برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1300 100 1

پارک ملی بختگان

پارک ملی بختگان در دانشنامه ویکی پدیا

پارک ملی بختگان
پارک ملی بختگان بخشی از مجموعه حفاظتی بختگان است که در شمال غرب منطقه حفاظت شده بختگان در شهرستان نی ریز قرار دارد. این پارک بخشی از شمال دریاچه بختگان را در بر می گیرد.
طرح مدیریت مرحله توجیهی مجموعه بختگان (منطقه حفاظت شده و پارک ملی)، پرویز شاکری، دفتر زیستگاه ها و امور مناطق، ۱۳۸۱.
در واقع مجموعه حفاظتی بختگان دو بخش مجزا به نام منطقه حفاظت شده بختگان و پارک ملی بختگان را شامل می گردد. در خرداد ماه سال 96 با نصب دوربین تله ای بر روی یکی از چشمه های دائمی پارک ملی بختگان که محیط بانان احتمال وجود پلنگ را با توجه به علایم و آثار مشاهده شده همچون خراش بر روی درختان و رد پا  برای اولین بار  چند عکس از یک قلاده پلنگ ایرانی در ارتفاع ۲۶۰۰ متری این پارک ملی ثبت و ضبط شد . پارک ملی بختگان در استان فارس ۱۶۰ هزار هکتار مساحت دارد. منطقه بختگان اولین بار در سال ۱۳۴۷ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و سپس در سال ۱۳۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش تصویب شد. در سال ۱۳۷۴ نیز بخشی از پناهگاه به عنوان پارک ملی بختگان اعلام گردید.
ویژگی های این پارک نظیر منطقه حفاظت شده بختگان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پارک ملی بختگان در دانشنامه آزاد پارسی

پارکِ ملّی بَخْتِگان
پارکِ ملّی بَخْتِگان
واقع در استان فارس، در ۱۳۴۷ش با اعلام ۳۲۷,۸۲۰ هکتار مساحت در منطقۀ دریاچه های طشک و بختگان با عنوان منطقۀ حفاظت شده پایه گذاری شد. بعدها به پناهگاه حیات وحش و سپس به پارک ملی تبدیل شد. در موازات آن کوه های زاگرس قرار دارد. ارتفاع دریاچه ها از سطح آب های آزاد، ۱,۵۲۵ متر و فاصله آن ها ۱۳هزار هکتار کوه و دشت است. چند جزیره ازجمله گل نرگس، پلیکان ها، علی یوسف و گینان در آن واقع شده است. کوه های پیچکان، امامزاده، تل گنبد در اطراف آن است. از جنگل های انبوه بَنِه، بادام کوهی و در ارتفاعات ۲,۵۰۰ متر، اُرْس تشکیل شده است. پرندگان مهاجر مانند درنا، لک لک، غاز، آنقوت، طنجه، چنگر، سارگپِه، شاهین و سُنقُر، و پرندگان بومی مانند هوبَره، کبک، تیهو، دارکوب، جغد کوچک و کوکر، و پستاندارانی مانند گربه وحشی کاراکال در آن به سر می برند. در گذشته پلنگ در آن زیست می کرد.

پارک ملی بختگان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پارک ملی بختگان   • مفهوم پارک ملی بختگان   • تعریف پارک ملی بختگان   • معرفی پارک ملی بختگان   • پارک ملی بختگان چیست   • پارک ملی بختگان یعنی چی   • پارک ملی بختگان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پارک ملی بختگان
کلمه : پارک ملی بختگان
اشتباه تایپی : ~hv; lgd foj'hk
عکس پارک ملی بختگان : در گوگل

آیا معنی پارک ملی بختگان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )