انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1068 100 1

پاریس

/pAris/

معنی پاریس در لغت نامه دهخدا

پاریس. (اِخ ) شهر معروف و پایتخت کشور فرانسه بر ساحل رود سِن بفاصله ٔ قلیلی از ملتقای سِن با مارن ، کرسی ایالت سِن و مرکز حکومت فرانسه و اسقف نشین آن. دارای دیوان کشور و انستیتو. ادارات و وزارتخانه های فرانسه در آنجا متمرکز است و مرکز تلاقی کلیه ٔ راه آهنها و خطوط تلگرافی کشور میباشد و بواسطه ٔ قلاع اطراف در نوع خود بی نظیر است. موزه های هنرهای متنوعه و علوم و فنون ، دانشکده ها و مدارس عالیه ، کتابخانه ها و اداره ٔ ضبط اسناد عمومی ، بانک فرانسه ، بانک رهنی و استقراضی و دیگر مؤسسات عمومی بدانجاست. صنایع آن از جهت تنوع بسیار جالب توجه و از حیث کیفیت و اصالت و زیبائی قابل اهمیت میباشد از قبیل جواهرسازی ، بازیچه های کودکان ، دوخت البسه ازهر نوع ، مُد، پوست حیوانات ، اشیاء صنعتی خاص و جز آن. پاریس مرکز هنرها و یکی از وسیعترین و غنی ترین و زیباترین شهرهای عالم و پس از لندن در اروپا از جمله ٔ بلاد پرجمعیت تر و پس از رُم در کثرت و هم زیبائی ابنیه ٔ عالی مقام اول را حائز است. از مهمترین ابنیه ٔ آن : لوور، پالِه روایال ، اَنوالید، بورس ، نوتردام ، پانتِه ئون ،مادلِن ، ستون و اندُم ، ترُکادِرو، شهرداری ،طاق نصرت کارّوُسِل ، طاق نصرت اِتوال ، دروازه ٔ سَن دنیس ، دروازه ٔ سِن مارتَن و جز آن. جمعیت پاریس نزدیک سه میلیون میباشد. در عهد سِزار محوطه ای از پاریس که بعدها نوتردام در آن بنا شد «لوتِس » نام داشت و ساکنان آن پاریزی ئی خوانده میشدند و همین نام است که بعدها به پایتخت فرانسه داده شد. پاریزی ئیان در برابر فرماندهان سزار در حدود سال 52 قبل از میلاد سخت مقاومت کرده اند. لوتس اندک اندک در سواحل سِن وسعت یافت و در سال 451 م. سنْت ژنویو آنرا از هجوم قبایل خونخوار هون محفوظ داشت. این شهر که بتدریج بنام پاریزی ئی ها بجای لوتِس به پاریس شهرت یافته بود پایتخت کلوویس و بعد بدست نرمان ها خراب شد اهالی آن در سال 885م.271/ بر هَ. ق. نرمانها قیام کردند و 13 ماه در محاصره بودند. پاریس بعهد فیلیپ اوگوست آبادتر از پیش شد و اصلاحاتی در آن صورت گرفت ، از آن جمله حصار استواری گرد آن برآوردند و این حصار در قرن چهاردهم و باز در دوره ٔ سلطنت لوئی سیزدهم بزرگتر شد. از میان پادشاهان فرانسه سَن لوئی و شارل پنجم و فرانسوای اول و لوئی دوازدهم ، به یاری ذوق سلیم و توجه کامل خود در زیبائی و تزیین پاریس بیش از دیگران شرکت کرده اند. لوئی چهاردهم ساختمانهای زیبای بسیار در این شهر ایجاد کرد و لوئی فیلیپ و ناپلئون سوم نیز در این راه بسی کوشیده اند. در سال 1814م.1229/ هَ. ق. متفقین به پاریس وارد شدند و در 1815م.1230/ هَ. ق. پروسیان و انگلیسیان بر آن دست یافتند. در سال 1856م.1272/ هَ. ق. معاهده ٔ پاریس جنگ کریمه را پایان بخشید. در سالهای 1870 - 1871م./ 1286 - 1287 هَ. ق. محاصره ٔ پاریس و واقعه ٔ کمرّن روی داد. در جنگ جهانگیر اول 1914-1918م./ 1332-1336 هَ. ق. پاریس دو بار مورد تهدید آلمانیان قرار گرفت یک بار در سال 1914م. پیش ازنخستین جنگ مارن و یک بار در بهار 1918 که آلمانیان آنرا با هواپیما و توپهای دورزن بمباران کردند. حصار مستحکم قدیمی پاریس از سال 1921م./ 1339 هَ. ق. به بعد ویران شد. و در سال 1940 پس از شکست قوای فرانسه از آلمان بدست سپاهیان آلمان افتاد و در 1945م. به نیروی سپاهیان فرانسه امریکا و انگلیس رهائی یافت.

پاریس. (اِخ ) پسر دوم پریام و هِکُوب شوهر ادنون و فریبنده ٔ هِلن زن مِه نِه لاس و بنابر اساطیر یونانی اوست که سیب نفاق را به وِنوس دادو موجب کینه ٔ ژونون و می نرو نسبت به شهر تروا شد.

پاریس. (اِخ ) (پُلَن ) محقق فرانسوی که تتبعات او در ادبیات قرون وسطی فرانسه مایه ٔ شهرت او شده است مولد بسال 1800م./ 1214 هَ. ق. و وفات در سنه ٔ 1881م./ 1295 هَ. ق.

پاریس. (اِخ ) فرانسوا دُ.کشیش ژانسنیست (پیرو ژان سینوس ) که با اعمال عجیب وخارق العاده ای که کنوولسیونرها بر مزار او در قبرستان سن مِنار انجام می کردند شهرت یافته است. مولد بسال 1690م.1017/ هَ. ق. و وفات در 1727م.1139/ هَ. ق.

پاریس. (اِخ ) فرانسوا ادمُن. امیرالبحر و دانشمند فرانسوی. مولد بسال 1806م./ 1220هَ. ق. در برِست و وفات در 1893م./ 1310 هَ. ق.

پاریس. (اِخ ) گاستون. پسر پُلَن پاریس دانشمند فقه اللغه که او را نیز مانند پدر آثار مهمی در باب شعر قرون وسطی است. مولد در آوِنَه بسال 1839م.1254/ هَ. ق. و وفات در 1903م.1320/ هَ. ق.

پاریس. (اِخ ) ماتی یو. کشیش انگلیسی از پیروان سن بنوا. وی مؤلف «وقایعنامه ٔ بزرگ انگلستان » است. وفات بسال 1259م./ 656 هَ. ق.

معنی پاریس به فارسی

پاریس
پایتخت و شهر معروف فرانسه واقع بر ساحل رود سن به فاصله کمی از ملتقای دو رود [ سن ] و [ مارن ] مرکز حکومت فرانسه و اسقف نشین آن . ادارات و وزارتخانه ها در آن متمرکز است و مرکز تلاقی راه آهنها و خطوط تلگرافی میباشد و قریب ۲۹۹۹۸۳٠ تن جمعیت دارد و با حومه دارای ۸/۵ میلیون سکنه است . یکی از قدیمترین و زیباترین شهرهای اروپای غربی و دارای موزه ها کتابخانه ها موسسات مهم علمی ادبی و هنری است . پاریس مهمترین بندر داخل فرانسه است و مرکز صنایع سنگین فلزی و نساجی و یکی از بزرگترین مراکز جواهرسازی جهان است . از مهمترین ابنیه آن موزه لوور پاله رویال انوالید نوتردام پانتئون و جز آنهاست .
شهر معروف و پایتخت کشور فرانسه
انجمنی است مرکب از شرق شناسان فرانسوی و غیر فرانسوی که بسال ۱۸۲۲ م . در پاریس تاسیس شد و به تحقیقات مربوط یه زبانها و لهجه ها تاریخ جغرافی و علوم مربوط به آسیا می پردازد و مجله ای شامل مباحث مذکور منتشر می سازد .
انجمنی است مرکب از شرق شناسان فرانسوی که به سال ۱۸۲۲ م ٠ در پاریس تشکیل شده و به تحقیقات مربوط به زبان ها و لهجه ها تاریخ جغرافی و علوم مربوط به آسیا می پردازد ٠ و مجله ای شامل مباحث مذکور منتشر می سازد ٠
در اسفند ماه ۱۳۳۱ ه. ش . به ثبت رسید و با سرمایه یکصد میلیون ریال شروع به کار کرد که تماما پرداخت شده . در شهرستانها دارای شعبه است و یک نمایندگی در شهر ژنو ( سویس ) دارد . بانک پارس دارای اجازه معاملات ارزی است و از کار های آن حساب تامین آتیه است .
دانشگاه دولتی که در حدود سال ۱۱۵٠ م. تاسیس شده و شامل دانشکده های حقوق و ادبیات پزشکی علوم فنی و غیره است .در سر بن تاریخ فنون اسلامی غربی و تاریخ ملل شرقی و زبان و ادبیات شرقی نیز تدریس میشود و از شعب آنست : (( موسسه تتبعات اسلامی )) . ( که در آن زبان و تمدن تاریخ اسلام تدریس میشود ) ونیز ( مدرسه تتبعات عالیه) ( که در آن درباره تمدن و ادیان ایران و مذهب تشیع تحقیق و تتبع میشود ) .
گردی سبز رنگ است برای دفع حشرات

پاریس در دانشنامه ویکی پدیا

پاریس
پاریس (به فرانسوی: Paris)، پایتخت کشور فرانسه، مرکز و یکی از شهرستان های ناحیه ایل-دو-فرانس است. پاریس یکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم است و بزرگ ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به ۵۳۳ میلیارد یورو یعنی نزدیک به ۲۵٪ تولید ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد. پاریسی ها با دارا بودن ۴۲٬۷۰۰ دلار تولید ناخالص سرانه رتبه اول را از این نظر در قاره اروپا را دارا هستند. دفتر مرکزی ۳۶ شرکت از ۵۰۰ شرکت برتر جهان در پاریس قرار دارد که پس از توکیو از این نظر رتبه دوم جهان را در اختیار دارد. منطقه «لا دفانس» در شهر پاریس به عنوان مهم ترین مرکز اقتصادی اروپا شناخته می شود. این شهر میزبان شماری از برجسته ترین سازمان های بین المللی هم چون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین المللی است.
میدان باستیل (Place de la Bastille): این میدان هم به خاطر نقش تاریخی و هم به خاطر فعالیت های سیاسی صورت گرفته در آن از شهرت برخوردار است. بسیاری از اتفاقات تأثیرگذار تاریخ فرانسه در این مکان حادث شده است. امروزه نیز به خاطر بُعد تاریخی آن از این محل برای برگزاری اجتماعات اجتماعی، سیاسی و راهپیمایی ها استفاده می شود. از جمله می توان از تظاهرات و اعتراضات سندیکاهای کارگری فرانسه در ۲۸ ماه مارس سال ۲۰۰۶ میلادی در این میدان نام برد.
۱ داده های فرانسه رودخانه و دریاچه و یخچال ها را در نظر نگرفته است > ۱ km² (۰٫۳۸۶ مایل مربع یا ۲۴۷ هکتار)
جمعیت شهر پاریس حدود ۲٬۱۶۴٬۹۹۴ تن است. جمعیت منطقه شهری پاریس بالغ بر ۹٫۹۳ میلیون نفر بوده و جمعیت این شهر همراه حومه آن به حدود ۱۲ میلیون نفر می رسد و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای اروپا به شمار می رود.
پاریس از شناخته شده ترین مقصدهای گردشگران جهان است. سالانه حدود ۴۵ میلیون نفر توریست از پاریس دیدن می کنند. تعداد زیادی از آثار دیدنی، موسسات و پارک های مشهور جهان در این شهر قرار دارند. پاریس همچنین با دارا بودن ۴۷۸٬۰۰۰ درخت سرسبزترین پایتخت اروپا شناخته شده است. رود سن از میان این شهر می گذرد.
عکس پاریس
پاریس (آرکانزاس) (به انگلیسی: Paris, Arkansas) یک شهر در ایالات متحده آمریکا با جمعیت ۳٬۵۳۲ نفر است که در آرکانزاس واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق اطراف به شرح زیر است:
پاریس (به یونانی: Πάρις)، در اسطوره های یونان، دومین پسر پریاموس و هکابه است. پیش گویان قبل از تولدش گفتند او موجب نابودی تروا خواهد بود. پریام پادشاه تروا او را به چوپانی سپرد تا او را در کوه رها کند. چوپان او را بزرگ کرد. در جوانی زمانی که گاومیش محبوبش را به عنوان جایزه برای مسابقه ای که پریام ترتیب داده بود بردند، برای پس گرفتنش در مسابقه شرکت کرد و همهٔ پسران پریام را شکست داد. خواهرش کاساندرا او را شناخت و به جمع خانواده برگرداند. هنگامی که بر سر تصاحب سیب متعلق به زیباترین زن جهان میان هرا همسر زئوس، آفرودیت و آتنه دختران زئوس نزاع پیش آمد، او از سوی زئوس به عنوان زیباترین مرد داور شد تا زیباترین زن را معرفی کند. آفرودیت قول زیباترین زن جهان را به پاریس داد و او نیز به نفع آفرودیت حکم کرد. زیباترین زن جهان، هلن همسر منلائوس پادشاه اسپارت بود. پاریس به اسپارت رفت و هلن را دزدید. پس از چند سال یونانیان نیروی عظیمی فراهم کردند و برای باز پس گرفتن هلن به تروا حمله کردند. در این نبرد زئوس و آفرودیت پشتیبان مردم تروا و هرا و آتنا به جهت کینه ای که از پاریس داشتند پشتیبان یونانیان بودند. در این نبرد هکتور برادر بزرگ پاریس و پهلوان تروا، پس از کشتن بسیاری از بزرگان سپاه یونان، به دست آشیل پهلوان رویین تن یونان، کشته شد. در پایان شهر تروا شکست خورده و به نابودی رفت و پاریس که آشیل را با تیر فیلوکنتس کشته بود، خودش نیز به کشتن رفت.
ناردو، دان (۱۳۸۴). اسطوره های یونان و روم. تهران: ققنوس.
دیکسون کندی، مایک (۱۳۸۵). دانشنامهٔ اساطیر یونان و روم. تهران: طهوری.
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
پاریس اهل ترووا بود او را بر سر راه گذاشتند زیرا هکوبا پدرش رؤیایی در خواب دید که او به دنیا آمده و شهر را ویران کرده است او از یک خرس، شیر خورد و چوپانی او را نجات داده و بزرگ کرد و نام الکساندر یا الکساندروس (به معنی پشتیبان یا مدافع) را بر او گذاشت زیرا پاریس در نگهداری و مراقبت از گله های چوپان مهارت داشت. زمانی که پاریس به بلوغ رسید به ترووا بازگشت و در مسابقاتی شرکت کرد که به یادگار از مرگ او برگزار می شد او در همهٔ مسابقات برنده شد و خواهرش به نام کاساندرا او را شناخت زیرا او جامه ای را پوشیده بود که در کودکی با آن وی را بر سر راه گذاشته بودند خانواده اش بازگشت او را خوش آمد گفتند و برای اولین بار او را پاریس نامیدند. اما او دوباره به تپه ها برگشت تا به زندگی روستایی اش ادامه دهد او در دامنهٔ کوه آیدا معشوق دنونه یا اوینونهٔ پری شد و از او صاحب پسری گشت اما زمانی که زئوس به او دستور داد که میان هرا، آتنه و افرودیته بر سر سیب زرین که بین آن ها تفرقه انداخته بود داوری کند زندگی اش کاملاً دگرگون شد.
داستان از این قرار بود که اریس که خدای کم اهمیت، ناسازگاری و نفاق بود را در جشن مجلل ازدواج تتیس که پری دریاها و مادر آشیل قهرمان بود دعوت نکردند و اریس هم برای تلافی این کوتاهی به بالای تالار این جشن پرواز کرد و سیبی زرین را که بر رویش برای زیباترین ایزد بانو نوشته شده بود انداخت و با این کار هر ایزد بانو این سیب را برای خود می دید اما فقط سه ایزد بانو به نام هرا، آتنه و افرودیته بودند که پیش زئوس رفتند و از او خواستند که مشخص کند این سیب برای کدام یکی از آن ها است اما زئوس دوست نداشت موجب تحقیر دو نفر دیگر آن ها شود پس از داوری سر باز زد و به آن ها گفت که پاریس پادشاه شهر ترووا بهترین داور زیبایی است و آن ها را متقاعد کرد که به کوه ایدا بروند و آن جوان را پیدا کنند و زئوس سیب را به هرمس داد و گفت که آن سه الهه را به طرف کوه آیدا که پاریس رمه هایش را در آنجا نگهداری می کند ببرد و از آن سه الهه خواست که پاریس هر حکمی داد از او پیروی کنند اما هرمس سه ایزد بانو را به کوه ایدا برد و هر کدام از آن ها برهنه در برابر پاریس که جذاب ترین مرد روی زمین بود ظاهر شدند و به پاریس رشوه هایی را پیشنهاد کردند هرا فرمانروایی آسیا را به پاریس پیشنهاد کرد و آتنه خرد را به او پیشنهاد داد و اماافرودیته عشق زیباترین زن جهان را به او پیشنهاد کرد و پاریس به سود افرودیته داوری کرد زیرا او به مال و مکنت نیازی نداشت و از جنگ و خونریزی بیزار بود و طالب صلح و دوستی بود پس افرودیته هلن را دیوانهٔ عشق پاریس ساخت تا با او فرار کند ولی پاریس با این کارش تخم جنگ بد فرجام ترووا و دشمنی خستگی ناپذیر هرا نسبت به ترووا را کاشت.
پاریس (به انگلیسی: Paris) یک منطقهٔ مسکونی در کانادا است که در شهرستان برانت واقع شده است. پاریس ۱۴٫۳۵ کیلومتر مربع مساحت و ۱۲٬۴۰۱ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای کانادا
«پاریس» تک آهنگی از د چینسموکرز است که در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-01-۱۳) منتشر شد.
این تک آهنگ در چارت های کانادا، ایتالیا، اسکاتلند، نروژ، دانمارک، فنلاند، سوئد، استرالیا، سوئیس، نیوزلند، پرتغال، اتریش، فلاندرز، بریتانیا، جزو ده ترانه اول قرار گرفت.
«پاریس» (انگلیسی: Paris (1926 film)) فیلمی در ژانر رمانتیک به کارگردانی ادموند گولدینگ است که در سال ۱۹۲۶ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جوآن کراوفورد، چارلز ری، و رز دیون اشاره کرد.
۲۴ مه ۱۹۲۶ (۱۹۲۶-05-۲۴)
«پاریس» (انگلیسی: Paris) یک فیلم کمدی به کارگردانی کلارنس جی. بدجر است که در سال ۱۹۲۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به زیسو پیتس اشاره کرد.
۷ نوامبر ۱۹۲۹ (۱۹۲۹-11-۰۷)
«پاریس» (انگلیسی: Paris (2003 film)) فیلمی در ژانر مهیج است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد.
پاریس (انگلیسی: Paris) یک فیلم فرانسوی به کارگردانی سدریک کلاپیش است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ژولیت بینوش، فابریس لوکینی، فرانسوا کلوزه، ملانی لوران و سدریک کلاپیش اشاره کرد.
۲۰ فوریه ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-02-۲۰)
«پییر» رقصنده ای حرفه ای که از عارضه قلبی خطرناکی رنج می برد، در انتظار عمل تعویض قلب است که شاید زندگی دوباره به وی ببخشد، او کاری به جز نگاه کردن به مردم پیرامون خویش از بالکن آپارتمانش در شهر پاریس ندارد...
پاریس (نام علمی: Paris) نام یک سرده از تیره گل خوشه ایان است که در سال ۱۷۵۳ توسط کارل لینه معرفی شده است. این گیاه در سرتاسر اروپا و آسیا رشد میکند و که مرکز تنوع آن کشور چین است.
کلیسای نوتردام پاریس در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ (۲۶ فروردین ۱۳۹۸) دچار آتش سوزی جدی شد. با توجه به اهمیت تاریخی این کلیسا، این حادثه باعث واکنش هایی در سراسر جهان شد. این آتش در ساعت ۱۸:۵۰ رخ داد. با وجود این که علت این حادثه هنوز مشخص نشده است اما احتمالاً اینکه این آتش سوزی به بازسازی کلیسا مربوط بوده باشد، وجود دارد. فعلاً هیچ کشته یا مجروحی در این حادثه گزارش نشده است. در این حادثه برج و سقف کلیسای نوتردام فرو ریخت و آسیب جدی به قسمت های داخلی کلیسا و تزئینات آن وارد شد.
کلیسای نتردام از محبوبترین نقاط گردشگری در فرانسه بود که سالانه بیش از ۱۳ میلیون بازدید کننده داشت. این کلیسا تا مدتی طولانی بزرگترین کلیسای اروپا بوده است. اهمیت این بنای تاریخی در این است که به عنوان زیباترین اثر در معماری گوتیک شناخته می شود که برای تزیین داخل و خارج آن صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده اند.
آتش اوایل غروب از سقف این کلیسای هشتصد ساله آغاز شد و به سرعت گسترش یافت تا جایی که کل سقف آن را نابود کرد.
دود ناشی از این آتش سوزی پاریس را فرا گرفت. این درحالی بود که هزاران نفر از شهروندان پاریس نظاره گر این صحنه بودند و چند شبکهٔ تلویزیونی این آتش سوزی را به صورت زنده نمایش می دادند.
آنری د اورلئان، کنت پاریس (انگلیسی: Henri d'Orléans, Count of Paris؛ زادهٔ ۱۴ ژوئن ۱۹۳۳–۲۱ ژانویه ۲۰۱۹) یک سیاست مدار، و نویسنده اهل فرانسه بود.
از اعضای خاندان فرانسوی سابقاً حاکم بوربون و با نام آنری هفتم یکی از مدعیان تاج سرنگون شده فرانسه بود. او به عنوان یکی از بازماندگان شاه لوئی فیلیپ (دوره پادشاهی ۱۸۳۰–۱۸۴۸) بزرگ شاخه اورلئان جانشینی خاندان بوربون بود. آنری د اورلئان افسر بازنشته ارتش و نیز نقاش و نویسنده بود.
وی همچنین دریافت کننده نشان لژیون دونور بود.
آنری درلئان، کنت پاریس (انگلیسی: Henri d'Orléans, Count of Paris؛ زادهٔ ۱۴ ژوئن ۱۹۳۳) یک سیاست مدار، و نویسنده اهل فرانسه است.
از اعضای خاندان فرانسوی سابقاً حاکم بوربون و با نام آنری هشتم یکی از مدعیان تاج سرنگون شده فرانسه است. او به عنوان یکی از بازماندگان شاه لوئی فیلیپ (دوره پادشاهی ۱۸۳۰–۱۸۴۸) در حال حاضر رئیس خط ارلئان جانشینی خاندان بوربون است. بدین ترتیب او از سوی سلطنت طلبان فرانسوی معتقد به جانشینی لویی فیلیپ هستند (ارلئانیست ها) و نیز از سوی جناح «وحدت گرا» که عنوان لویی فیلیپ را نمی پذیرند ولی نوهٔ او فیلیپ، کنت پاریس را به عنوان مدعی مشروع آنری مدعی رقیب به رسمیت می شناسند، تخت پادشاهی تلقی می شود. آنری درلئان افسر سابق ارتش و نیز نقاش و نویسنده است.
وی همچنین برنده جوایزی همچون لژیون دونور (شوالیه) شده است.
آنی پاریس (انگلیسی: Annie Parisse؛ زادهٔ ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۷۵) یک بازیگر سینما و هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به مرد عنکبوتی شگفت انگیز، اقیانوس آرام ،گنجینه ملی، شماره یک: برای پول، مادرشوهر هیولا، قطعاً، شاید اشاره کرد.
آور، تامسالو پاریس (به لاتین: Aavere, Tamsalu Parish) یک روستا در استونی است که در دهستان تامسالو واقع شده است.
فهرست شهرهای استونی
ابرام در پاریس فیلمی به کارگردانی اسماعیل کوشان و نویسندگی مهدی سهیلی که محصول سال ۱۳۴۳ می باشد.
ابرام به همراه پدر دختری که او را جهت همسری برادرش در نظر گرفته، به پاریس سفر می کند. در پاریس ابرام درمی یابد که او قصد ازدواج با دختر پاریسی را دارد. ابرام سعی در منصرف ساختن او می نماید اما خود نیز شیفتهٔ دختری پاریسی به نام نیکول می شود. نیکول از نظر ابرام، علی رغم زیبائی و محسناتش چون با اعتقادات و سنت های زندگی وی در تضاد است، اگر چه به او شدیداً علاقه مند شده، با این حال تصمیم می گیرد که به ایران بازگشته و دختری را که برای همسری برادرش، برگزیده، به ازدواج خود درآورد.
اپرا پاریس (به فرانسوی: Opéra de Paris) انجمن دولتی و اصلی اپرا و باله فرانسه است که از سال ۱۸۷۵ در محل اپرا گارنیه و از سال ۱۹۹۰ در اپرا بستی قرار دارد. در سال ۱۶۶۹ توسط لوئی چهاردهم با نام «آکادمی رویال موسیقی پاریس» ساخته شد و مدیریت آن را ژان-بتیست لولی به عهده گرفت. در سال ۱۹۷۸ به «تئاتر ملی اپرا پاریس» و در سال ۱۹۹۰ به «اپرا پاریس» تغییر عنوان داد.محل سالن اجرای از بین رفته دولابوتی (۱۶۷۱-۱۶۷۲)   ساختمان از بین رفته دوبلق (۱۶۷۲-۱۶۷۳)   دومین تالار پله رویال (۱۷۷۰-۱۷۸۱)   آتش سوزی دومین سالن پله رویال (۱۷۸۱)   تئاتر پورت-سنت-مارتین (آکادمی سلطنتی موسیقی) حدود ۱۷۹۰   تالار بزرگ تئاتر فنون حدود ۱۷۹۴   اپرای خیابان ریشلیو (۱۷۹۴-۱۸۲۰)   تئاتر ملی اپرا-کمیک در ۱۸۲۰ توسط کریستوف سیوتون   اپرا لوپلوتیه (سالن تئاتر مجلل اپرا) حدود ۱۸۲۱   آتش سوزی اپرا لوپلوتیه در ۱۸۷۳   تالار وانتدور حدود ۱۸۳۰   اپرا گارنیه در ۱۸۷۵   اپرا گارنیه در ۲۰۰۹   اپرا بستی در ۲۰۱۱
اپرا پاریس از بدو تأسیس تا کنون سیزده بار تغییر جایگاه داده است.
محل سالن اجرای از بین رفته دولابوتی (۱۶۷۱-۱۶۷۲)
ساختمان از بین رفته دوبلق (۱۶۷۲-۱۶۷۳)
اچ ام اس ویل د پاریس (به انگلیسی: HMS Ville de Paris) یک کشتی بود که طول آن ۱۹۰ فوت (۵۸ متر) بود. این کشتی در سال ۱۷۹۵ ساخته شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پاریس در دانشنامه آزاد پارسی

پاریس (اساطیر)(Paris)
در اساطیر یونان، شاهزادۀ تروایی. با هلن، همسر منلائوس، گریخت و موجب شد که جنگ های تروآ آغاز شود. در جریان قضاوتی که قرار شد او از میان هِرا، آتنا و آفرودیت زیباترین شان را برگزیند، آفرودیت به پاریس قول داد که اگر انتخاب شود، او را به وصال هلن برساند. در جریان جنگ تروآ، آشیل، پهلوان یونانی، را با تیری که به پاشنۀ پای او زد از پای درآورد، اما خودش نیز بعداً بر اثر اصابت تیر فیلوکتتس، کمان کش یونانی، به هلاکت رسید. پاریس، دومین فرزند پریام، شاه تروآ، و هِکوبا بود. در بدو تولد او را در کوه ایدا گذاشتند، اما شبانی بزرگش کرد و نام پاریس بر او نهاد؛ سپس اَلکساندر (حامی مردمان و احشام) لقب گرفت. سرانجام، پریام او را پذیرفت و پاریس با پری به نام اونونه ازدواج کرد، اما پس از دیدن هلن از او روی گرداند. پس از آن که فیلوکتتس او را با یکی از تیرهای زهرآلود هرکول زخمی کرد، به نزد همسر سابقش بازگشت؛ همسرش از مداوای او سرباز زد، اما بعد از مرگ او از فرط ندامت خود را کشت. در قضیۀ «داوری پاریس»، آفرودیته یگانه کسی نبود که کوشید حمایت پاریس را جلب کند؛ هرا قول فرمانروایی آسیا و آتنا نیز وعدۀ پیروزی در جنگ را به پاریس داده بودند.

نقل قول های پاریس

پاریس پایتخت فرانسه.
• «اسکندریه جایگاه تلاقی شرق و غرب است و خط فکری که آتن را به پاریس و ایتالیای دوران رنسانس می پیوندند از اسکندریه و بغداد و ری و نیشابور و قاهره و قرطبه می گذرد.» -> سید محمد خاتمی

ارتباط محتوایی با پاریس

پاریس در جدول کلمات

کارگردان پاریس تگزاس
ویم وندرسن

معنی کلمه پاریس به عربی

باريس

پاریس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

واژگا ١٠:١٣ - ١٣٩٧/٠٥/١٠
پاریس/پارُس/پاروس=پا ریس
پا=پدر آسمانی
ریس=روز
پاریس= پدر روز در امتداد دوران مرد سالاری
|

علی سیریزی ٠١:٠١ - ١٣٩٨/٠٤/٢٥
در اسطوره‌های یونان، دومین پسر پریاموس و هکابه است. پیش‌گویان قبل از تولدش گفتند او موجب نابودی ترواآ خواهد بود. پریام پادشاه تروا او را به چوپانی سپرد تا او را در کوه رها کند. چوپان او را بزرگ کرد. در جوانی زمانی که گاومیش محبوبش را به عنوان جایزه برای مسابقه‌ای که پریام ترتیب داده بود بردند، برای پس گرفتنش در مسابقه شرکت کرد و همهٔ پسران پریام را شکست داد. خواهرش"کاساندرا" او را شناخت و به جمع خانواده برگرداند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پاریس مناطق دیدنی   • طاق پیروزی پاریس   • پاریس داعش   • شهر پاریس   • پاریس رویدادهای نزدیک   • دیزنی لند پاریس   • کلیسای نوتردام پاریس   • کاخ گارنیه   • معنی پاریس   • مفهوم پاریس   • تعریف پاریس   • معرفی پاریس   • پاریس چیست   • پاریس یعنی چی   • پاریس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پاریس
کلمه : پاریس
اشتباه تایپی : ~hvds
آوا : pAris
نقش : اسم خاص مکان
عکس پاریس : در گوگل


آیا معنی پاریس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )