انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1081 100 1

وفای به عهد

وفای به عهد در دانشنامه اسلامی

وفای به عهد
وفای به عهد و پیمان، که یکی از فرایض و از جمله آداب معاشرت و حسن سلوک با مردم به شمار می رود، باید همیشه مورد توجه سالک الی الله باشد.در قرآن مجید و روایات اسلامی به این امر فوق العاده اهمیت داده شده است.
در قرآن کریم برای کسانی که وفای به عهد دارند نشانه هایی را ذکر کرده است:
← علامت ایمان
در اهمیت وفای به عهد همین بس که خدای متعال آنگاه که می خواهد از حضرت اسماعیل (علیه السّلام) به عظمت نام ببرد وفای به عهد را به عنوان یکی از اوصاف برجسته او یادآور می شود و می فرماید:«وَ اذْکُرْ فِی الْکِتابِ اِسْماعِیلَ اِنَّهُ کانَ صادِقَ الْوَعْدِ وَ کانَ رَسُولاً نَبِیًّا؛ در کتاب آسمانی خود از اسماعیل یاد کن که او در وعده هایش صادق، و رسول و پیامبر بزرگی بود.»جالب آنکه در این آیه وفای به عهد را پیش از مقام نبوّت و رسالت می آورد، گویی که صدق وعد پایه نبوّت است.به هر حال، قرآن مجید درباره وفای به عهد زیاد سفارش کرده و می فرماید:«... اَوْفُوا بِالْعَهْدِ اِنَّ الْعَهْدَ کانَ مَسْؤُلاً؛ ... به عهد (خود) وفا کنید که از عهد سؤال می شود.»
اهمیت وفای به عهد در روایات
در روایات نیز به وفای به عهد و پیمان توصیه زیادی شده است که توجه شما را به پاره ای از آن روایات جلب می کنیم.
← از ویژگی های مؤمنان
...
وفای به عهد
عهد و پیمان از قوانین بین المللی اسلام می باشد و هیچ کس حق ندارد به عهدش، بی وفایی کند حتی نسبت به کفار. امام باقر (علیه السلام) می فرماید: خداوند در سه چیز، بر هیچ کس رخصتی نداده است یکی از آن سه چیز وفای به عهد در مورد نیکوکاران باشد یا اهل گناه .
در این آیه وفای به عهد را پیش از مقام ...به عهد (خود) وفا کنید که از عهد سؤال می شود.
در روایات نیز به وفای به عهد و پیمان توصیه فراوان شده است .
حضرت علی علیه السلام فرمود: ان الوفاء بالعهد من علامات اهل الدین. وفای به عهد از نشانه های مردم متدین است.
در حدیث دیگری رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: لادین لمن لاعهد له. کسی که پای بند به پیمان خود نباشد دین ندارد.
وفای به عهد همانند نذر است: هشام بن سالم می گوید: امام صادق علیه السلام فرمود: عده المؤمن اخاه نذرٌ لاکفاره له فمن أخلف فبخلف الله بدأ ولمقته تعرض و ذلک قوله: «یا ایها الذین امنوا لم تقولون ما لاتفعلون کبر مقتاً عندالله ان تقولوا ما لاتفعلون؟»
خلف وعده، موجب خشم خدا است : امیرمؤمنان علی علیه السلام در فرمان خود به مالک اشتر فرمود: إیاک... ان تعدهم فتتبع موعدک بخلفک... و الخلف یوجب المقت عندالله و الناس قال الله تعالی «کبر مقتاً عندالله ان تقولوا ما لا تفعلون»... بپرهیز از این که به مردم وعده بدهی و تخلّف کنی... زیرا (تخلف از وعده) موجب خشم خدا و مردم خواهد شد، چنان که قرآن می فرماید: «نزد خدا بسیار خشم آور است که بگویید چیزی را که به آن عمل نمی کنید...».
به خاطر اهمیت فوق العاده ای که وفای به عهد دارد در تعلیمات اسلامی آمده است هر کس بخواهد به دیگری وعده ای بدهد باید در موقع دادن وعده، قدرت خود را ارزیابی کند که آیا می تواند به وعده ای که می دهد، وفا کند یا نه و در صورتی که توانایی ندارد وعده ندهد.
یکی از صفات برجسته و اخلاق کریمه پیغمبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) که در تمام مراحل زندگی ایشان نمود داشت، وفا به عهد و مهربانی بود، که تمام طبقات اجتماعی جامعه آن روز به خصوص، یاران و پیروان ایشان از آن بهره مند بودند.
اگر فردی از اصحابش در میدان جنگ کشته می شد، هرگز از اطفال و بازماندگان او غفلت نمی کرد و از هر جهت در تسلیت، آرامش و آسایش آنان می کوشید. به کسانی که در راه اسلام، فداکاری و استقامت فوق العاده نشان می دادند، عواطف بیشتری ابراز می کرد. ایشان برای تفقد و دل جویی از ام حبیبه که در راه اسلام غربت و مصیبت دیده بود، نامه ای به پادشاه حبشه نوشت و در حالی که شوهر او به کفر باز گشته بود؛ لذا بنا بر قانون اسلام ازدواج آنها منفسخ شد. پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) ام حبیبه را برای همسری و ازدواج در نظر گرفت و به نجاشی دستور داد که او را پس از اجرای مراسم عقد با سایر مسلمانان که در حبشه بودند به مدینه اعزام کند.
متعهد به پیمان قبل از اسلام
شهر مکه از دیر باز مرکز تجارت و داد و ستد در شبه جزیره و اطراف آن بود و مردم از نقاط مختلف به مکه می آمدند تا تجارت کنند، کالایی بخرند و یا بفروشند. بیست سال قبل از بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) درست در دورانی که پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) بیست سال داشت، بعضی از ساکنین مکه با استفاده از حق سکونت و یا مثل آن به مردم دیگر مناطق و مسافرین ظلم می کردند؛ از جمله آنان عاص بن وائل پدر عمروعاص بود که حق شخصی را پایمال کرد و آن شخص به داد خواهی بالای کوه ابوقبیس رفت و از جوان مردان دادخواهی کرد. مردانی که در آن جا بودند، تحریک شدند و در خانه عبدالله بن جدعان جمع شدند و پیمان بستند برای یاری محرومان، که نبی خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) در آن شرکت داشتند که بعد از آن جلسه، طبق مفاد آن پیمان، رفتند و پول آن شخص را گرفته و به او باز گردانند.
وفا و اجر عظیم
ابن عباس نقل می کند که وقتی آیه شریفه «اوفوا بعهدی اوف بعهدکم» نازل شد؛ رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود: «حضرت آدم در آستانه رحلت از دنیا فرزند خویش شیث را جانشین خود کرد و از مردم خواست که به او وفادار بمانند؛ ولی پس از مرگ آدم مردم به عهدخویش وفا نکردند،... و سپس فرمود: من نیز بزودی از میان شما می روم و با شما درباره علی بن ابی طالب عهد می بندم... و به تحقیق تجدید عهد می کنم درباره علی بن ابی طالب که هر کس عهدش را بشکند خود را شکسته و هر کس وفادار به آنچه خداوند با او عهد بسته بماند به زودی اجر عظیم نصیبش خواهد شد.
امانتداری و وفای به عهد پیامبر
...
یکی از صفات و ویژگی های متقین وفای به عهد می باشد که وقتی عهدی بستند بر عهد خود پایدار می مانند.
وفای به عهد، از ویژگی های متقین ذکر شده است.... والموفون بعهدهم اذا عـهدوا... واولـئک هم المتقون.(نیکی، تنها این نیست که به هنگام نماز، رویِ خود را به سوی مشرق و (یا) مغرب کنید و تمام گفتگوی شما، درباره قبله و تغییر آن باشد و همه وقت خود را مصروف آن سازید؛ بلکه نیکی (و نیکوکار) کسی است که به خدا، و روز رستاخیز، و فرشتگان، و کتاب آسمانی، و پیامبران، ایمان آورده و مال خود را، با همه علاقه ای که به آن دارد، به خویشاوندان و یتیمان و مسکینان و واماندگان در راه و سائلان و بردگان، انفاق می کند؛ نماز را برپا می دارد و زکات را می پردازد؛ و همچنین کسانی که به عهد خود -به هنگامی که عهد بستند- وفا می کنند و در برابر محرومیت ها و بیماری ها و در میدان جنگ، استقامت به خرج می دهند؛ این ها کسانی هستند که راست می گویند؛ و گفتارشان با اعتقادشان هماهنگ است و اینها هستند پرهیزکاران!) پنجمین ویژگی آنها را وفای به عهد می شمرد و می گوید: (کسانی هستند که به عهد خویش به هنگامی که پیمان می بندند وفا می کنند) (و الموفون بعهدهم اذا عاهدوا).
← سه برنامه مسلمانان
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۱۷۷.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۸، ص۳۹۸، برگرفته از مقاله «وفای به عهد متقین»    
...

وفای به عهد در جدول کلمات

وفای به عهد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی وفای به عهد   • مفهوم وفای به عهد   • تعریف وفای به عهد   • معرفی وفای به عهد   • وفای به عهد چیست   • وفای به عهد یعنی چی   • وفای به عهد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وفای به عهد
کلمه : وفای به عهد
اشتباه تایپی : ,thd fi uin
عکس وفای به عهد : در گوگل


آیا معنی وفای به عهد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )