برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1157 100 1

ولت

/volt/

معنی ولت در لغت نامه دهخدا

ولت. [ وَ ] (ع مص ) کم کردن. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد) (آنندراج ). نقصان کردن. (المصادر زوزنی ). || (اِمص ) کمی. (منتهی الارب ) (آنندراج ).

ولت. [ وُ ] (فرانسوی ، اِ) (اصطلاح فیزیک ) واحد اختلاف سطح (پتانسیل ) الکتریکی است و آن عبارت است ، از اختلاف سطح الکتریکی دو انتهای مفتولی که مقاومت آن یک اهم باشد و جریان یک آمپری از آن عبور نماید، و این اختلاف را با دستگاه ولت سنج اندازه گیری کنند.

معنی ولت به فارسی

ولت
مقیاس برای اندا ه گرفتن مقداربرقی که تولید، میشودیاسنجش نیروواختلاف قوه آن، واحدمقیاس، فشارالکتریسته
(اسم) واحد اختلاف سطح ( پتانسیل ) الکتریکی و آن عبارتست از اختلاف سطح بین دو سر سیمی که مقاومت آن یک اهم است در صورتیکه جریانی بشدت یک آمپر از آن عبور کند و این اختلاف سطح را بوسیل. دستگاهی بنام ولت سنج اندازه میگیرند.
کم کردن نقصان کردن .
[volt-ampere] [مهندسی برق] یکای توان ظاهری برابر با حاصل یک ولتاژ در یک میلی آمپر
[volt-ampere meter, apparent power meter] [مهندسی برق] ابزاری برای اندازه گیری توان ظاهری (apparent power)
(اسم) اسبابی است جهت تعیین اختلاف پتانسیل بین دو سر سیمی که از آن جریان الکتریکی می گذرد بکار میرود ساختمان ولت متر شبیه آمپر متر است منتهی برای آنکه جریان شدیدی از ولت متر عبور نکند مقاومت زیاد بر سرپیچ های آن افزوده اند ولت سنج .
[voltmeter] [فیزیک] اسبابی برای اندازه گیری اختلاف پتانسیل میان دو نقطه از مدار الکتریکی با جریان مستقیم یا متناوب، که معمولاً برحسب ولت یا میلی ولت یا کیلوولت درجه بندی می شود * مصوب فرهنگستان اول
[high-impedance voltmeter] [مهندسی برق] ولت سنجی دارای ورودی با رهبندی بالا که خطای اندازه گیری را کاهش می دهد
( اسم ) آلتی است برای اندازه گیری مقدار برق ولت سنج .
( اسم ) واحد نیروی الکتریکی یا اختلاف پتانسیل ( درج. قدرت ) معادل ۱٠٠٠ ولت .

معنی ولت در فرهنگ معین

ولت
(وُ لْ) [ انگ - فر. ] (اِ.) واحد نیروی محرکة برقی و اختلاف پتانسیل .

معنی ولت در فرهنگ فارسی عمید

ولت
واحد اندازه گیری اختلاف پتانسیل دو سر سیم که جریان الکتریکی از آن می گذرد.
دستگاهی برای اندازه گیری اختلاف پتانسیل بین دو نقطه از یک مدار الکتریکی، ولت سنج.

ولت در دانشنامه ویکی پدیا

ولت
ولت (به انگلیسی: Volt) (با نشانهٔ کوتاه شدهٔ V) یکای سنجش ولتاژ یا اختلاف پتانسیل الکتریکی در سیستم استاندارد بین المللی واحدها است.
E: نیروی محرک الکتریکی
W: کار انجام شده
q: مقدار الکتریسیته بر حسب کولن
ولت همچنین واحد اندازه گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی یا ولتاژ است و اختلاف پتانسیل الکتریکی را نسبت به پتانسیل مرجع یا زمین الکتریکی که دارای ولتاژ ثابت صفر است، بیان می کند.
ولت یکای نیروی محرک الکتریکی نیز هست؛ یک ولت مقدار انرژی تولیدشده توسط یک منبع الکتریکی است که برای جابجایی یک کولن بار بکار رود و کاری معادل یک ژول انجام دهد. نام ولت به افتخار فیزیکدان و مخترع ایتالیایی آلساندرو ولتا (۱۷۴۵–۱۸۲۷) به این یکا و موارد کاربردی آن اختصاص داده شده است.
E = W q {\displaystyle E={\frac {W}{q}}}
عکس ولت
ولت (به آلمانی: Welt) یک شهر در آلمان است که در نوردفرایسلند واقع شده است. ولت ۲۲۰ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای آلمان
ولت آمپر واحدی برای نشان دادن توان ظاهری در یک مدار الکتریکی است که با مقدار مؤثر، ولتاژ و جریان برابر است. در یک مدار جریان مستقیم (DC) خروجی با میزان جریان حقیقی به وات برابری می کند. ولت-آمپر تنها در مدارهایی با جریان متناوب کارایی دارد.
توان متناوب
ضریب توان
ولت آمپر راکتیو
برخی از دستگاه ها مانند منبع تغذیه بدون وقفه، دارای حداکثر میزان برای ولت-آمپر و وات هستند. میزان ولت-آمپر توسط حداکثر جریان مجاز و حداکثر میزان وات توسط ظرفیت قدرت دستگاه محدود می شود.
ولت-آمپر یک میزان در دستگاه بین المللی یکاها نیست. دلیل این امر نیز این است که چه منفعل و چه آشکار، مقدار واحد نشان دهنده قدرت است، و SI، یک سیستم منسجم است که در آن واحدهای مختلف برای مقدار مشخص در زمینه های مختلف ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ولت در دانشنامه آزاد پارسی

وُلت (volt)
یکای اندازه گیری نیروی محرک الکتریکی یا پتانسیل الکتریکی در دستگاه یکاهای بین المللی، با نماد V (← پتانسیل_الکتریکی). پتانسیل الکتریکی در یک باتری کوچک برابر۱.۵ ولت است، در حالی که ولتاژ در حال عبور از خط انتقال فشار قوی ممکن است به ۷۶۵هزار ولت برسد. ولتاژ برق شهر در ایران برابر ۲۲۰ ولت و در ایالات متحده امریکا برابر ۱۱۰ ولت است. ولت مطلق را به صورت اختلاف پتانسیلی تعریف می کنند که در مداری با یک اُهم مقاومت، جریانی معادل یک آمپر تولید کند. ولت مطلق را به صورت اختلاف پتانسیلی که لازم است در انتقال بار مثبت یک کولنی از پتانسیل کمتر به پتانسیل زیادتر به اندازۀ یک ژول کار انجام دهد نیز تعریف می کنند. این یکا را به افتخار دانشمند ایتالیایی آلِساندرو وُلتا، نام گذاری کرده اند.

ارتباط محتوایی با ولت

معنی ولت به انگلیسی

volt (اسم)
ولت ، واحد نیروی محرکه برقی

معنی کلمه ولت به عربی

ولت
فولة

ولت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ولت چيست   • دانشمند ولت   • تبدیل ولت به وات   • امپر چیست   • فرق ولت و آمپر   • تعريف ولتاژ   • هر وات چند ولت است   • وات چیست   • معنی ولت   • مفهوم ولت   • تعریف ولت   • معرفی ولت   • ولت چیست   • ولت یعنی چی   • ولت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ولت
کلمه : ولت
اشتباه تایپی : ,gj
آوا : volt
نقش : اسم
عکس ولت : در گوگل

آیا معنی ولت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )