برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1284 100 1

واردات

/vAredAt/

برابر پارسی: رسیده ها، درون آوری، درون برد، رسیده ها

معنی واردات در لغت نامه دهخدا

واردات. [ رِ ] (ع ص ، اِ) ج ِ وارده و وارد. رجوع به وارده و وارد شود. || اصطلاحی است اقتصادی در برابر صادرات یعنی کالاهایی که از ممالک دیگر به کشور آید. متاعی که از خارج کشور آرند. هر چیزی که از خارج داخل گردد. (ناظم الاطباء). || حاصل و محصول. خراج و آنچه در خزانه ٔ دولت داخل گردد. || سرگذشت و اتفاق وواقعات و حادثات. (ناظم الاطباء). || از نظر عرفانی آنچه در دل صوفی درآید از اموری که بر دیگران پوشیده است. (از یادداشتهای مؤلف ) :
گشاید دری بر دل از واردات
فشاند سر دست بر کائنات.
سعدی (بوستان ).
رجوع به وارد شود.

واردات. [ رِ ] (اِخ ) (یوم...) وقعه ای است بین بکر و تغلب و در آن بحیربن الحارث بن عیادبن مُرَة کشته شد و مهلهل درباره ٔ آن گفته است :
اَلیلتنا بذی حُسم انیری
اذا انت انقضیت فلاتحوری
فان یک بالذنائب طال لیلی
فقد ابکی من اللیل القصیر
فانی قد ترکت بواردات
بحیراً فی دم مثل العبیر.
هتکت ُ به بیوت بنی عباد
و بعض الغشم اشفی للصدور
و ابن مقبل آورده است.
و نحن القائدون بواردات
ضباب الموت حتی ینجلینا.
(معجم البلدان ).
ورجوع به مجمع الامثال میدانی و عقدالفرید ج 6 ص 74 شود.

واردات. [ رِ ] (اِخ ) جایی است. (منتهی الارب ). موضعی است در جانب چپ مکه هنگام رفتن به آنجا.(تاج العروس ). معجم البلدان ابوعبید السکونی گفته است. ربائع در چپ و سمیرا و واردات در راست آن قرار دارند و همه ٔ آنها دارای درخت سَمُر است و وجه تسمیه ٔسمیرا، هم به این مناسبت است. (از معجم البلدان ).

معنی واردات به فارسی

واردات
( صفت اسم ) جمع وارده (وارد) . ۱ - آنچه که داخل شود . ۲ - (اقتصاد) کالاهایی که از خارج وارد کشور شود مقابل صادرات . ۳ - آنچه که وارد خزان. دولت شود خراج مالیات . ۴ - سرگذشتها واقعات ۵ - آنچه در دل صوفی خطور کند از اموری که بر دیگران پوشیده است : (( گشاید دری بر دل از واردات فشاند سدست بر کائنات . )) ( بوستان )
جاییست موضعیست در جانب چپ مکه هنگام رفتن بانجا .

معنی واردات در فرهنگ معین

واردات
(رِ) [ ع . ] (اِ.) جِ وارده ، کالاهایی که از خارج وارد کشور می شود.

معنی واردات در فرهنگ فارسی عمید

واردات
۱. آنچه از خارج به کشور وارد می شود.
۲. (تصوف) [قدیمی] = وارد: گشاید دری بر دل از واردات / فشاند سر دست بر کاینات (سعدی۱: ۱۱۲).

واردات در دانشنامه اسلامی

صادرات و واردات یعنی صادر کردن کالا از کشور و وارد کردن آن از سایر کشورها می باشد. از آن در مسائل مستحدثه سخن گفته اند.
ارتباط با کشورها از طریق صادرات و واردات کالا بدون اشکال است؛ هرچند از بلاد کفر به شمار روند مگر آنکه برقراری ارتباط موجب تقویت کفر و تضعیف اسلام گردد. وارد کردن کالاهایی که موجب اشاعه فرهنگ ابتذال و فساد در جامعه اسلامی می گردد ـ مانند لباس های نامناسب غربی ـ جایز نیست.
حکم گوشت های وارداتی
گوشت هایی که از کشورهای اسلامی وارد کشور می شود محکوم به طهارت و حلیت است؛ اما اگر از کشوری غیر اسلامی وارد شود، خوردن آن جایز نیست، مگر آنکه تذکیه شرعی آن معلوم باشد.
حکم کالاهای جامانده در گمرک
کالاهای جامانده در گمرک درصورتی که پس از مدت مقرر، مالک آن مراجعه نکند و امکان شناسایی او نیز نباشد، حکم مجهول المالک را دارد.
شیوه کار
...

واردات در دانشنامه ویکی پدیا

واردات
واردات (به انگلیسی: Import) به کالاهایی که در کشور یا کشورهایی ساخته یا فراهم شده و از راه تجاری به یک کشور دیگر وارد گردد، واردات گفته می شود. معمولاً چون تهیهٔ پاره ای کالا برای برخی کشورها امکان پذیر نبوده یا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد، لذا آنان با استفاده از کالاهای وارداتی نیازمندی های خود را تأمین می کنند. شرایط جوی و وضع آب و هوا از جمله عوامل تعیین کننده ضرورت و میزان واردات است. مثلاً چون رشد و نمو گیاهان و میوه های گرمسیری یا استوائی برای کشورهای مناطق معتدله یا سردسیر امکان پذیر نیست، بنابراین با وارد کردن این گونه میوه ها، نیازمندی ساکنان این کشورها را تأمین می کنند. مسئله تخصص، کارگر و قابلیت زمین نیز از جمله عوامل مؤثر در میزان واردات است. غالب کشورها در برابر واردات، کالاهایی را که در داخل تهیه می کنند به کشورهای دیگر نیز صادر می نمایند، و سعی می کنند تا میان واردات و صادرات حداقل، تعادل مناسبی برقرار باشد و کوشش می کنند صادراتشان بر وارداتشان فزونی گیرد. به طور کلی اقتصاد سالم و معقول آن است که صادرات بر واردات فزونی داشته باشد.
گیتاشناسی نوین کشورها ص ۵۸۳
ده کالایی که بیشترین واردات به ایران را در «شش ماهه نخست سال ۱۳۹۳» داشته اند و ارزش دلاری و رتبه وارداتی آن ها با مدت مشابه سال پیش ازاین (شش ماهه نخست سال نود و دو) مقایسه شده است، عبارتند از: ۱-گندم، ۲-وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون سوز تناوبی جرقه ای با حجم سیلندر بیشتر از هزار و پانصد سانتی متر مکعب اما از سه هزار سانتی متر مکعب بیشتر نباشد، ۳-برنج های هندی و پاکستانی، ۴-دانه ذرت، ۵-گنجاله سویا، این محصول بازمانده جامدی است که پس از روغن کشی از دانه های روغنی به جا می ماند که عمدتاً به عنوان خوراک دام مصرف می شود، ۶-محصولات آهنی، محصولات از آهن یا فولاد غیر ممزوج تخت و گرم نوردشده به شکل طومار، ۷- دستگاه های گیرنده، فرستنده تلفن همراه، ۸-شکر تصفیه شده، ۹-ماژول نمایشگر متشکل از صفحه LCD یا LED پلاسما، ۱۰-گوشت یخ زده.
شرکت های واردکننده بایستی اشراف کافی به قوانین و مقررات صادرات و واردات به کشور داشته باشند. اشراف به قوانین واردات کالا به ایران در حوزه تخصص شرکت های خدمات بازرگانی می باشد. در ابتدای امر تولیدکننده، بازرگان، ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

واردات در دانشنامه آزاد پارسی

واردات (import)
کالا یا خدماتی که کشوری از کشور دیگر برای مصرف داخلی، یا به قصد فرآوری و صادرات مجدد خریداری می کند (مثلاً، صادرات هنگ کنگ به شدت وابسته به واردات است). واردات ممکن است عینی (کالا) یا غیر عینی (خدمات) باشد. چنانچه در کشور وارد کننده، در مقابل، اقدام به صادرات، آن هم با ارزشی معادل واردات، نشود، تعادل در تراز پرداخت ها برهم می خورد و چه بسا متعاقب آن، با حمایت هایی که از صنایع داخلی به عمل می آید (نظیر وضع تعرفه های وارداتی یا سهمیۀ واردات) محدودیت هایی بر واردات اعمال شود.

واردات در جدول کلمات

بندری که واردات عمده برنج ایران از آنجا آغاز می شود
بانکوک

معنی واردات به انگلیسی

importation (اسم)
ورود ، واردات
import (اسم)
واردات ، کالای رسیده ، کالای وارده

معنی کلمه واردات به عربی

واردات
استيراد

واردات را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
واژه پیشنهادی " اندرسپارش " از بن اندرسپاردن به معنای به داخل واگذاردن ، به داخل آوردن : از واژه " اندر" یعنی داخل و سپارش یعنی واگذاری.

فر کیانی
دَربَرت
محمدرحیم ریگی
درون آورد
محمدرحیم ریگی
درون گسیل
درون آورد
فر کیانی
واژه فنلاندی s�teill� (سات ایلا) به معنای صادرکردن-گسیل-فرستادن send out- radiateاست که از آن لغت ایرانی ساتر←صادر به دست آمده است. ممکن است لغت ساتر با ستاک پهلویک ساتونتن s�tunatan به معنای رفتن-بیرون رفتن همریشه باشد. بدینسان روشن میشود که صدور یک واژه جعلی است و جمع بستن سادر به شکل صادرات درست نیست..

لغت آریایی وارت به مانای اندرآمدن که امروزه در ایران وارد خوانده میشود (وارد=زبده-کارکشته) در زبان سنسکریت به شکل द्वारता dvAratA به معنای access-entranc- gateثبت شده است. بدینسان روشن میشود که ورود یک واژه جعلی است و جمع بستن وارد به شکل واردات درست نیست.


سهیل
صادرات واردات، گسیلان درونان ،گسیلها و درونها ، رسیدان و برونان ، رسیدها و برونها ، دروناوان و بروناوران ، درونها و برونها . یکی از اینها و یا پیشنهاد دوستان را بکار میبریم پس از یک مدت ماناک و معنی صادرات و واردات میگیرند
سهیل نظری
صادرات و واردات، رواندرونان و روانبرونان یا رواندرونها و روانبرونها

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کالاهای وارداتی ایران   • انواع واردات   • واردات چیست   • بیشترین کالای وارداتی   • سامانه واردات و صادرات ایران   • صادرات و واردات ایران چیست   • تعریف واردات   • ثبت سفارش واردات   • معنی واردات   • مفهوم واردات   • معرفی واردات   • واردات یعنی چی   • واردات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی واردات
کلمه : واردات
اشتباه تایپی : ,hvnhj
آوا : vAredAt
نقش : اسم
عکس واردات : در گوگل

آیا معنی واردات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )