انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1098 100 1

وقایع

/vaqAye'/

مترادف وقایع: اتفاقات، حوادث، سوانح، عوارض

برابر پارسی: سرگذشتها، رویدادها، رخدادها

معنی وقایع در لغت نامه دهخدا

وقایع. [ وَ ی ِ ] (ع اِ) ج ِ وقیعة. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد) (آنندراج ) (ناظم الاطباء).
- وقایع العرب ؛ ایام حروب و اخبار ایشان. (از منتهی الارب ). روزهای جنگ تازیان و داستانهای تازیان. (ناظم الاطباء). اخبار کارزارها. (غیاث اللغات ) (آنندراج ).
|| در تداول ، سرگذشت ها. اتفاقات. رویدادها وحوادث و احوال. (آنندراج ). در تداول فارسی وقایع جمع واقعه گرفته میشود. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی وقایع به فارسی

وقایع
حوادث و آسیب هاوسرگذشت هاوصدمات
(اسم) جمع وقیعه ( وقیعه ) . ۱- آسیب جنگ . ۲- جنگ پیکار. ۳- سرگذشتها اتفاقات : (( بر کیارق ... بروزگار او حوادث و وقایع بسیار افتاد . )) یا وقایع عرب . روزهای جنگ تازیان و داستانهای آنها. توضیح در تداول ایرانیان وقایع جمع ((واقعه )) گرفته میشود .
نام روزنامه ای است که در تهران بدستور میرزا تقی خان امیر کبیر تاسیس گشت و اولین شماره آن روز جمعه پنجم ربیع الثانی سال ۱۲۶۷ ه.ق . منتشر شد و بعدها بطور هفتگی انتشار یافت . در صفحه اول آن علامت شیر و خورشید و عبارت [ یا اسدالله الغالب ] دیده میشود . این روزنامه مدت ده سال تمام مرتب ادامه داشت و از سال ۱۲۷۷ که مدیریت آن به مرحوم میرزا ابوالحسن غفاری ( صنیع الملک ) کاشانی واگذار شد بشکل روزنامه مصور و بنام روزنامه دولت علیه ایران انتشار یافت بعد بنام روزنامه دولتی و بعد از آن بنام روزنامه ایران بهای تکشماره نیم ریال و بهای اشتراک سالیانه ۲۴ ریال تعیین شده بود . نخستین مدیر روزنامه مردی بنام حاجی میرزا جبارخان ناظم المهام تذکره چی بود زیرا مدت زمانی در بغداد مامور تذکره بوده است . مطالب روزنامه وقایع اتفاقیه و یا روزنامه رسمی از اینقرار است : ۱ - اخبار وقایع پایتخت . ۲ - اخبار ولایات . ۳ - اخبار خارجه ( ممالک ) . ۴ - مقالات علمی و ادبی . ۵ - نرخ کالاها و خواربار . ۶ - آگهی ها که بهای آن تا چهار سطر یکقران و هر سطر اضافه ربع قران بود .
[باستان شناسی، علوم کتابداری و اطلاع رسانی] ← رویدادنامه
(صفت) کسی که حوادث و اتفاقات عهد . پادشاهی را یاد داشت و ضبط کند .
[باستان شناسی، علوم کتابداری و اطلاع رسانی] ← رویدادنگار
شغل و عمل وقایع نگار .
(صفت) ۱- وقایع نگار . ۲- (صفویه ) ازمصادر و ارباب مناصب مهم بشمار میرفت و در غیبت وزیراعظم امور مربوط به او را انجام میداد .
عمل وشغل وقایع نویس وقایع نگاری .

معنی وقایع در فرهنگ معین

وقایع
(وَ ی ) [ ع . وقائع ] (اِ.) جِ وقیعه ، حوادث ، سرگذشت ها.

معنی وقایع در فرهنگ فارسی عمید

وقایع
۱. = واقعه
۲. (تصوف) حالات روحی که بر سالک عارض می شود.
کسی که حوادث و اخبار را می نویسد.

وقایع در دانشنامه ویکی پدیا

وقایع
وقایع نام یکی از مطبوعات استان فارس در دوران پهلوی اول است.
سیروس رومی، فهرست مطبوعات فارس از آغاز تا امروز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس،۱۳۸۵
این روزنامه از سال ۱۳۰۴ خورشیدی به وسیله علی شیرازی مشهور به مترجم السلطنه، در شیراز به چاپ رسیده است.
وقایع اتفاقیه نام کتابی است از علی اکبر سعیدی سیرجانی که که در واقع مجموعه ای از یادداشت هایی است که یکی از عاملین و مخبرین اطلاعاتی انگلستان در سال های آخر پیش از مشروطه از رویدادها و اوضاع و احوال مملکت و حکومت فارس (استان فارس کنونی) و به ویژه تحولات سیاسی و مذهبی در شیراز نوشته و برای سفارت انگلستان در تهران ارسال می کرده است.
مقدمه کتاب را سیرجانی در خرداد ۱۳۶۱ نگاشته است. در مقدمه او اشاره می کند که در دوران تحصیل با درس تاریخ میانه ای نداشته ولی گذشت زمان و مشاهدات ناگزیر حوادث او را با تاریخ آشتی داده است. او می نویسد:
در آغاز کار نیتم این بود که عین صفحات دفترها را به چاپ عکسی بسپارم، اما بسیاری از دوستان منعم کردند که این کار نقض غرض است، مگر نمی خواهی جوانان هم وطنت گزارشها را بخوانند و از آن بهره گیرند؟ و حق به این جماعت بود، که خواندن خط بسیاری از دفترچه ها برای نسل جوان مشکل می نمود و احتمال داشت دشواری خواندن، دوستان کم حوصله را از مطالعه بازدارد. تسلیم حرف حق شدم و زحمت رونویسی و تصحیح نمونه های مطبعی را استقبال کردم. بی اندک تغییری در عبارات و انشاء و ترتیب آن
او در جای دیگر از مقدمه می نویسد:
وقایع سال های آتش (عربی: وقائع سنین الجمر‎) فیلمی الجزیره ای در سبک درام به کارگردانی محمد الاخضر حمینه است که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد. این فیلم جنگ الجزایر را از چشم یک دهقان به تصویر می کشد. فیلم وقایع سال های آتش در جشنواره فیلم کن ۱۹۷۵ برنده نخل طلایی شد.
۲۶ نوامبر ۱۹۷۵ (۱۹۷۵-11-۲۶)
وقایع مارس یا روزهای مارس نزاع بین قومی و کشتارجمعی تا ۱۲٬۰۰۰آذربایجانیها و دیگر مسلمانان است که بین ۳۰ مارس تا ۲ آوریل ۱۹۱۸ در شهر باکو و نواحی نزدیکش در فرمانداری باکوی امپراطوری روسیه به وقوع پیوست..
وقایع نامه اسلاوها (انگلیسی: Arnoldi Chronica Slavorum)، اثر آرنولد لوبک، راهب و تاریخ نگار جنگ های صلیبی است. اثر مزبور نخستین ذیل بر کتاب هلمود بوسائو به همان نام وقایع نامه اسلاوها است و منبع دست اولی برای جنگ های صلیبی حوزه بالتیک است. وقایع نامه آرنولد نه تنها برای عملکرد و عملیات نظامی آلمانی ها و دانمارکی ها علیه اسلاوها و گسترش آیین مسیحیت در آن منطقه که تا شرق رودخانه الب ادامه می یابد، بلکه برای جنگ های صلیبی که در سرزمین های آن سوی دریا به ویژه اراضی مقدس به وقوع پیوستند، منبع مهم و قابل ملاحظه ای استو اقدامات زائران صلیبی اورشلیم از سال ۱۱۷۲ به بعد، تصرف اورشلیم از سوی صلاح الدین ایوبی در سال ۱۱۸۷، وقایع جنگ صلیبی سوم، لشکرکشی هنریش پنجم، امپراتوری مقدس روم و جنگ صلیبی چهارم از مهم ترین موضوعاتی هستند که آرنولد لوبک بدان ها اهتمام نموده است.
وقایع نگاری رخدادهایی عاشقانه (لهستانی: Kronika wypadków miłosnych) یک فیلم درام به کارگردانی آندری وایدا است که در سال ۱۹۸۶ منتشر شد.
۲۴ نوامبر ۱۹۸۶ (۱۹۸۶-11-۲۴)
از بازیگران آن می توان به گابریلا کوفناتسکا، و کریستینا زاخفاتوویچ اشاره کرد.
وقایع نگاری های الجزایر (به فرانسوی: Chroniques algériennes) مجموعه ای است از نوشته ها و مقاله های شاخص نویسنده و متفکر فرانسوی آلبر کامو که در سال ۱۹۵۸ در فرانسه منتشر شده است. . وقایع نگاری های الجزایر مجموعه ای است از مقالات و یادداشت هایی که آلبر کامو از سالِ ۱۹۳۹ تا۱۹۵۸ دربارهٔ زادگاهش الجزایر نوشت. او در این دورهٔ پرآشوب که به فقر، کشتار، جنگ های داخلی و اختلاف های عمیق سیاسی منجر شد، سعی کرد راویِ روحِ الجزایری باشد که می شناخت. بسیاری از این یادداشت ها در روزنامه های گوناگون منتشر شده است و کامو، در سال ۱۹۵۸ و به درخواست ناشر، آن ها را تدوین کرد و مقدمه ای درخشان بر آن ها نوشت. او در مقدمه این کتاب می نویسد: «اگر الجزائری که بدان امید بسته ام هنوز شانسی برای به وجود آمدن داشته باشد (که معتقدم چنین شانسی وجود دارد)، پس خواستار آنم که به هر طریق ممکن کمکش کنم. در مقابل معتقدم که حتی برای لحظه ای یا به هر شکلی، نباید به تشکیل آن الجزایر دیگر یاری رسانم. اگر برخلاف منافع فرانسه یا دور از خاک فرانسه، نیروهای سرسپرده در هم گرایی با نیروهایی به شدت محافظه کار پی تثبیت یک ناکامی مضاعف باشند، اندوهی بیکران بر من مستولی می شود و همراه میلیون ها فرانسوی دیگر، ناچار به اتخاذ تصمیمی مقتضی خواهم بود. این عقیدهٔ صادقانهٔ من است.نبو
اگرچه ممکن است دربارهٔ وضعیت فاجعه باری که اثر شخصی بر من گذارده، دچار اشتباه یا قضاوت نادرست شده باشم، اما اگر هنوز این امکان وجود داشته باشد که هر کسی که امروز می بینیمش، فردا به دلیل فجایعی این چنینی زیر خاک برود، پس همگی ما در قبال این وضعیت مسئول هستیم. همگی ما در برابر تمام رفتار و کردار همان یک نفر نیز مسئول هستیم. تمام حرف من همین هاست که گفتم.»
این کتاب در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر شد. این نوشته ها موضع سیاسی آلبر کامو را دربارهٔ بی طرفی در جنگ الجزایر نشان داده است. این کتاب همچنین نشان می دهد که چگونه راست و چپ فرانسه با کامو به خاطر مواضع خود دشمنی داشت. نسخه فارسی این کتاب با ترجمه هانیه رجبی توسط نشر چشمه منتشر شده است.
وقایع نگاری کین (به انگلیسی: The Kane Chronicles) نام یک سری کتاب سه جلدی فانتزی نوشته ریک ریوردن است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ در ایالات متحده آمریکا منتشر شده است.
این سری کتاب معروف شامل سه جلد است و درباره اساطیر مصری می باشد. سری کتاب های وقایع نگاری کین
جلد اول :هرم سرخ
جلد دوم :تاج و تخت آتش
وقایع نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده (به اسپانیایی: Crónica de una muerte anunciada) داستانی از گابریل گارسیا مارکز است. این اثر را لیلی گلستان با عنوانِ «گزارش یک مرگ» از زبانِ فرانسه به فارسی ترجمه کرده است.
مارکز در این داستان به روابط سنتی و ناموس پرستی اهالی آمریکای لاتین می پردازد. کتاب برای نخستین بار در سال ۱۹۸۱ به چاپ رسید.
وقایع نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده روایتی روزنامه نگارانه است از کشته شدن جوانی به نام سانتیاگو ناصر به دست دو برادر؛ مرگی که بعد از گذشت بیش از بیست سال هنوز دست از سر شاهدانش برنداشته، مرگی از پیش اعلام شده که همه از آن خبر داشتند.
«وقایع نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده» (اسپانیایی: Crónica de una muerte anunciada) یک فیلم به کارگردانی فرانچسکو روزی است که در سال ۱۹۸۷ منتشر شد.
وقایع نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده (به اسپانیایی: Crónica de una muerte anunciada) داستانی از گابریل گارسیا مارکز است. این اثر را لیلی گلستان با عنوانِ «گزارش یک مرگ» از زبانِ فرانسه به فارسی ترجمه کرده است.
مارکز در این داستان به روابط سنتی و ناموس پرستی اهالی آمریکای لاتین می پردازد. کتاب برای نخستین بار در سال ۱۹۸۱ به چاپ رسید.
وقایع نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده روایتی روزنامه نگارانه است از کشته شدن جوانی به نام سانتیاگو ناصر به دست دو برادر؛ مرگی که بعد از گذشت بیش از بیست سال هنوز دست از سر شاهدانش برنداشته، مرگی از پیش اعلام شده که همه از آن خبر داشتند.
در یک روستای کوچک در نزدیکی دریای کاراییب و در یک منطقه دور افتاده در کلمبیا بایاردو سان رومان ثروتمند و تازه وارد، با آنخِلا بیکاریو ازدواج می کند و پس از جشن، تازه عروس و داماد به خانه جدیدشان می روند. در شب زفاف بایارد متوجه می شود که نو عروس او باکره نبوده بعد از آنکه داماد از این موضوع آگاه می شود به همراه همسرش به خانه پدری او می روند و جریان را به اطلاع آن ها می رساند. آنخلا، گناهکار را جوانی به نام سانتیاگو ناصار را معرفی می کند که از همسایه های خانواده بیکاریو در روستا می باشد.
تحلیل ریشه ای وقایع (به انگلیسی (Root cause analysis (RCA) یک روش حل مسئله است که برای شناسایی علل ریشه ای خطاها و یا مشکلات استفاده می شود. یک عامل در صورتی علت ریشه ای در نظر گرفته شده که حذف آن از توالی مشکل-خطا مانع از تکرار رویداد نهایی نامطلوب گردد. به عبارت دیگر فرایندی است که برای شناسایی عوامل اساسی یا علی و سببی زمینه ساز تغییر در اجرا و عملکرد هر سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

وقایع در جدول کلمات

شاخه ای از ریاضیات که با تحلیل وقایع تصادفی سروکار دارد
احتمالات
شمار علمی که موضوع آن طبقه بندی علمی وقایع و موارد اجتماعی بر مبنای محاسبه است
امار
اثری در وقایع ایام سلطنت مظفرالدین شاه تألیف غلامحسین افضل الملک مستوفی
افضل التواریخ

معنی کلمه وقایع به عربی

کاتب اليوميات
سجل
دقيقة

وقایع را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Maral ٠٩:٢٣ - ١٣٩٧/١٢/٠١
اتفاقات. وقایع
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سایت روزنامه وقایع اتفاقیه   • روزنامه وقایع اتفاقیه توسط کی منتشر شد   • روزنامه وقایع استان مرکزی   • روزنامه خراسان شمالی امروز   • روزنامه وقایع اتفاقیه توسط کی انتشار یافت   • روزنامه کاغذ اخبار   • روزنامه وقایع اتفاقیه صادق خرازی   • روزنامه اتفاقیه مشهد   • معنی وقایع   • مفهوم وقایع   • تعریف وقایع   • معرفی وقایع   • وقایع چیست   • وقایع یعنی چی   • وقایع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وقایع
کلمه : وقایع
اشتباه تایپی : ,rhdu
آوا : vaqAye'
نقش : اسم
عکس وقایع : در گوگل


آیا معنی وقایع مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )