انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 718 100 1

ورزش

/varzeS/

مترادف ورزش: بازی، نرمش، تمرین، مشق، ممارست، اسب سواری، بسکتبال، پرش، پیاده روی، دو، شنا، فوتبال، کشتی، والیبال، هندبال

معنی ورزش در لغت نامه دهخدا

ورزش. [ وَ زِ ] (اِمص ، اِ) ورزیدن. (برهان ) (آنندراج ). رجوع به ورزیدن شود. || اجرای مرتب تمرینهای بدنی به منظور تکمیل قوای جسمی و روحی. (فرهنگ فارسی معین ). || کسب. (منتهی الارب ). اکتساب. (یادداشت مؤلف ). به دست کردن. به دست آوردن. حاصل کردن. تحصیل. اندوختن. گرد آوردن. عمل کردن. کار کردن. (فرهنگ فارسی معین ) :
که چندین بورزید مرد جهود
چو روزی نبودش ز ورزش چه سود.
فردوسی.
هر کار که تو در جهان از بهر مرادی و شهوتی بکنی هم از آن وجه بر تو رنجی مستولی شود که ترا از ورزش آن پشیمان کند. (کتاب المعارف ).
|| زرع. کشت. (یادداشت مؤلف ) :
بماندند پیران بی پا و پر
بشد آلت ورزش و ساز و بر.
فردوسی.
|| شغل. عمل. حرفه. سعی. کار. (ناظم الاطباء). پیشه. (فرهنگ فارسی معین ). کار با مشقت و تعب. محنت. (ناظم الاطباء) :
بشد رأی و اندیشه و کشت و ورز
که مردم ز ورزش همی گیرد ارز.
فردوسی.
شما دیر مانید و خرم بوید
به رامش سوی ورزش خود شوید.
فردوسی.
به مطبخ هوس و فکرت تو بی ورزش
هزار بره ٔ ناپخته هست و ناخورده.
سوزنی.
|| تمرین و مشق. (یادداشت مؤلف ). ملکه. پراتیک. هرکاری که بسیار و پی درپی کنند برای آنکه در آن هنرمند و کامل شوند. (آنندراج ). مداومت دادن در هر کاری. (ناظم الاطباء) :
با بلاهای دوست ورزش کن
خویشتن را بلندارزش کن.
اوحدی.
هرچه ورزش کنی همانی تو
نیکویی کن اگر توانی تو.
اوحدی.
|| کوشش و جهد. || فایده. حاصل. منفعت. || پرهیز. اجتناب. || زهد. || ریاضت و حرکات و اعمال مخصوصه که برای قوت اعمال بدنی همه روزه به جای می آورند. (ناظم الاطباء).

معنی ورزش به فارسی

ورزش
ورزیدن
( اسم ) ۱ - عمل کردن کار کردن . ۲ - حصول . ۳ - کاشت زراعت : کسی را کجا تخم یا چارپای بهنگام ورزش نبودی بجای . ( شا) ۴- عمل کار. ۵- شغل حرفه پیشه : شما دیر مانید و خرم بوید به رامش سوی ورزش خود شوید . ) ( شا ) ۶- اجرای مرتب تمرینهای بدنی بمنظور تکمیل قوای جسمی و روحی .
[sport] [ورزش] 1. هرگونه فعالیت تفریحی یا رقابتی، با وسیلۀ ورزشی یا بدون آن، که مستلزم میزانی از فعالیت جسمانی و مهارت باشد 2. در المپیک، یک یا چند رشته که زیر نظر یک فدراسیون بین المللی قرار دارد
( اسم ) جایی که در آن بتمرین های بدنی پردازند زورخانه : باز دو نرگس آن خوش نگه مستانه میکند ورزش بیداد به ورزشخانه . ( گل کشتی )
[sports tourism] [گردشگری و جهانگردی] نوعی گردشگری که در آن گردشگران به دیدن یا شرکت در مسابقات ورزشی می روند
[aquatics, water sports] [ورزش] ورزش هایی مانند موج سواری و شنا و واترپولو (water polo) که بر روی آب یا داخل آن انجام می شود
[racket games] [ورزش] ورزش هایی که در آن توپ را با دستاک از روی تور رد می کنند یا به دیوار می زنند متـ . ورزش های راکتی
[ورزش] ← ورزش های دستاکی
[winter sports] [ورزش] ورزش های فضای باز که معمولاً در زمستان و بر روی برف و یخ انجام می شود
[underwater sports] [ورزش] ورزش هایی که در زیر سطح آب انجام می شود
[sitting sports] [ورزش] ورزش هایی که شرکت کنندگان در آنها در حالت نشسته قرار دارند مانند سوارکاری و قایقرانی
( مصدر) ۱ - ممارست کردن تمرین کردن
[sports engineering] [مهندسی پزشکی] رشته ای شامل طراحی تجهیزات ورزشی و آزمون های آزمایشگاهی و میدانی مربوط به آنها، مدل سازی محاسباتی، تعامل با ورزشکاران و ارزیابی عملکرد آنها و تجهیزات ورزشی در حین تمرین و مسابقه، در چارچوب به حداقل رساندن آسیب های ورزشی و بهبود حرکات و...
[sport instructor] [گردشگری و جهانگردی] فرد واجد شرایطی که ورزش خاصی را به گردشگران میآموزد

معنی ورزش در فرهنگ معین

ورزش
(وَ زِ) ۱ - (اِمص .) تمرین ، کار پیاپی و مرتب . ۲ - (اِ.) انجام حرکات بدنی خاص برای تقویت عضلات .

معنی ورزش در فرهنگ فارسی عمید

ورزش
۱. کار پیاپی.
۲. پیاپی کردن کاری برای تمرین و عادت.
۳. حرکت دادن پیاپی اعضای بدن برای تقویت اعصاب و عضلات، هرگونه عمل و حرکتی که برای تقویت اعضا و به منظور حفظ تندرستی به تنهایی یا دسته جمعی انجام داده می شود.

ورزش در دانشنامه اسلامی

ورزش
ورزش عاملی برای حفظ سلامتی و تامین نیازهای آدمی لازم است، و اسلام برای تندرستی و سلامتی ارزش زیادی قائل است. اوج توان جسمی و قدرت ورزشکار باید به جایی برسد که عمل به ارزش های انسانی را برای خود تکلیف و سرمشق بداند و سرلوحه زندگی خود قرار دهد.
رسیدن به سلامتی جسم و جان، از اموری است که انسان همیشه درپی آن بوده و هست. دین اسلام همواره به عنوان یک دین کامل و جهان شمول به تمامی زوایای یک زندگی سالم می اندیشد و همه راه های منتهی به سعادت دنیا و آخرت را برشمرده است. ارزش تندرستی را بیان می کند؛ حفظ بهداشت را لازم می داند و به ورزش و توجه به آن اهمیت داده است. اساساً حرکت، لازمه زندگی است. حرکت، جنب وجوش، افت وخیز و جهش و پرش و دویدن، عاملی برای حفظ سلامت، پویایی، بالندگی و نشاط است. سکون، نه تنها مانع رشد است، بلکه زیان های فراوانی به بار می آورد و بیماری های جسمی و روحی فراوانی را درپی دارد. با گذشت زمان و ماشینی شدن زندگی انسان و جایگزین شدن صنعت به جای بسیاری از فعالیت های جسمی و بدنی، نقش ورزش، آشکارتر شده است و در نتیجه رویکرد به کارهای ورزشی باید بیشتر شود. امروزه، نگاه به ورزش، متفاوت و انگیزه های پرداختن به آن نیز گوناگون است، ولی باید دانست که ورزش امری بی ارزش یا صرفاً سرگرم کننده و مایه گذران وقت نیست، بلکه بخشی از برنامه های لازم زندگی به شمار می رود که با مفاهیمی مانند: تندرستی، بهداشت، رشد، نشاط، آگاهی، سلامت روان و غیر آن ارتباط نزدیکی دارد. بی شک ورزش برای تامین نیازهای آدمی لازم است، ولی گاهی نیازهایی به وجود می آید که ضرورت پرداختن به ورزش را دو چندان می سازد.در مبارزه با سختی ها و مشکلات و نیز در رویارویی با دشمنان، آماده بودن جسمانی نیز برای رویارویی با این ناهنجاری ها امری ضروری به نظر می رسد. قرآن کریم در سفارش به افراد باایمان در آماده سازی خویش می فرماید:«هرچه در توان دارید نیرو و سلاح و اسب های ورزیده برای مقابله با دشمنان آماده سازید تا به وسیله آن دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید. » بنابراین، انسان باید ورزش را به عنوان جزئی از برنامه های روزانه خویش قرار دهد و از فایده های جسمی و روحی آن بهره مند شود.
انواع ورزش ها
امروزه ورزش، یکی از ضروریات زندگی است. این ضرورت از دو بعد فردی و اجتماعی، قابل بررسی است. اصولاً زندگی شهرنشینی، دوری از طبیعت، استفاده از غذاهای مصنوعی، نداشتن فعالیت بدنی لازم، آلودگی محیط زیست، عموم مردم را با شرایطی روبه رو می سازد که ره آورد آن چیزی جز ضعف و ناتوانی جسمی و افسردگی روحی و روانی نیست.ناگفته نماند که ارزش های مورد پذیرش هر جامعه تعیین کننده نوع فعالیت ها، روش ها و رشته های ورزشی در آن است. با مطالعه اقوام و ملت ها درمی یابیم که بعضی از ورزش ها، جایگاهی ارزشمند دارند. از بعضی دیگر نیز استقبال چندانی صورت نمی گیرد. در زمان حیات معصومین نیز مانند هر دوره دیگر، بعضی از ورزش ها رونق بیشتری داشته و مورد توجه بوده است. برای مثال، ارزش تیراندازی به آن اندازه است که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) می فرماید: «عَلِّموا بَنیکُم الرَّمی فاِنَّه نِکایَةُ العَدُوّ؛ تیراندازی را به پسران تان بیاموزید که موجب شکست دشمن است». در اخبار دیگری از ائمه معصومین (علیهم السّلام) آمده که ورزش کشتی نیز همواره مورد تشویق ایشان بوده است. حضرت ابوطالب (علیه السّلام) فرزندان خود و برادرزاده هایش را جمع می کرد و آنها را به کشتی گرفتن وا می داشت و دیده می شد که حضرت علی (علیه السّلام) که کودکی بیش نبود با برادران و پسرعموهای خود کشتی می گرفت و بزرگ و کوچک شان را بر زمین می زد. همچنین، درباره اسب سواری و اسب دوانی نیز در اسلام سفارش بسیاری شده است. به گونه ای که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود: «بهترین سرگرمی نزد خداوند، اسب دوانی و تیراندازی است». امام صادق (علیه السّلام) نیز شادابی را ده چیز می داند که یکی از آنها را سوارکاری می شمارد. شنا نیز از دیگر ورزش های مورد توجه اسلام است که آن را نشاط آور و عاملی برای سلامتی جسم و روح می داند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) می فرماید: «حق فرزند بر پدرش این است که ... به او شنا کردن بیاموزد». جالب است بدانیم که امروزه پیاده روی به عنوان بهترین ورزش برای درمان بیماری ها شمرده شده و این حقیقتی است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) نیز درباره آن فرموده است: «خَیْرُ ما تَداوَیْتُمْ بِهِ الْمَشْیُ؛ بهترین چیزی که خود را با آن درمان می کنید، پیاده روی است». بخشی از آموزه های دیگر دینی بر رشته شمشیرزنی تاکید دارد. به گونه ای که امام علی (علیه السّلام) درباره تاثیر روانی حرکات رزمی بر حریف می فرماید: «با یاری گرفتن از گام های خویش، ضربت تیغ را کاری تر کنید». در روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) پرتاب نیزه نیز مورد تایید قرار گرفته است: «مسابقه در تیراندازی جایز است». در نهایت، دویدن و وزنه برداری نیز از ورزش های مورد توجه آموزه های دینی است. البته این بدان معنا نیست که اسلام به ورزش های دیگر، به ویژه رشته های جدیدی که با توجه به احکام فقهی و شرایط زمانی و مکانی مورد تایید قرار گرفته است، اهمیت ندهد. هرچند ورزش هایی هم وجود دارند که به سبب عوارض جانبی آن، از دایره تایید شرعی خارج شده اند.
ورزش و سلامتی
بدن به عنوان مرکب روح است و رابطه تنگاتنگی میان جسم و جان وجود دارد، به گونه ای که ضعف و ناتوانیِ هریک بر دیگری تاثیر مستقیم دارد و برای رسیدن به کمال، پاس داشت هر دو بُعد ضرورت دارد. سلامتی آن قدر اهمیت دارد که حضرت علی (علیه السّلام) می فرماید: «الصِّحَّةُ اَفْضَلُ النِّعَمْ؛ سلامتی بالاترین نعمت است». سلامتی، نعمت پربهایی است که اگر دچار کاستی شود، شیرینی های زندگی تبدیل به تلخی می گردد و انسان زمین گیر می شود. انسان های باایمان نسبت به حقوقی که بر گردن دارند، احساس وظیفه می کنند و از جمله حقوق، حق اعضا و جوارح بر انسان است، چنان که امام سجاد (علیه السّلام) در رسالة الحقوق به این حق اشاره می کند و می فرماید: «اِنّ لِجَسَدِکَ عَلَیْکَ حَقّاً؛ بدن تو بر تو حقی دارد». بی شک، یکی از راه های ادای حق اعضا، ورزش است. پس باید با ورزش، پاسدار سلامتی بدن باشیم. در قرآن مجید نیز داشتن نیروی بدنی، مایه برتری شمرده شده است. برای مثال، در انتخاب رهبر برای قوم، حضرت شموئیل برای مبارزه با جالوت، فردی به نام طالوت برگزیده شد که یکی از ویژگی هایش قدرت جسمی او بود.ناگفته نماند که در روایتی از نبی اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) نیز آمده است که: «نزد خداوند، مؤمن قوی، از مؤمن ضعیف بهتر و محبوب تر است».
ورزش و شادابی
...

ورزش در دانشنامه ویکی پدیا

ورزش
ورزش به تمامی گونه های فعالیت فیزیکی بدن گفته می شود که شرکت کنندگان آن می توانند به صورت منظم و سازمان یافته یا گاه به گاه در آن شرکت کنند و از آن برای بهبود تناسب اندامشان و یا فراهم آوردن سرگرمی و تفریح بهره ببرند. ورزش می تواند به صورت رقابتی برگزار شود که در این صورت باید بر پایهٔ رشته قوانینی که مورد توافق همگان است، یک یا چند برنده در آن مشخص گردد که در این گونه ورزش ها شرکت کنندگان باید درجه ای از توانمندی های مربوط به آن رشته به ویژه در رده های بالاتر را دارا باشند. هم اکنون با در نظر گرفتن ورزش های تک نفره، صدها رشتهٔ ورزشی وجود دارد. ورزش های گروهی می تواند افراد را در قالب دو یا چند گروه دسته بندی کند و تیم ها با هم رقابت کنند. گونه هایی از فعالیت های غیر فیزیکی وجود دارد که گاهی آن ها را به ورزش نسبت می دهند؛ برای نمونه می توان به ورق بازی و بازی های تخته ای و فکری اشاره کرد.
تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد:
برای نمونه رقابت های شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده ویژه مسابقات انجام می گیرد یک گونه از ورزش به شمار می رود در حالی که شنا در یک استخر معمولی یا در دریا یک تفریح شمرده می شود.
رشته های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می کنند.
ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت رسیده اند. این یکی دیگر از ویژگی های ورزش به شمار می آید.
امروزه ورزش زنان نیز جایگاه ویژه ای در مجامع بین المللی پیدا کرده است.
واژهٔ ورزش که از دیرباز معنای تمرین و ممارست داشت به هنگام تصویب «قانون ورزش اجباری در مدارس» در ۱۶ شهریور ماه ۱۳۰۶ خورشیدی به طور رسمی به معنای امروزی وارد قاموس واژگان دولتی ایران شده است.
توسعهٔ ورزش ها با توجه به گذشتهٔ کامل آن ها، مطالب مهمی را دربارهٔ دگرگونی های اجتماعی و دگرگونی های خود ورزش ها آشکار می نمایند.
ورزش های موتوری به گونه ای از ورزش ها اطلاق می شود که تماماً با استفاده از وسائل نقلیه خودرو از جمله اتومبیل، موتورسیکلت، هواپیما و ... انجام می شود. اینگونه ورزش ها گاه در غالب مسابقات و گاه برای سرگرمی شخصی انجام می پذیرند.
ورزش های کوهستانی به ورزش هایی می گویند که در کوهستان انجام می گیرند. همهٔ این ورزش ها نیاز به تجهیزات ویژه ای دارند و با ریسک بالایی همراه هستند. توانایی بالا رفتن در این ورزش فقط از راه آموزش ویژه امکان پذیر است.
کوهنوردی
ورزشکاری که به این شاخه از ورزش می پردازد بعضا با مناطقی سر و کار دارد که کاملا دورافتاده هستند و ممکن است با خطراتی چون بهمن، بدی آب وهوا، روانسنگ و کوه ریزش رو به رو شود، از این رو آشنایی ویژه با این خطرات برای او ضروری است که این موضوع مربوط به دانش مدیریت ریسک می شود. ورزش های کوهستانی عبارتند از:
سنگ نوردی
اسکی بازی معمولی روی پیست های اسکی از انواع ورزش های کوهستانی به حساب نمی آید، زیرا طبق استانداردهای قانونی میزان ریسک در این پیست ها تا حداقل ممکن کاهش می یابد تا ورزشکار با کمترین خطر ممکن مواجه گردد.
آهنکوب نوردی
اسکی در کوه
اسکی آزاد
برف نوردی
پیاده گردی
تپه نوردی
دوچرخه سواری در کوه
راه نوردی
دره نوردی
ورزش و مردم نام قدیمی ترین برنامهٔ هفتگی صدا و سیما است. این برنامه هم اکنون با تهیه کنندگی و اجرای بهرام شفیع روزهای جمعه از شبکه یک پخش می شود.
ورزش ۳ یک وب گاه خبری ورزشی است که در ابتدا با عنوان فوتبال ۳ آغاز به کار کرده و سپس نام خود را ورزش ۳ تغییر داد. این سایت شامل : خبرهای فوتبال و سایر ورزش ها ، جداول لیگ ها و تورنمنت های مهم ، پخش زنده و نتایج زنده بازی ها ، ویدئو های ورزشی ،روزنامه های ورزشی و تصاویر بازیکنان و ... می باشد . ورزش ۳ پنجمین وب گاه پربازدید در ایران و پربازدیدترین وب گاه ورزشی ایرانی است.
این وب گاه ابتدا از طریق شبکه سوم سیما و در برنامه فوتبال برتر تبلیغ می شده است.
ارمنیان در امپراتوری عثمانی قبل از نسل کشی که با برنامه ریزی و از پیش طراحی شده دولت برای حذف ملت ارمنیان از سرزمینهای باستانی خود انجام شد، نقش مهمی در زندگی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، در آن امپراتوری ایفا کردند. در اوایل قرن بیستم این ارمنیان بودند که به فکر راه اندازی باشگاهای ورزشی و ژیمناستیک (نمونه ای آنچه که در کشورهای پیشرفته اروپای غربی وجود داشت) افتادند، تحت حکومتی که فعالیت های ورزشی را به شدت ممنوع کرده بود و مجازات سنگینی را برای آن وضع نموده بود.
ده ها باشگاه ورزشی و سازمان پیشاهنگ متعلق به ارمنیان در شهرهای قسطنطنیه، وان، ترابزون و آدانا وجود داشت. در آستانه جنگ جهانی اول حدود ۴۰ باشگاه ورزشی متعلق به ارمنیان که در ورزش های (دو و میدانی- دوچرخه سواری- پرتاب وزنه- شمشیربازی- فوتبال- هاکی و ژیمناستیک) در شهر قسطنطنیه فعالیت می کردند.
برنامه ورزش از نگاه دو تنها برنامهٔ ورزشی شبکه دو سیما است که از خرداد ماه سال ۱۳۸۶ پخش آن آغاز شد. در ابتدا جهانگیر کوثری اجرای آن را بر عهده داشت و در طی این چند سال نیز چندین بار مجریان آن عوض شده است. نیما نهاوندیان نیز مدتی اجرای این برنامه را برعهده داشت. هم اکنون اجرای این برنامه بر عهدهٔ پیمان یوسفی و پوریا تابان است و گزارشگر آن نیز امید گلمکانی می باشد.
ورزش از نگاه دو برنامه ای ورزشی است که شنبه ها پس از اخبار سراسری شبکه دو به صورت زنده از این شبکه روی آنتن می رود و به مسائل ورزش هفته می پردازد.
ورزش تیراندازی (به انگلیسی: Shooting sport) یک ورزش رقابتی براساس دقت و سرعت است که به وسیله سلاح (تفنگ، تپانچه و ساچمه زن) انجام می شود.
این ورزش در رده ها و رشته های مختلف و در سه وضعیت خوابیده، نشسته و ایستاده برگزار می شود.
تیراندازی از ورزش های اصلی بازی های المپیک است و از اولین دوره آن یعنی ۱۸۹۶ میلادی برگزار شده است.
ورزش تیمی یا ورزش گروهی شامل ورزش هایی می باشد که در آن ورزشکاران برای رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر هم کاری می کنند. فوتبال، هاکی، فوتبال امریکایی، بیسبال، بسکتبال، والیبال، تنیس، واترپلو، راگبی، هندبال و کریکت از ورزش های تیمی می باشد.اعضای تیم ورزشی تحت رهبری مدیر تیم با عنوان سرمربی قرار دارند.
شکل ورزش های گروهی و همکاری اعضای بین آن متفاوت است. در برخی از ورزش ها، دو تیم مقابل همدیگر قرار می گیرند و ورزشکاران باید برای رسیدن به هدف خود تلاش کنند. به طوری کلی باید گفت هدف این گونه ورزش ها تسهیل در حرکت توپ و یا موارد مشابه مطابق با مجموعه ای از قوانین است که منجر به کسب امتیاز می گردد. این امر نیازمند برنامه ریزی دقیق، آماده سازی مناسب و آمادگی روحی و فیزیکی افراد تشکیل دهنده یک تیم است.
با این حال، شکل دیگر ورزش های تیمی آن گونه نیست که در آن به منظور کسب امتیاز، توپ حرکت داده شود. برخی مسابقات شنا و قایقرانی، از این دسته می باشند.
ورزش حرفه ای به ورزشی گفته می شود که در آن ورزشکاران برای فعالیت خود دستمزد دریافت می کنند. ورزش حرفه ای در نقطه مقابل ورزش آماتور قرار می گیرد که در آن ورزشکاران فقط برای علاقه شخصی به ورزش می پردازند.
اغلب ورزش هایی که به صورت حرفه ای دنبال می شوند، ورزشکاران آماتوری نیز دارند که تعداد آنها بسیار بیشتر از همتایان حرفه ای خود است. طرفداران ورزش آماتور معمولاً ورزش حرفه ای را در تضاد با اصول اخلاقی ورزش می دانند و معتقدند رقابت های ورزشی نباید وسیله امرار معاش باشد. این گروه در برخی رشته های ورزشی تا مدتها توانستند در مقابل جاذبه های مالی و تبلیغاتی ورزش حرفه ای مقاومت کنند. برای مثال اتحاد راگبی برای سال ها یک ورزش نیمه وقت مخصوص آماتورها باقی مانده بود.
ورزشکارانی که در سطح اول ورزش حرفه ای فعالیت می کنند درآمدهای بسیار بالایی را دریافت می کنند. تایگر وودز بازیکن گلف اهل آمریکا پردرآمدترین ورزشکار دنیاست و بر اساس گزارش سال ۲۰۰۹ نشریه فوربز مجموع جوایز و دستمزدهایی که وی از فعالیت های ورزشی خود دریافت کرده از یک میلیارد دلار فراتر رفته است. مایکل جردن بازیکن بسکتبال آمریکایی با ۸۰۰ میلیون دلار و میشاییل شوماخر راننده فرمول یک آلمانی با حدود ۷۰۰ میلیون دلار درآمد از ورزش در رتبه های بعدی قرار می گیرند.
ده بازیکن برتر تنیس دنیا به طور میانگین سالانه ۳ میلیون دلار دریافت می کنند و میانگین درآمد بازیکنان لیگ برتر بیسبال آمریکا ۳ میلیون و ۴۴۰ هزار دلار بوده است. در فصل ۱۱-۲۰۱۰ میانگین دستمزد بازیکنان لیگ برتر فوتبال انگلستان ۷ میلیون پوند، بازیکنان سری آ فوتبال ایتالیا ۵ میلیون یورو و بازیکنان بوندسلیگا ۳.۳ میلیون یورو بوده است.
ورزشِ خونین گروهی از بازی، ورزش یا سرگرمی ها است که با خونریزی همراه است. برپایهٔ فرهنگِ وبستر، شکارِ جانوران و خروس بازی از جملهٔ این کارها هستند. همچنین هرگونه ورزشی که در آن جانوران کشته می شوند و یا آسیب می بینند و مردم برای دیدنِ آن گردِ هم می آیند و احساسِ هیجان می کنند نیز یک ورزشِ خونین است.
آرژانتین یکی از قدرتهای جهانی در ورزشهای تیمی است. فوتبال رایجترین ورزش آرژانتین می باشد، که تیم ملی فوتبال آرژانتین دوبار قهرمان جام جهانی فیفا و یک بار برنده مدال طلای المپیک (و نیز ۱۴ بار برنده جام کشورهای آمریکایی) شده است. هنوز ورزش ملی کشور پاتو است، (درباره «ورزش ملی»، این عنوان از سوی دولت به اجبار به آن داده شده، اما ورزش پاتو تنها توسط افسران سواره نظام ارتشی، پرورش دهندگان دام، و کمابیش توسط معدودی از مردم انجام می گیرد زیرا همچون چوگان، ورزش بسیار گرانقیمتی است). این ورزش در یک دسته شش تایی با توپ سوار بر اسب انجام می شود. همچنین والیبال و بسکتبال نیز در این کشور رایج می باشند؛ و تعدادی از بسکتبالیستهای این کشور در جام ان.بی.ای و لیگهای اروپایی بازی می کنند، و تیم ملی نیز مدال طلای المپیک را در بازیهای المپیک آتن بنده شد. آرژانتین همچنین یکی از تیمهای رده بالای جهانی در اتحادیه راگبی آرژانتین| اتحادیه راگبی را دارد و ورزشی نمونه برای جوانان طبقه متوسط در کل کشور می باشد. (نگاه کنید به تیم اتحادیه ملی راگبی آرژانتین| لوس پوماس) علاوه بر این، بسیاری از راگبی بازان آرژانتینی، از سال ۱۹۹۹ در کشورهای فرانسه، ایتالیا، انگلستان، ایرلند و دیگر کشورهای اروپایی مطرح شده اند.تنیس آرژانتین در صحنه جهانی با وجود یک دوجین بازیگران مرد و زن فعال در مسابقه، بسیاری رقابتی است. دیگر ورزشهای رایج شامل هاکی میدانی، (ورزش درجه یک زنان)، گلف، و قایقرانی است. ارژانتین تعدادی بازیکن رده بالای چوگان و یک تیم ملی دارد که از لحاظ تاریخی قویترین نوع در دنیا بوده اند. قهرمانی چوگان آزاد (در مکان باز) در بوینس آیرس مهم ترین نمونه از خود در کل جهان است، و ورزشهای کریکت و بیسبال با محدودترین شکل خود همچون مسابقات گرید آیرون در این کشور انجام می شوند.
ورزشهای موتوری نیز در آرژانتین به خوبی عرضه می شوند، ضمن آن مسابقات تورسمو کارترا و ۲۰۰۰ تی سی، معروفترین نونه مسابقات اتومبیلرانی هستند. مردم سراسر کشور از این مسابقات لذت می برند، اما آن در شهرهای کوچک و نواحی روستایی آرژانتین طرفداران دوآتشه داشته که از لحاظ جمعیت مشتاق همچون مسابقات ناسکار در ایالات متحده می باشد. رالی آرژانتین بخشی از رالی قهرمانی جهان می باشد (فعلاً در ایالت کوردوبا برگزار می شود). در مسابقات فرمول-۱، کشور یک قهرمان جهانی (خوآن میگوئل فانجیو، با پنج بار قهرمانی)، و دو نفر نائب قهرمان (فرولان گونزالس و کارلوس روتمن، هر کدام یکبار) داشته است.
مشاهیر جهانی آرژانتینی در ورزش عبارت اند از دیگو مارادونا و قهرمان ۵ دوره مسابقات فرمول-۱ خوآن مانوئل فانجیو هستند. دیگر شخصیتهای ورزشی این کشور عبارت اند از آلفردو دی استفانو، آمادیو کاریزو، و گابریل باتیستوتا در ورزش فوتبال (انگلیسی)؛ گولرمو ویلاس، گابرییلا ساباتینی، و دیوید نعلبندیان در تنیس؛ روبرتو دی ویسنزو و آنجل کابررادر گلف؛ مانو جینوبیلی و آندرس نیسیونی در بسکتبال؛ لوسیانا آیمار در هاکی میدانی؛ هوگو پورتا و آگوستین پیشوت، خوآن هرناندز، فلیپه کنته پومی، ماریو لدسما و دیگر بازیکنان معروف بین المللی در آتحادیه راگبی، بوکسبازان، پاسکوال پرز و کارلوس مونزیون؛ خانواده های هوگوی و نوویلو آسترادا از بازیکنان چوگان، و افراد دیگر از آن جمله می باشند.
تب ورزشهای فوتبال، کریکت و راگبی در این مملکت موج می زند. جوان ها فوتبال را بیشتر می پسندند. اگر چه که ورزشهایی همانند بسکتبال و اسکیت برد رو به فزونی است. شنا، گلف، بوکس و تنیس نیز حمایت می گردد.
آنها پس از لغو آپارتاید توانستند در امورات ورزشی در میان ملل دیگر شرکت داشته باشند که همراه شد با جام ۱۹۹۵ در همان کشور و باز یک میزبانی دیگر و آن هم میزبانی جام ملتهای آفریقایی در ۱۹۹۶ تیم ملی به نام "بافانا بافانا"، به سوی پیروزی تلاش می کردند. مردمش میزبان جام جهانی کریکت ۲۰۰۳ و ۲۰ قهرمان جهان در سال ۲۰۰۷ نیز بودند که موفقیتی بزرگ محسوب می شد. در سال ۲۰۱۰، آفریقای جنوبی شاهد برگزاری بزرگترین مسابقات فوتبال، جام جهانی، در شهرهای خویش بود.
در زمینه ورزش آمریکاییان بیش از دیگر ورزش ها به فوتبال آمریکایی، بیسبال، و بسکتبال توجه و علاقه نشان می دهند.
در افغانستان ورزشهای ملی و بین المللی وجود داشته که بعضی از ورزشها پس از قرن ۱۸ توسط انگلیسها ترکها و کمیته ملی المپیک افغانستان در کشور مروج شده است. زیادترین فعالیهای ورزشی را جوانان و نوجوانان بپیش می برند. همانطوریکه بازیهای المپیک باعث گردیده است تا هزاران ورزشکاران جهان تلاش می ورزند تا درین مسابقات شرکت نموده شهرت و ثروت کسب نمایند در افغانستان جشن نوروز (میله گل سرخ)، روزهای آزادی و مذهبی مرکز تشویق ورزش کاران آفغانستان بوده اند. درین روزهای خجسته از طرف شاهان و بزرگان افغان به ورزش کاران انعام داده می شد که این عنعنه تا اکنون دوام دارد.
در کشور ایران تعداد زیادی از ورزش ها هم به صورت مدرن و هم به صورت سنتی فعال بوده و ورزش کاران خاص خود را دارد. به عنوان مثال شهر تهران نخستین شهری بود که در خاورمیانه، بازی های آسیایی در آن انجام گردید. این بازی ها در سال ۱۹۷۴ در تهران برگزار شد. کشتی آزاد از رشته های ورزشی است که از گذشته در ایران طرفداران زیادی داشته است. یکی دیگر از ورزش های محبوب در ایران فوتبال می باشد. بودجه ورزش در سال ۲۰۱۰ در ایران ۸۰ میلیون دلار است یعنی سرانه بودجه ورزش در ایران در سال ۲۰۱۰ یک دلار می باشد. بدن سازی از دیگر ورزش هایی است که در ایران به خصوص قشر جوان هواداران زیادی دارد.
ورزش رسمی و ملی پاکستان هاکی روی چمن است با وجود اینکه اسکواش و کریکت نیز بسیار محبوب هستند.
شهر تبریز دارای حدود ۱۰۰ مکان ورزشی شامل سالن های آمادگی جسمانی، اسکواش، باستانی، بدمینتون، بدنسازی، بوکس، پینگ پنگ، تکواندو، تنیس روی میز، تیراندازی، جودو، رزمی، ژیمناستیک، شطرنج، شمشیربازی، فوتسال، کاراته، کشتی، والیبال، وزنه برداری و ووشو، میدان های تنیس، فوتبال، والیبال و هاکی، زمین های اسکیت و تیراندازی با کمان، پیست های اسکی و دوومیدانی، چمن های طبیعی و مصنوعی و استخرهای سرپوشیده و روباز است. از نظر تعداد ورزشکار نیز، بر اساس آمار شش ماهه نخست سال ۱۳۹۳، شهر تبریز دارای ۵۸ هزار و ۲۷۶ ورزشکار سازمان یافته است. همچنین طبق آمار سال ۱۳۹۵ تبریز دارای ۳۳۵ باشگاه ورزشی است که در رشته های مختلف ورزشی به فعالیت می پردازند.
یکی از ورزش های مورد علاقه مردم ترکیه فوتبال است. از تیم های صاحب نام لیگ ترکیه می توان به بشیکتاش، فنرباغچه، گالاتاسرای اشاره کرد. یکی از باشگاهای پرافتخار ترکیه گالاتاسرای است که در لیگ اروپا و سوپرجام اروپا نقش پررنگی داشته. تیم ملی ترکیه نیز در سال ۲۰۰۲ با مربیگری شنول گونش به مقام سوم جهان دست یافت.
ورزش وزنه برداری در ترکیه روند مورد قبول را دنبال می کند. وزنه برداری ترکیه در کارنامه خود قهرمانی وکسب مدال طلا را در المپیک دارد. وزنه برداران نام آشنای ترکیه نعیم سلیمان اوغلو ملقب به هرکول جیبی و هلیل موتلو هستند که هر یک با سه مدال طلا در سه المپیک از بهترین وزنه برداران تاریخ این رشته هستند. نورجان تایلان نیز وزنه بردار زن ترکیه رکورد تازه ای را در وزنه برداری زنان جهان به ثبت رساند.
ترکیه دارای چهار مرز دریایی است. دریای سیاه، دریای مرمره، دریای اژه و مدیترانه بنابر این تعجب اور نیست که قایقرانی در ترکیه یک ورزش محبوب نباشد. شهر مارماریس در کنار دریای مدیترانه وشهر بودروم از مهترین مکانهای قایقرانی در ترکیه می باشند.
دو میدانی یکی دیگر از ورزش های ترکیه است. سوریا آیهان دونده ترک در سال۲۰۰۳ رکورد جدیدی را در دو ۱۵۰۰ متر در جهان ثبت کرد.
ترکیه یکی از میزبان های مسابقات فرمول یک است. فدراسیون اتومبیل ترکیه در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد. در آخرین مسابقات فرمول یک ترکیه سباستین وتل راننده تیم ردبول به پیروزی رسید. یک از پرافتخارترین ماشین سواران فرمول یک در ترکیه جاسون تاهینجی اوغلو است.
فدراسیون ورزش موتور ترکیه در سال ۱۹۹۱ همراه با فدراسیون اتومبیل ترکیه تسیس شد. ترکیه یکی از۱۷ کشور در فرمول یک گراندپریس است. که در سال۲۰۰۵ کنین صوفی اوغلی موتور سوار ترکیه درخشش قابل توجه ای داشت.
والیبال در کشور ترکیه بعد از فوتبال در کنار بسکتبال محبوبترین ورزش محسوب می شود.
ورزش بسکتبال در سالهای اخیر در ترکیه مورد استقبال خوبی قرار گرفته است. اخرین مقام تیم ملی بسکتبال ترکیه نایب قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۰ بود. که ترکیه با شکست تیم ملی بسکتبال صربستان به فینال رسید. ودر مقابل تیم ملی امریکا شکست خورد.
جاذبه های ورزشی نیز یکی از معالم بارز این شهر است، ویکی از جاذبهٔ گردشگری از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است.
ورزش در قزوین مقاله ای است که به بررسی امکانات و تیم های ورزشی موجود در استان قزوین می پردازد .قزوین با توجه به دارا بودن امکانات ورزشی اعم از تابستانی و زمستانی و داشتن ورزشگاه سردار آزادگان از پتانسیل ورزشی بالایی برخوردار است.
بازی ورزش یا بازی-ورزش (به انگلیسی: exergame) واژه ای مرکب از «ورزش» و «بازی» است)، اصطلاحی است که برای بازی های ویدیوئی استفاده می شود که فرمی از ورزش کردن نیز هستند. بازی ورزش به تکنولوژی ای وابسته است که حرکت یا عکس العمل بدن را دنبال می کند. به این ژانر، به دلیل پایان دادن به کلیشه های مرسوم بازی به عنوان فعالیتی بدون تحرک، و همچنین تشویق یک شیوه زندگی فعال، بها داده شده است. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که بازی-ورزش ها در واقع شیوه زندگی فعال تری را ایجاد نمی کنند. به بازی-ورزش ها، به عنوان تحولی در تغییرات تکنولوژی نگاه می شود که تلاشش مفرح ساختن بیشتر بازی های ویدیوئی است.
بایومکانیک ورزش، به طور عمومی مطالعه و آنالیز کمی ورزشکاران حرفه ای و فعالیت های ورزشی است. به طور ساده می توان از آن به عنوان فیزیک ورزش ها یاد کرد. در این زیر شاخه بیومکانیک، قوانین مکانیک اعمال می شوند تا بوسیله مدل سازی ریاضی، شبیه سازی کامپیوتری و اندازه گیری، درک بیشتری از اجرای ورزشی حاصل شود. بیومکانیک، مطالعه ساختار و عملکرد سیستم های زیستی با استفاده از متودهای "مکانیک" است. - که شاخه ای از فیزیک است که شامل آنالیز عمل نیرو هاست. در بخش "مکانیک"، دو زیر شاخه وجود دارد. استاتیک، که مطالعه سیستم هائی است که در یک حالت حرکت پایا هستند، خواسته در حال استراحت (بدون حرکت) یا حرکت با سرعت ثابت; و دینامیک، که مطالعه سیستم های در حال حرکت در حالی که شتاب وجود دارد، که ممکن است شامل کینماتیک (مطالعه پیکرهای متحرک با در نظر گرفتن زمان، جابجائی، سرعت برداری، و سرعت حرکت خواسته به صورت یک خط صاف یا در مسیری چرخشی باشد) و کینتیکس (مطالعه نیروهای مرتبط با حرکت، شامل نیروهای باعث حرکت و نیروهای ناشی از حرکت می شود).
حیوانات در ورزش حیوانات خاصی از نوع حیوانات کار هستند. اسب و سگ دو حیوانی هستند که معمولاً در ورزش استفاده می شوند.
دادگاه حکمیت ورزش (فرانسوی: Tribunal arbitral du sport) یک سازمان شبه قضایی است که به منظور حل و فصل اختلافات مربوط به ورزش از طریق حکمیت بنیان گذاری شده است. مقر این دادگاه در لوزان سوئیس است و دادگاه های آن در نیویورک، سیدنی و لوزان قرار دارند. دادگاه های موقت در شهرهای میزبان کنونی المپیک بنا می شوند.
دنیای ورزش یک مجله ورزشی باسابقه در ایران است که مؤسسه اطلاعات آن را از سال ۱۳۴۹ تاکنون منتشر می کند. نخستین شماره این نشریه در ۱۶ شهریور ۱۳۴۹ چاپ شد. پیش از انقلاب، کیهان ورزشی و دنیای ورزش مهم ترین نشریات ورزشی ایران بودند.
رادیو ورزش از اول تاهشتم تیرماه ۱۳۷۸به صورت آزمایشی پخش شد و از ۹ تیر ماه، هم زمان با میلاد با سعادت پیامبر گرامی (ص)، رسماً افتتاح شد و از۲۲ بهمن ۱۳۷۸ به پخش ۱۶ساعت برنامه پرداخت و هم اکنون، پخش آن به ۲۴ ساعت درروز ارتقا یافت. این شبکه رادیویی با گروهی کوچک که عشقی بزرگ دردل داشتند با هدف اصلی خدمت به مردم و جامعه ورزش راه اندازی شد و صمیمیت و سادگی اهل آن به سرعت موجب برقراری ارتباط صمیمانه و دوسویه بین رسانه و مخاطب گشت.
روان شناسی ورزش دانشی میان رشته ای است که به بررسی داده های دو دانش حرکت شناسی و روان شناسی می پردازد. این رشته همزمان به بررسی چگونگی تأثیر عوامل روانشناختی بر عملکرد آدمی و همین طور چگونگی مشارکت تأثیرات ورزش و تمرین های ورزشی بر عوامل روانشناختی و جسمی می پردازد. روان شناسی ورزش کاربردی به آموزش و راهنمایی های روان شناختی برای افزایش عملکرد می پردازد. از مهارت های روانشناختی که آموزش داده می شود می توان به تصویرسازی ذهنی، مدیریت انرژی، نظم بخشیدن به هدف ها، گفتگو با خود اشاره کرد. روان شناسان ورزش کاربردی معمولاً با قهرمانان و مربی ها کار می کنند، اگرچه برخی از آنها برای دیگر کارفرماها از جمله ورزشکاران، مدیران تجاری و ارتش کار می کنند.
شبکه سراسری ورزش، یکی از شبکه های تلویزیونی ملی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیما مدیریت می شود. این شبکه، پنجمین شبکه تلویزیونی ایران می باشد که تنها بصورت دیجیتال پخش می شود که قرار بود سیستم پخش آن اچ دی باشد، اما این امر محقق نشد.
صنعت ورزش، (به انگلیسی: Sport industry) گونه ای از بازارهای اقتصادی است، که در آن افراد، شرکت ها، کسب وکارها و سازمان های درگیر در تولید، تسهیل، ترویج و یا سازماندهی بر فعالیت های ورزشی متمرکز می باشند.
محصولات عرضه شده به خریداران در این بازار، شامل: کالا، خدمات، اشخاص، مکان ها و یا ایده هایی می باشند، که بصورتی با ورزش مرتبط هستند.
صنعت ورزش، با فراهم آوردن امکانات پیشرفته و قابل دسترس، تجهیزات، کالا، خدمات و حمایت های مالی، نقش مهمی در توسعه ورزش دارد.
صدای ورزش برنامه ای ورزشی است که از رادیو تبریز پخش می شود.
علوم رایانه در ورزش یک شاخه میان رشته ای است که هدف خود را  ترکیب جنبه های نظری و  جنبه های عملی حوزه های انفورماتیک و علوم ورزشی می داند.
فهرست نوشتارهای مربوط به ورزش در ویکی پدیای فارسی:
آب لیزه (پاتیناژ روی آب)
آرکوجت
اسبدوانی با مانع
اسبدوانی
استادیوم
استروئید
اسکواش
اسکی روی چمن
اسکی
اسکیت بوردینگ (تخته پالیزه)
اسکیت سواری
اسکیتینگ (پالیزه)
اسنوبوردینگ (برف پالیزه)
اسنوکر
آکروباتیک هوایی
امتیاز
ایت بال
آیروبیک
آیکی - جوجیتسو
آیکیدو
بادپرسواری (Gliding)
بادسواری (Windsurfing)
بارفیکس
بازیاری
بازیکن
باگوآ
بالن سواری
باله آبی
بدمینتون
بدنسازی نظامی
بدن سازی
بدنسازی
برف پالیزه (اسنوبوردینگ)
بریج
بزکشی
بسکتبال
بندبازی
بوکس
بولینگ
بی ام ایکس
بیسبال
پاتیناژ (یخ پالیزه)
پارالل بانوان
پارالل ناهم سطح
پارکور
پارو
پالیزه (اسکیتینگ)
پاور لیفتینگ
پرتاب چکش
پرتاب دیسک
وزارت دیجیتال، فرهنگ، رسانه و ورزش (انگلیسی: Department for Digital, Culture, Media and Sport) یک وزارتخانه در کشور بریتانیا است.
این وزارتخانه که در سال ۱۹۹۷ تأسیس شده ساختمان اصلی آن در خیابان وایت هال، لندن قرار دارد.
کاخ فرهنگ و ورزش (بلغاری: Дворец на културата и спорта) یک مجتمع فرهنگی ورزشی است که در شهر وارنا بلغارستان قرار دارد. این مجتمع از ۳ سالن ورزشی تشکیل شده که سالن کنگره، سالن ملادُست و سالن ۲۰ نام دارند. این مجتمع در سال ۱۹۶۸ تأسیس شده است. سالن کنگره به عنوان خانه تیم والیبال ملی بلغارستان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ورزش

ورزش به تمامی گونه های فعالیت فیزیکی بدن گفته می شود که شرکت کنندگان آن می توانند به صورت منظم و سازمان یافته یا گاه به گاه در آن شرکت کنند و از آن برای بهبود تناسب اندامشان و یا فراهم آوردن سرگرمی و تفریح بهره ببرند.
• «هنگامی که به هر ورزشی می نگرم آن را فوق العاده می یابم. همه ورزش ها برای کودکان شگفت انگیز هستند. ورزش به شخصیت شما شکل می دهد و به زندگ تان نظم می بخشد و به شما حس تعیین هدف می دهد.» -> نادیا کومانچی
• «امروز یک قهرمان ورزش باید قهرمانِ اخلاق باشد. قهرمان ورزش کسی است که اگر هم به او توجّه کافی نشود، فقط روی عشق به ورزش به سوی ورزش پیش رود.» در جمعِ اعضای شورای عالی تربیت بدنی، ۲۹/۱/۱۳۳۶ -> محمدرضا پهلوی
• «تن زنده والا به ورزندگی است/ورزندگی مایهٔ زندگی است//به ورزش گرای وسرافراز باش/که فرجام سستی سرافکندگی است» -> محمدتقی بهار

ارتباط محتوایی با ورزش

ورزش در جدول کلمات

ورزش آبی
شنا
ورزش اول کشورمان
کشتی
ورزش با توپ بیضی
رگبی
ورزش باستانی ایرانیان
چوگان
ورزش برفی
اسکی
ورزش بوکس
مشت زنی
ورزش پارویی
قایقرانی
ورزش پر طرفدار
فوتبال
ورزش تمدد اعصاب
یوگا
ورزش توپ و تور
والیبال

معنی ورزش به انگلیسی

exercise (اسم)
تمرین ، ورزش ، مشق
play (اسم)
بازی ، تفریح ، نمایش ، ورزش ، نمایشنامه ، نواخت ، لهو ، نواختن ساز و غیره ، سرگرمی مخصوص
sport (اسم)
بازی ، سرگرمی ، شوخی ، ورزش ، الت بازی ، نمایش تفریحی ، شکار و ماهیگری و امثال آن
pastime (اسم)
سرگرمی ، تفریح ، ورزش ، مشغولیات ، کاروقت گذری
callisthenics (اسم)
ورزش ، ورزش سبک
practice (اسم)
عادت ، عمل ، تمرین ، ممارست ، ورزش ، عرف ، مشق ، تکرار ، برزش
exercitation (اسم)
تمرین ، استعمال کردن ، ورزش ، تمرین دادن ، بکارانداختن
practice (فعل)
عمل کردن ، ورزش ، تمرین کردن ، ممارست کردن ، برزیدن
practise (فعل)
ورزش ، تمرین کردن ، ممارست کردن ، برزیدن

معنی کلمه ورزش به عربی

ورزش
تمرين , رياضة , ممارسة
رياضي
العاب رياضية
رياضي
حافلة
سترة
ملعب

ورزش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ورزش

سارينا ٠٠:٠٥ - ١٣٩٧/٠٧/١١
وورش به معني دويدن است
وورش به تنامي گروه هاى فعاليت فيزيكى بدن كفته مي سود
|

علی ٢١:٥٤ - ١٣٩٧/٠٩/١٩
Sport
|

پیشنهاد شما درباره معنی ورزشنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Zahra > در خدمت بودن
مشکات محمودي > مشکات
محمد > مدالله
وحید > کسالت اور
Erfan zareie > a.m
علیرضا هروی > ground
دلارام صادق خان > nonserious
dragon > شت

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ورزش 11   • سایت استقلال   • بانک ورزش   • اخبار پرسپولیس   • شبکه ورزش   • روزنامه های ورزشی   • سایت پرسپولیس   • روزنامه خبر ورزشی   • معنی ورزش   • مفهوم ورزش   • تعریف ورزش   • معرفی ورزش   • ورزش چیست   • ورزش یعنی چی   • ورزش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ورزش
کلمه : ورزش
اشتباه تایپی : ,vca
آوا : varzeS
نقش : اسم
عکس ورزش : در گوگل


آیا معنی ورزش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )