انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1097 100 1

واکه

/vAke/

مترادف واکه: باصدا، مصوت، واکدار

متضاد واکه: هم خوان

معنی واکه در لغت نامه دهخدا

واکت. [ ک ِ ] (ع ص ) شتری که آرنج وی برگردد و بر پهلو درخورد و مجروح گرداند. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). ناکت. (اقرب الموارد). رجوع به ناکت شود.

معنی واکه به فارسی

واکه
[vowel] [زبان شناسی] آوایی که همواره با لرزش تارآواها همراه باشد و در تولید آن مانعی در مسیر جریان هوا ایجاد نشود متـ . مصوت
[anaptyxis] [زبان شناسی] فرایند افزایش یک واکه میان دو همخوان متوالی
[ablaut, vowel gradation, gradation, apophony] [زبان شناسی] تغییرات واکه ای در ستاک با انگیزش ساختواژی
[diphthongization] [زبان شناسی] فرایند تبدیل واکۀ ساده به واکۀ مرکب متـ . دوگانه شدگی مصوت
[monophthongization] [زبان شناسی] فرایند تبدیل واکۀ مرکب به واکۀ ساده متـ . ساده شدگی مصوت
[semi-vowel] [زبان شناسی] همخوانی که در تولید آن مجرای گفتار تنگ شود، ولی به انسداد یا سایش نینجامد و ازاین جهت در مرز میان همخوان و واکه قرار گیرد متـ . نیم مصوت نیم همخوان، نیم صامت semi-consonant

واکه در دانشنامه ویکی پدیا

واکه
در آواشناسی، واکه یا مُصَوّت (حرف صدادار) صدایی در زبان گفتاری است که ویژگی آن به وسیلهٔ وضعیت باز مجرای صوتی شناخته می شود که در آن هیچ فشار هوایی در بالای حنجره ایجاد نمی گردد.
همخوان
این، در برابر هم خوان (صامت، حرف بی صدا) قرار می گیرد، که ویژگی اش به وسیلهٔ یک انقباض یا بسته شدن در یک یا چند نقطه در مجرای صوتی مشخص می شود. یک واکه هم چنین معمولاً به عنوان هجا شناخته می شود. در تمام زبان ها، واکه ها هسته یا اوج هجا را می سازند، در حالی که هم خوان ها آغاز و پایان هجا را. در هر حال، بعضی زبان ها به صداهای دیگر نیز اجازه می دهند تا هستهٔ هجا را به وجود آورند مانند حرف «ط» در واژهٔ «عطف» (نقطه هجاها یا بخش های واژه را از هم جدا کرده است).
واکه ها یا مصوّت ها در زبان فارسی شش تا هستند و صامت ها به وسیلۀ آن ها ادا می شوند. از ترکیب صامت ها و مصوّت ها، بخش ها و از ترکیب بخش ها، واژگان به وجود می آیند. برخی واژگان یک بخشی و برخی دو یا چند بخشی هستند. واژگان معنادار یک بخشی حداقل از دو و حداکثر از چهار صدا تشکیل شده اند که در واژه های چهارصدایی، حداقل یکی از صامت ها امتدادپذیر است.
واکه ها یا مصوّت ها در زبان فارسی دو دسته بلند و کوتاه هستند.
واکه، اوکایاما (به لاتین: Wake, Okayama) یک منطقهٔ مسکونی در ژاپن است که در Wake District واقع شده است. واکه ۱۵٬۵۶۰ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ژاپن
واکهٔ باز (انگلیسی: Open vowel) یا واکهٔ افتاده (low vowel) به واکه ای گفته می شود که در تولید آن فاصله میان سطح زبان و کام، حداکثر باشد و در اینصورت، مجرای خروج بازدم، اصطلاحاً «باز» است (مانند , ) به همین منوال، واکه های افراشته (مانند ,) که مجرای خروج هوا به هنگام تولیدشان در تنگترین حالت ممکن قرار دارد، «واکه های بسته» نامیده می شوند.
واکهٔ بی رنگ یا شوا (به انگلیسی: Schwa) در واج شناسی و آواشناسی، به واکه ای (مصوت) گفته می شود که با نمادِ <ə> نشان داده می شود.
هنگام تلفظ واکهٔ بی رنگ، ماهیچه های دهان در حالت آرامش قرار می گیرند و در جدول آوایی نیز این واکه در میانه قرار دارد. در بیشتر زبان های اروپایی، واکهٔ بی رنگ بدون تکیه تلفظ می شود، ولی زبان آلبانیایی و زبان بلغاری از این نظر مستثنا هستند.
در زبان های ایرانی باستان نیز واکه ای وجود داشته است که در دگرگونی از دورهٔ باستان به دورهٔ میانه به واکه های دیگر بدل شده، که برای نشان دادن این واکه در واج شناسیِ زبان های ایرانی از نماد واکهٔ بی رنگ بهره می گیرند. اکنون این واکه در زبان کردی و زبان مازندرانی وجود دارد.
واژهٔ «شوا» برگرفته از زبان های اروپایی (schwa) و در نهایت برگرفته از زبان عبری (שְׁוָא: shva) است. در زبان عربی معمولاً به آن «مصوِّت مخفیّ» (به معنی واکهٔ پنهان) و، تحت تأثیر کاربرد موردی در زبان فارسی، «مصوِّت خَفیّ» می گویند.
زمانی که به هنگام تولید یک همخوان، ملاز، پائین آمده و جلوی ورود هوا به حفره دهانی را بگیرد به طوری که مجرای خروج هوا از حفره خیشوم باشد به همخوان تولیدشده، خیشومی، غُنّه ای یا تودماغی می گویند. در زبان فارسی، تنها و دو همخوان خیشومی اند.
مصوت خیشومی یا واکه خیشومی (مصوِّت غُنّه ای، واکهٔ غُنّه ای) (وابسته به بینی) (به انگلیسی: nasal vowel) آوایی است که از طریق کم کردن نرم کام با خارج کردن هوا از طریق بینی، بهتر از دهان تولید می شوند. در مقابل واکه های دهانی صداهای معمولی هستند بدون اینکه خیشومی شوند. اصطلاح خیشومی در شرایطی که هوا به صورت اختصاصی و دقیق از طریق بینی بیرون نیاید، کمی می تواند گمراه کننده باشد. در اصطلاح عام، به این آواها «تودماغی» گفته می شود.
در بیشتر زبان ها واکه هایی (مصوِّت هایی) که در مجاورت حروف بی صدای (همخوان های) خیشومی هستند، تا حدودی یا به طور کامل با کاهش یا کم کردن نرم کام به صورت طبیعی جذب و با روش خیشومی تولید می شوند. گرچه تعدادی از سخنرانان از این موضوع اطلاع دارند. این در مورد زبان انگلیسی این گونه است: واکه های خیشومی، قبلاً همخوان هایی بوده اند که خیشومی شده اند. اما هیچ تفاوتِ واجی بین واکه های خیشومی و همخوان های دهانی وجود ندارد و همهٔ واکه ها از لحاظ واج شناختی، دهانی تلقی شده اند؛ هرچند کلمه ای مانند ‎huh‏ با واکهٔ خیشومی تلفظ می شود.
در زبان های فرانسوی و پرتغالی، در مقابل، واکه های خیشومی واج هایی متفاوت از واکه های دهانی هستند. کلماتی وجود دارد که تفاوت اساسی در کیفیت صدای خیشومی یا دهانی دارند. برای مثال، کلمهٔ فرانسویِ "beau" (به معنی زیبا) /bo/ تلفظ می شود و "bon" (به معنی خوب) /bõ/ ادا می شود. تفاوت فقط در این است که اولی دهانی و بعدی خیشومی است.
در آواشناسی واکه ساده (انگلیسی: Monophthong) به واکه ای گفته می شود که بر خلاف واکه های مرکب یا واکه های سه گانه از کیفیت یکنواختی برخوردار است.
التقای واکه ها
نیم واکه
واکه مرکب یا مصوت مرکب یا آواگروه به واکه ای گفته می شود که در هنگام ادای آن، حالت اندام گفتار دگرگون می شود و در پی آن، رنگ یعنی لرزش های فرعی آوا نیز مختلف می شود و صدا از یک واکه به سوی واکهٔ دیگر می لغزد، چنان که می توان آن را هم چون دو واکه شمرد که با هم آمیخته و در هجایی واحد گرد هم آمده باشند.
دونگاره
التقای واکه ها
واکه ساده
نیم واکه
واکه سه گانه
آواگروه بسیط نیست، اما یک واج شمرده می شود.
در الفبای آوانگاری بین المللی، آواگروه ها را با دو حرف آوانویسی می کنند. نمونه: واژهٔ sign انگلیسی به صورت: .
به باور دسته ای از زبان شناسان، در زبان فارسی دو آواگروه وجود دارد؛ یکی «ـُو» در نمونه هایی مانند روشن، فردوسی، نوروز؛ و دیگری آواگروه «ـِی» در نمونه هایی مانند نی، دی، ری.
نیم واکه یا نیم مصوت یا نیمه صدادار (به انگلیسی: semivowel) یا غلت (به انگلیسی: glide) در آواشناسی و واج شناسی صوتی همانند ‎/w/‎ یا ‎/j/‎ در انگلیسی است، که از نظر قواعد آواشناسی شبیه به یک واکه است اما به جای آنکه در هستهٔ هجا قرار گیرد در حاشیهٔ آن قرار می گیرد.
نیم مصوت ها زیر مجموعه ای از ناسوده ها هستند. بیشتر نویسندگان موافق هستند با اینکه همه ناسوده ها نیم مصوت نیستند، تگرچه ممکن است حقیقت جزئیات از یک نویسنده با نویسنده دیگر فرق داشته باشد. برای مثال Ladefoged & Maddieson (۱۹۹۶) ناسوده لبی –دندانی راکه نیم مصوت است مورد بررسی قرار نداده، در حالی که Martínez-Celdrán (۲۰۰۴) هدف آن ها رسیدگی به این موضوع بود.
نیم مصوت ها را بر طبق آنچه که نامیده«طبقه بندی ثابت» به چهار گروه تقسیم کرده، آن ها مشابه با چهار صدای اصلی مصوت است. مصوت(هجا) نیم مصوت (بدون هجا) (مصوت غیر گرد بسته از جلو)
(ناسوده کامی)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با واکه

معنی واکه به انگلیسی

vowel (اسم)
واکه

معنی کلمه واکه به عربی

واکه
حرف العلة
حرف العلة

واکه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

هانیه ١٣:١٤ - ١٣٩٧/٠٥/٠٥
فریاد بی صدا
|

علی سیریزی ١٣:١١ - ١٣٩٨/٠٥/١٨
واکه چیست:
به حرف صدادار (مُصَوّت) واکه گویند.
واکه‌ها یا مصوّت‌ها در زبان فارسی شش تا هستند و صامت‌ها به وسیلۀ آن‌ها ادا می‌شوند.
واکه‌ها یا مصوّت‌ها در زبان فارسی دو دسته هستند:
بلند ________________ کوتاه

واکه‌های بلند سه تا هستند:
(آ - او - ای)

واکه‌های کوتاه نیز سه تا هستند:
(زبر (فتحه) - زیر (کسره) - پیش (ضمه)) نامیده می‌شوند که در موارد ابهام‌زدایی به صورت سه نشانه (ـَــِــُ) به حروف اضافه می‌شوند.

در میان تمامی واکه‌های فارسی، تنها واکهٔ " آ " است که حرف اختصاصی در دبیرهٔ فارسی دارد.
برگرفته از siriz_word
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• واکه های زبان فارسی   • جدول ترکیب صامت و مصوت اول ابتدایی   • واکه های زبان انگلیسی   • حروف صامت   • مصوت چیست   • همخوان   • حروف مصوت   • تعریف صامت   • معنی واکه   • مفهوم واکه   • تعریف واکه   • معرفی واکه   • واکه چیست   • واکه یعنی چی   • واکه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی واکه
کلمه : واکه
اشتباه تایپی : ,h;i
آوا : vAke
نقش : اسم
عکس واکه : در گوگل


آیا معنی واکه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )