انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1065 100 1

ویروس

/virus/

مترادف ویروس: میکرب

معنی ویروس در لغت نامه دهخدا

ویروس. (فرانسوی ، اِ) عامل بسیار کوچک زنده که غالباً سبب ایجاد عفونت و ناخوشی می شود. ویروس ها درحقیقت عبارت از مولکولهای زنده ای هستند که به مناسبت کوچکی ابعادشان غالباً از صافیها نیز میگذرند و قطر بدن آنها بین 1 تا 3 میلی میکرن می باشد. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی ویروس به فارسی

ویروس
مایه یاماده اصلی که باعث بروزبیماری واگیرمیشود، اصل ومنبع فساد، میکروبهای بسیارریز
(اسم) عامل بسیار کوچک زنده که غالبا سبب ایجاد عفونت ناخوشی میشود ویروس ها در حقیقت عبارت از مولکولهای زنده ای هستند که بمناسبت کوچکی ابعادشان غالبا از صافی ها میگذرند و قطر بدن آنها بین ۱ تا ۳ میلی میکرن میباشد.
[virus] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] بدافزاری به صورت یک برنامه که معمولاً ازطریق شبکه وارد رایانه می شود و ایجاد اختلال می کند
[virustatic/ virostatic] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ماده یا عاملی که می تواند تکثیر ویروس را مهار کند
[viremia] [پزشکی] وجود ویروس در خون که موجب ضعف و بی حالی و درد عضلانی می شود
[virioplankton/ viroplankton] [اقیانوس شناسی، جانور شناسی] ویروس هایی که زندگی دروایی دارند
[virus remover] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] نرم افزاری که کار از بین بردن یا از کار انداختن ویروس ها را بر عهده دارد
[virology] [زیست شناسی-میکرب شناسی] شاخه ای از میکرب شناسی که به مطالعۀ ویروس ها و بیماری های ناشی از آنها می پردازد
[clinical virology] [زیست شناسی-میکرب شناسی] شاخه ای از ویروس شناسی که به مطالعۀ بیماری های عفونی ناشی از عوامل ویروسی می پردازد
[medical virology] [زیست شناسی-میکرب شناسی] شاخه ای از ویروس شناسی که به مطالعۀ ویروس های بیماری زا در انسان می پردازد
[viruria] [زیست شناسی-میکرب شناسی] وجود ویروس در ادرار
[defective virus] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ویروسی که به علت نارسایی ژنتیکی یا نداشتن عوامل مورد نیاز قادر به تکثیر نیست
[virolysis] [زیست شناسی-میکرب شناسی] تخریب برگشت ناپذیر ساختار ویروس
[virucidal/ viricidal] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ماده یا عاملی که قادر به غیرفعال کردن یا از بین یک بردن یک ویروس است
[virucide/ viricide] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] ماده ای که از آن برای از بین بردن یا غیرفعال کردن ویروس ها استفاده می شود
[virus killer] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] ازبین برندۀ ویروس
[virus scanner] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] نرم افزاری که کار یافتن و شناسایی ویروس ها را بر عهده دارد
[virus scanning] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] فرایند یافتن و شناسایی ویروس ها
[helper virus] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ویروسی که تسهیل کنندۀ فرایند تکثیر ویروس دیگر است
[satellite virus] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ویروسی که اغلب از طریق جهش در طی تکثیر ویروس ایجاد می شود و فاقد عملکردهای ژن شناختی برای تکثیر است
[provirus] [زیست شناسی-میکرب شناسی] نوعی ژنگان ویروسی که به شکل دِنا با ژنگان یاختۀ آلوده شده تلفیق می شود و قابلیت تکثیر دارد
[viropexis, engulfment] [زیست شناسی-میکرب شناسی] فرایندی که در آن یاخته ذرۀ ویروسی را در خود فرومی برد
[viroplasm, factory area, viroplasmic matrix, virus factory] [زیست شناسی-میکرب شناسی] بخشی از میان یاختۀ یاخته های آلوده به ویروس که همتاسازی یا گردایش ویروس ها در آن انجام می شود
[virogenic cell] [زیست شناسی-میکرب شناسی] یاخته ای که حامل یک ژنگان ویروسی نهفته است و ویروس عفونی تولید نمی کند

معنی ویروس در فرهنگ معین

ویروس
[ فر. ] (اِ.) موجود بسیار ریزی که باعث بروز بیماری می شود.

معنی ویروس در فرهنگ فارسی عمید

ویروس
۱. جاندار تک سلولی که در خارج از بدن موجودات زنده، هیچ گونه علائم حیاتی از خود نشان نمی دهد و عامل بیماری هایی چون فلج اطفال، سرخک، و آنفولانزا است.
۲. برنامه ای کامپیوتری که باعث ایجاد اختلال در نرم افزار یا سخت افزار می شود.

ویروس در دانشنامه ویکی پدیا

ویروس
ویروس قطعه ای از نوکلئیک اسید است که درون یک پوشش پروتئینی (کپسید) محصور شده است. ویروس ها از باکتری ها بسیار کوچکتر هستند و اغلب با میکروسکوپ الکترونی قابل مشاهده اند. ویروس با استفاده از امکانات سلولی میزبان تکثیر می شود و فعالیت اصلی یاخته های میزبان را مختل می کند. ویروس ها بسیاری از جانوران و گیاهان و باکتری ها را مبتلا می کنند اما فقط برخی از آن ها انسان ها را بیمار می کنند. همچنین ویروس ها تنها در محیط خنثی در سلول های زنده تکثیر می شوند و انگل اجباری داخل سلولی می باشند. چون ویروس ها همهٔ ویژگی های حیات را به غیر از فاز ژنتیک ندارند، زیست شناسان آن ها را زنده نمی دانند. ویروس ها رشد نمی کنند، حالت هومئوستازی ندارند و به دلیل نداشتن آنزیم های اصلی واکنش های متابولیسمی در آن ها رخ نمی دهد. فقط دو آنزیم در آن ها یافت می شود، آنزیم ATP و آنزیم رو نوشت بردار معکوس (مخصوص RNA دارها).
آران ای ویروس
بیماری ویروسی
دانشمندان از مدت ها پیش اینطور استدلال کرده اند که ویروس ها غیر زنده هستند و فقط از ترکیب بیت های DNA و RNA با سلول های دیگر تشکیل شده اند. در واقع بر اساس هر چیز دیگری که ما آن ها را می شناسیم می توانیم خصوصیات موجود زنده را شرح دهیم که یک ویروس نمی تواند این خصوصیات را داشته باشد. بسیاری از فرایندهای حیات مثل توانایی سوخت و ساز وجود دارند که ویروس ها انجام نمی دهند. به نظر می رسد که ویروس ها فقط قادر به انجام یکی از فرایندهای حیات هستند که آن تولید مثل است؛ ویروس های فردی را حتی نمی توان به عنوان یک ساختار دانست، یعنی حتی برای خواندن DNA و RNA آن ها و ساخت یک ویروس جدید، نیاز به پروتین ها است. آن ها به یک سلول حمله می کنند و ابزارهای ژنتیکی آن را برای خودشان می ربایند.
اما در دهه گذشته تحولات ویروس شناسی شروع به فاش کردن اطلاعاتی کرده است که نشان می دهد ویروس ها ممکن است موجود زنده باشند. یکی از این اکتشافات می می ویروس ها (mimiviruses) بودند؛ ویروس های غول پیکری با کتابخانه های ژنومی بزرگی که حتی از برخی از باکتری ها نیز بزرگتر بودند. برخی از ویروس ها مانند ویروس ابولا دارای تعداد کمی از ژن هفتم است. برخی از این غول ها دارای ژن های پروتئینه ای هستند که برای ساخت یک ویروس جدید لازم و ضروری هستند. بر اساس این موضوع، ناشناخته ماندن این قضیه دلیلی بر قرار دادن آن ویروس ها در طبقه بندی موجودات غیر زنده است.
ویروس ها ممکن است کروی، مارپیچی یا چند وجهی باشند. یک ویژگی مخصوص ویروس های جانوری این است که یک پوششی از جنس غشا ی سلولی (پروتئین، لیپید و گلیکو پروتئین) دارند. این پوشش را از میزبان قبلی خود بدست می آورند و این بدان جهت است که ویروس های جانوری از طریق آندوسیتوز وارد میزبان می شوند. ویروس هایی که به باکتری ها حمله می کنند، باکتریوفاژ نام دارند که از سایر ویروس های گیاهی و جانوری پیچیده ترند. این بدان علت است که شامل دو پوشش چند وجهی (به عنوان کپسید) و پوشش مارپیچی (به عنوان دم) می باشند.
عکس ویروس
ویروس ممکن است است در اشاره به موارد زیر باشد:
ویروس (زیستی) در علم زیست شناسی
ویروس رایانه ای در علوم رایانه
«ویروس» تک آهنگی از هنرمند اهل پادشاهی هلند مارتین گریکس است که در سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر شد.
این تک آهنگ در چارت آلتراتاپ جزو ده ترانه اول قرار گرفت.
ویروس (به ژاپنی: 復活の日) فیلمی ژاپنی در سبک علمی–تخیلی پسا-رستاخیزی است که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد.
سونی چیبا
گلن فورد
چاک کانرس
رابرت وان
هنری سیلوا
جرج کندی
الیویا هاسی
بو اسونسون
ادوارد جیمز آلموس
ویروس (به انگلیسی: Virus) فیلمی ترسناک و علمی تخیلی به کارگردانی جان برونو است که در ۱۵ ژانویه سال ۱۹۹۹ منتشر شد. مدت زمان این فیلم صد دقیقه است.
ویروس در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها (IMDb)
ویروس (فیلم ۱۹۹۹) در وب گاه آل مووی
ویروس در پایگاه داده های فیلم تی سی ام
Newport News Daily Press story on scrapping of the USS Vandenberg.
وقتی یک یدک کش آمریکایی کنار کشتی تحقیقاتی روسیه لنگر می اندازد،یک زندگی بیگانه به عنوان یک ویروس وارد عمل می شود و...
ویروس در گیشه شکست خورد . این فیلم که برای ساختش هفتاد و پنج میلیون دلار هزینه شده بود ، در اکران ، تنها بیش از سی میلیون دلار فروخت .
«ویروس» (انگلیسی: Virus (2007 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
ویروس ۲۰۰۰ یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۷۸ به کارگردانی فریال بهزاد، می باشد که در نوروز ۱۳۷۹ از شبکه دو سیما پخش شد.
دانیال حکیمی
مینا جعفرزاده
اتابک نادری
رضا بنفشه خواه
سیما تیرانداز
آرزو آفری
اقدس رنجبر نظری
زویا امامی
سعید هنرمندی
صدیقه کیانفر
صفیه آقاجانی
عباس نائی
محمدتقی شریفی
محمود جعفری
مریم مقبلی
مهدی آقاجانی
داستان این سریال، کشمکش یک مهندس جوان کامپیوتر را برای انتخاب همسر آینده اش از طریق رایانه نشان می داد.
ویروس آ۲۳ (نام علمی: A23 virus) نام یک گونه از سرده انتروویروس است.
H5N8 زیرگروهی از آنفلوانزای نوع A است. برخی مواقع آنفلوانزای پرندگان/مرغی یاد می شود. اگرچه H5N8 یکی از زیرگروه های کمتر بیماری زا برای انسان تلقی می شود، اما در حال تبدیل شدن به یک عامل بیماری زا است. H5N8 در مطالعات پیشتر در جایگاه آنفلوانزای به شدت بیماری زا H1N1 قرار داشت.
ویروس آهسته گستر (به انگلیسی: Lentivirus) سرده ای از ویروس های تیرهٔ ویروس پسگرد است، که به دلیل دوره کمون زیاد خود شناخته می شود. ویروس آهسته گستر قادر است که مقدار زیادی آران ای ویروسی را به DNA های میزبان برساند و ویژگی منحصر به فرد آن این است که قادر است به ویروس های تکثیرنشده نیز سرایت کند که بیشتر در وکتور ژن دیده می شود. HIV، SIV و FIV همه نوعی ویروس آهسته گستر هستند.
ویروس ابولا یا ایبولا (به انگلیسی: Ebola virus) یکی از کشنده ترین ویروس ها است که باعث بیماری شدید در انسان و پستانداران می شود. ابولا به طور مرگباری در میان انسان ها و میمون ها در آفریقا شایع است.
این ویروس نخستین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی شناخته شد. در سال ۱۹۷۶ ابولا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹ نفر و در سال ۱۹۹۵ از این ویروس ۸۰ درصد مبتلایان جان باختند. در سال ۲۰۱۴ نیز با انتشار مجدد این ویروس که از گینه شروع شد و به کشورهای همسایه سیرالئون و لیبریا گسترش یافت حدود ۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند. این بزرگترین مورد شیوع ابولا از نظر موارد ابتلا، آمار مرگ و پراکندگی جغرافیایی به حساب می آید. سازمان بهداشت جهانی ۱۵۰ کارشناس را برای کمک به پیشگیری از انتشار ویروس به منطقه اعزام کرده است. نام این ویروس از یکی از رودخانه های کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده و اینکه این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد.
علائم و نشانه های ابولا مدت زمان قرار گرفتن در معرض ویروس و توسعه علائم (دوره کمون) بین ۲ تا ۲۱ روز است. اما اغلب موارد مشاهده شده این بیماری بین ۴ تا ۱۰ روز است. با این حال، برآوردهای اخیر بر اساس مدل ریاضی پیش بینی شده است که در حدود ۵٪ از موارد، ممکن است بیشتر از ۲۱ روز زمان ببرد.
علائم ابولا معمولاً با یک مرحله شبه آنفلوآنزا که ناگهانی است، شروع می شود که با احساس خستگی، تب، ضعف شروع، کاهش اشتها، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، گلودرد همراه است. درجه تب معمولاً بالاتر از ۳۸٫۳ درجه سانتی گراد (۱۰۰٫۹ °F) می رود. به همین دلیل است که اغلب، تب با عارضه هایی مثل استفراغ، اسهال و درد شکم همراه می باشد. بعد مدتی، تنگی نفس و درد قفسه سینه ممکن است رخ دهد، همراه با تورم، سردرد و گیجی. در حدود نیمی از موارد، در پوست ممکن است، بثورات ماکولوپاپولر (منطقه قرمز مسطح پوشش داده شده با برجستگی کوچک) دیده شود، که ممکن است بین ۵ تا ۷ روز بعد دیده شود که این نشان از توسعه بیماری است.
ویروس آران ای یا ویروس با آر.ان.ای مثبت نوعی از ویروس هاست که ژنوم یا ماده ژنتیکی آن از آران ای تشکیل شده است. مانند ویروس هپاتیت سی ، فلج اطفال ، سرخک ، سرماخوردگی و ابولا .
انجمن علمی زیست شناسی گیلان
نوکلئیک اسید و ژنوم در ویروس آر.ان.ای معمولاً تک رشته ای و گاهی نیز جفت رشته ای است و همچنین در دو شکل ممتد یا قطعه قطعه وجود دارد. مثلاً ویروس سرخک دارای آر.ان.ای ممتد و ویروس آنفلوآنزا دارای ژنوم آر.ان.ای قطعه قطعه است.
ژنوم در ویروس آر.ان.ای معمولاً تک رشته ای (ssRNA) و گاهی نیز جفت رشته ای (dsRNA) است.
آر.ان.ای تک رشته ای براساس پولاریته تعریف شده و درصورت هم قطب بودن پولاریته آر.ان.ای و پولاریته ام.آر.ان.ای (RNA پیام رسان) مثبت است. درحالت مقابل٬ اگر این دو مکمل هم باشند پولاریته منفی محسوب می شود. ویروس های پولاریته منفی برای رونویسی از آر.ان.ای پیامبر نیاز به آنزیم ویژه ای بنام ترانس کریپتاز خواهند داشت.
اپشتین بار ویروس (به انگلیسی: Epstein–Barr virus) به صورت مخفف EBV عامل بیماری مونونوکلئوز عفونی از گروه هرپس ویریده ها است. این ویروس با برخی از انواع سرطان مانند لنفوم هوچکین و لنفوم بورکیت وبیماریهایی مانند ایدز (HIV) و مولتیپل اسکلروز در همراهی است.
ارتوپوکس ویروس یک سرده از ویروس ها در خانواده Poxviridae و زیرخانواده Chordopoxvirinae است. مهره داران از جمله پستانداران و انسان ها و بندپایان میزبان این ویروس هستند. در حال حاضر ده گونه در این سرده وجود دارد که شامل نوع گونه vaccinia ویروس می شودو بیماری های مرتبط با این جنس شامل آبله های گاو، اسب و میمون می شوند. معروف ترین عضو این سرده است ویروس variola که باعث آبله می شود.. Variola با استفاده vaccinia virus به عنوان یک واکسن ریشه کن شده است.
Vaccinia virus
پوشش ویروس، یک لایه غشا (همچنین نگاه کنید به پوسته یاخته یا غشای سلولی) است که در بسیاری از ویروس ها وجود دارد و کپسید را احاطه می کند. کپسید این ویروس ها زیر لایهٔ غشای پوشش قرار دارد. از جمله ویروس های دارای پوشش، ویروس آنفلوآنزا (ارتومیکسوویریده)، اچ آی وی (ویروس ایدز یا نشانگان نقص ایمنی اکتسابی) و سیتومگالوویروسِ انسانی را می توان نام برد. پوشش، در فرایند وارد شدن به سلول، به ویروس یاری می رساند. ترکیب و ساختار شیمیایی پوشش از جنس پروتئین، لیپید و گلیکوپروتئین است. مولکول های سازندهٔ پوشش از بدنهٔ سلول میزبان قبلی تأمین می شوند. در انگلیسی، در بسیاری از اوقات، پوشش ویروس را با واژهٔ coat می شناسند.
زیست شناسی؛ دورهٔ پیش دانشگاهی؛ رشتهٔ علوم تجربی؛ محمد کرام الدینی و دیگران...؛ سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دفتر تألیف کتاب های درسی ابتدایی و متوسطهٔ نظری؛ چاپ دوازدهم؛ ۱۳۹۲. فصل نهم؛ صص ۲۰۶ و ۲۰۷.
داروهای ضد ویروس یک کلاس از داروها هستند که به طور خاص برای درمان عفونت های ویروسی استفاده می شوند. مانند آنتی بیوتیک ها و آنتی بیوتیک های وسیع الطیف برای باکتری، ضد ویروس ترین برای عفونت های ویروسی خاص استفاده می شود، در حالی که ضد ویروس وسیع الطیف در برابر طیف گسترده ای از ویروس ها مؤثر است. بر خلاف بسیاری از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروسی هدف خود را نابود نمی کند. بلکه رشد آنها را مهار کند. داروهای ضد ویروس عضوی از ضد میکروب ها هستند. ضد میکروب ها به شاخه های دیگری از جمله آنتی بیوتیک (یا ضد باکتری)، ضد قارچ و ضد انگل نیز تقسیم می شود. همچنین داروهای ضد ویروس بر اساس پادتن تک تیره نیز رده بندی می شوند. بیشتر داروهای ضد ویروس برای بدن انسان بی ضرر شناخته شده اند؛ بنابراین از آنان می توان در درمان استفاده کرد. داروهای ضد ویروس را باید از ویروسایدها که برای غیرفعال کردن یا از بین بردن ذرات ویروسی در داخل یا خارج بدن استفاده می شوند، تمایز داد. ضد ویروس های طبیعی توسط برخی گیاهان مانند اکالیپتوس ها ساخته می شوند.
داروهای ضد ویروس یک کلاس از داروها هستند که به طور خاص برای درمان عفونت های ویروسی استفاده می شوند. مانند آنتی بیوتیک ها و آنتی بیوتیک های وسیع الطیف برای باکتری، ضد ویروس ترین برای عفونت های ویروسی خاص استفاده می شود، در حالی که ضد ویروس وسیع الطیف در برابر طیف گسترده ای از ویروس ها مؤثر است. بر خلاف بسیاری از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروسی هدف خود را نابود نمی کند. بلکه رشد آن ها را مهار کند. داروهای ضد ویروس عضوی از ضد میکروب ها هستند. ضد میکروب ها به شاخه های دیگری از جمله آنتی بیوتیک (یا ضد باکتری)، ضد قارچ و ضد انگل نیز تقسیم می شود. همچنین داروهای ضد ویروس بر اساس پادتن تک تیره نیز رده بندی می شوند. بیشتر داروهای ضد ویروس برای بدن انسان بی ضرر شناخته شده اند؛ بنابراین از آنان می توان در درمان استفاده کرد. داروهای ضد ویروس را باید از ویروسایدها که برای غیرفعال کردن یا از بین بردن ذرات ویروسی در داخل یا خارج بدن استفاده می شوند، تمایز داد. ضد ویروس های طبیعی توسط برخی گیاهان مانند اکالیپتوس ها ساخته می شوند.
وابستگی به سلول میزبان
انتشار ژن های ویروسی و احتمالاً آنزیم به سلول میزبان.
تکثیر اجزای ویروسی با استفاده از دستگاه های سلول میزبان.
سرهم نمودن قطعات ویروسی به ذرات کامل ویروسی.
انتشار ذرات ویروسی و آلوده کردن سلول میزبان جدید.
بسیاری از داروهای ضد ویروسی که حال حاضر در دسترس هستند برای کمک به مقابله با اچ آی وی، ویروس هرپس، هپاتیت B و ویروس هپاتیت C، آنفلوآنزای A و ویروس آنفلوآنزای B طراحی شده اند. محققان در حال کار برای گسترش طیف وسیعی از ضد ویروس ها به خانواده های دیگری از عوامل بیماری زا هستند. طراحی داروهای ضد ویروسی بی خطر و مؤثر دشوار است، چرا که ویروس ها با استفاده از سلول های میزبان تکثیر می شوند. این کار باعث دشوار شدن مسیر برای پیدا کردن هدف برای دارویی که بتواند در این ویروس بدون آسیب رساندن به سلول میزبان تداخل ایجاد کند، می شود. علاوه بر این، مشکل اصلی در تولید واکسن و داروهای ضد ویروسی به دلیل تنوع ویروس ها است. پیدایش ضد ویروس ها محصول پیشرفت چشم گیر دانش های مولکولی و ژنتیک است که به محققان زیست پزشکی اجازه می دهد به درک بالایی از ساختار و عملکرد ویروس ها برسند. اولین ضد ویروس طبیعی در سال ۱۹۶۰ به وسیله روش های سنتی آزمون و خطای داروها و برای مقابله با ویروس هرپس ساخته شد.در این روش محققان ابتدا سلول هایی را پرورش می دادند سپس آنان را با نوع خاصی از ویروس آلوده می ساختند. سپس مواد شیمیایی مختلفی را روی آن ها امتحان می کردند و نتیجه را مشاهده و بررسی می کردند که آیا سلول ها بر اثر هر ماده شیمیایی چه تغییری ( رشد یا زوال) داشته اند.این روش تصادفی و زمان بر بود و معمولاً برای زمانی که دانش کافی از ویروس ها در دست نبود کار می کرد.این روش برای کشف ضد ویروس هایی که عوارض جانبی کمی دارند مؤثر نبود تا اینکه در سال ۱۹۸۰ یعنی زمانی که مسئله توالی ژنتیکی پر از ویروس شروع به حل شدن کرد، محققان شروع به یادگیری نحوه جزئیات کار ویروس ها کردند، و تحقیق کردند که دقیقاً چه مواد شیمیایی برای خنثی کردن چرخه تولید مثل ویروس مورد نیاز است.
ویروس ها از یک ژنوم و گاهی اوقات چندین آنزیم ذخیره شده در یک کپسول از جنس پروتئین (به نام کپسید)، و گاهی اوقات با یک لایه چربی به عنوان پوشش ساخته شده اند. ویروس ها نمی توانند خود به خود تکثیر شوند، و به جای آن توسط اتصال و نفوذ به یک سلول میزبان و تولید نسخه هایی از خود در سلول میزبان به تکثیر می پردازند.در نتیجه نسل بعدی خود را تولید می کنند. محققان تلاش می کنند ضد ویروس هایی را توسعه دهند که بتواند در هر مرحله از چرخه زندگی ویروس ها به آنان حمله کند. برخی گونه های قارچ یافت شده اند که حاوی مواد شیمیایی متعددی با اثرات هم افزایی (سینرژیک) مشابه هم اند. چرخه زندگی ویروسی در گونه های مختلف ویروس متفاوت است، اما همه آن ها الگوی کلی زیر را دارا می باشند:
واکسن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن برای حملات مؤثر تر به عوامل بیماری زا در مرحله ای که عوامل بیماری زا ذرات کاملی در خارج از سلول های میزبان هستند، می شود. واکسن ها به طور سنتی از عامل بیماری زای ضعیف شده ( زندهٔ ضعیف) با غیر فعال شده (کشته شده) ساخته شده اند.این واکسن ها در موارد نادری، سهواً موجب بیماری فرد دریافت کننده می شدند. به تازگی واکسن هایی با استفاده از مهندسی ژنتیک ساخته شده اند که شامل پروتئین های آنتی ژن ویروس بیماری زا هستند و بدون آسیب رساندن به میزبان موج تحریک سیستم ایمنی فرد می شوند. در هر صورت واکسن موجب می شود که در صورت ورود دوباره عامل بیماری زا به بدن، سیستم ایمنی با سرعت و شدت بیشتری به مقابله با آن بپردازد. واکسن برای تحریک سیستم ایمنی بسیار سودمند هستند اما کار آنان محدود به یک نوع ویروس خاص است. واکسن ها همچنین به سختی در برابر ویروس هایی که همواره با جهش های ژنتیکی تغییر می کنند مانند آنفلوآنزا (که واکسنش هر سال به روز می شود) و اچ آی وی مؤثر هستند. داروهای ضد ویروس در این گونه موارد سودمند هستند.
دی ان ای ویروس ها (DNA virus) گروهی از ویروس هایند که ژنوم یا ماده ژنتیکی آن از دی ان ای تشکیل شده است و تکثیر ماده ژنتیکی در این ویروسها توسط دی ان ای-پلی مراز وابسته به دی ان ای انجام میگیرد مانند ویروس تبخال ، آبله مرغان و آبله.
در طبقه بندی بالتیمور دی ان ای ویروس ها به دو گروه تقسیم میشوند: گروه یک ویروس های با DNA دو رشته ای (dsDNA) و گروه دو دی ان ای تک رشته ای (ssDNA) . ویروسهای با دی ان ای دورشته ای که اکثریت هستند مانند آدنوویروس ، ویروس پاپیلوم انسانی ، سیتومگالوویروس و هرپس ویروسها . ویروسهای با دی ان ای تک رشته ای مانند پاروویروس.
دقت شود که در طبقه بندی بالتیمور هپادنوویروس ها (مانند ویروس هپاتیت بی) هرچند دارای ژنوم دی ان ای دورشته ای حلقوی (cccDNA) هستند ولی چون همانندسازی ژنوم در این ویروسها از طریق آران ای پیام رسان (mRNA) انجام میگیرد (نه دی ان ای-پلی مراز ) لذا در گروه دی ان ای ویروس ها قرار ندارند بلکه گروه هفتم (Group VII: Double-stranded DNA viruses that replicate through a single-stranded RNA intermediate) را تشکیل میدهند.
آران ای ویروس
ویروس سرماخوردگی انسانی یا راینو ویروس (به انگلیسی: Rhinovirus) شایع ترین عامل عفونتی در انسان ها و عامل اصلی بیماری سرماخوردگی است. این عفونت در دمای بین ۳۳ تا ۳۵ درجه سانتیگراد تکثیر می شود و احتمالاً همین موضوع دلیل این است که بیماری عمدتاً در بینی اتفاق می افتد. راینو ویروس نوعی آنتروویروس است.
Ronald Eccles, Olaf Weber (eds) (2009). Common cold. Basel: Birkhäuser. ISBN 978-3-7643-9894-1.نگهداری یادکرد:متن اضافی:فهرست نویسندگان (link)
بیش از ۹۹ نوع از این ویروس وجود دارد که تفاوت آنها در سطح پروتئینی آنها است و به صورت چرخه لیتیک در طبیعت وجود دارند. این ویروس با قطری حدود ۳۰ نانومتر، جزء کوچکترین ویروس های دنیاست. سایر ویروس ها از جمله ویروس آبله یا آبله گاوی در حدود ۱۰ مرتبه بزرگتر، یعنی تقریباً ۳۰۰ نانومتر هستند.
در انگلستان، واحد سرماخوردگی (CCU) توسط شورای تحقیقات پزشکی در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد و راینو ویروس در همان زمان در سال ۱۹۵۶ کشف شد.
سرماخوردگی عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که به راحتی منتقل می شود. راینو ویروس معمول ترین عامل سرماخوردگی است و در ۳۰ تا ۸۰ درصد موارد علت بیماری شناخته می شود. راینو ویروس ویروسی از خانواده پیکورناویروس ها و شامل ۹۹ نوع مختلف شناخته شده است. ویروس های دیگری نیز ممکن است علت سرماخوردگی باشند که عبارتند از: کروناویروس ها (۱۰–۱۵٪)، ویروس پاراآنفلوآنزا انسانی، ویروس سنسیشال تنفسی انسانی، آدنوویروس، آنتروویروس، و ویروس متاپنومو. متداولا، از این ویروس بیش از یک نوع وجود دارد و در کل، بیش از دویست ویروس مختلف به سرماخوردگی ها مربوط می شوند.
فهرست داروهای آنتی ویروس (انگلیسی: List of antiviral drugs) که در زیر مشاهده می کنید، شامل داروهایی از گروه های مختلف است که در درمان انواع بیماری های ویروسی کاربرد دارند.
آباکاویر
آسیکلوویر
آدفوویر
آمانتادین
آمپرناویر
آمپلیگن
آربیدول
آتازاناویر
آتریپلا
آنالوگ نوکلئوزیدی
ونور، شهرستان لانه ویروس (به لاتین: Venevere, Lääne-Viru County) یک روستا در استونی است که در دهستان لاکوره واقع شده است.
فهرست شهرهای استونی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ویروس در دانشنامه آزاد پارسی

ویروس (virus)
ذره ای بیماری زا، مرکب از یک اسید نوکلئیک، دی اِن اِی یا آر اِن اِی، محصور در یک غلاف پروتئینی. بسیار کوچک اند و موجب بیماری می شوند. این ذرات ساختار یاخته ای ندارند و به همین سبب از سایر اشکال حیات متمایزند. ویروس ها فقط زمانی می توانند فعالیت کنند و تکثیر یابند که به یاخته حمله کنند و در آن، به کمک سیستم یاخته، همانندسازی کنند. در فرآیند همانندسازی، ویروس ها دی اِن اِی یاختۀ میزبان را تخریب می کنند یا تغییر می دهند. همچنین، برای ساختن ویروس های بیشتر از یاختۀ میزبان استفاده می کنند و سپس رها می شوند. این فرآیند معمولاً یاختۀ میزبان را ازبین می برد. بدن انسان سالم با تولید پروتئین های ضد ویروس، معروف به اینترفرون، از گسترش آلودگی به یاخته های مجاور جلوگیری می کند. تا ۱۹۹۸، حدود ۵هزار ویروس شناخته شده گزارش شده بود. با این همه، تصور می رود حدود نیم میلیون نوع ویروس وجود داشته باشد. ویروس ها در انسان موجب سرماخوردگی، آبله مرغان، آنفلوآنزا، ایدز، تبخال، اوریون، سرخجه، و سرخک می شوند. بنابه یافته های اخیر، ویروس ها در ایجاد بعضی از اشکال سرطان نیز نقش دارند. آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها عمل نمی کنند و بهترین محافظت دربرابر آن ها ایمن سازی است. با این همه، ویروس ها براثر جهش ممکن است تغییر یابند که همین امر بدن انسان را از مبارزۀ مؤثر با آن ها عاجز می کنند. این امر در ویروس آنفلوآنزا بسیار رخ می دهد. تغییرات کوچک در این ویروس موجب همه گیری آنفلونزا می شود، ولی تغییرات بزرگ ممکن است براثر فراگیری موجب مرگ میلیون ها انسان در سراسر جهان شود. بسیاری از ویروس ها دایماً جهش می یابند و ایجاد مقاومت پایدار در برابر آن ها بسیار دشوار است. برخی دیگر از ویروس ها بین گونه ها انتقال می یابند و میزبان جدید قادر به ایجاد مقاومت نخواهد بود. تصور می رود ویروس هایی که موجب ایدز و تب لاسا می شوند، هر دو از میزبان های پستاندار دیگر به انسان رسیده باشند.
انواع ویروس. باکتری خوارها ویروس هایی اند که باکتری ها را آلوده می سازند. رتروویروس ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند، زیرا ژنوم آن ها به جای دی اِن اِی از آراِن اِی ساخته شده است و طی فرآیند رونویسی معکوس از آن دی اِن اِی می سازند. شبه ویروس ها در ۱۹۷۱ کشف شدند. این ذرات از ویروس ها کوچک ترند و از یک رشته اسیدنوکلئیک واحد، بدون هیچ پوشش پروتئینی تشکیل شده اند. شبه ویروس ها ممکن است موجب کاهش رشد گیاهان و بیماری های نادر در جانوران، و ازجمله انسان، شوند. ویروس ها و شبه ویروس ها قادر به زندگی مستقل نیستند، به همین سبب هنوز توافق نشده است که آن ها را موجوداتی زنده در نظر گیرند. این موجودات بیرون از یاختۀ موجودی دیگر کاملاً بی اثرند. خاستگاه ویروس ها نیز روشن نیست، اما اعتقاد بر این است که آن ها شکل تباه شدۀ حیات اند که از موجودات یاخته ای یا از قطعات اسیدنوکلئیک جداشده از ژنوم برخی از موجودات عالی پدید آمده و زندگی انگلی پیدا کرده اند.
داروهای ضد ویروس. تولید داروهای ضد ویروسی دشوار است، زیرا ویروس ها با استفاده از ماشین ژنتیکی یاخته های میزبان تکثیر می یابند و از این رو، داروها علاوه بر ژنوم ویروس بر یاختۀ میزبان نیز اثر می گذارند. داروی آسیکلوویر، علیه بیماری های تبخال، یکی از معدود داروهایی است که از نظر اثر گزینشی بر ویروس موفق عمل کرده است. این دارو تحت تأثیر آنزیمی مختص ویروس فعال می شود و سپس، از همتاسازی ژنوم ویروسی جلوگیری می کند. با این همه، برخی ویروس ها دربرابر چند داروی ضد ویروس مقاومت ایجاد می کنند.
شیوع ویروس ها در آب. مشخص شده است که ویروس ها به فراوانی، به میزان ۵میلیون تا ۱۰میلیون به ازای هر میلی لیتر، در دریاها و دریاچه ها یافت می شوند. این ویروس ها باکتری ها، و احتمالاً جلبک های تک یاخته ای را آلوده می سازند و نقش مهمی در کنترل بقای باکتری ها و جلبک ها دارند.

ویروس در جدول کلمات

ویروس خطرناکی که به تازگی شایع شده است
ابولا
ویروس کشنده جدیدی که در برخی کشورهای آفریقایی و عربی شایع شده است
ابولا
یک ویروس رایانه ای که فایل کام را آلوده میکند
آی آن دای
یک ویروس یارانه ای که فایل های کام را آلوده می کند
آی آن دای

معنی ویروس به انگلیسی

virus (اسم)
ویروس ، عامل نقل وانتقال امراض

معنی کلمه ویروس به عربی

ویروس
فيروس

ویروس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سانیا > سانیا
رحیم > ارسام
اسماعیل بخشی > hole in the wall
امین جهانگرد > spangle
مهرآذین > مهرآذین
DORSA > درسا
fw.jj > at
سکوت > Take off

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ویروس کامپیوتر   • طبقه بندی ویروس ها   • انواع ویروس های بیماری زا   • ویروس بدن   • ویروس چیست   • انواع ویروس بدن   • انواع بیماری های ویروسی   • ویروس گونه نماینده   • معنی ویروس   • مفهوم ویروس   • تعریف ویروس   • معرفی ویروس   • ویروس یعنی چی   • ویروس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ویروس
کلمه : ویروس
اشتباه تایپی : ,dv,s
آوا : virus
نقش : اسم
عکس ویروس : در گوگل


آیا معنی ویروس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )