انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 946 100 1

ویتنام

معنی ویتنام در لغت نامه دهخدا

ویتنام. [ ی ِ] (اِخ ) کشوری که از ترکیب سه ایالت قدیمی آنام ، تونکن و کشنشین به وجود آمده و در مشرق شبه جزیره ٔ هندوچین قرار دارد. وسعت آن 325000 کیلومتر مربع و سکنه ٔ آن 30میلیون نفر است. بیشتر اهالی آن دارای مذهب تائویی و بودایی هستند، در حدود 2میلیون نفر نیز مسیحی کاتولیک دارد. فرانسویان ابتدا در سال 1858 م. در زمان ناپلئون سوم کشنشین را گرفتند و آنجا را مستعمره ٔ خود قرار دادند، و در 1874 آنام و در 1892 تونکن را تحت القیمومه ٔ خویش ساختند. در ابتدای جنگ جهانی دوم در سال 1940 ژاپنی ها این کشور را اشغال کردند و آن را پایگاه حمله به مالایا قرار دادند. گروههای مقاومت در آنام و تونکن تشکیل گردید و در اوت 1945 دولت جمهوری ویتنام اعلام شد، و در نتیجه بائودایی پادشاه آنام از سلطنت خلع، و دولتی متشکل از ملیّون و احزاب کمونیست و ضدژاپنی که مهمترین آنها ویت مین بود تشکیل گردید. فرانسویان بااین دولت که رهبر آن هوشی مین بود برای تشکیل فدراسیون مرکب از لائوس ، کامبوج و ویتنام وارد مذاکره شدند اما پیشنهاد آنها به علت آنکه کشنشین را در این فدراسیون قرار داده بودند با شکست مواجه شد. در نتیجه در سال 1956 ارتش ویت مین هانوئی را مورد حمله قرار داد. پیروزی های ویت مین فرانسویان را بر آن داشت که با ملیّون از در آشتی درآیند. در سال 1949 کشنشین به ویتنام الحاق شد، و بائودایی به ریاست این مملکت منصوب شد، و اتحادیه ای از سه ایالت شبه جزیره ٔ هندوچین تشکیل گردید که به ایالت کامبوج ، لائوس و ویتنام تا حدی خودمختاری میداد. شکست فرانسویان در دین بین فو در 1954 جنگ را به پایان آورد و در نتیجه ویتنام موقتاً در طول مدار 17 درجه به دوبخش تقسیم شد: ویتنام شمالی و ویتنام جنوبی ، اما مقرر شد که در ژوئیه ٔ 1956 طی یک رأی گیری عمومی دارای حکومت واحدی شود، اما این رأی گیری هرگز به وجود نیامد و دو قسمت مجزاشده ٔ ویتنام همچنان جدا ماندند.

ویتنام در دانشنامه ویکی پدیا

ویتنام
مختصات: ۲۱°۲′ شمالی ۱۰۵°۵۱′ شرقی / ۲۱.۰۳۳° شمالی ۱۰۵.۸۵۰° شرقی / 21.033; 105.850
جمهوری سوسیالیستی ویتنام که با نام رایج ویتنام معروف است، کشوری است در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن هانوی است.
ویتنام ایر سرویسز کمپانی (به انگلیسی: Vietnam Air Services Company) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا 0V است که در ۱۹۸۷ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی ویتنام ایر سرویسز کمپانی در هوشی مین، ویتنام واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه سایگون قرار دارد و به ۶ مقصد، پرواز انجام می دهد.
ویتنام ایرلاینز، (به انگلیسی: Vietnam Airlines) شرکت هواپیمایی حامل پرچم ویتنام است، که دفتر مرکزی آن در شهر هانوی، ویتنام قرار دارد و قطب های این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی نوا به، فرودگاه سایگون و فرودگاه لانگ ثان مستقر می باشند.
فرودگاه بین المللی نوا به
شرکت ویتنام ایرلاینز در سال ۱۹۵۶ توسط دولت ویتنام راه اندازی شد و در حال حاضر روزانه به ۵۲ مقصد، در ۱۷ کشور جهان، پرواز مستقیم دارد. این شرکت در سال ۲۰۰۹ بیش از ۹٫۳ میلیون مسافر و بالغ بر ۱۱۵٫۱۰۰ تن انواع مرصولات و بسته های پستی را منتقل نموده است. شرکت هواپیمایی ویتنام هم اکنون در ناوگان هوایی خود، دارای ۵۲ فروند هواپیمای مسافربری می باشد.
فرودگاه سایگون
فرودگاه لانگ ثان
فرودگاه بین المللی سیم ریپ
فرودگاه بین المللی پنوم پن
فام ویت تان (رییس هیئت مدیره)
فام انگوک مین (مدیرعامل)
مختصات: ۱۰°۴۵′ شمالی ۱۰۶°۴۰′ شرقی / ۱۰.۷۵۰° شمالی ۱۰۶.۶۶۷° شرقی / 10.750; 106.667
ویتنام جنوبی با نام رسمی جمهوری ویتنام (به ویتنامی: Việt Nam Cộng hòa) کشوری بود که بین سال های ۱۹۵۴ تا ۱۹۷۵ بر قسمتی از ویتنام که در جنوب مدار ۱۷ درجه قرار دارد حکومت می کرد. پایتخت این کشور سایگون (هوشی مینه سیتی کنونی) بود.
این کشور در جریان جنگ ویتنام با دولت ویتنام شمالی و چریک های ویت کنگ درگیر بود و آمریکا به حمایت از ویتنام جنوبی وارد این جنگ شد. ویتنام تا جنگ جهانی دوم مستعمره فرانسه بود. پس از جنگ نیروهای کمونیستی به رهبری هوشی مینه دولتی را در شمال ویتنام به پایتختی هانوی تأسیس کردند. از سوی دیگر سیاست مداران غیرکمونیست هم در سال ۱۹۴۹ دولتی را در سایگون به رهبری امپراتور بائو دای بنیان نهادند. در سال ۱۹۵۵ بائو دای توسط نخست وزیر ویتنام از مقام خود خلع شد و کشور صاحب حکومت جمهوری شد. جنگ ویتنام از سال ۱۹۵۹ در پی قیام چریک های ویت کنگ که مورد حمایت ویتنام شمالی بودند آغاز شد و رفته رفته گسترش پیدا کرده و بر شدت آن افزوده شد. در نهایت در ۳۰ آوریل ۱۹۷۵ ارتش ویتنام شمالی سایگون را به تصرف خود درآورده و به حکومت ویتنام جنوبی پایان داد.
مختصات: ۲۱°۰۲′ شمالی ۱۰۵°۵۱′ شرقی / ۲۱.۰۳۳° شمالی ۱۰۵.۸۵۰° شرقی / 21.033; 105.850
جمهوری دموکراتیک ویتنام نام رسمی کشوری بود که بیشتر با نام «ویتنام شمالی» شناخته می شد. این کشور عملاً از ۱۹۴۵ و رسماً از ۱۹۵۴ در بخش شمالی کشور فعلی ویتنام برقرار بود.
«آخرین روزهای حضور در ویتنام» (انگلیسی: Last Days in Vietnam) فیلمی آمریکایی در سبک مستند به کارگردانی روری کندی است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
کشور ویتنام از ۵۸ استان تشکیل شده است که این استان ها به هشت ناحیه تقسیم شده اند
استان ها عبارتنداز:
مسلمانان ویتنام اغلب از قوم شامی (چامی) هستند که با مسلمانان کامبوجی ریشه مشترک دارند. جمعیت آنان بالغ بر ۶۰ هزار نفر است. تعدادی از ویتنامی های اسلام آورده نیز جزو آنها هستند که در هانوی پایتخت ویتنام زندگی می کنند.
نمایش
بحث
ویرایش
«بتلفیلد ویتنام» (انگلیسی: Battlefield Vietnam) یک بازی ویدئویی در سبک تیراندازی اول شخص است که توسط الکترونیک آرتس و در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. «بتلفیلد ویتنام» در پلت فرم مایکروسافت ویندوز منتشر شده است.
پرچم ویتنام برای اولین بار در 01945-09-05 ۵ سپتامبر ۱۹۴۵ (as flag of DRV) به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم غیر نظامی و پرچم استان شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد.این پرچم دارای زمینه قرمز با ستاره زرد در وسط است.
تان، ویتنام (به لاتین: Tân) یک منطقهٔ مسکونی در ویتنام است که در استان باک گیانگ واقع شده است.
توفان دامری نوامبر ۲۰۱۷ ویتنام روز شنبه ۴ نوامبر ۱۳ آبان سواحل جنوب و مرکزی ویتنام را درنوردید. تلفات این حادثه ۸۹ کشته، ۱۸ مفقود و ۱۷۴ زخمی می باشد.
تیم ملی بسکتبال ویتنام نماینده ویتنام در مسابقات بین المللی بسکتبال است. این تیم بالاترین سطح بسکتبال در کشور ویتنام نیز هست. این تیم از سال ۱۹۵۲ به فیبا پیوست.
تیم ملی فوتبال ویتنام نماینده فوتبال کشور ویتنام در مسابقات بین المللی است. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال این کشور فعالیت می کند.
ویتنام هیچگاه به دور پایانی جام جهانی فوتبال راه نیافته.
تیم ملی والیبال زنان ویتنام تیم ملی والیبال زنان کشور ویتنام است.
تیم ملی والیبال مردان ویتنام تیم ملی والیبال مردان کشور ویتنام است.
جشنواره فیلم ویتنام (ویتنامی: Liên hoan phim Việt Nam) نام یک جشنواره سینمایی در کشور ویتنام است که در سال ۱۹۷۰ میلادی بنیان نهان شد.
این جشنواره مهمترین رویداد سینمایی این کشور است و هر ۲ یا ۳ سال یکبار، در شهرهای مختلف این کشور برگزار می شود.
تیم ملی والیبال ویتنام می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
تیم ملی والیبال مردان ویتنام تیم ملی والیبال مردان کشور ویتنام است.
تیم ملی والیبال زنان ویتنام تیم ملی والیبال زنان کشور ویتنام است.
جمهوری سوسیالیستی ویتنام با مساحت ۳۳۰۳۶۳ کیلومتر مربع در قسمت شرقی شبه جزیره هند و چین در منطقه جنوب شرقی آسیا واقع شده است. ویتنام از شمال با جمهوری خلق چین همسایه بوده و از شرق به خلیج Tonkin و دریای چین جنوبی محدود است. این کشور از غرب با کشور لائوس و در قسمت جنوب غرب با کشور کامبوج مرز مشترک دارد. ویتنام از جنوب نیز به دریای چین جنوبی محدود است. ویتنام باریکه طویلی به طول یک هزار مایل می باشد که از کرانه دلتای رود مکونگ در جنوب تا مرز چین در شمال بطول ۱۶۵۰ کیلومتر امتداد دارد. طول سواحل این کشور ۳۴۴۴ کیلومتر است. بطور کلی ویتنام از سه منطقه شمالی، منطقه مرتفع مرکزی و دلتای رود مکونگ تشکیل شده است. از نظر جغرافیای طبیعی این کشور باریکه طویلی بطول یک هزار مایل از دلتای رود مکونگ در جنوب تا دلتای رود سرخ در شمال امتداد دارد. دو رودخانه اصلی کشور، رود مکونگ و رود سرخ می باشد. رود مکونگ بطول ۴ هزار کیلومتر و دلتای آن در جنوب بعنوان بزرگترین رود جنوب شرق آسیا و هفتمین رود قاره آسیا می باشد که از کشورهای چین، تایلند و لائوس و کامبوج گذشته و به ویتنام وارد می شود. رود سرخ و دلتای آن در شمال محل اصلی تشکیل مدنیت در این کشور بوده است.
ویتنام شمالی
ویت کنگ
 چین
شوروی
 کره شمالی
کامبوج
ویتنام جنوبی
 ایالات متحده آمریکا
 کره جنوبی
 استرالیا
 فیلیپین
 نیوزیلند
جمهوری خمر
 تایلند
پادشاهی لائوس
ایران
نیروهای نظامی آزادی بخش جهانی
جنگ ویتنام (به ویتنامی: Chiến tranh Việt Nam) نام مجموعه عملیات و درگیری های نظامی ای است که از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ بین نیروهای ویتنام شمالی و جبهه ملی آزادی بخش ویتنام جنوبی معروف به «ویت کنگ» از یک سو، و نیروهای ویتنام جنوبی و متحدانش به ویژه ایالات متحده آمریکا از سوی دیگر رخ داد.
دولت آمریکا (دوایت آیزنهاور) حضور آمریکایی در جنگ را به عنوان راهی برای جلوگیری از گسترش و کنترل کمونیسم در ویتنام جنوبی پیرو نظریه دومینو می دانست. با توجه به اصل ریزش دومینو اگر یک منطقه کمونیستی می شد مناطق اطراف را هم به دنبال خودش پایین می کشید (بعد از اتحاد جماهیر شوروی، چین، کره شمالی، ویتنام، لائوس ...). دولت ویتنام شمالی برای اتحاد تحت حکومت کمونیستی می جنگید، آن ها اختلاف را ابتدا جنگ مستعمراتی فقط علیه نیروی های استعماری فرانسوی می دانستند اما وقتی آمریکا به ویتنام جنوبی پیوست اختلاف را به جنگ علیه کل دولت ویتنام جنوبی که آن را دولت دست نشانده آمریکا یا عروسک خیمه شب بازی مطرح می کردند تغییر دادند.
امروز جمهوری سوسیالیستی ویتنام به نام ویتنام معروف است. شکست آمریکا در این جنگ به عنوان پیروزی آمریکا در جهان شناخته شد زیرا موجب آگاهی مردم دیگر کشورها نسبت به کمونیسم شد و نهایتاً جنگ سرد طی سال های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ با جدا شدن کشورهای پساشوروی از این اتحاد که به فروپاشی شوروی شناخته شد پایان یافت.
جنوب شرقی ویتنام (انگلیسی: Southeast) یکی از مناطق کشور ویتنام است.
این منطقه که شامل ۵ استان و یک منطقه شهری می شود مساحت آن ۲۳٬۵۵۴٫۴ کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۴٬۰۲۵٬۳۸۷ نفر بوده است.
جنوب ویتنام (ویتنامی: Miền Nam) یکی از سه منطقه در ویتنام (دو منطقه دیگر ویتنام شمالی و ویتنام مرکزی است. بزرگترین شهر در جنوب ویتنام شهر هوشی مین (شهر) است که همچنین بزرگترین شهر در این کشور به شمار می رود، دیگر شهرهای عمده کان تو و بین هوا هستند.
جنایات جنگی در ویتنام کتابی است از برتراند راسل، فیلسوف و نویسندهٔ بریتانیایی. این کتاب با نام «جنایات جنگ در ویتنام» و برگردان ایرج مهدویان به فارسی برگردانده شده است.
حزب کمونیست ویتنام (تلفظ در ویتنامی: دانگ کونگ سان ویت نام) حزب حاکم و تنها حزب قانونی در کشور ویتنام است. این حزب حزبی مارکسیست لنینیست و کمونیست به شمار می آید و بخشی از "جبههٔ میهنی ویتنام" است.
دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام (ویتنامی: Tổng Bí thư Ban Chấp hành Trung ương Đảng Cộng sản Việt Nam) که از ۱۹۵۱ ال ۱۹۷۶ به دبیر اول شناخته می شد، بالاترین مقام در حزب کمونیست ویتنام است. دبیرکلی در دورهٔ ریاست هو شی مین دومین مقام عالی حزب بود. دبیر کل همچنین دبیر کمیسیون مرکزی نظامی، ارگان اصلی حزب در خصوص امور نظامی است. مقام دبیر کل در برهه ای از تاریخ خود مشابه رهبر ویتنام بوده است. نگوین فو ترونگ دبیر کل فعلی در رتبه بندی دفتر سیاسی در رتبهٔ هشتم است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ویتنام

ویتنام با نام رسمی جمهوری سوسیالیستی ویتنام، شرقی ترین کشور در شبه جزیرهٔ هند-وچین در جنوب شرقی آسیاست.
• «پرچم : پرچم کشور ویتنام همانند سایر کشورهای کمونیستی جهان به رنگ قرمز است. این پرچم از سال ۱۹۴۵م مورد استفادهٔ ویتنام شمالی بود که در سال ۱۹۷۵م پرچم گردید. در وسط زمینهٔ قرمز پرچم ویتنام ستارهٔ طلایی پنج پری نقش شده است که نشانهٔ پیشتازی شمرده شده است.» رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> جمهوری سوسیالیستی ویتنام

ارتباط محتوایی با ویتنام

ویتنام در جدول کلمات

ویتنام
هانوی
ویتنام قدیم
انام

ویتنام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی ویتنامنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ویتنام   • مفهوم ویتنام   • تعریف ویتنام   • معرفی ویتنام   • ویتنام چیست   • ویتنام یعنی چی   • ویتنام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ویتنام
کلمه : ویتنام
اشتباه تایپی : ,djkhl
عکس ویتنام : در گوگل


آیا معنی ویتنام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )