انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1089 100 1

واپخش

واپخش در دانشنامه ویکی پدیا

واپخش
انتشار با پخش مولکولی (به انگلیسی: diffusion) پدیده ای است که پخش ناشی از حرکت اتفاقی مولکولها از غلظت بیشتر به غلظتهای پایین را توصیف می کند. همچنین این پدیده در جانداران در تبادل مواد و املاح، بین سلول ها و خون در گردش نقش اساسی دارد.
خودپخشی
قوانین فیک در پخش
پخش در جامدات
اثر کرکندال
کلیهٔ مولکول ها و یون های موجود در مایعات بدن در حال حرکت دائم هستند و هر ذره به راه جداگانهٔ خود می رود. وقتی یک مولکول به مولکول دیگری نزدیک می شود، نیروهای الکتروستاتیکی و بین هسته ای مولکول اول مولکول دوم را دفع می کند و مقداری از انرژی حرکتی خود را به مولکول دوم می دهد که باعث می شود مولکول دوم مقداری انرژی جنبشی بدست آورد درحالی که مولکول اول آهسته تر و در جهتی متفاوت با مسیر اولیه حرکت می کند. یک مولکول موجود در محلول در هر ثانیه میلیون ها بار این عمل را انجام می دهد. این حرکت مداوم را دیفوزیون یا انتشار می گویند.
فردید (قانون) پخش مولکولی، نفوذ مولکولی یا واپخش گراهام در سال ۱۸۴۸ میلادی توسط دانشمند فیزیک دان و شیمی دان اسکاتلندی توماس گراهام بیان شد.
گراهام به طور تجربی دریافت که سرعت نفوذ گاز با جذر وزن مولکولی گاز، به طور معکوس متناسب است.
عکس واپخش


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

واپخش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی واپخش   • مفهوم واپخش   • تعریف واپخش   • معرفی واپخش   • واپخش چیست   • واپخش یعنی چی   • واپخش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی واپخش
کلمه : واپخش
اشتباه تایپی : ,h~oa
عکس واپخش : در گوگل


آیا معنی واپخش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )