برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1324 100 1

پاسکال

/pAskAl/

معنی پاسکال در لغت نامه دهخدا

پاسکال. (اِخ ) بلز. مهندس و طبیعی دان و فیلسوف و نویسنده ٔ فرانسه. مولد بسال 1623م.1032/ هَ. ق. در شهر کلرمونت فراند. و وفات در سنه ٔ 1662م.1072/ از هَ. ق. اوان کودکی آثار ذکاء و فطنت در وی پدیدار بود چنانکه بقول خواهرش (ژیلبرت ) در دوازده سالگی بدون استعانت از کتابی اولین قضایای هندسه ٔ اقلیدس بشناخت و در شانزده سالگی رساله ای در باب قِطع مخروطات نوشت که مایه ٔ اعجاب دکارت شد. و در هجده سالگی ماشین محاسبه را اختراع کرد و قوانین ثقل هوا و موازنه ٔ سوائل و مثلثات ریاضی و حساب اتفاقات و ضغطه ٔ مائی و غیره از مبتکرات اوست. آثار وی با سادگی و استحکام کلام همراه است و ازینروی در صف اول نثرنویسان فرانسه بشمار آمده است.

پاسکال. (اِخ ) ژاکلین. خواهر بلز پاسکال. پیرو عقیده ٔ ژانسنیسم. مولد او در کلرمون بسال 1625م.1034/ هَ. ق. و وفات در سنه ٔ 1661م.1071/ هَ. ق.

پاسکال. (اِخ ) ژیلبرت. خواهر بزرگ بلز پاسکال مشهور به مادام پریه وی رساله ای در ترجمه ٔ حیات بلز پاسکال دارد. مولد او بسال 1620م.1209/ هَ. ق. و وفات در سنه ٔ 1687م.1098/ هَ. ق.

پاسکال. (اِخ ) گی دُ کرم. آنتی پاپ (باباالدجّال ) از سال 1164 تا 1168م.559/ تا 563 هَ. ق.

معنی پاسکال به فارسی

پاسکال
پاپ غیر قانونی از ۱۱۶۴ تا ۱۱۶۸ م .
مهندس و طبیعی دان و فیلسوف و نویسنده فرانسه
پاپ روم از ۸۱۷ تا ۸۲۴
پاپ روم از ۱٠۹۹ تا ۱۱۱۸
[Pascals limacon] [ریاضی] ← حلزونی

معنی پاسکال در فرهنگ معین

پاسکال
[ فر. ] (اِ.) ۱ - قانونی در باب انتقال فشار در سیالات (مایعات و گازها). هر فشاری که بر نقطه ای از یک جسم سیال که در حال تعادل است وارد شود عیناً به همة اجزای آن سیال منتقل می شود. (برگرفته از نام بلز پاسکال ریاضی دان ، فیزیکدان و نویسندة فرانسوی ). ۲ - ن

پاسکال در دانشنامه ویکی پدیا

پاسکال
واژه پاسکال در معانی زیر کاربرد دارد:
بلز پاسکال دانشمندی فرانسوی بود.
پاسکال (یکا) یکای سنجش فشار در فیزیک است.
پاسکال (زبان برنامه نویسی) از زبان های برنامه نویسی رایانه ای است.
مثلث خیام
ماشین حساب پاسکال
قانون پاسکال
دانشگاه بلز پاسکال
آدام پاسکال
پاسکال یکم
پاسکال دوم
واژه پاسکال از ریشه لاتین paschalis به معنی «زاده شدن» گرفته شده است.
پاسکال (دهانه) یک دهانه برخوردی در ماه است.
این دهانه ۵ دهانه اقماری دارد.
پاسکال یکی از زبان های مشهور برنامه نویسی سطح بالای متداول است. پاسکال به عنوان زبان ساده شده ALgOL طراحی شد و کاربردهای آموزشی داشت. این زبان را نیکلاوس ویرت، پروفسور دانشگاه پلی تکنیک زوریخ سوییس در سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹ میلادی طراحی کرد و در سال ۱۹۷۰ به عنوان یک زبان کارآمد و کوچک به منظور پیشبرد و توسعهٔ مهارت های برنامه نویسی با بهره گیری از برنامه نویسی ساخت یافته و ساختمان داده ها، منتشر گردید. نام زبان پاسکال از نام بلز پاسکال، ریاضی دان فرانسوی بر گرفته شده است.
برنامه نویسی دستوری
برنامه نویسی ساخت یافته
پاسکال یک زبان برنامه نویسی امری و ساخت یافتهٔ تأثیرگذار است که از ویژگی هایش می توان به سادگی فراگیری آن اشاره کرد. استاندارد این زبان برنامه نویسی در سال ۱۹۸۳ نوشته شده و دو سازمان IEEE و ANSI آن را تأیید کرده اند. هم اکنون این زبان بیش تر به عنوان زبان برنامه نویسی آموزشی برای تازه کاران در دانشگاه ها آموزش داده می شود. سادگی و تجرید خوب این زبان امکان برنامه نویسی آسان بدون نیاز به آگاهی از ساختارهای پیچیدهٔ زیرین سیستم عامل را می دهد.
یک ویرایش برگرفته از پاسکال که با عنوان Object Pascal شناخته می شود، برای برنامه نویسی شیءگرا طراحی شد.
نیکلاوس ورث پیش از پاسکال و برای فراهم آوری مقدمات آن، زبان Euler و سپس Algol-W را گسترش داد و سپس زبان های ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پاسکال

پاسکال در جدول کلمات

اختراع پاسکال فرانسوی به سال 1642 میلادی
ماشین حساب

پاسکال را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• واحد پاسکال   • زبان پاسکال   • زندگی نامه پاسکال   • یکای پاسکال   • تبدیل پاسکال   • پاسکال سیستم   • پاسکال چیست   • پاسکال دو سر   • معنی پاسکال   • مفهوم پاسکال   • تعریف پاسکال   • معرفی پاسکال   • پاسکال یعنی چی   • پاسکال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پاسکال
کلمه : پاسکال
اشتباه تایپی : ~hs;hg
آوا : pAskAl
نقش : اسم
عکس پاسکال : در گوگل

آیا معنی پاسکال مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )