انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1078 100 1

وحید قزوینی

معنی وحید قزوینی در لغت نامه دهخدا

وحید قزوینی. [ وَ دِ ق َزْ ] (اِخ ) میرزا طاهر، از شعرا و فضلای ایرانی در عهد صفویه مورخ رسمی دربار شاه عباس دوم بود و درسال 1011 هَ. ق. وزیر شاه سلیمان صفوی شد و در آخرگوشه گیری اختیار کرد. از آثار معروف وی تاریخ شاه عباس دوم است آثاری هم به نظم و نثر به زبان فارسی و ترکی دارد. وی به سال 1120 هَ. ق. درگذشت. ازوست :
پیش من در طلب یار به حسرت مردن
به از آن است که پرسم ز کسی یار کجاست.
(آتشکده ٔ آذر ص 229 و مجمع الفصحاء ج 2 ص 50).

معنی وحید قزوینی به فارسی

وحید قزوینی
عماد الدین میرزا طاهر بن میرزا حسین خان قزوینی متخلص به وحید و برادر محمد یوسف مولف [ تاریخ خلد برین ] . حزین در تذکره او را وحید الزمان خوانده است و گوید از غایت اشتهار بی نیاز از تعریف است و هدایت گوید : دیوانی مشتمل بر نود هزار بیت دارد . وحید ابتدا منشی میرزا تقی وزیر شاه صفی و شاه عباس ثانی بود . تاریخی که نوشته عباس نامه یا تاریخ طاهر وحید یا تاریخ شاه عباس ثانی نام دارد . میرزا محمد وحید در عهد سلطنت شاه سلیمان از ( ۱۱٠۵ - ۱٠۷۸ ه.ق ) با لقب عماد الدوله وزیر اعظم شد ( ۱۱٠۱ ه.ق .) در سال ۱۱۲٠ بدرود زندگانی گفت . از وی مجموعه منشاتی هم باقی مانده که اگر چه از لحاظ تاریخی حاوی مطالب مهمی است لیکن انشائ آن بسیار متکلفانه است .
میرزا طاهر از شعرا و فضلای ایرانی در عهد صفویه مورخ رسمب دربار شاه عباس دوم بود در سال ۱٠۱۱ ه . وزیر شاه سلیمان صفوی شد و در آخر گوشه گیری اختیار کرد .

وحید قزوینی در دانشنامه اسلامی

"میرزا محمد طاهر وحید قزوینی" فرزند محمدحسین، از استادان علم استیفاء(معرفت به قوانین امور مالی و ضبط دخل و خرج و شیوه محاسبات) در نیمه دوم سلطنت صفویه است که در سال 1015 در قزوین متولد شد. وی علم را با هنر درآمیخته و در انشاء، حسن تحریر و شعر سرآمد هم عصران خود بود.
قزوینی دوران تحصیل مقدماتی را در همان شهر، در رشته های علمی آغاز نمود و پس از چندی وارد مشاغل دیوانی گردید. وی هنر خوشنویسی را از شاگردان میرعماد فراگرفته و آثاری نیز در این زمینه از خود به یادگار گذاشت.
پس از این که ساروتقی، وزیر شاه صفی، کار او را در امر دیوان پسندید، در امور وزارت دستیار و مشاور او شد.
پس از قتل ساروتقی، در دوران شاه عباس دوم به خدمت وزیراعظم سیدعلاءالدین خلیفه سلطان درآمد و منصب مجلس نویسی(وقایع نگاری) در سال 1055 ق به او داده شد.
محمدطاهر در ابتدای دوران سلطنت شاه سلیمان، همچنان شغل وقایع نگاری را برعهده داشت؛ اما پس از مدتی با وساطت و سعایت شیخ علیخان زنگنه، در سال 1085ق از آن شغل عزل و خانه نشین شد.

وحید قزوینی در دانشنامه ویکی پدیا

وحید قزوینی
میرزا محمدطاهر وحید قزوینی، با نام کامل «عمادالدین میرزا محمدطاهر بن میرزا محمدحسین قزوینی» وزیر اعظم ایران و ادیب روزگار صفوی می باشد. در شعر به «وحید» تخلص می کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های وحید قزوینی

میرزاطاهر وحید قزوینی‚ از شعرا و فضلای ایرانی، مورخ رسمی دربار شاه عباس دوم، از آثار معروف وی تاریخ شاه عباس دوم است. او به سال (۱۱۲۰ هجری قمری) درگذشت.
• «پیش من در طلب یار به حسرت مردن// به از آن است که پرسم زکسی یار کجاست»
• «آن کس که بود سایه نشین، سایه ندارد.»

ارتباط محتوایی با وحید قزوینی

وحید قزوینی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی وحید قزوینی   • مفهوم وحید قزوینی   • تعریف وحید قزوینی   • معرفی وحید قزوینی   • وحید قزوینی چیست   • وحید قزوینی یعنی چی   • وحید قزوینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وحید قزوینی
کلمه : وحید قزوینی
اشتباه تایپی : ,pdn rc,dkd
عکس وحید قزوینی : در گوگل


آیا معنی وحید قزوینی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )