برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1280 100 1

هیدرولیک

/hidrolik/

معنی هیدرولیک به فارسی

هیدرولیک
آبی، حرکت آب درلوله هاوتلمبه ها، سدبندی، زه کشی

معنی هیدرولیک در فرهنگ معین

هیدرولیک
(رُ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - دانشی که در مورد مایعات در حال حرکت بحث می کند. ۲ - دستگاه هایی که از نیروی هیدرولیک برای تسهیل کارهای مکانیکی استفاده می شود.

معنی هیدرولیک در فرهنگ فارسی عمید

هیدرولیک
دستگاهی که با فشار روغن کار می کند: فرمان هیدرولیک.

هیدرولیک در دانشنامه ویکی پدیا

هیدرولیک
هیدرولیک (به فرانسوی: Hydraulique، هیدرولیک)(به انگلیسی: Hydraulics، هایدرولِکس) یک مبحثی است که به روش های کاربردی استفاده از سیالات تحت فشار می پردازد.
سامانه های هیدرولیک که یکی از ۲ زیرمجموعه کلی سامانه های انرژی سیالات هستند (نوع دیگر پنوماتیک است)، برای انتقال انرژی استفاده می شوند. مزیت هیدرولیک نسبت به روش های انتقال انرژی مکانیکی و الکتریکی، قابلیت افزایش نیرو در حین انتقال و تغییر سریع جهت حرکت است؛ از آنجا که در هیدرولیک انتقال انرژی با کمک یک سیال هیدرولیک انجام می شود و سیالات به طور کلی قابلیت شکل پذیری دارند و می توان آن ها را از مسیرهای دلخواه عبور داد.
عکس هیدرولیک
هیدرولیک کانال روباز یکی از زیر شاخه های هیدرولیک سطح آزاد است که جریان مایع در کانال های روباز را مطالعه می کند.
کتاب مقدمه ای بر هیدرولیک جریان در آبراهه های روباز تألیف هوبرت چانسون ترجمه مهندس حسام رستمی جلیلیان و دکتر محمّد حیدرنژاد
آکومولاتور (به انگلیسی: Accumulator) یا مخزن جمع کننده یا انباره در هیدرولیک وسیله ای است که با ذخیره سیالِ تحتِ فشار، انرژی را در یک سامانه هیدرولیکی ذخیره می کند.
صدری افشار، غلامحسین؛ حکمی، نسترن؛ حکمی، نسرین (۱۳۸۲). واژه نامهٔ فنی. تهران: انتشارات نیلوفر. شابک ۹۶۴-۴۴۸-۰۶۵-۱.
رایج ترین کاربرد یک آکومولاتور در یک سامانه هیدرولیک، پشتیبانی از شدت جریان خروجی یک پمپ (دبی) و ادامه این جریان برای مدت کوتاهی پس از قطع جریان پمپ می باشد. در بیشتر موارد برای تحت فشار قرار دادن سیال هیدرولیکی در آکومولاتور از یک گاز تحت فشار استفاده می شود.
در حقیقت آکومولاتورها در شرایطی که سامانه پرفشار باشد شارژ می شوند و وقتی که فشار سامانه کم باشد، قشار ذخیره شده خود را در مدار تخلیه می کنند.
آکومولاتورها نمی توانند جریانی پیوسته و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هیدرولیک در دانشنامه آزاد پارسی

هیدْرولیک (hydraulics)
حوزه ای از مطالعات علمی دربارۀ به کارگیری خواص آب و سایر مایعات، به ویژه چگونگی جریان یافتن آن ها و انتقال فشار با آن ها، و نیز کاربرد این خواص در مهندسی. در این علم اصول هیدروستاتیک و هیدرودینامیککاربرد دارد. قدیم ترین نوع ماشین هیدرولیکی، پرس هیدرولیکی، اختراعِ جوزف برامادر انگلستان است (۱۷۹۵). امروز، از این اصل هیدرولیکی که مایع تحت فشار نیرو را افزایش می دهد، در ساخت سیستم ترمز خودرو، پرس آهنگری، و سیستم های هیدرولیکی هواپیماها و بیل های مکانیکی استفاده می کنند. پرس هیدرولیکی متشکلّ از دو پیستون مرتبط با مایع در سیلندرهایی است که قطر یکی از پیستون ها کم و قطر دیگری زیاد است. نیرویی که به پیستون باریک وارد می شود، فشار (نیرو بر واحد سطح) معینی بر مایع وارد می کند که به پیستون بزرگ تر منتقل می شود. از آن جا که سطح این پیستون بزرگ تر است، نیروی بیشتری بر آن وارد می شود و بنابراین، نیروی اولیه چندبرابر می شود. به هر حال، پیستون باریک باید مسافت زیادی را بپیماید تا پیستون قطور را کمی جابه جا کند.

ارتباط محتوایی با هیدرولیک

معنی هیدرولیک به انگلیسی

hydraulic (صفت)
هیدرولیک ، وابسته به نیروی محرکه اب ، وابسته به مبحی خواص اب درحرکت

معنی کلمه هیدرولیک به عربی

هیدرولیک
هيدروليکي

هیدرولیک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فریبرز باغشمالی
هيدروليک (Hydraulic) چيست؟ ’هیدرو‘ در زبان يوناني به معنی ’جریان حرکت مایعات‘ می باشد. این کلمه نشانگر حرکت تحت فشار مایع در محیطی محدود و انحصاری است.
بهرام س
آبلوله

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هیدرولیک چیست   • تحقیق در مورد هیدرولیک   • هیدرولیک pdf   • هیدرولیک و پنوماتیک   • جزوه هیدرولیک   • معنی هیدرولیک   • کتاب هیدرولیک   • هیدرولیک صنعتی   • مفهوم هیدرولیک   • تعریف هیدرولیک   • معرفی هیدرولیک   • هیدرولیک یعنی چی   • هیدرولیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هیدرولیک
کلمه : هیدرولیک
اشتباه تایپی : idnv,gd;
آوا : hidrolik
نقش : اسم
عکس هیدرولیک : در گوگل

آیا معنی هیدرولیک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )