برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1161 100 1

ورزش

/varzeS/

مترادف ورزش: بازی، نرمش، تمرین، مشق، ممارست، اسب سواری، بسکتبال، پرش، پیاده روی، دو، شنا، فوتبال، کشتی، والیبال، هندبال

معنی ورزش در لغت نامه دهخدا

ورزش. [ وَ زِ ] (اِمص ، اِ) ورزیدن. (برهان ) (آنندراج ). رجوع به ورزیدن شود. || اجرای مرتب تمرینهای بدنی به منظور تکمیل قوای جسمی و روحی. (فرهنگ فارسی معین ). || کسب. (منتهی الارب ). اکتساب. (یادداشت مؤلف ). به دست کردن. به دست آوردن. حاصل کردن. تحصیل. اندوختن. گرد آوردن. عمل کردن. کار کردن. (فرهنگ فارسی معین ) :
که چندین بورزید مرد جهود
چو روزی نبودش ز ورزش چه سود.
فردوسی.
هر کار که تو در جهان از بهر مرادی و شهوتی بکنی هم از آن وجه بر تو رنجی مستولی شود که ترا از ورزش آن پشیمان کند. (کتاب المعارف ).
|| زرع. کشت. (یادداشت مؤلف ) :
بماندند پیران بی پا و پر
بشد آلت ورزش و ساز و بر.
فردوسی.
|| شغل. عمل. حرفه. سعی. کار. (ناظم الاطباء). پیشه. (فرهنگ فارسی معین ). کار با مشقت و تعب. محنت. (ناظم الاطباء) :
بشد رأی و اندیشه و کشت و ورز
که مردم ز ورزش همی گیرد ارز.
فردوسی.
شما دیر مانید و خرم بوید
به رامش سوی ورزش خود شوید.
فردوسی.
به مطبخ هوس و فکرت تو بی ورزش
هزار بره ٔ ناپخته هست و ناخورده.
سوزنی.
|| تمرین و مشق. (یادداشت مؤلف ). ملکه. پراتیک. هرکاری که بسیار و پی درپی کنند برای آنکه در آن هنرمند و کامل شوند. (آنندراج ). مداومت دادن در هر کاری. (ناظم الاطباء) :
با بلاهای دوست ورزش کن
خویشتن را بلندارزش کن.
اوحدی.
هرچه ورزش کنی همانی تو
نیکویی کن اگر توانی تو.
اوحدی.
|| کوشش و جهد. || فایده. حاصل. منفعت. || پرهیز. اجتناب. || زهد. || ریاضت و حرکات و اعمال مخصوصه که برای قوت اعمال بدنی همه روزه به جای می آورند. (ناظم الاطباء).

معنی ورزش به فارسی

ورزش
ورزیدن
( اسم ) ۱ - عمل کردن کار کردن . ۲ - حصول . ۳ - کاشت زراعت : کسی را کجا تخم یا چارپای بهنگام ورزش نبودی بجای . ( شا) ۴- عمل کار. ۵- شغل حرفه پیشه : شما دیر مانید و خرم بوید به رامش سوی ورزش خود شوید . ) ( شا ) ۶- اجرای مرتب تمرینهای بدنی بمنظور تکمیل قوای جسمی و روحی .
[sport] [ورزش] 1. هرگونه فعالیت تفریحی یا رقابتی، با وسیلۀ ورزشی یا بدون آن، که مستلزم میزانی از فعالیت جسمانی و مهارت باشد 2. در المپیک، یک یا چند رشته که زیر نظر یک فدراسیون بین المللی قرار دارد
( اسم ) جایی که در آن بتمرین های بدنی پردازند زورخانه : باز دو نرگس آن خوش نگه مستانه میکند ورزش بیداد به ورزشخانه . ( گل کشتی )
[sports tourism] [گردشگری و جهانگردی] نوعی گردشگری که در آن گردشگران به دیدن یا شرکت در مسابقات ورزشی می روند
[aquatics, water sports] [ورزش] ورزش هایی مانند موج سواری و شنا و واترپولو (water polo) که بر روی آب یا داخل آن انجام می شود
[racket games] [ورزش] ورزش هایی که در آن توپ را با دستاک از روی تور رد می کنند یا به دیوار می زنند متـ . ورزش های راکتی
[ورزش] ← ورزش های دستاکی
[winter sports] [ورزش] ورزش های فضای باز که معمولاً در زمستان و بر روی برف و یخ انجام می شود
[underwater sports] [ورزش] ورزش هایی که در زیر سطح آب انجام می شود
[sitting sports] [ورزش] ورزش هایی که شرکت کنند ...

معنی ورزش در فرهنگ معین

ورزش
(وَ زِ) ۱ - (اِمص .) تمرین ، کار پیاپی و مرتب . ۲ - (اِ.) انجام حرکات بدنی خاص برای تقویت عضلات .

معنی ورزش در فرهنگ فارسی عمید

ورزش
۱. کار پیاپی.
۲. پیاپی کردن کاری برای تمرین و عادت.
۳. حرکت دادن پیاپی اعضای بدن برای تقویت اعصاب و عضلات، هرگونه عمل و حرکتی که برای تقویت اعضا و به منظور حفظ تندرستی به تنهایی یا دسته جمعی انجام داده می شود.

ورزش در دانشنامه اسلامی

ورزش
ورزش عاملی برای حفظ سلامتی و تامین نیازهای آدمی لازم است، و اسلام برای تندرستی و سلامتی ارزش زیادی قائل است. اوج توان جسمی و قدرت ورزشکار باید به جایی برسد که عمل به ارزش های انسانی را برای خود تکلیف و سرمشق بداند و سرلوحه زندگی خود قرار دهد.
رسیدن به سلامتی جسم و جان، از اموری است که انسان همیشه درپی آن بوده و هست. دین اسلام همواره به عنوان یک دین کامل و جهان شمول به تمامی زوایای یک زندگی سالم می اندیشد و همه راه های منتهی به سعادت دنیا و آخرت را برشمرده است. ارزش تندرستی را بیان می کند؛ حفظ بهداشت را لازم می داند و به ورزش و توجه به آن اهمیت داده است. اساساً حرکت، لازمه زندگی است. حرکت، جنب وجوش، افت وخیز و جهش و پرش و دویدن، عاملی برای حفظ سلامت، پویایی، بالندگی و نشاط است. سکون، نه تنها مانع رشد است، بلکه زیان های فراوانی به بار می آورد و بیماری های جسمی و روحی فراوانی را درپی دارد. با گذشت زمان و ماشینی شدن زندگی انسان و جایگزین شدن صنعت به جای بسیاری از فعالیت های جسمی و بدنی، نقش ورزش، آشکارتر شده است و در نتیجه رویکرد به کارهای ورزشی باید بیشتر شود. امروزه، نگاه به ورزش، متفاوت و انگیزه های پرداختن به آن نیز گوناگون است، ولی باید دانست که ورزش امری بی ارزش یا صرفاً سرگرم کننده و مایه گذران وقت نیست، بلکه بخشی از برنامه های لازم زندگی به شمار می رود که با مفاهیمی مانند: تندرستی، بهداشت، رشد، نشاط، آگاهی، سلامت روان و غیر آن ارتباط نزدیکی دارد. بی شک ورزش برای تامین نیازهای آدمی لازم است، ولی گاهی نیازهایی به وجود می آید که ضرورت پرداختن به ورزش را دو چندان می سازد.در مبارزه با سختی ها و مشکلات و نیز در رویارویی با دشمنان، آماده بودن جسمانی نیز برای رویارویی با این ناهنجاری ها امری ضروری به نظر می رسد. قرآن کریم در سفارش به افراد باایمان در آماده سازی خویش می فرماید:«هرچه در توان دارید نیرو و سلاح و اسب های ورزیده برای مقابله با دشمنان آماده سازید تا به وسیله آن دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید. » بنابراین، انسان باید ورزش را به عنوان جزئی از برنامه های روزانه خویش قرار دهد و از فایده های جسمی و روحی آن بهره مند شود.
انواع ورزش ها
امروزه ورزش، یکی از ضروریات زندگی است. این ضرورت از دو بعد فردی و اجتماعی، ...


ورزش در دانشنامه ویکی پدیا

ورزش
ورزش به تمامی گونه های فعالیت فیزیکی بدن گفته می شود که شرکت کنندگان آن می توانند به صورت منظم و سازمان یافته یا گاه به گاه در آن شرکت کنند و از آن برای بهبود تناسب اندامشان یا فراهم آوردن سرگرمی و تفریح بهره ببرند. ورزش می تواند به صورت رقابتی برگزار شود که در این صورت باید بر پایهٔ رشته قوانینی که مورد توافق همگان است، یک یا چند برنده در آن مشخص گردد که در این گونه ورزش ها شرکت کنندگان باید درجه ای از توانمندیهای مربوط به آن رشته به ویژه در رده های بالاتر را دارا باشند. هم اکنون با در نظر گرفتن ورزش های تک نفره، صدها رشتهٔ ورزشی وجود دارد. ورزش های گروهی می تواند افراد را در قالب دو یا چند گروه دسته بندی کند و تیم ها با هم رقابت کنند. گونه هایی از فعالیت های غیر فیزیکی وجود دارد که گاهی آن ها را به ورزش نسبت می دهند؛ برای نمونه می توان به ورق بازی و بازی های تخته ای و فکری اشاره کرد.سوارکاری   اسنوبرد سواری   فوتبال   موتورسواری   ورزش های رزمی   ورزش های آبی   دو و میدانی
تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد:
برای نمونه رقابت های شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده ویژه مسابقات انجام می گیرد یک گونه از ورزش به شمار می رود در حالی که شنا در یک استخر معمولی یا در دریا یک تفریح شمرده می شود. رشته های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت رسیده اند. این یکی دیگر از ویژگی های ورزش به شمار می آید. امروزه ورزش زنان نیز جایگاه ویژه ای در مجامع بین المللی پیدا کرده است.
واژهٔ ورزش که از دیرباز معنای تمرین و ممارست داشت به هنگام تصویب «قانون ورزش اجباری در مدارس» در ۱۶ شهریور ماه ۱۳۰۶ خورشیدی به طور رسمی به معنای امروزی وارد قاموس واژگان دولتی ایران شده است. توسعهٔ ورزش ها با توجه به گذشتهٔ کامل آن ها، مطالب مهمی را دربارهٔ دگرگونی های اجتماعی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ورزش در دانشنامه آزاد پارسی

ورزش (sport)
ورزش اسبدوانی
ورزش اسبدوانی
فعالیت به منظور تمرین یا تفریح، به شکل انفرادی یا گروهی، اغلب شامل آزمون توانایی های بدنی و معمولاً به صورت بازی های رقابتی. ورزش های بسیار متنوعی وجود دارد، ولی می توان آن ها را در ۴ گروه دسته بندی کرد: ورزش های قهرمانی مانند شنا، ژیمناستیک و رشته های مختلف دو و میدانی، ورزش های مسابقه ای که مستلزم استفاده از وسایل حمل و نقل هستند مانند اسب دوانی، دوچرخه سواری، موتورسواری؛ ورزش های رزمی نظیر جودو و کشتی، و ورزش های توپی مانند بیس بال، تنیس و فوتبال. خاستگاه بسیاری از ورزش ها را مصر یا یونان باستان می دانند. برای مثال گمان می رود که اسب دوانی در تعقیب شکار با استفاده از سگ در ۳۰۰۰ پ م در مصر معمول بوده و مسابقۀ کشتی در ۳۰۰۰ سال پ م در بین النهرین سرزمینی که امروزه عراق نام دارد برگزار می شده است. شکلی از هاکی کمابیش در ۲۰۵۰ پ م در مصر وجود داشته و مشت زنی، دوومیدانی و شمشیربازی بیش از ۴هزار سال پیش شناخته شده بودند. تعدادی از بازی های توپی امروزی مشتق از بازی هایی هستند که در اواخر قرون وسطا در اروپا بازی می شده اند؛ مثلاً در فرانسۀ قرن ۱۲ بازی لاسول ابداع شده بود و در آن ۲ تیم با هم به مبارزه می پرداختند تا توپی را به درون دروازه ای برانند. در قرن چهاردهم استول بال به وجود آمد که پدر بیس بال و کریکت بود. تحول بیشتر ورزش ها از شکل تفریحی به صورت رقابتی در قرون ۱۸ و ۱۹ اتفاق افتاد و رشته هایی نظیر کریکت، فوتبال، فوتبال راگبی، گلف و تنیس با اقبال روزافزون روبرو شدند. کریکت در اواخر قرن ۱۸ شهرت پیدا کرد و نخستین باشگاه های فوتبال در دهۀ ۱۸۲۰ تشکیل شدند و اولین لیگ فوتبال در ۱۸۸۸ شکل گرفت. اگرچه بیشتر رشته های ورزشی در حال حاضر به صورت حرفه ای برگزار می شوند و تولید درآمد می کنند، رشته های بسیاری نظیر شنا، فوتبال، دوچرخه سواری در قالب آماتوری نیز سازمان دهی می شوند. در قرن بیستم پخش تلویزیونی رقابت ها منجر به برگزاری مسابقات بیشتر در هر رشته شده است. همچنین تلویزیون به رشد و گسترش بسیاری رشته های ورزشی کمک کرده است.

نقل قول های ورزش

ورزش به تمامی گونه های فعالیت فیزیکی بدن گفته می شود که شرکت کنندگان آن می توانند به صورت منظم و سازمان یافته یا گاه به گاه در آن شرکت کنند و از آن برای بهبود تناسب اندامشان و یا فراهم آوردن سرگرمی و تفریح بهره ببرند.
• «هنگامی که به هر ورزشی می نگرم آن را فوق العاده می یابم. همه ورزش ها برای کودکان شگفت انگیز هستند. ورزش به شخصیت شما شکل می دهد و به زندگ تان نظم می بخشد و به شما حس تعیین هدف می دهد.» -> نادیا کومانچی
• «امروز یک قهرمان ورزش باید قهرمانِ اخلاق باشد. قهرمان ورزش کسی است که اگر هم به او توجّه کافی نشود، فقط روی عشق به ورزش به سوی ورزش پیش رود.» در جمعِ اعضای شورای عالی تربیت بدنی، ۲۹/۱/۱۳۳۶ -> محمدرضا پهلوی
• «تن زنده والا به ورزندگی است/ورزندگی مایهٔ زندگی است//به ورزش گرای وسرافراز باش/که فرجام سستی سرافکندگی است» -> محمدتقی بهار

ورزش در جدول کلمات

ورزش آبی
شنا
ورزش اول کشورمان
کشتی
ورزش با توپ بیضی
رگبی
ورزش باستانی ایرانیان
چوگان
ورزش برفی
اسکی
ورزش بوکس
مشت زنی
ورزش پارویی
قایقرانی
ورزش پر طرفدار
فوتبال
ورزش تمدد اعصاب
ورزش توپ و تور
والیبال

معنی ورزش به انگلیسی

exercise (اسم)
تمرین ، ورزش ، مشق
play (اسم)
بازی ، تفریح ، نمایش ، ورزش ، نمایشنامه ، نواخت ، لهو ، نواختن ساز و غیره ، سرگرمی مخصوص
sport (اسم)
بازی ، سرگرمی ، شوخی ، ورزش ، الت بازی ، نمایش تفریحی ، شکار و ماهیگری و امثال آن
pastime (اسم)
سرگرمی ، تفریح ، ورزش ، مشغولیات ، کاروقت گذری
callisthenics (اسم)
ورزش ، ورزش سبک
practice (اسم)
عادت ، عمل ، تمرین ، ممارست ، ورزش ، عرف ، مشق ، تکرار ، برزش
exercitation (اسم)
تمرین ، استعمال کردن ، ورزش ، تمرین دادن ، بکارانداختن
practice (فعل)
عمل کردن ، ورزش ، تمرین کردن ، ممارست کردن ، برزیدن
practise (فعل)
ورزش ، تمرین کردن ، ممارست کردن ، برزیدن

معنی کلمه ورزش به عربی

ورزش
تمرين , رياضة , ممارسة
رياضي
سترة
العاب رياضية
رياضي
حافلة
ملعب

ورزش را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سارينا
وورش به معني دويدن است
وورش به تنامي گروه هاى فعاليت فيزيكى بدن كفته مي سود
علی
Sport
مم
اموزش در توسعه و مراقبت از بدن اعم از تمرینات ساده
رضا ناصری
سلام خوبی من علاقه زیادی دارم به رزمی و بدنسازی و علاقه دارم از ورزش پول در بیاورم مثلاً مسعول باشگاه شوم در بدنسازی و رزمی در باشگاه بدنسازی ممنون
قانعی
Body activities

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ورزش 11   • سایت استقلال   • بانک ورزش   • اخبار پرسپولیس   • شبکه ورزش   • روزنامه های ورزشی   • سایت پرسپولیس   • روزنامه خبر ورزشی   • معنی ورزش   • مفهوم ورزش   • تعریف ورزش   • معرفی ورزش   • ورزش چیست   • ورزش یعنی چی   • ورزش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ورزش
کلمه : ورزش
اشتباه تایپی : ,vca
آوا : varzeS
نقش : اسم
عکس ورزش : در گوگل

آیا معنی ورزش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )