انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1096 100 1

ونزوئلا

/venezu'elA/

معنی ونزوئلا به فارسی

ونزوئلا
کشور جمهوری واقع در شمال امریکای جنوبی که محدود است از طرف شمال بدریای آنتیلها از مغرب به کلمبیا از جنوب به کلمبیا و برزیل و از مشرق به گویان انگلیس و اقیانوس اطلس . ۹۱۲٠۵٠ کیلومتر مربع مساحت و ۱۲/۷۴٠/٠٠٠ تن سکنه دارد که علاوه بر سرزمین اصلی ۷۲ جزیره هم در اختیار دارد و رود معروف [ ارنوک ] چهار پنجم آنرا مشروب میسازد . ونزوئلا یکی از کشورهای بزرگ نفت خیز جهانست که محصول آن روزانه در سال ۱۹۵۷ به ۲۷۷۹۲۴۵ چلیک رسیده است علاوه بر نفت معادن آهن طلا مس زغال نمک . قلعی پنبه نسوز الماس و میکا دارد. قهوه یکی از محصولات کشاورزی آنست و بعد از نفت بزرگترین محصول صادراتی کشور است . محصولات دیگر کشاورزی : قند کاکائو کائوچو . صنایع جدید : فولادسازی مواد شیمیائی نفتی شیشه و کاغذ. زبان رسمی مردم اسپانیولی است . پایتخت آن کاراکاس که ۲/۳۱۳/٠٠٠ تن سکنه آنست و پیش بندر آن در کنار دریای آنتیل شهر [ لاگرا ] است که مرکز صنایع فلزی می باشد . شهرهای معروفش بارکیزیمتو و ماراکایبو میباشد .

ونزوئلا در دانشنامه اسلامی

ونزوئلا
ونزوئلا کشوری در شمال آمریکای جنوبی و در ساحل جنوبی دریای کارائیب. ورود اسلام در این کشور همزمان با مهاجرت مسلمانان به دیگر مناطق آمریکایی لاتین است. آخرین مهاجرت گسترده به قرن بیستم برمی‎گردد که در آن مسلمانان قاره آسیا و به صورت دقیق از سه کشور سوریه، لبنان و فلسطین به سبب جنگ‎های داخلی و منطقه‎ای و بروز برخی مشکلات در کشور خود برای کسب و کار به این کشور مهاجرت کردند. در گزارش‎ها آمار مسلمانان در ونزوئلا را به حدود ۹۵,۰۰۰ تخمین زده‎اند که سهم شیعیان در آن حدود ۲۰ هزار نفر است. بیشتر شیعیان در کاراکاس و جزیره مارگاریتا ساکن هستند و برخی از آنان به تجارت مشغول هستند.
ورود اسلام در ونزوئلا برای نخستین بار در دوره استعمار اسپانیایی‎‏ها توسط مهاجران مسلمان گزارش شده است. از آن پس مهاجرت‏هایی از هند صورت گرفت. چون مهاجران از آغاز ورود با دشواری هایی روبرو بودند، از این رو اسلام در ونزوئلا جایگاه قابل توجهی در این کشور به دست نیاورد. مسلمانانی که در نیمه دوم قرن بیستم میلادی از کشورهایی چون سوریه، لبنان، فلسطین و پاکستان برای اشتغال به ونزوئلا مهاجرت کردند، گروه جدیدی را تشکیل دادند. این افراد توانستند اولین جماعت مسلمان را پدید آورند. در سال ۱۹۹۶م در کاراکاس (مرکز حکومت ونزوئلا) اولین مرکز اسلامی تأسیس شد که در ابتدا مسجد بود امّا بعدها برخی پروژه‏ های فرهنگی، آموزشی و اجتماعی دراین مرکز شکل گرفت و مدرسه‎ه‏ایی برای آموزش زبان عربی راه اندازی شد. یک کتابخانه و چاپخانه از ضمائم آن است. در این مرکز اسلامی، آثار دینی به زبان عربی و زبان‏‎های دیگر ترجمه و منتشر می‎شود. به گزارش مرکز تحقیقات پیو، در سال ۲۰۱۰م جمعیت تخمینی مسلمانان در ونزوئلا ۹۵,۰۰۰ نفر است که بیشتر آنان در پایتخت زندگی می‎کنند. مسلمانان در کاراکاس، جزیره مارگاریتا و سان‏فلوبه مساجدی دارند و علاوه بر آن، دارای کلوپ و انجمن‏‎های متعددی هستند. در سال ۱۹۸۰م بخش‏‎ فلسفه اسلامی و تحقیقات عربی در دانشگاه کاراکاس افتتاح شد. از سال ۱۹۸۸م نیز فعالیت‎‏هایی برای تأسیس این بخش‎‏ها در دانشگاه مریدا آغاز گردیده است بیشتر مسلمانان ونزوئلا کارگر و خرده ‏فروش‏‎اند و برخی نیز تاجر یا متخصص هستند.
گسترش تشیع در ونزوئلا همانند دیگر مناطق آمریکای لاتین با مهاجرت شیعیان لبنان به این منطقه رقم خورد. این مهاجرت‎ها از نیمۀ دوم قرن بیستم آغاز و تاکنون ادامه دارد. انگیزه مهاجرت اتباع لبنان به این منطقه بیشتر فعالیت‎های تجاری و اقتصادی بوده است. طبق برخی گزارش‎ها شمار شیعیان ساکن در ونزوئلا به حدود ۲۰ هزار می‎رسد که به صورت پراکنده در این کشور زندگی می‎کنند. بیشتر آنان در شهر کارکاس و در جزیره مارگاریتا ساکن هستند، شغل شیعیان مهاجر در کشور ونزوئلا تجارت و بازرگانی است، شیعیان دو گروه سیاسی مطرح امل و حزب الله و هم چنین عراقی ها و سوری های شیعه اکثریت جامعه شیعیان ونزوئلا را تشکیل می دهند.

ونزوئلا در دانشنامه ویکی پدیا

ونزوئلا
مختصات: ۱۰°۳۰′ شمالی ۶۶°۵۸′ غربی / ۱۰٫۵۰۰°شمالی ۶۶٫۹۶۷°غربی / 10.500; -66.967
ایالت آمازون (پورتو آیاکوچو)
آنزوآتگویی (بارسلون ونزوئلا)
آپوره (سان فرناندو دی پور)
آراگوآ (ماراکای)
باریناس (باریناس)
بولیوار (سیوداد بولیوار)
کارابوبو (والنسیا)
کوجدیس (سان کارلوس)
دلتا آماکورو (توکوپیتا)
فالکون (کورو)
گوآریکو (سان خوآن دی لاس موروس)
لارا (بارکوئیزیمتو)
ونزوئلا با نام رسمی جمهوری بولیواری ونزوئلا کشوری است در شمال آمریکای جنوبی. پایتخت آن کاراکاس است. ونزوئلا در زبان لاتین به معنای ونیز کوچک است و از این رو این نام را یافته است که یابندگان این سرزمین دیدند که بومیان این سامان خانه های خود را بر روی آب ساخته اند.
ونزوئلا در گذشته مستعمره اسپانیا بوده است، اما در حال حاضر یک جمهوری فدرال است. در طول تاریخ، ونزوئلا با گویان بر سر قلمرو درگیری و مشاجراتی داشته است که عمدتاً مربوط به منطقه اسکیبو می شود و همچنین با کلمبیا بر سر خلیج ونزوئلا درگیری داشته است. ونزوئلا امروزه در بعد وسیع به خاطر صنعت نفت، تنوع زیست محیطی منطقه و مشخصه های طبیعی آن شهرت یافته است. کریستف کلمب وقتی در سال ۱۴۹۸ به کرانه های شرقی این کشور رسید، به قدری مجذوب چشم انداز منطقه شد که آن را Tierra de Gracia (سرزمین زیبایی) نامید که از آن زمان تاکنون لقب این کشور بوده است.
اعتقاد بر این است که نام ونزوئلا از نام یک نقشه کش (آمریگو وسپوچی) که به همراه آلونسو داوخدا در سال ۱۴۹۹ به سواحل شمال غربی خلیج ونزوئلا سفر کرد، گرفته شده باشد. گروه به محض رسیدن به شبه جزیره گوآخیرا، روستاهای پایه بلند متمایزی (پالافیتوها) را مشاهده کردند که مردم بومی آن بر روی آب ساخته بودند. دیدن این مناظر، صحنه شهر ونیز ایتالیا را در ذهن وسپوچی زنده کرد و در نتیجه نام ونیسیلا به منطقه داده شد. برخی بر این باورند که این واژه معنای ‹‹ ونیز کوچک›› داشته و بعدها پس از تغییراتی به ونزوئلا تبدیل شده است. مورخان دیگر (مخصوصا فرانسیسکو هرا لوک) خاطر نشان می سازند که پسوند اسپانیایی-zuela دارای بار منفی و تحقیرآمیز است (مثل mujerzuela, cazuela)، از این رو آن ها معتقدند که نام انتخاب شده بیشتر معنای ‹‹ ونیز درجه دوم›› را القا می کند.
عکس ونزوئلا
ونزوئلا (پوبلو) (به انگلیسی: Venezuela (Pueblo)) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در سان خوآن واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
ونزوئلا ۱٬۴۴۰ نفر جمعیت دارد.
سیارک ۹۳۵۷ (به انگلیسی: 9357 Venezuela، نامگذاری:1992AT3) نه هزار و سیصد و پنجاه و هفتمین سیارک کشف شده است که در ۱۱ ژانویه ۱۹۹۲ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۴۰ است.
ونزوئلا، کوبا (به اسپانیایی: Venezuela, Cuba) یک سکونتگاه مسکونی در کوبا است که در استان سیه گو د آویلا واقع شده است.
فهرست شهرهای کوبا
ونزوئلا ۷۱۶ کیلومترمربع مساحت و ۲۷٬۳۳۳ نفر جمعیت دارد و ۲۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
آئروپستال آلاس دی ونزوئلا (به انگلیسی: Aeropostal Alas de Venezuela) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا VH است که در ۰۱۹۲۹-۰۷-۰۳ ۳ ژوئیه ۱۹۲۹ میلادی تأسیس شده است. قطب آئروپستال آلاس دی ونزوئلا در فرودگاه بین المللی سیمون بولیوار قرار دارد.
اسودو، ونزوئلا (به اسپانیایی: Acevedo, Venezuela) یک سکونتگاه مسکونی در ونزوئلا است که در ایالت میراندا واقع شده است.
فهرست شهرهای ونزوئلا
اسودو ۸۸٬۲۸۹ نفر جمعیت دارد.
اعتراضات ۲۰۱۹ ونزوئلا (انگلیسی: 2019 Venezuelan protests)، مجموعه ای از اعتراضات است که از ۱۱ ژانویه در یک تلاش هماهنگ برای حذف نیکلاس مادورو از ریاست جمهوری که به طور گسترده مورد انتقاد دومین دوره ریاست جمهوری اش قرار گرفت به بحران ریاست جمهوری ونزوئلا (۲۰۱۹) در این کشور منجر شد. این اعتراضات همچنین شامل ضد تظاهرات دولتی است که به طور سازمان یافته در حمایت از مادورو در خیابانها صورت گرفته است.
National Assembly
Supreme Tribunal in exile
تظاهرات اپوزیسیون
Colectivos(Pro-Maduro paramilitaries)
خوان گوایدو
اقتصاد ونزوئلا تا حد زیادی بر پایهٔ بخش نفت خام و ساخت است. درآمد حاصل از صادرات نفت بیش از ۵۰٪ از تولید ناخالص داخلی و تقریباً ۹۵ درصد از کل صادرات را تشکیل می دهد. ونزوئلا پنجمین عضو اوپک از لحاظ تولید نفت است. از دهه ۱۹۵۰ تا اوایل دهه ۱۹۸۰ اقتصاد ونزوئلا شاهد رشدی مداوم بود که مهاجران بسیاری را به خود جذب کرد، و این کشور دارای بالاترین استاندارد زندگی در آمریکای لاتین بود. در جریان سقوط قیمت نفت در دههٔ ۱۹۸۰، اقتصاد منقبض شد، واحد پول به طور تصاعدی ارزشش را از دست داد، و تورم به ۸۴ درصد در سال ۱۹۸۹ و ۹۹٪ در سال ۱۹۹۶ رسید. سه سال بعد هوگو چاوز به قدرت رسید.
استاندارد اند پورز:CCC (Domestic)CCC (Foreign)CCC (T&C Assessment)Outlook: Negative
Moody's:Caa3Outlook: Stable
ونزوئلا تولیدکننده و صادرکنندهٔ محصولات صنعتی سنگینی نظیر فولاد، آلومینیم و سیمان است که تولیدشان در نزدیکی کیودد گواینا در نزدیکی سد گوری متمرکز شده، که یکی از بزرگترین سدهای جهان و تولید کنندهٔ حدود سه چهارم از برق ونزوئلا است. دیگر تولیدات قابل توجه شامل الکترونیک و خودرو و همچنین نوشیدنی و خوراک. کشاورزی در ونزوئلا حدود ۳٪ از تولید ناخالص داخلی، ۱۰ درصد از نیروی کار و حداقل یک چهارم از زمین ونزوئلا را به خود اختصاص داده است. ونزوئلا صادرکنندهٔ برنج، ذرت، ماهی گرمسیری میوه، قهوه، گوشت خوک و گوشت گاو است. با وجود روابط تیره بین دو کشور ایالات متحده آمریکا و ونزوئلا این کشور مهم ترین شریک تجاری ونزوئلاست. صادرات ایالات متحده به ونزوئلا شامل ماشین آلات کشاورزی، محصولات پزشکی، ابزار و ماشین است. ونزوئلا یکی از تأمین کنندگان خارجی نفت به ایالات متحده است. حدود ۵۰۰ شرکت ایالات متحده در ونزوئلا نمایندگی دارند.
انتخابات ۲۰۲۰ پارلمان ونزوئلا (انگلیسی: 2020 Venezuelan parliamentary election) برای انتخاب ۱۶۷ نفر نماینده مجلس ملی برگزارشود.
انتخابات ۲۰۲۰ مجلس ونزوئلا (انگلیسی: 2020 Venezuelan parliamentary election) برای انتخاب ۱۶۷ نفر نماینده مجلس ملی برگزارشود.
عمر باربوزا عصر جدید
در سال ۲۰۱۸ رئیس جمهور نیکلاس مادورو پیشنهاد کرد که انتخابات مجلسی همراه انتخابات ریاست جمهوری برنامه ریزی شده برای ماه آوریل سال ۲۰۱۸ انجام شود. البته این پیشنهاد بعداً توسط شورای سراسری انتخابات رد شد، این شورا اعلام کرد که انجام دو انتخابات با هم خیلی پیچیده خواهد شد.
۱۶۷ عضو مجلس ملی تشکیل شده است از ۱۱۳ کرسی که با روش انتخابی ترجیحی تعیین می شوند. در این روش حائزین آرای بیشتر و نه لزوماً اکثریت آرا برنده انتخابات محسوب می شوند، ۵۱ نفر با نمایندگی تناسبی انتخاب می شوند و ۳ نفر به اعضای جامعه بومی اختصاص پیدا می کند.
انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا (۲۰۱۲)
انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا (۲۰۱۳)
ونزوئلا به ۲۳ ایالت (استادوس)، یک ناحیهٔ پایتختی (دیستریتو کاپیتال) و مناطق فدرال (دپندنکیاس فدرالس) که شامل بخش های وسیعی از جزایر این کشور می شود، تقسیم شده است.
بارسلونا، ونزوئلا (به اسپانیایی: Barcelona, Venezuela) یک شهر در ونزوئلا است که مرکز ایالت آنسوآتگی به شمار می رود. این شهر در سال ۱۶۷۱ میلادی تأسیس شده است.
فهرست شهرهای ونزوئلا
بارسلونا ۷۶٫۵ کیلومترمربع مساحت و ۶۲۰٬۵۵2
نفر جمعیت دارد و ۱۳ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
بسته شدن ویکی پدیا در ونزوئلا (انگلیسی: Block of Wikipedia in Venezuela) در روز ۱۱ ژانویه ۲۰۱۹ در این کشور رخ داد و ویکی پدیا به طور کامل توسط اولین شرکت خدمات تلفنی در ونزوئلا (CANTV) مسدود شد. یک و نیم میلیون کاربر از دسترسی محروم شدند.
بحران ریاست جمهوری ونزوئلا ۲۰۱۹
مسدودشدن ویکی پدیا در ترکیه
سانسور ویکی پدیا
قیام ۲۰۱۹ ونزوئلا
این اقدام از ۱۱ ژانویه، پس از آنکه خوان گوایدو مدعی رئیس جمهوری گردید که یک جنگ ویرایشی را بدنبال داشت صورت گرفت.این بلوک به طور عمده بر کاربران CANTV، وشرکت مخابرات ملی که بزرگترین خدمات دهنده این کشور است تأثیر می گذارد. چند رسانه مطرح کرده اند که ویکی پدیا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در کنار طرفین دعوا قرار گرفته است.
ویکی پدیا بیانیه ای صادر کرد و گفت: «هر روز گزارش هایی از کاربرانی دریافت می کنیم که نمی توانند به ویکی پدیا یا برخی از پروژه های ما دسترسی پیدا کنند، اما در این مورد آن ها با مشکلاتی مواجه هستند که متأسفانه ما نمی توانیم آن را حل کنیم». این پیغام از ویکی ونزویلا به وب سایت CNET، در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۱۹ منتشر شد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ونزوئلا

ونزوئلا با نام رسمی جمهوری بولیواری ونزوئلا، کشوری جمهوری فدرال در ساحل شمالی آمریکای جنوبی است.
• «پرچم رنگ های پرچم ونزئلا نخستین بار در سال ۱۸۰۶ م به وسیله سیمون بولیوار ابداع شد و به وسیله اتحادیهٔ آمریکای جنوبی مورد استفاده قرار گرفت. رنگ های پرچم آن کشور همانند پرچم اکوادور است ولی پنهای نوارهای آن با یکدیگر برابر است و در وسط نوار آبی آن هفت ستاره سفید به چشم می خورد. این هفت ستاره سمبل هفت استان اصلی کشور ونزوئلاست.در پرچم رسمی این کشور علامت رسمی ونزوئلا در گوشهٔ بالای سمت چپ نقش می گردد که به شکل سپری است که خوشه های گندم آن نشان دهندهٔ کشاورزی است و تصویر للانو (دشت های وسیع) و یک اسب سفید نیز در آن به چشم می خورد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با ونزوئلا

ونزوئلا در جدول کلمات

ونزوئلا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کاراکاس ونزوئلا   • کشوری در مرکز اروپا   • واحد پول اوگاندا   • پايتخت يمن   • طنز پرداز معاصر حافظ   • پایتخت غنا   • فیلسوف معروف هلندی   • طنز پرداز معاصر حافظ کیست   • معنی ونزوئلا   • مفهوم ونزوئلا   • تعریف ونزوئلا   • معرفی ونزوئلا   • ونزوئلا چیست   • ونزوئلا یعنی چی   • ونزوئلا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ونزوئلا
کلمه : ونزوئلا
اشتباه تایپی : ,kc,mgh
آوا : venezu'elA
نقش : اسم خاص مکان
عکس ونزوئلا : در گوگل


آیا معنی ونزوئلا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )