برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1316 100 1

هیولا

/hayulA/

مترادف هیولا: عظیم الجثه، غول، غول آسا، غول پیکر

برابر پارسی: دیو

معنی هیولا در لغت نامه دهخدا

هیولا. [ هََ ] (معرب ، اِ) ماده ٔ هر چیز. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). مقابل صورت :
هیولا را اگر وصفی کنی بیرون برد مقدور
که باشد بی خلاف آنگه ز خردو واحد و یکتا.
ناصرخسرو.
گشایم راز لاهوت از تفرد
نمایم ساز ناسوت از هیولا.
خاقانی.
رجوع به هیولی شود.

معنی هیولا به فارسی

هیولا
ماده، ماده اولی، اصل هرچیز، صورت، هیکل
ماده هر چیز مقابل صورت

معنی هیولا در فرهنگ معین

هیولا
(هَ) [ ع . ] (اِ.) مأخوذ از یونانی . ۱ - مادة اولی ، اصل هر چیز. ۲ - در فارسی به معنای صورت ، هیکل . ۳ - (عا.) غول ، عظیم الجثه .

معنی هیولا در فرهنگ فارسی عمید

هیولا
۱. [عامیانه] جانور وحشی و خیالی با شکل و ساختاری غیرطبیعی، ترسناک، و بسیار بزرگ.
۲. (صفت) [عامیانه، مجاز] بسیار بزرگ.
۳. [مجاز] شخص دارای رفتار غیرانسانی و وحشیانه.
۴. (فلسفه) مادۀ اولی و اصل هرچیز.

هیولا در دانشنامه اسلامی

هیولا
هیولا، برگرفته از واژۀ یونانی Hole و معنی لغوی آن "چوب نتراشیده" است و در اصطلاح فلسفه جزء بالقوه اجسام را گویند که جنبۀ قابلیت و استعداد هر جسمی می باشد. هیولا را از آن جهت هیولا نامیده اند که مادۀ اولی و اصلی اجسام می باشد و صورت های مختلفی را به خود می پذیرد؛ همانند چوب نتراشیده که به صورت های گوناگونی درمی آید.
گروهی از فلاسفه جسم را تشکیل یافته از اجزاء ریزی می دانند که به هیچ وجه قابل تجزیه به اجزاء ریزتر نیستند. برخی نیز معتقدند جسم، مرکب از اجزاء ریزی می باشد که در عالم خارج قابل تقسیم نیستند اما در ذهن و وهم انسان قابلیت تقسیم به اجزاء ریزتر را دارند. دو نظریه ذکر شده در یک نقطه مشترکند و آن این که جسم را یک جوهر بسیط (غیر مرکب) می دانند که عبارت از همان جوهر ممتدّ در ابعاد سه گانه است.
نظریه ارسطو
اما در مقابل این نظریه ها، نظریه ارسطو و بسیاری از فیلسوفان مسلمان این است که هر جسمی مرکّب از دو جزء می باشد:۱- جزء بالفعل؛ عبارت است از همین وجودی که دارای سه بعد (طول، عرض، عمق) می باشد و در اصطلاح «صورت جسمیه» نامیده می شود.۲- جزء بالقوه؛ عبارت است از قوۀ محض که پذیرای صورت جسمیه می باشد. این جزء که «هیولی» نامیده می شود با حواس ظاهری قابل رؤیت نیست و تنها عقل انسان به وجود آن شهادت می دهد.
استدلال بر هیولا
فلاسفه برای اثبات هیولی دو برهان معروف آورده اند که به برهان فصل و وصل و برهان قوه و فعل معروفند.ما در این جا به اختصار برهان «قوه و فعل» را نقل می کنیم: «هر جسمی غیر از امتداد در ابعاد و جهات سه گانه که بالفعل آن را داراست، قابلیت دریافت صورت های نوعی مختلفی مانند: آب بودن، خاک بودن و... و نیز اعراض مختلف مانند عرض سوزاندن (برای آتش) و عرض صلابت و محکمی (برای آهن) و... را دارا می باشد. و روشن است که جنبۀ فعلیت اجسام (امتداد در ابعاد سه گانه) نمی تواند پذیرای این صورت های نوعیه و اعراض باشد زیرا هر فعلیتی از جهت این که یک فعلیت است فعلیت دیگر را نمی تواند بپذیرد. و باید یک جهت بالقوه ای با این جنبۀ فعلیت در اجسام وجود داشته باشد تا پذیرای این صورت های نوعی و اعراض باشد.»
نام های مختلف
...

هیولا در دانشنامه ویکی پدیا

هیولا
هیولا موجودی افسانه ای است، آن معمولاً در افسانه های کهن یا داستان های ترسناک حضور دارد، و به همین خاطر است که اغلب زشت و ممکن است ترسناک یا آسیب رسان باشد. کلمه "هیولاً از "monstrum" لاتین برگرفته شده، معمولاً با ساختار بیولوژیکی عجیب است، که به عنوان نشانهٔ اشتباهی در نظم طبیعی به وجود آمده.
کلمه «هیولا» معمولاً بر چیزی اشتباه یا بد دلالت دارد؛ یک هیولا به طور کلی ایراد اخلاقی و ذاتی دارد و همچنین تفاوت های جسمی یا روانی شنیع با دیگر موجودات، یا از آن به عنوان مخلوقی عجیب از طبیعت می توان نام برد. همچنین می تواند ظاهراً به یک فرد با ویژگی های مشابه مانند یک شخص حریص یا کسی که کارهای وحشتناک انجام می دهد اعمال شود.
ریشه "monstrum" از کلمهٔ "monere" به وجود آمده-که نه تنها به معنای برای هشدار دادن، بلکه به معنای دستور است! بنابراین، هیولا نشانهٔ بد یا آموزش خیر است. این تفسیر خوش خیم شده توسط سنت آگوستین، که هیولا را ذاتاً شر نمی داند پیشنهاد شد اما به عنوان بخشی از طراحی های طبیعی جهان، یک نوع از خطای عمدی در جسم و روح غالب یک مخلوق دسته بندی شده است.
هیولاهای کلاسیک از افسانه ها و داستان های تخیلی منشاء می گیرند. هیولاهای شناخته شده کلاسیک عبارتند از: دراکولا، فرانکنشتاین، گرگینه، مومیایی، مرد نامرئی، زامبی و غیره.
عکس هیولا
«چندش» (به انگلیسی: Creep) نام آهنگی از گروه آلترنیتیو راک ردیوهد و اولین تک آهنگ گروه است که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد و بعدها در اولین آلبوم آن ها، پابلو هانی، نیز منتشر شد. در مرتبهٔ اول انتشار، آهنگ به موفقیت خوبی نرسید اما در انتشار دوبارهٔ آن در سال ۱۹۹۳ «هیولا» تبدیل به یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین آهنگ های دورهٔ خود شد. در واقع توجه اولیه ای که به گروه شد بیشتر به دلیل همین آهنگ بود و آهنگ های دیگر کمتر از «چندش» مورد استقبال واقع شدند. این اتفاق باعث شد ردیوهد اقبال کمتری به این آهنگ داشته باشد و در زمان کنسرت های گروه کمتر از این آهنگ استفاده شود.
نسخه اصلی بری ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هیولا

هیولا در جدول کلمات

هیولا
دیو
هیولا و اژدها
دیو
از آنسو هیولا است
وید

معنی هیولا به انگلیسی

monster (اسم)
عفریت ، هیولا ، اعجوبه
monstrosity (اسم)
هیولا ، هیولایی ، شرارت بسیار
monstrous (صفت)
هیولا

معنی کلمه هیولا به عربی

هیولا
بشع , مسک , وحش
مسک

هیولا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابراهیم جباری منجیلی
هیولا کلمه گرفته شده از زبان یونانی است به معنی ماده اولی، اصل هر چیز.اما متاسفانه در بعضی از فرهنگها به معنی صورت هم آمده است که نادرست است.در اعراض نه گانه ارسطو ؛ ترکیب هیولا و صورت را جسم می نامند.صورت مقابل هیولا است.(با هیولا به معنی جانور ترسناک خیالی اشتباه نشود).
علی سیریزی
هیولا موجودی در افسانه‌های کهن یا داستان‌های ترسناک است و به همین خاطر است که او را زشت ، ترسناک و آسیب‌ رسان تعریف نمودند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هیولا واقعی   • هیولا (فیلم ۲۰۰۳)   • هیولا ترسناک   • هیولا تی ام بکس   • هیولا در فلسفه   • هیولا فیلم ۱۳۵۵   • فیلم ایرانی هیولا   • هیولا tm bax   • معنی هیولا   • مفهوم هیولا   • تعریف هیولا   • معرفی هیولا   • هیولا چیست   • هیولا یعنی چی   • هیولا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هیولا
کلمه : هیولا
اشتباه تایپی : id,gh
آوا : hayulA
نقش : اسم
عکس هیولا : در گوگل

آیا معنی هیولا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )