانشناسی عامیانه مهم است.
دو موضوع کلیدی که از گذشته پدیدار شده در اینجا مطرح است.اولی تداعی گرایی است که براساس شبکه معنایی است و دیگری ساختارگرایی است که به نظریه ارزیابی معروف است. بحث بین او دو نظریه قدیمی در علوم شناختی امروزه به دلیل توسعه ارتباط گرایی و مدل های پردازش گسترده موازی(DPD) تشدید شده است. اگرچه (DPD) بر بسیاری از مشکلات نظریه تداعی گرایی غلبه کرده- برای مثال درباره اینکه چگونه یک شبکه چیز های جدیدی را یاد می گیرد- اما همچنان مزایای ادغام نظریه هیجان با ساختارگرایی یا مدل های ارزیابی روشن نیست.
برجسته شدن نقش شناخت در هیجان از بحث های بین زایونگ و لازاروس بیرون آمد. بحث آنها حول محور تقدم شناخت و یا عاطفه در تولید هیجانات استوار بود.به طور خلاصه زایونگ (1980)بر این باور بود که پردازش اولیه محرک در زمان کسری از ثانیه تون عاطفی دارد و در نتیجه نمایان می شود که محرک به چه صورت دریافت شده:مثبت یا منفی و.... به دنبال آن پردازش شناختی صورت می گیرد..اگر چه نقادان نظریه ابتدایی زاجونز مانند لازاروس (1982) بیان کردند که زاجونز پردازش هشیار را با پردازش شناختی اشتباه گرفته و این چنین فرض کرده که هر پردازش اتوماتیکی پردازش عاطفی است..
متعاقب این انتقاد زاجونز نگاه محدود تری را ارائه داد.برای مثال زاجونز و مورفی پذیرفتند که اصطلاح شناختی می تواند به پردازش خارج از دایره آگاهی اطلاق شود اما همچنان بر اینکه اولین پردازش ،پردازش عاطفی است پافشاری کردند. آنها با نظریه پردازانی همچون لازاروس بر سر این موضوع که پردازش شناختی می تواند بر نوع و دوره هیجان تجربه شده اثر گذار باشد موافق بودند.اما معتقد بودند که این تعامل بین شناخت و هیجان بعدا اتفاق می افتد. انها می گفتند که بین موقعیت نورواناتونمیک سیستم بینایی و سیستم لیمبیک تفاوت وجود دارد.که آنها به عنوان حمایت از نظریه تقدم عاطفی بیان کردند.برای مدتها دو یا تعداد بیشتری مسیر بینایی شناخته شده بود
نظریه دو عاملی هیجان (به انگلیسی: Two-Factor Theory of Emotion) (یا نظریه شاختر) در روان شناسی نظریه ای است که بیان می کند احساسات بر اساس دوعامل بنا نهاده شده اند: انگیختگی فیزیولوژیک و برچسب شناختی. این نظریه توسط دو پژوهشگر با نام های استنلی شاختر و جروم ئی سینگر ارائه شده است. بر اساس این نظریه زمانی که احساسی احساس می شود، انگیختگی فیزیولوژیکی ای رخ می دهد و فرد با استفاده از محیط فوراً و به سرعت در جستجوی نشانه هایی عاطفی برای برچسب زدن به آن انگیختگی فیزیولوژیک می گردد. و این گاهی اوقات می تواند باعث برداشت های غلط از احساسات بر اساس نمودهای فیزیولوژیکی بدن شخص شود. به این شکل، هنگامی که مغز نمی داند که چرا احساسی را ادراک کرده، محرک های خارجی ای که می یابد را عامل بروز آن احساس دانسته و به آن ها برچسب می زند. شاختر و سینگر در این نظریه بیان کردند، که کیفیت هیجان ها فقط بر اساس ارزیابی از موقعیت ها و محیط صورت می گیرد و از ترکیبی از دو عامل فوق است: یکی یک عامل تببین ناپذیر در بدو امر، و دومی تبیین و ارزیابی شناختی از آن انگیختگی.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هیجان در جدول کلمات

هیجان آور
مهیج
هیجان انگیز
مهیج
هیجان | بلوا
الهی
به هیجان آورنده
محرک

معنی هیجان به انگلیسی

fit (اسم)
حمله ، هیجان ، بیهوشی ، بند ، تشنج ، غش ، قسمتی از شعر یا سرود
fret (اسم)
ساییدگی ، تحریک ، هیجان ، اذیت ، جیغ ، تهییج ، اخم ، ترشرویی ، بی حوصلگی
boil (اسم)
دمل ، تحریک ، هیجان ، کورک ، جوش ، التهاب
excitation (اسم)
تحریک ، هیجان ، براشفتگی ، برافروختگی ، غلیان ، برانگیختن ، القاء ، انفعال
agitation (اسم)
تحریک ، پریشانی ، تلاطم ، هیجان ، سراسیگی ، اشفتگی
excitement (اسم)
تحریک ، هیجان ، غلیان ، شور ، تهییج
thrill (اسم)
هیجان ، لرز ، لرزه
frenzy (اسم)
اشفتن ، هیجان ، دیوانگی ، شور ، شوریدگی ، دیوانگی انی
dither (اسم)
هیجان
titillation (اسم)
هیجان ، لذت ، کیف ، غلغلک ، غلغلک اوری
fission (اسم)
هیجان ، انشقاق ، شکستن هسته اتمی
ignition (اسم)
هیجان ، احتراق ، اشتعال ، سیستم جرقه ، اتش گیری
tornado (اسم)
هیجان ، گردباد ، توفان ، سیاه باد
fever (اسم)
هیجان ، تب ، مطبقه
tempest (اسم)
تندی ، هیجان ، جوش وخروش ، تندباد ، توفان
lather (اسم)
هیجان ، کف صابون ، کف یا عرق اسب
hysterics (اسم)
هیجان ، حمله و تشنج ، حمله گریه ، حمله احساساتی ، حمله خنده غیر قابل کنترل
unco (اسم)
هیجان ، شخص غریبه
snit (اسم)
تحریک ، هیجان ، عصبانیت
stour (اسم)
بزرگ ، هیجان ، خشن ، کشمکش
facetious (صفت)
هیجان ، شوخ ، لوس ، اهل شوخی بیجا

معنی کلمه هیجان به عربی

هیجان
اعصار دوار , ايقاد , حمي , رغوة , عاصفة , غليان , هيجان
هوس
فوران
هستيريا
غضب
هزة الجماع

هیجان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی هیجان

به تو چه ١٧:٣٤ - ١٣٩٧/٠٢/١٥
excitement
|

ابوالفضل عسکری ١٦:١١ - ١٣٩٧/١٢/١٩
شور


به تو چه
|

زهرا ١٣:٥٦ - ١٣٩٧/١٢/٢١
معنیش:مهیج
|

اشکان ٢٠:٣٧ - ١٣٩٨/٠١/٢١
خروشان
|

اشکان ٢٠:٤٥ - ١٣٩٨/٠١/٢١
شاید ازن واژه ریشه ایرانی دارد چون هیج به معنی سرخ است
|

پیشنهاد شما درباره معنی هیجاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مجید > آچمز
رضاخانی > substituted
منصورامامی.کردستان.سقز > تیام
تارا > یامین
نوال > آچمز
امیرحسین خفن زاده > dance on piano keyboard
AFSANE > گنگ
نازنین > god bless you

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع هیجان   • هیجان pdf   • هیجان عشق   • هیجان چیست   • هیجان در روانشناسی   • نظریه های هیجان   • تعریف هیجان   • هیجان های اصلی   • معنی هیجان   • مفهوم هیجان   • معرفی هیجان   • هیجان یعنی چی   • هیجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هیجان
کلمه : هیجان
اشتباه تایپی : id[hk
آوا : hayajAn
نقش : اسم
عکس هیجان : در گوگل


آیا معنی هیجان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )