انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1006 100 1

واسپوراکان

واسپوراکان در دانشنامه ویکی پدیا

واسپوراکان
مختصات: ۳۸°۴۸′شمالی ۴۴°۰۰′شرقی / ۳۸٫۸°شمالی ۴۴٫۰°شرقی / 38.8; 44.0کلیسای صلیب مقدس ساخت کلیسا از ۹۱۵م تا ۹۲۱م به طول انجامید   کلیسای نارٍکاوانک یا نارِگ متعلق به قرن دهم میلادی با همت گریگور نارگاتسی ساخته شده است   دیر واراگا یا واراگاوانک واقع در شرق شهر وان متعلق به قرن یازدهم میلادی   کلیسای باتوقیموس مقدس واقع در نزدیکی شهر (آداماکرت) باش قلعه در شرق ترکیه متعلق به قرن سیزدهم میلادی
واسپوراکان موقعیت جغرافیائی آن در ارمنستان غربی در اطراف دریاچه وان و شهر وان ترکیه امروزی می باشد. واسپوراکان هشتمین ایالت ارمنستان بزرگ که بعدها به پادشاهی مستقلی به نام پادشاهی واسپوراکان در قرون وسطی تبدیل شد.
معنی واسپوراکان (سرزمین اصیل - باشکوه) یا (سرزمین شاهزادگان) می باشد.)
در ۹۰۸م، گاگیک آرزرونی، یا گاگیک یکم واسپوراکان حاکم وقت منطقهٔ واسپوراکان، در شمال میان رودان، استقلال منطقهٔ تحت تسلط خود را اعلام کرد و مدعی پادشاهی بر کل ارمنستان شد. این اتفاق سبب آغاز کشمکش با حکومت مرکزی شد که تا ۹۴۳م ادامه یافت. گاگیک متعاقب اعلام استقلال، جزیره آختامار را به منزلهٔ مرکز حکومت خود برگزید و به مانوئل، معمار معروف ارمنی، دستور بنای مجموعه هایی از کاخها را داد.
عکس واسپوراکان
آشوت-ساهاک واسپوراکان (ارمنی: Աշոտ-Սահակ Արծրունի; انگلیسی: Ashot-Sahak of Vaspurakan; درگذشته ۹۹۱ میلادی) چهارمین پادشاه پادشاهی واسپوراکان بود که بین سال های ۹۶۸/۹۶۹ تا ۹۹۱ میلادی سلطنت کرد.
پادشاهی واسپوراکان (ارمنی: Վասպուրականի թագավորություն) پادشاهی بود که مابین سال های ۹۰۸ تا ۱۰۲۱ میلادی همزمان با حکومت خلافت عباسیان در ایران با تمدنی ارمنی در اطراف دریاچه وان و شهر وان ترکیه حکمرانی می کردند. گاگیک آرزرونی، یا گاگیک یکم واسپوراکان حاکم وقت منطقهٔ واسپوراکان، بود.
گاگیک یکم واسپوراکان، یا گاگیک یکم آرزرونی واسپوراکان ۹۰۸ میلادی تا ۹۴۳ میلادی
درنیک-آشوت واسپوراکان (پسر گاگیک آرزرونی) ۹۴۳ میلادی تا ۹۵۳ میلادی
آبسوال هامازاسپ (پسر درنیک آشوت) ۹۵۳ میلادی تا ۹۷۲ میلادی
آشوت-ساهاک واسپوراکان (پسر آبسوال هامازاسپ) ۹۷۲ میلادی تا ۹۸۳ میلادی
گورگن-خاچیک واسپوراکان (برادر آشوت ساهاک) ۹۸۳ میلادی تا ۱۰۰۳ میلادی
هوهانس آرزرونی (برادر آشوت ساهاک) ۱۰۰۳ میلادی تا ۱۰۲۱ میلادی
پس از استقلال ارمنستان، در اواخر سده نهم میلادی، چندین مرکز قدرت در کشور به وجود آمد که در ابتدا با حکومت مرکزی در کشمکش بودند اما در نهایت حکومتی فدرال تشکیل دادند. یکی از این مراکز قدرت، که در ابتدا خواستار جدایی از حکومت مرکزی و تشکیل پادشاهی مستقل بود، حکومت خاندان آرزرونی، در منطقهٔ واسپوراکان، بود.
از سده ۹ (پیش از میلاد) منطقه واسپوراکان بخشی از اورارتو بود. در سده ۶ (پیش از میلاد) آن بخشی از قلمرو و ساتراپ نشین ارمنستان شد.
از ۱۸۹ (پیش از میلاد) واسپوراکان یکی از ایالت های ارمنستان کبیر شد. سپس آن منطقه بخشی از سلسله اشکانی ارمنستان شد. پس از تقسیم ارمنستان در سال ۳۸۷ میلادی به دو بخش غربی و شرقی، به تبع آن واسپوراکان هم به بخش شرقی یعنی ارمنستان ایران پیوست.
درنیک-آشوت واسپوراکان (ارمنی: Դերենիկ-Աշոտ Արծրունի; انگلیسی: Derenik-Ashot of Vaspurakan درگذشته ۹۵۸/۹۵۹ میلادی) دومین پادشاه پادشاهی واسپوراکان بود که بین سال های ۹۳۷/۹۴۳ تا ۹۵۸/۹۵۹ میلادی سلطنت کرد.
وی پس از پدرش گاگیک یکم واسپوراکان به پادشاهی رسید.
عقاب واسپوراکان (ارمنی: Արծուի Վասպուրական; Artsvi Vaspurakan) یک نشریه دوره ای به زبان ارمنی بود. این نشریه از سال ۱۸۵۵ تا ۱۸۷۴ ابتدا به صورت ماهیانه و سپس هفتگی در کنستانتینوپل و واراگاوانک توسط مگردیچ خریمیان و ام. آنانیان به چاپ می رسید. این نشریه نخستین نشریه دوره ای است که در قلمروی ارمنستان غربی به چاپ رسید و در آن به زندگانی مذهبی، پرسش های اخلاقی و تاریخ ارمنستان پرداخته شده است.
گاگیک یکم واسپوراکان (ارمنی: Գագիկ Ա Արծրունի) بین سال های ۹۰۸ تا ۹۴۳ میلادی پادشاه پادشاهی واسپوراکان بود.
گورگن-خاچیک واسپوراکان (ارمنی: Գուրգեն-Խաչիկ Արծրունի; انگلیسی: Gurgen-Khachik of Vaspurakan درگذشته ۱۰۰۳ میلادی)، پنجمین پادشاه پادشاهی واسپوراکان بود که بین سال های ۹۹۱ تا ۱۰۰۳ میلادی سلطنت کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

واسپوراکان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی واسپوراکاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی واسپوراکان   • مفهوم واسپوراکان   • تعریف واسپوراکان   • معرفی واسپوراکان   • واسپوراکان چیست   • واسپوراکان یعنی چی   • واسپوراکان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی واسپوراکان
کلمه : واسپوراکان
اشتباه تایپی : ,hs~,vh;hk
عکس واسپوراکان : در گوگل


آیا معنی واسپوراکان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )