u است. هیدروژن سبک ترین"> u است. هیدروژن سبک ترین" /> u است. هیدروژن سبک ترین">
انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1089 100 1

هیدروژن

/hidroZen/

معنی هیدروژن به فارسی

هیدروژن
( اسم ) عنصری است گازی شکل که بحالت آزاد در طبیعت بسیار کمیاب است ولی بحالت ترکیب بسیار فراوان است مثلا ۱/۹ وزن آب ئیدروژن است دریافت های گیاهی و جانوری و نفت ها و گازهای متصاعد از دهانه های آتشفشانی این عنصر بمقدار زیاد وجود دارد ئیدروژنن چون در برابر هوای آزاد خیلی زود آتش میگیرد کیمیاگران آنرا هوای سوزا مینامیدند و از اثر جوهر گوگرد بر آهن آنرا بدست می آوردند وزن اتمی این عنصر یک است . برای بدست آوردن هیدرژن معمولا در آزمایشگاه اسید سولفوریک رقیق یا اسید کلریدریک را بر براد. آهن یا براد. روی اثر میدهند . فلزات قلیایی ( از قبیل سدیم و پتاسیم ) نی آب را بشدت تجزیه کرده و ئیدروژن میدهند. درصنعت هیدروژن را از تجزی. الکتریکی آب یدست می آورند و معمولا آب را بوسیل. سودمحرق هادی الکتریسیته میکنند و دراثر جریان مستقیم آب را تجزیه میکنند. ئیدروژن از سبک ترین گازها است و تقریبا ۱۵ مرتبه از هوا سبکتراست بهمین علت دانشمندان معتقدند که در اطراف خورشید و سایر کرات سنگین تر از زمین ئیدروژن بمقدار زیاد وجود دارد. ئیدروژن بی رنگ و بی بو وبی طعم است و در آب بمقدار کم حل میشود وبه سختی تبدیل به مایع میشود و قابلیت نفوذ آن ازهم. گازها بیشتر است . مهمترین خاصیت شیمیایی ئیدروژن میل ترکیبی آن بااکسیژن است ونتیج. ترکیب این دو آب است دیگر از خواص ئیدرو آن خاصیت احیا کنندگی آن است مثلا چنانچه گازئیدروژن را از روی اکسید سیاه مس که گرم شده باشد عبور دهند ئیدروژن با اکسیژن ترکیب شده و مس آزاد میشود . یا هیدرژن سنگین . گازی است که باعلامت شیمیائی دی آنرا نمایش میدهند و بنام دوتریوم نیز خوانده میشود این گاز نسبت به ۲ در صد ئیدروژن معمولی دارد و از سوختن آن آب سنگین بدست می آید.
[hydrogenation] [مهندسی شیمی] افزودن هیدروژن به مولکول های اشباع نشده برای تبدیل آنها به مولکول های دیگر
[hydrogen burning] [نجوم ] مجموعه ای از واکنش های گداخت هسته ای که در طی آن هیدروژن به هلیم تبدیل می شود
[nascent hydrogen] [شیمی] شکلی واکنش پذیر از هیدروژن که در مخلوط واکنش به صورت درجا تولید می شود
[standard hydrogen electrode, standard reference half-cell] [شیمی] الکترود پلاتین در یک مولار اسید در مجاور گاز هیدروژن در فشار یک بار
[hydrogen electrode, hydrogen half cell] [خوردگی] نوعی نیم پیل که در آن نمونۀ صفحۀ پلاتینی در محلول یک مولار یون های هیدروژن غوطه ور است و گاز هیدروژن با فشار یک اتمسفر بر آن دمیده می شود
[نجوم ] ← خط بیست ویک سانتی متر
[hydrodesulfurization] [شیمی] زدودن گوگرد از مواد نفتی به کمک هیدروژن

معنی هیدروژن در فرهنگ معین

هیدروژن
(ژِ) [ فر. ] (اِ.) گازی است بی رنگ و بو و بی طعم که از ترکیب آن با اکسیژن آب ایجاد می شود.

معنی هیدروژن در فرهنگ فارسی عمید

هیدروژن
گازی ساده، بی بو، بی طعم، بی رنگ، و قابل اشتعال که در هوا با شعلۀ کم رنگ می سوزد و از ترکیب آن با اکسیژن آب حاصل می شود.

هیدروژن در دانشنامه ویکی پدیا

هیدروژن
نبو
هیدروژن یا آبزا (به انگلیسی: Hydrogen)، با نماد شیمیایی H نام یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی با عدد اتمی ۱ است. وزن اتمی این عنصر ۱٫۰۰۷۹۴ جرم اتمی">u است. هیدروژن سبک ترین عنصر در جهان است و بیش از دیگر عنصرها می توان آن را به صورت آزاد در طبیعت پیدا کرد. می توان گفت نزدیک به ۷۵٪ از جرم جهان از هیدروژن ساخته شده است. برخی جرم های آسمانی مانند کوتولهٔ سفید یا ستاره های نوترونی از حالت پلاسمای هیدروژن ساخته شده اند؛ ولی در طبیعت روی زمین به سختی می توان تک اتم هیدروژن را پیدا کرد.
ایزوتوپی از هیدروژن که بیشتر دیده می شود، پروتیوم نام دارد (بیشتر از نماد آن ۱H یاد می شود تا نام آن) این ایزوتوپ، یک پروتون دارد و نوترون ندارد و در ترکیب های یونی می تواند بار منفی (آنیون هیدرید با نماد -H) به خود بگیرد. همچنین بار مثبت آن نیز به صورت +H یافت می شود که در این صورت تنها از یک پروتون ساده ساخته شده است. البته در حقیقت بدست آوردن کاتیون هیدروژن در ترکیب های پیچیده تری ممکن می شود.
عنصر هیدروژن با بیشتر عنصرها می تواند ترکیب شود و می توان آن را در آب، تمامی ترکیب های آلی و موجودات زنده پیدا کرد. این عنصر در واکنش های اسید و قلیایی در بسیاری واکنش ها با داد و ستد پروتون میان مادهٔ حل شدنی و حلال نقش مهمی از خود نشان می دهد. هیدروژن به عنوان ساده ترین عنصر شناخته شده در دانش نظری بسیار کمک کار بوده است، برای نمونه از آن در حل معادلهٔ شرودینگر یا در مطالعهٔ انرژی و پیوند و در نهایت پیشرفت دانش مکانیک کوانتوم نقش کلیدی داشته است.
عکس هیدروژن
هیدروژن ایزوسیانید (به انگلیسی: Hydrogen isocyanide) با فرمول شیمیایی HNC یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۴۳۲۶۵۴ است. که جرم مولی آن ۲۷٫۰۳ g/mol می باشد.#
hydrogen isocyanidemethanidylidyneazanium
isocyanic acidhydroisocyanic acidnitriliomethanide
#
هیدروژن برمید (به انگلیسی: Hydrogen bromide) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۶۰ است. شکل ظاهر این ترکیب، گاز بی رنگ است.Br
Hydrogen bromide
Br
InChI=1S/BrH/h1H YKey: CPELXLSAUQHCOX-UHFFFAOYSA-N Y
هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه (H۲O۲) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می شود.آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می شوند بکار میرود. هیدروژن پراکسید ساده ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص H۲O۲ یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می باشد و با زحمت زیاد می توان آن را تهیه نمود. آب اکسیژنه ای که در داروخانه ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی رنگ و بی بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسیدکننده ای قوی است.OO
dihydrogen dioxide
Dioxidane
OO
هیدروژن پولونید (به انگلیسی: Hydrogen polonide) با فرمول شیمیایی H۲Po یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۳۹۴۱ است. که جرم مولی آن ۲۱۰٫۹۹۸ g/mol می باشد.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Hydrogen polonide
هیدروژن تلورید (به انگلیسی: Hydrogen telluride) با فرمول شیمیایی H2Te یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 21765 است. که جرم مولی آن 129.6158 g mol−1 می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، گاز بی رنگ است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
hydrogen telluride
hydrotelluric acidtellanetellurium hydride
هیدروژن جامد، همان حالت جامد عنصر هیدروژن است که با کاهش دمای هیدروژن تا زیر نقطهٔ ذوبش برابر با ۱۴٫۰۱ کلوین یا ۲۵۹٫۱۴- درجهٔ سانتیگراد بدست آمده است. نخستین بار جیمز دیوئر در سال ۱۸۹۹ توانست هیدروژن را جامد کند. او نتیجهٔ کارش را در مقاله ای با عنوان «دربارهٔ انجماد هیدروژن» (Sur la solidification de l'hydrogène) در سالنامهٔ شیمی و فیزیک، سری ۷، اکتبر ۱۸۹۹ منتشر کرد. چگالی هیدروژن جامد ۰٫۰۸۶ گرم بر سانتیمتر مکعب است. این ماده سبکترین جامد شناخته شده است.
هیدروژن فشرده
هیدروژن مایع
هیدروژن دوغاب
هیدروژن فلزی
هیدروژن دوترید (به انگلیسی: Hydrogen deuteride) با فرمول شیمیایی H یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۶۷۵۸۳ است. که جرم مولی آن 3.02204 g mol-۱ می باشد.
Hydrogen deuteride
InChI=1S/H2/h1H/i1+1 YKey: UFHFLCQGNIYNRP-OUBTZVSYSA-N Y
InChI=1/H2/h1H/i1+1Key: UFHFLCQGNIYNRP-OUBTZVSYED
هیدروژن دوغاب، آمیخته ای از هیدروژن مایع و جامد در نقطهٔ سه گانه است که دمایی پایین تر و چگالیی بالاتر از هیدروژن مایع است. برای ساخت هیدروژن دوغاب، دمای هیدروژن مایع را پایین می آورند و به نقطهٔ ذوب (۱۴٫۰۱ کلوین یا ۲۵۹٫۱۴ سانتیگراد) نزدیک می کنند آنگاه چگالی هیدروژن ۱۶ تا ۲۰ درصد نسبت به هیدروژن مایع افزایش می یابد. پیشنهاد شده است که این ماده به جای هیدروژن مایع به عنوان سوخت راکت بکار رود تا به این ترتیب وزن خشک (وزن خالص) وسیلهٔ جابجایی کاهش یابد و نگهداری سوخت آسان تر شود.
چگالی سوخت: ۰٫۰۸۵ g/cm۳
نقطهٔ ذوب: –۲۵۹ °C
نقطهٔ جوش: –۲۵۹ °C
برای تولید هیدروژن دوغاب از یک فرایند سردسازی پیوسته بهره برده می شود که در آن هیدروژن مایع در نقطهٔ سه گانه در خلا قرار می گیرد سپس از یک یخ شکن که از هیدروژن جامد ساخته شده است برای از هم گسیختن رویهٔ هیدروژن یخ زده (هیدروژنی که در مرز نقطهٔ ذوب قرار دارد) استفاده می شود.
هیدروژن زدایی(به انگلیسی: Dehydrogenation) فرایندیست که طی آن هیدروژن از ساختار ترکیب جدا می شود.این فرایند به شدن گرماگیر بوده و می باید در دماهای بالا انجام شود.هیدروژن زدایی در صنایع مختلف از جمله پلاستیک،مواد روان کننده و مواد منفجره کاربرد دارد.
هیدروژن سولفیت(به انگلیسی: hydrogen sulfite) یک آنیون چند اتمی شامل گوگرد، اکسیژن و هیدروژن با فرمول شیمیایی HSO3− است. ترکیبات یونی حاوی این آنیون را هیدروژن سولفید ها می نامند. لازم به ذکر است که هیدروژن سولفیت نام پیشنهاد شده توسط آیوپاک اما نام بی سولفیت نیز برای این آنیون مصطلح است و ترکیبات آن را نیز بی سلفیت ها می نامند مانند سدیم بی سولفیت با فرمول شیمیایی NaHSO3.
Wikipedia contributors, "Bisulfite," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bisulfite&oldid=619544698 (accessed October 2, 2014).
{{{image_caption}}}
پادهیدروژن
اوربیتال
سری بالمر
اتم هلیوم
شیمی کوانتومی
حالت کوانتومی
کاتیون تری هیدروژن
اتم هیدروژن، یک تک اتم عنصر شیمیایی هیدروژن است. اتمی که از نظر الکتریکی خنثی است و دارای یک بار مثبت یا پروتون و یک بار منفی یا الکترون است که با کمک نیروی کولن به هسته پیوند خورده است. هیدروژن اتمی سازندهٔ جرم ۷۵٪ عنصرهای جهان است. (بیشتر جرم جهان به صورت عنصرهای شیمیایی نیست-به صورت مادهٔ باریونی است-که از مادهٔ تاریک و انرژی تاریک ساخته شده است)
در زندگی روزانه در زمین اتم هیدروژن یا هیدروژن تک اتمی به سختی پیدا می شود ولی برخلاف آن هیدروژن دوست دارد با دیگر عنصرها یا با خودش آمیخته شود و گاز هیدروژن (مولکول دواتمی) را بسازد.
پیوند H - H یکی از قوی ترین پیوندهای شیمیایی است و آنتالپی گسستگی آن در ۲۹۸ کلوین، ۴۳۵٫۸۸ kJ/mol می باشد. از آنجایی که پیوند H - H بسیار قوی است، جداسازی هیدروژن بسیار دشوار است مگر در دماهای بالا. برای نمونه در دمای ۳۰۰۰ کلوین درجهٔ جداسازی هیدروژن تنها ۷٫۸۵٪ است.
اقتصاد هیدروژن مجموعه روشهایی مبتنی بر جایگزینی انرژی حاصل از هیدروژن به جای سوخت های فسیلی به عنوان یک حامل انرژی می باشد. با بدست آوردن هیدروژن از طریق الکترولیز آب، وذخیره سازی آن، از انرژی حاصل از ترکیب هیدوژن با اکسیژن می توان در موتورهای وسایل نقلیه استفاده کرد خروجی آن نیز آب می باشد که یک ماده پاک محسوب می شود.
نیروگاه پایلوت هیدروژن خورشیدی طالقان
انرژی هیدروژن
جرج بوش در زمان ریاست جمهوری خود مقدار ۱٫۲ میلیارد دلار برای طرح های ابتکاری به منظور استفاده از انرژی هیدروژن برای جایگزینی به جای سوخت های فسیلی اختصاص داد. در ایرلند از اتوبوس هایی با مصرف سوخت هیدروژنی استفاده می شود. با این وجود استفاده از هیدروژن مشکلات عملی را نیز دارد که از مهم ترین آن ها می توان به در دسترس نبودن مولکول هیدروژن به صورت یکه در زمین اشاره کرد یا حجم بالای هیدروژن برای استفاده در سلول سوختی است زیرا این هیدروژن در حال حاضر فقط به صورت گاز ذخیره می شود وتولید کنندگان اتومبیل سوخت به شکل مایع را ترجیح می دهند.
الکترود استاندارد هیدروژن (به انگلیسی: SHE:Standard hydrogen electrode) مرجعی برای سنجش پتانسیل فعالیت مواد گوناگون نسبت به همدیگر است. این استاندارد ازین رو بکار می رود که پتانسیل مواد را نمی توان به صورت مستقیم و مطلق اندازه گرفت و بنابراین اندازن گیری باید نسبت به مرجعی باشد.
الکترود مرجع
خوردگی
الکترود استاندارد کالومل
الکترود خنثی
برای اندازه گیری پتانسیل استاندارد یک ماده بایستی بدین گونه رفتار کرد:
نیم پیل استاندارد هیدروژن متشکل از یک تیغه پلاتینی در محلول اسیدی که اکتیویته H+‎ در آن برابر 1 است و هیدروژن با فشار یک اتمسفر بدرونش دمیده می شود را ایجاد کرد. بطور قراردادی پتانسیل این نیم پیل برابر صفر است.
نیم پیل استاندارد ماده که از محلول آبی آن ماده دارای تنها یون M+‎ است و اکتیویته اش برابر 1 است، تشکیل شده است.
انرژی هیدروژن ترکیب تکنولوژیکی (فنی) انرژی های تجدید پذیر و هیدروژن به عنوان مکانیزم ذخیره یک منبع انرژی پاک و پایدار به حساب می آید. پیش بینی می شود سلول سوختی در قرن ۲۱ برای نقل و انتقال انرژی مورد استفاده قرار گیرد.
ذخیره سازی مقادیر کافی از هیدروژن نیاز به مخازن سوخت های عظیم دارد. ذخیره سازی هیدروژن به عنوان یک مایع برودتی مخازن نیاز به عایق حرارتی فوق العاده داشته و هزینه بسیار زیادی را به وجود خواهد آورد.
ایمنی مخازن ذخیره سازی هیدروژن به گاز یا مایع (که شدیدا انفجاری است) وضرورت بازرسی دوره ای و صدور گواهینامه از افراد متخصص را باید به هزینه های ذخیره سازی اضافه نمود.
هیدروژن به راحتی در دسترس ایستگاه های سوخت رسانی نیست، در دسترس بودن هیدروژن برای سوخت رسانی آسان نیاز به زیرساخت های بزرگ دارد.
تصور کنید که یک سوخت حرارتی آنقدر پاکیزه باشد که وقتی در اجاق خانه شما می سوزد نیازی به دودکش نداشته باشد. سوخت موتور یک وسیله نقلیه را در نظر بگیرید که آنقدر تمیز می سوزد که آب خارج شده از موتور آن قابل مصرف است. یک دستگاه ذخیره انرژی را در نظر بگیرید که آلودگی ایجاد نمی کند و گاز گلخانه ای، باران اسیدی و اثرات خورندگی شیمیایی ایجاد نکرده و هیچ دودی به صورت رد پا بر جای نمی گذارد، هیچگونه پسماند رادیواکتیوی ندارد و در عمل از هیچ منبع سوخت طبیعی استفاده نمی کند.
امروزه، هیدروژن عمدتاً در تولید آمونیاک، پالایش نفت و ساخت متانول مورد استفاده قرار می گیرد. از هیدروژن در برنامه فضایی ناسا، به عنوان سوخت در سفینه های فضایی و در پیل های سوختی که گرما، برق و آب آشامیدنی برای فضانورد تولید می کنند نیز استفاده می شود. پیل های سوختی ابزارهایی هستند که هیدروژن را مستقیماً به برق تبدیل می کنند. در آینده، می توان از هیدروژن به عنوان سوخت خودروها و هواپیماها استفاده نموده و نیز با به کارگیری از این عنصر، برق مصرفی خانه ها و ادارات را تأمین کرد.
هیدروژن را می توان با حرارت دادن مولکول های هیدرو کربن، در فرآیندی تحت عنوان «تبدیل» هیدروژن به دست آورد. در این فرایند هیدروژن از گاز طبیعی گرفته می شود. با استفاده از جریان الکتریکی نیز می توان آب را در فرآیندی به نام الکترولیز به اجزای سازنده خود یعنی اکسیژن و هیدروژن جداسازی نمود. برخی از جلبک ها و باکتری ها، از نور خورشید به عنوان منبع انرژی استفاده کرده و تحت شرایط خاصی هیدروژن آزاد می کنند.
اکسی هیدروژن(به انگلیسی: Oxyhydrogen) مخلوطی از گاز اکسیژن (O۲) و هیدروژن (H۲) است که جهت تولید دیرگدازها، جوشکاری یا برای تولید نور در چراغ ها به کار می رود.نسبت متداول هیدروژن به اکسیژن ۲ به ۱ است، ولی برای ایجاد شعله های متمرکز در برش و جوشکاری از نسبت ۵ به ۱ یا ۶ به ۱ از هیدروژن و اکسیژن استفاده می شود.
مفهوم گاز قهوه ای یا brown's gas مربوط به اکسی اسیدی است که با نسبت مولی 2:1 گاز های هیدروژن و اکسیژن به دست آمده است.
هیدروژن به طور طبیعی دارای دو ایزوتوپ پایدار پروتیوم(۱H)، دوتریوم(۲H) است و تریتیوم در ازمایشگاه ساخته شده است(۳H) است.ایزوتوپ های بسیار ناپایدار (۴H تا ۷H) نیز از هیدروژن شناسایی شده اند که همگی سنتزی بوده و در طبیعت یافت نمی شود ایزوتوپ ا قابل مشاهده نیستند
ایزوتوپ های هلیم
ایستگاه هیدروژن (انگلیسی: Hydrogen station) یا جایگاه هیدروژن، یک ایستگاه ذخیره سازی و جایگاه سوخت هیدروژن است، که اغلب در کنار جاده ها یا بزرگراه ها مستقر می باشد. این ایستگاه ها برای تأمین انرژی وسایل نقلیه هیدروژنی طراحی شده اند. واحد سوخت هیدروژن در این ایستگاه ها، بر پایه کیلوگرم محاسبه می شود.
خودرو هیدروژنی
ذخیره سازی هیدروژن
اصلاح بخار
ساختمان مستقل
تولید در مقیاس کوچک
باتری نیکل هیدروژن
باتری نیکل-هیدروژن(به انگلیسی: Nickel–hydrogen battery) (مخفف انگلیسی: NiH۲ یا Ni–H۲) گونه ای از باتری های قابل شارژ است که در آن از فلز نیکل و گاز هیدروژن در یک مخزن تحت فشار استفاده می شود. فشار هیدروژن در این مخازن در حدود ۱۲۰۰ psi (۸۲٫۷ bar) است. همچنین در این پیل ها از محلول ۲۶٪ پتاسیم هیدروکسید به عنوان الکترولیت استفاده می شود.ولتاژ اسمی تولیدی این باتری در حدود ۱٫۵ ولت است.
توان وزنی مخصوص
مخزن تحت فشار
از این نوع باتری تاکنون در پروژه های فضایی چون ایستگاه فضایی بین المللی، نقشه بردار سراسر مریخ و چند پروژه فضایی دیگر استفاده شده است.
تحلیلگر هیدروژن ابزاری است که به کمک آن می توان غلظت هیدروژن در فولاد و دیگر آلیاژها را بدست آورد همچنین کاربردهای صنعتی در سنجش خوردگی دارد.
تردی هیدروژنی
هیدروژن
Hydrogen compressor
اقتصاد هیدروژن
تردی هیدروژنی
Hydrogen leak testing
خط لوله انتقال هیدروژن
Hydrogen purifier
Hydrogen purity
Hydrogen safety
Hydrogen sensor
ذخیره سازی هیدروژن
ایستگاه هیدروژن
مخزن هیدروژن
Hydrogen tanker
Hydrogen technologies
Hydrogen valve
گاز صنعتی
هیدروژن مایع
Next Generation Nuclear Plant (partly for hydrogen production)
The Phoenix Project: Shifting from Oil To Hydrogen (book)
انرژی تجدیدپذیر
The Hype about Hydrogen
Lane hydrogen producer
فرایند لینده–فرانک–کارو
Liquid nitrogen production
ذخیره هیدروژن زیرزمینی
عبارت تولید هیدروژن اشاره به صنعتی دارد که منجر به تولید هیدروژن می شود. امروزه فناوری غالب در تولید هیدروژن، اصلاح بخار هیدروکربن ها است. روش های بسیاری در تولید هیدروژن وجود دارد از جمله روش های شامل برق کافت و گرماکافت.
Ammonia production
تولید هیدروژن بیولوژیک (جلبک)
هیدروژن
تحلیلگر هیدروژن
Hydrogen compressor
اقتصاد هیدروژن
تردی هیدروژنی
Hydrogen leak testing
خط لوله انتقال هیدروژن
Hydrogen purifier
Hydrogen purity
Hydrogen safety
Hydrogen sensor
ذخیره سازی هیدروژن
ایستگاه هیدروژن
مخزن هیدروژن
Hydrogen tanker
Hydrogen technologies
Hydrogen valve
گاز صنعتی
هیدروژن مایع
Next Generation Nuclear Plant (partly for hydrogen production)
The Phoenix Project: Shifting from Oil To Hydrogen (book)
انرژی تجدیدپذیر
The Hype about Hydrogen
Lane hydrogen producer
Linde-Frank-Caro process
Liquid nitrogen production
ذخیره هیدروژن زیرزمینی
برآورد می شود که در سال ۲۰۰۶ آمریکا به تنهایی ظرفیت تولید ۱۱ میلیون تن هیدروژن را داشته که ۵ میلیون آن در محل در تصفیهٔ روغن، تولید آمونیاک (فرایند هابر) و تولید متانول (کاهش کربن مونوکسید) مصرف شده است. ۰٫۴ میلیون تن از هیدروژن تولیدی محصول فرعی فرایند کلر - آلکالی است. برآورد می شود که تولید هیدروژن یک صنعت ۱۰۰ میلیارد دلاری است. برپایهٔ داده های وزارت انرژی آمریکا در سال ۲۰۰۴ در سراسر جهان ۵۳ میلیون تن هیدروژن مصرف شده و چون هیج انبار طبیعی ذخیرهٔ هیدروژن وجود ندارد از این رو تولید هیدروژن در جامعهٔ امروز نقش کلیدی دارد.
در سال ۱۹۹۹ بیشتر هیدروژن تولیدی (۹۵ درصد) از راه اصلاح بخار سوخت های فسیلی یا اکسایش جزئی متان و گازی سازی زغال سنگ بدست آمد. سهم اندکی از تولید هیدروژن به روش های الکترولیز آب و گازی سازی زیست توده مربوط می شود. نزدیک به ۴درصد از هیدروژن تولیدی در جهان از راه برق کافت بدست می آید. هدف نهایی در اقتصاد هیدروژن پیدا کردن روش های اقتصادی با کمترین میزان خسارت به محیط زیست، در تولید هیدروژن است.
روش های ترموشیمی در تولید هیدروژن نزدیک به ۴۳ درصد بازدهی دارند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هیدروژن در دانشنامه آزاد پارسی

هیدْروژِن (hydrogen)
(برگرفته از عبارتی یونانی به معنای «مولد آب») عنصری غیرفلزی، گازی، بی رنگ و بی بو، با نماد H، عدد اتمی ۱، و جرم اتمی نسبی ۱.۰۰۷۹۷سبک ترین عنصر است و عمدتاً در ترکیب با اکسیژن و به صورت آب یافت می شود. هیدروژن فراوان ترین عنصر جهان است و ۹۳ درصد کل اتم ها و ۷۶ درصد جرم کل جهان را تشکیل می دهد. هیدروژن جزء سازندۀ اکثر ستاره ها، از جمله خورشید، است. گرما و نور خورشید بر اثر فرآیند هم جوشی هسته ای تولید می شود. در این فرآیند هیدروژن به هلیوم تبدیل می شود. هیدروژن در فشاری ۵۰۰هزار برابر بیشتر از فشار اتمسفر زمین به جامدی با خصوصیات فلزی تبدیل می شود، این حالت در یکی از مدارهای داخلی مشتری دیده شده است. کاربردهای صنعتی هیدروژن عبارت اند از جامد کردن روغن و چربی ها با هیدروژن دار کردن آن ها، و ایجاد شعله هایی با دمای بالا برای جوشکاری. همچنین، در سوخت راکت ها نیز به کار می رود. استفاده از هیدروژن برای سوخت وسایل نقلیۀ جاده ای نیز اخیراً پیشنهاد شده است. دوتریومو تریتیوم، با نیم عمر۱۲.۵ سال، ایزوتوپ های این عنصرند که از آن ها در جنگ افزارهای هسته ای استفاده می کنند. از دوترون ها(هستۀ دوتریوم) برای سنتز عناصر استفاده می کنند. نام گذاری هیدروژن به تولید آب از طریق واکنش آن با اکسیژن (احتراق هیدروژن) اشاره دارد. این واکنش را در ۱۷۸۷، شیمی دان فرانسوی، لوئی گوتین دو مورویا (۱۷۳۷ـ۱۸۱۶)، صورت داد. در ۱۹۹۷، اتوبوسی با نیروی هیدروژنی در اوگوستای جورجیای امریکا آزمایش شد که در آن هیدروژن به صورت هیدرید نیکلذخیره، و بر اثر گرم شدن آزاد می شد.

ارتباط محتوایی با هیدروژن

معنی هیدروژن به انگلیسی

hydrogen (اسم)
هیدروژن

معنی کلمه هیدروژن به عربی

هیدروژن
هيدروجين

هیدروژن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Ftmh!🔥 ١٨:٣٣ - ١٣٩٨/٠٧/٢٩
فرمول هیدروژن (H1)است که با اینکه گاز است اما دهنده الکترون است و در جدول مندلیوف در قسمت گازها قرار میگیرد
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خطرات گاز هیدروژن   • سوخت هیدروژن   • هیدروژن مایع   • کاشف هیدروژن کیست؟   • کاربرد هیدروژن   • مولکول هیدروژن   • گاز هیدروژن برای بادکنک   • ایزوتوپ های هیدروژن   • معنی هیدروژن   • مفهوم هیدروژن   • تعریف هیدروژن   • معرفی هیدروژن   • هیدروژن چیست   • هیدروژن یعنی چی   • هیدروژن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هیدروژن
کلمه : هیدروژن
اشتباه تایپی : idnv,Ck
آوا : hidroZen
نقش : اسم
عکس هیدروژن : در گوگل


آیا معنی هیدروژن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )