انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1026 100 1

ولید بن عتبه

ولید بن عتبه در دانشنامه اسلامی

ولید بن عتبه
ولیدبن عتبة بن ابی سفیان (نوه ابوسفیان و برادرزاده معاویه) از امرا و والیان اموی. پدرش عتبه، برادر معاویه، مرد سخنوری بود که در دستگاه بنی امیه، نقش موثری داشت و از هواداران آنها بود.
ولید بن عتبه والی مدینه هنگام مرگ معاویه بود. یزید نامه به او نوشت و ضمن خبر دادن مرگ معاویه، از او خواست که از امام حسین علیه السلام بیعت بگیرد و اگر نپذیرفت، گردنش را بزند.
بیعت گرفتن از حسین علیه السلام برای ولید دشوار بود و می خواست با او عاقلانه و بدون خشونت رفتار کند. اما با مشورتی که با «مروان حکم » انجام داد، مروان موضع متزلزل ولید را به مسخره گرفت و برآشفت و او را تحریک کرد که شبانه امام را به دارالاماره احضار کند.
سیدالشهدا علیه السلام شبانه به دارالاماره رفت. گفتگوهایی میان امام و والی مدینه و ولید انجام گرفت و امام، بدون بیعت از آنجا خارج شد.
به نقل تاریخ زمانی که ولید فرماندار مدینه بود امام حسین بن علی علیه السلام با او اختلاف پیدا کرد. حضرت برای آشنا کردن دیگران به احقاق حق خود و شکستن پایه های ظلم به او فرمود: اگر بر من اجحاف کنی به خدا سوگند در مسجد رسول خدا می ایستم و مردم را به آن پیمانی که پدران و نیاکان آنها بنیان گذاران آن بودند (اشاره به پیمان فضول) دعوت می کنم و .... که در نتیجه، ولید از جریان و سخنان حضرت وحشت کرد و دست از اجحاف برداشت. ولید بر اثر بیماری طاعون درگذشت.
ولید ابن عتبة ابن ابی سفیان (نوه ابوسفیان و برادرزاده معاویه) از امرا و والیان اموی. پدرش عتبه، برادر معاویه، است.
مرد سخنوری بود که در دستگاه بنی امیه، نقش مؤثری داشت و از هواداران آنها بود. ولید بن عتبه، کسی که در زمان معاویه سال ۵۷ هجری قمری والی مدینه بود و بعد از او پسرش "یزید" بر حسب وصیت معاویه، به او نامه نوشت و دستور داد تا به محض دریافت نامه، از حسین بن علی (علیه السّلام) برای او، بیعت بگیرد و اگر حسین (علیه السّلام) نپذیرفت گردنش را بزند. بیعت گرفتن برای ولید از حسین بن علی (علیه السّلام)، بسیار سخت بود لکن با مشورتی که با " مروان " کرد، امام حسین را شبانه احضار نمود. بعد از اینکه آن حضرت به «دارالاماره» آمد، گفتگوهایی بین آنها انجام شد که حضرت فرمود: «ای ولید تو دوست داری که من در مقابل مردم با تو بیعت کنم، پس صبر کن تا صبح شود تا ببینم چه می شود و پاسخ را به بعد موکول کرده و فرمودند: «ای امیر؛ ما اهل بیت نبوت و سرچشمه رسالت و محل آمد و شد فرشتگانیم، همه نیکی ها از ما آغاز و به ما ختم می شود. یزید مردی است فاسد و شرابخوار که به ناحق خون می ریزد و اشاعه فساد می کند. شخصی چون من با فردی مانند او، بیعت نکند. ما صبح می کنیم و شما هم صبح می کنید، ما نظاره می کنیم، شما هم نظاره کنید که کدامیک از ما به خلافت و بیعت سزاوار تر است. » ولید بن عتبه به دلیل بی کفایتی در این امر در سال ۶۰ هـ ق از منصب خود عزل شد. یزید، عمرو ابن سعید را به جای او نصب و "ولید" را به شام، نزد خود خواند و در آنجا از مشاوران او شد، سپس او در سال ۶۲ هجری قمری، در زمان بعد از امام حسین (علیه السّلام) والی مدینه شد.
داستانی از ولید با امام حسین
به نقل تاریخ زمانی که ولید فرماندار مدینه بود، امام حسین بن علی (علیه السّلام) با او اختلاف پیدا کرد. حضرت برای آشنا کردن دیگران به احقاق حق خود و شکستن پایه های ظلم به او فرمود: «اگر بر من اجحاف کنی؛ به خدا سوگند در مسجد رسول خدا می ایستم و مردم را به آن پیمانی که پدران و نیاکان آنها بنیان گذاران آن بودند (اشاره به پیمان فضول) دعوت می کنم و. . . . » که در نتیجه، ولید از جریان و سخنان حضرت وحشت کرد و دست از اجحاف برداشت. ولید بر اثر بیماری طاعون درگذشت.
منبع
دایرة المعارف طهور، تاریخ بازیابی۱۳۹۵/۴/۲۱.    
...

ولید بن عتبه در دانشنامه ویکی پدیا

ولید بن عتبه
ولید بن عتبه بن ابی سفیان برادرزاده معاویه بود که از سال 57 حاکم مدینه بود. بلافاصله پس از مرگ معاویه در ۱۵ رجب ۶۰ ه‍.ق/۲۲ آوریل ۶۸۰ م، یزید به وَلید بن عُتْبَة، حاکم مدینه، فرمان داد تا امور مربوط به گرفتن بیعت را مدیریت کند. هدف یزید، در دست گرفتن اوضاع شهر پیش از اطلاع اهالی آن از مرگ معاویه بود. یزید به ویژه در مورد دو رقیب خود در خلافت، حسین و عبدالله بن زبیر که پیش تر از بیعت کردن سرباز زده بودند نگران بود. ولید بن عتبه حسین و عبدالله بن زبیر و عبدالله بن عمر را در ساعت غیرمعمول به قصر حکومتی فراخواند تا آنان را مجبور به بیعت با یزید کند. به گفتهٔ ولیری حسین به همراه پیروانش به قصر آمد و مرگ معاویه را تسلیت گفت اما بیعت پنهانی با یزید را به بهانه اینکه بیعت باید در ملاء عام باشد، دو روز به تعویق انداخت ولید که تمایلی به درگیری با حسین نداشت، پذیرفت. اما مروان که می دانست اگر حسین از جلسه خارج شود، دیگر بدون جنگ نمی توان به او دست یافت، به ولید گفته بود که حسین را زندانی کند تا بیعت نماید درغیراین صورت سریعاً همان جا او را بکشد.
به علت این کوتاهی یزید او را از مدینه فراخواند. اما مجدداً در سال 62 هجری به عنوان حاکم مدینه منصوب کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ولید بن عتبه در دانشنامه آزاد پارسی

وَلید بن عُتْبه ( ـ۶۴ق)
نوۀ ابوسفیان و از رجال سیاسی بنی امیه. در زمان معاویه حاکم مدینه بود. پس از مرگ معاویه، یزید از او خواست تا از امام حسین (ع) و عبدالله بن زبیر، که هردو در مدینه بودند، برایش بیعت بگیرد. آن ها البته زیر بار بیعت با یزید نرفتند و این درخواست را رد کردند. ولید را ملامت کردند که چرا برای بیعت گرفتن از زور استفاده نکرده است و او در جواب گفت: من کسی نیستم که خون آنان را بریزم و پیوند خویشاوندی را قطع کنم. یزید هم او را از حکومت مدینه خلع کرد. ولید در مدینه به مرض طاعون درگذشت.

ارتباط محتوایی با ولید بن عتبه

ولید بن عتبه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ولید بن عتبه   • مفهوم ولید بن عتبه   • تعریف ولید بن عتبه   • معرفی ولید بن عتبه   • ولید بن عتبه چیست   • ولید بن عتبه یعنی چی   • ولید بن عتبه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ولید بن عتبه
کلمه : ولید بن عتبه
اشتباه تایپی : ,gdn fk ujfi
عکس ولید بن عتبه : در گوگل


آیا معنی ولید بن عتبه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )