برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1332 100 1

وات

/vAt/

مترادف وات: کلمه، واژه، سخن، پوستین

برابر پارسی: نیروی کهرب، توانه، نویسه

معنی وات در لغت نامه دهخدا

وات. [ ت َ ] (اِخ ) در اصطلاح اوستائی ، فرشته ٔ باد. در اوستا معمولا به معنی باد و گاهی اسم خاص «ایزدباد» میباشد. روز 22 ماه در محافظت این ایزد است در بندهشن واترنگبوی (بادرنگبوی ) گیاه مخصوص ایزدباد نامیده شده است. (از یشت ها ترجمه ٔ پورداود ج 2 ص 136).

وات. (اِ) سخن. (برهان )(آنندراج ) (جهانگیری ) (رشیدی ) (ناظم الاطباء). || حرف. (برهان ) (جهانگیری ) (رشیدی ) (ناظم الاطباء). ترجمه ٔ حرف. و هر سخنی که از دو وات آمیخته باشد دو حرفی خوانند همچون سر و دم و بر. (آنندراج ).

وات. (اِ) پوستین. (رشیدی ) (برهان ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). رجوع به واتگر و رجوع به پوستین شود.

وات. (اِ) (اصطلاح فیزیکی ) واحدی که برای سنجش نیروی الکتریسیته در علوم به کار میرود. این واحد به نام «وات » دانشمند ومخترع معروف انگلیسی نامیده شده است و متناسب است با مقدار مقاومت هادی جریان الکتریسیته ضرب در مجذور (توان دوم ) شدت جریانی که از مولد ایجاد میشود، ضرب در مدت زمانی که الکتریسیته ٔ مذکور جریان داشته باشدو معمولاً با این فرمول نشان داده میشود:i2t R = W
که در این فرمول W حرف اول نام وات بعنوان واحد نیروی الکتریسیته و R حرف اول کلمه «رزیستانس » به معنی مقاومت و i حرف نخستین کلمه ٔ «اَنتانسیته » به معنی شدت و قدرت جریان و t حرف نخستین کلمه ٔ «تان » به معنی زمان و مدت انتخاب شده است. || در دستگاه S.K.M نیز ثانیه ژول = W واحد توان است. (الکتریسیته دکتر عبداﷲ ریاضی ص 34). و رجوع به وات (جیمز) شود.

وات. (اِخ ) جیمز. دانشمند مخترع معروف انگلیسی که در سال 1736 م. متولد شدو در 1819 درگذشت. وی یکی از دانشمندانی است که برای سنجش نیرو (در علوم ) «اسب بخار» را برابر Kgm 75 =یک اسب بخار، انتخاب کرد. واحد سنجش نیروی الکتریسته نیز به نام او خوانده میشود. رجوع به وات (ماده ٔ قبل ) شود. دانشمند مذکور پس از آنکه دنی پاپن قوه ٔ بخار را کشف کرد توانست آن را در ماشین های نخ ریسی و نساجی به کار برد و این امرخود تحول شگرفی در وضع صنایع انگلستان ایجاد کرد.

معنی وات به فارسی

وات
جیمزوات ( ۱۸۱۹ - ۱۷۳۶ م .) مکانیسین و مهندس و مخترع انگلیسی متولد گرینک در ۱۷۵۷ در دانشگاه گلاسکو ادوات ریاضی و در ۱۷۶۵ ماشین بخاری ساخت که در ۱۷۶۹ به ثبت رسید . علاوه بر آن اختراعات دیگر نیز کرد که از آن جمه است : اختراع یک موتور دو ضربه در ۱۷۸۲ م . اختراع مرکبی برای نسخ برداری از نوشت ها ( ۱۷۸٠ ) دستگاهی برای تهیه قالب گیری از مجسمه ها. واحد نیروی برق به افتخار وی [ وات ] خوانده شده است .
( اسم ) واحدی است که برای سنجش مقدار نیروی الکتریسیته بکار میرود و معادل است با مقدار یک ژول انرژی در یک ثانیه بعبارت دیگر هرگاه از یک سیم هادی آنقدر جریان الکتریسیته بگذرد که معادل یک ژول انرژی در یک ثانیه مصرف شود گوئیم بانداز. یک وات انرژی مصرف شده است بطور خلاصه ژول در ثانیه را وات نامند . ( به علت لاتین بودن فرمولهاحذف شده است )
دانشمند مخترع معروف انگلیسی که در سال ۱۷۳۶ م . متولد شد و در ۱۸۱۹ در گذشت .
( صفت ) آلتی که وات مصرف شده را اندازه گیرد .
شهری در انگلستان در حوزه لندن
شهری در انگلستان در حوزه لندن
( اسم ) واحد قدرت معادل ۱٠٠٠ وات .

معنی وات در فرهنگ معین

وات
(اِ.) کلمه ، سخن .
(اِ.) پوستین .
[ انگ - فر. ] (اِ.) واحدی است که برای سنجش مقدار نیروی الکتریسیته بکار می رود و معادل است با مقدار یک ژول انرژی در یک ثانیه ، به عبارت دیگر هرگاه از یک سیم هادی آن قدر جریان الکتریسیته بگذرد که معادل یک ژول انرژی در یک ثانیه مصرف شود، گوییم به اندازة یک

معنی وات در فرهنگ فارسی عمید

وات
واحد قدرت الکتریسیته که برای ادامۀ جریان برق لازم می شود. &delta، برگرفته از نام جیمز وات، مخترع دیگ بخار.
۱. حرف، سخن.
۲. کلمه.
پوستین.
ابزاری برای اندازه گیری توان الکتریکی، وات سنج.

وات در دانشنامه ویکی پدیا

وات
وات (به نشانهٔ کوتاه شدهٔ W) یکای سنجش توان در سیستم استاندارد بین المللی واحدها است ( برگرفته از نام جیمز وات مخترع اسکاتلندی). یک وات برابر است با یک ژول انرژی در هر ثانیه. وات بیانگر آهنگ مصرف یا تولید انرژی است. در تحلیل ابعادی وات به صورت M L 2 T − 3 {\displaystyle {\mathsf {M}}{\mathsf {L}}^{2}{\mathsf {T}}^{-3}} بررسی میشود..
اسب بخار (یکای دیگری برای توان)
آهنگ مصرف انرژی الکتریکی در لامپ های حبابی معمولی بین ۱۵ تا ۱۰۰ وات است. لامپ های فلوئورسنت فشرده مصرفی بین ۵ تا ۳۰ وات دارند. موتور یک خودروی معمولی با آهنگ ۲۵۰۰۰ وات انرژی مکانیکی تولید می کند. توان یک فرمول اصلی دارد که همیشه یکسان است.
برای بدست آوردن در ترمودینامیک و مکانیک از فرمول کار تقسیم بر زمان استفاده می گردد:
و در برق:
وات به یکی از موارد زیر اشاره دارد:
وات، یکای سنجش توان در سیستم استاندارد بین المللی واحدها
ویلیام مونتگومری وات، استاد زبان عربی و مطالعات اسلامی
جیمز وات، فیزیکدان و مخترع اسکاتلندی و پدر انقلاب صنعتی
وات (دهانه) یک دهانه برخوردی در ماه است.
این دهانه ۱۸ دهانه اقماری دارد.
وات (به مجاری: Vát) یک شهرداری در مجارستان است که در شهرستان واس واقع شده است. وات ۲۳٫۲۷ کیلومتر مربع مساحت و ۶۹۷ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای مجارستان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

وات در دانشنامه آزاد پارسی

وات (watt)
یکای اندازه گیری توان یا آهنگ تولید و مصرف انرژی، برابر با یک ژول انرژی در هر ثانیه در دستگاه بین المللی یکاها، با نماد w. هر لامپ روشنایی ممکن است به اندازۀ ۴۰، ۶۰، ۱۰۰، یا ۱۵۰ وات از توان برق را به مصرف برساند و توان مصرفی هر بخاری برقی ممکن است به چند کیلووات (چندهزار وات) برسد. این یکا را به افتخار مهندس اسکاتلندی، جیمز وات، نام گذاری کرده اند. واتِ مطلق را به صورت توان مصرفی، هنگامی که در هر ثانیه به اندازۀ یک ژول کار انجام شود، تعریف می کنند. در واژگان برق، مقدار توان مصرف شده در رسانایی که اختلاف پتانسیل در دو سرش برابر یک ولت و جریان گذرنده از آن برابر یک آمپر باشد، برابر یک وات است (وات= ولت×آمپر).

ارتباط محتوایی با وات

وات در جدول کلمات

معنی وات به انگلیسی

watt (اسم)
وات ، واحد اندازه گیری الکتریسیته

معنی کلمه وات به عربی

وات
واط
ميجاواط

وات را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کوروش
در زبان لری بختیاری به معنی سخن.

مو وات نوم::من با تو سخن می گویم
علی سیریزی
واک ، واج ، وات ، بندواژه ، حرف (حرف ها)
پریسا
وات برابر پارسی الحرف و Letter
الفبای فارسی عربی ۳۳ وات دارد.
سمیرا
برابر پارسی واژه letter
سارا
به مینوی حرف در عربی و letter در انگلیسی مییاشد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تبدیل وات به ولت   • کیلو وات   • هر آمپر چند وات است   • هر وات چند ولت است   • تبدیل وات به ژول   • تبدیل وات به کیلو وات ساعت   • معنی وات   • یک کیلو وات ساعت چند ژول است   • مفهوم وات   • تعریف وات   • معرفی وات   • وات چیست   • وات یعنی چی   • وات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وات
کلمه : وات
اشتباه تایپی : ,hj
آوا : vAt
نقش : اسم
عکس وات : در گوگل

آیا معنی وات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )