انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 948 100 1

ویروس

/virus/

مترادف ویروس: میکرب

معنی ویروس در لغت نامه دهخدا

ویروس. (فرانسوی ، اِ) عامل بسیار کوچک زنده که غالباً سبب ایجاد عفونت و ناخوشی می شود. ویروس ها درحقیقت عبارت از مولکولهای زنده ای هستند که به مناسبت کوچکی ابعادشان غالباً از صافیها نیز میگذرند و قطر بدن آنها بین 1 تا 3 میلی میکرن می باشد. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی ویروس به فارسی

ویروس
مایه یاماده اصلی که باعث بروزبیماری واگیرمیشود، اصل ومنبع فساد، میکروبهای بسیارریز
(اسم) عامل بسیار کوچک زنده که غالبا سبب ایجاد عفونت ناخوشی میشود ویروس ها در حقیقت عبارت از مولکولهای زنده ای هستند که بمناسبت کوچکی ابعادشان غالبا از صافی ها میگذرند و قطر بدن آنها بین ۱ تا ۳ میلی میکرن میباشد.
[virus] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] بدافزاری به صورت یک برنامه که معمولاً ازطریق شبکه وارد رایانه می شود و ایجاد اختلال می کند
[virustatic/ virostatic] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ماده یا عاملی که می تواند تکثیر ویروس را مهار کند
[viremia] [پزشکی] وجود ویروس در خون که موجب ضعف و بی حالی و درد عضلانی می شود
[virioplankton/ viroplankton] [اقیانوس شناسی، جانور شناسی] ویروس هایی که زندگی دروایی دارند
[virus remover] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] نرم افزاری که کار از بین بردن یا از کار انداختن ویروس ها را بر عهده دارد
[virology] [زیست شناسی-میکرب شناسی] شاخه ای از میکرب شناسی که به مطالعۀ ویروس ها و بیماری های ناشی از آنها می پردازد
[clinical virology] [زیست شناسی-میکرب شناسی] شاخه ای از ویروس شناسی که به مطالعۀ بیماری های عفونی ناشی از عوامل ویروسی می پردازد
[medical virology] [زیست شناسی-میکرب شناسی] شاخه ای از ویروس شناسی که به مطالعۀ ویروس های بیماری زا در انسان می پردازد
[viruria] [زیست شناسی-میکرب شناسی] وجود ویروس در ادرار
[defective virus] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ویروسی که به علت نارسایی ژنتیکی یا نداشتن عوامل مورد نیاز قادر به تکثیر نیست
[virolysis] [زیست شناسی-میکرب شناسی] تخریب برگشت ناپذیر ساختار ویروس
[virucidal/ viricidal] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ماده یا عاملی که قادر به غیرفعال کردن یا از بین یک بردن یک ویروس است
[virucide/ viricide] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] ماده ای که از آن برای از بین بردن یا غیرفعال کردن ویروس ها استفاده می شود
[virus killer] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] ازبین برندۀ ویروس
[virus scanner] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] نرم افزاری که کار یافتن و شناسایی ویروس ها را بر عهده دارد
[virus scanning] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] فرایند یافتن و شناسایی ویروس ها
[helper virus] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ویروسی که تسهیل کنندۀ فرایند تکثیر ویروس دیگر است
[satellite virus] [زیست شناسی-میکرب شناسی] ویروسی که اغلب از طریق جهش در طی تکثیر ویروس ایجاد می شود و فاقد عملکردهای ژن شناختی برای تکثیر است
[viropexis, engulfment] [زیست شناسی-میکرب شناسی] فرایندی که در آن یاخته ذرۀ ویروسی را در خود فرومی برد
[viroplasm, factory area, viroplasmic matrix, virus factory] [زیست شناسی-میکرب شناسی] بخشی از میان یاختۀ یاخته های آلوده به ویروس که همتاسازی یا گردایش ویروس ها در آن انجام می شود
[virogenic cell] [زیست شناسی-میکرب شناسی] یاخته ای که حامل یک ژنگان ویروسی نهفته است و ویروس عفونی تولید نمی کند
[provirus] [زیست شناسی-میکرب شناسی] نوعی ژنگان ویروسی که به شکل دِنا با ژنگان یاختۀ آلوده شده تلفیق می شود و قابلیت تکثیر دارد

معنی ویروس در فرهنگ معین

ویروس
[ فر. ] (اِ.) موجود بسیار ریزی که باعث بروز بیماری می شود.

معنی ویروس در فرهنگ فارسی عمید

ویروس
۱. جاندار تک سلولی که در خارج از بدن موجودات زنده، هیچ گونه علائم حیاتی از خود نشان نمی دهد و عامل بیماری هایی چون فلج اطفال، سرخک، و آنفولانزا است.
۲. برنامه ای کامپیوتری که باعث ایجاد اختلال در نرم افزار یا سخت افزار می شود.

ویروس در دانشنامه ویکی پدیا

ویروس
ویروس قطعه ای از نوکلئیک اسید است که درون یک پوشش پروتئینی (کپسید) محصور شده است. ویروس ها از باکتری ها بسیار کوچکتر هستند و اغلب با میکروسکوپ الکترونی قابل مشاهده اند. ویروس با استفاده از امکانات سلولی و یا خودش در سلول های میزبان تکثیر می شود و فعالیت اصلی یاخته های میزبان را مختل می کند. ویروس ها بسیاری از جانوران و گیاهان و باکتری ها را مبتلا می کنند اما فقط برخی از آن ها انسان ها را بیمار می کنند. همچنین ویروس ها در محیط خنثی ولی در سلول های زنده تکثیر می کنند و انگل اجباری داخل سلولی می باشند. چون ویروس ها همهٔ ویژگی های حیات رابه غیر از فاز ژنتیک ندارند، زیست شناسان آن ها را زنده نمی دانند. ویروس ها رشد نمی کنند، حالت هومئوستازی ندارند و به دلیل نداشتن آنزیم های اصلی واکنش های متابولیسمی در آن ها رخ نمی دهد. فقط دو آنزیم در آن ها یافت می شود، آنزیم ATPآز و آنزیم رو نوشت بردار معکوس (مخصوص RNA دارها). ویروس ها ممکن است کروی، مارپیچی و یا چند وجهی باشند. یک ویژگی مخصوص ویروس های جانوری این است که یک پوششی از جنس غشا ی سلولی (پروتئین، لیپید و گلیکو پروتئین) دارند. این پوشش را از میزبان قبلی خود بدست می آورند و این بدان جهت است که ویروس های جانوری از طریق آندوسیتوز وارد میزبان می شوند. ویروس هایی که به باکتری ها حمله می کنند، باکتریوفاژ نام دارند که از سایر ویروس های گیاهی و جانوری پیچیده ترند. این بدان علت است که شامل دو پوشش چند وجهی (به عنوان کپسید) و پوشش مارپیچی (به عنوان دم) می باشند.
ویروس ممکن است است در اشاره به موارد زیر باشد:
ویروس (زیستی) در علم زیست شناسی
ویروس رایانه ای در علوم رایانه
ویروس (به ژاپنی: 復活の日) فیلمی ژاپنی در سبک علمی–تخیلی پسا-رستاخیزی است که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد.
ویروس (به انگلیسی Virus) عنوان یک فیلم ترسناک و علمی تخیلی به کارگردانی جان برونو می باشد که در ۱۵ ژانویه سال ۱۹۹۹ اکران عمومی شد . مدت زمان این فیلم صد دقیقه می باشد .
«ویروس» (انگلیسی: Virus (2007 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
ویروس ۲۰۰۰ یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۷۸ به کارگردانی فریال بهزاد، می باشد که در نوروز ۱۳۷۹ از شبکه دو سیما پخش شد.
ویروس آ۲۳ (نام علمی: A23 virus) نام یک گونه از سرده انتروویروس است.
H5N8 زیرگروهی از آنفلوانزای نوع A است. برخی مواقع آنفلوانزای پرندگان/مرغی یاد می شود. اگرچه H5N8 یکی از زیرگروه های کمتر بیماری زا برای انسان تلقی می شود، اما در حال تبدیل شدن به یک عامل بیماری زا است. H5N8 در مطالعات پیشتر در جایگاه آنفلوانزای به شدت بیماری زا H1N1 قرار داشت.
ویروس آهسته گستر (به انگلیسی: Lentivirus) سرده ای از ویروس های تیرهٔ ویروس پسگرد است، که به دلیل دوره کمون زیاد خود شناخته می شود. ویروس آهسته گستر قادر است که مقدار زیادی آران ای ویروسی را به DNA های میزبان برساند و ویژگی منحصر به فرد آن این است که قادر است به ویروس های تکثیرنشده نیز سرایت کند که بیشتر در وکتور ژن دیده می شود. HIV، SIV و FIV همه نوعی ویروس آهسته گستر هستند.
ویروس ابولا یا ایبولا (به انگلیسی: Ebola virus) یکی از کشنده ترین ویروس ها است که باعث بیماری شدید در انسان و پستانداران می شود. ابولا به طور مرگباری در میان انسان ها و میمون ها در آفریقا شایع است.
ویروس اوریون یا گوشک از خانواده paramyxovirus و عامل شناخته شده بیماری اوریون است. اوریون بیماری شایع دوران کودکی است که با تورم غدد پاروتید و دیگر بافت های اپیتلیال، باعث ناخوشی و در برخی موارد عوارض جدی تر از قبیل ناشنوایی می شود. به طور معمول این بیماری محدود به انسان است و ویروس از طریق تماس مستقیم، گسترش قطرات، یا اشیاء آلوده منتقل می شود.

ویروس بال دژدیس (DWV) یک ویروس RNA است که یکی از ۲۲ ویروس های شناخته شده است که زنبور عسل را هدف می گیرد. در حالی که بیشتر زنبور عسل Apis mellifera را آلوده می کند، دیده شده که در دیگر گونه های زنبور عسل مانند Bombus terrestris نیز مؤثر است. در نتیجه، این نشان می دهد که ممکن است گسترهٔ میزبان پذیری آن از آنچه قبلاً پیش بینی شده گسترده تر باشد. این ویروس برای نخستین بار از یک نمونه از زنبور عسل با نشانه های بارز بیماری از ژاپن در اوایل دهه ۱۹۸۰ جدا شده و در حال حاضر در سراسر جهان پخش گشته است.
ویروس بری یر ایکس۶ (به انگلیسی: VirusBarrier X۶) نرم افزار ضدویروسی است که توسط شرکت اینتگو برای سیستم عامل مک اواس نسخه ۱۰٫۵ و ۱۰٫۶ ارائه شده است. این ضدویروس توانایی شناسایی و نابودسازی بدافزارها، جاسوس افزارها و اکسپلویتها را دارد. این نرم افزار دارای نسخه دیگری است که VirusBarrier Dual Protection نامیده می شود و شامل ضدویروس بیت دیفندر بوده و روی سیستم عامل ویندوز نیز اجرا می شود.
ویروس بوربن (به انگلیسی: Bourbon virus) گونه ای از ویروس کنه (به انگلیسی: Thogotovirus) می باشد که خود سردهای از خانواده ویروس های ارتومیکسوویریده است. ویروس بوربن همانند دیگر ویروس های کنه می تواند در یاخته های هردوی مهره داران و کنهها رشد و نمو یابد و به طور معمول اغلب از کنه ها به مهره داران و منجمله انسان ها منتقل شود.
ویروس بوربن نخستین بار بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در مردی در شهرستان بوربن، کانزاس در ایالات متحده آمریکا مشاهده شد که پس از نیش خوردن توسط کنه مبتلا گشته و در اثر بیماری جان باخت. شواهد نشان دهنده کشنده تر بودن این گونه از ویروس های کنه در مقایسه با دیگر گونه های آن می باشد. این ویروس نخستین گونه از ویروس های کنه می باشد که در آمریکا مشاهده شده است.
ویروس های پاراآنفلوآنزا ویروسهائی با RNA تک رشته ای از خانواده پارامیکسوویریده(Paramyxoviridae Famil) هستند.
ویروس های پاراآنفلوآنزا ویروسهائی با RNA تک رشته ای از خانواده پارامیکسوویریده(Paramyxoviridae Famil) هستند.
ویروس پسگرد یا رتروویروس (به انگلیسی: Retrovirus) یک ویروس آران ای است که خود را با استفاده از آنزیم وارونویس در سلول میزبان بازتولید می کند تا دی ان ای خود را از روی ژنوم آران ای بسازد. دی ان ای ساخته شده در ژنوم سلول میزبان یکپارچه می شود. از این به بعد ویروس بعنوان بخشی از دی ان ای میزبان نسخه برداری می شود.
از مهم ترین رتروویروس ها می توان به ویروس اچ آی وی اشاره کرد که باعث ایدز می شود.
ویروس توتال یک وب گاه رایگان برای بررسی فایل ها از نظر آلوده بودن به بدافزارها می باشد. دراین وب گاه از ۴۴ ضدویروس مختلف برای اسکن کردن فایل ها استفاده می گردد و می توان فایل ها را از طریق وب گاه بارگذاری و یا از طریق رایانامه برای آن ارسال کرد. با استفاده از ضدویروس های مختلفی که توسط این وب گاه مورد استفاده قرار می گیرد کاربرانی که تنها از یک ضدویروس در رایانه خود بهره می برند می توانند به نتایج بهتری در مورد وضعیت فایل های مشکوک خود دست یابند چون که ممکن است ضدویروس آنها در شناخت بدافزارها ناتوان باشد و یا اینکه یک فایل سالم را بعنوان فایل مخرب شناسایی کند. مهمترین عیب این سرویس این است که فقط توانایی اسکن فایل های ارسال شده را دارد و کل سیستم کاربر را نمی تواند بررسی نماید. این وب گاه در سال ۲۰۰۷ توسط مجله PC World بعنوان یکی از صد محصول برتر رایانه ای شناخته شد.
ویروس تی (به انگلیسی: Tyrant virus) که به اختصار t-virus شناخته می شود، نام یک ویروس خیالی ایجاد کننده جهش های بیولوژیکی است که در سری رزیدنت ایول وجود دارد. این ویروس توسط جیمز مارکوس ساخته شد. مارکوس یکی از بنیانگذاران شرکت آمبرلا بود که این ویروس را با کمک آزمایش های گوناگون برروی DNA زالو و ویروس مادر کشف کرد. ویروس تی، شکل دهنده و توجیه کننده بیشتر بازی ها و فیلم های سری رزیدنت ایول است و تبدیل شدن انسان به زامبی ناشی از ابتلای شخص به این ویروس است. این ویروس چند مرحله تکاملی را نیز پشت سر گذاشت که داشنمندانی چون ویلیام برکین و آلبرت وسکر در تکامل تدریجی این ویروس، برای نتایج بهتر و مورد دلخواه آمبرلا نقشی اساسی را انجام دادند این ویروس با هدف ساخت انسان های برتر از نظر ژنتیکی ساخته شد اما باعث شد تا فقط بعضی از انسان ها که از نظر ژنتیکی برتر از سایرین بودند بتوانند با آن سازگاری کنند و عموم انسان ها بمیرند و دوباره و در حالی که فقط گرسنگی را میفهمند و نه چیز دیگر را بیدار شده و به زندگی برگردند.
ویروس آران ای یا ویروس با آر.ان.ای مثبت نوعی از ویروس هاست که ژنوم یا ماده ژنتیکی آن از آران ای تشکیل شده است. مانند ویروس هپاتیت سی ، فلج اطفال ، سرخک ، سرماخوردگی و ابولا .
نوکلئیک اسید و ژنوم در ویروس آر.ان.ای معمولاً تک رشته ای و گاهی نیز جفت رشته ای است وهمچنین در دو شکل ممتد و یا قطعه قطعه وجود دارد. مثلاً ویروس سرخک دارای آر.ان.ای ممتد و ویروس آنفلوآنزا دارای ژنوم آر.ان.ای قطعه قطعه است.
ارتوپوکس ویروس یک سرده از ویروس ها در خانواده Poxviridae و زیرخانواده Chordopoxvirinae است. مهره داران از جمله پستانداران و انسان ها و بندپایان میزبان این ویروس هستند. در حال حاضر ده گونه در این سرده وجود دارد که شامل نوع گونه vaccinia ویروس می شودو بیماری های مرتبط با این جنس شامل آبله های گاو، اسب و میمون می شوند. معروف ترین عضو این سرده است ویروس variola که باعث آبله می شود.. Variola با استفاده vaccinia virus به عنوان یک واکسن ریشه کن شده است.
اپشتین بار ویروس (به انگلیسی: Epstein–Barr virus) به صورت مخفف EBV عامل بیماری مونونوکلئوز عفونی از گروه هرپس ویریده ها است. این ویروس با برخی از انواع سرطان مانند لنفوم هوچکین و لنفوم بورکیت وبیماریهایی مانند ایدز (HIV) و مولتیپل اسکلروز در همراهی است.
پوشش ویروس، یک لایه غشا (همچنین نگاه کنید به پوسته یاخته یا غشای سلولی) است که در بسیاری از ویروس ها وجود دارد و کپسید را احاطه می کند. کپسید این ویروس ها زیر لایهٔ غشای پوشش قرار دارد. از جمله ویروس های دارای پوشش، ویروس آنفلوآنزا (ارتومیکسوویریده)، اچ آی وی (ویروس ایدز یا نشانگان نقص ایمنی اکتسابی) و سیتومگالوویروسِ انسانی را می توان نام برد. پوشش، در فرایند وارد شدن به سلول، به ویروس یاری می رساند. ترکیب و ساختار شیمیایی پوشش از جنس پروتئین، لیپید و گلیکوپروتئین است. مولکول های سازندهٔ پوشش از بدنهٔ سلول میزبان قبلی تأمین می شوند. در انگلیسی، در بسیاری از اوقات، پوشش ویروس را با واژهٔ coat می شناسند.
داروهای ضد ویروس یک کلاس از داروها هستند که به طور خاص برای درمان عفونت های ویروسی استفاده می شوند. مانند آنتی بیوتیک ها و آنتی بیوتیک های وسیع الطیف برای باکتری، ضد ویروس ترین برای عفونت های ویروسی خاص استفاده می شود، در حالی که ضد ویروس وسیع الطیف در برابر طیف گسترده ای از ویروس ها مؤثر است. بر خلاف بسیاری از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروسی هدف خود را نابود نمی کند. بلکه رشد آنها را مهار کند. داروهای ضد ویروس عضوی از ضد میکروب ها هستند. ضد میکروب ها به شاخه های دیگری از جمله آنتی بیوتیک (یا ضد باکتری)، ضد قارچ و ضد انگل نیز تقسیم می شود. همچنین داروهای ضد ویروس بر اساس پادتن تک تیره نیز رده بندی می شوند. بیشتر داروهای ضد ویروس برای بدن انسان بی ضرر شناخته شده اند؛ بنابراین از آنان می توان در درمان استفاده کرد. داروهای ضد ویروس را باید از ویروسایدها که برای غیرفعال کردن یا از بین بردن ذرات ویروسی در داخل یا خارج بدن استفاده می شوند، تمایز داد. ضد ویروس های طبیعی توسط برخی گیاهان مانند اکالیپتوس ها ساخته می شوند.
دی ان ای ویروس ها (DNA virus) گروهی از ویروس هایند که ژنوم یا ماده ژنتیکی آن از دی ان ای تشکیل شده است و تکثیر ماده ژنتیکی در این ویروسها توسط دی ان ای-پلی مراز وابسته به دی ان ای انجام میگیرد مانند ویروس تبخال ، آبله مرغان و آبله.
ویروس سرماخوردگی انسانی یا راینو ویروس (به انگلیسی: Rhinovirus) شایع ترین عامل عفونتی در انسان ها و عامل اصلی بیماری سرماخوردگی است. این عفونت در دمای بین ۳۳ تا ۳۵ درجه سانتیگراد تکثیر می شود و احتمالاً همین موضوع دلیل این است که بیماری عمدتاً در بینی اتفاق می افتد. راینو ویروس نوعی آنتروویروس است.
بیش از ۹۹ نوع از این ویروس وجود دارد که تفاوت آنها در سطح پروتئینی آنها است و به صورت چرخه لیتیک در طبیعت وجود دارند. این ویروس با قطری حدود ۳۰ نانومتر، جزء کوچکترین ویروس های دنیاست. سایر ویروس ها از جمله ویروس آبله و یا آبله گاوی در حدود ۱۰ مرتبه بزرگتر، یعنی تقریباً ۳۰۰ نانومتر هستند.
در انگلستان، واحد سرماخوردگی (CCU) توسط شورای تحقیقات پزشکی در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد و راینو ویروس در همان زمان در سال ۱۹۵۶ کشف شد.
فهرست داروهای آنتی ویروس (انگلیسی: List of antiviral drugs) که در زیر مشاهده می کنید، شامل داروهایی از گروه های مختلف است که در درمان انواع بیماری های ویروسی کاربرد دارند.
ونور، شهرستان لانه ویروس (به لاتین: Venevere, Lääne-Viru County) یک روستا در استونی است که در دهستان لاکوره واقع شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ویروس در جدول کلمات

ویروس خطرناکی که به تازگی شایع شده است
ابولا
ویروس کشنده جدیدی که در برخی کشورهای آفریقایی و عربی شایع شده است
ابولا
یک ویروس رایانه ای که فایل کام را آلوده میکند
آی آن دای
یک ویروس یارانه ای که فایل های کام را آلوده می کند
آی آن دای

معنی ویروس به انگلیسی

virus (اسم)
ویروس ، عامل نقل وانتقال امراض

معنی کلمه ویروس به عربی

ویروس
فيروس

ویروس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی ویروسنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ویروس کامپیوتر   • طبقه بندی ویروس ها   • انواع ویروس های بیماری زا   • ویروس بدن   • ویروس چیست   • انواع ویروس بدن   • انواع بیماری های ویروسی   • ویروس گونه نماینده   • معنی ویروس   • مفهوم ویروس   • تعریف ویروس   • معرفی ویروس   • ویروس یعنی چی   • ویروس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ویروس
کلمه : ویروس
اشتباه تایپی : ,dv,s
آوا : virus
نقش : اسم
عکس ویروس : در گوگل


آیا معنی ویروس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )