برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1324 100 1

پارت

/pArt/

معنی پارت در لغت نامه دهخدا

پارت. (اِخ ) پارث. پَرث َوَ. نام خراسان کنونی یکی از خترپت نشینهای هخامنشی. بعهد سلوکیان. دولت اشکانی دراین ناحیت تشکیل شد و بقایای نفوذ اخلاف اسکندر را از ایران برانداخت. این ایالت از شمال به دهستان و ازمشرق به آری و از جنوب به کارامانی و از مغرب به مادی محدود بوده است. رجوع به پرثَوَ و اشکانیان شود.

پارت. (اِ) یلوه. نوک دراز وآن مرغی است حلال گوشت .

معنی پارت به فارسی

پارت
۱ - طایفه ای از قبیل پرنی از قوم دهه از اقوام سکایی . این طایفه در شمال شرقی ایران در حدود خراسان اقامت گزیدند و پس از ضعف سلوکیان دولت اشکانیان را تشکیل دادند و همه ایران را به تصرف در آوردند . ۲ - نام قدیم خراسان که محل سکونت طایفه پارت بود
( اسم ) پرنده ای از راست. پابلندان که دارای منقاری طویل و استخوان کف پایش طویل و برهنه و انگشتانش نیز دراز و جدا از هم است . قدش متوسط و تقریبا بانداز. یک کبک است . این پرنده در نیمکر. شمالی زمین در چین و هندوستان و دیگر نواحی آسیای مرکزی و اروپا و آمریکا میزید نوک دراز یلوه .
نام خراسان کنونی نوک دراز و آن مرغی است حلال گوشت
[ گویش مازنی ] /paart/ باز شدن – گشادگی زیاد - فاصله ای زیاد گام های از یک دیگر
[ گویش مازنی ] /paart paart/ نوعی راه رفتن که با گام های بلند همراه باشد
[ گویش مازنی ] /paart shaaKh/ شاخ باز شاخ هایی با فاصله ی زیاد از یکدیگر
[ گویش مازنی ] /paart kelaa/ از توابع دهستان فریم شهرستان ساری
[ گویش مازنی ] /paart paart/ نوعی راه رفتن که با گام های بلند همراه باشد
[ گویش مازنی ] /taart o paart/ پاره و از هم گسیخته - پراکنده

معنی پارت در فرهنگ فارسی عمید

پارت
قومی باستانی و چادرنشین که در حدود خراسان کنونی تا سلسلۀ البرز و دریای خزر به سر می بردند و بر ضد سلوکی ها قیام کرده و دولت اشکانی را تشکیل دادند.
پرنده ای حلال گوشت به اندازۀ کبک با منقار دراز، نوک دراز.

پارت در دانشنامه ویکی پدیا

پارت
پارت، پارث، پَرثَوه (به پارسی باستان:𐎱𐎼𐎰𐎺 (Parϑava)) یا پهلَو (ریشه کلمه پهلوی)، یکی از ساتراپ نشین های هخامنشی و ازاقوام ایرانی سکاها در خراسان وسیستان(دره رود اترک قوچان) که پس از هجوم اسکندر در حدود جنوب شرق فلات ایران پراکنده شده بودند. در پی مرگ اسکندر، بلخ تحت سلطه استاسَندر از فرماندهان سلوکوس قرار گرفت و به عنوان فرمانده پارت نیز گمارده شد. وی تا رستاخیز اشک اول فرمانده آن سرزمین ها بود.
دانشنامه ایرانیکا
در سال های ۵۴۹ تا ۵۴۸ پیش از میلاد سرزمین های پارت، گرگان و احتمالاً ارمنستان توسط کوروش بزرگ تسخیر می گردد.
در سنگنبشته های هخامنشی از ایالت پارت به عنوان یکی از ساتراپهای هخامنشی نام برده شده است. ایالت پارت از شمال به داها و از مشرق به هریوه (هرات امروزی) در غرب افغانستان و از جنوب به کارامانی (کارامانیا - کرمان امروزی در جنوب ایران) و از مغرب به ایالت ماد محدود بوده است.
در زمان سلوکیان، دولت محلی اشکانی نخست در این ناحیه تشکیل شد و سپس بقایای نفوذ جانشینان اسکندر را از نواحی غربی ایران نیز برانداخت. نخستین پایتخت اشکانیان برای مدتی در شهر نسا در جنوب شهر عشق آباد ترکمنستان و در نزدیکی مرز شیروان ایران بود. پایتخت های بعدی شهر صد دروازه در نزدیکی دامغان امروزی از استان سمنان در شمال ایران، سپس همدان و تیسفون بودند.
پارت می تواند در موارد زیر بکار رود:
پارت: یکی از ساتراپ نشین های هخامنشی
پارت (قوم): یکی از اقوام باستانی ایران
پارت: نام دیگر امپراتوری و سلسله اشکانیان در ایران باستان
سیارک ۴۰۸۷ (به انگلیسی: 4087 Part، نامگذاری:1986EM1) چهار هزار و هشتاد و هفتمین سیارک کشف شده است که در ۵ مارس ۱۹۸۶ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۳۰ است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پارت

پارت در جدول کلمات

سلسله پارت ها
اشکانیان

پارت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یاسین
پارت . (اِخ ) پارث . پَرث َوَ. نام خراسان کنونی یکی از خترپت نشینهای هخامنشی . بعهد سلوکیان . دولت اشکانی دراین ناحیت تشکیل شد و بقایای نفوذ اخلاف اسکندر را از ایران برانداخت . این ایالت از شمال به دهستان و ازمشرق به آری و از جنوب به کارامانی و از مغرب به مادی محدود بوده است . رجوع به پرثَوَ و اشکانیان شود.
پارت به قسمتی از خراسان نیز گفته میشد، ساتراپ پارت ( حوالی شهرستان بجنورد= خراسان شمالی) که در دوران هخامنشی در واقع قسمتی از ولایات پر رونق هخامنشیان محسوب میشد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قوم پارت   • اموزشگاه پارت   • معنی پارت   • اقوام پارت ها   • پارتها چه کسانی بودند؟   • پارس ها   • چاپ پارت   • پارت ها و مادها   • مفهوم پارت   • تعریف پارت   • معرفی پارت   • پارت چیست   • پارت یعنی چی   • پارت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پارت
کلمه : پارت
اشتباه تایپی : ~hvj
آوا : pArt
نقش : اسم
عکس پارت : در گوگل

آیا معنی پارت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )