برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1158 100 1

ونیز

/veniz/

معنی ونیز در لغت نامه دهخدا

ونیز. [ وِ ] (اِخ ) وندیک. بندقیه. (یادداشت مرحوم دهخدا). شهری است در ایتالیا که در میان قسمت کم عمق دریای آدریاتیک و بر روی چندین جزیره ٔ کوچک مجتمع بنیان نهاده شده است که خلیج ونیز را نیز تشکیل میدهد. این شهر در حدود 323000 تن سکنه دارد. در این شهر صنایع ظریف زرگری و جواهرسازی و همچنین صنایع کشتی سازی و آهن و پولاد رواج دارد. میدان و کلیسای معروف سن مارک ، قصرهای رؤسای جمهوری و نود کلیسا و پل ریالتو و پل سوپیر و برج ساعت از آثار باستانی این شهر است. موزه ٔ این شهر غنی و شایان توجه است. ونیز از دوران قرون وسطی مرکز جمهوری اشرافی و سعادتمند و در حال ترقی بود و در تحت حکومت رؤسای جمهور خود قدرت خود را بر قسمتی از لومباردی ودالماسی و آلبانی و موره و مقدونیه و قسمت های شرقی بحر ابیض وسعت داد. از قرن پانزدهم م. به بعد ونیزبه صورت مرکز پرجنب وجوش هنر موسیقی و نقاشی درآمد.

معنی ونیز به فارسی

ونیز
شهر و بندریست در ایتالیا در شمال دریای آدریاتیک کنار خلیجی بهمین نام ( خلیج ونیز ) که از جزایر کوچکی در دریای آدریاتیک تشکیل شده است و آنرا شهر آب گویند زیرا تمام خیابانها و کوچه های شهر را آب فراگرفته و با کشتی در داخل شهر آمد و رفت میکنند . سکنه آن در حدود ۳۶٠/٠٠٠ تن میباشد. مرکز صنایع جواهر سازی و کشتی سازی میباشد .

ونیز در دانشنامه ویکی پدیا

ونیز
وِنیز (به ایتالیایی: Venezia) جزیره ای در شمال ایتالیا که در خلیجی از تالاب ونتزیا در نزدیکی دریای آدریاتیک قرار گرفته است و به صورت جزیره های کوچک است که جزیره ها به وسیلهٔ کانال هایی از هم جدا شده اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می گیرد و خودرویی وجود ندارد.
کلیسای جامع سن مارکو
شهر ونیز یکی از شهرهای گردشگرپذیر جهان است و سالانه میلیون ها گردشگر به این شهر می روند. از دیدنی های این شهر می توان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح که به سن مارکو مشهور است، اشاره کرد.
شهر ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیون ها نفر (بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به سوئد سفر کنند.
نام ونزیا در ایام قدیم به تمام منطقه ونتو و فریولی اطلاق می شد.
عکس ونیز
«ونیز» (اسپانیایی: Venecia) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
۷ سپتامبر ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-09-۰۷) (TIFF)
ونیز-آن-کبک (به فرانسوی: Venise-en-Québec) شهری در منطقه شهری لو او-ریشولیو ناحیه مونترژی در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این شهر ۱٬۴۱۴ نفر جمعیت داشته است و مساحت آن ۱۳٫۵۷ کیلومتر مربع است.
فهرست مناطق مسکونی استان کبک
ونیز، ایلینوی (به انگلیسی: Venice, Illinois) یک شهر در ایالات متحده آمریکا با جمعیت ۱٬۸۹۰ نفر است که در ایلی نوی واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق اطراف به شرح زیر است:
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ونیز در دانشنامه آزاد پارسی

وِنیز (Venice)
کانال بزرگ، (به ایتالیایی: ونتسیا) شهر، بندر، و پایگاهی دریایی بر ساحل شمال شرقی ایتالیا، با ۲۶۵,۷۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۳). مرکز استان ونیز و ناحیۀ وِنِتو است. این شهر قدیمی بر ستون هایی در جزایر پست در مردابی شور ساخته شده است و با لیدوو دیگر نوارهای کوچک خشکی در مقابل دریای آدریاتیک محافظت می شود. ونیز حدود ۱۵۰ آبراه با حدود ۴۰۰ پل دارد. صرف نظر از گردشگری (سالانه ۸ میلیون گردشگر به این شهر می آیند)، صنایع آن عبارت اند از شیشه سازی، جواهرسازی، نساجی، و قیطان دوزی. ونیز از قرن ۱۰م جمهوری مستقل تجاری بود که قاضی ارشد بر آن حکومت می کرد. همچنین از مراکز رنسانس ایتالیا بود. مرکز اولیۀ چاپ نیز به شمار می رود؛ ۱۵ درصد از همۀ کتاب های چاپی تا پیش از ۱۵۰۰م در ونیز چاپ شده اند. ونیز و حومۀ صنعتی آن، مستره، اکنون با پُل های جاده ای و راه آ‎هن به سرزمین اصلی متصل شده اند. کانال بزرگ، این شهر را تقسیم کرده و پل ریالتو بر فراز آن ساخته شده است، رفت وآمد با گوندولای سنتی (کرجی ونیزی) یا اتوبوس آبی صورت می گیرد. کلیسای جامع بیزانسی قرن ۱۱م سن مارکو۹، برج کلیسای قرون تا ۱۶م (بازسازی شده در ۱۹۰۲)، و کاخ گوتیک قرن ۱۴ و ۱۵م قاضی ارشد در میدان سان مارکوقرار دارند، که با یک پل قرن ۱۷ به زندان سابق متصل است. هنرمندان مکتب ونیز عبارت اند از بلینی، کارپاجو، جورجونه، تیسین، تینتورِتّو، و ورونزه. جشنوارۀ ونیز هر سال در پایان فوریه با لباس ها و نقاب های باشکوه برگزار می شود. سالن اوپرای ونیز، که یکی از زیباترین ساختمان های شهر بود، در آتش سوزی ژانویۀ ۱۹۹۶ سوخت. در ۱۹۹۱، ارنستو کانالِ باستان شناس ثابت کرد که ونیز را رومی ها در قرن اول م بنا کردند. در قرن ۱۰م به جمهوری ثروتمند مستقل تبدیل شد، که وسعت آن در اواسط قرن ۱۵م تا آلپ گسترش یافت و کرت را نیز شامل می شد. ونیز به شکست امپراتوری عثمانی در نبرد دریایی لپانتو (۱۵۷۱) کمک کرد، اما ناپلئون اول در ۱۷۹۷ این جمهوری را سرنگون کرد. ونیز در ۱۸۱۵ به اتریش تعلق یافت، اما در ۱۸۶۶ بخشی از کشور پادشاهی ایتالیا شد. در مرکز ونیز میدان سان مارکو قرار دارد. کلیسای سن مارکو با پنج گنبد از مرمر و موزاییک ساخته شده است و چهار اسب برنزی یونانی (قرن ۳ یا ۴م) دارد. برج ساعت ونیز در ۱۴۹۶م ساخته شد و موزۀ آن دارای مجموعۀ ارزشمندی از ...

ارتباط محتوایی با ونیز

ونیز در جدول کلمات

سیب آذری ا ست ونیز فیلمی ا ز ا کبر صادقی
الما
کارگردان ایتایائی شبهای ونیز (1958) وپدر عزیز (1979)
,,,,

ونیز را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ونیز ایران   • ونیز مناطق دیدنی   • ونیز چگونه ساخته شد   • قصر دوک ونیز   • میدان سن مارکو ونیز   • کلیسای سن مارکو ونیز   • تور ونیز   • ونیز رویدادهای نزدیک   • معنی ونیز   • مفهوم ونیز   • تعریف ونیز   • معرفی ونیز   • ونیز چیست   • ونیز یعنی چی   • ونیز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ونیز
کلمه : ونیز
اشتباه تایپی : ,kdc
آوا : veniz
نقش : اسم خاص مکان
عکس ونیز : در گوگل

آیا معنی ونیز مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )