برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1150 100 1

وولکان

وولکان در دانشنامه ویکی پدیا

وولکان
جان پی یر گریمال (۱۳۸۶)، اساطیر جهان از مؤسسه لاروس، ترجمهٔ مانی صالحی علامه، تهران: نشر مهاجر، شابک ۹۶۴-۸۸۶۱-۳۹-۰
وولکان یا وُلکان (به لاتین: وولکانوس)، با نام مستعار مولسیبر، رب النوع آتش و فلزکاری، در اساطیر روم محسوب می شد. وی خدای سودمندی های آتش و همین طور خدای ممانعت کننده از سوزانندگی آتش به شمار می آمد. این آتش، در دین باستانیرومیان و همین طور در مذهب نئوپاگانیسم رومی ، از جمله شامل آتش حاصل از آتشفشان می شد . او در اساطیر اتروسکی به عنوان ستلانس شناخته شده است. ولکان در یک جشنواره سالانه که همه ساله در ۲۳ اوت برگزار می شد و به نام وولکانالیا معروف بود، پرستش می شد.
این ایزد، به قدیمی ترین و باستانی ترین مرحله از مذهب رومی ها تعلق دارد: واررو با استناد به آننالس ماگزیمی، به یاد می آورد که پادشاه تیتوس تایتوس، دارای معابدی اختصاصی برای مجموعه ای از خدایان بود که در میان آن خدایان وولکان نیز حضور داشت.
ولکان با خدای یونانی آتش و فلزکاری، یعنی هفائستیوس، یگانه تلقی می شد.
استون مارتین وولکان (به انگلیسی: Aston Martin Vulcan) یک خودروی سوپر اسپورت سبک وزن مخصوص پیست دونفره و دو در است که در سال ۲۰۱۵ توسط شرکت خودروسازی لوکس استون مارتین در نمایشگاه خودروی ژنو سال ۲۰۱۵ به بازار معرفی شد.
وولکان توسط طراح ارشد خلاق استون مارتین، مارک رایشمن، و با الهام از مدل های دیگر این شرکت مانند ونتیج، دی بی۹ و یک-۷۷ طراحی شد. سقف تولید این خودرو ۲۴ دستگاه، و قیمت هرکدام از آن ها ۲٫۳ میلیون دلار اعلام شد.
پیشرانهٔ وی۱۲ ۷٫۰ لیتری تنفس طبیعی وولکان، که بر روی یک شاسی ساخته شده از آلیاژ آلومینیوم و زیر یک بدنه از جنس فیبر کربن نصب شده است، توانایی تولید قدرت ۸۲۰ اسب بخار (۶۱۱ کیلووات; ۸۳۱ اسب بخار متری) در ۷٬۷۵۰ دور بر دقیقه و گشتاور ۸۰۰ نیوتن متر (۵۹۰ پوند-فوت) در دور موتور ۶٬۵۰۰ دور بر دقیقه را دارا می باشد.
استون مارتین وولکان مجهز به دیسک های ترمز از جنس کربن-سرامیک، لوله گشتاور از جنس منیزیم، میل کاردان ساخته شده از فیبر کربن، دیفرانسیل با لغزش محدود شده (به انگلی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با وولکان

وولکان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی وولکان   • مفهوم وولکان   • تعریف وولکان   • معرفی وولکان   • وولکان چیست   • وولکان یعنی چی   • وولکان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وولکان
کلمه : وولکان
اشتباه تایپی : ,,g;hk
عکس وولکان : در گوگل

آیا معنی وولکان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )