انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 981 100 1

ورامین

/varAmin/

معنی ورامین در لغت نامه دهخدا

ورامین. [ وَ ] (اِخ ) قصبه ٔ ورامین مرکز بخش ورامین ،تابع شهرستان تهران ، در 42هزارگزی جنوب خاوری تهران و در مرکز جلگه ٔ ورامین واقع و هوای آن گرم معتدل است. سکنه ٔ آن 4522 تن است. آب آن از 3 رشته قنات تأمین می شود. و محصول آن غلات ، صیفی ، هندوانه ، خربزه و خیار و شغل اهالی زراعت و کسب است. در حدود 20 باب دکاکین مختلف دارد. ادارات دولتی ورامین عبارتند از: اداره ٔ بخشداری ، کلانتری ، دفتر دارائی ، دادگستری ، فرهنگ ، پزشک بهداری ، دسته ٔ ژاندارمری ، پست. و به وسیله ٔتلفن با تهران مربوط است و یک دبستان دخترانه و یک پسرانه دارد. راه به تهران شوسه است و همه روزه ماشین رفت و آمد مینماید. آثار باستانی ورامین مطابق اطلاعاتی که از باستان شناسی گرفته شده به شرح زیر است.
1- مسجد جمعه.تاریخ بنا 703 - 716 هَ. ق. (1304 - 1316 م.) بانی بنا سلطان الجایتو خدابنده آن را شروع نموده و در عهد پسر و جانشین او ابوسعید در 722 هَ. ق. مطابق کتیبه ٔ ایوان دخول به اتمام رسیده است. تاریخ کتیبه ٔ پای گنبد 726 هَ. ق. است. در تاریخ 815 هَ. ق. در زمان سلطنت شاهرخ ترمیماتی در بنا شده است.
2- مقبره ٔ علاءالدین. آغاز ساختمان 675 و پایان آن 688 هَ. ق. است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

معنی ورامین به فارسی

ورامین
بخشی از شهرستان تهران استان مرکز در جنوب شرقی تهران دارای عده زیادی ده بزرگ و کوچک و در اکثر نقاط آن خرابه های بسیار قدیمی موجود است . آب قسمت شرقی از رود جاجرود است و مرکز آن شهر ورامین میباشد که در ۴۲ کیلومتری جنوب خاوری تهران در مرکز جلگه ورامین واقع شده هوای گرم و معتدل دارد . سکنه آن ۲۵۷۹۲ تن میباشد . از قرائ مهم آن پیشوا ( امامزاده ) خاتون آباد کبود گنبد است و از نواحی حاصلخیز و نقاط تاریخی ایران است . محصولش غلات صیفی هندوانه خربزه و شغل مردم کشاورزی است . کلیه ادارات دولتی مانند : بخشداری ژاندارمی پست و تلفن و غیره دارد . آثار تاریخی ورامین مطابق اطلاعات باستانشناسی عبارتست از : ۱ - مسجد جمعه که تاریخ بنای آن ۷٠۳ الی ۷۱۶ ه.ق . ( ۱۳٠۴ الی ۱۳۱۶ م .) و بانی آن سلطان الجایتو خدابنده و در عهد پسرش ابوسعید در ۷۲۲ ه.ق . مطابق کتیبه ایوان تمام شده است . در تاریخ ۷۱۵ ه.ق . در زمان سلطنت شاهرخ تیموری تزییناتی در بنا شده است . ۲ - مقبره علائ الدین شروع ساختمان ۶۷۵ ه.ق . و پایان آن سال ۶۸۸ ه.ق . است .
قصبه ورامین مرکز بخش ورامین تابع شهرستان تهران در ۴۲ هزار گزی جنوب خاوری تهران و در مرکز جلگه ورامین واقع و هوای آن گرم معتدل است
حماسه معروف هندوان و آن منظومه ایست مطول بزبان سنسکریت مشتمل بر ۴۸٠٠٠ بیت در سرگذشتها و وقایع و جنگهای رام وزن او سیته اثر طبع یکی از شاعران قدیم هند موسوم به والمیکی (ه.م.) این حماسه به (( رام و راماین )) نیز شهرت دارد . در مقدمه شاهنامه ابومنصوری اسم این کتاب (( رام و رامین )) آمده .

ورامین در دانشنامه ویکی پدیا

ورامین
وَرامین شهری است در بخش مرکزی شهرستان ورامین در جنوب شرقی استان تهران در کشور ایران است. این شهر مرکز شهرستان ورامین است. جمعیت این شهر طبق آمار سال ۹۵ برابر با ۲۲۵٬۶۲۸ بوده است.
پیشوا (شهر)
قرچک
دربارهٔ واژهٔ ورامین نظرهای چندی مطرح است از جمله این که:
جمعیت ورامین در سال های مختلف به شرح زیر است:
مردم بومی شهر ورامین به زبان پارسی سخن می گویند و بارزترین نکته در لهجهٔ آن ها به کارگیری پسوند -ک برای فعل سوم شخص مفرد در حالت ماضی نقلی و گاهی برای اسم ها (فاعل و مفعول) به کار می رود که نمایان گر کوچک کردن نیست. در طول تاریخ گروه های قومیتی مختلفی از جمله لر، ترک، کرد و عرب نیز به این منطقه کوچیده اند.
عکس ورامین
ورامین (عنبرآباد)، روستایی از توابع بخش اسماعیلی شهرستان عنبرآباد در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان حسین آباد (عنبرآباد) قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۰ نفر (۲۴خانوار) بوده است.
امامزاده قاسم ورامین مربوط به سدهٔ ۷ و ۸ ه.ق است و در شهرستان ورامین، بخش مرکزی، روستای خالدآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۷۶۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
ایستگاه راه آهن ورامین (انگلیسی: Varamin railway station) در شمال شهر ورامین در استان تهران واقع شده است و راه آهن ایران مالک آن است.
باشگاه فوتبال کاوه شهرداری ورامین یکی از باشگاه های فوتبال ایران در ورامین است. این تیم در لیگ دسته سوم فوتبال ایران حضور دارد.
باشگاه والیبال شهرداری ورامین یک باشگاه والیبال ایرانی است که توسط شرکت کارا سازه متین تشکیل شد. این باشگاه در شهر ورامین قرار دارد. در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۱ امتیاز یک تیم لیگ برتری توسط شرکت کارا سازه متین خریداری شد که پس از آن این تیم با نام متین ورامین خوانده و ثبت شد.۱۳۹۱–۱۳۹۶   ۱۳۹۶–اکنون
شرکت کارا سازه متین مالک اصلی باشگاه والیبال متین ورامین در سال ۹۴ با ارسال نامه ای به فدارسیون والیبال اعلام کرد که در این فصل قصد تیمداری در لیگ برتر را ندارد. پس از این مسئله مسئولین شهر ورامین و در راس آن ها احسن الله شیرکوند لیبروی ورامینی سال های نچندان دور تیم ملی والیبال بار دیگر با رایزنی های انجام شده و تعیین بودجه بار دیگر در شهر ورامین تشکیل تیم والیبال لیگ برتری دادند و با نام متین صالحین ورامین در لیگ برتر والیبال ایران شرکت کردند؛ و در روز ۲۸ آذر ۹۵ مشکلات مالی بر تیم صالحین ورامین غلبه پیدا کرد و در نهایت نماد ورزش این منطقه در آستانه انحلال کامل قرار گرفت اما پس از تشکیل کمپین کلیه هواداران ورامینی که بسیار در فضای ورزشی کشور سر و صدا به پا کرد با تلاش مسئولان این منطقه بار دیگر با پرداخت قسمتی از این بدهی ها این تیم به لیگ برتر بازگشت و توانست در اوج شگفتی و با حمایت هواداران خود به مرحله پلی آف لیگ برتر والیبال در این فصل صعود کرده و در رده پنجم لیگ برتر بایستد.
شهرداری ورامین دارای هواداران زیادی است که در مسابقات این تیم آن را حمایت می کنند و جز سه تیم پرطرفدار لیگ برتر به شمار آیند.
ورزشگاه اختصاصی شهرداری ورامین، سالن شهید امیر گل عباسی واقع در شهرک رضی ورامین است. این سالن ۱٬۵۰۰ نفر گنجایش دارد. این سالن میزبان مهمانان شهرداری ورامین در لیگ و دیگر بازی ها است.
باشگاه والیبال متین ورامین یک باشگاه والیبال ایرانی است که توسط شرکت فنی و مهندسی کاراسازه متین تأسیس شد. این باشگاه در شهر ورامین قرار دارد و در حال حاضر در لیگ برتر والیبال ایران حضور دارد و به رقابت می پردازد. در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۱ امتیاز یک تیم لیگ برتری توسط شرکت کارا سازه متین خریداری شد که پس از آن با نام متین ورامین خوانده و ثبت شد.
بخش مرکزی شهرستان ورامین یکی از بخش های شهرستان ورامین در استان تهران ایران است.
بخش مرکزی شهرستان ورامین
دهستان بهنام پازوکی جنوبی
دهستان بهنام وسط شمالی
شهر: ورامین
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان ورامین در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۳۳۹۶۹ نفر بوده است.
تپه و محوطه حاجی آباد ورامین مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان جیرفت، بخش مرکزی، روستای ورامین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تصفیه خانه قند ورامین یا کارخانه قند ورامین مربوط به دوره پهلوی است و در ورامین، بلوار شهید قدوسی، مابین خیابان روغن کشی و درختی واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۱۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
طراحی تصفیه خانه قند ورامین در سال ۱۳۱۲ توسط نیکلای مارکف معمار روسی انجام شد اما تجهیز و راه اندازی کارخانه به مهندسان اهل چکسلواکی سپرده شد. ساخت بنای این کارخانه در سال ۱۳۱۳ پایان یافت و تولید قند را آغاز کرد.
کارخانه قند ورامین در ماه به بیش از ۱۵ هزار تن مواد اولیه برای انجام فعالیت خود نیاز دارد.
کارخانه قند ورامین از ظرفیت های فراوانی برخوردار است به طوری که می تواند در صورت حمایت و تأمین مواد اولیه، بیش از ۷۰۰ تن در روز تولید کند؛ که سرانجام بعد از ۸۱ سال به علت مشکلات اقتصادی تعطیل شد.
حوزهٔ انتخابیه ورامین یکی از حوزه های استان تهران برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت ورامین ۱ نماینده دارد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ورامین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ورامین

شهریار آریابدaryabod_shariar@yahoo.com ١٤:٤٢ - ١٣٩٧/٠٧/٢٤
ورامین یکی از شهرستان های استان تهران است که از نام بهرام ساسانی گرفته شده و منسوب به اوست ،در اوستا ورثرغنه ،در پهلوی ورهرام و در پارسی امروزین بهرام شده و نماد فرشته نگهبان رزم آوران در آیین مزدیسناست که با پسوند نسبت " ین " آمیخته و بهرامین و سپس وهرامین و ورامین شده است.
|

پیشنهاد شما درباره معنی ورامیننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ورامین پیشوا   • روستاهای ورامین   • فاصله ورامین تا تهران   • ورامین سیتی   • شهرستان ورامین   • ورامین کجاست   • نقشه ورامین   • جمعیت ورامین در سال 94   • معنی ورامین   • مفهوم ورامین   • تعریف ورامین   • معرفی ورامین   • ورامین چیست   • ورامین یعنی چی   • ورامین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ورامین
کلمه : ورامین
اشتباه تایپی : ,vhldk
آوا : varAmin
نقش : اسم خاص مکان
عکس ورامین : در گوگل


آیا معنی ورامین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )