انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1055 100 1

وسائل الشیعه

وسائل الشیعه در دانشنامه اسلامی

وسائل الشیعه
مؤلف:شیخ محمد حسن حر عاملی (م ۱۱۰۴ ق).
این کتاب مجموعه ای از روایات اهل بیت عصمت و طهارت - علیهم السلام - درباره احکام شرعی در تمام ابواب فقه آن را جمع آوری نمود. شیخ حر عاملی در این کتاب، علاوه بر کتب اربعه، به بیش از ۱۸۰ کتاب روایی معتبر شیعه استناد نموده و مجموعه ای گرانبها و ارزشمند از روایات فقهی شیعه را جمع آوری کرده است.کتاب وسائل الشیعه از بهترین جوامع روایی شیعه به شمار می آید که در آن روایات پیامبر اسلام - صلی الله علیه و آله - و ائمه معصوم - علیهم السلام - را جمع کرده است. این کتاب شامل حدود ۳۶ هزار روایت درباره احکام شرعی، واجبات، محرمات، مستحبات و آداب است و روایات آن گرفته شده از مجموعه های روایی معتبر شیعه و اصول اولیه قدمای اصحاب است. این کتاب از زمان نگارش، پیوسته مورد توجه علما و فقها ی شیعه قرار گرفته است و در این زمان از ارکان اصلی احکام شرعی">استنباط احکام شرعی و اجتهاد در حوزه های علمیه شیعه به شمار می آید و در تمام درسهای خارج فقه روایات آن نقل و مورد استناد قرار می گیرد.مؤلف در این کتاب روایات را به ترتیب طهارت تا دیات، به صورت بابهای جداگانه آورده است. وی سعی داشته تا برای هر مسئله شرعی، بابی مستقل اختصاص دهد و این خود موجب گشته تا دسترسی به روایات کتاب بسیار آسان گردد و مراجعه کننده به راحتی بتواند روایات مورد نظر را بیابد. علاوه بر آن، مسائل جدیدی را نیز با توجه به مضمون روایات با ترتیبی آشنا و چینشی مطلوب و نظمی زیبا مطرح نموده است. شیخ حر این کتاب را در مدت بیست سال نگاشته و خدمتی گرانبها در جهت حفظ روایات شیعه و سخنان اهل بیت عصمت و طهارت نموده است.شیخ حر عاملی در آغاز کتاب می فرماید: «من روایات این کتاب را از کتابهای معتبر و مشهور روایی، که شیعه به آنها عمل و مراجعه می کند، روایت کرده ام و در آغاز هر روایت، نام کسانی را که آن روایت را از کتاب آنها آورده ام، ذکر می کنم و سند خود به آن کتاب و آنچه را مربوط به آن است در آخر کتاب می آورم. از دیگر ویژگیهای این کتاب این است که مؤلف، تمام روایات مربوط به یک مسئله را با هم آورد تا مراجعه کننده به راحتی بتواند به تمام روایات متحد در دلالت یا متن یا سند دست یابد. سید حسن صدر درباره این کتاب می فرماید: «هرگاه فقیه متبحری در این کتاب نظر کند، آنچه را می خواهد همانند مرواریدهایی که به نظم چیده باشند می یابد. هیچ مطلب مشکل و معضلی نیست که مؤلف کتاب به آن نپرداخته باشد».
ارزش و اعتبار
کتاب وسائل الشیعة از بهترین جوامع روایی شیعه به شمار می آید که با توجه به روایات پیامبر اسلام صلی اللّه علیه و آله و سلم و ائمه معصومین علیهم السلام در قرون اخیر نگاشته شده است.این کتاب شامل حدود ۳۶ هزار روایت درباره احکام شرعی، واجبات ، محرمات ، مستحبات و آداب است که روایات آن گرفته شده از مجموعه های روایی معتبر شیعه و اصول اولیه قدمای اصحاب رضوان الله علیهم است.این کتاب از زمان نگارش پیوسته مورد توجه علما و فقهای شیعه قرار گرفته است و در این زمان از ارکان اصلی استنباط احکام شرعی و اجتهاد در حوزه های علمیه شیعه به شمار می آید و در تمام درس های خارج فقه روایات آن نقل شده و به آن استناد می شود.
انگیزۀ نگارش
شیخ حُر عاملی در مقدمۀ کتاب انگیزۀ خود را از نگارش کتاب این گونه بیان می نماید:« مدّتها بود که از فکر و قلم خود درخواست می کردم و عزم و همت خود را بر آن می داشتم تا کتابی را به نگارش درآورم که آرزو را برآورده سازد و در علم و عمل سرآمد و شامل احادیث مسائل شرعی و نصوص احکام فرعی باشد.احادیثی که در کتاب های معتبر و صحیح روایی باشد که علمای بزرگ ما تصریح به صحت و اعتبار آنها کرده اند تا پناهگاهی برای خودم در مسائل شرعی باشد و مرجعی برای هدایت شیعه شود و من هم در ثواب هر کس که از نور آن بهره گیرد و با پرچم مناره های آن هدایت گردد و از تابش خورشید و ماه آن بهره مند شود شریک باشم و چه گنجینه ای بزرگتر از ثوابی که تا روز قیامت ادامه یابد ان شاء الله».
شیوۀ نگارش
...
وسائل الشیعه
کتاب «تفصیل وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعه» اثر شیخ محمد حسن حرّ عاملی (م 1104 ق) معروف به شیخ حر عاملی است که در بردارنده مجموع احادیث کتب روایی شیعه قبل از خود، در مباحث فقهی می باشد.
وی محدث بزرگ و فقیه دانشمند و صاحب تألیفات ارزشمند و گرانبها است. شیخ حرّ در شب جمعه هشت رجب سال 1033 ق، در روستای مشغره، در منطقه جبل عامل لبنان دیده به جهان گشود. وی که از نوادگان حرّ بن یزید ریاحی است، در خاندان اهل معرفت بزرگ شد. خاندان آل حرّ خاندانی بزرگ، اصیل و ریشه دار بودند و فقها و دانشمندان بزرگی در این خاندان پرورش یافته بود. شیخ حر عاملی از برجسته ترین علمای شیعه در قرن یازدهم به شمار می آید.
او تألیفات ارزنده­ای داشته و از شخصیتی مورد احترام نزد علمای شیعه برخوردار بوده است. او از چهره های بزرگی است که مذهب شیعه را با روایات اهل بیت عصمت و طهارت بیش از پیش غنی ساخت و آثاری را بعد از خود بر جای نهاد که سزاوار ستایش و تقدیر است. وی یکی از حلقه های محکم و ارزشمند شیعه برای اتصال به روایات امامان معصوم و پیامبر اسلام- صلی الله علیه و آله- است.
نام کامل این کتاب (تفصیل وسائل الشیعة الی تحصیل مسائل الشریعة) است. کتاب وسائل الشیعه از بهترین جوامع روایی شیعه بشمار می آید که در آن روایات پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام را جمع کرده است.
شیخ حر عاملی دو سوم این کار بزرگ را در زادگاهش «مشغر» به رشته تحریر درآورد و در سال 1088 در مشهد مقدس آن را به اتمام رساند. این سال برای شیخ سال پرکار و پربرکتی محسوب می شد. چرا که در این سال «فهرست وسائل الشیعه» را نیز تدوین نمود.
این موضوع که شیخ سه بار این کتاب را از نظر گذرانده و به نگارش درآورده است از نکته هایی است که سزاوار است هر محقق و نویسنده آن را فرا روی خویش قرار دهد. در بیان جایگاه این کتاب همین بس که از روزی که این سرچشمه به نگارش درآمده منبع و ماخذ تمام مجتهدان و کتاب مرجع عالمانی است که آخرین مرحله رسیدن به قله اجتهاد را طی می کنند.
بر این کتاب از سوی بزرگان تعلیقه های بسیاری نگاشته شده که شاید شیخ حر خود نخستین کسی است که برای ابهام زدایی پیرامون برخی از مطالب آن پیشقدم شده است و «تحریر وسائل الشیعه و تحجر مسائل الشریعه» نامی است که شیخ حُر عاملی بر شرح وسائل الشیعه نهاده است.
در عظمت این کتاب تنها به یک بیت از شعر علامه امینی درباره کتاب اکتفا می کنیم.
تَفْصیلُ وَسائلِ الشیعَة إلی تَحْصیلِ مَسائلِ الشَّریعَة معروف به وسائل الشیعه اثر شیخ حر عاملی و شامل احادیث فقهی منابع روایی شیعه مانند کتب اربعه و دیگر منابع حدیثی. در این اثر، ۳۶ هزار روایت با سند آن در موضوعات متعدد فقهی در باب های جداگانه آورده شده است. وسائل الشیعه به دلیل اهمیت و جایگاه آن، دارای شروح، معاجم، تلخیص و ترجمه هایی است.
محمد بن حسن بن علی بن محمد بن حسین معروف به شیخ حُرّ عاملی، از دانشمندان، محدثان و فقهای امامیه در قرن یازدهم هجری و صاحب تألیفات گرانقدر و صاحب اثر گرانبهای وسائل الشیعه است. شیخ حر به صاحب وسائل نیز شهرت دارد. وی در شهر مشهد درگذشت و آرامگاهش در حرم رضوی است.
کتاب وسائل الشیعه مجموعه ای کامل و معتبر از روایات پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) درباره احکام شرعی و فقهی در ۵۰ بخش موضوعی گردآوری شده که پایان کتاب نیز در خاتمه مفصلی درباره مصادر، اسانید و رجال احادیث بحث شده است. این کتاب شامل ۳۶ هزار روایت است.
«وسائل الشیعة و مستدرکها»، اثر شیخ محمد بن حسن حر عاملی (1104ق) و حاج میرزا حسین نوری می باشد که توسط شیخ رحمت الله رحمتی، گردآوری شده است.
از آنجا که نسخه دیگری از این کتاب، در نرم افزار موجود است، در این نوشتار، به بررسی نسخه ای پرداخته شده که توسط جامعه مدرسین، عرضه شده است.
«وسائل الشیعة»، یکی از کتاب های حدیثی مهم و متداول در حوزه های علمیه می باشد و عنوان ابواب آن، برگرفته از روایاتی است که در آن باب، ذکر شده است و هر عنوان، فتوای مؤلف را بیان می کند، چنان که احکام برآمده از روایات، خود عنوان باب شده است
از خصوصیات این کتاب، در برابر جوامع روایی متقدمان، آن است که شیخ حر عاملی، عناوین ابواب «وسائل الشیعة» را بسیار جزئی نقل کرده و ذیل هر عنوان را بر اساس آن، گردآورده است. برای مثال محمد بن یعقوب کلینی در کتاب «صید و ذباحه» این عنوان را آورده: «باب الصید بالسلاح» و در ذیل آن، دوازده روایت برشمرده، درحالی که شیخ حر عاملی این روایات را با عنوان مناسب ذکر کرده و پنج عنوان برای روایات آن قرار داده است که از هر عنوان فتوای او نیز استفاده می شود
سعی مؤلف بر گردآوری روایات فقهی بوده و از آنجا که برخی از روایات، از دید و قلم وی جا مانده است، حال یا به دلیل عدم التفات مؤلف به آن ها - با وجود آنکه در منابعی که شیخ حر عاملی از آن ها استفاده کرده، آن روایات وجود دارد - و یا به دلیل عدم اعتماد او به راوی، لذا علامه نوری مستدرکی بر «وسائل الشیعة» نوشته و در آن، روایاتی را که به هر دلیل، شیخ حر عاملی متذکر آن ها نگردیده و وی معتقد است که فقیه بدان ها نیازمند می باشد ذکر کرده است
آنچه اثر حاضر را حائز اهمیت و ویژگی ممتاز کرده، این است که در آن، اصل «وسائل الشیعة» و مستدرک آن، در یک کتاب، گردآوری شده است.
تدوین حدیث وسائل الشیعه
در این مقاله روش شناسی تدوین حدیث در وسائل الشیعه بررسی شده است.
شیخ حر عاملی شامگاه جمعه هشتم رجب المرجب سال ۱۰۲۳ قمری در خانواده ای علمی و اصیل در جنوب لبنان در قریه مشغری از قرای جبل عامل دیده به دنیا گشود.وی اخباری بود و به شدت از عصمت پیامبر- صلی الله علیه وآله- دفاع می نمود، روایات سهوالنبی را تأویل و توجیه بلکه رد می کرد و با نوشتن وسائل الشیعه به شهرت فراوان راه پیدا کرد.
بررسی شیوه نگارش وسائل الشیعه
← روش تبویب وسائل الشیعه
← ذکر نکردن اختلاف نسخه ها از جهت سند و متن روایات
...
جهاد النفس وسائل الشیعه، ترجمه علی صحت از جمله ترجمه های گزینشی وسائل الشیعه است.
ترجمه صحت، اگرچه از روانی نسبتاً قابل قبولی برخوردار است؛ اما در مقایسه با ترجمه دیگر از این اثر می توان به برخی از اشکالات ترجمه واقف گردید. در اولین بخش کتاب، لزوم مبارزه با نفس، روایتی از رسول اکرم(ص) آمده که در آن «الشدید» به شدید و استوار ترجمه شده است: شدید و استوار آن کسی است که بر نفس خویش غلبه کند؛ اما در ترجمه افراسیابی به «توانمند» ترجمه شده است که زیباتر است.
سومین روایت از این باب را نیز چنین ترجمه می کند: «همانا تو بر خودت طبیب قرار داده شده ای»؛ حال آن که افراسیابی چنین می نویسد: «تو طبیب خود هستی» که در عین اختصار روان تر است.
مترجم، روایاتی را که نیاز به توضیح داشته، در داخل پرانتز ذکر کرده است که به خواننده در تفهیم روایات مدد می رساند؛ به عنوان نمونه امام صادق(ع) فرمود: بار خود را بر خودت حمل کن که دیگری بارت را بر نخواهد داشت. در توضیح این روایت می نویسد: (بر نفس خود مسلط باش و از آن برای نجات و کمال خویش استفاده کن).
اگر نویسنده در متن کتاب دخل یا تصرفی کرده باشد، به جهت رعایت امانت، متذکر شده است. وی در روایت پیش از آخر، بخشی از حدیث را به جهت عدم تکرار حذف کرده، می نویسد: چون قسمت اول حدیث در حدیث اول ذکر شد، در این جا آن قسمت حذف گردید.
حر عاملی، محمد بن حسن (۱۰۳۳ - ۱۱۰۴ ق) صاحب کتای رجالی، خاتمه تفصیل وسائل الشیعة، می باشد.
کتاب وسائل الشیعة، از جمله جوامع حدیثی شیعه است. جلد آخر این کتاب، مشتمل بر دوازده فایده رجالی است که فهرست این فواید عبارت اند از:طرق و مشیخه صدوق در کتاب من لا یحضره الفقیه؛طرق و مشیخه شیخ طوسی در التهذیب و الاستبصار؛«عدة من اصحابنا» در الکافی ؛مصادر وسائل الشیعة؛طرق شیخ حر عاملی به مصادر وسائل الشیعة؛اقوال علما در صحت مصادر وسائل الشیعة؛اصحاب اجماع، اصحاب اصول و... ؛قراینی که بر صحت اخبار دلالت دارند؛استدلال بر صحت احادیث مصادر وسائل الشیعة؛جواب بر اشکال های ذکر شده در حجیت اخبار؛احادیث مضمره؛الفاظ و کلماتی که دلالت بر مدح دارند، به همراه فهرست اسامی راویان حدیث با ذکر توثیق های وارد شده در مورد آنها، با ذکر مصادر رجالی.محقق تهرانی در الذریعة ، این خاتمه را با عنوان رجال الشیخ محمد بن الحسن الحر العاملی هم فهرست نموده است.

...

...

وسائل الشیعه در دانشنامه ویکی پدیا

وسائل الشیعه
وسائل الشیعة فی تحصیل مسائل الشریعة اثر شیخ حرّ عاملی از علمای اسلام قرن یازدهم هجری قمری، در برگیرنده مهم ترین احادیث فقه شیعه در ابواب مختلف است، که در طول ۱۸ سال نگاشته شده است.
متن وسائل الشیعه
پایگاه آیت الله مجتهد شبستری
ترتیب گردآوری و تنظیم احادیث بر اساس مباحث کتاب شرایع الإسلام علامه حلی است. شیخ حرّ عاملی احادیث کتاب را در ۵۰ موضوع فقهی تنظیم کرده و در پایان کتاب خاتمه مفصّلی را پیرامون مصادر، اسانید و رجال حدیث و مسائل دیگر اختصاص داده است.
در این اثر ۳۵۸۶۸ حدیث در ابواب مختلف فرائض، آداب و احکام گردآوری شده است و مصادر و منابع وسایل الشیعه علاوه بر کتب اربعه، بیش از ۱۷۰ اثر است. نام کامل کتاب «تفصیل وسائل الشیعة إلی تحصیل مسائل الشریعة» است. این کتاب اثر محدث بزرگ و علامه محقق، شیخ محمد بن حسن حُر عاملی از علمای بزرگ و از فقهای برجسته شیعه در قرن یازدهم هجری است (۱۰۳۳–۱۱۰۴ هجری). این کتاب رابه همراه الوافی وبحارالانوار جوامع حدیثی (ثانویه) می نامند.
روایات امامان شیعه که دربارهٔ احکام شرعی در تمام ابواب فقه وارد شده است. شیخ حُر عاملی در این کتاب علاوه بر کتب اربعه به بیش از ۱۸۰ کتاب روایی معتبر شیعه استناد نموده و مجموعه ای از روایات فقهی شیعه را جمع آوری نموده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

وسائل الشیعه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی وسائل الشیعه   • مفهوم وسائل الشیعه   • تعریف وسائل الشیعه   • معرفی وسائل الشیعه   • وسائل الشیعه چیست   • وسائل الشیعه یعنی چی   • وسائل الشیعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وسائل الشیعه
کلمه : وسائل الشیعه
اشتباه تایپی : ,shmg hgadui
عکس وسائل الشیعه : در گوگل


آیا معنی وسائل الشیعه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )