انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1090 100 1

ولتاژ

/voltAZ/

معنی ولتاژ به فارسی

ولتاژ
فشارالکتریکی یانیروی محرک الکتریکی دربرق
[فیزیک] ← اختلاف پتانسیل الکتریکی
[electrode voltage] [خوردگی، شیمی] ← پتانسیل الکترود
[secondary voltage] [ژئوفیزیک] ولتاژ قطبشی مشاهده شده در حوزۀ زمان بلافاصله پس از قطع جریان اولیه
[spark voltage] [فیزیک] ولتاژی که برای ایجاد قوس الکتریکی بین دو الکترود لازم است
[transmission-line voltage] [مهندسی برق] کار موردنیاز برای جابه جایی یک واحد بار الکتریکی بین دو رسانای مشخص از یک خط انتقال در مدت زمانی معین
[فیزیک] ← ولتاژ ناکنا
[breakdown voltage] [فیزیک] حداقل ولتاژ بین دو الکترود برای برقراری تخلیۀ الکتریکی در گاز
[active voltage] [فیزیک] مؤلفه ای از ولتاژ متناوب که با جریان گذرنده از مدار هم فاز است
[reactive voltage] [فیزیک] مؤلفه ای از ولتاژ متناوب که عمود بر بُردار جریان مدار است متـ . ولتاژ غیرفعال
[overvoltage, overpotential] [شیمی] ولتاژی بیشتر از حد متعارف یا ازپیش تعیین شده که سامانه برای عمل کردن به آن نیاز دارد
[step-up substation] [مهندسی برق] پست مبدل ولتاژی که ولتاژ خروجی آن بالاتر از ولتاژ ورودی آن است
[transformer substation] [مهندسی برق] پست برقی با یک یا چند مبدل ولتاژ برای اتصال دو یا چند شبکه با ولتاژهای مختلف به یکدیگر
[step-down substation] [مهندسی برق] پست مبدل ولتاژی که ولتاژ خروجی آن پایین تر از ولتاژ ورودی آن است

معنی ولتاژ در فرهنگ معین

ولتاژ
(وُ) [ فر. ] (اِ.) اختلاف انرژی پتانسیل مربوط به واحد بار الکتریکی در فاصلة بین دو نقطه از مدار جریان یا دو سر باطری ، اختلاف پناسیل . (فره ).

معنی ولتاژ در فرهنگ فارسی عمید

ولتاژ
مقدار نیروی محرک الکتریکی که برق را در هادی ها جریان می دهد.

ولتاژ در دانشنامه ویکی پدیا

ولتاژ
ولتاژ یا اختلاف پتانسیل الکتریکی یا فشار برق، کار لازم برای جابه جا کردن واحد بار الکتریکی از نقطه ای به نقطهٔ دیگر است. اختلاف پتانسیل الکتریکی می تواند منجر به برقراری جریان الکتریکی شود. برای میدان الکترواستاتیک، ولتاژ معادل با اختلاف پتانسیل الکتریکی است، ولی در حالت کلی که میدان الکتریکی و مغناطیسی با زمان تغییر می کنند این دو معادل یکدیگر نیستند. در این حالت پتانسیل مغناطیسی نیز مطرح می شود.یکای آن در دستگاه بین المللی یکاها، ولت (V) یا ژول بر کولن (j/c) است. یکای پایه اش نیز کیلوگرم در مجذور متر، بر مجذور ثانیه در کولن (Kg m۲/s۲ c) است.
کار انجام شده بر روی بار Q عبارتست از حاصل ضرب شدت میدان الکتریکی، مقدار بار و فاصله: W=F d، F=E Q → W=E Q d, V=W/Q → V=E Q d/Q=E d → V=E d → E=V/d واحد میدان الکتریکی ولت بر متر است (V/m). در تعریف ولتاژ، مقدار کار خود به خودی لحاظ نمی شود. مثلاً اگر برای جابجایی بار q کار w خود به خود انجام شود، بایستی در تعریف آن مقدار کار w- را لحاظ کرد.
عکس ولتاژ
ولتاژ آفست ورودی (انگلیسی: Input offset voltage) ( V o s {\displaystyle V_{os}} ) یا ولتاژ جبران کنندهٔ ورودی پارامتری برای توضیح میزان ولتاژ مستقیم (DC) مورد نیاز برای جبران خطای تقویت کننده های عملیاتی است.
یک تقویت کنندهٔ عملیاتی (op-amp) تفاضل میان ورودی هایش را تقویت می کند (مثلا اگر دو ولتاژ ورودی ۴ و ۱ ولت باشند، تفاضل این دو که ۳ولت است در تقویت کننده عملیاتی به اندازهٔ مقرر مثلاً ۲ برابر تقویت می شود و خروجی ۶ ولت را باید انتظار داشت). بر همین مبنا، اگر ورودی ها با هم برابر باشند یعنی تفاضل برابر صفر ولت باشد، خروجی تقویت کننده در یک تقویت کنندهٔ ایده آل، باید صفر باشد؛ ولی به هر حال به دلیل رویهٔ ساخت و به ویژه درجهٔ دما، با وجود صفر بودن تفاوت ورودی ها، خروجی هنگامی صفر می شود که مقدار تفاضل ورودی ها به میزانی غیر از صفر (مثلا ده میلی ولت) باشد که به آن ولتاژ آفست ورودی می گویند.
مقادیر معمول برای V o s {\displaystyle V_{os}} در تقویت کننده های عملیاتی ارزان قیمت چیزی در حدود ۱ تا ده میلی ولت است. این مقدار در آی سی ها می تواند تا میزان چندین میکرو ولت کاهش یابد. برای به صفر رساندن نیاز به ولتاژ آفست کننده می توان از آی سی های با کیفیت بالا بهره گرفت یا از (chop-amp) استفاده کرد. این تقویت کننده ها دائماً ولتاژ آفست را اندازه گیری و جبران می کنند و برای مواردی که نیاز به جبران کردن جزئی باشد مناسب اند.
مقدار آفست ورودی با تغییرات دما و گذشت زمان نیز دستخوش تغییر می شود.
واژه ولتاژ بالا یا فشارقوی به مدارهای الکتریکی ای اطلاق می شود که به خاطر میزان ولتاژ بالای موجود در آن ها نیازمند تدبیرات ایمنی ویژه یا عایق بندی مناسب هستند. مدارهای ولتاژبالا در انتقال انرژی الکتریکی، لامپ اشعه کاتد، اشعه ایکس به کار می روند.
مهندسی قدرت
انتقال انرژی الکتریکی
آثار فیزیولوژیک برق
ولتاژ بالا به معنی ولتاژی بیش از ۱٬۰۰۰ ولت است بدین معنی که ولتاژهای بیش از هزار ولت را ولتاژ بالا و زیر هزار ولت را ولتاژ پایین می نامند.
گفته می شود زندگی در نزدیکی خطوط فشار قوی احتمال بیماری هایی نظیر سرطان، ناباروری و برخی بیماری های روانی را افزایش می دهد. یک راه حل مبارزه با این مشکل استفاده از خطوط زیرزمینی است.
برای حفظ مردم از اثرات سوء میدان های الکترومغناطیسی ناشی از خطوط فشارقوی، برای خطــوط برق ۲۰ کیلوولت ۵ متر، ۶۳ کیلوولت ۱۳ متر، ۱۳۲ کیلوولت ۱۵ متر، ۲۳۰ کیلوولت ۱۷ متر و ۴۰۰ کیلوولت ۲۰ متر حریم در نظر گرفته شده است.
ولتاژ بالا ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ولتاژ بالا (فیلم ۱۹۲۹)
ولتاژ بالا (فیلم ۱۹۸۱)
ولتاژ بالا (فیلم ۱۹۹۷)
ولتاژ بالا (انگلیسی: High Voltage (1929 film)) فیلمی در ژانر درام است که در سال ۱۹۲۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ویلیام بوید، کارول لمبارد، اوون مور و فیلیپس اسمالی اشاره کرد.
۲۹ ژوئن ۱۹۲۹ (۱۹۲۹-06-۲۹)
«ولتاژ بالا» (انگلیسی: High Voltage (1981 film)) یک فیلم است.
ولتاژ بالا (انگلیسی: High Voltage) فیلمی در ژانر اکشن به کارگردانی آیزاک فلورنتین است که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد.
۱۹۹۷ (۱۹۹۷)
ولتاژ بسیار پایین (به انگلیسی: ELV) به اختلاف پتانسیل کمتر از ۵۰ ولت ای سی یا ۱۲۰ ولت دی سی بین فاز و نول یا فاز و زمین گفته می شود. این ولتاژها در سطح پایین تری از ولتاژهای پایین (ولتاژهای کمتر از ۱۰۰۰ ولت ای سی یا ۱۵۰۰ ولت دی سی برای خط، برابر ۶۰۰ ولت ای سی یا ۹۰۰ ولت دی سی برای فاز به زمین) قرار دارند.
Tricker, Ray (2012). Wiring Regulations in Brief. Routledge. ISBN 978-1-136-43328-3. Retrieved 2013-06-26.
Stokes, Geoffrey (2008). A Practical Guide to the Wiring Regulations. John Wiley & Sons. ISBN 978-1-4051-5183-2. Retrieved 2013-06-26.
Electric, Schneider (2008). Electrical Installation Guide: According to IEC International Standards. Schneider Electric. ISBN 978-2-9531643-0-5. Retrieved 2013-06-26.
Reeves, E A; Heathcote, Martin (2013). Newnes Electrical Pocket Book. CRC Press. ISBN 978-1-136-37644-3. Retrieved 2013-06-26.
Shelton, Christopher (2004). Electrical Installations. Nelson Thornes. ISBN 978-0-7487-7979-6. Retrieved 2013-06-26.
Marks, Trevor E. (2002). Handbook on BS 7671: The IEE Wiring Regulations : a Handbook for Compliance. Radikal Phase Publishing House Limited. ISBN 978-1-904126-02-7. Retrieved 2013-06-26.
ولتاژ بسیار پایین ایمن (به انگلیسی: SELV) نوعی ولتاژ بسیار پایین است که با استفاده از ترانس ایزوله کنندهٔ مخصوص (مطابق استانداردهای مربوط مانند آی ئی سی ۶۰۷۴۲) فراهم می شود. ولتاژ ثانویهٔ این ترانس ها هرگز از ۵۰ ولت آرام اس تجاوز نمی کند. ولتاژهای بسیار پایین ایمن برای مواردی که تجهیزات الکتریکی می توانند خطرات جدی در بر داشته باشند مانند استخرهای شنا و شهر بازی ها استفاده می شود. مطابق استاندارد آی ئی سی هیچ یک از هادی های زندهٔ سامانهٔ دارای ولتاژ بسیارپایین ایمن نمی باید با زمین تماس داشته باشند. پریزهای این سامانه فاقد کنتاکت زمین است و سوکت آن به گونه ای ساخته می شود که امکان اتصال ناخواستهٔ دیگر سطوح ولتاژ به آن وجود نداشته باشد.
در ولتاژهای بسیار پایین ایمن که به آن ولتاژ بسیارپایین جداشده نیز می گویند، سامانه از زمین و دیگر سامانه ها جدا است و بر اثر خطاهای تکی در سامانه احتمال وقوع شوک الکتریکی وجود نخواهد داشت. اصلاح SELV برای اشاره به بیشینهٔ ولتاژهای قابل تماس به وسیلهٔ انسان که خطرساز نباشند نیز به کار می رود که معمولاً ۶۰ ولت دی سی در نظر گرفته می شود.
ولتاژ بسیار پایین حفاظتی (به انگلیسی: PELV) در مواردی به کار می رود که بخواهیم از ولتاژ بسیار پایین استفاده کنیم، اما خطر به اندازه ای نباشد که نیاز به استفاده از ولتاژ بسیار پایین ایمن باشد. تفاوت سامانه های دارای ولتاژ بسیارپایین حفاظتی با ایمن در این است که در سامانه های حفاظتی، یکی از نقاط ثانویهٔ ترانسفورماتور به زمین متصل می شود. این نوع تجهیزات با ولتاژ ۲۵ ولت آرام اس، تنها در شرایط معمولاً خشک که امکان تماس وسیع با بدن انسان نباشد به کار می روند؛ در سایر موارد که محافظتی در برابر تماس مستقیم وجود نداشته باشد، بیشترین ولتاژ آرام اس مجاز ۶ ولت پیش بینی شده است.
ولتاژ پایین یک اصطلاح نسبی است که در متون مختلف تعریف متفاوتی دارد.
ولتاژ بالا
ولتاژ بسیار پایین
که Vrms در جدول بالا نشان دهندهٔ مقدار مؤثر ولتاژ است.
در وسایل صنعتی برقی، ولتاژ پایین عموماً به خطوط انتقال اشاره دارند.
ولتاژ شکست یک عایق، حداقل ولتاژی است که باعث می شود قسمتی از عایق رسانای الکتریکی می شود و جریان الکتریکی را عبور دهد.
دیود زنر
استقامت عایقی
ولتاژ شکست در جامدات به حداکثر ولتاژی گفته می شود که می تواند دو سر یک عایق جامد قرار بگیرد بدون اینکه عایق بشکند و به رسانا تبدیل شود.
در گازها شکست الکتریکی را می توان با استفاده از قانون پاشن محاسبه کرد.
رابطۀ شکست در خلا به صورت زیر است:
ولتاژ مدار باز (به اختصار OCV یا V OC) تفاوت پتانسیل الکتریکی بین دو ترمینال دستگاه در هنگام جدا شدن از هر مدار است. به طوری که هیچ بار خارجی وصل نشده است. جریان الکتریکی خارجی بین پایانه ها جریان ندارد. در عوض، ولتاژ مدار باز ممکن است به عنوان ولتاژ مورد نیاز برای استفاده از یک سلول خورشیدی یا باتری برای توقف جریان مورد توجه قرار گیرد. گاهی اوقات با نماد V oc نشان داده می شود. در تحلیل شبکه این ولتاژ به عنوان ولتاژ تونن نیز شناخته می شود.
نیروی محرکه برقی
مدار کوتاه
قضیه تئونین
اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ (به اختصار VCO) یک اسیلاتور الکترونیکی است که برای کنترل فرکانس نوسان با ولتاژ، طراحی شده است. در VCO، فرکانس نوسان متناسب با ولتاژ ورودی، تغییر می کند.
K o {\displaystyle \ K_{o}}   بهرهٔ اسیلاتور است و بر حسب هرتز بر ولت محاسبه می شود.
f t u n i n g ( t ) {\displaystyle \ f_{tuning}(t)}   نشان دهندهٔ بسامد سیگنال خروجی است.
θ o u t ( t ) {\displaystyle \ \theta _{out}(t)}   نشان دهندهٔ فاز سیگنال خروجی است.
v i n ( t ) {\displaystyle \ v_{in}(t)}   ولتاژ ورودی به VCO. گاهی با   v t u n e ( t ) {\displaystyle \ v_{tune}(t)}   نمایش داده می شود.
از VCO برای ساختن حلقۀ قفل شدۀ فاز (PLL)، یا تولید مدولاسیون فرکانس (FM) استفاده می شود.
در فرکانس های بالا، عنصر کنترل شونده با ولتاژ، عموماً دیود واراکتور است که به قسمتی از مدار تانک اسیلاتور LC، متصل است .در فرکانس های پایین، دیگر روش های تغییر فرکانس همچون تغییر سرعت شارژ خازن، یعنی منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ، استفاده می شود .
یک اسیلاتور کریستالی کنترل شونده با ولتاژ (VCXO) زمانی استفاده می شود که، فرکانس کار به مقدار تنظیمات نسبی کوچک (مقدار دقیق فرکانس یا فاز اسیلاتور بسیار حیاتی باشد) یا با اعمال یک ولتاژ متغیر در ورودی کنترلی اسیلاتور، می خواهیم، تداخلات رادیو فرکانسی را بر روی یک رنج فرکانسی برای رفع ایراد، حذف کنیم .
زمانی که ولتاژ در یک مدار یا بخشی از آن به بیشتر از مقدار تعیین شده در طراحی می رسد، به آن اضافه ولتاژ گفته می شود که ممکن است این وضعیت خطرناک باشد. بر اساس مدت زمان اضافه ولتاژ، ممکن است یک اضافه ولتاژ گذرا یا اضافه ولتاژ دائمی باشد.
وسایل برقی و الکترونیکی، دستگاه های هستند که برای کار در یک مقدار حداکثر ولتاژ تغذیه طراحی شده اند افزایش ولتاژ بیش از این مقدار تعیین شده، ممکن است خسارات قابل توجهی به دستگاه وارد کند.
برای مثال یک لامپ الکتریکی در درون خود یک سیم دارد که تحت یک ولتاژ نامی، جریانی را از خود عبور می دهد که باعث ملتهب شدن سیم و تولید نور می گردد ولی سیم را ذوب نمی کند. مقدرا جریان در هر مداری وابسته به ولتاژ تغذیه است که اگر ولتاژ خیلی زیاد باشد، سیم ذوب شده و لامپ می سوزد. به طور مشابه سایر دستگاه ها نیز ممکن است خراب شوند و حتی آتش بگیرند.
یک نمونه منبع طبیعی اضافه ولتاژ گذرا، رعد و برق است. همچنین انفجار توفان های خورشیدی که سبب پیدایش شراره خورشیدی می شود نیز از عوامل اضافه ولتاژ به خصوص در مدارات موجود در ماهواره ها است.
افت ولتاژ (به انگلیسی: Voltage drop)، بیان گر چگونگی کاهش انرژی در یک مدار الکتریکی است که آن انرژی؛ از یک منبع تأمین کنندهٔ ولتاژ، با گذراندن جریان الکتریکی در قطعات کنش پذیرِ آن (مصرف کنندهٔ انرژی که در تأمین ولتاژ نقش ندارند)، تأمین می شود. افت ولتاژهایی که با گذر از مقاومت های داخلیِ منبعِ انرژی، گذر از رساناهای الکتریکی، گذر از اتصال ها، و گذر از نقاط تماس به وجود آمده اند، افت ولتاژهایی ناخواسته هستند زیرا که با هدر دادن انرژی موجب کاهش ولتاژ تغذیه می شوند. در مقابل افت ولتاژها روی بار الکتریکیها و دیگر عناصر الکتریکی و الکترونیکی افت ولتاژهای مفید و هدفمندی هستند.
در لامپ های رشته ای: افت ولتاژ منجر به کاهش نور لامپ و افزایش طیف قرمز آن می شود
در موتورها: افت ولتاژ باعث کاهش گشتاور راه اندازی و گشتاور بیشینه می شود، زیرا گشتاور موتور با مجذور ولتاژ ترمینال آن نسبت مستقیم دارد.
در لامپ های تخلیه: این لامپ ها به افت ولتاژهای کوچک، خیلی حساس نیستند ولی افت ولتاژهای بیشتر ممکن است به خاموشی آن ها منجر گردد.
در دستگاه های الکترونیکی: به افت ولتاژ بسیار حساس اند و به همین خاطر است که در آن ها از مدارهای تثبیت کننده استفاده می شود.
در تجهیزات الکترومکانیکی: تجهیزاتی از قبیل کنتاکتورها در صورت کاهش ولتاژ تا یک حد خاص، دیگر درست کار نمی کنند. به عنوان مثال رفتار کنتاکتورها، چنانچه ولتاژ به ۸۵٪ مقدار نامی برسد عملاً بسیار نامطمئن خواهد بود.
در سیم کشی الکتریکی، دستورالعمل های ملی یا محلی ممکن است محدودیت هایی را برای بیشینهٔ افت ولتاژ مجاز روی هادی های مدار در نظر بگیرند. این دستورالعمل ها تضمین کنندهٔ بهینه بودن توزیع انرژی الکتریکی و کارکرد مناسب وسایل الکتریکی هستند.
افت ولتاژ بیش از حد ممکن است موجب عملکرد نامطلوب وسایل الکتریکی شود و نشانگر تلف شدن انرژی روی سیستم سیم کشی می باشد. افت ولتاژ همچنین می تواند باعث آسیب دیدن موتورهای الکتریکی شود.
در طراحی مدارهای الکتریکی و انتقال انرژی روش های مختلفی برای جبران سازی تأثیرات افت ولتاژ مدار وجود دارد. از ساده ترین راه های کاهش افت ولتاژ این است که از هادی هایی با قطر بیشتر برای انتقال انرژی استفاده کنیم که موجب کاهش مقاومت و رسانایی الکتریکی بین منبع و بار می شود.
بهینه سازی ولتاژ
Energy conservation
Efficient energy use
بهینه سازی توان
معماری پایدار
بهینه سازی ولتاژ، اصطلاح مربوط به کاهش کنترل شده سیستماتیکی در ولتاژهای دریافت شده به وسیله مصرف کننده انرژی به منظور کاهش مصرف انرژی، تقاضای نیرو و تقاضای نیروی واکنشی است. در حالی که برخی از دستگاه های بهینه سازی ولتاژ دارای تنظیمات ولتاژ ثابت می باشند. دستگاه های دیگر به لحاظ الکترونیکی ولتاژ را به طورخودکارتنظیم می کنند. نوعأ سیستم های بهینه سازی ولتاژ درمجموعه ای با مخزن تأمین الکترونیکی در یک ساختمان نصب می شوند، بهره مندی تمام تجهیزات الکتریکی از یک منبع بهینه شده را ممکن می سازند.
بهینه سازی ولتاژ یک تکنیک صرفه جویی در انرژی الکتریکی است که عمدتأ در مجموعه ای با منبع الکتریسیته با هدف فراهم ساختن ولتاژ منبع کاهش یافته برای تجهیزات سایت، نصب می شود. نوأ بهینه سازی ولتاژ می تواند به وسیله متعادل ساختن ولتاژهای فاز و فیلترسازی هارمونی و موقتی از منبع، اگرچه نه همیشه، کیفیت نیرو را بهبود بخشد. اساساً بهینه سازان ولتاژ مبدل های کاربردی برای تولید نیرو در ولتاژ کاهش یافته از منبع تغذیه اصلی خام می باشند. اغلب از اصطلاح بهینه سازی ولتاژ سوءاستفاده می شود. از آنجایی که این اصطلاح بر برخی از اشکال کاهش ولتاژ انتخابی دلالت دارد که مصرف انرژی دریک ساختمان را بهبود می بخشد، در حالی که در کل این واحدها شامل یک مبدل درون یک جعبه می باشند که هیچ گونه ولتاژ انتخابی و کاهش یافته در تمام منابع را ایجاد نمی کند، برخورداری از سود تجاری نیز مطرح نمی باشد برخی از واحدهایV5 (بهینه سازی ولتاژ) بر روی مدارهای روشنایی با فرکاس بالا نصب شده اند، سود تجاری بسیار کمی دارند بنابراین در زمان کاربرد این اصطلاح باید دقت نمود. بیشتر واحدهای V5 در ساختمان های تجاری نصب شده اند تجاری نصب شده اند در بین مبدل های اصلی خام و بورد توزیع ولتاژ پایین اصلی به هرحال این کار هیچ گونه قابلیت انتخاب را فراهم نمی کندانتخاب را فراهم نمی کند و در اصطلاحات مهندسی الکتریکی به عنوان یک راه حل ضعیف در نظر گرفته می شود. باید یک پژوهش کلی به وسیله مدیر تجهیزات و امکانات وشرکت V5 باهدف انتخاب منابع سودمند برای مالک با کاهش ولتاژ و انتخاب منابع بدون سود تجاری انجام پذیرد. به این ترتیب مالک تنها یکV5 با اندازه مناسب را خریداری می کند. نه آنچه که برای تمام مناسب است. نصب یک واحد (یونیت) V5 به منظور بهینه سازی تمام منابع باعث بازگشت سرمایه هزینه سرمایه بالاتر بی هیچ معنایی تجاری می شود.
در حال حاضر منبع الکتریسیته اعلام شده در انگلستان به عنوان نتیجه ای از هارمونی سازی اروپایی در سال۲۳۰۷٫۱۹۹۵باتلرانس ۱۰٪+تا-۶٪در نظر گرفته شده است ۰این بدین معنی است که ولتاژ منبع می تواند به لحاظ نظری بین216.2V و 253V با توجه به شرایط محلی باشد. به هر حال میانگین ولتاژ تأمین شده از شبکه ملی (در خود انگلستان) 242V در مقایسه با ولتاژاسمی اروپایی ۲۳۰ولت، است .(ولتاژمیانگین منبع در ایرلند شمالی در حدود 239 V، و در جمهوری ایرلند ۲۳۵ ولت است). تجهیزات الکتریکی قدیمی ترساخته شده برای انگلستان در۲۴۰ولت و تجهیزات قدیمی تر تولید شده برای قاره اروپا در۲۲۰ولت برآورده شدند (ولتاژهای برق جهانی). بایدتجهیزات جدید برای۲۳۰ ولت طراحی شوند. احتمالاً ترکیبی از تجهیزات در محل های قدیمی تر یافت می شود تمام تجهیزات موجود در بازار اتحادیه اروپا پس از هارمون سازی ولتاژ در سال ۱۹۹۵باید به طور رضایت بخشی در ولتاژهای بین گستره ۲۳۰ولت+/-۱۰٪ کار کنند. تجهیزات برآورده شده در ۲۲۰ولت باید به طور رضایت بخشی تا ۲۰۰ولت کار کنند. با تغییر مؤثر ولتاژهای منبع به انتهای پایین تر گستره ولتاژقانونی، تکنولوژی بهینه سازی ولتاژبه میانگین صرفه جویی در مصرف انرژی تا حدود ۱۳٪منجر می شود. هر چقدر ولتاژبالاتر باشد، مصرف نیرو در مورد بارگیری مقاومت خالص بالاتر است. کاهش در ولتاژتاثیر شگرفی بر انرژی به کار رفته به وسیله لوازم خانگی ندارد که از بارگیری های مقاومتی استفاده می کنند. سود تجاری اصلی در زمان نصب یونیت های v5 در بارگیری های القایی مانند موتورهای راه اندازی پمپ ها، فن ها و مانند ان می باشد. در خانه، صرفه جویی در مصرف انرژی بالقوه می تواند تا ۱۲٪در صورت حساب های برق باشد. یک دستگاه V5، ولتاژ را تا کارامدترین سطح با هدف افزایش صرفه جویی در مصرف برق کاهش می دهد، در نتیجه ممکن است شما متوجه شوید که برخی امور به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. مثلاً ممکن است یک کتری برای به جوش آمدن به زمان بیشتری نیاز داشته باشد این یک تصور غلط متداول است که یخچال و فریزر باعث صرفع جویی از طریق بهینه سازی نمی شوند چون آن ها دارای ترموستات می باشند. یخچال و فریزر کاملاً نسبت به دستگاه های گرمایشی با مقاومتی متفاوت عمل می کند. اگر یک دستگاه گرمایشی مقاومتی دارای ولتاژ بالاتری باشد، نتیجه حرارتی است که با هدف گرمایشی سودمند است. اگر یخچال یا فریزر دارای ولتاژ بالاتری باشد، نتیجه نیز حرارتی است که با هدف سرمایشی سودمند نمی باشد. خروجی نیروی موتور کمپرسور به تدریج با بهینه سازی ولتاژ کاهش می یابد، در نتیجه ترموستات یخچال و فریزر را کمی بیشتر روشن نگه می دارد، به هر حال تأثیر کمی به روشن ماندن جزئی موتور ضرر کمتر است. مسائل متداول
ترانسفورماتور ولتاژ (به انگلیسی: Voltage Transformer) یا اصطلاحاً VT) PT)، ترانسفورماتور خاصی است که اولیه ای با ولتاژ زیاد و ثانویه ای با ولتاژ کم دارد. توان نامی این ترانسفورماتور بسیار کم است و تنها هدف آن فراهم کردن نمونه ای از ولتاژ سیستم قدرت برای دستگاه های اندازه گیری و کنترل است. چون ترانسفورماتور ولتاژ به منظور نمونه گیری ولتاژ به کار می رود، می بایست بسیار دقیق عمل کند تا موجب اعوجاج ولتاژهای واقعی نشود. ترانسفورماتورهای ولتاژ از لحاظ دقت در کلاس های مختلفی ساخته می شوند و هنگام خرید باید با توجه به دقت مورد نیاز در اندازه گیری به این کلاس ها توجه کرد. دو سر خروجی ترانس ولتاژ برخلاف ترانس جریان هیچ گاه نباید اتصال کوتاه شود.
ترانسفورماتور
ترانس جریان
پست برق
چاپمن، استفن. «مبانی ماشینهای الکتریکی»، چاپ چهارم. تهران: مؤسسه انتشارات نص، ۱۳۸۶. شابک ‎۹۶۴-۴۱۰-۰۷۳-۵
تنظیم ولتاژ (به انگلیسی: Voltage Regulation) که آن را با VR نیز نمایش می دهند، در مهندسی برق و مخصوصاً مهندسی قدرت، توانایی سیستم برای تولید یک ولتاژ ثابت را در محدوده ای از بار نشان می دهد.
تنظیم کننده ولتاژ
تنظیم ولتاژ کمیت بدون بعدی است که به صورت زیر تعریف می شود (مقادیر در انتهای خط هستند):
که در آن Vnl ولتاژ بی باری و VRated ولتاژ بار کامل هستند
در سیستم های الکترونیکی، توان الکتریکی مورد نیاز توسط منابع تغذیه تأمین می شود. منابع تغذیه DC، ولتاژ AC برق شهر را ابتدا یک سو کرده و سپس آن را از فیلتر می گذراند. ولتاژ خروجیِ فیلترشده، ثابت نبوده و با افت و خیزهایی همراه است. از طرف دیگر، دامنه ولتاژ سینوسی برق شهر نیز کاملاً ثابت نبوده و با نوساناتی در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد، باعث تغییر ولتاژ خروجی فیلتر می شود. اکثر سیستم های الکترونیکی تحمل تغییرات ولتاژ بیش از ۱ درصد را نداشته و برای حذف تغییرات اضافی از مدارهای تنظیم کننده ولتاژ (به انگلیسی: Voltage regulator) استفاده می کنند.
datasheet 7805
رگولاتور، مدار یا قطعه ای الکترونیکی است که ولتاژ را تثبیت می کند. در حالتی که رگولاتور یک قطعه است، سه پایه دارد.
در شکل زیر مدار تنظیم کننده ترانزیستوری سری دیده می شود. عیب عمده این مدار عدم حفاظت در برابر اتصال کوتاه و راندمان پایین به علت اتلاف ثابت DC می باشد.
V o = − V B E + V Z {\displaystyle \mathbf {V} _{o}=-\mathbf {V} _{BE}+\mathbf {V} _{Z}}
فلش ولتاژ یا فرورفتگی ولتاژ (به انگلیسی: voltage sag یا voltage dip) کاهش در دامنه ولتاژ مؤثر برای مدت کوتاه (نیم سیکل تا یک دقیقه) است که معمولاً به دلیل اتصال کوتاه، اضافه بار یا راه اندازی موتورهای الکتریکی در یک شبکه ایجاد می شود. در فلش ولتاژ، مقدار مؤثر ولتاژ حداقل ۰٫۱ پریونیت و حداکثر ۰٫۹ پریونیت کاهش می یابد و ممکن است بین نیم سیکل تا یک دقیقه ادامه یابد. اگر مدت زمان فلش ولتاژ از نیم سیکل کمتر باشد، حالت گذرا و اگر بیشتر از یک دقیقه باشد کاهش ولتاژ رخ داده است. بعضی از مراجع مدت زمان رخ دادن فلش ولتاژ را حداکثر تا چند ثانیه در نظر می گیرند.
راه اندازی موتورهای الکتریکی به دلیل اینکه یک موتور الکتریکی در هنگام راه اندازی جریان بسیار بیشتری در مقایسه با کار کردن در سرعت نامی خود می کشد.
در صورت اتصال یافتن یک خط انتقال به زمین، تا زمانی که کلید حفاظتی عمل کند و اتصال را به طور کامل قطع کند، فلش ولتاژ به وجود خواهد آمد.
وقوع بعضی حوادث در خطوط انتقال مانند صاعقه یا برخورد یک جسم می تواند باعث اتصال یافتن خط به زمین و به سبب آن فلش ولتاژ شود.
تغییرات ناگهانی بار یا اضافه کردن یک بار سنگین نیز از عوامل ایجاد فلش ولتاژ است.
در مقابل فلش ولتاژ، برآمدگی ولتاژ قرار دارد که افزایش لحظه ای ولتاژ بوده و در اثر خاموش یا خارج کردن یک بار بزرگ از سیستم رخ می دهد.
رخ دادن فلش ولتاژ دلایل زیادی می تواند داشته باشد، از جمله:
ماژول تنظیم ولتاژ یک مبدل باک است که ولتاژ مناسب برای ریزپردازنده را تنظیم می کند.
مدولاسیون پهنای پالس
اکثر CPUهای جدید با ولتاژهای کمتر از ۱٫۵ ولت کار می کنند، چراکه طراحی پردازنده تمایل به استفاده از هسته ولتاژ پردازنده کوچکتر دارد.
مبدل ولتاژ یک مبدل الکتریکی است که ولتاژ منبع الکتریکی را تغییر می دهد؛ که ممکن است با دیگر اجزا برای ساخت یک منبع تغذیه ترکیب شود.
الکترونیک قدرت
برای تغییر دامنۀ ولتاژ AC از ترانسفورماتور استفاده می شود. تغییر مقدار ولتاژ DC و یا تبدیل آن به AC نیازمند مدار الکترونیکی است (تجهیزات الکترومکانیکی قبل از پیشرفت نیمه هادی ها مورد نیاز بود)، مانند مبدل DC-DC. منبع اصلی و فراگیر انرژی الکتریکی، عموماً AC است.
استفاده رایج از مبدل ولتاژ این است که یک وسیله اجازه می دهد دستگاه های مورد استفاده برای ولتاژ اصلی یک منطقه جغرافیایی در یک منطقه با ولتاژ مختلف کار کنند. همچین وسیله ای ممکن است یک مبدل ولتاژ، مبدل قدرت، آداپتور مسافرتی و … باشد. بیشترین خروجی جریان الکتریکی تک فاز در جهان منبع تغذیه در ۲۱۰–۲۴۰ ولت یا در 100-120 V قرار دارد. ترانسفورماتور یا ترانسفورماتور خودکار می تواند مورد استفاده قرار گیرد. (خودکار) ترانسفورماتورها ذاتاً برگشت پذیر هستند، بنابراین همان ترانسفورماتور می تواند برای افزایش سطح ولتاژ مورد استفاده قرار گیرد یا آن را با نسبت مشابه به پایین ببرد. دستگاه های سبک تر و کوچکتر می توانند با استفاده از مدار الکترونیکی ساخته شوند. کاهش ولتاژ به صورت الکترونیکی ساده تر و ارزان تر از افزایش آن است. اداپتورهای م۷سافرتی ، ارزان، مناسب برای دستگاه های کم قدرت مانند تراشنده های الکتریکی مانند، مو خشک کن ها، در دسترس هستند؛ آداپتورهای مسافرتی معمولاً شامل آداپتورهای پلاگین برای استانداردهای مختلف مورد استفاده در کشورهای مختلف استفاده می شوند. یک ترانسفورماتور ممکن است برای قدرت بالاتر استفاده شود.
ترانسفورماتورها فرکانس الکتریکی را تغییر نمی دهند؛ در بسیاری از مناطق با 100-120 V، برق در ۶۰ هرتز تغذیه می شود و مناطق 210-240 V تمایل دارند از ۵۰ هرتز استفاده کنند. این ممکن است بر عملکرد دستگاه هایی که وابسته به فرکانس اصلی هستند (بعضی از پخش های صوتی و ساعتهای الکتریکی تنها و غیره، هر چند که تجهیزات مدرن کمتر وابسته به فرکانس اصلی می باشند) تأثیر بگذارد. تجهیزات با موتورهای قدرتمند یا ترانسفورماتور داخلی که برای کار در ۶۰ هرتز طراحی شده ممکن است در ۵۰ هرتز گرم شود حتی اگر ولتاژ تغذیه شده درست باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ولتاژ در دانشنامه آزاد پارسی

وُلتاژ
پتانسیل یا اختلاف پتانسیلِ نیروی محرکه الکتریکی. برحسب ولت اندازه گیری می شود. نیز← ولت

ارتباط محتوایی با ولتاژ

ولتاژ در جدول کلمات

از وسایل تنظیم ولتاژ برق
ترانس
تنظیم کننده ولتاژ دینام
آفتامات
واحد سنجش ولتاژ الکتریکی
ولت
یک نیمه رسانا که در مدارهای ولتاژ بالا هنگامی که قطبیت جریان برق باعث خاموش شدن مدار می شود | استفاده می شود
تریستور

معنی ولتاژ به انگلیسی

voltage (اسم)
ولتاژ ، اختلاف سطح ، نیروی الکتریک برحسب ولت

معنی کلمه ولتاژ به عربی

ولتاژ
فولطية

ولتاژ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

بهرام س ١٨:٤٨ - ١٣٩٧/٠٣/٠١
رَخشمایه
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تعریف ولتاژ الکتریکی   • اختلاف پتانسیل چیست   • انواع ولتاژ   • ولتاژ و جریان   • ولتاژ چیست   • جریان چیست   • فرمول ولتاژ   • ولت چيست   • معنی ولتاژ   • مفهوم ولتاژ   • معرفی ولتاژ   • ولتاژ یعنی چی   • ولتاژ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ولتاژ
کلمه : ولتاژ
اشتباه تایپی : ,gjhC
آوا : voltAZ
نقش : اسم
عکس ولتاژ : در گوگل


آیا معنی ولتاژ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )