برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1319 100 1

ویکی

ویکی در دانشنامه ویکی پدیا

ویکی
ویکی (به انگلیسی: Wiki) معمولاً به انواعی از تارنما ها گفته می شود که به تمام بازدیدکنندگانش (حتی گاه، بدون نیاز به نام نویسی در تارنما)، اجازهٔ ویرایش، افزودن یا حذف نوشته ها را می دهد. معمولاً در ویکی ها متن ها با استفاده از یک زبان نشانه گذاری ساده نوشته می شوند و با کمک یک ویرایشگر متن غنی قابل ویرایش است.
یک ویکی از همه کاربران دعوت می کند تا هر صفحه ای در آن وبگاه را ویرایش کنند یا صفحه های جدید ایجاد کنند؛ برای این کار فقط به یک مرورگر وانیلی نیاز است و به نصب هیچ افزونه ای نیاز نیست.
ویکی ارتباط معنی دار بین صفحاتش را با ایجاد پیوند که به تقریباً به آسانی قابل انجام است امکان پذیر می سازد و نشان می دهد آیا یک صفحه مورد درخواست وجود دارد یا نه.
ویکی توسط نویسنده های حرفه ای نوشته نمی شود بلکه برای بازدیدکنندگان معمولی طراحی شده است. پایه تغییرات در فضای ویکی مبتنی بر همکاری است.
به نرم افزارهای ویکی که پایهٔ چنین تارنماهایی را ممکن می سازند، «موتور ویکی» گفته می شود. موتور ویکی، یک سامانه مدیریت محتوا است که ساختار نامستقیم کمی دارد و کاربران می توانند بسته به نیازشان با تمام قسمت ها مستقیماً کار کنند. تفاوت این سامانهٔ مدیریت محتوا با سایر سامانه ها، ازجمله وبلاگ ها، این است که در ویکی ایجاد محتوا بدون مالک یا رهبرِ تعریف شده انجام می گیرد و ساختار غیرمستقیم کمتری وجود دارد؛ بنابراین، ساختار در ارتباط با نیازهای کاربران است.
تاکنون بزرگترین ویکی، ویکی پدیا بوده است، اما ویکی های دیگری مثل ویکی کتاب نیز وجود دارند. اولین ویکی در اینترنت را وارد کانینگهام در سال ۱۹۹۵ و با نام ویکی ویکی وب ایجاد کرد. منشأ واژهٔ «ویکی ویکی»، که در نام این وبگاه به کار رفته بود، از واژهٔ «ویکی» الهام گرفته از نام یکی از خطوط اتوبوس رانی یکی از خیابان های جنوبی در هاوایی بود. (عبارت WikiWiki در زبان مردم هاوایی به معنی «بدو بدو» است)
اصطلاح های «ویکی» و «ویکی ویکی» برای شناسایی نوع ویژه ای از فرامتن ها (پرونده های HTML) یا نرم افزارهای مشارکت گرای تولیدکنندهٔ آن ها به کار برده می شود.
عکس ویکی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ویکی

ویکی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سهیل
دانش

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ویکی   • مفهوم ویکی   • تعریف ویکی   • معرفی ویکی   • ویکی چیست   • ویکی یعنی چی   • ویکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ویکی
کلمه : ویکی
اشتباه تایپی : ,d;d
عکس ویکی : در گوگل

آیا معنی ویکی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )