انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1091 100 1

پارک

/pArk/

مترادف پارک: باغ، باغ ملی، تفرجگاه، گردشگاه، ایستگاه، توقفگاه

برابر پارسی: بوستان، گردشگاه، باغ بزرگ، پردیز، نگاه داشتن خودرو، ایستاندن خودرو، باغ

معنی پارک در لغت نامه دهخدا

پارک. (فرانسوی ، اِ) باغ وسیع پردرخت که گردش و شکار و جز آن را بکار است : پارک مخبرالدوله. پارک اتابک. پارک امین الدوله.

پارک. (اِخ ) نام قناتی است در ملایر.

پارک. (اِخ ) کرسی پادوکاله از ناحیه ٔ آرّاس دارای 670 تن سکنه است .

پارک. (اِخ ) مونگو. جهانگرد و رحاله ٔ اسکاتلندی. وی دو بار به قصد اکتشافات جغرافیائی به افریقا سفر کرد و در نیژِر درگذشت. ولادت او بسال 1771م./ 1184 هَ. ق. و وفاتش در سنه ٔ 1805م./ 1219 هَ. ق. بوده است.

معنی پارک به فارسی

پارک
محوطه، محوطه درخت دار، باغ وسیع دارای گلهاو، درختها، تفرجگاه
( اسم )توقف اتومبیلها و دیگر وسایل نقلیه
باغ وسیع پر درخت نام قناتی است در ملایر
[pulp] [علوم و فنّاوری غذا] ذرات نرم با قوام آبکی که عموماً با له کردن مواد غذایی به ویژه میوه ها و سبزی ها به دست میآیند
ناحیه از اتازونی در شمال غربی ویومینگ
( مصدر ) متوقف کردن اتومبیل و دیگر وسایل نقلیه در محل معین .

معنی پارک در فرهنگ معین

پارک
[ انگ . ] ( اِ.) توقف اتومبیل ها و دیگر وسایل نقلیه .
[ فر. ] ( اِ.) ۱ - باغ وسیع پر درخت برای گردش و شکار. ۲ - محفظه ای توری برای نگه داری بچه های کوچک ، مانک . (فره ).
(سَ) (اِمر.) پارکینگی در کنار پایانة اتوبوس های شهری و دیگر وسایل نقلیة عمومی درون شهری برای توقف خودروهای شخصی و انتقال سرنشینان آن به مرکز شهر.

معنی پارک در فرهنگ فارسی عمید

پارک
توقف اتومبیل در یک محل.
تفرجگاهی باغ مانند با محوطۀ وسیع و پُر درخت.

پارک در دانشنامه ویکی پدیا

پارک
بوستان یا پارک به مکانی محفوظ می گویند که به صورت طبیعی یا نیمه طبیعی توسط دولت به وجود آمده است، و در کنار آن برای تفریح و لذت بردن انسان، یا برای حفاظت از حیات وحش یا زیستگاه طبیعی. بوستان ها ممکن است شامل سنگ، فواره، خاک، آب و قسمت های چمن باشد. بسیاری از پارک ها قانوناً حفاظت شده و محفوظ اند. از دیدگاه شهرسازی و معماری پارکها به دهها نوع قابل دسته بندی هستند. بعنوان نمونه پارکها را میتوان به لحاظ شعاع عملکرد و خدمات رسانی به پارکهای با عملکرد محله ای، ناحیه ای، شهری و فرا شهری تقسیم بندی نمود. همچنین از لحاظ نوع کاربرد ، نحوه ایجاد ( طبیعی یا انسان ساخت ) نوع پوشش گیاهی ، مقیاس و بزرگی ( کوچک ، متوسط و بزرگ) و ... نیز قابل طبقه بندی میباشند. آنچه بدیهی است رواج پارکهای شهری امروزین که برای عموم قابل استفاده و دسترسی هستند از شهرسازی کشورها اروپایی شروع شده است. البته باغسازی ایرانی در نوع خود کم نطر و تاریخ طولانی دارد ولی عملکرد این باغها با پارکهای شهری امروزی متفاوت بوده است.بوستان ملی گلیشر در شمال ایالت مونتانا در آمریکا   بوستان ملی سیکویا در ایالت کالیفرنیای آمریکا   بوستان ملکه الیزابت کانادا   باغ انگلیسی آلمان   بوستان در حمام انگلیس   یک بوستان عمومی در فرانسه
پارک بحران ( پارک اضطراری یا چند عملکردی) از سده های گذشته ایجاد فضاهای شهری عمومی که بتوان در مواقع بحران برای اسکان موقت و کمک به مردم استفاده کرد مورد خواست و نظر برخی دولت ها و کشورها بوده است. ایجاد فضای عمومی برای امداد رسانی به آسیب دیدگاه در اثر بحران از ضروریات اساسی است ولی در عین حال احداث و نگهداری آنها بسیار پر هزینه میباشد و بخش قابل توجهی از بودجه عمرانی شهرداری ها را به خود اختصاص میدهد. به همین منظر ایده و نظریه استفاده چندگانه از فضاهای عمومی و بخصوص پارکها در شهرسازی ایران در سال 1396 مطرح شد.
پارک بحران یا پارک اضطراری یا چند عملکردی (Emergency Park,Mixed Used Park)پارکی است که در مواقع عادی بعنوان پارک برای استفاده مردم و خانواده ها مورد نظر است و البته به گونه ای احداث و تجهیز میگردد که در مواقع وقوع بحران مانند سیل ، زلزله و .... بتواند پذیرایی مردم و زنان و کودکان برای اسکان موقت و امداد و کمک های اولیه قرار گیرد. این نوع پارکها باید دارای طراحی و تجهیزات مناسب برای پذیرا شدن خیل جمعیت در مواقع بحران باشند.
ایجاد این پارکها در شهر تهران و اغلب شهرهای استان از جمله قرچک و باقرشهر به چشم میخورد. برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مقاله زیر،
پارک ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
پارک (فیلم)
پارک (فیلم ۲۰۰۳)
پارک (فیلم ۲۰۰۷)
«پارک» (انگلیسی: The Park (2003 film)) فیلمی در ژانر ترسناک است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد.
اکتبر ۲۰۰۳ (۲۰۰۳-10)
«پارک» (انگلیسی: Park) فیلمی در ژانر کمدی-درام به کارگردانی کورت ووکر و تهیه کنندگی دانا جکسون محصول سال ۲۰۰۷ است.
ویلیام بالدوین - Dennis
ریکی لیک - Peggy
چری اوتری - Claire
ملانی لینسکی - Sheryl
ایزابلا میکو - Krysta
آن دودک - Meredith
ترنت فورد - Nathan
Maulik Pancholy - Babar
David Fenner - Ian
Dagney Kerr - April
Anthony 'Treach' Criss - Darnell
فرانچسکو کوئین - Javier
«پارک» (انگلیسی: The Park (2007 film)) فیلمی در ژانر کمدی-درام است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
۲۱ ژوئن ۲۰۰۷ (۲۰۰۷-06-۲۱) (Shanghai)
«پارک» (انگلیسی: Park (film)) یک فیلم در سبک کمدی-درام است.
پارک ۵۱ (انگلیسی: Park51) یک مرکز اسلامی و ساختمان ۱۳ طبقه در نیویورک است.
مرکز فرهنگی اسلامی نیویورک
سیارک ۵۵۸۵ (به انگلیسی: 5585 Parks، نامگذاری:1990MJ) پنج هزار و پانصد و هشتاد و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۲۸ ژوئن ۱۹۹۰ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۷۰ است.
پارک آبشار یکی از پارک های گردشگری پر هزینه و نوساز واقع در شهر مهدیشهر (سنگسر) مرکز شهرستان مهدیشهر است.نمایی از آبشار شماره ۱ در فصل زمستان   بخش هایی از پارک آبشار   پارک آبشار و پیکره آرش کمانگیر بر فراز آن در قسمت چپ تصویر   نمایی از نقش برجسته یادبود تخت جمشید در محوطه پارک آبشار اثر حبیب دانایی فرد   نمایی از پارک آبشار مهدیشهر   نمایی از پارک آبشار مهدیشهر   پیکره آرش کمانگیر بر فراز پارک آبشار   دلفین های یخ زده در یک روز سرد زمستانی
این پارک در دامنه کوهی به نام ظهر تاسوعا، در مرکز شهر سنگسر بنا شده است. از ویژگی های منحصر بفرد پارک آبشار سنگسر آن است که بخش عمده پارک، آلاچیق ها، درختان، زیستگاه حیات وحش و آبشارها بر روی بدنه کوه ساخته شده است که از این جهت کار ساخت آن بسیار پر هزینه بوده است بطوری که طبق آمارهای شهرداری مهدیشهر ساخت تنها ۲ فاز و ۱ هکتار از این پارک، بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هزینه داشته است.
آلاچیق ها و بخش های مختلف پارک بوسیله پلکان با یکدیگر در ارتباط هستند . این پله ها از پایین پارک آغاز شده و تا بالاترین قسمت کوه تاسوعا امتداد می یابد. بر فراز این کوه یک مکان مذهبی و یک بنای تاریخی وجود دارد . ضمن اینکه به دلیل قرارگیری پارک در مرکز شهر، تماشای بخش شمالی شهر و حسینیه المهدی بر فراز کوه تاسوعا خالی از لطف نیست.
این پارک دارای زیستگاه حیات وحش، سینمای روباز، دو دریاچه مصنوعی، ۳ آبشار مصنوعی، پارک کودک و پارکینگ است. زیباترین مناظر پارک آبشار را آبشارهای مصنوعی آن تشکیل داده است بطوری که از فراز کوه سرازیر شده و در مسیر خود از کنار پله ها می گذرد و از روی صخره ها به پایین می ریزد.
پارک آبشار یکی از پارک های گردشگری پر هزینه و نوساز واقع در شهر مهدیشهر (سنگسر) مرکز شهرستان مهدیشهر است.
این پارک در دامنه کوهی به نام ظهر تاسوعا، در مرکز شهر سنگسر بنا شده است. از ویژگی های منحصر بفرد پارک آبشار سنگسر آن است که بخش عمده پارک، آلاچیق ها، درختان، زیستگاه حیات وحش و آبشارها بر روی بدنه کوه ساخته شده است که از این جهت کار ساخت آن بسیار پر هزینه بوده است بطوری که طبق آمارهای شهرداری مهدیشهر ساخت تنها ۲ فاز و ۱ هکتار از این پارک، بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هزینه داشته است.
پارک آبی یک پارک تفریحی است که از ابزارهای سرگرم کننده و بازی های آبی یا (راید)هایی مانند سرسره آبی، رودخانه تنبل، حمام تفریحی، استخر، استخور موج، سونا و سرسره های سقوط آزاد و غیره تشکیل شده است. در بعضی از پارک های آبی با ایجاد موج های مصنوعی امکان موج سواری را نیز مهیا کرده اند.
محبوبیت پارک های آبی از زمان معرفی آن یعنی اواخر سال ۱۹۴۰ بر می گردد. کشور ایالات متحده آمریکا با بیش از هزار پارک آبی و ده ها پارک جدید در هر سال بیشترین تعداد پارک های آبی را داراست. پارک های آبی همچنین عمدتا به دو دسته روباز و سربسته یا سالنی تقسیم می شوند. پارک های آبی روباز معمولاً در نقاط گرمسیری و استوایی بازگشایی می شوند و پارک های سالنی در نقاط شهری بیشتر دیده می شوند. در حال حاضر بزرگ ترین پارک آبی روباز جهان در شهر ویسکانسین آمریکا قرار دارد. این پارک آبی کشتی نوح یا Noah's Ark نام دارد و بیش از 51 یک سرسره و راید مختلف دارد. همچنین در ایران نیز بزرگ ترین پارک آبی روباز در جزیره کیش واقع شده است و تم پارک آبی اوشن نام دارد. این پارک با 6 هکتار وسعت و بیش از 14 راید مختلف بزرگ ترین پارک آبی روباز ایران محسوب می شود.
سازمان های مهم در این حوزه IAAPA (انجمن بین المللی پارک های سرگرمی و جاذبه) و WWA (انجمن جهانی پارک آبی)هستند که با برگزاری نمایشگاه های سالانه محصولات و رایدهای جدید تولیدکنندگان مختلف را به معرض نمایش می گذارند.
۱۰۱ خیابان پارک (به انگلیسی: 101 Park Avenue) آسمان خراش ۴۹ طبقه به ارتفاع ۱۹۲ متر، با کاربری اداری-تجاری است، که در منهتن، نیویورک، ایالات متحده آمریکا مستقر می باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۱۹۷۹ آغاز شد و در سال ۱۹۸۲ تکمیل و افتتاح گردید.
۲۴۵ خیابان پارک یک آسمان خراش واقع در منهتن، ایالات متحده آمریکا می باشد؛ و ۱۹۶۷ به پایان رسید. مساحت زیربنای آن ۱٬۷۱۹٬۰۰۰ فوت مربع (۱۵۹٬۷۰۰ مترمربع)، تعداد طبقاتش ۴۸ است.
۲۷۰ خیابان پارک، (به انگلیسی: 270 Park Avenue) ساختمان ۲۷۰ خیابان پارک یا برج جی پی مورگان چیس، آسمان خراش ۵۲ طبقه به ارتفاع ۲۱۵ متر، با کاربری اداری-تجاری است، که در منهتن، شهر نیویورک، در ایالات متحده آمریکا مستقر می باشد.
پروژه ساخت این ساختمان در سال ۱۹۵۷ آغاز شد و در سال ۱۹۶۱ تکمیل و افتتاح گردید. ساختمان ۲۷۰ خیابان پارک از ساختمان های اداری شرکت خدمات مالی جی پی مورگان چیس در نیویورک می باشد.
مختصات: ۴۰°۴۵′۲۱″شمالی ۷۳°۵۸′۳۱″غربی / ۴۰٫۷۵۵۸°شمالی ۷۳٫۹۷۵۴°غربی / 40.7558; -73.9754
۲۷۷ خیابان پارک، (به انگلیسی: 277 Park Avenue) آسمان خراش ۵۰ طبقه به ارتفاع ۲۰۹ متر، با کاربری اداری است، که در منهتن، شهر نیویورک، در ایالات متحده آمریکا مستقر می باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۱۹۶۲ آغاز شد و در سال ۱۹۶۴ تکمیل و افتتاح گردید. دفاتر مرکزی شرکت ها و بانک های جی پی مورگان چیس، بانک کشاورزی چین، خدمات مالی هارتفورد، و گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند در این ساختمان قرار دارند.
۴۰°۴۵′۲۰″ شمالی ۷۳°۵۸′۲۹″ غربی / ۴۰٫۷۵۵۵۶°شمالی ۷۳٫۹۷۴۷۲°غربی / 40.75556; -73.97472مختصات: ۴۰°۴۵′۲۰″ شمالی ۷۳°۵۸′۲۹″ غربی / ۴۰٫۷۵۵۵۶°شمالی ۷۳٫۹۷۴۷۲°غربی / 40.75556; -73.97472
۳۴۰ پارک، (به انگلیسی: 340 Park) آسمان خراش ۶۲ طبقه به ارتفاع ۲۰۵ متر، با کاربری مسکونی است، که در شهر شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا مستقر می باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۲۰۰۵ آغاز شد و در سال ۲۰۰۷ تکمیل و افتتاح گردید.
مختصات: ۴۱°۵۳′۵٫۴۳″ شمالی ۸۷°۳۷′۸″ غربی / ۴۱٫۸۸۴۸۴۱۷°شمالی ۸۷٫۶۱۸۸۹°غربی / 41.8848417; -87.61889
۴۳۲ خیابان پارک آسمان خراش ۸۸ طبقه به ارتفاع ۴۲۵ متر و مساحت زیربنای ۴۱۲٬۶۳۷ فوت مربع (۳۸٬۳۳۵ مترمربع)، با کاربری مسکونی-تجاری است، که در منهتن، نیویورک، ایالات متحده آمریکا مستقر می باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سپتامبر ۲۰۱۱ آغاز شد و در پائیز ۲۰۱۵ تکمیل و افتتاح گردید.
۵۲۰ خیابان پارک یک ساختمان واقع در نیویورک می باشد و در سال ۲۰۱۷ پروژه ساخت آن به پایان خواهد رسید. تعداد طبقاتش ۵۱ است.
آرامگاه فارست لان مموریال پارک ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آرامگاه فارست لان مموریال پارک (گلندیل)
آرامگاه فارست لان مموریال پارک (هالیوود هیلز)
آشا پارک (انگلیسی: Asha Parekh؛ زادهٔ ۲ اکتبر ۱۹۴۲) یک هنرپیشه اهل هند است. وی بین سال های ۱۹۵۲ تا ۱۹۹۹ میلادی فعالیت می کرد.
کالیا
منزل منزل
سلاح
کاروان
بادبادک
بخشش
من ریحان دارم تو حیاط داری
وی همچنین برنده جوایزی همچون جایزه فیلم فیر بهترین بازیگر زن (۱۹۷۱) و جایزه فیلم فیر یک عمر دستاورد (۲۰۰۲) شده است.
او همچنین در فیلم کالیا بازی کرده است.
فهرست برخی از فیلم هایی که آشا پارک در آنها به ایفای نقش پرداخته است:
آلتموهل فالای ناتوره پارک (به آلمانی: Naturpark Altmühltal) یک منطقهٔ مسکونی در آلمان است که در بایرن واقع شده است.
فهرست شهرهای آلمان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پارک

پارک در جدول کلمات

پارک
تفرجگاه
پارک بزرگی در غرب تهران
ارم
پارک شهر
سنگلج
پارک و تفریحگاهی در مشهد
کوه سنگی
از ویژگی های این شهر استان اردبیل وجود مناظر طبیعی و کوه های مشجر و پارک های زیباست
گیوی
در پارک می کارند
چمن
دریاچه ای فیروزه ای رنگ در پارک ملی بنف کانادا
پی تو
محل پارک خودرو
گاراژ
محوطه پارک و تخلیه بار
رمپ
معروفترین پارک انگلیسی
هاید پارک

معنی پارک به انگلیسی

park (اسم)
باغ ملی ، گردشگاه ، پارک ، پردیز ، شکارگاه محصور

معنی کلمه پارک به عربی

پارک
متنزه

پارک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

منوچهر رضاوندی ٢٢:١٦ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
گُلگَشت = گُل گشت
|

باشن ٠٩:٢٨ - ١٣٩٨/٠٤/٠٩
پارک یک محل است که در زبان فارسی محل قرار گرفتن و تجمع را با "" باش"" نشان میدهند
و حرف " ن" نماد زمین بدون حصار است.
باشن==" نحوه یک تلفظ bashan
|

حسن بهارلو ١٦:٠٣ - ١٣٩٨/٠٤/١٢
تفرجگاه
|

ناشناس ٠١:٢٣ - ١٣٩٨/٠٦/٠١
پار ک
خب حالا پار یعنی دریده یا پارسال یعنی تقریبا پیش زمان گذشته
حالا چرا به محل تجمع در سرسبز یا تجمع ماشینها در یک جا میگویند پارک؟
پارک کلمه فرانسوی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پارک بازی   • تعریف پارک   • پارک چیست   • پارک علم و فناوری تهران   • پارک علم و فناوری پردیس   • پارک علم و فناوری چیست   • پارک علم و فناوری گیلان   • پارک علم و فناوری شیراز   • معنی پارک   • مفهوم پارک   • معرفی پارک   • پارک یعنی چی   • پارک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پارک
کلمه : پارک
اشتباه تایپی : ~hv;
آوا : pArk
نقش : اسم
عکس پارک : در گوگل


آیا معنی پارک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )