انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1083 100 1

وصیت نامه

/vasiyyatnAme/

برابر پارسی: سفارش نامه، درگذشتنامه، سپارش نامه، سفارشنامه

معنی وصیت نامه در لغت نامه دهخدا

وصیت نامه. [ وَ صی ی َ م َ / م ِ ] (اِ مرکب ) سفارش نامه. (از ناظم الاطباء). اندرزنامه. || نامه ای که در آن وصیت شخصی نویسند و مهر و امضاء کنند تا وصی پس از مرگ او از روی آن نامه عمل کند.

معنی وصیت نامه به فارسی

وصیت نامه
(اسم) ۱- اندرزنامه . ۲- ورقه ای دال بر سفارشهایی که شخص به وصی خود کندکه پس از مرگش اعمال منظم را انجام دهد و اموال او را طبق دستور وی تقسیم نماید یا بمصرف برساند .

معنی وصیت نامه در فرهنگ معین

وصیت نامه
( ~. م یا مَ) [ ع - فا. ] (اِمر.) ۱ - اندرزنامه . ۲ - ورقه ای دال بر سفارش هایی که شخصی به وصی خود کند که پس از مرگش اعمال منظور را انجام دهد و اموال او را طبق دستور وی تقسیم نماید یا به مصرف رساند.

معنی وصیت نامه در فرهنگ فارسی عمید

وصیت نامه
سندی که کسی پیش از مرگ خود می نویسد و در آن سفارش هایی به وصی خود می کند که پس از مرگ وی انجام بدهد.

وصیت نامه در دانشنامه ویکی پدیا

وصیت نامه
وصایای الهی، محمدمهدی محب الرحمان، نشریه حریم امام، شماره۱۱۹
وصیت نامه سندی است قانونی که به موجب آن موصی فرد یا افرادی را مسئول اموال یا دارایی های خویش پس از مرگ می کند.
وصیت از ریشه «وَصِیَ» است و «أرض واصیة» یعنی زمینی که از گیاهِ به هم متصل سراسر پوشیده است.
اما در اصطلاح فقه و حقوق، خود چند قسم شده است. روح الله خمینی در تحریرالوسیله آورده است: «وصیت یا تملیکیّه است مثل اینکه وصیت می کند به چیزی از ترکه اش برای زید؛ و وصیت کردن به مسلط شدن بر حق، ملحق به تملیکیّه می شود؛ یا عهدیه است مثل اینکه وصیت می کند به آنچه که به تجهیزش یا به اجیر گرفتن برای حج یا نماز برایش یا مانند اینها تعلق دارد؛ یا فکّیه است که به فکّ ملکی تعلق دارد مانند وصیت کردن به آزاد نمودن.» پس به طور کلی می توان وصیت فقهی را مربوط به احوال شخصیه وصیت کننده و پیگیریِ آن، دانست.
عکس وصیت نامه
«وصیت نامه» (انگلیسی: Last Will) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به تاتوم اونیل اشاره کرد.
Irmgard Pagan
Miguel Pagan
وصیت نامهٔ اورفه (فرانسوی: Le testament d'Orphée) یک فیلم فانتزی درام به کارگردانی ژان کوکتو محصول سال ۱۹۶۰است که آخرین فیلم از سه گانهٔ اورفه پس از خون یک شاعر (۱۹۳۲) و اورفه (۱۹۵۰) به شمار می رود.
۱۸ فوریه ۱۹۶۰ (۱۹۶۰-02-۱۸)
وصیت نامه پطر کبیر یک سند جعلی است سیاست پنهانی روسیه را معطوف به دو هدف اصلی تسلط بر اروپا و دستیابی به آب های گرم خلیج فارس از طریق تسلط بر ایران می داند. این سند را مهاجران لهستانی در سال ۱۷۹۵ میلادی جعل کردند تا افکار عمومی فرانسویان را بر علیه روسیه تزاری برانگیرانند. این سند جعلی، ظاهراً به صورت تصادفی بر روی میز تحریر سفیر روسیه در پاریس دیده شده است. با این حال، برخی از پژوهشگران سیاست خارجی روسیه و اتحاد جماهیر شوروی در آسیا را نشات گرفته از این وصیت نامه می دانند.
Russophobia and the "Testament" of Peter the Great, 1812-1980, Albert Resis, Slavic Review, Vol. 44, No. 4 (Winter, 1985), pp. 681-693, Published by: Association for Slavic, East European, and Eurasian Studies, DOI: 10.2307/2498541, Stable URL: http://www.jstor.org/stable/2498541
در سال ۱۷۹۵ مهاجران لهستانی برای تحریک مردم فرانسه علیه روسیه، سندی را جعل نمودند با نام « وصیت نامه پطر کبیر». اعتقاد به درستی این سند به سرعت در میان ایرانیان ضّد روس شایع شد. بر اساس این وصیت نامه، روسیه دو هدف را مخفیانه دنبال می کرد: یکی تحت کنترل در آوردن اروپا، و دیگری فتح ایران و دست یابی به آبهای خلیج فارس.
وصیت نامهٔ هایلیگِنْشتات (به آلمانی: Das Heiligenstädter Testament) وصیت نامه ای که لودویگ فان بتهوون، آهنگساز بزرگ آلمانی، به تاریخِ ۶ اکتبر سال ۱۸۰۲ و هنگامی که در روستای هایلیگِنْشتات، در نزدیکیِ وین اقامت داشت، خطاب به دو برادرش، کارل (۱۷۷۴–۱۸۱۵) و نیکولاوس یوهان،‏ (۱۷۷۶–۱۸۴۸) نوشت، اما هرگز آن را برای آن دو نفرستاد.
متنِ این وصیت نامه نشان دهندهٔ بدحالیِ بتهوون، نگرانیِ او از وضعیتِ کم شنواییِ روزافزون، و تمایلش برای غلبه بر بیماری های جسمی و مشکلات عاطفی با هدفِ ادامهٔ زندگی هنری اش است. بتهوون این نامه را هرگز نفرستاد و تا پایان عمر، آن را لابه لای یادداشت های شخصی اش پنهان کرد و احتمالاً هرگز به کسی نشان نداد.
در ماه مارس ۱۸۲۷، اندکی پس از درگذشتِ بتهوون، آنتون شیندلر، دوست و شاگردِ او، و اشتفان فون بروینینگ، ناشرِ موسیقی، وصیت نامه را کشف کردند و اشتفان آن را در اکتبرِ همان سال انتشار داد.
نکتهٔ قابل تأمل و کنجکاوی برانگیز در سند این است که، در حالی که بتهوون نام «کارل» را در جاهای مناسب برده، هنگامی که نام یوهان را نوشته، فضاهای خالی گذاشته است ــ ازجمله در گوشهٔ سمت راستِ تصویرِ پیوست در این مقاله. کارشناسان توضیحات پیشنهادیِ متعددی برای این امر داده اند، ازجمله این که


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کلمه وصیت نامه به عربی

وصیت نامه
حصة , س , وصية
وصية
بلا وصية

وصیت نامه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

یاسمن ١٦:٤٦ - ١٣٩٨/٠٦/١٩
به زیباترین شکل ممکن
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• متن زیبا برای وصیت نامه   • چگونه وصیت نامه بنویسیم   • وصیت نامه عاشقانه   • متن وصیت نامه حسین پناهی   • نمونه وصیت نامه عادی   • نوشتن وصیت نامه ساده   • انواع وصیت نامه   • وصیت نامه یاس   • معنی وصیت نامه   • مفهوم وصیت نامه   • تعریف وصیت نامه   • معرفی وصیت نامه   • وصیت نامه چیست   • وصیت نامه یعنی چی   • وصیت نامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وصیت نامه
کلمه : وصیت نامه
اشتباه تایپی : ,wdj khli
آوا : vasiyyatnAme
نقش : اسم
عکس وصیت نامه : در گوگل


آیا معنی وصیت نامه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )