برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1155 100 1

وینسار

وینسار در دانشنامه ویکی پدیا

وینسار
وینسار، روستایی از توابع بخش چهاردولی شهرستان قروه در استان کردستان ایران است.
این روستا در دهستان چهاردولی شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۲۴۹ نفر (۵۴۷خانوار) بوده است.
زبان غالب مردم این روستا کردی است و حدود ۲۰٪ اهالی روستا به زبان ترکی صحبت می کنند. روستا دارای یک سراب دایمی است که با اینکه آب ریز قابل مشاهده ندارد ولی حجم چشمگیری آب خروجی دارد. این روستا از روستاهای قدیمی منطقه چهاردولی است که قدمت آن حدود ۲۰۰۰ سال است.
در حدود ۳۵ کیلومتری شرق شهر قروه، در فاصله سه روستای داش بلاغ، آق بلاغ و وینسار بر روی کوهی مرتفع، بقایای یک معدن بزرگ سنگ قرار دارد که از نظر نوع، اندازه و تراش سنگ دارای ویژگی های خاص و از اهمیت بسیار برخوردار است. باور مردم برآن است که این سنگ ها به داستان شیرین و فرهاد ارتباط دارد. نوع حجاری و سفال های موجود در منطقه، احتمالاً به دوره ساسانی تعلق دارد. این منطقه در ایام بهار به عنوان تفرجگاه مورد استفاده مردم است. در ضلع شرقی همین کوه فرهادتاش، دهانه غاری وجود دارد که " اورل استین " مستشرق اروپایی هنگام بررسی منطقه غرب کشور، از این غار نام برده و ظاهراً نتوانسته وارد آن شود.
عکس وینسار
تپه دینار وینسار مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان قروه، روستای وینسار واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
روان تپه وینسار مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان قروه، روستای و ینسار واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۷۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

وینسار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی وینسار   • مفهوم وینسار   • تعریف وینسار   • معرفی وینسار   • وینسار چیست   • وینسار یعنی چی   • وینسار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وینسار
کلمه : وینسار
اشتباه تایپی : ,dkshv
عکس وینسار : در گوگل

آیا معنی وینسار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )