انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 950 100 1

ویژگی

/viZegi/

مترادف ویژگی: خصوصیت، مختصه، وجه ممیز

معنی ویژگی در لغت نامه دهخدا

ویژگی. [ ژَ / ژِ ] (حامص ) صفا. صفوت. || خصوصیت. اختصاص. || خلوص. پاکی. || بی عیبی. بی غشی. (آنندراج ).

معنی ویژگی به فارسی

ویژگی
صفا صفوت .
[specificity] [زیست شناسی-میکرب شناسی، علوم سلامت] توانایی هر آزمون یا آزمایش در تشخیص درست موارد غیربیمار
[atomicity property] [رمزشناسی] یکی از ویژگی های پرداخت های الکترونیکی که به کاربر امکان می دهد چند عمل را به صورت منطقی به یکدیگر چنان مرتبط سازد که یا همۀ آن عملیات اجرا شود یا هیچ یک از آنها اجرا نشود متـ . تفکیک ناپذیری atomicity
[global property] [ریاضی] خصوصیتی از یک شیء ریاضی، مانند فضا، تابع، خم یا رویه، که به ساختار کلی شیء بستگی دارد، نه صرفاً به ساختار آن در همسایگی های نقاطی خاص
[three-space property] [ریاضی] فرمول دار
[early cut-off feature] [حمل ونقل درون شهری] خصوصیت دستگاه فرمان دهی چراغ راهنمایی برای قطع یک حرکت معین، قبل از حرکات دیگر، در همان مرحله
[local property] [ریاضی] خصوصیتی از یک شیء ریاضی، مانند فضا، تابع، خم یا رویه، که به ساختار شیء در همسایگی های نقاطی خاص بستگی دارد
[social attributes setting] [گردشگری و جهانگردی] خصوصیات یا مشخصه های یک تفریحکده که تجربه های تفریحی براساس آنها تعریف و از یکدیگر متمایز می شوند
[service attributes] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] جنبه هایی از یک سامانۀ حمل ونقل عمومی که در انتخاب مسافر تأثیرگذار است، مانند زمان سفر و قطعیت انجام آن و راحتی و ایمنی و هزینه و میزان شلوغی و احتمال ایستادن مسافر در داخل وسیلۀ نقلیه
[rheological properties] [مهندسی بسپار] مجموعه ای از مشخصه های شارشی مواد سیالات مانند گران روی و گران روی ذاتی و تنش تسلیم و غیره
[operational characteristics] [علوم نظامی] ویژگی های نظامی مرتبط با عملکرد تجهیزات نظامی به طور جداگانه یا در ترکیب با سایر تجهیزات
[activity attributes] [مدیریت-مدیریت پروژه] مشخصه های هر فعالیت که در فهرست فعالیت ها برای تشریح آن فعالیت ذکر می شوند
[attribute certificate] [رمزشناسی] گواهی رقمی ای برای تأیید ویژگی های مشخص یک کاربر که توسط یک نهاد ثالث رسمی مورداعتماد امضا شده است
[attributes authority] [رمزشناسی] هستاری رسمی با اختیار وارسی ویژگی های منتسب به یک هویت
[characteristic variation] [موسیقی] مبدلی که در آن از ویژگی های قطعات رقص و سبک های ملی و برنامه های خاص استفاده می شود

ویژگی در دانشنامه ویکی پدیا

ویژگی
ویژگی ها یا خصوصیات (Feature) در زمینه های گوناگونی اهمیت پیدا می کند:
در برخی از زبان های شی گرا، ویژگی (به انگلیسی: Property) حالتی از اعضای کلاس است که خصوصیاتی ما بین فیلد و متد دارد. آن ها مانند فیلدها قابلیت خواندن و نوشتن دارند ولی خواندن و نوشتن در آن ها (معمولا) به فراخوانی یک تابع می انجامد.
ویژگی دومینو یا هنایش دومینو یا اثر دومینو، یک اثر هم انباشته و جمعی است و هنگامی پدیدار می شود که یک رخداد آفریننده و سازنده زنجیره ای رخدادهای همسان باشد.
این واژه بیشتر در جایگاه یک اثر مکانیکی شناخته می شود و برای همسان پنداری و تمثیل فروافتادن یک ردیف از دومینوهای پشت هم چیده شده بکار گرفته می شود. این اثر به پیایند و توالی بهم پیوسته رخدادهایی اشاره دارد که در آن زمان میان رخدادهای پیاپی بسیار کوتاه باشد.
آب
Aqua
اکسید هیدروژن
Hydrogen hydroxide
هیدرات
اکسیدان
Hydroxic acid
دی هیدروژن منوکسید
Hydronium hydroxide
هیدروکسیل acid
دیک هیدروژن اکسید
هیدروهیدروکسید اسید
μ-Oxido dihydrogen
آب سبک
آب (H2O, HOH) فراوانترین مولکول روی سطح زمین است که هفتاد درصد سطح زمین را تشکیل می دهد و تنها ماده ای است که در روی زمین به هر سه حالت جامد و مایع و گاز یافت می شود.
آنتروپومتری مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است و عنوان می کند که آنتروپومتری دردسترس ترین، فراگیرترین و ارزان ترین تکنیک را برای ارزیابی اندازه، تناسب وتراکم بدن فراهم می کند و سلامت بدن و تغذیه صحیح آنرا پوشش می دهد. بعلاوه ابزاری ارزشمند برای هدایت سیاست گذاری سلامت عمومی و تصمیمات بالینی فراهم می آورد.(۱) آنتروپومتری جمجمه براساس سفالومتری ورابطه کرانیوفاسیال مطالعه می شود.(۲) تعریف نظری: ازتقسیم طول ویسروکرانیوم برعرض ویسروکرانیوم ضرب درصد عددی به دست می آید که آن را شاخص ویسروکرانیوم می گویند.
↑ 1)http://www.who.int/childgrowth/publications/physical_status/en/
منابع:
↑ 2)Alves HA, Santos MIMP, Melo FCL, Wellington R. Comparative study of the cephalic index of the population from the regions of the North and South of Brazil , Int J morphology 2111; 20(2):1511-12.
1)http://www.who.int/childgrowth/publications/physical_status/en/1 2)Alves HA, Santos MIMP, Melo FCL, Wellington R. Comparative study of the cephalic index of the population from the regions of the North and South of Brazil , Int J morphology ۲۱۱۱; ۲0(2):۱۵۱۱-۱.
اصطلاح «مدیر پروژه» لزوماً به معنی سالخورده و کهنسال بودن نیست. ممکن است یک فرد در عین جوانی و شادابی، در مدیریت پروژه تفکرات سنتی داشته باشد. اما مدیر پروژه براساس استاندارد PMBOK-2017 (ویرایش ۶) این گونه تعریف می شود: «مدیر پروژه فردی است که توسط سازمان اجرائی برای هدایت تیمی که مسئول دستیابی به اهداف پروژه است، منصوب می شود». همچنین براساس این استاندارد حوزه نفوذ مدیر پروژه به عنوان هسته اصلی در میان سایر ذی نفعان پروژه تعریف می گردد. (شکل ۱)
یکی از پیشنهادات استاندارد PMBOK-2017 حضور مدیر پروژه از همان فاز ارزیابی و تجزیه تحلیل شروع یا عدم شروع پروژه است (فاز صفر). ضمناً نقش مدیر پروژه در این استاندارد از سازمان به سازمان و حتی از صنعت به صنعت متفاوت پیش بینی شده است. چراکه مسئولیت ها و اختیارات مدیر پروژه تابعی از ساختار سازمانی هر پروژه می باشد؛ لذا اگر مثلاً ساختار سازمانی پروژه ای وظیفه ای (Functional) یا ساختارسازمانی ساده (Organic) یا ساختارسازمانی چندبخشی (Multi-Divisional)باشد، مدیر پروژه حداقل اختیارات را در اجرای پروژه دارا می باشد. در واقع می توان گفت نقش مدیر پروژه نیز مانند فرایندهای ۴۹ گانه مدیریت پروژه براساس استاندارد PMBOK-2017 قابل سفارشی شدن یا (Tailor Made) شدن است.
یکی دیگر از تفاوت های مدیر پروژه براساس استاندارد PMBOK-2017 (ویرایش ۶)، ویژگی رهبری یا ارکستریشن (مانند برنامه ریزی، هماهنگی، ارتباطات تیم) در رسیدن به اهداف پروژه است. این نقش جدید، در طول چرخه حیات پروژه به صورت مداوم جاری و ساری است. همچنین لازم است تا مدیر پروژه، دانش مدیریت پروژه و دانش فنی را در کنار تجربه بکارگیرد. این موضوع در تقابل با رویکرد مدیریت پروژه سنتی است که در آن معتقدند برنامه ریزی و کنترل پروژه امری زائد، بی فایده، لوکس، تشریفاتی و غیرکاربردی است.
بر اساس تحقیقات مؤسسه PMI سه دسته از مهارتها بیشترین نقش را در موفقیت مدیران پروژه ها داشته است.
۱. مهارتهای مدیریت فنی پروژه:دانش و مهارتهای فنی لازم جهت مدیریت یک پروژه، پورتفولیو یا یک طرح. مهارتهایی مانند جمع آوری الزامات، تهیه برنامه زمانبندی، گزارش گیری، مدیریت ریسک و مدیریت منابع، استفاده از ابزارها و تکنیک های چابک، اولویت بندی مشکلات و … جز مهارت های مدیر پروژه در این بخش است.
۲. دو مهارتهای رهبری:دانش، مهارت و رفتارهای مورد نیاز جهت انگیزه بخشی و هدایت تیم پروژه و کسب حمایت آنان در جهت اهداف پروژه. مهارتهایی مانند مذاکره، انعطاف پذیری، انگیزش، تأثیر گذاری، حل مسئله، تفکر انتقادی و تیم سازی در این بخش قرار می گیرند. در ۷۱ درصد سازمان ها مهارت رهبری به عنوان یکی از عوامل بسیار مهم و حیاتی در موفقیت های بلند مدت سازمان شناخته شده است.
۳. مهارتهای استراتژیک و مدیریت کسب و کار: دانش و مهارتهای مورد نیاز جهت بهبود عملکرد سازمان در جهت دستیابی به اقلام قابل تحویل پروژه می باشد. مهارتهایی مانند فراست و بینش خوب از کسب و کار، مهارتهای مالی، بازاریابی مدیریت قرارداد و مدیریت پیچیدگیهای پروژه جز مهارت های مدیرپروژه در این بخش است. آمار مؤسسه PMI نشان می هد که در ۷۲ درصد پروژه هایی که مدیر پروژه و افراد تیم پروژه با استراتژیهای سازمانی هماهنگ بوده اند با موفقیت به پایان رسیده است.
ویژگی های نهادین و بیرونی (به انگلیسی: Intrinsic and extrinsic properties)، ویژگی خودِ یک سیستم یا یک ماده، یا درون آن است. ویژگی های نهادین یا خواص ذاتی مستقل از مقدار مواد موجود و نیز مستقل از شکل ماده اند؛ مانند قطعهٔ بزرگی یا چند ذرهٔ کوچک از ذرات یک ماده. ویژگی های نهادین به طور کلی عمدتاً به ترکیب شیمیایی و، یا ساختار ماده بستگی دارند.
ویژگی یا خاصیتی که اساسی یا نهادی و جدا نشدنی نباشد امری بیرونی؛ (دارای مبدأ خارجی extrinsic)، است. به عنوان مثال، چگالی یک ویژگی ذاتی در هر جسم فیزیکی است، در حالی که وزن یک ویژگی بیرونی است؛ که بسته به میزان نیروی میدان گرانشی که جسم مربوطه در آن قرار می گیرد، متفاوت است.
در زیست شناسی، اثرات ذاتی از داخل ارگانیسم یا یاخته، از جمله بیماری های خودایمنی یا خودایمنی ایجاد می شود.
استخراج ویژگی (به انگلیسی: Feature extraction) فرایندی است که در آن با انجام عملیاتی بر روی داده ها، ویژگی های بارز و تعیین کنندهٔ آن مشخص می شود.
حساسیت و تشخیص در آمار دو شاخص برای ارزیابی نتیجه یک آزمایش دسته بندی دودویی (دوحالته) هستند. زمانی که بتوان داده ها را به دو گروه مثبت و منفی تقسیم کرد، دقت نتایج یک آزمایش که اطلاعات را به این دو دسته تقسیم می کند با استفاده از شاخص های حساسیت و ویژگی قابل اندازه گیری و توصیف است. حساسیت (true positive rate) به معنی نسبتی از موارد مثبت است که آزمایش آن ها را به درستی به عنوان مثبت علامت گذاری می کند. تشخیص (true negative rate) به معنی نسبتی از موارد منفی است که آزمایش آن ها را به درستی به عنوان منفی علامت گذاری می کند.
مثبت صحیح (True Positive): شخص بیمار، به درستی بیمار تشخیص داده شود.
مثبت کاذب (False Positive): شخص سالم، به اشتباه بیمار تشخیص داده شود.
منفی صحیح(True Negative): شخص سالم، به درستی سالم تشخیص داده شود.
منفی کاذب(False Negative): شخص بیمار، به اشتباه سالم تشخیص داده شود.
به بیان ریاضی، حساسیت حاصل تقسیم موارد مثبت واقعی به حاصل جمع موارد مثبت واقعی و موارد منفی کاذب است.
به همین شکل، تشخیص حاصل تقسیم موارد منفی واقعی به حاصل جمع موارد منفی واقعی و مثبت کاذب است.
حساسیت و تشخیص یک آزمایش تنها به ماهیت آزمایش و نمونه ای که آزمایش در آن استفاده می شود بستگی دارد. با این حال، فقط با استفاده از حساسیت و ویژگی نمی توان نتیجه یک آزمایش را تعبیر کرد. به عنوان مثال، اگر نتیجه آزمایش خون یک بیمار حاکی از ابتلای وی به یک بیماری باشد و این آزمایش حساسیت ۹۰ درصد و ویژگی ۹۶ درصد داشته باشد، پزشک نمی تواند فقط با داشتن این دو مشخص کند که چند درصد احتمال دارد که بیمار واقعاً به آن بیماری مبتلا باشد. برای چنین منظوری، باید ارزش اخباری مثبت (یا ارزش اخباری منفی در صورت منفی بودن نتیجه آزمایش) را در نظر گرفت. ارزش اخباری یک آزمایش، علاوه بر ماهیت آزمایش و نمونه، به شیوع پدیدهٔ مورد آزمایش در جامعهٔ آماری هم بستگی دارد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ویژگی در جدول کلمات

ویژگی زمینی که هیچ نوع کشت و زرع در آن نشــده باشــد
موات
ویژگی یا چگونگی صدا یا موسیقی
لحن
ویژگی | خاص گردانیدن
اختصاص
از ویژگی های این شهر استان اردبیل وجود مناظر طبیعی و کوه های مشجر و پارک های زیباست
گیوی
محسنات و ویژگی های اخلاقی
سجایا
نوشته چاپی درباره ویژگی های یک کالا
بروشور

معنی ویژگی به انگلیسی

property (اسم)
خیر ، استعداد ، دارایی ، خواست ، خاصیت ، مال ، ویژگی ، صفت خاص ، ولک
trait (اسم)
جنبه ، خاصیت ، نشان ویژه ، ویژگی ، خصیصه ، نشان اختصاصی
exclusivity (اسم)
ویژگی ، انحصاریت

معنی کلمه ویژگی به عربی

ویژگی
ملکية , ميزة
ميزة

ویژگی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ویژگی

فرزان توانگر ٢٢:٢٢ - ١٣٩٦/٠٧/٢٦
خاصیت
|

فرزان توانگر ١٣:١١ - ١٣٩٦/٠٨/٢٠
صفت
|

هاشمی ٠٩:٠٧ - ١٣٩٦/١١/٢٠
خصیصه
|

رعنا قاسمی ٠٩:٥٨ - ١٣٩٧/٠٥/١٧
خصیصه
|

Sanaz ١١:٣٤ - ١٣٩٧/٠٧/٢٧
راضی . رازی ویژگی زبانیش چیه
|

محسن محمدیان ٢٢:٣٥ - ١٣٩٧/٠٨/٠٧
صفت
|

عباس ١٢:١٩ - ١٣٩٧/١١/٢٣
خصلت
|

ابوالفضل عسکری ٢٠:٠١ - ١٣٩٨/٠١/١٧
خصوصیت
|

پیشنهاد شما درباره معنی ویژگینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلمه ویژگی   • ویژگی به انگلیسی   • مترادف ویژگی   • ویژگی دوست خوب   • ویژه گی   • چانه   • معنی ویژگی   • مفهوم ویژگی   • تعریف ویژگی   • معرفی ویژگی   • ویژگی چیست   • ویژگی یعنی چی   • ویژگی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ویژگی
کلمه : ویژگی
اشتباه تایپی : ,dC'd
آوا : viZegi
نقش : اسم
عکس ویژگی : در گوگل


آیا معنی ویژگی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )