برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1168 100 1

وصف افریقیا

وصف افریقیا در دانشنامه اسلامی

وصف افریقیا
"وصف افریقیا"، تألیف حسن بن محمد الوزّان الزیاتی، مشهور به لئون آفریقایی است که توسط عبدالرحمن حمیده از زبان ایتالیایی به عربی ترجمه شده است. درباره تاریخ جغرافیا منابع کمی وجود دارد و لذا این کتاب از ارزش بالایی برخوردار است و اطلاعاتی را ثبت کرده است که گاه در هیچ منبعی نیامده است.
مطالب کتاب در نه باب تقسیم بندی شده است. به جز باب اول که به کلیاتی درباره آفریقا و باب آخر که از رودها و معادن و موجودات این سرزمین پرداخته است، در دیگر ابواب به تناسب، یک یا چند کشور را مورد مطالعه قرار داده است. شیوه نگارشی او بدین گونه است که به ندرت از منابع و مورخین نام می برد و تنها به گزارش مطالب مختلف از موضوع مورد بحث پرداخته است.
این اثر به نه باب تقسیم شده که در باب اول از آفریقا به طور کلی و از مناطق و قبایل آن و نیز مکان های وحشتناک و بیماری ها و از مردم بدوی سخن می گوید. دوم نواحی مراکش و شهرها و کوه ها را وصف می کند. سوم به مملکت فاس اختصاص دارد و شهرها و معادن و کوه های آن را شرح می دهد. در سه باب بعدی به ترتیب به تلسمان، بجایه و تونس، و طرابلس می پردازد. باب هفتم به دولت های سودان و هشتم به از مصر و شهرهای آن و عادات، پوشش و ساکنین قاهره و امیران این سرزمین سخن گفته است. در باب نهم گزارش مختصری از رودها، حیوانات، ماهی ها، پرندگان، معادن و گیاهان موجود آفریقا به دست می دهد.
مؤلف در ابتدای کتاب می گوید که کتاب خویش را از روی حافظه و پس از ده سال که یک کتاب عربی ندیده، به قلم آورده است. حافظه وی همیشه وفادار نبوده و اگر چه گزارش جغرافیایی او کاملاً دقیق است؛ اما مطالب تاریخی و تاریخ های آن رضایت بخش نیست. شاید از این رو که منابع لازم را در دسترس نداشته است.
آثار اقامت او در اروپا در کتاب نمایان است؛ زیرا اگر چه مؤلف یک دانشمند عرب است و مطالب نیز عربی است؛ اما کتاب برای اروپایی ها نوشته شده است. شاید مؤلف که به چند زبان آشنایی داشته، توانسته است از مؤلفات کلاسیک جهان و مؤلفات قرون وسطایی اروپا اطلاع پیدا کند و شاید دانشوران ایتالیایی در این باب به او کمک کرده اند. قراین نشان می دهد که وی آثار بعضی از مورخان لاتینی را نیز خوانده است.
...

ارتباط محتوایی با وصف افریقیا

وصف افریقیا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی وصف افریقیا   • مفهوم وصف افریقیا   • تعریف وصف افریقیا   • معرفی وصف افریقیا   • وصف افریقیا چیست   • وصف افریقیا یعنی چی   • وصف افریقیا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وصف افریقیا
کلمه : وصف افریقیا
اشتباه تایپی : ,wt htvdrdh
عکس وصف افریقیا : در گوگل

آیا معنی وصف افریقیا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )