انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1101 100 1

ورزش

/varzeS/

مترادف ورزش: بازی، نرمش، تمرین، مشق، ممارست، اسب سواری، بسکتبال، پرش، پیاده روی، دو، شنا، فوتبال، کشتی، والیبال، هندبال

معنی ورزش در لغت نامه دهخدا

ورزش. [ وَ زِ ] (اِمص ، اِ) ورزیدن. (برهان ) (آنندراج ). رجوع به ورزیدن شود. || اجرای مرتب تمرینهای بدنی به منظور تکمیل قوای جسمی و روحی. (فرهنگ فارسی معین ). || کسب. (منتهی الارب ). اکتساب. (یادداشت مؤلف ). به دست کردن. به دست آوردن. حاصل کردن. تحصیل. اندوختن. گرد آوردن. عمل کردن. کار کردن. (فرهنگ فارسی معین ) :
که چندین بورزید مرد جهود
چو روزی نبودش ز ورزش چه سود.
فردوسی.
هر کار که تو در جهان از بهر مرادی و شهوتی بکنی هم از آن وجه بر تو رنجی مستولی شود که ترا از ورزش آن پشیمان کند. (کتاب المعارف ).
|| زرع. کشت. (یادداشت مؤلف ) :
بماندند پیران بی پا و پر
بشد آلت ورزش و ساز و بر.
فردوسی.
|| شغل. عمل. حرفه. سعی. کار. (ناظم الاطباء). پیشه. (فرهنگ فارسی معین ). کار با مشقت و تعب. محنت. (ناظم الاطباء) :
بشد رأی و اندیشه و کشت و ورز
که مردم ز ورزش همی گیرد ارز.
فردوسی.
شما دیر مانید و خرم بوید
به رامش سوی ورزش خود شوید.
فردوسی.
به مطبخ هوس و فکرت تو بی ورزش
هزار بره ٔ ناپخته هست و ناخورده.
سوزنی.
|| تمرین و مشق. (یادداشت مؤلف ). ملکه. پراتیک. هرکاری که بسیار و پی درپی کنند برای آنکه در آن هنرمند و کامل شوند. (آنندراج ). مداومت دادن در هر کاری. (ناظم الاطباء) :
با بلاهای دوست ورزش کن
خویشتن را بلندارزش کن.
اوحدی.
هرچه ورزش کنی همانی تو
نیکویی کن اگر توانی تو.
اوحدی.
|| کوشش و جهد. || فایده. حاصل. منفعت. || پرهیز. اجتناب. || زهد. || ریاضت و حرکات و اعمال مخصوصه که برای قوت اعمال بدنی همه روزه به جای می آورند. (ناظم الاطباء).

معنی ورزش به فارسی

ورزش
ورزیدن
( اسم ) ۱ - عمل کردن کار کردن . ۲ - حصول . ۳ - کاشت زراعت : کسی را کجا تخم یا چارپای بهنگام ورزش نبودی بجای . ( شا) ۴- عمل کار. ۵- شغل حرفه پیشه : شما دیر مانید و خرم بوید به رامش سوی ورزش خود شوید . ) ( شا ) ۶- اجرای مرتب تمرینهای بدنی بمنظور تکمیل قوای جسمی و روحی .
[sport] [ورزش] 1. هرگونه فعالیت تفریحی یا رقابتی، با وسیلۀ ورزشی یا بدون آن، که مستلزم میزانی از فعالیت جسمانی و مهارت باشد 2. در المپیک، یک یا چند رشته که زیر نظر یک فدراسیون بین المللی قرار دارد
( اسم ) جایی که در آن بتمرین های بدنی پردازند زورخانه : باز دو نرگس آن خوش نگه مستانه میکند ورزش بیداد به ورزشخانه . ( گل کشتی )
[sports tourism] [گردشگری و جهانگردی] نوعی گردشگری که در آن گردشگران به دیدن یا شرکت در مسابقات ورزشی می روند
[aquatics, water sports] [ورزش] ورزش هایی مانند موج سواری و شنا و واترپولو (water polo) که بر روی آب یا داخل آن انجام می شود
[racket games] [ورزش] ورزش هایی که در آن توپ را با دستاک از روی تور رد می کنند یا به دیوار می زنند متـ . ورزش های راکتی
[ورزش] ← ورزش های دستاکی
[winter sports] [ورزش] ورزش های فضای باز که معمولاً در زمستان و بر روی برف و یخ انجام می شود
[underwater sports] [ورزش] ورزش هایی که در زیر سطح آب انجام می شود
[sitting sports] [ورزش] ورزش هایی که شرکت کنندگان در آنها در حالت نشسته قرار دارند مانند سوارکاری و قایقرانی
( مصدر) ۱ - ممارست کردن تمرین کردن
[sport instructor] [گردشگری و جهانگردی] فرد واجد شرایطی که ورزش خاصی را به گردشگران میآموزد
[sports engineering] [مهندسی پزشکی] رشته ای شامل طراحی تجهیزات ورزشی و آزمون های آزمایشگاهی و میدانی مربوط به آنها، مدل سازی محاسباتی، تعامل با ورزشکاران و ارزیابی عملکرد آنها و تجهیزات ورزشی در حین تمرین و مسابقه، در چارچوب به حداقل رساندن آسیب های ورزشی و بهبود حرکات و...

معنی ورزش در فرهنگ معین

ورزش
(وَ زِ) ۱ - (اِمص .) تمرین ، کار پیاپی و مرتب . ۲ - (اِ.) انجام حرکات بدنی خاص برای تقویت عضلات .

معنی ورزش در فرهنگ فارسی عمید

ورزش
۱. کار پیاپی.
۲. پیاپی کردن کاری برای تمرین و عادت.
۳. حرکت دادن پیاپی اعضای بدن برای تقویت اعصاب و عضلات، هرگونه عمل و حرکتی که برای تقویت اعضا و به منظور حفظ تندرستی به تنهایی یا دسته جمعی انجام داده می شود.

ورزش در دانشنامه اسلامی

ورزش
ورزش عاملی برای حفظ سلامتی و تامین نیازهای آدمی لازم است، و اسلام برای تندرستی و سلامتی ارزش زیادی قائل است. اوج توان جسمی و قدرت ورزشکار باید به جایی برسد که عمل به ارزش های انسانی را برای خود تکلیف و سرمشق بداند و سرلوحه زندگی خود قرار دهد.
رسیدن به سلامتی جسم و جان، از اموری است که انسان همیشه درپی آن بوده و هست. دین اسلام همواره به عنوان یک دین کامل و جهان شمول به تمامی زوایای یک زندگی سالم می اندیشد و همه راه های منتهی به سعادت دنیا و آخرت را برشمرده است. ارزش تندرستی را بیان می کند؛ حفظ بهداشت را لازم می داند و به ورزش و توجه به آن اهمیت داده است. اساساً حرکت، لازمه زندگی است. حرکت، جنب وجوش، افت وخیز و جهش و پرش و دویدن، عاملی برای حفظ سلامت، پویایی، بالندگی و نشاط است. سکون، نه تنها مانع رشد است، بلکه زیان های فراوانی به بار می آورد و بیماری های جسمی و روحی فراوانی را درپی دارد. با گذشت زمان و ماشینی شدن زندگی انسان و جایگزین شدن صنعت به جای بسیاری از فعالیت های جسمی و بدنی، نقش ورزش، آشکارتر شده است و در نتیجه رویکرد به کارهای ورزشی باید بیشتر شود. امروزه، نگاه به ورزش، متفاوت و انگیزه های پرداختن به آن نیز گوناگون است، ولی باید دانست که ورزش امری بی ارزش یا صرفاً سرگرم کننده و مایه گذران وقت نیست، بلکه بخشی از برنامه های لازم زندگی به شمار می رود که با مفاهیمی مانند: تندرستی، بهداشت، رشد، نشاط، آگاهی، سلامت روان و غیر آن ارتباط نزدیکی دارد. بی شک ورزش برای تامین نیازهای آدمی لازم است، ولی گاهی نیازهایی به وجود می آید که ضرورت پرداختن به ورزش را دو چندان می سازد.در مبارزه با سختی ها و مشکلات و نیز در رویارویی با دشمنان، آماده بودن جسمانی نیز برای رویارویی با این ناهنجاری ها امری ضروری به نظر می رسد. قرآن کریم در سفارش به افراد باایمان در آماده سازی خویش می فرماید:«هرچه در توان دارید نیرو و سلاح و اسب های ورزیده برای مقابله با دشمنان آماده سازید تا به وسیله آن دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید. » بنابراین، انسان باید ورزش را به عنوان جزئی از برنامه های روزانه خویش قرار دهد و از فایده های جسمی و روحی آن بهره مند شود.
انواع ورزش ها
امروزه ورزش، یکی از ضروریات زندگی است. این ضرورت از دو بعد فردی و اجتماعی، قابل بررسی است. اصولاً زندگی شهرنشینی، دوری از طبیعت، استفاده از غذاهای مصنوعی، نداشتن فعالیت بدنی لازم، آلودگی محیط زیست، عموم مردم را با شرایطی روبه رو می سازد که ره آورد آن چیزی جز ضعف و ناتوانی جسمی و افسردگی روحی و روانی نیست.ناگفته نماند که ارزش های مورد پذیرش هر جامعه تعیین کننده نوع فعالیت ها، روش ها و رشته های ورزشی در آن است. با مطالعه اقوام و ملت ها درمی یابیم که بعضی از ورزش ها، جایگاهی ارزشمند دارند. از بعضی دیگر نیز استقبال چندانی صورت نمی گیرد. در زمان حیات معصومین نیز مانند هر دوره دیگر، بعضی از ورزش ها رونق بیشتری داشته و مورد توجه بوده است. برای مثال، ارزش تیراندازی به آن اندازه است که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) می فرماید: «عَلِّموا بَنیکُم الرَّمی فاِنَّه نِکایَةُ العَدُوّ؛ تیراندازی را به پسران تان بیاموزید که موجب شکست دشمن است». در اخبار دیگری از ائمه معصومین (علیهم السّلام) آمده که ورزش کشتی نیز همواره مورد تشویق ایشان بوده است. حضرت ابوطالب (علیه السّلام) فرزندان خود و برادرزاده هایش را جمع می کرد و آنها را به کشتی گرفتن وا می داشت و دیده می شد که حضرت علی (علیه السّلام) که کودکی بیش نبود با برادران و پسرعموهای خود کشتی می گرفت و بزرگ و کوچک شان را بر زمین می زد. همچنین، درباره اسب سواری و اسب دوانی نیز در اسلام سفارش بسیاری شده است. به گونه ای که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود: «بهترین سرگرمی نزد خداوند، اسب دوانی و تیراندازی است». امام صادق (علیه السّلام) نیز شادابی را ده چیز می داند که یکی از آنها را سوارکاری می شمارد. شنا نیز از دیگر ورزش های مورد توجه اسلام است که آن را نشاط آور و عاملی برای سلامتی جسم و روح می داند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) می فرماید: «حق فرزند بر پدرش این است که ... به او شنا کردن بیاموزد». جالب است بدانیم که امروزه پیاده روی به عنوان بهترین ورزش برای درمان بیماری ها شمرده شده و این حقیقتی است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) نیز درباره آن فرموده است: «خَیْرُ ما تَداوَیْتُمْ بِهِ الْمَشْیُ؛ بهترین چیزی که خود را با آن درمان می کنید، پیاده روی است». بخشی از آموزه های دیگر دینی بر رشته شمشیرزنی تاکید دارد. به گونه ای که امام علی (علیه السّلام) درباره تاثیر روانی حرکات رزمی بر حریف می فرماید: «با یاری گرفتن از گام های خویش، ضربت تیغ را کاری تر کنید». در روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) پرتاب نیزه نیز مورد تایید قرار گرفته است: «مسابقه در تیراندازی جایز است». در نهایت، دویدن و وزنه برداری نیز از ورزش های مورد توجه آموزه های دینی است. البته این بدان معنا نیست که اسلام به ورزش های دیگر، به ویژه رشته های جدیدی که با توجه به احکام فقهی و شرایط زمانی و مکانی مورد تایید قرار گرفته است، اهمیت ندهد. هرچند ورزش هایی هم وجود دارند که به سبب عوارض جانبی آن، از دایره تایید شرعی خارج شده اند.
ورزش و سلامتی
بدن به عنوان مرکب روح است و رابطه تنگاتنگی میان جسم و جان وجود دارد، به گونه ای که ضعف و ناتوانیِ هریک بر دیگری تاثیر مستقیم دارد و برای رسیدن به کمال، پاس داشت هر دو بُعد ضرورت دارد. سلامتی آن قدر اهمیت دارد که حضرت علی (علیه السّلام) می فرماید: «الصِّحَّةُ اَفْضَلُ النِّعَمْ؛ سلامتی بالاترین نعمت است». سلامتی، نعمت پربهایی است که اگر دچار کاستی شود، شیرینی های زندگی تبدیل به تلخی می گردد و انسان زمین گیر می شود. انسان های باایمان نسبت به حقوقی که بر گردن دارند، احساس وظیفه می کنند و از جمله حقوق، حق اعضا و جوارح بر انسان است، چنان که امام سجاد (علیه السّلام) در رسالة الحقوق به این حق اشاره می کند و می فرماید: «اِنّ لِجَسَدِکَ عَلَیْکَ حَقّاً؛ بدن تو بر تو حقی دارد». بی شک، یکی از راه های ادای حق اعضا، ورزش است. پس باید با ورزش، پاسدار سلامتی بدن باشیم. در قرآن مجید نیز داشتن نیروی بدنی، مایه برتری شمرده شده است. برای مثال، در انتخاب رهبر برای قوم، حضرت شموئیل برای مبارزه با جالوت، فردی به نام طالوت برگزیده شد که یکی از ویژگی هایش قدرت جسمی او بود.ناگفته نماند که در روایتی از نبی اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) نیز آمده است که: «نزد خداوند، مؤمن قوی، از مؤمن ضعیف بهتر و محبوب تر است».
ورزش و شادابی
...ورزش در دانشنامه ویکی پدیا

ورزش
ورزش به تمامی گونه های فعالیت فیزیکی بدن گفته می شود که شرکت کنندگان آن می توانند به صورت منظم و سازمان یافته یا گاه به گاه در آن شرکت کنند و از آن برای بهبود تناسب اندامشان یا فراهم آوردن سرگرمی و تفریح بهره ببرند. ورزش می تواند به صورت رقابتی برگزار شود که در این صورت باید بر پایهٔ رشته قوانینی که مورد توافق همگان است، یک یا چند برنده در آن مشخص گردد که در این گونه ورزش ها شرکت کنندگان باید درجه ای از توانمندیهای مربوط به آن رشته به ویژه در رده های بالاتر را دارا باشند. هم اکنون با در نظر گرفتن ورزش های تک نفره، صدها رشتهٔ ورزشی وجود دارد. ورزش های گروهی می تواند افراد را در قالب دو یا چند گروه دسته بندی کند و تیم ها با هم رقابت کنند. گونه هایی از فعالیت های غیر فیزیکی وجود دارد که گاهی آن ها را به ورزش نسبت می دهند؛ برای نمونه می توان به ورق بازی و بازی های تخته ای و فکری اشاره کرد.سوارکاری   اسنوبرد سواری   فوتبال   موتورسواری   ورزش های رزمی   ورزش های آبی   دو و میدانی
تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد:
برای نمونه رقابت های شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده ویژه مسابقات انجام می گیرد یک گونه از ورزش به شمار می رود در حالی که شنا در یک استخر معمولی یا در دریا یک تفریح شمرده می شود. رشته های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت رسیده اند. این یکی دیگر از ویژگی های ورزش به شمار می آید. امروزه ورزش زنان نیز جایگاه ویژه ای در مجامع بین المللی پیدا کرده است.
واژهٔ ورزش که از دیرباز معنای تمرین و ممارست داشت به هنگام تصویب «قانون ورزش اجباری در مدارس» در ۱۶ شهریور ماه ۱۳۰۶ خورشیدی به طور رسمی به معنای امروزی وارد قاموس واژگان دولتی ایران شده است. توسعهٔ ورزش ها با توجه به گذشتهٔ کامل آن ها، مطالب مهمی را دربارهٔ دگرگونی های اجتماعی و دگرگونی های خود ورزش ها آشکار می نمایند.
عکس ورزش
ورزش ۳ یک وب گاه خبری ورزشی است که در ابتدا با عنوان فوتبال ۳ آغاز به کار کرده و سپس نام خود را ورزش ۳ تغییر داد. این سایت شامل : خبرهای فوتبال و سایر ورزش ها ، جداول لیگ ها و تورنمنت های مهم ، پخش زنده و نتایج زنده بازی ها ، ویدئو های ورزشی ،روزنامه های ورزشی و تصاویر بازیکنان و ... می باشد . ورزش ۳ پنجمین وب گاه پربازدید در ایران و پربازدیدترین وب گاه ورزشی ایرانی است.
این وب گاه ابتدا از طریق شبکه سوم سیما و در برنامه فوتبال برتر تبلیغ می شده است.
ارمنیان در امپراتوری عثمانی قبل از نسل کشی که با برنامه ریزی و از پیش طراحی شده دولت برای حذف ملت ارمنیان از سرزمینهای باستانی خود انجام شد، نقش مهمی در زندگی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، در آن امپراتوری ایفا کردند. در اوایل قرن بیستم این ارمنیان بودند که به فکر راه اندازی باشگاهای ورزشی و ژیمناستیک (نمونه ای آنچه که در کشورهای پیشرفته اروپای غربی وجود داشت) افتادند، تحت حکومتی که فعالیت های ورزشی را به شدت ممنوع کرده بود و مجازات سنگینی را برای آن وضع نموده بود.
نسل کشی ارمنی ها
ارمنی های ترکیه
ده ها باشگاه ورزشی و سازمان پیشاهنگ متعلق به ارمنیان در شهرهای قسطنطنیه، وان، ترابزون و آدانا وجود داشت. در آستانه جنگ جهانی اول حدود ۴۰ باشگاه ورزشی متعلق به ارمنیان که در ورزش های (دو و میدانی- دوچرخه سواری- پرتاب وزنه- شمشیربازی- فوتبال- هاکی و ژیمناستیک) در شهر قسطنطنیه فعالیت می کردند.
برای اولین بار در تاریخ ترکیه در بازیهای المپیک دو ورزشکار ارمنی به نمایندگی از ترکیه در پنجمین بازیهای المپیک در استکهلم (سوئد) در سال ۱۹۱۲ شرکت نمودند آن دو ورزشکار به نام های واهرام پاپازیان و مکردیچ مکریان بودند که توانستند قهرمانی و پیروزی های متعددی را کسب نمایند.
البته ارمنیان، ترکیه عثمانی در مسابقات بین الملی برون مرزی به عنوان یک تیم چند ملیتی شرکت می کردند. از سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۴ میلادی ۴ دوره (بازیهای المپیک ارمنیان) و یک دوره (بازیهای المپیک کیلیکیه) با مشارکت همه باشگاهای ورزشی ارمنیان در ترکیه برگزار شد و به برندگان مسابقات مدال نقره اهدا می کردند. ارمنیان اولین باشگاه فوتبال و کلاس آموزش فوتبال را در سال ۱۹۰۸ میلادی در شهر قسطنطنیه تأسیس نمودند و بعدها در سالهای ۱۹۱۰- ۱۹۱۱-۱۹۱۴ در شهر سمیرنا (ازمیر) و شهرهای دیگر باشگاهای جدیدی را تأسیس نمودند. معروفترین آنها (باشگاه فوتبال «دورک» که اولین باشگاه فوتبال بود و باشگاهای «شاوارشان» – «آراکس») را می توان نام برد.
برنامه ورزش از نگاه دو، با سابقه ای بیش از چهار دهه، قدیمی ترین برنامه ورزشی سیمای جمهوری اسلامی ایران است که به تهیه کنندگی امیر مصدق هر هفته شنبه شب ها، ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه دو به صورت زنده روی آنتن می رود و به بررسی اتفاقات ورزشی هفته و خاطرات ورزشی به صورت تخصصی، می پردازد.
سری جدید برنامه ورزش از نگاه دو، پس از وقفه ای چند ساله از شنبه ۳۰ تیرماه سال ۹۷ (1397/04/30)آغاز گردیده است.
امیر مصدق یکی از قهرمانان ورزشهای رزمی جهان است که تهیه کنندگی سری جدید این برنامه را برعهده دارد. برنامه ورزش از نگاه ۲، با درایت و تدبیر امیر مصدق که خود از قهرمانان و مدیران ورزشی است و دغدغه رشد و پیشرفت همه رشته های ورزشی را دارد و به طور حتم وجود چنین مدیرانی از جنس ورزش، برای پیشرفت ورزش کشور غنیمت است، با نگاهی متفاوت و ویژه به حمایت از همه رشته های ورزشی می پردازد. برنامه پرمخاطب ورزش از نگاه دو، با نگاهی ویژه و متفاوت و توجه به سلامت روحی و جسمی افراد جامعه، همچنین احترام به افکار عمومی و تعامل با بینندگان و مخاطبان، تهیه شده است و با مدنظر قرار دادن فرهنگ سازی و اخلاق مداری، به موضوعات روز ورزشی و مشکلات رشته های مختلف ورزشی می پردازد.
این برنامه قدیمی و پرمخاطب، برنامه ایست گفتگو محور و ترکیبی و هر هفته با دعوت از کارشناسان و مهمانان ویژه و همچنین قهرمانان و پهلوانان ملی و محبوب مردم، ضمن بسترسازی مناسب برای بهره بردن از تجارب ارزنده پیشکسوتان و قهرمانان ورزشی و انتقال این تجارب گرانبها به ورزشکاران جوان رشته های مختلف ورزشی، به بررسی عملکرد رشته های مختلف ورزشی می پردازد.
در آخرین دیدار تیم ملی ایران جهت راهیابی به جام جهانی که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۸۸ (۵ روز پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری) در کشور کره بین تیم ملی کره جنوبی و ایران انجام شد تعدادی از بازیکنان تیم ملی از جمله مهدی مهدوی کیا و علی کریمی بر دستان خود پارچه سبز بسته بودند.
مهدی خبیری عضو سابق کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا در این خصوص می گوید:
«هرگونه دستبند یا علامت طبق آیین نامه فیفا در بازی های رسمی غیرقانونی است و این مسئله برای کشورمان مشکل آفرین خواهد بود. به دلیل این کار بازیکنان از سوی فیفا جریمه خواهیم شد چراکه بستن هرگونه دستبند و علامت به نشانه های غیرمتعارف، مغایر با قانون فیفا است و از قبل باید به اطلاع مسئولان اجرایی مسابقات رسیده باشد.»
ورزش تیراندازی (به انگلیسی: Shooting sport) یک ورزش رقابتی بر اساس دقت و سرعت است که به وسیله سلاح (تفنگ، تپانچه و ساچمه زن) انجام می شود.
مسابقات رسمی اهداف ثابت فدراسیون جهانی تیراندازی شامل شش ماده:
این ورزش در رده ها و رشته های مختلف و در سه وضعیت خوابیده، نشسته و ایستاده برگزار می شود.
تیراندازی از ورزش های اصلی بازی های المپیک است و از اولین دوره آن یعنی ۱۸۹۶ میلادی برگزار شده است.
مسابقات سلاح های تفنگ و تپانچه در مسافت های ۱۰، ۲۵، ۵۰ و ۳۰۰ متر برگزار می شود. برای مسافت ۱۰ متر، از سلاح بادی استفاده می شود و در مسافت های بیشتر سلاح خفیف مورد استفاده قرار می گیرد.
ورزش تیمی یا ورزش گروهی شامل ورزش هایی می باشد که در آن ورزشکاران برای رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر هم کاری می کنند. فوتبال، هاکی، فوتبال آمریکایی، بیسبال، بسکتبال، والیبال، تنیس، واترپلو، راگبی، هندبال و کریکت از ورزش های تیمی می باشد. اعضای تیم ورزشی تحت رهبری مدیر تیم با عنوان سرمربی قرار دارند.
شکل ورزش های گروهی و همکاری اعضای بین آن متفاوت است. در برخی از ورزش ها، دو تیم مقابل همدیگر قرار می گیرند و ورزشکاران باید برای رسیدن به هدف خود تلاش کنند. به طوری کلی باید گفت هدف این گونه ورزش ها تسهیل در حرکت توپ یا موارد مشابه مطابق با مجموعه ای از قوانین است که منجر به کسب امتیاز می گردد. این امر نیازمند برنامه ریزی دقیق، آماده سازی مناسب و آمادگی روحی و فیزیکی افراد تشکیل دهنده یک تیم است.
با این حال، شکل دیگر ورزش های تیمی این گونه نیست که در آن به منظور کسب امتیاز، توپ حرکت داده شود. برخی مسابقات شنا و قایقرانی، از این دسته می باشند.
از مجموع ورزش های حاضر در المپیک تابستانی، ۶ ورزش به ورزش های تیمی اختصاص دارد. راگبی ۷ نفره در المپیک ۲۰۱۶ حضور خواهد داشت. هاکی روی یخ و کرلینگ تنها ورزش های تیمی المپیک زمستانی می باشد.
ورزش حرفه ای به ورزشی گفته می شود که در آن ورزشکاران برای فعالیت خود دستمزد دریافت می کنند. ورزش حرفه ای در نقطه مقابل ورزش آماتور قرار می گیرد که در آن ورزشکاران فقط برای علاقه شخصی به ورزش می پردازند.
Professional sports. (2014, February 24). In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 07:19, March 1, 2014, from http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Professional_sports&oldid=596887702
اغلب ورزش هایی که به صورت حرفه ای دنبال می شوند، ورزشکاران آماتوری نیز دارند که تعداد آن ها بسیار بیشتر از همتایان حرفه ای خود است. طرفداران ورزش آماتور معمولاً ورزش حرفه ای را در تضاد با اصول اخلاقی ورزش می دانند و معتقدند رقابت های ورزشی نباید وسیله امرار معاش باشد. این گروه در برخی رشته های ورزشی تا مدت ها توانستند در مقابل جاذبه های مالی و تبلیغاتی ورزش حرفه ای مقاومت کنند. برای مثال اتحاد راگبی برای سال ها یک ورزش نیمه وقت مخصوص آماتورها باقی مانده بود.
ورزشکارانی که در سطح اول ورزش حرفه ای فعالیت می کنند درآمدهای بسیار بالایی را دریافت می کنند. تایگر وودز بازیکن گلف اهل آمریکا پردرآمدترین ورزشکار دنیاست و بر اساس گزارش سال ۲۰۰۹ نشریه فوربز مجموع جوایز و دستمزدهایی که وی از فعالیت های ورزشی خود دریافت کرده از یک میلیارد دلار فراتر رفته است. مایکل جردن بازیکن بسکتبال آمریکایی با ۸۰۰ میلیون دلار و میشاییل شوماخر راننده فرمول یک آلمانی با حدود ۷۰۰ میلیون دلار درآمد از ورزش در رتبه های بعدی قرار می گیرند.
ده بازیکن برتر تنیس دنیا به طور میانگین سالانه ۳ میلیون دلار دریافت می کنند و میانگین درآمد بازیکنان لیگ برتر بیسبال آمریکا ۳ میلیون و ۴۴۰ هزار دلار بوده است. در فصل ۱۱-۲۰۱۰ میانگین دستمزد بازیکنان لیگ برتر فوتبال انگلستان ۷ میلیون پوند، بازیکنان سری آ فوتبال ایتالیا ۵ میلیون یورو و بازیکنان بوندسلیگا ۳.۳ میلیون یورو بوده است.
ورزشِ خونین گروهی از بازی، ورزش یا سرگرمی ها است که با خون ریزی همراه است. برپایهٔ فرهنگِ وبستر، شکارِ جانوران و خروس بازی از جملهٔ این کارها هستند. همچنین هرگونه ورزشی که در آن جانوران کشته می شوند یا آسیب می بینند و مردم برای دیدنِ آن گردِ هم می آیند و احساسِ هیجان می کنند نیز یک ورزشِ خونین است.
پرتاب روباه
گاوبازی تورئو
شکار گرگ
ماهی جنگجوی سیامی
بازداری
خروس جنگی، گاوبازی تورئو و جنگِ سگ ها از این دسته هستند.
آرژانتین یکی از قدرتهای جهانی در ورزشهای تیمی است. فوتبال رایجترین ورزش آرژانتین می باشد، که تیم ملی فوتبال آرژانتین دو بار قهرمان جام جهانی فیفا و یک بار برنده مدال طلای المپیک (و نیز ۱۴ بار برنده جام کشورهای آمریکایی) شده است. هنوز ورزش ملی کشور پاتو است، (دربارهٔ «ورزش ملی»، این عنوان از سوی دولت به اجبار به آن داده شده، اما ورزش پاتو تنها توسط افسران سواره نظام ارتشی، پرورش دهندگان دام، و کمابیش توسط معدودی از مردم انجام می گیرد زیرا همچون چوگان، ورزش بسیار گرانقیمتی است). این ورزش در یک دسته شش تایی با توپ سوار بر اسب انجام می شود. همچنین والیبال و بسکتبال نیز در این کشور رایج می باشند؛ و تعدادی از بسکتبالیستهای این کشور در جام ان.بی. ای و لیگهای اروپایی بازی می کنند، و تیم ملی نیز مدال طلای المپیک را در بازیهای المپیک آتن بنده شد.
آرژانتین همچنین یکی از تیمهای رده بالای جهانی در اتحادیه راگبی را دارد و ورزشی نمونه برای جوانان طبقه متوسط در کل کشور می باشد. (نگاه کنید به لوس پوماس) علاوه بر این، بسیاری از راگبی بازان آرژانتینی، از سال ۱۹۹۹ در کشورهای فرانسه، ایتالیا، انگلستان، ایرلند و دیگر کشورهای اروپایی مطرح شده اند. تنیس آرژانتین در صحنه جهانی با وجود یک دوجین بازیگران مرد و زن فعال در مسابقه، بسیاری رقابتی است. دیگر ورزشهای رایج شامل هاکی میدانی، (ورزش درجه یک زنان)، گلف، و قایقرانی است. آرژانتین تعدادی بازیکن رده بالای چوگان و یک تیم ملی دارد که از لحاظ تاریخی قویترین نوع در دنیا بوده اند. قهرمانی چوگان آزاد (در مکان باز) در بوینس آیرس مهم ترین نمونه از خود در کل جهان است، و ورزشهای کریکت و بیسبال با محدودترین شکل خود همچون مسابقات گرید آیرون در این کشور انجام می شوند.
ورزشهای موتوری نیز در آرژانتین به خوبی عرضه می شوند، ضمن آن مسابقات تورسمو کارترا و ۲۰۰۰ تی سی، معروفترین نونه مسابقات اتومبیلرانی هستند. مردم سراسر کشور از این مسابقات لذت می برند، اما آن در شهرهای کوچک و نواحی روستایی آرژانتین طرفداران دوآتشه داشته که از لحاظ جمعیت مشتاق همچون مسابقات ناسکار در ایالات متحده می باشد. رالی آرژانتین بخشی از رالی قهرمانی جهان می باشد (فعلاً در استان کوردوبا برگزار می شود). در مسابقات فرمول-۱، کشور یک قهرمان جهانی (خوآن میگوئل فانجیو، با پنج بار قهرمانی)، و دو نفر نائب قهرمان (فرولان گونزالس و کارلوس روتمن، هر کدام یکبار) داشته است.
مشاهیر جهانی آرژانتینی در ورزش عبارت اند از دیگو مارادونا،لیونل مسی و قهرمان ۵ دوره مسابقات فرمول-۱ خوآن مانوئل فانجیو هستند. دیگر شخصیتهای ورزشی این کشور عبارت اند از آلفردو دی استفانو، آمادیو کاریزو، و گابریل باتیستوتا در ورزش فوتبال (انگلیسی)؛ گولرمو ویلاس، گابرییلا ساباتینی، و دیوید نعلبندیان در تنیس؛ روبرتو دی ویسنزو و آنجل کابررادر گلف؛ مانو جینوبیلی و آندرس نیسیونی در بسکتبال؛ لوسیانا آیمار در هاکی میدانی؛ هوگو پورتا و آگوستین پیشوت، خوآن هرناندز، فلیپه کنته پومی، ماریو لدسما و دیگر بازیکنان معروف بین المللی در آتحادیه راگبی، بوکسبازان، پاسکوال پرز و کارلوس مونزیون؛ خانواده های هوگوی و نوویلو آسترادا از بازیکنان چوگان، و افراد دیگر از آن جمله می باشند.
تب ورزشهای فوتبال، کریکت و راگبی در این مملکت موج می زند. جوان ها فوتبال را بیشتر می پسندند. اگر چه که ورزشهایی همانند بسکتبال و اسکیت برد رو به فزونی است. شنا، گلف، بوکس و تنیس نیز حمایت می گردد.
آنها پس از لغو آپارتاید توانستند در امورات ورزشی در میان ملل دیگر شرکت داشته باشند که همراه شد با جام ۱۹۹۵ در همان کشور و باز یک میزبانی دیگر و آن هم میزبانی جام ملتهای آفریقایی در ۱۹۹۶ تیم ملی به نام "بافانا بافانا"، به سوی پیروزی تلاش می کردند. مردمش میزبان جام جهانی کریکت ۲۰۰۳ و ۲۰ قهرمان جهان در سال ۲۰۰۷ نیز بودند که موفقیتی بزرگ محسوب می شد. در سال ۲۰۱۰، آفریقای جنوبی شاهد برگزاری بزرگترین مسابقات فوتبال، جام جهانی، در شهرهای خویش بود.
ژاکوب ماتلالا، وویانی بونگو، ولکام نّکتیکا، گری کوتزی، دینگان توبلا و برایان میچل از مشاهیر در عرصهٔ بوکس این کشورند.
بازیکنان فوتبالیستی که فرامرزی بازی کرده اند: لوکاس رادیب، فیلمون ماسینگا (هر دو در لیدز یونایتد) و کوئینتن فورچون (در اتلتیکو مادرید و منچستر یونایتد) و بنی مک کارتی (آژاکس آمستردام، اف سی پورتو، بلکبرن راورز و وستهام یونایتد) و آرون ماکوئینا (آژاکس آمستردام، بلکبرن راورز و پورتسموث) و دلرون باکلی (بروسیا دورتموند) و استیون پیِنار آژاکس آمستردام و اورتن).
بازی ورزش یا بازی-ورزش (به انگلیسی: exergame) واژه ای مرکب از «ورزش» و «بازی» است)، اصطلاحی است که برای بازی های ویدیوئی استفاده می شود که فرمی از ورزش کردن نیز هستند. بازی ورزش به تکنولوژی ای وابسته است که حرکت یا عکس العمل بدن را دنبال می کند. به این ژانر، به دلیل پایان دادن به کلیشه های مرسوم بازی به عنوان فعالیتی بدون تحرک، و همچنین تشویق یک شیوه زندگی فعال، بها داده شده است. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که بازی-ورزش ها در واقع شیوه زندگی فعال تری را ایجاد نمی کنند. به بازی-ورزش ها، به عنوان تحولی در تغییرات تکنولوژی نگاه می شود که تلاشش مفرح ساختن بیشتر بازی های ویدیوئی است.
ریشه این ژانر را می توان در بازی هائی که اواخر دهه ۸۰ میلادی به بازار آمدند جستجو کرد که از آن جمله می توان به پاور پد (یا مربی خانگی) اشاره کرد که برای سیستم سرگرمی نینتندو (ان ئی اس) در سال ۱۹۸۶، و فوت کراز، که برای آتاری ۲۶۰۰ در سال ۱۹۸۷ به بازار آمد؛ با این حال هر دو موفقیت کمی داشتند. از دنس دنس روولوشن کونامی به عنوان یکی از اولین موفقیت های بازی ورزش یاد شده است؛ و زمانی که از آرکید به پلی استیشن منتقل شد، بیش از سه میلیون نسخه از آن فروخته شد. در سال های ۲۰۰۰، یک سری دستگاه و بازی، شیوه بازی ورزش را برای موفقیت بیشتر استفاده کردند: دوربین آی توی بیش از ۱۰ میلیون واحد فروخته، در حالی که ویی فیت نینتندو بیش از ۲۱ میلیون نسخه فروخته است. تا قبل از ۲۰۰۹، بازی های
جدیدترین مدل طبقه بندی ورودی داده برای دستگاه های بازی ویدیوئی فعال، شامل شش نوع تکنیک ورودی داده می شود:
تأثیر حفظ علاقه مندی به انجام ورزش با استفاده از دستگاه های سنتی آمادگی جسمانی به وسیله گیمرسایز مورد آزمایش قرار گرفته و مشخص شده که آن هایی که از این گونه وسایل استفاده می کنند، ۶ برابر بیشتر نسبت به ورزش معمولی آن را انجام می دهند. در حالی که کنسول ویی به عنوان دستگاهی دیده می شد که نسبت به کنسول های بازی غیرفعال، آمادگی بدنی بیشتری را طلب می کند، با این حال، یافته های مطالعه انجام شده که در ژورنال بریتیش مدیکال (بی ام جی) چاپ شده، نشان می دهد که با اینکه بازی با ویی به طور معنی داری نسبت با بازی های غیرفعال انرژی بیشتری را طلب می کند، اما انرژی ای که هنگام بازی های فعال ویی استفاده می شود، آنقدرها شدت زیادی ندارد که منطبق با نیاز روزانه ورزش در بچه ها نیست. برای درک بهتر رابطه بازی ورزش با فعالیت بدنی، مطالعات آزمایشگاهی، بازی ورزش را با هم بازی های ویدیوئی نشسته و هم دیگر فعالیت های بدنی مثل راه رفتن روی تردمیل مقایسه کرده اند. شواهد قطعی نشان می دهد که بازی ورزش نیازمند انرژی بیشتری است و این پتانسیل را دارد تا ضربان قلب را در مقایسه با بازی های ویدیوئی نشسته و حالت استراحت، بالاتر ببرد. در کل، بیشتر بازی ورزش ها برای هم بزرگسالان و هم برای بچه ها، معادل فعالیت بدنی سبک-تا-متعادل است.
بایومکانیک ورزش، به طور عمومی مطالعه و آنالیز کمی ورزشکاران حرفه ای و فعالیت های ورزشی است. به طور ساده می توان از آن به عنوان فیزیک ورزش ها یاد کرد. در این زیر شاخه بیومکانیک، قوانین مکانیک اعمال می شوند تا به وسیلهٔ مدل سازی ریاضی، شبیه سازی کامپیوتری و اندازه گیری، درک بیشتری از اجرای ورزشی حاصل شود. بیومکانیک، مطالعه ساختار و عملکرد سیستم های زیستی با استفاده از متودهای "مکانیک" است. - که شاخه ای از فیزیک است که شامل آنالیز عمل نیرو هاست. در بخش "مکانیک"، دو زیر شاخه وجود دارد. استاتیک، که مطالعه سیستم هائی است که در یک حالت حرکت پایا هستند، خواسته در حال استراحت (بدون حرکت) یا حرکت با سرعت ثابت; و دینامیک، که مطالعه سیستم های در حال حرکت در حالی که شتاب وجود دارد، که ممکن است شامل کینماتیک (مطالعه پیکرهای متحرک با در نظر گرفتن زمان، جابجائی، سرعت برداری، و سرعت حرکت خواسته به صورت یک خط صاف یا در مسیری چرخشی باشد) و کینتیکس (مطالعه نیروهای مرتبط با حرکت، شامل نیروهای باعث حرکت و نیروهای ناشی از حرکت می شود).
شبیه سازی کامپیوتری
مکانیک مهندسی
ماهیچه مکانیک
هماهنگی حرکتی
جنبش شناسی
دینامیک معکوس
استاتیک
سینتیک (مکانیک)
سرعت برداری
بردار جابه جایی
شتاب
ممان اینرسی
گشتاور
فیلتر دیجیتال
شیوه ها:
حیوانات در ورزش حیوانات خاصی از نوع حیوانات کار هستند. اسب و سگ دو حیوانی هستند که معمولاً در ورزش استفاده می شوند.
جانور نظامی
حیوانات باربر
حیوانات کار
سوارکاری
دادگاه حکمیت ورزش (فرانسوی: Tribunal arbitral du sport) یک سازمان شبه قضایی است که به منظور حل و فصل اختلافات مربوط به ورزش از طریق حکمیت بنیان گذاری شده است. مقر این دادگاه در لوزان سوئیس است و دادگاه های آن در نیویورک، سیدنی و لوزان قرار دارند. دادگاه های موقت در شهرهای میزبان کنونی المپیک بنا می شوند.
وبگاه رسمی
تنها هنگامی می توان یک اختلاف را به دادگاه ارائه کرد که توافق حکمیت میان طرفین وجود داشته باشد. طبق مادهٔ ۶۱ منشور المپیک همهٔ اختلافات مرتبط با بازی های المپیک را تنها می توان به دادگاه حکمیت تسلیم کرد.
همهٔ فدراسیون های بین المللی المپیکی حکمیت دادگاه را دست کم برای چند اختلاف پذیرفته اند.
برای انطباق با کد جهانی ضد دوپینگ ۲۰۰۹ همه امضاکنندگان شامل همه فدراسیون های بین المللی المپیک و کمیته های ملی المپیک، حکمیت دادگاه را در زمینه نقض قانون مبارزه با دوپینگ پذیرفته اند. از سال ۲۰۱۶ بخش مبارزه با دوپینگ دادگاه، در موارد دوپینگ در بازی های المپیک قضاوت می کند. این تصمیمات را می توان در دادگاه موقتی در شهر میزبان المپیک یا در صورت موجود نبودن آن در خود دادگاه حکمیت درخواست داد.
دنیای ورزش ایران یک مجله ورزشی باسابقه در ایران است که مؤسسه اطلاعات آن را از سال ۱۳۴۹ تاکنون منتشر می کند. نخستین شماره این نشریه در ۱۶ شهریور ۱۳۴۹ چاپ شد. پیش از انقلاب، کیهان ورزشی و دنیای ورزش مهم ترین نشریات ورزشی ایران بودند.
وبگاه رسمی
دنبای ورزش تورنتو یک مجله ورزشی با سابقه در کانادا تورنتو است که توسط شرکت خصوصی ism sports world inc منتشر می شود. نخستین شماره این نشریه در تیر ماه سال ۲۰۰۵ میلادی چاپ شد. این نشریه تنها مجله چاپی بیرون از کشور ایران در جهان می باشد.
رادیو ورزش از اول تا هشتم تیرماه ۱۳۷۸ به صورت آزمایشی پخش شد و از ۹ تیر ماه، همزمان با میلاد پیامبر اسلام، رسماً افتتاح شد و از ۲۲ بهمن ۱۳۷۸ به پخش ۱۶ ساعت برنامه پرداخت و هم اکنون، پخش آن به ۲۴ ساعت در روز ارتقا یافته است. این شبکه رادیویی با گروهی کوچک که عشقی بزرگ در دل داشتند با هدف اصلی خدمت به مردم و جامعه ورزش راه اندازی شد و صمیمیت و سادگی اهل آن به سرعت موجب برقراری ارتباط صمیمانه و دوسویه بین رسانه و مخاطب گشت.
رادیو تهران
رادیو ورزش
سایت رسمی رادیو ورزش
روان شناسی ورزش دانشی میان رشته ای است که به بررسی داده های دو دانش حرکت شناسی و روان شناسی می پردازد. این رشته هم زمان به بررسی چگونگی تأثیر عوامل روانشناختی بر عملکرد آدمی و همین طور چگونگی مشارکت تأثیرات ورزش و تمرین های ورزشی بر عوامل روانشناختی و جسمی می پردازد. روان شناسی ورزش کاربردی به آموزش و راهنمایی های روان شناختی برای افزایش عملکرد می پردازد. از مهارت های روانشناختی که آموزش داده می شود می توان به تصویرسازی ذهنی، مدیریت انرژی، نظم بخشیدن به هدف ها، گفتگو با خود اشاره کرد. روان شناسان ورزش کاربردی معمولاً با قهرمانان و مربی ها کار می کنند، اگرچه برخی از آن ها برای دیگر کارفرماها از جمله ورزشکاران، مدیران تجاری و ارتش کار می کنند.
روان شناسی ورزش در آغاز پیدایش، در حوزه کاری مربیان ورزشی و نه محققان بود که این مطلب می تواند نبود یک تاریخچه دقیق از این دانش را توجیه کند. با این حال بسیاری از مربیان در جستجوی پدیده های گوناگونی که بین ورزش و رواشناسی مشترک است، بودند و این جستجو باعث شکل گیری آزمایشگاه های روان شناسی ورزش شد. در اروپا، نخستین سال های روان شناسی ورزش با تأسیس کالج تربیت بدنی Deutsch Hochschule für Leibesübungen توسط Robert Werner Schulte در سال ۱۹۲۰، آغاز شد. در سال ۱۹۲۱ Schulte، کتاب ذهن و بدن در ورزش که در بر دارنده محاسبات آزمایشگاهی مربوط به توانایی و استعداد جسمی در ورزش بود را منتشر کرد. در روسیه، آزمایش های روان شناسی ورزش در همان سال ها یعنی ۱۹۲۵ در پژوهشگاه فرهنگ ورزشی در مسکو و لنینگراد آغاز شد و در حدود سال ۱۹۳۰، کرسی های رسمی روان شناسی ورزش ایجاد شد. در آمریکای شمالی، سال های آغازین روانشناسی ورزش با مطالعات مجزای عملکرد حرکتی، شکل گیری عادت و آسان سازی اجتماعی همراه بود. در دهه ۱۸۹۰،E. W. Scripture دامنه ای از آزمایش های رفتاری را رهبری کرد، که شامل محاسبه زمان عکس العمل دوندگان، زمان فکر کردن در کودکان دبستانی، دقت چوب رهبران ارکسترهای موسیقی می شد. آزمایش Norman Triplett نشان داد که دوچرخه سواران هنگامی که همراه با یک راهنما یا رقیب هستند، واقعاً تندتر رکاب می زنند.
روز ورزش (به ژاپنی: 体育の日 Taiiku no hi) یکی از تعطیلات عمومی در ژاپن است.
شبکه سراسری ورزش، یکی از شبکه های تلویزیونی ملی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیما مدیریت می شود. این شبکه، پنجمین شبکه تلویزیونی ایران می باشد که تنها به صورت دیجیتال پخش می شود که قرار بود سیستم پخش آن اچ دی باشد، اما این امر محقق نشد. پخش زنده دیدارهای لیگ برتر، جام حذفی و مسابقات اروپایی در کنار شبکه سه از برنامه های این شبکه است.
sid: 0075
۳۳ ۱۱ ۱۱ ۱۱ ۳۳ ۱۱ ۱۱ ۱۱
پس از اجرای سیستم پخش دیجیتال و گسترش این سیستم در ایران تعداد شبکه های سراسری افزایش یافت که در این راستا پس از افتتاح شبکه مستند، شبکه شما، شبکه بازار و شبکه نمایش، شبکه ورزش که از اول فروردین ۱۳۹۱ شروع به پخش آزمایشی خود نمود از ۲۸ تیر ۱۳۹۱ با حضور محمود احمدی نژاد ریاست جمهوری وقت ایران افتتاح رسمی شد. مدیریت این شبکه بر عهده احسان شیعه قرار دارد.
شبکه ورزش از روز ۱۰ مرداد ۱۳۹۱ در استان ها تا زمان نصب فرستنده سوم روی فرستنده دوم قرار گرفت.
دریافت تصاویر شبکه ورزش سیما از طریق ماهواره های بدر (عرب ست) و اینتل ست ۹۰۲ به وسیله گیرنده های ماهواره ای اچ دی امکان پذیر شد. دو هفته بعد از سراسری شدن شبکه ورزش سیما، سیستم کدینگ این شبکه در فرکانس ۱۱۸۸۰ / افقی / ۲۷۵۰۰ ماهواره بدر (عربست) و فرکانس ۱۱۵۵۵ / عمودی / ۳۰۰۰۰ ماهواره اینتل ست ۹۰۲ که صرفاً به وسیله گیرنده های اچ دی قابل دریافت هستند، فعال و در نتیجه از روز بیست و یکم مرداد ماه ۹۱ مشکل دریافت این شبکه در اغلب فرستنده های دیجیتال در سراسر کشور برطرف شد. صدا و تصویر شبکه ورزش سیما در دو فرکانس یاد شده تنها به وسیله گیرنده های اچ دی و با وارد کردن کد بیس (BISS CODE) زیر امکان پذیر است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ورزش در دانشنامه آزاد پارسی

ورزش (sport)
ورزش اسبدوانی
ورزش اسبدوانی
فعالیت به منظور تمرین یا تفریح، به شکل انفرادی یا گروهی، اغلب شامل آزمون توانایی های بدنی و معمولاً به صورت بازی های رقابتی. ورزش های بسیار متنوعی وجود دارد، ولی می توان آن ها را در ۴ گروه دسته بندی کرد: ورزش های قهرمانی مانند شنا، ژیمناستیک و رشته های مختلف دو و میدانی، ورزش های مسابقه ای که مستلزم استفاده از وسایل حمل و نقل هستند مانند اسب دوانی، دوچرخه سواری، موتورسواری؛ ورزش های رزمی نظیر جودو و کشتی، و ورزش های توپی مانند بیس بال، تنیس و فوتبال. خاستگاه بسیاری از ورزش ها را مصر یا یونان باستان می دانند. برای مثال گمان می رود که اسب دوانی در تعقیب شکار با استفاده از سگ در ۳۰۰۰ پ م در مصر معمول بوده و مسابقۀ کشتی در ۳۰۰۰ سال پ م در بین النهرین سرزمینی که امروزه عراق نام دارد برگزار می شده است. شکلی از هاکی کمابیش در ۲۰۵۰ پ م در مصر وجود داشته و مشت زنی، دوومیدانی و شمشیربازی بیش از ۴هزار سال پیش شناخته شده بودند. تعدادی از بازی های توپی امروزی مشتق از بازی هایی هستند که در اواخر قرون وسطا در اروپا بازی می شده اند؛ مثلاً در فرانسۀ قرن ۱۲ بازی لاسول ابداع شده بود و در آن ۲ تیم با هم به مبارزه می پرداختند تا توپی را به درون دروازه ای برانند. در قرن چهاردهم استول بال به وجود آمد که پدر بیس بال و کریکت بود. تحول بیشتر ورزش ها از شکل تفریحی به صورت رقابتی در قرون ۱۸ و ۱۹ اتفاق افتاد و رشته هایی نظیر کریکت، فوتبال، فوتبال راگبی، گلف و تنیس با اقبال روزافزون روبرو شدند. کریکت در اواخر قرن ۱۸ شهرت پیدا کرد و نخستین باشگاه های فوتبال در دهۀ ۱۸۲۰ تشکیل شدند و اولین لیگ فوتبال در ۱۸۸۸ شکل گرفت. اگرچه بیشتر رشته های ورزشی در حال حاضر به صورت حرفه ای برگزار می شوند و تولید درآمد می کنند، رشته های بسیاری نظیر شنا، فوتبال، دوچرخه سواری در قالب آماتوری نیز سازمان دهی می شوند. در قرن بیستم پخش تلویزیونی رقابت ها منجر به برگزاری مسابقات بیشتر در هر رشته شده است. همچنین تلویزیون به رشد و گسترش بسیاری رشته های ورزشی کمک کرده است.

نقل قول های ورزش

ورزش به تمامی گونه های فعالیت فیزیکی بدن گفته می شود که شرکت کنندگان آن می توانند به صورت منظم و سازمان یافته یا گاه به گاه در آن شرکت کنند و از آن برای بهبود تناسب اندامشان و یا فراهم آوردن سرگرمی و تفریح بهره ببرند.
• «هنگامی که به هر ورزشی می نگرم آن را فوق العاده می یابم. همه ورزش ها برای کودکان شگفت انگیز هستند. ورزش به شخصیت شما شکل می دهد و به زندگ تان نظم می بخشد و به شما حس تعیین هدف می دهد.» -> نادیا کومانچی
• «امروز یک قهرمان ورزش باید قهرمانِ اخلاق باشد. قهرمان ورزش کسی است که اگر هم به او توجّه کافی نشود، فقط روی عشق به ورزش به سوی ورزش پیش رود.» در جمعِ اعضای شورای عالی تربیت بدنی، ۲۹/۱/۱۳۳۶ -> محمدرضا پهلوی
• «تن زنده والا به ورزندگی است/ورزندگی مایهٔ زندگی است//به ورزش گرای وسرافراز باش/که فرجام سستی سرافکندگی است» -> محمدتقی بهار

ارتباط محتوایی با ورزش

ورزش در جدول کلمات

ورزش آبی
شنا
ورزش اول کشورمان
کشتی
ورزش با توپ بیضی
رگبی
ورزش باستانی ایرانیان
چوگان
ورزش برفی
اسکی
ورزش بوکس
مشت زنی
ورزش پارویی
قایقرانی
ورزش پر طرفدار
فوتبال
ورزش تمدد اعصاب
ورزش توپ و تور
والیبال

معنی ورزش به انگلیسی

exercise (اسم)
تمرین ، ورزش ، مشق
play (اسم)
بازی ، تفریح ، نمایش ، ورزش ، نمایشنامه ، نواخت ، لهو ، نواختن ساز و غیره ، سرگرمی مخصوص
sport (اسم)
بازی ، سرگرمی ، شوخی ، ورزش ، الت بازی ، نمایش تفریحی ، شکار و ماهیگری و امثال آن
pastime (اسم)
سرگرمی ، تفریح ، ورزش ، مشغولیات ، کاروقت گذری
callisthenics (اسم)
ورزش ، ورزش سبک
practice (اسم)
عادت ، عمل ، تمرین ، ممارست ، ورزش ، عرف ، مشق ، تکرار ، برزش
exercitation (اسم)
تمرین ، استعمال کردن ، ورزش ، تمرین دادن ، بکارانداختن
practice (فعل)
عمل کردن ، ورزش ، تمرین کردن ، ممارست کردن ، برزیدن
practise (فعل)
ورزش ، تمرین کردن ، ممارست کردن ، برزیدن

معنی کلمه ورزش به عربی

ورزش
تمرين , رياضة , ممارسة
رياضي
سترة
العاب رياضية
رياضي
حافلة
ملعب

ورزش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سارينا ٠٠:٠٥ - ١٣٩٧/٠٧/١١
وورش به معني دويدن است
وورش به تنامي گروه هاى فعاليت فيزيكى بدن كفته مي سود
|

علی ٢١:٥٤ - ١٣٩٧/٠٩/١٩
Sport
|

مم ٢٠:٣٠ - ١٣٩٧/١١/٠٤
اموزش در توسعه و مراقبت از بدن اعم از تمرینات ساده
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ورزش 11   • سایت استقلال   • بانک ورزش   • اخبار پرسپولیس   • شبکه ورزش   • روزنامه های ورزشی   • سایت پرسپولیس   • روزنامه خبر ورزشی   • معنی ورزش   • مفهوم ورزش   • تعریف ورزش   • معرفی ورزش   • ورزش چیست   • ورزش یعنی چی   • ورزش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ورزش
کلمه : ورزش
اشتباه تایپی : ,vca
آوا : varzeS
نقش : اسم
عکس ورزش : در گوگل


آیا معنی ورزش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )